Μισθοί στην Ελλάδα και στο εξωτερικό

Θεωρείτε το εργασιακό σύστημα της Ελλάδας προβληματικό;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
α)Κι από ΕΝΑ παράδειγμα (του αδερφού σου) βγάζεις συμπεράσματα για ολόκληρους κλάδους...μάλιστα!:rolleyes:
Θες τουλάχιστον να μας πεις που κυμαίνεται μισθολογικά το «top 5%» του εργατικού δυναμικού της Γερμανίας να δω κάτι;

β)Το λες γιατί απλά έχεις τη νοοτροπία που ανέφερα προηγουμένως (του αρχοντοχωριάτη, που υποτιμά τον τόπο του κ.λπ.)...
11.000€ μεικτά, εταιρικό αυτοκίνητο, laptop, πρόγραμμα σύνταξης-ασφάλειας και κινητό τηλέφωνο. Χώρια τα bonus στο τέλος του έτους... Και ωράριο 8-5, πλην Παρασκευής που είναι 8-12 για να έχει άπλετο χρόνο για τα παιδιά του το ΠΣΚ.

Εγώ την έχω την νοοτροπία ή ο μέσος Έλληνας εργοδότης;
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
11.000€ μεικτά, εταιρικό αυτοκίνητο, laptop, πρόγραμμα σύνταξης-ασφάλειας και κινητό τηλέφωνο. Χώρια τα bonus στο τέλος του έτους... Και ωράριο 8-5, πλην Παρασκευής που είναι 8-12 για να έχει άπλετο χρόνο για τα παιδιά του το ΠΣΚ.

β)Εγώ την έχω την νοοτροπία ή ο μέσος Έλληνας εργοδότης;
α)Άρα το «top 5%» της Γερμανίας αν βάλουμε στην εξίσωση διαφορά κόστους ζωής, φόρους (40%+ έναντι 22% κι αφαίρεσης δαπανών ενός Έλληνα επιτηδευματία) κ.λπ. στο τέλος της ημέρας βγάζει/αποταμιεύει λιγότερα από μένα...
Και πραγματικά γελάω με το πως παρουσιάζεις το πρόγραμμά του...δε μου λες, τα μαλλάκια του είναι ακόμη στη θέση τους;:P

β)Ο «μέσος Έλληνας εργοδότης» έχει αυτή τη νοοτροπία γιατί ο «μέσος Έλληνας εργαζόμενος» με τη σειρά του έχει τη νοοτροπία του ραγιά (=κάθομαι και με πηδάνε και λέω κι ευχαριστώ) ή/και τη δική σου (=βγάζω την ουρά μου απ' έξω, σηκώνομαι και φεύγω και μετά μιλώ υποτιμητικά για τη χώρα μου κ.λπ. λες κι εγώ δεν είμαι/ήμουν μέρος του προβλήματος, υποτιμώντας και όσους έμειναν πίσω και προσπάθησαν να κάνουν κάτι από το μετερίζι τους μπας και βελτιωθεί κάποτε η κατάσταση)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.
11.000€ μεικτά, εταιρικό αυτοκίνητο, laptop, πρόγραμμα σύνταξης-ασφάλειας και κινητό τηλέφωνο. Χώρια τα bonus στο τέλος του έτους... Και ωράριο 8-5, πλην Παρασκευής που είναι 8-12 για να έχει άπλετο χρόνο για τα παιδιά του το ΠΣΚ.
Δεν γνωρίζω το αντικείμενο του αλλά θα παραθέσω εδώ αναφορικά, πως στην Βιέννη αυτοί οι μισθοί ηταν για management και το λαπτοπ δεν έκλεινε πριν τις 8 το βράδυ για αυτούς. Και φυσικά με όλη την ευθύνη και το toxicity που περιλαμβάνει αυτό. Και η Βιέννη θεωρείται the most livable city btw. Αλλά για να το καταφέρεις αυτό, μόνο ενα πολύ λίγο % έχει αυτούς τους μισθούς και οι υπόλοιποι το καλύτερο που έχουν να ελπίζουν είναι 60Κ μεικτά μαξ. Φυσικά δεν γνωρίζω για επαγγελματική δραστηριότητα μιλάω για μισθωτή εργασία.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω το αντικείμενο του αλλά θα παραθέσω εδώ αναφορικά, πως στην Βιέννη αυτοί οι μισθοί ηταν για management και το λαπτοπ δεν έκλεινε πριν τις 8 το βράδυ για αυτούς. Και φυσικά με όλη την ευθύνη και το toxicity που περιλαμβάνει αυτό. Και η Βιέννη θεωρείται the most livable city btw.
Εεε όχι, γιατί το λες αυτό;
Αφού τον αφήνουν και να σχολάει στις 12:00 την Παρασκευή για να έχει ελεύθερο χρόνο...τι γλυκούληδες!:P
Φυσικά δεν γνωρίζω για επαγγελματική δραστηριότητα μιλάω για μισθωτή εργασία.
Δεν υπάρχει «επαγγελματική δραστηριότητα» όταν μιλάμε για Έλληνες που εργάζονται έξω...έχεις δει κάναν Έλληνα να εργάζεται ως (sub)contractor έξω;:rolleyes:
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
α)Άρα το «top 5%» της Γερμανίας αν βάλουμε στην εξίσωση διαφορά κόστους ζωής και φόρους (40%+ έναντι 22% κι αφαίρεσης δαπανών ενός Έλληνα επιτηδευματία) στο τέλος της ημέρας βγάζει/αποταμιεύει λιγότερα από μένα...
Και πραγματικά γελάω με το πως παρουσιάζεις τις ώρες εργασίας του...δε μου λες, τα μαλλάκια του είναι ακόμη στη θέση τους;:P

β)Ο «μέσος Έλληνας εργοδότης» έχει αυτή τη νοοτροπία γιατί ο «μέσος Έλληνας εργαζόμενος» με τη σειρά του έχει τη νοοτροπία του ραγιά (=κάθομαι και με πηδάνε και λέω κι ευχαριστώ) ή/και τη δική σου (=βγάζω την ουρά μου απ' έξω, σηκώνομαι και φεύγω και μετά μιλώ υποτιμητικά για τη χώρα μου κ.λπ. λες κι εγώ δεν είμαι/ήμουν μέρος του προβλήματος, υποτιμώντας και όσους έμειναν πίσω και προσπάθησαν να κάνουν κάτι από το μετερίζι τους μπας και βελτιωθεί κάποτε η κατάσταση)...
Ποια είναι η διαφορά στο κόστος ζωής; Το σουπερμάρκετ που σε πολλές περιπτώσεις είναι πιο φθηνό; Ή τα 750€ ενοίκιο, στα οποία ενσωματώνονται οι δαπάνες ρεύματος, θέρμανσης και νερού;

Την έχουμε ξανακάνει τη συζήτηση για τις εκπιπτομενες δαπάνες. Εύχομαι μόνο να μην σου κάνουν έλεγχο :P

Για τους φόρους, εγώ ο "χωριάτης" δεν τους βλέπω με αρνητικό πρόσημο. Στη Γερμανία σίγουρα οι πολίτες βλέπουν εμπράκτως ότι οι φόροι που πληρώνουν επιστρέφουν σε αυτούς με έργα υποδομής, κοινωνικές παροχές και αναπτυξιακές πολιτικές. Στην Ελλάδα, όλοι οι επαγγελματίες θα σου πουν "γιατί να έχω συνεταίρο το κράτος;;". Φαντάζομαι κι εσύ είσαι αυτής της συνομοταξίας, μιας και το αναφέρεις.
Προφανώς ο αδερφός μου δεν είναι χαζός, για να μην έχει σκεφτεί να ανοίξει εταιρεία (ή να έχει φορολογική κατοικία στην Ελλάδα με μειωμένη φορολογία), αλλά αφενός μετά χάνει τις όποιες εταιρικές παροχές και αφετέρου δεν έχει την σταθερότητα της μισθωτής εργασίας. Επιλογή του είναι και προφανώς δεν έχει να κάνει εξ ολοκλήρου με τα χρήματα, αλλά και με τις δικές του αντοχές και τον χρόνο που θέλει να διαθέτει στην οικογένειά του.

Ακριβώς... Δεν είναι οι "άλλοι" μέρος του προβλήματος, είμαστε όλοι μαζί, εγώ κι εσύ! :)
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.
Ποια είναι η διαφορά στο κόστος ζωής; Το σουπερμάρκετ που σε πολλές περιπτώσεις είναι πιο φθηνό;
Το σούπερ μάρκετ είναι πιο φθηνό αλλά η ποιότητα των τροφίμων δεν συγκρίνεται.
Τα κρέατα κυριολεκτικά βρωμάνε και αν πας να παρεις λαχανικα και φρουτα απο σουπερ δεν τρωγονται και ειναι τιγκα στα φυτοφαρμακα και άνοστα τελειως. Μονο bio τροφιμα σε bio μαγαζια οπου οι τιμες ειναι 50% πάνω. Δεν ξέρω γιατι δεν τα αναφέρει κανεις αυτα ποτε.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Ποια είναι η διαφορά στο κόστος ζωής; Το σουπερμάρκετ που σε πολλές περιπτώσεις είναι πιο φθηνό; Ή τα 750€ ενοίκιο, στα οποία ενσωματώνονται οι δαπάνες ρεύματος, θέρμανσης και νερού;

β)Την έχουμε ξανακάνει τη συζήτηση για τις εκπιπτομενες δαπάνες. Εύχομαι μόνο να μην σου κάνουν έλεγχο :P

γ)Για τους φόρους, εγώ ο "χωριάτης" δεν τους βλέπω με αρνητικό πρόσημο. Στη Γερμανία σίγουρα οι πολίτες βλέπουν εμπράκτως ότι οι φόροι που πληρώνουν επιστρέφουν σε αυτούς με έργα υποδομής, κοινωνικές παροχές και αναπτυξιακές πολιτικές. Στην Ελλάδα, όλοι οι επαγγελματίες θα σου πουν "γιατί να έχω συνεταίρο το κράτος;;". Φαντάζομαι κι εσύ είσαι αυτής της συνομοταξίας, μιας και το αναφέρεις.

δ)Προφανώς ο αδερφός μου δεν είναι χαζός, για να μην έχει σκεφτεί να ανοίξει εταιρεία (ή να έχει φορολογική κατοικία στην Ελλάδα με μειωμένη φορολογία), αλλά αφενός μετά χάνει τις όποιες εταιρικές παροχές και αφετέρου δεν έχει την σταθερότητα της μισθωτής εργασίας. Επιλογή του είναι και προφανώς δεν έχει να κάνει εξ ολοκλήρου με τα χρήματα, αλλά και με τις δικές του αντοχές και τον χρόνο που θέλει να διαθέτει στην οικογένειά του.

ε)Ακριβώς... Δεν είναι οι "άλλοι" μέρος του προβλήματος, είμαστε όλοι μαζί, εγώ κι εσύ! :)
α)Το σπίτι που στην Ελλάδα έχει ενοίκιο 500€ στη Γερμανία έχει 1.500€...άλλο αν εσείς επιλέγετε να μένετε σε τρώγλες για να σας μένει κάνα φράγκο παραπάνω στην τσέπη!

β)Ας μου κάνουν ό,τι έλεγχο θέλουν, είμαι 100% καλυμμένος...καταλαβαίνω βέβαια ότι σαν (αρχοντο)χωριάτης που είσαι (με τη νοοτροπία «να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα», μεταξύ άλλων) θα ήθελες να μην ήμουν για να νιώσει λίγο καλύτερα το μέσα σου σ' αυτό το ενδεχόμενο, αλλά λυπάμαι ατύχησες!;)

γ)Ας είχαν κι οι Γερμανοί πολίτες τη νοοτροπία τη δική σου και των ομοίων σου και θα σου 'λεγα πόσο τόπο θα έβλεπαν να πιάνουν οι φόροι τους!

δ)Πως θα έχει φορολογική κατοικία στην Ελλάδα ζώντας στη Γερμανία βρε;:P
Έννοια σου, έχει «τη σταθερότητα της μισθωτής εργασίας»...μέχρι να μεταφέρουν το εργοστάσιο σε καμιά Τουρκία ή καμιά Πολωνία, εκεί να δεις σταθερότητα!:lol:

ε)Εγώ κάνω κάτι για το πρόβλημα όμως...εσύ τι κάνεις, εκτός απ' το να επιβεβαιώνεις με τα γραφόμενά σου τα αίτια του προβλήματος;:rolleyes:
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,732 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι για Γερμανία πάντως, ξέρει κανείς τη κατάσταση επικρατεί εκεί ? Βασικά για Βερολίνο, τι λεφτά παίρνουν οι junior programmers , σε τι γερμανικές εταιρίες μπορώ να δουλέψω κλπ
Το Βερολίνο δεν είναι Γερμανία.

Ναι πολλά. Περισσότερα από τους μηχανικούς και υπάρχει και έλλειψη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν γνωρίζω το αντικείμενο του αλλά θα παραθέσω εδώ αναφορικά, πως στην Βιέννη αυτοί οι μισθοί ηταν για management και το λαπτοπ δεν έκλεινε πριν τις 8 το βράδυ για αυτούς. Και φυσικά με όλη την ευθύνη και το toxicity που περιλαμβάνει αυτό. Και η Βιέννη θεωρείται the most livable city btw. Αλλά για να το καταφέρεις αυτό, μόνο ενα πολύ λίγο % έχει αυτούς τους μισθούς και οι υπόλοιποι το καλύτερο που έχουν να ελπίζουν είναι 60Κ μεικτά μαξ. Φυσικά δεν γνωρίζω για επαγγελματική δραστηριότητα μιλάω για μισθωτή εργασία.
Να παραθέσω και εγώ για Ζυρίχη και Βοστόνη ;

Γιατί και εκεί μπορεί να είναι δούλοι....
 
Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω το αντικείμενο του αλλά θα παραθέσω εδώ αναφορικά, πως στην Βιέννη αυτοί οι μισθοί ηταν για management και το λαπτοπ δεν έκλεινε πριν τις 8 το βράδυ για αυτούς. Και φυσικά με όλη την ευθύνη και το toxicity που περιλαμβάνει αυτό. Και η Βιέννη θεωρείται the most livable city btw. Αλλά για να το καταφέρεις αυτό, μόνο ενα πολύ λίγο % έχει αυτούς τους μισθούς και οι υπόλοιποι το καλύτερο που έχουν να ελπίζουν είναι 60Κ μεικτά μαξ. Φυσικά δεν γνωρίζω για επαγγελματική δραστηριότητα μιλάω για μισθωτή εργασία.
Μα για managerial επίπεδο μιλάμε. Αν είναι να ξενιτευτείς για να είσαι υπαλληλάκος σε ρουχάδικο, τότε μπορείς και στην Ελλάδα όπως όπως να βολευτεις σε ιδιόκτητο σπίτι και μισθό. Σε αυτό δεν διαφωνούμε με τον Jack.

Το θέμα είναι τι μπορείς να κάνεις ως στέλεχος, προκειμένου το ωράριό σου να είναι ανθρώπινο και πόση ευελιξία μπορεί να υπάρξει (πχ ο αδερφός μου, που βάζει 9ωρα τις καθημερινές, ώστε να φεύγει νωρίτερα τις Παρασκευές).
Το σούπερ μάρκετ είναι πιο φθηνό αλλά η ποιότητα των τροφίμων δεν συγκρίνεται.
Τα κρέατα κυριολεκτικά βρωμάνε και αν πας να παρεις λαχανικα και φρουτα απο σουπερ δεν τρωγονται και ειναι τιγκα στα φυτοφαρμακα και άνοστα τελειως. Μονο bio τροφιμα σε bio μαγαζια οπου οι τιμες ειναι 50% πάνω. Δεν ξέρω γιατι δεν τα αναφέρει κανεις αυτα ποτε.
Κι εδώ τα σουπερμάρκετ δεν έχουν ποιοτικά προϊόντα, "όπως του χωριού", αλλά τρώγονται. Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του πχ εγώ πηγαίνω λαϊκή. Άλλοι πηγαίνουν στα bio.
α)Το σπίτι που στην Ελλάδα έχει ενοίκιο 500€ στη Γερμανία έχει 1.500€...άλλο αν εσείς επιλέγετε να μένετε σε τρώγλες για να σας μένει κάνα φράγκο στην τσέπη!

β)Ας μου κάνουν ό,τι έλεγχο θέλουν, είμαι 100% καλυμμένος...καταλαβαίνω βέβαια ότι σαν (αρχοντο)χωριάτης που είσαι θα ήθελες να μην ήμουν για να νιώσει λίγο καλύτερα το μέσα σου σ' αυτό το ενδεχόμενο, αλλά λυπάμαι ατύχησες!;)

γ)Ας είχαν κι οι Γερμανοί πολίτες τη νοοτροπία τη δική σου και των ομοίων σου και θα σου 'λεγα πόσο τόπο θα έβλεπαν να πιάνουν οι φόροι τους!:rolleyes:

δ)Πως θα έχει φορολογική κατοικία στην Ελλάδα ζώντας στη Γερμανία βρε;:P
Έννοια σου, έχει «τη σταθερότητα της μισθωτής εργασίας»...μέχρι να μεταφέρουν το εργοστάσιο σε καμιά Τουρκία ή καμιά Πολωνία, εκεί να δεις σταθερότητα!:lol:

ε)Εγώ κάνω κάτι για το πρόβλημα όμως...εσύ τι κάνεις, εκτός απ' το να επιβεβαιώνεις με τα γραφόμενά σου τα αίτια του προβλήματος;:rolleyes:
Έχεις δει τι τρωγλες νοικιάζονται με 500€ στην Ελλάδα; :fish2: Δεν έχουν όλοι ιδιόκτητα σπίτια.
Επίσης, στη Γερμανία 1500€ είναι τα ενοίκια σε περιοχές όπως Μόναχο, Φρανκφούρτη και Βερολίνο, όχι σε μικρές πόλεις των 150.000-200.000 κατοίκων.

Όταν σου κάνουν έλεγχο, έλα να μου πεις :P

Οι Γερμανοί πολίτες (κι εγώ) μια χαρά νοοτροπία έχουμε. Άλλοι φοβούνται τη φορολογία...

Παροχή υπηρεσιών θα είναι... Όπου θέλει θα μπορεί να έχει έδρα και να διαμένει, ως κάτοικος ΕΕ. Θέλει πολλή χαρτουρα και ταλαιπωρία βέβαια, αλλά δεν νομίζω να το κάνει και ποτέ ώστε να το αναλύσω :P Η κεντρική φορολογική διοίκηση έχει θεσπίσει κίνητρα, ώστε να προσελκύσει τους κατοίκους εξωτερικού, που μπορούν με εταιρεία που θα ιδρύσουν να διατηρήσουν τη συνεργασία τους με τις επιχειρήσεις στο εξωτερικό. Ξέρω μία περίπτωση που το έχει κάνει, κιόλας.

Δεν ξέρω τι αυταπάτες έχεις, πάντως εγώ προσπαθώ με επιχειρήματα να σου δείξω ότι υπάρχουν success stories στο εξωτερικό, όπου κυρίως μιλάνε για την ποιότητα ζωής και τη σχέση πολίτη-κρατους, παρά για τα χρήματα.

Εσύ αν θέλεις να συνεχίσεις τις προσβολές και τις ναρκισσιστικές σου τάσεις, μπορείς να το κάνεις μόνος σου, καθώς εγώ είπα όσα ήθελα να πω. Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει την αυτοκριτική του, για αυτό κι εγώ δεν ασχολούμαι περαιτέρω με αυτή τη συζήτηση.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.
Να παραθέσω και εγώ για Ζυρίχη και Βοστόνη ;

Γιατί και εκεί μπορεί να είναι δούλοι..
Ναι φυσικά, εγώ γράφω πάντα για τη δική μου εμπειρία και κατα καιρούς έχω γράψει και τα θετικά σε άλλα θρεντς.
Ούτε και είμαι αρνητική στο να μεταναστεύσω ξανά, ιδίως με αυτά που ζούμε εδώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μα για managerial επίπεδο μιλάμε. Αν είναι να ξενιτευτείς για να είσαι υπαλληλάκος σε ρουχάδικο, τότε μπορείς και στην Ελλάδα όπως όπως να βολευτεις σε ιδιόκτητο σπίτι και μισθό. Σε αυτό δεν διαφωνούμε με τον Jack.
Κάτσε ρε συ γιατι πήδηξες πόσα επίπεδα. Δηλαδή είτε είσαι μάνατζερ είτε υπάλληλος σε ρουχάδικο; Πόσοι άλλοι εργαζόμενοι σε εταιρείες που δεν είναι μάνατζερς τι είναι; :P Σε εκείνο το επίπεδο αναφερόμουν
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,732 μηνύματα.
Ναι φυσικά, εγώ γράφω πάντα για τη δική μου εμπειρία και κατα καιρούς έχω γράψει και τα θετικά σε άλλα θρεντς.
Ούτε και είμαι αρνητική στο να μεταναστεύσω ξανά, ιδίως με αυτά που ζούμε εδώ.
140000 το χρόνο μεικτά σε pharmaceutical engineer περίπου 100κ καθαρά συν πρόγραμμα ασφάλειας και σύνταξης από την εταιρία.

Στη Ζυρίχη, γνωστός προγραμματιστής λαμβάνει το έτος καθαρά 90000 και έχει ασφάλεια και σύνταξη από την εταιρία συν όχημα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κατά τη γνώμη αυτό που μετράει είναι η αγοραστική δύναμη του εκάστοτε μισθού.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επειδή κάποιοι αναφέρουν συνεχώς ότι όσοι έφυγαν το έκαναν επειδή δεν προσπάθησαν, θα ήθελα να σημειώσω ότι το αντικείμενο εργασίας μπορεί να μην υπάρχει καν στην Ελλάδα. Το δικό μου δεν υπάρχει.

Το drug delivery systems με nanomaterials και nanoparticles δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Αντιθέτως υπάρχει στη Γερμανία, Ελβετία, Ιρλανδία, ΗΠΑ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.
140000 το χρόνο μεικτά σε pharmaceutical engineer περίπου 100κ καθαρά συν πρόγραμμα ασφάλειας και σύνταξης από την εταιρία.

Στη Ζυρίχη, γνωστός προγραμματιστής λαμβάνει το έτος καθαρά 90000 και έχει ασφάλεια και σύνταξη από την εταιρία συν όχημα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κατά τη γνώμη αυτό που μετράει είναι η αγοραστική δύναμη του εκάστοτε μισθού.
Κοίταξε, επειδή έχω και εγώ γνωστό μου στη Google στη Ζυρίχη με αντίστοιχη μισθολογική κλίμακα, θα πρέπει να αντιληφθείς το οτι εκεί όλα είναι πάρα πολύ πιο ακριβά απο οτι εδω και τα ενοίκια για αξιοπρεπές σπίτι φτάνουν στον θεό. Για την ακρίβεια το ίδιο το κράτος αν βγάζεις κάτω απο έναν συγκεκριμένο μισθό δεν σου επιτρέπει να μένει μόνος καθώς δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις σου, δεν μπορείς να νοικιάσεις δηλαδή μόνος θα πρέπει να συγκατοικείς. Μέσα στα trade-offs είναι και η ζωή που κάνεις καθώς η καθημερινότητα σου εκεί δεν θα έχει διασκέδαση πιθανώς καθώς όλα κλείνουν. Αυτά ειναι προσωπικές επιλογές ομως, εγώ ενω είχα πρόταση για αντίστοιχα πολύ καλά λεφτά στη Γερμανία δεν πήγα γιατι δεν άντεχα άλλο να ζώ για 15 μέρες το καλοκαίρι και δεν είμαι κατ εξοχήν καριερίστας , έχω πολλά πράγματα που θέλω απο την ζωή
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,732 μηνύματα.
Κοίταξε, επειδή έχω και εγώ γνωστό μου στη Google στη Ζυρίχη με αντίστοιχη μισθολογική κλίμακα, θα πρέπει να αντιληφθείς το οτι εκεί όλα είναι πάρα πολύ πιο ακριβά απο οτι εδω και τα ενοίκια για αξιοπρεπές σπίτι φτάνουν στον θεό. Για την ακρίβεια το ίδιο το κράτος αν βγάζεις κάτω απο έναν συγκεκριμένο μισθό δεν σου επιτρέπει να μένει μόνος καθώς δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις σου, δεν μπορείς να νοικιάσεις δηλαδή μόνος θα πρέπει να συγκατοικείς. Μέσα στα trade-offs είναι και η ζωή που κάνεις καθώς η καθημερινότητα σου εκεί δεν θα έχει διασκέδαση πιθανώς καθώς όλα κλείνουν. Αυτά ειναι προσωπικές επιλογές ομως, εγώ ενω είχα πρόταση για αντίστοιχα πολύ καλά λεφτά στη Γερμανία δεν πήγα γιατι δεν άντεχα άλλο να ζώ για 15 μέρες το καλοκαίρι.
Βέβαια το γνωρίζω, αλλά είναι και τι σου προσφέρουν αυτά τα χρήματα. Στο Oerlikon, Dietlikon αν μένεις βρίσκεις άνετα μόνος σπίτι.

Όσον αφορά τη διασκέδαση γιατί όλα κλείνουν, εγώ διαφωνώ από την δικιά μου εμπειρία.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Μια μικρή φιλοσοφική σημείωση.

Με τα ποσά που παραθέτετε, βλέπω να παθαίνει κατάθλιψη η φοιτητιώσα νεολαία (που αποτελεί και την πλειοψηφία του φόρουμ) και που εργάζεται ήδη ή θα αναζητήσει στην χώρα μας την επαγγελματική της αποκατάσταση μετά το πτυχίο.

Αυτά τα χρήματα μπορεί να μη τα δείτε ρε παιδιά, αλλά δεν χρειάζεστε και τόσα για να είσαστε ευτυχισμένοι και να κάνετε πράξη όσα ονειρεύεστε. Τίποτα δεν είναι δωρεάν, και αυτά τα τεράστια επιπλέον ποσά, έχουν το τίμημα τους και μπορεί κάποτε κάποιος που το έχει πληρώσει στη ζωή του, να έρθει η στιγμή και αν διαπιστώσει πως το ξεπούλησε για "πενταροδεκάρες". Επενδύστε σοφά το χρόνο σας, γιατί ουσιαστικά γι αυτό θα πληρώνεστε.

Εκ του γέροντος.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,037 μηνύματα.
Το σούπερ μάρκετ είναι πιο φθηνό αλλά η ποιότητα των τροφίμων δεν συγκρίνεται.
Τα κρέατα κυριολεκτικά βρωμάνε και αν πας να παρεις λαχανικα και φρουτα απο σουπερ δεν τρωγονται και ειναι τιγκα στα φυτοφαρμακα και άνοστα τελειως. Μονο bio τροφιμα σε bio μαγαζια οπου οι τιμες ειναι 50% πάνω. Δεν ξέρω γιατι δεν τα αναφέρει κανεις αυτα ποτε.
Δεν τα αναφέρει κανείς γιατί είναι γενικευμένες αρλούμπες. Να πει καποιος σοβαρός άνθρωπος ότι το κρέας στα σούπερ μάρκετ όλου του κόσμου εκτός Ελλάδας βρωμάει;

Για τα φρούτα και λαχανικά, ισχύει ως ενα βαθμό ως προς τη σύγκριση με τις βόρειοευρωπαικες χώρες, όπου και πάλι φυσικά δεν είναι η Ελλάδα η μόνη χώρα, υπάρχουν παρά πολλές άλλες που τα έχουν εξίσου και ακόμα πιο νόστιμα.

Αν ξέρει κάποιος από που και τι να ψωνίζει μια χαρά τα βρίσκει όλα. Στις τριτοτεταρτες αλυσίδες προφανώς θα βρει αυτά που δε τρώγονται.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.
Βέβαια το γνωρίζω, αλλά είναι και τι σου προσφέρουν αυτά τα χρήματα. Στο Oerlikon, Dietlikon αν μένεις βρίσκεις άνετα μόνος σπίτι.
Νομίζω πως πάλι πάμε στις προσωπικές επιλογές. Εγώ δεν μπορώ να μείνω εκτός πρωτεύουσας, μ’αρέσει πολύ η πόλη-το τσιμέντο (γούστα) δεν μπορώ να ζήσω διαφορετικά χωρίς όλες τις επιλογές στα χέρια μου. Αν πχ πήγαινα και έμενα στην Στουτκαρδη ή στο Graz θα με επιανε καταθλιψη day1.
Όσον αφορά τη διασκέδαση γιατί όλα κλείνουν, εγώ διαφωνώ από την δικιά μου εμπειρία.
Δεν ξέρω πολλά για την Ζυρίχη δεν έχω μείνει, δυστυχώς, μόνο εμπειρίες άλλων παραθέτω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν τα αναφέρει κανείς γιατί είναι γενικευμένες αρλούμπες. Να πει καποιος σοβαρός άνθρωπος ότι το κρέας στα σούπερ μάρκετ όλου του κόσμου εκτός Ελλάδας βρωμάει;

Για τα φρούτα και λαχανικά, ισχύει ως ενα βαθμό ως προς τη σύγκριση με τις βόρειοευρωπαικες χώρες, όπου και πάλι φυσικά δεν είναι η Ελλάδα η μόνη χώρα, υπάρχουν παρά πολλές άλλες που τα έχουν εξίσου και ακόμα πιο νόστιμα.

Αν ξέρει κάποιος από που και τι να ψωνίζει μια χαρά τα βρίσκει όλα. Στις τριτοτεταρτες αλυσίδες προφανώς θα βρει αυτά που δε τρώγονται.
Εγώ μίλησα για την δική μου προσωπική εμπειρία όπου δοκίμασα να ψωνίσω από τις τοπ 3 αλυσίδες της χώρας που έμενα και ήταν άθλια. Όπως και σε πολύ καλά εστιατόρια, το κρέας βρωμούσε και επιβεβαίωναν όσοι γνωστοί μου με επισκέπτονταν κατα καιρούς.
Και φυσικά δεν λέω πως όσα τρώμε εδώ είναι η καλύτερη δυνατή ποιότητα, μίλησα συγκριτικά.Και δεν νομίζω οταν πας σε καλή αλυσίδα στο Λονδίνο να βρείς 50% κάτω το σούπερ μάρκετ, διορθωσέ με αν κάνω λάθος.
Επίσης, δεν μίλησα για άλλη χώρα και δεν μίλησα για όλο τον κόσμο σίγουρα, μην εξηγώ τα αυτονόητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Έχεις δει τι τρωγλες νοικιάζονται με 500€ στην Ελλάδα; :fish2: Δεν έχουν όλοι ιδιόκτητα σπίτια.

β)Επίσης, στη Γερμανία 1500€ είναι τα ενοίκια σε περιοχές όπως Μόναχο, Φρανκφούρτη και Βερολίνο, όχι σε μικρές πόλεις των 150.000-200.000 κατοίκων.

γ)ι Γερμανοί πολίτες (κι εγώ) μια χαρά νοοτροπία έχουμε. Άλλοι φοβούνται τη φορολογία...

δ)Δεν ξέρω τι αυταπάτες έχεις, πάντως εγώ προσπαθώ με επιχειρήματα να σου δείξω ότι υπάρχουν success stories στο εξωτερικό, όπου κυρίως μιλάνε για την ποιότητα ζωής και τη σχέση πολίτη-κρατους, παρά για τα χρήματα.

ε)Εσύ αν θέλεις να συνεχίσεις τις προσβολές και τις ναρκισσιστικές σου τάσεις, μπορείς να το κάνεις μόνος σου, καθώς εγώ είπα όσα ήθελα να πω. Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει την αυτοκριτική του, για αυτό κι εγώ δεν ασχολούμαι περαιτέρω με αυτή τη συζήτηση.
α)Στην Καλαμαριά πάντως ο πεθερός μου νοικιάζει την «τρώγλη» του (ένα καινούργιο τριάρι που ούτε 6 μήνες δεν έχει που το πήραν απ' τον εργολάβο ως αντιπαροχή) με θέση parking στην πυλωτή, θέα στη θάλασσα από το ένα μπαλκόνι κ.λπ. 700€ το μήνα...στη Γερμανία πόσο θα πήγαινε αυτό το σπίτι;:rolleyes:

β)Προφανώς γιατί σ' αυτές τις πόλεις πάνε και μαζεύονται σαν τις μύγες στα σκ@τά γιατί έχουν τις περισσότερες ευκαιρίες απασχόλησης και τους βαράνε στο κεφάλι οι Γερμαναράδες, για να γελάνε μετά μαζί τους που πάνε και δουλεύουν στα εργοστάσιά τους για χρήματα που αυτοί βγάζουν καθήμενοι με 2-3 ενοίκια!:P

γ)Δεν αλλάζει ο αρχοντοχωριάτης
Και να θέλατε π.χ. λιγότερους φόρους, τι μπορείτε να κάνετε γι' αυτό;Τίποτα!Άρα τρώτε το αγγούρι και μετά κοροϊδεύετε τους εαυτούς σας καμαρώνοντας σα γύφτικα σκεπάρνια για τις «υπέροχες παροχές» (:lol:) που δήθεν απολαμβάνετε από το εκάστοτε Δημόσιο σύστημα (γι' αυτό άλλωστε η Ευρώπη έχει καταντήσει σοσιαλιστικό προτεκτοράτο)...

δ)Ναι, υπάρχουν οι εξαιρέσεις (ο αδερφός σου δεν είναι μια απ' αυτές by the way, σίγουρα είναι φθηνός για τη δουλειά που κάνει) που απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα!

Μια μικρή φιλοσοφική σημείωση.

Με τα ποσά που παραθέτετε, βλέπω να παθαίνει κατάθλιψη η φοιτητιώσα νεολαία (που αποτελεί και την πλειοψηφία του φόρουμ) και που εργάζεται ήδη ή θα αναζητήσει στην χώρα μας την επαγγελματική της αποκατάσταση μετά το πτυχίο.

Αυτά τα χρήματα μπορεί να μη τα δείτε ρε παιδιά, αλλά δεν χρειάζεστε και τόσα για να είσαστε ευτυχισμένοι και να κάνετε πράξη όσα ονειρεύεστε. Τίποτα δεν είναι δωρεάν, και αυτά τα τεράστια επιπλέον ποσά, έχουν το τίμημα τους και μπορεί κάποτε κάποιος που το έχει πληρώσει στη ζωή του, να έρθει η στιγμή και αν διαπιστώσει πως το ξεπούλησε για "πενταροδεκάρες". Επενδύστε σοφά το χρόνο σας, γιατί ουσιαστικά γι αυτό θα πληρώνεστε.

Εκ του γέροντος.
Η φοιτητιώσα νεολαία καλά θα κάνει να λάβει πολύ σοβαρά υπόψη τα ποσά που αναφέρονται σ' αυτό το thread, για να βγει εκεί έξω και να μην επιτρέψει να της πιάσει τον κ@λο κανένας μ@λάκας νεοελληναράς εργοδότης!
Και τότε να δείτε τι καλά που θ' ανέβουν οι μισθοί, θα βελτιωθούν οι συνθήκες εργασίας κ.λπ. κ.λπ.

Εκ του άλλου γέροντος!:P
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Το Βερολίνο δεν είναι Γερμανία.

Ναι πολλά. Περισσότερα από τους μηχανικούς και υπάρχει και έλλειψη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Να παραθέσω και εγώ για Ζυρίχη και Βοστόνη ;

Γιατί και εκεί μπορεί να είναι δούλοι....
Τι εννοείς δεν είναι Γερμανία?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,695 μηνύματα.
Για Ιρλανδία έχετε ακούσει τι παίζει?? Ρωτάω καθώς διαβάζω ότι πάει σφαίρα σαν οικονομία ενώ στο LinkedIn μου στέλνουν συνέχεια θέσεις για junior analyst από Ιρλανδικές και ξένες τράπεζες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top