Μουσική και χαρακτήρας

Affectuoso31

Νεοφερμένος

Η Affectuoso31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Οι μουσικές που μιλάνε στην ψυχή σου και δεν τις ακούς απλά επειδή τις ακούνε οι κολλητοί σου ή επειδή είναι της μόδας καθρεφτίζουν την ψυχή σου . Ακόμα περισσότερο και απο τα μάτια...
Γνώμη μου χωρίς να είναι κανείς υποχρεωμένος να την αποδεχτεί η όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Affectuoso31:
Οι μουσικές που μιλάνε στην ψυχή σου και δεν τις ακούς απλά επειδή τις ακούνε οι κολλητοί σου ή επειδή είναι της μόδας καθρεφτίζουν την ψωχή σου . Ακόμα περισσότερο και απο τα μάτια...
Γνώμη μου χωρίς να είναι κανέις υποχρεωμένος να την αποδεχτεί η όχι...

Τι είναι η ψωχή ? :p :clapup:
Affectuoso έχεις δίκιο
Βέβαια όλοι ακούμε διάφορα είδη ανάλογα τη διάθεση
Πχ εγώ λατρεύω Τσανακλίδου αλλά αν ακούω συνέχεια Τσανακλίδου θα πέσω σε μαρασμό
Εχω τρέλλα με τη Βανδή αλλά δε μπορώ όλη την ώρα τσιφτετελοσαχλοτράγουδα , επίσης έχω τρέλλα με το LE PECHEURS DE PERLES-Gerges Bizet αλλά δε μπορώ συνέχεια γιατί θα αποκοιμηθώ
Αρα ? σε ποιά χρονική στιγμή υπάρχει ο χαρακτήρας μου ?
Σε όλες θα έλεγα εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affectuoso31

Νεοφερμένος

Η Affectuoso31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Κάθε στιγμή η μουσική μας επιλογή καθρεφτίζει την ψυχή μας.Συμφωνώ μαζί σου simboy αν και εγώ ακόμα δεν έχω φτάσει να φτιάχνομαι με Βανδή.
Έχω δρόμο ακόμα ε?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
η άποψή μου είναι ότι ο καθένας μπορεί ν'ακούει ό,τι μουσική θέλει οποιαδήποτε ώρα και στιγμή της ημέρας,αλλά η μουσική που επιλέγει ν'ακούσει στις προσωπικές του στιγμές,όταν αποκόβεται από όλους τους άλλους και χάνεται μέσα στις σκέψεις του,αυτή η μουσική είναι και που φανερώνει τον χαρακτήρα του..εγώ γενικά,μπορώ ν'ακούσω τα πάντα(ανάλογα βέβαια και την περίσταση..),από Τερλέγκα,μέχρι death metal..δεν θεωρώ όμως τυχαίο,το γεγονός ότι στις προσωπικές μου στιγμές,ακούω συγκεκριμένη μουσικούλα...;) :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ναι αλλά και πάλι στις προσωπικές σου στιγμές δνε παίζει ρόλο και η ψυχολογική κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Ναι αλλά και πάλι στις προσωπικές σου στιγμές δνε παίζει ρόλο και η ψυχολογική κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι??:hmm:

σίγουρα bunny μου,αλλά νομίζω ότι ο καθένας στις προσωπικές του στιγμές -άσχετα με την διάθεσή του- επιλέγει ν'ακούσει κάποια συγκεκριμένα είδη μουσικής που του αρέσουν(/που προτιμάει) και όχι τόσο κάτι που θ'άκουγε όταν θα'θελε να κάνει χαβαλέ ή κάτι ανάλογο... :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Πιστεύω οτι η μουσική που προτιμάει κάποιος αντιπροσωπεύει σε ένα βαθμό το χαρακτήρα του. Για παράδειγμα έχω μια φίλη η οποία ακούει συνεχώς οτι είναι στη μόδα (Κοκκίνου-Βανδή κλπ κλπ), εγώ αυτά τα τραγούδια δε μπορώ να τα ακούσω πάνω από δύο φορές. Προτιμώ τραγούδια των οποίων οι στίνοι έχουν ένα βαθύτερο νόημα, που αποτελούν τροφή για σκέψη. Αλλά πέρα από αυτό έχουν μεγάλη σημασία και τα μουσικά ακούσματα της οικογένειας του καθενός. Όσο για τις στιγμές που κάποιος πονάει για παράδειγμα επειδή έχει χωρίσει, νομίζω οτι εγώ θα προτιμούσα ένα ρεμπέτικο τραγούδι παρά ένα καψουροτράγουδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
είναι όμως και τί εκφράζει τον καθένα, ας πούμε εγώ μπορώ να τα ακούσω όλα ανάλογα την περίσταση, αυτά που δεν μπορώ είναι χιπ χοπ και heavy metal και έντεχνο με το ζόρι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δυστυχως εκω καταληξει στο συμπερασμα οτι πολλοι ειναι αυτοι που ακουνε μουσικες απο συνηθεια και επιπλεον απορριπτουν πραγματα χωρις να τα κατανοησουν.Εχω δει παρα πολλα παραδειγματα πανω σε αυτο και εγω προσωπικα εχω ακουσει παρα πολλα.Ομως ειμαι σχεδον σιγουρος οτι η μουσικη που ακους φανερωνει πολλα για τον χαρακτηρα σου.Ας πουμε οι περισσοτεροι που γνωριζω να ακουνε τα συγχρονα λαικο-ποπ ασματα(Βανδη Βισση) σε κοινη βαση εχω δει οτι κατα κυριο λογο ειναι trendy(με την κακη εννοια) και θα μπορουσα να τους χαρακτηρισω θυματα.
Γενικα ειναι μια επιλογη το τι μουσικη θα ακουσεις.Οι επιλογες μας δεν φανερωνουν το τί ειμαστε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από vaguraw:
Δυστυχως εκω καταληξει στο συμπερασμα οτι πολλοι ειναι αυτοι που ακουνε μουσικες απο συνηθεια και επιπλεον απορριπτουν πραγματα χωρις να τα κατανοησουν.Εχω δει παρα πολλα παραδειγματα πανω σε αυτο και εγω προσωπικα εχω ακουσει παρα πολλα.Ομως ειμαι σχεδον σιγουρος οτι η μουσικη που ακους φανερωνει πολλα για τον χαρακτηρα σου.Ας πουμε οι περισσοτεροι που γνωριζω να ακουνε τα συγχρονα λαικο-ποπ ασματα(Βανδη Βισση) σε κοινη βαση εχω δει οτι κατα κυριο λογο ειναι trendy(με την κακη εννοια) και θα μπορουσα να τους χαρακτηρισω θυματα.
Γενικα ειναι μια επιλογη το τι μουσικη θα ακουσεις.Οι επιλογες μας δεν φανερωνουν το τί ειμαστε??

εννοείς για τους φανατικούς αυτού του είδους έτσι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
εννοείς για τους φανατικούς αυτού του είδους έτσι??
Σε κοινη βαση εννοω...να ακουνε αποκλειστικα αυτο το στυλ και να λενε π.χ. για την ροκ, <<εμενα δεν μαρεσουν "αυτά">> χωρις να εχουν μπει ποτε στην διαδικασια.Ειμουνα λιγο αστοχος sorry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Α καλά αυτό δεν είναι μόνο στην μουσική γενικά είναι σπαστικό εως χαζό να μην σου αρέσει κάτι χωρίς να έχεις ιδέα.
εγώ ακούω και απο αυτά τα λαικο ποπ μέχρι βαρια σκυλάδικα, ρεμπέτικα, έχω ακούσει όμως αυτά που δεν μου αρεσουν οι κολλητοί μου τα ακουν και η αδερφή μου χιπ χοπ, ενω RNB μου αρέσει περισσότερο.
Βέβαια όπως έχω πει ήδη είναι ανάλογα και τα κέφια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Εαν η μουσική αντικατοπτρίζει το χαρακτήρα μου, δε θέλω να σκεφτώ πως είμαι! Πολύ jazz κατάσταση!
Πάντως εάν θα έπρεπε να ντύνομαι κατα το music-fashion:

1) tax/κουστούμι.
2) μακρύ μαλλί/τζιν/δερμάτινο/αλυσίδες/περίεργο αξεσουάρ/μηχανή
3) χαβανέζικο πουκάμισο/παντόφλα/σορτσάκι

όλα αυτά ταυτόχρονα βεβαια.... χμχμχμμμμ
σκέφτομαι σοβαρά τη μια μέρα να σκάω στο πανεπιστήμιο με κουστουμάκι/γραβατούλα, την άλλη με casual ντύσιμο τζινάκι και έτσι και τη τελευταία με φορμίτσα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos:
3) χαβανέζικο πουκάμισο/σαγιονάρα/σορτσάκι

ΕΤΣ:clapup::clapup::clapup:
Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos:
σκέφτομαι σοβαρά τη μια μέρα να σκάω στο πανεπιστήμιο με κουστουμάκι/γραβατούλα,

έρχομαι σπόνσορας.





θα ψαρώσουν όλοι.





φτιάξε μπιζινες καρντς:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
έρχομαι σπόνσορας.

θα ψαρώσουν όλοι.

φτιάξε μπιζινες καρντς:bleh:

pk tssssssssssssssssssssssssssssssss EEEEEGGGGIIINEEEEE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως η μουσική έχει να κάνει με το χαρακτήρα μας..Εξάλλου οι περισσοτεροι ακούμε πολλά είδη μουσικής αναλόγα με τη διαθεση μας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά καλό θεωρώ είναι να ακούμε διάφορα είδη μουσικής και να ψαχνόμαστε. Εγώ έχω αρκετή αγάπη για την συγκεκριμένη τέχνη και προσπαθώ να ανακαλύπτω πράγματα. Αλλά εννοείται ότι ανάλογα με την φάση θα ακούσω και πιο "δεύτερα" πράγματα.

Αλλά επειδή όπως είπα την θεωρώ τέχνη δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά άτομα που ακούνε συνέχεια σκυλάδικα και πράγματα που είναι στην μόδα.:confused: Αν ακούς μόνο ό,τι σου σερβίρουν για εμένα είσαι επιφανειακός και "πρόβατο". Πιθανώς να φαίνομαι κομπλεξική με αυτά που λέω αλλά μέχρι τώρα δεν μου έχει αποδείξει κανείς το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σημαντικο θεμα. underwater καθολου κομπλεξικο δε το βλεπω αυτο που ειπες. Και μου δινει την ιδεα για ενα αλλο θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Σε γενικες γραμμες αναλογα τον χαρακτηρα επιλεγουμε την μουσικη. Αν γινει το αντιθετο δε ξερεις ποσο θα σε ικανοποιησει και κατα συνεπεια ποσο θα κρατησει.
Αλλα πιο συγκεκριμενα παει και με τα κεφια. Ολοι εχουμε ενα βασικο ακουσμα, δε λεω αλλα ερχονται και καποιες ιδιαιτερες στιγμες. Ενα καιρο που ειχα ψιλοκαψουρευτει ακουγα το One love των U2 γιατι αυτο επαιζε οταν τον γνωρισα ξερω γω! Καποτε μαλωσα με κατι "φιλους" και για καποιο λογο τον οποιο δε ξερω να εξηγησω ακουγα το don't speak. Οταν εχω κεφια (αγρια ομως) το ριχνω σε buena vista social club, manu chao (αν και ειναι ο αγαπημενος μου) και γενικα σε κεφατους ρυθμους. Παιζει ρολο λοιπον μιας και η μουσικη ειναι ενα μεσο εκφρασης, μια τεχνη. Παραδειγμα το εγω παραπανω, δεν ειμαι εγωκεντρικη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Εγω παλι πιστευω πως η μουσικη αντικατροπτίζει τον χαρακτηρα της πλειοψηφιας των ατομων...Παρτε παραδειγμα τους παππαδες..εχετε δει πολλους να ακουνε μεταλ?:PΕιναι χαμηλων τονων ατομα και συχανονται ολο αυτον τον "θορυβο"οπως τον βλεπουν...(περαν τωρα και των ιδεολογιων περι σατανισμου...) Ετσι πιστευω βεβαια εγω..Εναποκειται δηλαδη στο ατομο και δεν μπορουμε να γενικευουμε γεγονοτα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top