Μπορείτε να ελέγχετε τη σκέψη σας;

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Ολα, ακομα και ο πονος , μεσα στη ζωη ειναι!:D
:D Αλλη μεγάλη κουβέντα αυτή !Για να με...τσιγκλάς...:P :P Μ'αρέσει !!!:D αλλά δεν θα πάω οφφ τόπικ ! ...Εδώ θα μείνω !:D :D ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Πάντως εγώ μιλάω για καταστάσεις που δεν θα επηρεάσουν τους άλλους ή θα είναι εμπόδιο για εμένα :) π.χ. με έχει πιάσει η μελαγχολία μου, η καταθλιψάρα μου (όχι όμως παθολογική κατάσταση, μην παρεξηγηθούμε) και είμαι χάλια....Θέλω να ακούσω την κοψοφλέβικη μουσικούλα μου, να βάλω το ποτάκι μου και να ανάψω και το τσιγαράκι μου και να αφεθώ εκεί (άρα την απολαμβάνω με εμένα από την στιγμή που δημιουργώ το κατάλληλο κλίμα) ΑΛΛΑ αν έχω π.χ. να βγω έξω για δουλειά ή έχω κανονίσει κάτι το οποίο δεν ακυρώνεται θα φορέσω τη μάσκα του όλα πάνε μια χαρά...Θα ανεβάσω και λίγο την διαθεσή μου και κανένας δεν θα πάρει χαμπάρι ;)

Ναι κι εγω αυτο εννοω!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Πάντως εγώ μιλάω για καταστάσεις που δεν θα επηρεάσουν τους άλλους ή θα είναι εμπόδιο για εμένα :) π.χ. με έχει πιάσει η μελαγχολία μου, η καταθλιψάρα μου (όχι όμως παθολογική κατάσταση, μην παρεξηγηθούμε) και είμαι χάλια....Θέλω να ακούσω την κοψοφλέβικη μουσικούλα μου, να βάλω το ποτάκι μου και να ανάψω και το τσιγαράκι μου και να αφεθώ εκεί (άρα την απολαμβάνω με εμένα από την στιγμή που δημιουργώ το κατάλληλο κλίμα) ΑΛΛΑ αν έχω π.χ. να βγω έξω για δουλειά ή έχω κανονίσει κάτι το οποίο δεν ακυρώνεται θα φορέσω τη μάσκα του όλα πάνε μια χαρά...Θα ανεβάσω και λίγο την διαθεσή μου και κανένας δεν θα πάρει χαμπάρι ;)
:) Δεν ειναι για σχόλιο ! έτσι ναι,έτσι θα πρέπει να΄ναι συμφωνώ,ειναι κάτι διαφορετικό απο την ανεξέλεγχτη κυκλοθυμία,που εγω κατάλαβα οτι κάποιοι την ...απολαμβάνουν κιόλας ! Οχι οτι αυτό που θεωρώ σωστό είναι "σώνει και καλά" ο "χρυσός" κανόνας,αλλά για την κυριολεξία...:) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giannisvitara:
κατα συνέπεια τη διάθεσή σας οποιαδήποτε ώρα και στιγμή
Εγώ τώρα τέλευταία μπορώ:clapup:


Πώς??:hmm::worry:

εγώ δεν μπορώ:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
breathe in breath out!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ΑΝ τη δεδομένη στιγμή που κάτι δεν πάει καλά, καταφέρω και ΣΚΕΦΤΩ ότι πρέπει να το αλλάξω αυτό, έχω διακοπτάκι που τα αλλάζει όλα σε χρόνους DT!
Αρκεί φυσικά εννοείται να μην συμβαίνει κάτι τραγικά άσχημο (θάνατος, αρώστια κλπ :()

Το μυστικό νομίζω αναφέρθηκε...να υπάρχει πάντα κάτι όμορφο που προσμένεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μετά από ένα φρικιαστικό ΣΚ γιατι είχαμε αγώνα βλακείας στην οικογένεια ξαναθυμάμαι γιατί δυστυχώς
Αρχική Δημοσίευση από εμένα:
Αρκεί να μην συμμετέχουν οι γονείς μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Eγώ δεν μπορώ να ελεγξω τη σκέψη μου...αλλά δεν θέλω κιόλας!!!!!!:laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
ειμαι κυκλοθυμικη κ η διαθεση μου αλλαζει πολυ γρήγορα οποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εγω την διαθεση μου μπορω να την αλλαξω πολυ ευκολα....ειδικα οταν δεν θελω να αναλυω στον αλλον γιατι δεν ειμαι καλα... καποιες φορες ρε παιδακι μου θες να κρατας καποια πραγματα για τον εαυτο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ελέγξω τη σκέψη μου. Ποτέ.

Μερικές φορές μάλιστα σοκάρομαι με κάτι σκέψεις που έρχονται στο μυαλό μου και βιάζομαι να τις διώξω, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι τις έκανα. Κάποιες άλλες φορές όμως νιώθω περήφανη για κάποιες αυθόρμητες σκέψεις που μου έρχονται. Βέβαια αυτές επηρεάζουν την διάθεση μου άλλοτε αρνητικά και άλλοτε θετικά.

Πάντως δεν μπορώ να πω πως θα ήθελα πολύ να ελέγχω τον ειρμό των σκέψεων μου. Ας με πλημμυρίζουν πολλές σκέψεις - είτε καλές είτε κακές, δεν με πειράζει. Μετά κάνω το ξεκαθάρισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τη σκέψη μου; Μπα... δε μου αρέσει να κοντρολάρω τις σκέψεις μου. Μάλιστα τις απολαμβάνω
Μετά όμως, αν κρίνω πως είναι απαραίτητο και το θέλω πραγματικά, τις ξεσκαρτάρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Η σκέψη μου με ελέγχει, δεν ελέγχω την σκέψη μου :P

Για ένα πράγμα σκέφτομαι πολλά και διάφορα ... :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Η σκέψη μου με ελέγχει, δεν ελέγχω την σκέψη μου :P

Για ένα πράγμα σκέφτομαι πολλά και διάφορα ... :sly:
Αυτό είναι πολύ κακό.

Πρέπει να μάθεις να ελέγχεις τις σκέψεις σου και να τις οδηγείς στη σωστή κατεύθυνση ~ στόχο που έχεις κάθε φορά. ;)
Να βγάλεις από μέσα σου τις αμφιβολίες και να πιστέψεις πως όπου κατευθύνεις τις σκέψεις σου και την ενέργεια σου , αυτό θα γίνει και στην πραγματικότητα. Δηλαδή να "βλέπεις" το θετικό αποτέλεσμα μπροστά σου και σαν να το έχεις ήδη. Αυτό είναι το μυστικό. ;)

Ο διαλογισμός βοηθάει πολύ στην κατεύθυνση ενέργειας/σκέψης.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ρε παιδιά σας έχει τύχει για ένα γεγονός να έχετε 2 σενάρια στο μυαλό σας διαρκώς όλη την ημέρα να σκέφτεστε αυτό που δεν θέλετε, το βράδυ να σκέφτεστε και να πιστεύετε αυτό που θέλετε αλλά να μην ξέρετε τι ισχύει πραγματικά ; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ρε παιδιά σας έχει τύχει για ένα γεγονός να έχετε 2 σενάρια στο μυαλό σας διαρκώς όλη την ημέρα να σκέφτεστε αυτό που δεν θέλετε, το βράδυ να σκέφτεστε και να πιστεύετε αυτό που θέλετε αλλά να μην ξέρετε τι ισχύει πραγματικά ; :/:


Δεν "πρέπει" να σκέφτεσαι αυτό που δεν θέλεις, γιατί το έλκεις σιγά σιγά και συμβαίνει και στην πραγματικότητα.

Όσο περίεργο και αν σου φαίνεται οι σκέψεις έχουν μεγάλη δύναμη για αυτό προσπαθείς πάντα να βγάλεις από το μυαλό σου σενάρια τα οποία δεν θέλεις να συμβούν.


Το βράδυ καλώς κάνεις και σκέφτεσαι αυτό που επιθυμείς.

Τώρα το τι ισχύει στην πραγματικότητα δεν μπορείς να το δεις ποτέ άμεσα, αλλά εν καιρό.
Εκτός, φυσικά αν έχεις ισχυρό ένστικτο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Οι σκέψεις δεν είναι παρά προϊόντα του εγκεφάλου. Για το αν μπορείς να τα ελέγξεις σίγουρα μπορείς αλλά θέλει τρομερή αυτοσυγκέντρωση και πειθαρχία σκέψης. Τώρα για το εάν οι κακές σκέψεις γίνονται πραγματικότητα, δεν το πιστεύω. Έχω κάνει πάρα πολλές κακές σκέψεις για μεγάλο χρονικό διάστημα και καμία δεν υλοποιήθηκε εν τέλει (ΕΥΤΥΧΩΣ). Κάνε σκέψεις για τον εαυτό σου και μην φοβάσαι αν είναι καλές ή κακές. Ότι και να είναι μπορεί να αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ με τον Μένανδρο.

Το μόνο που θα προσέθετα είναι πως είναι καλό να προσπαθούμε τις σκέψεις να τις συνοδεύουμε με πράξεις, στον βαθμό που μας επιτρέπεται κάθε φορά, και να μη μένουμε στις σκέψεις. Οι σκέψεις, εάν δεν συνοδεύονται από τίποτε άλλο, συνεπάγονται αδράνεια, κι η αδράνεια δεν μας ωφελεί και δεν μας πάει πουθενά. Κι αυτό προϋποθέτει να μάθουμε να δουλεύουμε και τον τρόπο που σκεφτόμαστε. Δεν είναι εύκολο, μα αξίζει κάθε προσπάθεια, καθώς μεταμορφώνει τη καθημερινότητά μας. Όσο κλισέ κι εάν ακούγεται, δεν είμαστε τίποτε άλλο παρά το πώς βλέπουμε κι αντιμετωπίζουμε τις καταστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Η σκέψη μου με ελέγχει, δεν ελέγχω την σκέψη μου :P

Για ένα πράγμα σκέφτομαι πολλά και διάφορα ... :sly:
λοιπόν! δώσε βάση!
αρχικά, έχουμε την αίσθηση, αίσθημα που είναι οτιδήποτε αντιλαμβανόμαστε με τις (5 ελπίζω) αισθήσεις μας. και έχουμε και το συναίσθημα ,συναισθηση που είναι οτιδήποτε μας προκαλεί αυτό που νιώσαμε με τις αισθήσεις μας.
σου έχει τύχει ποτέ να είσαι τόσο απορροφημένη από την σκέψη σ, που να μην ακούσεις κάποιον π σ μιλάει? αυτό συμβαίνει γιατί όπως λέει ο Ινδός φιλόσοφος Hel ium (ναι, δεν θυμάμαι πως τον λένε!) η αίσθηση κ η συναίσθηση αντισταθμίζουν η μια την άλλη.
στο ζουμί τώρα, υπάρχουν ασκήσεις Ζεν που λέγονται no thinking. αυτο που ουσιαστικά κάνεις είναι: όταν σε καταβαλλουν άσχημες σκέψεις, δοκίμασε να ανοίξεις όλες σου τις αισθήσεις. εστίασε την ακοή σου, την όσφρηση, την αφή, κλπ κ προσπάθησε να νιώσεις τα πάντα γύρω σου κ το μέρος που σε περιβάλλει. αυτό θα μειώσει την επίδραση της συναισθησης. επίσης, υπάρχει μια άσκηση π με αρέσει πολύ, είναι η ανοιχτή παλάμη (όχι μούντζα, αν και μπορεί να λειτουργεί κ αυτό!), μόλις κάνεις μια άσχημη σκέψη, ανοίγεις την παλάμη σ προς τα πάνω κ φυσάς αργά πάνω στην παλάμη σαν να θες να διώξεις στον αέρα την σκέψη. (αυτό λειτουργεί γτ εστιάζοντας στην αναπνοή, ριχνεις τους παλμούς κ ηρεμεί το σώμα) άλλη μια άσκηση είναι όταν βρίσκεσαι σε κόσμο (κ δεν μπορείς να φυσάς κ να ρίχνεις μούντζες στο θεό!) αντί να απορροφάσαι στη σκέψη σου, απλά μένεις στατική κ παρατηρείς τον κόσμο γύρω σου. το στατική είναι σημαντικό γτ αλλιώς είσαι μπανιστηρτζού (δ ξέρω πως γράφεται!).
γενικά λοιπόν, εδώ το "σκέφτομαι άρα υπάρχω" δεν μας κάνει κ το κάνουμε "δεν σκέφτομαι, υπάρχω".
για περισσότερα ψάξε στον γκούγκλη για no thinking τεχνικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ρε παιδιά σας έχει τύχει για ένα γεγονός να έχετε 2 σενάρια στο μυαλό σας διαρκώς όλη την ημέρα να σκέφτεστε αυτό που δεν θέλετε, το βράδυ να σκέφτεστε και να πιστεύετε αυτό που θέλετε αλλά να μην ξέρετε τι ισχύει πραγματικά ; :/:

Αααα εμενα μου συμβαίνει το αντιθετο. Συνηθως τα βραδια κάνω όλα τα κακά σενάρια και εχω αρνητικές σκέψεις και το πρωί καταλαβαινω (μερικες φορές :P ) ότι αυτά που σκεφτόμουν δεν στέκουν και είναι χαζομάρες.
Αν νιωθεις δυσφορία από το άγχος που σου προκαλείται λόγω σκέψεων, αυτό που πρότεινε η Helium είναι καλή λύση και χρησιμοποιείται και για την αντιμετώπιση κρίσεων πανικού. Συγκεντρώνεσαι στον κόσμο γύρω σου. Ονομάζεις ένα πράγμα που ακούς, ένα που βλέπεις, ένα που αισθάνεσαι κτλ, χρησιμοποιείς όλες τις αισθήσεις σου. Στα αγγλικά λέγεται grounding technique νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top