Μπορεί να θεωρηθεί η απιστία δεδομένη;

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Τ
Το οτι οι σεξουαλικες προτημησεις/διαθεσεις οπως λες οτι σου περασαν αδιαφορες,δεν το δειχνεις με το ποστ σου
#392, #397, #401, #408, #414, #420,
αυτά είναι τα ποστ μου.
και θα επαναλάβω ότι έγραψα στο #420. :)

*διόρθωση #πόστ μετά το merge*
--Σημείωση : μέχρι εδώ ήταν το θέμα "Είναι από φύση άπιστοι οι άντρες?"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Σύμφωνα με έρευνες στις ΗΠΑ. https://en.wikipedia.org/wiki/Adultery το 15% των γυναικών και το 25% των ανδρών έχουν κάνει εξωσυζυγικό σεξ. Άρα λοιπόν, η απιστία δεν είναι ο κανόνας, αλλά η εξαίρεση. Επίσης δε πιστεύω οτι ο σωστός άντρας είναι αυτός που έχει πολλές γυναίκες, αυτά είναι βλακείες.

Τέλος κάπου διάβασα οτι οι γυναίκες δε συγχωρούν την συναισθηματική απιστία, ενώ οι άντρες την σεξουαλική. Δε ξέρω ποσο αληθεύει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Με αφορμή τη συζητηση μιας οικογενειακης φιλης,παντρεμενης οτι ολοι οι αντρες μια μερα θα στο φορεσουν το κερατο,χωρις να παρω θεση θα θελα να μου πειτε...Πιστευετε οτι ειτε τον προσεχετε ειτε οχι,αυτος θα την κανει τη λαδια?Εστω πχ μια μερα να τον τραβηξει ολη η παρεα σε ενα στριπτιτζαδικο..!!(και αυτο λιγο βλακεια ειναι ...!
):stupid:

Σύμφωνα με πολύ περίπλοκη σκέψη, όσοι άντρες πάνε με γυναίκες, άλλες τόσες γυναίκες πάνε με άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Δεν το πιστεύω οτι είναι δεδομένο... Εχω φάει κέρατο, έχω κερατώσει άλλο τόσο αλλά ένα έχω να πω....Όλα εξαρτώνται απο το πως νιώθεις με το άτομο που είσαι μαζι... Αν είσαι καλά, αισθάνεσαι ωραία και δεν θες να το χαλάσεις όλο αυτο, τότε ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ δεν κερατώνεις... Το ζήτημα είναι να περνάς καλά μέσα στην σχέση σου , ουτως ώστε να μην ζητάς αλλού αυτά που δεν έχεις..... Προσωπική άποψη πάντα, αλλά την ασπάζομαι ολοκληρωτικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,067 μηνύματα.
Θεωρώ οτι είναι ουτοπία να πιστεύουμε οτι άπαξ και βρούμε τον άνθρωπο που επιλέγουμε να έχουμε για πάντα στη ζωή μας δε θα μας ελκύσει ποτέ κανένας άλλος, είτε σωματικά είτε συναισθηματικά. Το τι θα επιλέξουμε να κάνουμε με αυτό το γεγονός είναι προσωπική υπόθεση βέβαια. Εγώ δεν περιμένω οτι ο σύντροφός μου θα μείνει για πάντα πιστός γιατί η ζωή είναι απρόβλεπτη και δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Είναι από αυτά τα πράγματα στη ζωή που απεύχεσαι να συμβούν αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος. Σαν μια ασφάλεια αυτοκινήτου - ελπίζεις να μην τη χρειαστείς ποτέ αλλά πρέπει και να υπάρχει αν χρειαστεί.

Είχα διαβάσει πρόσφατα μια συνέντευξη της Ράντου για την απιστία και με ξάφνιασε.


Παλιότερα θεωρώ οτι κάτι τέτοιο θα μού σήκωνε το μαλλί όρθιο, θα έφριττα. Στην ηλικία που είμαι αρχίζω να πιστεύω οτι δε θα φρίκαρα τόσο όσο πίστευα.

Εσείς τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Εγώ δεν περιμένω οτι ο σύντροφός μου θα μείνει για πάντα πιστός γιατί η ζωή είναι απρόβλεπτη και δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Είναι από αυτά τα πράγματα στη ζωή που απεύχεσαι να συμβούν αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος. Σαν μια ασφάλεια αυτοκινήτου - ελπίζεις να μην τη χρειαστείς ποτέ αλλά πρέπει και να υπάρχει αν χρειαστεί.

αν έχεις ένα αμάξι καινούριο, και τα ασφάλιστρα είναι ψηλά αλλά και η αποζημίωση αντίστοιχα. Σε ένα 30 χρόνων όμως, εκτός κι αν είναι αντίκα, -και εδώ ας απαντήσει κάποιος από την ΦΙΛΠΑ, αν υπάρχει- τα ασφάλιστρα υποθέτω θα είναι ελάχιστα, μόνο το βασικό πακέτο αστικής ευθύνης, οπότε τι αποζημίωση να περιμένει κανείς;
Αποπαραλληλίζοντας λοιπόν, θα έλεγα πως προετοιμασία που να καλύπτει τον τράκο, είναι κάπως δύσκολο να υπάρξει. (Δεν λέω πως δεν υπάρχει, όποιοι αρέσκονται στις μακροχρόνιες σχέσεις την έχουν βρει την ιδιωτική τους πατέντα, απλά είναι δύσκολο να εξηγηθεί στους υπόλοιπους).
Κύρος θα είχε η όποια απάντηση κάποιου με τόσο μακρόχρονη σχέση δεκαετιών. Έως τότε, λέμε πως απιστία = πάπαλα. Είτε από την άλλη πλευρά είτε από την δική μας. Αν μπορώ να απιστήσω, ξέρω πως ο άλλος έχει τελειώσει. Αλλά έως τότε, οκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Θεωρώ οτι είναι ουτοπία να πιστεύουμε οτι άπαξ και βρούμε τον άνθρωπο που επιλέγουμε να έχουμε για πάντα στη ζωή μας δε θα μας ελκύσει ποτέ κανένας άλλος, είτε σωματικά είτε συναισθηματικά. Το τι θα επιλέξουμε να κάνουμε με αυτό το γεγονός είναι προσωπική υπόθεση βέβαια. Εγώ δεν περιμένω οτι ο σύντροφός μου θα μείνει για πάντα πιστός γιατί η ζωή είναι απρόβλεπτη και δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Είναι από αυτά τα πράγματα στη ζωή που απεύχεσαι να συμβούν αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος. Σαν μια ασφάλεια αυτοκινήτου - ελπίζεις να μην τη χρειαστείς ποτέ αλλά πρέπει και να υπάρχει αν χρειαστεί.

Είχα διαβάσει πρόσφατα μια συνέντευξη της Ράντου για την απιστία και με ξάφνιασε.


Παλιότερα θεωρώ οτι κάτι τέτοιο θα μού σήκωνε το μαλλί όρθιο, θα έφριττα. Στην ηλικία που είμαι αρχίζω να πιστεύω οτι δε θα φρίκαρα τόσο όσο πίστευα.

Εσείς τι λέτε;
Δεν κατάλαβα πού θες να καταλήξεις. Τι εννοείς δεν θα φρίκαρες τόσο πλέον; Αν μάθαινες ότι ο σύντροφός σου σε απατά, θα το διαπραγματευόσουν; :hmm:

Γενικά, θεωρώ ότι οι πετυχημένες σχέσεις/γάμοι είναι στην πραγματικότητα λίγες. Δεν είναι δεδομένη η απιστία, αλλά είναι συχνή και πιθανόν συχνότερη απ' όσο νομίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,067 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα πού θες να καταλήξεις. Τι εννοείς δεν θα φρίκαρες τόσο πλέον; Αν μάθαινες ότι ο σύντροφός σου σε απατά, θα το διαπραγματευόσουν; :hmm:
.

Οι λέξεις αποκτούν την έννοια που τους δίνουμε. Απιστία μπορεί να σημαίνει διαφορετικό πράγμα για κάθε άνθρωπο. Δεν ξέρω τι θα έκανα πάντως δε θα φρίκαρα όπως πίστευα παλιότερα.

Κάθε σχέση έχει διαφορετικούς κανόνες. Αν μπορεί η Ράντου και η κάθε Ράντου να μένει σε ένα γάμο περιμένοντας και υπομένοντας μια απιστία, σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι που μπορούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Πίστη όμως σημαίνει σεβάσμος. Κατ' ουσίαν είναι και η μόνη ουσιαστική απόδειξη σεβασμού και αγάπης. Αν χαθεί η πίστη, πώς ξέρουμε ότι η αγάπη δεν είναι μόνο λόγια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,067 μηνύματα.
Πίστη όμως σημαίνει σεβάσμος. Κατ' ουσίαν είναι και η μόνη ουσιαστική απόδειξη σεβασμού και αγάπης. Αν χαθεί η πίστη, πώς ξέρουμε ότι η αγάπη δεν είναι μόνο λόγια;

Ο σεβασμός είναι μια διττή έννοια όμως, είναι σεβασμός προς τον άλλον αλλά και προς τον εαυτό μας. Πρώτον αυτό. Δεύτερον, γιατί η αγάπη πρέπει να είναι μονοδιάστατη, προσδιορίσιμη και αποδείξιμη;

Δε συμφωνώ οτι η πίστη είναι η μόνη απόδειξη αγάπης. Το να φτιάξεις ένα φαγητό για τον άνθρωπό σου, να τον ρωτήσεις αν είναι καλά, να του χαϊδέψεις το κεφάλι αν είναι αδιάθετος, να νοιάζεσαι γι' αυτόν πρακτικά και ψυχικά δεν είναι αρκετές αποδείξεις; Αν μόνο η πίστη είναι απόδειξη αγάπης σε μια σχέση αυτή η σχέση μού φαίνεται πολύ μίζερη.

Αν με τον άνθρωπό μου δεν έχω θέσει την πίστη ως προϋπόθεση της σχέσης μας, δέχεσαι την απιστία;

Ξαναλέω, η πίστη έχει την έννοια και το βάρος που θα της δώσει το ζευγάρι. Αν ρωτήσεις 100 ζευγάρια τι είναι γι' αυτούς πίστη θα πάρεις 100 διαφορετικές απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Έτσι όπως το βλέπω εγώ, είναι η μικρότερη "θυσία" που κάνεις για ένα άτομο, επειδή ενδιαφέρεσαι πραγματικά και θες να είστε μαζί. Αυτό το πιστεύω ακράδαντα ιδίως για τα πρώτα χρόνια μιας σχέσης. Διότι σε αυτήν την περίοδο, αν δεν υπάρχει αφοσίωση, τότε ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του και έχει τη σχέση για να περνάει καλά. Ούτε τα "σ' αγαπώ", ούτε το σεξ, ούτε οι έξοδοι, ούτε τα δωράκια είναι σοβαρές ενδείξεις ότι υπάρχει ουσιαστικό συναίσθημα. Γενικά ζούμε σε μια κοινωνία που ο καθένας κοιτάει υπερβολικά τον εαυτό του, οπότε και το κέρατο τείνει να απομυθοποιηθεί για να μπορεί ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει. Εγώ πιστεύω ότι για να έχουμε υγιείς σχέσεις πρέπει να βάζουμε κάποια όρια, πρώτα στον εαυτό μας και δευτερευόντως στην άλλη πλευρά, εφόσον βέβαια βλέπουμε σοβαρά αυτή τη σχέση, γιατί μόνο σε αυτήν την περίπτωση προτίθεται κάποιος να κάνει υποχωρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Himela στην θεωρία όλα καλά είναι. Αν μάθαινες σήμερα ότι το αγόρι ή ο άντρας σου σου σε απάτησε πριν ένα μήνα και κοιμήθηκε ή κοιμόταν πολλές φορές με άλλη γυναίκα, θα το έπαιρνες χαλαρά; Είμαι πεπεισμένος ότι κάθε άνθρωπος θα ένιωθε αισθήματα προδοσίας και ανασφάλειας αλλά και θυμού και απογοήτευσης. Είναι τελείως διαφορετικό το να υπάρχει πρόβλημα ή βαρεμάρα στο ερωτικό κομμάτι και να ψάχνει κάποιος κάτι διαφορετικό και να το συζητάει με το ταίρι του και να βρίσκουν μαζί τη λύση, από το να το κάνει στα κρυφά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Θεωρώ οτι είναι ουτοπία να πιστεύουμε οτι άπαξ και βρούμε τον άνθρωπο που επιλέγουμε να έχουμε για πάντα στη ζωή μας δε θα μας ελκύσει ποτέ κανένας άλλος, είτε σωματικά είτε συναισθηματικά. Το τι θα επιλέξουμε να κάνουμε με αυτό το γεγονός είναι προσωπική υπόθεση βέβαια. Εγώ δεν περιμένω οτι ο σύντροφός μου θα μείνει για πάντα πιστός γιατί η ζωή είναι απρόβλεπτη και δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Είναι από αυτά τα πράγματα στη ζωή που απεύχεσαι να συμβούν αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος. Σαν μια ασφάλεια αυτοκινήτου - ελπίζεις να μην τη χρειαστείς ποτέ αλλά πρέπει και να υπάρχει αν χρειαστεί.

Είχα διαβάσει πρόσφατα μια συνέντευξη της Ράντου για την απιστία και με ξάφνιασε.


Παλιότερα θεωρώ οτι κάτι τέτοιο θα μού σήκωνε το μαλλί όρθιο, θα έφριττα. Στην ηλικία που είμαι αρχίζω να πιστεύω οτι δε θα φρίκαρα τόσο όσο πίστευα.

Εσείς τι λέτε;

Κοιταξε να δεις υπάρχει ολοκληρη φάση πισω απο τέτοιες τοποθετησεις. Οχι πως ξέρω κατι συγκεκριμενο για την κ.Ραντου την οποια και συμπαθω πάρα πολυ επειδη με αυτα μεγάλωσα το Κωνσταντινου και Ελένης! Αλλα απο πισω υπάρχει και το swinging που ειναι η ανταλλαγή συντροφων υπάρχουν και μαγαζιά για αυτά κάτω στον Πειραια. Δεν εχω πάει ποτε βεβαια! Οποτε πριν αρχισουμε να το αναλυουμε σε μια κουβεντα με φιλους ή και αλλου καλο ειναι να ρωτησουμε πρωτα απο ολα τον συνομιλητη μας αν η στάση ζωης του ειναι τέτοια ή οχι. Μερικοι και μερικές τα βλεπουν τελειως διαφορετικά τα πράγματα. Τις προαλλες ενας γνωστος μου ελεγε οτι απο αγγελια λεει βρηκαν ενα ζευγαρι και εξ επιτουτου πηγαν για ένα κρασι και μετα σε ξενοδοχειο κοντινο οπου και ο άλλος κοιταζε την γυναικα του να την παιρνουν 2 άλλοι άντρες. Μου φαινεται και λιγο σαν ψέμα να σου πω την αληθεια.

Εν παση περιπτωση δεν ξέρω αν θα συγχωρουσα την απιστια μάλλον οχι. Ειναι προδοσια ρε γαμωτο. Δεν μπορεις να το καταπιεις ευκολα. Δυστυχως. Σε κάποια θέματα ειμαι απολυτος αλλα ειμαι και για τον εαυτο μου πχ αν μου έλεγε η γυναικα μου δεν θέλω να μιλάς με αυτην θα έκοβα τις επαφες με την πρώην μου. Εννοειται. Εφοσον το ζητάω το παρέχω κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,067 μηνύματα.
Έτσι όπως το βλέπω εγώ, είναι η μικρότερη "θυσία" που κάνεις για ένα άτομο, επειδή ενδιαφέρεσαι πραγματικά και θες να είστε μαζί.

Αν το να είσαι πιστός σε κάποιον που αγαπάς ψυχικά και σωματικά είναι τόσο μεγάλη θυσία, ίσως τελικά δεν είναι αυτό που πραγματικά θες. Το να είσαι πιστός είναι κάτι που σού βγαίνει από μέσα σου λόγω του οτι αυτός ο άνθρωπος σε γεμίζει.

Himela στην θεωρία όλα καλά είναι. Αν μάθαινες σήμερα ότι το αγόρι ή ο άντρας σου σου σε απάτησε πριν ένα μήνα και κοιμήθηκε ή κοιμόταν πολλές φορές με άλλη γυναίκα, θα το έπαιρνες χαλαρά; Είμαι πεπεισμένος ότι κάθε άνθρωπος θα ένιωθε αισθήματα προδοσίας και ανασφάλειας αλλά και θυμού και απογοήτευσης. Είναι τελείως διαφορετικό το να υπάρχει πρόβλημα ή βαρεμάρα στο ερωτικό κομμάτι και να ψάχνει κάποιος κάτι διαφορετικό και να το συζητάει με το ταίρι του και να βρίσκουν μαζί τη λύση, από το να το κάνει στα κρυφά.

Μα δε λέω να το κάνει κρυφά. Λέω να υπάρχει αυτή η συμφωνία μεταξύ του ζευγαριού οτι πίστη δε σημαίνει ντε και καλά μονογαμικότητα.
Κοίτα δε λέω οτι δε θα με πείραζε αν ο άντρας μου μιλούσε ή είχε σχέση με κάποια άλλη, δε θα αντιδρούσα όμως φεύγοντας με τη μία. Θα έμενα και θα προσπαθούσα να καταλάβω γιατί συνέβη αυτό, να το συζητήσω, να βρω μια λύση. Πάντως δε θα το θεωρούσα ντε και καλά προδοσία. Ξέρω οτι οι άνθρωποι και οι ανάγκες τους αλλάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Αν το να είσαι πιστός σε κάποιον που αγαπάς ψυχικά και σωματικά είναι τόσο μεγάλη θυσία, ίσως τελικά δεν είναι αυτό που πραγματικά θες. Το να είσαι πιστός είναι κάτι που σού βγαίνει από μέσα σου λόγω του οτι αυτός ο άνθρωπος σε γεμίζει.
Άρα στην περίπτωση που σε γεμίζει η σχέση σου και η πίστη δεν είναι θυσία, γιατί δέχεσαι την απιστία; Είδες που έρχεσαι στα λόγια μου; :P
Ξέρω οτι οι άνθρωποι και οι ανάγκες τους αλλάζουν.
Οι ανάγκες μπορεί να αλλάζουν, οι άνθρωποι όμως ποτέ...
Αλλα απο πισω υπάρχει και το swinging που ειναι η ανταλλαγή συντροφων υπάρχουν και μαγαζιά για αυτά κάτω στον Πειραια. Δεν εχω πάει ποτε βεβαια! Οποτε πριν αρχισουμε να το αναλυουμε σε μια κουβεντα με φιλους ή και αλλου καλο ειναι να ρωτησουμε πρωτα απο ολα τον συνομιλητη μας αν η στάση ζωης του ειναι τέτοια ή οχι. Μερικοι και μερικές τα βλεπουν τελειως διαφορετικά τα πράγματα. Τις προαλλες ενας γνωστος μου ελεγε οτι απο αγγελια λεει βρηκαν ενα ζευγαρι και εξ επιτουτου πηγαν για ένα κρασι και μετα σε ξενοδοχειο κοντινο οπου και ο άλλος κοιταζε την γυναικα του να την παιρνουν 2 άλλοι άντρες. Μου φαινεται και λιγο σαν ψέμα να σου πω την αληθεια.
Καλά, αυτό είναι τραγικό. Είναι εντυπωσιακό το πόσα κόλπα υπάρχουν στην εποχή μας για να καλύψεις μια σχέση που είναι μάπα: "εκλογικευμένη" απιστία, ανταλλαγή συντρόφων, τρίο, ανοιχτές σχέσεις ως δείγμα ανωτερότητας ότι και καλά δεν ζηλεύεις, επίδειξη σχέσης στην κολλητή, διαφήμιση σχέσης στο facebook (και σχεδόν πάντα όσο πιο πολύ διαφημίζεται μια σχέση στο facebook, τόσο πιο χάλια είναι!). Και όλα αυτά επειδή οι άνθρωποι φοβούνται να δεχτούν ότι η σχέση τους δεν πάει καλά, αλλά θέλουν να κάνουν και τη ζωούλα τους ταυτόχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Απιστία για μένα σημαίνει μόνο ένα πράγμα : χωρισμός! Όπως και το να σου σηκώσει χέρι ο άλλος. Είναι τα τοπ 2 μου, οι βάσεις μου, τα όρια μου.
Μπορώ να δεχτώ ζήλεια, νεύρα κι ένα σωρό άλλα κουσούρια, αλλά αυτά τα δύο όχι.

Έχει γίνει τόσο απλό πλέον και το ακούμε παντού να απιστεί κάποιος, το ότι μερικοί (τραγικό) το θεωρούν και φυσιολογικό με ξεπερνάει. Εγώ ξέρω ότι η σχέση είναι ανάμεσα σε δύο άτομα, αν μπει τρίτο στη μέση κάτι φταίει, κάτι έγινε λάθος και αξίζει ούτε μια πιθανότητα "συζήτησης".
Είμαι εντελώς κάθετη σε αυτό. Και δε μιλάω μονάχα για το σεξ καθ' αυτό, αλλά ακόμα και το φλερτάκι που θα παίξει για μένα γκρεμίζει ένα τεράστιο κομμάτι της εικόνας που θα έχω για τον εκάστοτε άνθρωπο. Αν έχεις χάσει το ενδιαφέρον προς τον άλλον, προσπάθησε να το βρεις ή χώρισε, δε θα απιστήσεις και μετά θα βρεις το ενδιαφέρον. Για μένα οι άνθρωποι που το πιστεύουν αυτό δεν έχουν αυτοσεβασμό.

Όταν, από την άλλη, "συμφωνείς" ελευθερία με τον "συντροφό σου", αυτό δε το ονομάζω καν σχέση, been there done that, αλλά τα συναισθήματα εκεί δεν υπάρχουν καν και σε καμία περίπτωση δε το θεωρώ "σχέση".
Σχέση για μένα είναι αποκλειστικότητα-μονογαμικότητα.:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Ανήκω στη συντριπτική πλειοψηφία που πιστεύει οτι η απιστία φέρει μεγάλο και αγεφύρωτο ρήγμα στις σχέσεις και μετά από αυτήν "τίποτα πια δεν είναι όπως πριν".
Δυο άνθρωποι ερωτευμένοι μεταξύ τους δεν θα σκεφτούν καν να κάνουν... ζαβολιές, για τούτο και είναι τα μόνα σίγουρα πιστά στα ταίρια τους. Καθώς όμως ο χρόνος περνά και η σχέση εδραιώνεται, ο έρωτας σιγά-σιγά δίνει τη θέση του σε άλλα συναισθήματα, λιγότερο απόλυτα αλλά ταυτόχρονα και πιο βαθιά: αγάπη, οικειότητα, εμπιστοσύνη. Κι εύχονται αυτά να διαρκέσουν για πάντα, κατά τα λόγια του παπά "...και έσονται οι δύο εις σάρκαν μίαν" .
Δυστυχώς, όμως, το ευκτέο, δεν είναι και εφικτό.
Ναι, πολλοί άνθρωποι ζουν και γερνούν μαζί, αγαπημένοι. Όμως εξαιρετικά σπάνιο κατά τη διάρκεια όλης αυτής της διαδρομής ένας από τους δυο (συνήθως ο άντρας), να μη την κάνει τη λαδιά του, αφού ο χρόνος, οι ευθύνες, η ρουτίνα, κι οι αλλαγές γενικά στη ζωή τους, αναπόφευκτα μεταβάλλει την ερωτική σχέση.
Κι αν με ρωτήσετε γιατί συνήθως ο άντρας, όχι γιατί οι γυναίκες έχουν μεγάλη διαφορά στη συχνότητα του κερατώματος, αλλά διότι ο άντρας θα το κάνει κάποια στιγμή και μετά θα επιστρέψει στην ανύποπτη σύντροφο χωρίς να πει κουβέντα, αφού το σεξ για τον αρσενικό δεν ταυτίζεταιι απαραίτητα και με την αγάπη.
Για τις περισσότερες γυναίκες όμως είναι διαφορετικό. Γι αυτές, πριν τη σαρκική απιστία, έχει προηγηθεί η συναισθηματική, οπότε βλέπεις άντρες να απιστούν και να επιστρέφουν στη γυναίκα τους και γυναίκες που άπαξ και το κάνουν, δεν επιστρέφουν, συνεπώς και η σχέση ή ο γάμος τινάζεται στον αέρα.
Οπότε και στο ερώτημα αν είναι δεδομένη η απιστία, θα απαντούσα μάλλον ναι, καθότι οι πιθανότητες να κάνει κάποιος την κουτσουκέλα του, είναι ευθέως ανάλογες με τον αριθμό των ετών που είναι μαζί το ζευγάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Καλά, αυτό είναι τραγικό. Είναι εντυπωσιακό το πόσα κόλπα υπάρχουν στην εποχή μας για να καλύψεις μια σχέση που είναι μάπα: "εκλογικευμένη" απιστία, ανταλλαγή συντρόφων, τρίο, ανοιχτές σχέσεις ως δείγμα ανωτερότητας ότι και καλά δεν ζηλεύεις, επίδειξη σχέσης στην κολλητή, διαφήμιση σχέσης στο facebook (και σχεδόν πάντα όσο πιο πολύ διαφημίζεται μια σχέση στο facebook, τόσο πιο χάλια είναι!). Και όλα αυτά επειδή οι άνθρωποι φοβούνται να δεχτούν ότι η σχέση τους δεν πάει καλά, αλλά θέλουν να κάνουν και τη ζωούλα τους ταυτόχρονα.

Τραγικό ή οχι εμενα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθολου! =D Οποτε ουτε θα τους κρινω απο την στιγμη που δεν με επηρεάζουν! Εδω ναι, δεν έχω καμια δουλειά!

Και κάποιοι καλά να πάθουν αφου εξαρχης το έπαιζαν σε ολα υπεράνω και δεν έβαζαν εστω μερικούς λογικούς περιορισμους. Του στυλ θές να κάνουμε σοβαρή σχέση. Ωραια. Κοβεις να μιλάς με πρώην σου και οσους στην πέφτουν ερωτικά και εσυ και εγώ. Δεν γινεται εσυ να μιλάς φιλικά και ο άλλος να στην πέφτει. Ειναι λογος να κοψεις επαφή αν δεν το βλέπεις εσυ αυτο τοτε το αποδέχεσαι σιωπηλά (με άγνωστη την κατάληξη). Και θα έκοβα και εγώ τις επαφές δεν έχω προβλημα.

Θα μου πεις γιατι θές να το κάνεις αυτο; διοτι ειναι μια αποδειξη και μια κινηση προς την κατευθυνση να μην υπάρξει απιστια. Διοτι αν εσυ ΔΕΝ μιλάς με άτομα που ειχες ερωτικές επαφές στο παρελθον και δεν δινεις δικαιωματα και σε οσους στην πέφτουν δεν δειχνεις να έχεις σκοπο να απιστησεις! Ετσι το σκέφτομαι. Τωρα εντάξει αν αφηνεις παραθυράκια σε πολλους μάλλον δεν εισαι σιγουρος/σιγουρη για την σχέση σου οποτε δεν δεσμεύεσαι στην πραγματικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Κοβεις να μιλάς με πρώην σου και οσους στην πέφτουν ερωτικά και εσυ και εγώ. Δεν γινεται εσυ να μιλάς φιλικά και ο άλλος να στην πέφτει.
Αυτό είναι πολύ σωστό και συμφωνώ απόλυτα. Δεν τιμάς τον συντροφό σου, μα κυρίως τον εαυτό σου, αν επιτρέπεις αυτή την κατάσταση.

Εκεί που έχω ενστάσεις είναι στο σημείο που ταυτίζεις πρώην με εκείνους που την πέφτουν. Δεν είναι όλοι οι "πρώην" που την πέφτουν , ούτε εκείνοι που τη πέφτουν "πρώην".
Μου έχει τύχει πρώην και μάλιστα που θα τον χαρακτήριζα "μεγάλο έρωτα της ζωής μου" , που κάποια στιγμή και για πολλούς λόγους, έσβησε το πάθος μου για εκείνον, ενώ σε εκείνον όχι, με αποτέλεσμα να τον κόψω "μαχαίρι", χωρίς δισταγμό (κι ας ήμουν μόνη εκείνη την περίοδο).
Μου έχει, επίσης, τύχει "πρώην" που ζήσαμε αρκετά χρόνια μαζί, να συνεχίσουμε να διατηρούμε φιλικές σχέσεις, χωρίς ίχνος ερωτικού στοιχείου και νιώθουμε ο ένας για τον άλλον αδελφικά συναισθήματα, ξεκάθαρα. Αυτό βέβαια το τελευταίο, συμβαίνει σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις. Τις περισσότερες φορές -κακά τα ψέματα- οι πρώην, λειτουργούν διασπαστικά στη νυν σχέση.
Μεγάλη σημασία πριν αφήσεις τον/την πρώην και πας τον επόμενο/η να έχεις ο ίδιος ξεκαθαρίσει μέσα σου τα συναισθήματά σου και μόνο αν είσαι έτοιμος, να προχωρήσεις.
Αν όχι, μείνε με τον εαυτό σου, μη φοβάσαι τη μοναξιά που είναι μεν "άχαρη", πλην όμως έχει πολλά να σε διδάξει, πάρε όσο χρόνο σου χρειαστεί.
Κι όταν θα έρθει η ώρα για να γυρίσεις σελίδα στη ζωή σου, φτιάξε κάτι καινούργιο με έναν άνθρωπο που θα αγαπάς, θα τιμάς, θα θαυμάζεις και, πάνω απ'όλα, θα σέβεσαι πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,067 μηνύματα.
Αν ο κόσμος χώριζε κάθε φορά που δεν είχε τέλεια σχέση δεν θα είχε κανείς σχέση. Όσο πιο γρήγορα καταλάβουμε ότι τέλεια σχέση δεν υπάρχει τόσο το καλύτερο για μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top