Μπορούν να είναι ζευγάρι ένας Χριστιανός με έναν άθεο;

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Με ηρεμεί,σε δύσκολες καταστάσεις.

Οπως και να έχει,εσύ δεν έχεις πάει εκκλησία ποτέ το πάσχα πχ ,ανάσταση δεν γιορτάζεις το μεγάλο σάββατο ;

Το ερώτημα απευθύνεται σε όσους ισχυρίζονται πως είναι άθεοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Και εγώ έχω χρόνια να πάω εκκλησία.Μόνο για πάσχα πήγαινα.

Καλά αφού πάς για βαπτίσεις,γάμους και κηδείες πως είσαι άθεη ; Τελοσπάντων.

Το πως σε εκνευρίζει το Χριστός Ανέστη δεν το καταλαβαίνω αλλά γούστα.

Πολλά χριστουγεννιάτικα τραγούδια όπως Silent Night να ξέρεις, αν τα μεταφράσεις πως απευθύνονται στον Χρηστό αλλά καταλαβαίνω πώς το λές.
Το οτι παω σε εκκλησια για γαμους δεν σημαινει οτι πιστευω. Κοινωνικα γεγονοτα ειναι. Απλα δεν αναβω κερια και δεν κανω τον σταυρο μου. Δεν παω για να προσευχηθω. Παω για να τιμησω το ζευγαρι ή τον νεκρο.
Με εκνευριζει γιατι δεν πιστευω οτι α) υπηρξε χριστος και β) οτι αναστηθηκε.
Και μεταλ ακουω που εκθειαζουν τον σατανα. Τι παει να πει;
Ανασταση δεν γιορταζω, μου ειναι αδιαφορη. Οπως και ολη η μεγαλη εβδομαδα. Παγερα αδιαφορη.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
αλλά προτιμώ να πιστεύω οτι εδώ είναι ο παράδεισος κι η κόλαση του καθενός και να προσπαθώ να είμαι καλός άνθρωπος και να μην αδικώ τους γύρω μου. Ο Χριστός είναι για μένα ένας άνθρωπος που μπόρεσε να ζήσει κάνοντας το καλό και συγχωρώντας, και αυτό είναι πολύ δύσκολο. Απλά δε νιώθω την ανάγκη να πω οτι υπάρχει κάποιος θεός που θα μού υποδείξει τί να κάνω ώστε να ζήσω την αιώνια ζωή και τέτοια. Δεν πιστεύω στον θεό τιμωρό. Αυτά που μας συμβαίνουν είναι οι επιλογές μας ή κάποια τύχη που δεν ξέρω ακριβώς από πού προκύπτει.

Σωστό αυτό,ούτε εγώ είμαι φανατικός ώστε να μου υποδεικνύει ο θεός πως θα ζήσω.

Οσον αφορά την μεταθάνατον ζωή, θέλω να πιστεύω πως είναι υπαρκτή και πως κάτι υπάρχει στην συνέχεια άσχετα αν αυτό είναι ο παράδεισος ο οποίος περιγράφεται στην θρησκεία.

Κρατάω τον διάλογο από την ταινία Lord of the Rings

PIPPIN: I didn't think it would end this way.

GANDALF: End? No, the journey doesn't end here. Death is just another path, one that we all must take. The grey rain-curtain of this world rolls back, and all turns to silver glass, and then you see it.

PIPPIN: What? Gandalf? See what?

GANDALF: White shores, and beyond, a far green country under a swift sunrise.

PIPPIN: Well, that isn't so bad.

GANDALF: No. No, it isn't.”

 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Με ηρεμεί,σε δύσκολες καταστάσεις.

Οπως και να έχει,εσύ δεν έχεις πάει εκκλησία ποτέ το πάσχα πχ ,ανάσταση δεν γιορτάζεις το μεγάλο σάββατο ;

Το ερώτημα απευθύνεται σε όσους ισχυρίζονται πως είναι άθεοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Και εγώ έχω χρόνια να πάω εκκλησία.Μόνο για πάσχα πήγαινα.

Καλά αφού πάς για βαπτίσεις,γάμους και κηδείες πως είσαι άθεη ; Τελοσπάντων.

Το πως σε εκνευρίζει το Χριστός Ανέστη δεν το καταλαβαίνω αλλά γούστα.

Πολλά χριστουγεννιάτικα τραγούδια όπως Silent Night να ξέρεις, αν τα μεταφράσεις πως απευθύνονται στον Χρηστό αλλά καταλαβαίνω πώς το λές.
Καλά αντίχριστοι είμαστε , να μη πατάμε εκκλησία και να μην πηγαίνουμε σε γάμους, αυτό θα ήταν κάλος στον εγκέφαλο ας πούμε, να παντρεύονται φίλοι σου και να μη πας .
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το οτι παω σε εκκλησια για γαμους δεν σημαινει οτι πιστευω. Κοινωνικα γεγονοτα ειναι. Απλα δεν αναβω κερια και δεν κανω τον σταυρο μου. Δεν παω για να προσευχηθω. Παω για να τιμησω το ζευγαρι ή τον νεκρο.
Με εκνευριζει γιατι δεν πιστευω οτι α) υπηρξε χριστος και β) οτι αναστηθηκε.
Και μεταλ ακουω που εκθειαζουν τον σατανα. Τι παει να πει;
Ανασταση δεν γιορταζω, μου ειναι αδιαφορη. Οπως και ολη η μεγαλη εβδομαδα. Παγερα αδιαφορη.

Καλά Metal μουσική ακούω και εγώ.Δεν είμαι φανατικός ώστε να προσβληθώ.

Αλλά φυσικά στην εκκλησία κάνω τον σταυρό και ανάβω κεριά, όταν πάω.Βέβαια έχω πάνω από 5 χρόνια να πάω εκκλησία.

Το ότι αναστήθηκε,με την κυριολεκτική έννοια σίγουρα όχι, αλλά πιστεύω πως υπήρξε και έζησε στην Παλαιστίνη.
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,245 μηνύματα.
Πασχα δεν γιορταζω και εκνευριζομαι οταν μου λενε χριστος ανεστη και περιμενουν να λαβουν αληθως ανεστη ως απαντηση. Αρνουμαι κατηγορηματικα να απαντησω ετσι. Τους λεω να μη μου ευχονται στο πασχα αλλα συνεχιζουν και απλα απαντω με ενα χρονια πολλα. Χριστουγεννα γιορταζω το εθιμο, οχι την γεννηση του χριστου. Δηλαδη στολιζω δεντρο, ακουω χριστουγεννιατικη μουσικη, κανω /η παω σε γευμα, δινω δωρα και ως εκει. Δεν πιστευω σε καμια ανωτερη δυναμη. Εκκλησια δεν παω παρα μονο για γαμους, κηδειες, βαπτισεις.
Κι εγώ λέω χρόνια πολλά το Πάσχα. Δεν βρίσκω λόγο να θυμώνεις όμως, ο καθένας μπορεί να ευχηθεί όπως θέλει και έχει συνηθίσει. Τα Χριστούγεννα εκτός από θρησκευτική γιορτή είναι και έθιμο. :D

Προσωπικά, προτιμώ είτε ανθρώπους που έχουν χαλαρή σχέση με τη θρησκεία είτε που δεν πιστεύουν, χωρίς να το βροντοφωνάζουν. Τα άκρα δεν μου αρέσουν. Από τη μία, βλέπεις άθεους που δεν σέβονται τη θρησκεία του άλλου και μειώνουν και υποτιμούν με κάθε ευκαιρία κάποιον που εκδηλώνει την πίστη του. Από την άλλη, έχεις τους ταλιμπάν του Χριστιανισμού, που θα σου πουν ότι δεν τους πειράζει να κολλήσουν κορωνοϊό στην εκκλησία και να πεθάνουν, γιατί θα πάνε στον θεό. Αυτοί οι άνθρωποι στα μάτια μου δεν διαφέρουν σε τίποτα από Ισλαμιστές που λένε ότι θέλουν να πεθάνουν για τον Αλλάχ και δεν θέλω να έχω καμία σχέση μαζί τους.

Πάντως, για να απαντήσω και στο θέμα, νομίζω ότι εάν 2 άνθρωποι έχουν τόσο μεγάλες θρησκευτικές διαφορές, ώστε να δημιουργείται πρόβλημα στη σχέση, τότε είναι αδύνατο να μην υπάρχουν κι άλλες διαφορές μεταξύ τους. Ο θρησκευτικός τρόπος ζωής εντάσσεται στον γενικότερο τρόπο με τον οποίο έχει μεγαλώσει κάποιος, οπότε δεν είναι λογικό δύο άνθρωποι να έχουν μεγάλες διαφορές στη θρησκεία και να ταιριάζουν στα υπόλοιπα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Προσωπικά, προτιμώ είτε ανθρώπους που έχουν χαλαρή σχέση με τη θρησκεία είτε που δεν πιστεύουν, χωρίς να το βροντοφωνάζουν. Τα άκρα δεν μου αρέσουν. Από τη μία, βλέπεις άθεους που δεν σέβονται τη θρησκεία του άλλου και μειώνουν και υποτιμούν με κάθε ευκαιρία κάποιον που εκδηλώνει την πίστη του. Από την άλλη, έχεις τους ταλιμπάν του Χριστιανισμού, που θα σου πουν ότι δεν τους πειράζει να κολλήσουν κορωνοϊό στην εκκλησία και να πεθάνουν, γιατί θα πάνε στον θεό. Αυτοί οι άνθρωποι στα μάτια μου δεν διαφέρουν σε τίποτα από Ισλαμιστές που λένε ότι θέλουν να πεθάνουν για τον Αλλάχ και δεν θέλω να έχω καμία σχέση μαζί τους.

Σωστό αυτό, εγώ μπορεί να μην είμαι εντελώς άθεος αλλά ούτε είμαι "ταλιμπάν του χριστιανισμού".

Συμφωνώ σε όλα όσα έγραψες.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πασχα δεν γιορταζω και εκνευριζομαι οταν μου λενε χριστος ανεστη και περιμενουν να λαβουν αληθως ανεστη ως απαντηση. Αρνουμαι κατηγορηματικα να απαντησω ετσι. Τους λεω να μη μου ευχονται στο πασχα αλλα συνεχιζουν και απλα απαντω με ενα χρονια πολλα. Χριστουγεννα γιορταζω το εθιμο, οχι την γεννηση του χριστου. Δηλαδη στολιζω δεντρο, ακουω χριστουγεννιατικη μουσικη, κανω /η παω σε γευμα, δινω δωρα και ως εκει. Δεν πιστευω σε καμια ανωτερη δυναμη. Εκκλησια δεν παω παρα μονο για γαμους, κηδειες, βαπτισεις.
Ερώτηση :
Οσοι είστε άθεοι , πιστεύετε πως δεν υπάρχει Θεός ? ή πιστεύετε σε έναν και μοναδικό οποίος νάνε ,ακόμα και ύλη (ενώ ίσως να μην υπάρχει )χωρίς να πιστεύετε σε θρησκεία?

Αν είστε στο δεύτερο ,τότε είστε αγνωκηστες
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κι εγώ λέω χρόνια πολλά το Πάσχα. Δεν βρίσκω λόγο να θυμώνεις όμως, ο καθένας μπορεί να ευχηθεί όπως θέλει και έχει συνηθίσει. Τα Χριστούγεννα εκτός από θρησκευτική γιορτή είναι και έθιμο. :D

Προσωπικά, προτιμώ είτε ανθρώπους που έχουν χαλαρή σχέση με τη θρησκεία είτε που δεν πιστεύουν, χωρίς να το βροντοφωνάζουν. Τα άκρα δεν μου αρέσουν. Από τη μία, βλέπεις άθεους που δεν σέβονται τη θρησκεία του άλλου και μειώνουν και υποτιμούν με κάθε ευκαιρία κάποιον που εκδηλώνει την πίστη του. Από την άλλη, έχεις τους ταλιμπάν του Χριστιανισμού, που θα σου πουν ότι δεν τους πειράζει να κολλήσουν κορωνοϊό στην εκκλησία και να πεθάνουν, γιατί θα πάνε στον θεό. Αυτοί οι άνθρωποι στα μάτια μου δεν διαφέρουν σε τίποτα από Ισλαμιστές που λένε ότι θέλουν να πεθάνουν για τον Αλλάχ και δεν θέλω να έχω καμία σχέση μαζί τους.

Πάντως, για να απαντήσω και στο θέμα, νομίζω ότι εάν 2 άνθρωποι έχουν τόσο μεγάλες θρησκευτικές διαφορές, ώστε να δημιουργείται πρόβλημα στη σχέση, τότε είναι αδύνατο να μην υπάρχουν κι άλλες διαφορές μεταξύ τους. Ο θρησκευτικός τρόπος ζωής εντάσσεται στον γενικότερο τρόπο με τον οποίο έχει μεγαλώσει κάποιος, οπότε δεν είναι λογικό δύο άνθρωποι να έχουν μεγάλες διαφορές στη θρησκεία και να ταιριάζουν στα υπόλοιπα.
Δεν θυμωνω απλα ενοχλουμαι οταν μου λενε χριστος ανεστη. Το χρονια πολλα δεν με ενοχλει. Με ενοχλει η συγκεκριμενη εκφραση γιατι σε αναγκαζουν ουσιαστικα να πεις κατι που δεν πιστευεις. Καταλαβαινεις τι θελω να πω; Θα πω πχ καλο πασχα, θα πω χρονια πολλα, αλλα οχι χριστος ανεστη. Τα ακρα ουτε εμενα μου αρεσουν. Σεβομαι τους πιστους εφοσον δεν προσπαθουν να μου επιβαλλουν τα πιστευω τους και δεν ερχονται εναντια στις αρχες και στα δικα μου πιστευω. Πολλοι θρησκευομενοι που γνωριζουν οτι δεν πιστευω και τους εχω πει οτι με ενοχλει το χριστος ανεστη θα επρεπε να το αποφευγουν. Οπως εγω τους σεβομαι και δεν υποτιμω την πιστη τους, ετσι θελω και αυτοι να σεβονται τα δικα μου πιστευω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ερώτηση :
Οσοι είστε άθεοι , πιστεύετε πως δεν υπάρχει Θεός ? ή πιστεύετε σε έναν και μοναδικό οποίος νάνε ,ακόμα και ύλη (ενώ ίσως να μην υπάρχει )χωρίς να πιστεύετε σε θρησκεία?

Αν είστε στο δεύτερο ,τότε είστε αγνωκηστες
Εγω προσωπικα δεν πιστευω σε κανεναν θεο ή υπερτατη δυναμη
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγω προσωπικα δεν πιστευω σε κανεναν θεο ή υπερτατη
Εντάξει ,απλά οι πιο πολύ επειδή δεν πιστεύουν σε θρησκείες ονομαζουν τον εαυτό τους άθεο
Πληροφορία από παπά που έκανα debate αυτό που είπα 😝
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλά αντίχριστοι είμαστε , να μη πατάμε εκκλησία και να μην πηγαίνουμε σε γάμους, αυτό θα ήταν κάλος στον εγκέφαλο ας πούμε, να παντρεύονται φίλοι σου και να μη πας .

Αντίχριστος σημαίνει σατανάς ξέρεις λένε :P,αν και κατάλαβα τι θές να πείς.

Πάντως με βάση την επιστήμη, υπέρτατη δύναμη θα μπορούσε να είναι η φύση καθώς δεν έχουμε καταφέρει να καταπολεμήσουμε τον θάνατο και την δυνατότητα επιβίωσης χωρίς τροφή και νερό.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αντίχριστος σημαίνει σατανάς ξέρεις λένε :P,αν και κατάλαβα τι θές να πείς.

Πάντως με βάση την επιστήμη, υπέρτατη δύναμη θα μπορούσε να είναι η φύση καθώς δεν έχουμε καταφέρει να καταπολεμήσουμε τον θάνατο και την δυνατότητα επιβίωσης χωρίς τροφή και νερό.
Ήθελα να δώσω έμφαση :P

Μη συγχέουμε και την αθεΐα με το κόμπλεξ



Παιδιά οι δικοί σας είναι θρησκευόμενοι; με τι πρότυπα μεγαλώσατε; γιατί και αυτό μπορεί να παίζει ρόλο στην εξέλιξη του κάθε ενός.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δεν θυμωνω απλα ενοχλουμαι οταν μου λενε χριστος ανεστη. Το χρονια πολλα δεν με ενοχλει. Με ενοχλει η συγκεκριμενη εκφραση γιατι σε αναγκαζουν ουσιαστικα να πεις κατι που δεν πιστευεις. Καταλαβαινεις τι θελω να πω; Θα πω πχ καλο πασχα, θα πω χρονια πολλα, αλλα οχι χριστος ανεστη. Τα ακρα ουτε εμενα μου αρεσουν. Σεβομαι τους πιστους εφοσον δεν προσπαθουν να μου επιβαλλουν τα πιστευω τους και δεν ερχονται εναντια στις αρχες και στα δικα μου πιστευω. Πολλοι θρησκευομενοι που γνωριζουν οτι δεν πιστευω και τους εχω πει οτι με ενοχλει το χριστος ανεστη θα επρεπε να το αποφευγουν.
Στο "χριστός ανέστη" μπορείς να απαντήσεις απλά "χρόνια πολλά". Μέχρι και εγώ που είμαι θρησκευόμενος απαντώ με "χρόνια πολλά", δεν τρέχει κάτι. Αν ο συνομιλητής σου επιμείνει και πει "κανονικά πρέπει να λες αληθώς" ή κάτι τέτοιο, τότε το κάνει επίτηδες και δεν αξίζει απάντηση.
Όσο για τους θρησκευόμενους φίλους σου οι οποίοι γνωρίζουν ότι δεν πιστεύεις και παρ'όλα αυτά σου λένε "χριστός ανέστη", είμαι σίγουρος ότι ξεχνιούντε, και δεν νομίζω ότι περιμένουν από εσένα κάτι παραπάνω από "χρόνια πολλά".
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,245 μηνύματα.
Το χρονια πολλα δεν με ενοχλει. Με ενοχλει η συγκεκριμενη εκφραση γιατι σε αναγκαζουν ουσιαστικα να πεις κατι που δεν πιστευεις. Καταλαβαινεις τι θελω να πω;
Ναι, αλλά ακριβώς σε αυτήν την περίσταση μπορείς να απαντήσεις με χρόνια πολλά και ούτε να μπαίνεις σε αντιπαράθεση ούτε τίποτα. Το τι θα σκεφτούν είναι δικό τους θέμα.;)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Στο "χριστός ανέστη" μπορείς να απαντήσεις απλά "χρόνια πολλά". Μέχρι και εγώ που είμαι θρησκευόμενος απαντώ με "χρόνια πολλά", δεν τρέχει κάτι. Αν ο συνομιλητής σου επιμείνει και πει "κανονικά πρέπει να λες αληθώς" ή κάτι τέτοιο, τότε το κάνει επίτηδες και δεν αξίζει απάντηση.
Όσο για τους θρησκευόμενους φίλους σου οι οποίοι γνωρίζουν ότι δεν πιστεύεις και παρ'όλα αυτά σου λένε "χριστός ανέστη", είμαι σίγουρος ότι ξεχνιούντε, και δεν νομίζω ότι περιμένουν από εσένα κάτι παραπάνω από "χρόνια πολλά".

Ναι, αλλά ακριβώς σε αυτήν την περίσταση μπορείς να απαντήσεις με χρόνια πολλά και ούτε να μπαίνεις σε αντιπαράθεση ούτε τίποτα. Το τι θα σκεφτούν είναι δικό τους θέμα.;)
Μα αυτο κανω και καποιοι επιμενουν με το αληθως και εκει ειναι που εκνευριζομαι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,705 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πως γίνεται να συνυπάρξουν χριστιανοί/ες με άθεες/ους αντίστοιχα. Αρκεί να λείπει ο φανατισμός. Ο ένας να μην χλευάζει και να μην υπονομεύει τα πιστεύω του άλλου και ο άλλος να μη προσπαθεί να επιβάλλει τα πιστεύω του στον άλλον.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
χαχαχα ενταξει τοτε! Τοτε συμφωνω σε ολα μαζι σου.
:D :bleh::bleh::bleh: xa χα χα xaxA aaaaa... και εγώ διαφωνώ μαζί σου. Για να συμφωνήσω όμως.:kill:
Απο εσένα θα ήθελα, να μου δώσεις ορισμό, έστω κατα προσέγγιση, της Αθεϊας.
Επίσης, σε μια σχέση τί εννοείς όταν λες <<λογική>>.
Να ξέρω τι να σκεφτώ. Ασε τι θα γράψω, γιατι το εγκεφαλικό μου είναι κάπως και δεν δίνω εγγύηση γιαυτό.
Ναι φυσικά και έχω πάει αφού είναι ταμπού στην Ελλάδα να μην πας στην Ανάσταση. Έχει τύχει να νιώσω κι εγώ μια ηρεμία σκεπτόμενη οτι είμαστε μια σταγόνα στον ωκεανό και είμαστε πολύ μικροί σε σχέση με κάτι ανώτερο, αλλά προτιμώ να πιστεύω οτι εδώ είναι ο παράδεισος κι η κόλαση του καθενός και να προσπαθώ να είμαι καλός άνθρωπος και να μην αδικώ τους γύρω μου. Ο Χριστός είναι για μένα ένας άνθρωπος που μπόρεσε να ζήσει κάνοντας το καλό και συγχωρώντας, και αυτό είναι πολύ δύσκολο. Απλά δε νιώθω την ανάγκη να πω οτι υπάρχει κάποιος θεός που θα μού υποδείξει τί να κάνω ώστε να ζήσω την αιώνια ζωή και τέτοια. Δεν πιστεύω στον θεό τιμωρό. Αυτά που μας συμβαίνουν είναι οι επιλογές μας ή κάποια τύχη που δεν ξέρω ακριβώς από πού προκύπτει.
Απο εσένα αφού σου πω κάτι για τον Χριστό, οτι δεν ήταν ένας καλός άνθρωπος έτσι απλά, αλλά ήταν η υπέρβαση σε αυτό που λες <<ανώτερο>>. Δεν έκανε καλοσύνη στους τυφλούς, τους λεπρούς, τους ανθρώπους γενικά, αλλά τους δίδαξε με τις πράξεις του την υπέρβαση σε αυτό που καταλαβαίνουμε ως αγάπη και ελλειπέστατο ακόμα είναι αυτό που έγραψα. Αυτό που δίδαξε είναι πέρα απο το όριο της δυναμικής που έχουμε ως άνθρωποι να εξηγήσουμε τον όρο <<αγάπη>>. Δεν έκανε το καλό, αλλά είπε :
<<Πάτερ άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσι>>.
Γιατι καλό είναι να περάσεις μια γιαγιά στο απέναντι πεζοδρόμιο.
Ομως αυτά που δίδαξε ο Χριστός δεν είναι έτσι απλά καλά.

Και σίγουρα δεν είναι τιμωρός. Αφού είσαι ελεύθερη να κάνεις ότι θέλεις.
Και μη πιστεύεις τόσο στην τύχη. Δούλεψε, για να έχεις την υγεία σου πρώτα και όλα όσα φέρει η εργασία σου.
Και κάπως θα μάθεις αυτό που σου προκύπτει γιατί και πώς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μα αυτο κανω και καποιοι επιμενουν με το αληθως και εκει ειναι που εκνευριζομαι.
χαχαχα...
εγκράτεια Νέλλη, εγκράτεια.
Γιατι ο θυμός είναι στα θανάσιμα αμαρτήματα.
Και όχι πως θα σου πω κάτι σχετικό με αμαρτίες, αλλά ως γιατρός καταλαβαίνεις πολύ καλά τις συνέπειες του θυμού.
Αρα, όταν μακροθυμείς, είσαι πρώτα εσύ καλά και μετά δεν βλέπεις τι κάνουν οι άλλοι.
Οπότε και σε αυτή την περίπτωση είσαι καλύτερα, γιατι έχεις καθαρή και την σκέψη.
Και τι να γράψω άλλο, μια καληνύχτα απο Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ενα πολύ ωραίο θέμα, που ο καθένας είναι ελεύθερος να πει την γνώμη του.
Ετσι, φαίνεται καθαρά ο εαυτός του.
Ακόμα και αν δηλώνει ά-θεος, αφήνει το στίγμα του. Και αυτό είναι σχετικό με αυτό που υπάρχει και όχι με κάτι το αόριστο <<αθεϊα>>. Δεν έχω κάτι να πω. Δεν με ενοχλεί καθόλου, ιδιαίτερα όταν διαπιστώνω το βάθος του χαρακτήρα σας. Δεν θέλεις να πεις <<αληθώς>>, θα σου πω οτι δεν είναι καθόλου εύκολο να πεις κάτι που αν μη τί άλλο, δεν κατανοείς. Οπότε εγώ τι μπορώ να σου πώ; αποδέχομαι αυτό που λες όπως το λες.
Ομως, θα σας δώσω την δική μου εκδοχή. Σωστή ή λάθος, πείτε μου εσείς. Η Αθεϊα είναι στην σφαίρα της φαντασίας. Δεν είναι κάτι το υπαρκτό. Ακόμα και αν λες για την ύλη οτιδήποτε, είναι ποιο χειροπιαστό απο ότι και αν πεις για την αθεϊα.
Είναι σαν να δίνεις ορισμό για το καλό και το κακό.
Το κακό δεν είναι κάτι που έχει υπόσταση. Δεν υπάρχει.
Αντιθέτως το καλό, έχει διαβαθμίσεις. Απο το ποιο απλό μέχρι την θυσία για κάτι άλλο.

Κάπου στο 1995, ένας συνάδελφος στο σχολείο, έκανε παρατήρηση σε κάποια παιδιά.
Να πω οτι είχε κάποια πάθηση; να πω οτι είχε ανεύρυσμα αορτής όπως εγώ; να πω και άλλα πολλά; και πάλι δεν θα μπορώ να υποστηρίξω οτι ήξερα.
Αρα, θα πω οτι μετά απο την παρατήρηση, έσκασε η κεντρική (ανιούσα αορτή) και σε τρία λεπτά έφυγε.
Ηταν 35 χρονών νεοδιόριστος εκπ/κός και είχε δυο αγοράκια ενός και δύο χρόνων.
Για εμένα ήταν σοκ.
Αρα, μη με βλέπετε σαν κανένα φάντασμα. Οπως λέτε για Αθεϊα, έτσι σας λέω και εγώ, για την αιτία ύπαρξης της Ελλάδος που κατα την γνώμη μου είναι η Ορθοδοξία. Και δεν χρειάζεται να το παίζεται κακοί.
Δεν σας πιστεύω οτι είστε κακοί, ακόμα και αν χτυπιέστε. ΤΕΛΟΣ!!! για σήμερα...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ήθελα να δώσω έμφαση :P

Μη συγχέουμε και την αθεΐα με το κόμπλεξ



Παιδιά οι δικοί σας είναι θρησκευόμενοι; με τι πρότυπα μεγαλώσατε; γιατί και αυτό μπορεί να παίζει ρόλο στην εξέλιξη του κάθε ενός.

Εμένα η μάνα μου ψιλοπιστεύει αλλά δεν πάει εκκλησία. Ο πραγματικά πιστός βέβαια είναι ο πατέρας μου. Ξέρει απέξω όλους τους αγίους και τους μάρτυρες της χριστιανοσύνης και να μπορεί να τους απαγγείλει κιόλας όταν θέλει, συνήθως μετά από την φράση "γαμώ τον"
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

On more seirous note. Δεν νομίζω πως είναι αδύνατο να γίνει μια τέτοια σχέση, κυρίως διότι οι χριστιανοί δεν διαφέρουν από τους σημερινούς άθεους σε θέματα ηθικής (οι άθεοι του σήμερα ασπάζονται την χριστιανική ηθική ως επί το πλείστον). Τα όποια θέματα που θα προκύψουν λοιπόν θα έχουν να κάνουν κατά κύριο λόγο με εκκλησιασμούς, νηστείες κτλ όπου εντάξει δεν νομίζω πως είναι αγεφύρωτα ή τόσο σημαντικά ώστε να μπορείς να κάνεις χωριό με τον άλλο. Τώρα φυσικά δεν αναφέρομαι και σε πολύ χοντρές περιπτώσεις θρησκοληψίας ή σε σταυροφόρους άθεους. Εκεί είναι γενικότερα εμφανές πως υπάρχει ένας κάλος στον εγκέφαλο που δεν έχει σχέση με το θέμα είναι βαθύτερος.

Εγώ δεν θα είχα ιδιαίτερο θέμα ας πούμε να συνυπάρξω με γυναίκα που είνια πιστή στην θρησκεία των δούλων. :devil:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εγώ δεν θα είχα ιδιαίτερο θέμα ας πούμε να συνυπάρξω με γυναίκα που είνια πιστή στην θρησκεία των δούλων. :devil:
Δεν είναι δύσκολο αυτό.
Δυσκολότερο είναι αν σε αγαπάει.
Και ακόμα ποιο δύσκολο είναι όταν μετά απο ....διαπιστώσεις οτι δεν μπορείς να κάνεις μακρυά της γιατι τότε θα αρχίσεις να βλέπεις μέσα στην καρδιά σου οτι πράγματι υπήρχαν πράγματα που δεν τα έβλεπες τόσα χρόνια.
Τότε ο 50ός(αν δεν ξέρεις, ρώτα τον πατέρα σου ποιος είναι ο 50ός, ξέρει) θα αρχίσει να ξεκαθαρίζει στην έννοια του.
Γιαυτό έχεις το αυτεξούσιο να αποφασίσεις εσύ για όλα όσα σε αφορούν.
Ακόμα και να κοροϊδεύεις τον πατέρα σου εδώ μέσα.
Και δεν έχει σημασία αν ντρέπεσαι ή όχι. Προφανώς και δεν ντρέπεσαι για όσα γράφεις, μάλλον υπερηφανεύεσαι.
Ε, τι να κάνουμε; δικαίωμα σου να γράφεις όπως σου αρέσει και να θέλεις να είσαι αρεστός σε όποιον θέλεις εσύ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι δύσκολο αυτό.
Δυσκολότερο είναι αν σε αγαπάει.
Και ακόμα ποιο δύσκολο είναι όταν μετά απο ....διαπιστώσεις οτι δεν μπορείς να κάνεις μακρυά της γιατι τότε θα αρχίσεις να βλέπεις μέσα στην καρδιά σου οτι πράγματι υπήρχαν πράγματα που δεν τα έβλεπες τόσα χρόνια.
Τότε ο 50ός(αν δεν ξέρεις, ρώτα τον πατέρα σου ποιος είναι ο 50ός, ξέρει) θα αρχίσει να ξεκαθαρίζει στην έννοια του.
Γιαυτό έχεις το αυτεξούσιο να αποφασίσεις εσύ για όλα όσα σε αφορούν.

Έχεις δίκιο σε αυτό. Όταν δεν μπορείς να κάνεις μακρυά απ'τον άλλο είναι που αρχίζουν τα δύσκολα.
Ακόμα και να κοροϊδεύεις τον πατέρα σου εδώ μέσα.
Και δεν έχει σημασία αν ντρέπεσαι ή όχι. Προφανώς και δεν ντρέπεσαι για όσα γράφεις, μάλλον υπερηφανεύεσαι.
Ε, τι να κάνουμε; δικαίωμα σου να γράφεις όπως σου αρέσει και να θέλεις να είσαι αρεστός σε όποιον θέλεις εσύ.

Άστα τα λόγια Μάξιμε. Είναι φτηνά. Ο άνθρωπος στις πράξεις δείχνει το ποιόν του. Από λεκτικές ευσεβειες και ενδείξεις αγάπης χόρτασε η οικουμένη όλη. Στις πράξεις έχουμε ένα υστέρημα. Μακάρι να σε κοροϊδεύουν τα παιδιά σου όλη μέρα, αλλά στα δύσκολα να είναι εκεί. Και το αντίθετο φυσικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top