Μπορούν να είναι ζευγάρι ένας Χριστιανός με έναν άθεο;

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Όλοι δούλοι είμαστε, άλλος είναι δούλος Κυρίου και άλλος δούλος των παθών.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,287 μηνύματα.
Απο εσένα αφού σου πω κάτι για τον Χριστό, οτι δεν ήταν ένας καλός άνθρωπος έτσι απλά, αλλά ήταν η υπέρβαση σε αυτό που λες <<ανώτερο>>. Δεν έκανε καλοσύνη στους τυφλούς, τους λεπρούς, τους ανθρώπους γενικά, αλλά τους δίδαξε με τις πράξεις του την υπέρβαση σε αυτό που καταλαβαίνουμε ως αγάπη και ελλειπέστατο ακόμα είναι αυτό που έγραψα. Αυτό που δίδαξε είναι πέρα απο το όριο της δυναμικής που έχουμε ως άνθρωποι να εξηγήσουμε τον όρο <<αγάπη>>. Δεν έκανε το καλό, αλλά είπε :
<<Πάτερ άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσι>>.
Γιατι καλό είναι να περάσεις μια γιαγιά στο απέναντι πεζοδρόμιο.
Ομως αυτά που δίδαξε ο Χριστός δεν είναι έτσι απλά καλά.
Δε διαφωνώ σε αυτά και είπα οτι τον θαυμάζω και προσπαθώ να του μοιάσω. Τί σημασία έχει το ποσοστό της καλοσύνης; Το καλό είναι καλό και το κακό είναι κακό. Μην παίζουμε με τις λέξεις. Για ποιο λόγο να πρέπει να υπακούω σε κανόνες που έχει θεσπίσει άλλος δεν μού απαντάς. Αν ο σκοπός του Χριστιανισμού είναι η καλοσύνη κι η αγάπη, κι ο δικός μου ο σκοπός ως άθεη είναι πάλι η καλοσύνη κι η αγάπη, γιατί πρέπει να βάλω και μια πίστη σε μια θρησκεία στη ζωή μου; Σκοπός του Χριστού είναι να τον υπακούω ή να προσπαθώ να του μοιάσω;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκοπός του Χριστού είναι να τον υπακούω ή να προσπαθώ να του μοιάσω;
Το νόημα της υπακοής σε κάποιον, είναι πως αναγνωρίζεις πως αυτός ο κάποιος είναι ανώτερος από εσένα και έτσι επιλέγεις να τον ακολουθήσεις και να υπακούσεις διότι τον βλέπεις σαν δάσκαλο. Μέσα από την υπακοή αυτή περνάς από το στάδιο της μαθητείας όπου μαθαίνεις από τον δάσκαλο και ωριμάζεις, μέχρις ότου φτάσεις στο επίπεδο όπου έχεις κατανοήσει τη γνώση και μπορείς πλέον να κρίνεις μόνος σου και να διαμορφώσεις τον δικό σου τρόπο σκέψης.

Ο άνθρωπος που δεν υπάκουσε ποτέ και που έχει σοβαρό πρόβλημα γενικότερα με την έννοια της υπακοής και με το να ακολουθήσει κάποιον μοιάζει περισσότερο με ένα αντιδραστικό παιδί που αρνείται να μεγαλώσει παρά με ώριμο άνθρωπο που ξέρει να σκέφτεται.

Και Bruce Lee πρωτού φτιάξει τη δική του σχολή φιλοσοφίας μαθήτευε με άλλους masters.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Παιδιά οι δικοί σας είναι θρησκευόμενοι; με τι πρότυπα μεγαλώσατε; γιατί και αυτό μπορεί να παίζει ρόλο στην εξέλιξη του κάθε ενός.
Οι δικοί μου είναι παγερά αδιάφοροι με την θρησκεία και έτσι βλέπω την δική μου πίστη ως πιο αυθεντική.

Στο θέμα πιστεύω ότι η σχέση θρησκου με άθεο θα έχει δυσκολίες γιατί ίσως στην πορεία δεν ταυτιστούν οι στόχοι και ο τρόπος ζωής τους.
Παλιότερα ήμουν πιο ανοικτός αλλά πλέων το βλέπω ως πολύ σημαντικό παράγοντα στην επιβίωση μιας σχέσης.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δε διαφωνώ σε αυτά και είπα οτι τον θαυμάζω και προσπαθώ να του μοιάσω.
Σε τόσο μεγάλες κουβέντες, εγώ ένας πειραγμένος, τί μπορώ να πώ;
Τί σημασία έχει το ποσοστό της καλοσύνης; Το καλό είναι καλό και το κακό είναι κακό.
Δεν μιλάμε για ποσοστά. Μιλάμε για ποιότητα. Στην ποιότητα παίζει ρόλο η δυνατότητα να διακρίνουμε την παραμικρή διαφορά, προκειμένου να πούμε κάτι σε σχέση με κάτι άλλο οτι είναι κατα ελάχιστον ωφελιμότερο απο το άλλο.
Μην παίζουμε με τις λέξεις. Για ποιο λόγο να πρέπει να υπακούω σε κανόνες που έχει θεσπίσει άλλος δεν μού απαντάς. Αν ο σκοπός του Χριστιανισμού είναι η καλοσύνη κι η αγάπη, κι ο δικός μου ο σκοπός ως άθεη είναι πάλι η καλοσύνη κι η αγάπη, γιατί πρέπει να βάλω και μια πίστη σε μια θρησκεία στη ζωή μου; Σκοπός του Χριστού είναι να τον υπακούω ή να προσπαθώ να του μοιάσω;
Να έχεις τον τσαμπουκά και να Τον ρωτήσεις. Εξ' άλλου ο ίδιος είπε: <<η βασιλεία των ουρανών βιάζεται και βιασταί αρπάζουσιν αυτήν>>. Γίνου βιαστής, του Θεού όπως και ο π. Σεραφείμ Ρόουζ. Εγώ, τί μπορώ να κάνω; και τί απαντήσεις να σου δώσω; με ξεπερνούν, τα θέματα το δίχως άλλο.
Το νόημα της υπακοής σε κάποιον, είναι πως αναγνωρίζεις πως αυτός ο κάποιος είναι ανώτερος από εσένα και έτσι επιλέγεις να τον ακολουθήσεις και να υπακούσεις διότι τον βλέπεις σαν δάσκαλο. Μέσα από την υπακοή αυτή περνάς από το στάδιο της μαθητείας όπου μαθαίνεις από τον δάσκαλο και ωριμάζεις, μέχρις ότου φτάσεις στο επίπεδο όπου έχεις κατανοήσει τη γνώση και μπορείς πλέον να κρίνεις μόνος σου και να διαμορφώσεις τον δικό σου τρόπο σκέψης.

Ο άνθρωπος που δεν υπάκουσε ποτέ και που έχει σοβαρό πρόβλημα γενικότερα με την έννοια της υπακοής και με το να ακολουθήσει κάποιον μοιάζει περισσότερο με ένα αντιδραστικό παιδί που αρνείται να μεγαλώσει παρά με ώριμο άνθρωπο που ξέρει να σκέφτεται.

Και Bruce Lee πρωτού φτιάξει τη δική του σχολή φιλοσοφίας μαθήτευε με άλλους masters.
Καλώς τον <<Γιωργάκη>> που ήταν μέγας και τρανός και έκανε απίστευτα πράγματα. (προφανώς και δεν είσαι ο Γιωργάκης, αλλά έχεις ομοιότητες και γιαυτό σε αποκάλεσα έτσι).
Καθώς συνάντησε τον τότε Γέροντα και σήμερα Αγιο Παϊσιο, άρχισε να βλέπει και άλλα πράγματα εκτός απο αυτά που έβλεπε και έχουν ενδιαφέρον.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Οι δικοί μου είναι παγερά αδιάφοροι με την θρησκεία και έτσι βλέπω την δική μου πίστη ως πιο αυθεντική.

Στο θέμα πιστεύω ότι η σχέση θρησκου με άθεο θα έχει δυσκολίες γιατί ίσως στην πορεία δεν ταυτιστούν οι στόχοι και ο τρόπος ζωής τους.
Παλιότερα ήμουν πιο ανοικτός αλλά πλέων το βλέπω ως πολύ σημαντικό παράγοντα στην επιβίωση μιας σχέσης.
Ναι εσύ φαίνεται και είσαι πιο ορθολογικό μυαλό από τα ποστ σου .

Είχε πει ένας ανθρωπολόγος, ότι όταν το ρίξαμε στο κυνήγι, ο αρχικός δικτάτορας μαλάκωσε για χάρη της αρμονικής συνεργασίας της ομάδας που απαιτούσε το κυνήγι και έτσι η φυσική τάση για υπακοή εξυπηρετήθηκε με την επινόηση θεών .:jumpy:

Εγώ γενικά πιστεύω ότι γίνεται μόνο όταν ο χριστιανός είναι λίγο ορθολογιστής , γιατί η ηθική και ο τρόπος ζωής, μπορεί να είναι ο ίδιος που λέει και ο χάκερ . Και η νηστεία πχ μπορεί για τον άθεο να είναι εγκράτεια , ένας έλεγχος της λαιμαργίας του και να έχει ένα νόημα και για εκείνον. Απλά να ξέρεις και ότι ο άλλος τη διάλεξε την θρησκεία του μη σου λέει αυτό είναι καλό αυτό είναι κακό επειδή το είπε ο Θεός , γιατί εμένα αυτό με εκνεύριζε σε συζήτηση με θρησκευόμενο. Δηλαδή ξεκινάμε με ένα δεδομένο ότι η ομοφυλοφιλία είναι αμαρτία πχ και μετά ψάχνουμε να το δικαιολογήσουμε ορθολογικά για να μη φανούμε και υποταγμένοι , προκατειλημμένοι ή άβουλοι και καταλήγουμε να λέμε μπούρδες . Άμα κάποιος το κάνει με την θρησκεία θα το κάνει και αλλού και τα μυαλά δεν θα κολλήσουν γενικότερα .
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Είχε πει ένας ανθρωπολόγος, ότι όταν το ρίξαμε στο κυνήγι, ο αρχικός δικτάτορας μαλάκωσε για χάρη της αρμονικής συνεργασίας της ομάδας που απαιτούσε το κυνήγι και έτσι η φυσική τάση για υπακοή εξυπηρετήθηκε με την επινόηση θεών .:jumpy:
Δεν είμαι ανθρωπολόγος ούτε γνωρίζω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι. Ωστόσο θυμάμαι να διαβάζω ότι κάποια ζώα εμφανίζουν συμπεριφορά που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί θρησκευτική, όμως δεν κυνηγούν ούτε έχουν δικτάτορες.
Ronald K. Siegel writes that: "...one cannot ignore the elaborate burying behaviour of elephants as a similar sign of ritualistic or even religious behaviour in that species. When encountering dead animals, elephants will often bury them with mud, earth and leaves. Animals known to have been buried by elephants include rhinos, buffalos, cows, calves, and even humans, in addition to elephants themselves. Elephants have [been] observed burying their dead with large quantities of food fruit, flowers and colourful foliage."
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δεν είμαι ανθρωπολόγος ούτε γνωρίζω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι. Ωστόσο θυμάμαι να διαβάζω ότι κάποια ζώα εμφανίζουν συμπεριφορά που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί θρησκευτική, όμως δεν κυνηγούν ούτε έχουν δικτάτορες.

Εσύ τι θες να πεις με αυτό ; ότι υπάρχει Θεός και το αντιλαμβάνονται και τα ζώα; Γιατί και εμείς από τελετουργίες μπορεί να ξεκινήσαμε και κάπως να το εξελίξαμε . Γενικά δεν μπαίνω σε συζητήσεις για το αν υπάρχει Θεός ή όχι .

Αυτός το είχε πει ,


μια άποψη είναι που την είχα βρει πρωτότυπη , γιατί νταξει συνήθως όταν ψάχνουμε τις αιτίες των θρησκειών λέμε ότι οι άνθρωποι ήθελαν να πιστεύουν κάπου, να εξηγήσουν τους σεισμούς ..
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Εσύ τι θες να πεις με αυτό ; ότι υπάρχει Θεός και το αντιλαμβάνονται και τα ζώα;
Όχι, θέλω απλώς να πω πως η θεωρία ότι οι άνθρωποι εφηύραν την θρησκεία επειδή ήταν κυνηγοί, δεν βγάζει νόημα επειδή κάποια ζώα που δεν είναι κυνηγοί φαίνεται να παρουσιάζουν συμπτώματα ιεροτελετών.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Όχι, θέλω απλώς να πω πως η θεωρία ότι οι άνθρωποι εφηύραν την θρησκεία επειδή ήταν κυνηγοί, δεν βγάζει νόημα επειδή κάποια ζώα που δεν είναι κυνηγοί φαίνεται να παρουσιάζουν συμπτώματα ιεροτελετών.
Α ..δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις . Αυτός δεν θα είχε και τα δικά μας δεδομένα και τις μελέτες των ζώων που θα έχουμε σήμερα . Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται και τόσο παράλογο γιατί και μια τελετουργική συμπεριφορά στα ζώα μπορεί να είναι από ένστικτο και για άλλους λόγους πχ επιβίωση που μπορεί να μη καταλαβαίνουμε και να μη έχει να κάνει με λόγους υποταγής , φόβο ή πίστη σε κάτι ανώτερο που μπορεί να δημιουργήθηκε σε εμάς για αυτό που λέει . Ίσως να είχε σημασία αν είναι κοινωνικά ζώα αυτά που το παρουσιάζουν αυτό ή όχι και με κάποιο τρόπο αυτό να επηρεάζει την ομάδα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α ..δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις . Αυτός δεν θα είχε και τα δικά μας δεδομένα και τις μελέτες των ζώων που θα έχουμε σήμερα . Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται και τόσο παράλογο γιατί και μια τελετουργική συμπεριφορά στα ζώα μπορεί να είναι από ένστικτο και για άλλους λόγους πχ επιβίωση που μπορεί να μη καταλαβαίνουμε και να μη έχει να κάνει με λόγους υποταγής , φόβο ή πίστη σε κάτι ανώτερο που μπορεί να δημιουργήθηκε σε εμάς για αυτό που λέει . Ίσως να είχε σημασία αν είναι κοινωνικά ζώα αυτά που το παρουσιάζουν αυτό ή όχι και με κάποιο τρόπο αυτό να επηρεάζει την ομάδα.
Μπορεί να είναι απλά ένδειξη μιας πρώιμης μορφής συνείδησης.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Α ..δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις . Αυτός δεν θα είχε και τα δικά μας δεδομένα και τις μελέτες των ζώων που θα έχουμε σήμερα . Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται και τόσο παράλογο γιατί και μια τελετουργική συμπεριφορά στα ζώα μπορεί να είναι από ένστικτο και για άλλους λόγους πχ επιβίωση που μπορεί να μη καταλαβαίνουμε και να μη έχει να κάνει με λόγους υποταγής , φόβο ή πίστη σε κάτι ανώτερο που μπορεί να δημιουργήθηκε σε εμάς για αυτό που λέει . Ίσως να είχε σημασία αν είναι κοινωνικά ζώα αυτά που το παρουσιάζουν αυτό ή όχι και με κάποιο τρόπο αυτό να επηρεάζει την ομάδα.
Μπορεί να ισχύουν και τα δύο. Δεν είναι αναγκαίο οι λόγοι ύπαρξης της θρησκείας στον άνθρωπο να είναι το ίδιο με τον λόγο ύπαρξης στα ζώα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,287 μηνύματα.
Το νόημα της υπακοής σε κάποιον, είναι πως αναγνωρίζεις πως αυτός ο κάποιος είναι ανώτερος από εσένα και έτσι επιλέγεις να τον ακολουθήσεις και να υπακούσεις διότι τον βλέπεις σαν δάσκαλο. Μέσα από την υπακοή αυτή περνάς από το στάδιο της μαθητείας όπου μαθαίνεις από τον δάσκαλο και ωριμάζεις, μέχρις ότου φτάσεις στο επίπεδο όπου έχεις κατανοήσει τη γνώση και μπορείς πλέον να κρίνεις μόνος σου και να διαμορφώσεις τον δικό σου τρόπο σκέψης.

Ο άνθρωπος που δεν υπάκουσε ποτέ και που έχει σοβαρό πρόβλημα γενικότερα με την έννοια της υπακοής και με το να ακολουθήσει κάποιον μοιάζει περισσότερο με ένα αντιδραστικό παιδί που αρνείται να μεγαλώσει παρά με ώριμο άνθρωπο που ξέρει να σκέφτεται.

Και Bruce Lee πρωτού φτιάξει τη δική του σχολή φιλοσοφίας μαθήτευε με άλλους masters.
Nah εμένα δε μού κάνει να υπακούω κανέναν ούτε να διδαχθώ από κανέναν. Έχω τη δική μου ζωή να ζήσω και τις δικές μου εμπειρίες που θα με ωριμάσουν και θα με διδάξουν, δε χρειάζομαι άσχετους να μου υποδεικνύουν πώς να σκεφτώ και τί να πράξω.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Nah εμένα δε μού κάνει να υπακούω κανέναν ούτε να διδαχθώ από κανέναν. Έχω τη δική μου ζωή να ζήσω και τις δικές μου εμπειρίες που θα με ωριμάσουν και θα με διδάξουν, δε χρειάζομαι άσχετους να μου υποδεικνύουν πώς να σκεφτώ και τί να πράξω.
Αν δεν σε ενδιαφέρει το αποτέλεσμα τότε οκ, δεν βλέπω κάτι κακό με αυτό.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,287 μηνύματα.
Αν δεν σε ενδιαφέρει το αποτέλεσμα τότε οκ, δεν βλέπω κάτι κακό με αυτό.
Όχι δε με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα, το ταξίδι με ενδιαφέρει. Γιατί το αποτέλεσμα μπορεί να μην προλάβουμε καν να το ζήσουμε. Μόνο στο τώρα και στο πολύ κοντινό μέλλον πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Nah εμένα δε μού κάνει να υπακούω κανέναν ούτε να διδαχθώ από κανέναν. Έχω τη δική μου ζωή να ζήσω και τις δικές μου εμπειρίες που θα με ωριμάσουν και θα με διδάξουν, δε χρειάζομαι άσχετους να μου υποδεικνύουν πώς να σκεφτώ και τί να πράξω.
Δηλαδή οι γονείς και οι δάσκαλοι σου δε σου διαμόρφωσαν τις σκέψεις και τις συμπεριφορές που έχεις σήμερα;
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.
Δεν είμαι ανθρωπολόγος ούτε γνωρίζω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι. Ωστόσο θυμάμαι να διαβάζω ότι κάποια ζώα εμφανίζουν συμπεριφορά που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί θρησκευτική, όμως δεν κυνηγούν ούτε έχουν δικτάτορες.
Τελετουργικη συμπεριφορα παρατηρειται κυριως στους χιμπατζηδες και στους ελεφαντες. Πχ οι Αφρικανοι ελεφαντες συγκεντρωνονται και ακουμπουν τα σωματα των νεκρων. Φαινεται οτι εχουν καποιου ειδους ενσυναισθησης του θανατου και της αξιας των τελετουργειων αλλα δεν μπορει να χακρακτηρισθει με σιγουρια η συμπεριφορα αυτη ως θρησκευτικη
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,093 μηνύματα.
Γαμάτο θέμα.
Με τίποτα δεν θα έκανα σχέση με άθεα. Για γάμο ειδικά δεν το συζητώ, καθώς αν έκανα ποτέ οικογένεια θα ήθελα να διαπαιδαγωγήσω τα παιδιά με Χριστιανικές αξίες και εκεί θα υπήρχε μεγάλο πρόβλημα. Θα ήθελα θρησκευτικό γάμο, βάπτιση κανονικά κοκ. Τώρα και για σχέση δεν θα ήθελα, γιατί θα υπήρχε μεγάλη απόσταση σε τρόπο σκέψης, κάτι τελείως απορριπτικό για σχέση.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.
Γαμάτο θέμα.
Με τίποτα δεν θα έκανα σχέση με άθεα. Για γάμο ειδικά δεν το συζητώ, καθώς αν έκανα ποτέ οικογένεια θα ήθελα να διαπαιδαγωγήσω τα παιδιά με Χριστιανικές αξίες και εκεί θα υπήρχε μεγάλο πρόβλημα. Θα ήθελα θρησκευτικό γάμο, βάπτιση κανονικά κοκ. Τώρα και για σχέση δεν θα ήθελα, γιατί θα υπήρχε μεγάλη απόσταση σε τρόπο σκέψης, κάτι τελείως απορριπτικό για σχέση.
Ποιες είναι οι χριστιανικές αξίες στις οποίες πιστεύεις θα εναντιωνόταν ένας άθεος ;
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,093 μηνύματα.
Ποιες είναι οι χριστιανικές αξίες στις οποίες πιστεύεις θα εναντιωνόταν ένας άθεος ;
Αρχικά, η σημαντικότερη όλων: Ότι υπάρχει Θεός και ότι ο λόγος του (Χριστός) ενσαρκώθηκε στη γη. Ένας σοβαρός άθεος αυτά τα θεωρεί παραμύθια και δεν θα ήθελε να κατηχηθούν έτσι τα παιδιά του.
Έπειτα, όλα όσα ο Χριστιανισμός πρεσβεύει, δηλαδή την ταπείνωση, την εκμηδένιση του Εγώ μπροστά στον Θεό, την απομάκρυνση (όσο γίνεται) από τον υλισμό και τις προσωπικές φιλοδοξίες και τέλος, όλα όσα στον σημερινό κόσμο θεωρούνται «συντηρητικές ιδέες.» Ένας άθεος έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι «προοδευτικός.»
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top