Νέα αρχή, σε νέα πόλη χωρίς φίλους.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Η δουλειά δεν είναι χόμπι ούτε ελεύθερη δραστηριότητα για να έχουμε ανάγκη τις φιλίες. Εκεί νομίζω βρίσκεται η απάντηση γιατί δεν πρέπει να κάνουμε φιλίες στον εργασιακό χώρο. Στην δουλειά παίζονται χρήματα, καριέρες και παραγόμενη αξία προϊόντων ή υπηρεσιών. Οι συναισθηματικές εξαρτήσεις δεν έχουν χώρο γιατί αλλιώς επηρεάζουν με πολύ κακό αποτέλεσμα τόσο τη δουλειά όσο και τους εμπλεκόμενους, αν γίνει μια στραβή.

Κάτι ξέρουν οι λαοί που ακολούθησαν την προτεσταντική ηθική του Weber.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
Εγώ φιλιες κάνω μονο με οποιον ειναι σωστος. Αυτη ειναι η διαφορά. Οχι επειδη ειναι αναγκαστικα στη δουλειά ή στη πολυκατοικια γειτονιά και πρέπει να γινουμε φιλοι. Γενικα και στη γειτονιά ακομη θέλει μια αποσταση.

Τις προάλλες ανοιγει τη πορτα καθως ανέβαινα η διπλανη και με ρωτάει αν εχω κοσμο σπιτι (αυτη τη περιοδο έχουν ερθει οι γονεις μου) της λέω οχι τι κοσμο να έχω.... (ξέρει οτι ειναι εδω οι γονεις).

Λέει γιατι άκουσα κάτι φωνές.

Της ανταπαντάω οτι δεν ξέρω για ποιές φωνές μιλάει.

Μου λεει ααα οκ... μαλλον απο αλλου έρχονται... σορρυ ε....

Δεν μιλήσα άλλο.

Και μπηκε μέσα.

Το σορρυ μάλλον το ειπε γιατι ειδε πως ειχα σοβαρέψει αρκετά κ ήμουν στο τσάκ να τα ακούσει.

Τωρα με αυτο το όρνιο.... τι φιλια να πιάσεις; που τα τελευταια βράδια τσακωνοτανε με τον άντρα της στις 2 τα ξημερωματα... και μου ανοιξε εμενα τη πορτα να με ρωτησει τι ακριβως; οτι κάνω εγω φασαρια;

Έτοιμος ήμουν να της πω.... και εγω εχω ακουσει φωνες 1-2 τη νυχτα.... ζευγαριού που τσακώνεται... έχεις τιποτα υποψη σου;

αλλα λέω άσε να κάνω το κοροιδο και να τη γράψω στα παπάκια μου. Θα κατσω τωρα εγω να εξηγώ σε αυτο το ζωντόβολο.

Τελικά ειναι γενικος κανονας... οπου μπλέκει κοσμος αρκετος... ο καθενας εχει τις παραξενιές του. Αυτα συζητουσαμε κ με ενα συναδελφο το απογευμα στο γυμναστηριο που με πέτυχε κ μου λεγε για τα κεντρικά... ε του λεω φιλε στα κεντρικα λογικο να ειναι χάλια... μαζευει πολυ κοσμο. Οπου λαλούν πολλα κοκορια θα γινει μανουρα κάποια στιγμή. Γιατι ολοι θα θέλουν να κάνουν τους αρχηγους ! χαχα

Για αυτο κ ειχα πει σε παλαιοτερο θρεντ. Μοναχος σου χορευε κ οσο θελεις πηδα. Καλυτερα να πάρεις ενα δάνειο να φτιάξεις μια καλυβα που λέει ο λογος σε ενα επιπεδο με ενα μεγάλο κήπο και να μενεις εκει μονος και ήρεμος.

Ουτε εφερες φιλους κ εγινε φασαρια... ουτε έκλασες και ακουστηκε ουτε τιποτα σαχλαμάρες. Και φυσικα τα πετρελαια το χειμωνα. Που ολοι τσακωνονται σε ολες τις πολυκατοικιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Εγώ φιλιες κάνω μονο με οποιον ειναι σωστος. Αυτη ειναι η διαφορά. Οχι επειδη ειναι αναγκαστικα στη δουλειά ή στη πολυκατοικια γειτονιά και πρέπει να γινουμε φιλοι. Γενικα και στη γειτονιά ακομη θέλει μια αποσταση.

Πάρα πολύ σωστό!!! :thumbup: :thumbup:
Αυτό σημαίνει επιλέγω κι όχι κάνουμε παρέα επειδή βόλεψε, έτυχε, δε βαριέσαι μια πόρτα/ ίδιο γραφείο είμαστε.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Η δουλειά δεν είναι χόμπι ούτε ελεύθερη δραστηριότητα για να έχουμε ανάγκη τις φιλίες. Εκεί νομίζω βρίσκεται η απάντηση γιατί δεν πρέπει να κάνουμε φιλίες στον εργασιακό χώρο. Στην δουλειά παίζονται χρήματα, καριέρες και παραγόμενη αξία προϊόντων ή υπηρεσιών. Οι συναισθηματικές εξαρτήσεις δεν έχουν χώρο γιατί αλλιώς επηρεάζουν με πολύ κακό αποτέλεσμα τόσο τη δουλειά όσο και τους εμπλεκόμενους, αν γίνει μια στραβή.

Κάτι ξέρουν οι λαοί που ακολούθησαν την προτεσταντική ηθική του Weber.

Το να δημιουργείς σχέσεις στον εργασιακό σου χώρο δεν είναι κακό, αρκεί προφανώς να σε παίρνει. Καμία ανθρώπινη δραστηριότητα δεν ωφελεί να είναι αποστειρωμένη, ειδικά δε η εργασία, που καταλαμβάνει τεράστιο μέρος της ζωής ενός ανθρώπου. Προφανώς, δε θα πας στη δουλειά με κύριο στόχο να κάνεις φιλίες, αλλά όχι ότι θα πας στη δουλειά λες και είσαι ρομπότ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
Πάρα πολύ σωστό!!! :thumbup: :thumbup:
Αυτό σημαίνει επιλέγω κι όχι κάνουμε παρέα επειδή βόλεψε, έτυχε, δε βαριέσαι μια πόρτα/ ίδιο γραφείο είμαστε.

Lady σε ευχαριστώ! Εχω καταλαβει πως o κοσμος ειναι απροβλεπτος. Σε αυτην που έγραψα οτι πηγε να μου κανει παρατηρηση για δηθεν φωνές.... εχω δωσει την ωρα που καιει ο καυστηρας. Δηλαδη ποσο πετρελαιο την ώρα καιει ο καυστηρας. Αυτ θα έπρεπε να το πληρώσει σε γραφειο για να το μάθει. Παρολαυτα ο δικος της τολμησε να πει οτι εγω θα του φάω πετρέλαιο.

Ενα απλο παράδειγμα για το τι κυκλοφορει εκει έξω. Τους ανοιγεις τα μάτια και στη λένε και απο πάνω. Αυτο συμβαινει γιατι ο ανθρωπος εχει εγωισμο σου λεει ποιος ειαι εσυ ρε μάγκα που θα μου πεις εμένα. Εγωισμος και κομπλεξ κατωτεροτητας ή ανωτεροτητας. Επομένως με τέτοιον κοσμο δεν χρειάζονται ουτε πολλες οικειοτητες ουτε πολλές φιλιες. Εκτος και αν φιλιες ειναι να κοροιδευει ο ενας τον αλλον.... οπως κάνουν κ κάποιοι που γλειφουν τους προισταμενους για να περνάνε καλα κ ταυτοχρονα ειναι κ οι ρουφιανοι τους. Ναι ετσι θα δουλέψει.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι. Συμφωνώ απόλυτα. Προφανώς έχουμε κάποιες παρόμοιες εμπειρίες και καταλήξαμε στα ίδια συμπεράσματα. Βέβαια εγώ συνήθως τρώω τα μούτρα μου για να μάθω.. :/:

Το χειρότερό μου είναι οι "φιλίες" συμφέροντος. Εκεί που βρίζει τον άλλον με τα χειρότερα, μετά τους βλέπεις έξω για ποτάκι και στα social ανταλλαγή φιλοφρονήσεων και σαχλαμάρες. Με κανει να αηδιάζω με το ανθρώπινο είδος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι. Συμφωνώ απόλυτα. Προφανώς έχουμε κάποιες παρόμοιες εμπειρίες και καταλήξαμε στα ίδια συμπεράσματα. Βέβαια εγώ συνήθως τρώω τα μούτρα μου για να μάθω.. :/:

Το χειρότερό μου είναι οι "φιλίες" συμφέροντος. Εκεί που βρίζει τον άλλον με τα χειρότερα, μετά τους βλέπεις έξω για ποτάκι και στα social ανταλλαγή φιλοφρονήσεων και σαχλαμάρες. Με κανει να αηδιάζω με το ανθρώπινο είδος.

ΕΕμενα το χειροτερο μου ειναι οι ρουφιάνοι στη δουλειά... ρε μεγάλε βλέπεις οτι ο Χ ρουφιανευει με σκοπο να δειξει καλος και να περνάει καλα μετά κ να επιβιώνει... πιστευεις αν δεν ήσουν προισταμενος του θα σε αγαπουσε; σε ειδε ξαφνικά και τρελάθηκε;

πές του ενα "Οχι ρε @@@ δεν θα ξαναπάρεις ευνοική βάρδια , θα πάρουν κ άλλοι!" να δουμε μετά ποσο θα σε αγαπάει ακομη χαχ αα χα χα χα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω εκεινο που έμαθα ειδικα στη δουλεια ειναι πως οσα λιγοτερα λες τοσο το καλυτερο. Καλα για προσωπικά δεν το συζητάω. Δεν συζητάς ποτέ για αυτα στη δουλειά.
 
Top