Νέο σύστημα Reactions

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.

Donatella

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Donatella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Donatella, εφόσον συμφωνείς με τον x γιατί πρέπει να αιτιολογήσεις γιατί συμφωνείς; Αφού ο καθένας μπορεί να καταλάβει, για ποιον λόγο έχεις την ίδια γνώμη μαζί του. Πχ συμφωνείς με εμένα, ότι οι ομοφυλόφιλοι έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους ετεροφυλόφιλους. Τεκμηριώνεις την απάντησή σου, συμφωνώ μαζί σου, και απλά πατάω like επειδή συμφωνώ με τα επιχειρήματά σου. Άρα νομίζω πως είναι και αυτονόητο ο λόγος που σου πατάω like. Μπορώ απλά να πατήσω like που δείχνει συμφωνία και παράλληλα να προσθέσω και άλλο επιχείρημα που εσύ ίσως δεν έθεσες, ώστε και εγώ να κάνω την "θέση" μας πιο πειστική. Θέλω να καταλήξω πως δεν υπάρχει κάτι να δικαιολογήσεις στο +1 μόνο να συμπληρώσεις, μόνο στο -1 εάν δεν σε καλύπτουν οι θέσεις από πάνω να πεις και εσύ γιατί διαφωνείς. Αλλά και πάλι αυτό έρχεται σε αντίθεση με το στοχευμένο dislike Που γίνεται διαρκώς από κάποιους διαρκώς σε συγκεκριμένα άτομα.

Δεν με ενοχλούν τα dislike που πάνε σε απόψεις, ιδέες, αλλά που γίνονται προσωποποιημένα. Δεν είναι θέμα ευαισθησίας ούτε έχουμε χαμηλή νοημοσύνη ώστε να μην μπορούμε να ξεχωρίζουμε πότε γίνεται το ένα και πότε το άλλο και για ποιον σκοπό. Και κάτι που άκουσα και έμαθα τελευταία είναι μην συμπεριφέρεσαι στο νετ, όπως δεν θα συμπεριφερόσουν στην πραγματική ζωή.

Καταλαβαινω τι λες Σοφη μου και οντως μπορει να συμφωνουμε και οι δυο πανω στο ιδιο θεμα αλλα υπαρχει και η περιπτωση να συμφωνουμε για διαφορετικους λογους η καθεμια. Αυτο που επισης ηθελα να πω ειναι οτι αν εγω συμφωνησω με καποιον σε μια αποψη και πατησω like στο μηνυμα του, δεν θα ενδιαφερθει να μαθει τους λογους που συμφωνω, οι οποιοι μπορει να ειναι τελειως διαφορετικοι απο τους λογους που συμφωνει εκεινος και ισως χαθει η ευκαιρια να ξεκινησει μια πολυ εποικοδομητικη συζητηση. Ολοι συνηθως ενοχλουνται για το οτι ορισμενοι πατουν dislike στα μηνυματα τους, αρα αυτο τι σημαινει? Οτι ενοχλουνται που διαφωνουν οι αλλοι μαζι τους?:ermm: Φυσικα δεν αναφερομαι στα συστηματικα και στοχευμενα dislikes που εχουν στοχο να θιξουν το ατομο και οχι να δειξουν την διαφωνια τους με την αποψη που αναγραφεται στο μηνυμα.

Και αυτο το δεν ειμαι υποχρεωμενος να απολογηθω για την αρνητική μου , εμενα μου βγαζει εγωϊσμο.
Εμενα μου βγαζει ελευθερια. :pardon:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,570 μηνύματα.
Εμενα μου βγαζει ελευθερια. :pardon:


Εμενα μου κανει εντυπωση που οταν εμεις κρινουμε κάποιον με βάση τα ποστ-φωτογραφιες του στο φβ ειμαστε οι κομπλεξικοι , οι κακοι , οι ανωριμοι κτλπ αλλα οταν κάποια ή κάποιος μας κρινει με βάση το ποσες αρνητικές έχουμε (το εγραψε η Gate4 πριν λιγο) ειναι εντάξει. :loltooth: :loltooth:

Επισης μου κάνει εντυπωση που οταν πλησιάζουμε μια αγνωστη θα πρέπει να της μιλησουμε συγκεκριμενα .... και αν πουμε κάτι σε στυλ "γεια σου κοριτσι.." θα παρεξηγηθει... αλλα αυτη μπορει πχ να πει ενα αγνωστο "που εισαι ρε ψηλέ..." και αν παρεξηγηθει αυτος τοτε ειναι ευθικτος και κομπλεξικος :loltooth:

αλλα πάλι εγω κολλάω άσχετα μεταξυ τους πράγματα!


Επισης να πώ ειδικά για την Gate4 που επιχειρησε να με πικάρει για τις αρνητικές οτι οταν τις ειχα μετρήσει πριν κανα 2 μηνες. Οι αρνητικές ηταν πολυ λιγοτερες απο τις θετικές! Κάπου ενα ποσοστο 70% θετικές και 30% οι αρνητικές. Ετσι για να μη γράφουμε και παραπλανητικά πραγματα λογω εμπάθειας. Και το κλεινω εδω. Δεν εχω προβλημα να έχω εχθρους οποτε θα λέω πάντα την αποψη μου ξεκάθαρα ειτε αρεσει σε κάποιους ειτε δεν αρέσει! Φιλάκια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, δεν θα 'πρεπε να ψηφίζεις καν

Σωστα. Ψηφιζω οταν καποιος εχει εκφερει αποψη μου με εκφραζει για να μην χρειαστει να γραψω και εγω ξανα το ιδιο.
Αρνητικα ψηφιζω σπανια και μονο αν οι αποψεις που εκφραζονται ειναι ακραιες για τα δικα μου δεδομενα παντα.
Παρ'ολα αυτα το καινουργιο συστημα το βρισκω διασκεδαστικο με τα reactions που προστεθηκαν.

Δεν ηξερα οτι αποτελουσε αντικειμενο ενδιαφεροντος οι δικες μου ψηφοι. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καταλαβαινω τι λες Σοφη μου και οντως μπορει να συμφωνουμε και οι δυο πανω στο ιδιο θεμα αλλα υπαρχει και η περιπτωση να συμφωνουμε για διαφορετικους λογους η καθεμια. Αυτο που επισης ηθελα να πω ειναι οτι αν εγω συμφωνησω με καποιον σε μια αποψη και πατησω like στο μηνυμα του, δεν θα ενδιαφερθει να μαθει τους λογους που συμφωνω, οι οποιοι μπορει να ειναι τελειως διαφορετικοι απο τους λογους που συμφωνει εκεινος και ισως χαθει η ευκαιρια να ξεκινησει μια πολυ εποικοδομητικη συζητηση. Ολοι συνηθως ενοχλουνται για το οτι ορισμενοι πατουν dislike στα μηνυματα τους, αρα αυτο τι σημαινει? Οτι ενοχλουνται που διαφωνουν οι αλλοι μαζι τους?:ermm: Φυσικα δεν αναφερομαι στα συστηματικα και στοχευμενα dislikes που εχουν στοχο να θιξουν το ατομο και οχι να δειξουν την διαφωνια τους με την αποψη που αναγραφεται στο μηνυμα.

Μα σαφώς είναι αυτό που σου έγραψα, εάν συμφωνούμε για διαφορετικούς λόγους, τότε φυσικά και εσύ, εγώ "πρέπει" να προσθέσουμε και αυτό που νομίζουμε εμείς, εφόσον δεν έχουμε καλυφθεί ή δεν μας έχει καλύψει κάποιος άλλος ώστε να συνεχιστεί η συζήτηση και να τραβήξει και να γίνει και πιο εποικοδομητική. Το να γράψεις "ναι συμφωνώ" και να πατήσεις like δεν προσδίδει κάτι στον διάλογο, ούτε ένα dislike και να γράψεις "διαφωνώ". Εάν σε έχουν καλύψει οκ, αλλά δεν γίνεται συνέχεια να σε έχουν καλύψει και να μην έχεις να προσθέσεις κάτι, διαφωνείς δεν διαφωνείς. Μετά εκεί πάει στο άλλο άκρο. Πατάω dislike σε κάποιον διαρκώς ή του το δικαιολογώ διαρκώς με ειρωνικό και υπεροπτικό ύφος δείχνει εμπάθεια. Καλώς κακώς οι παλιοί χρήστες μέσω των διαλόγων είμαστε σε θέση να καταλάβουμε τέτοιες καταστάσεις και το ύφος κάποιων χρηστών παρότι μερικοί νομίζουν ότι είμαστε τρελοί, και χωρίς νοημοσύνη. Το να μου πατάς dislike αλλά να είσαι ευγενικός χωρίς να κάνεις προσωπικές επιθέσεις και χωρίς να έχεις υφάκι (όχι εσύ γενικά) το δέχομαι, το αντίθετο δεν το ανέχομαι. Δεν μπορείς πίσω από μία οθόνη να δείχνεις με αυτόν τον τρόπο την δύναμή σου έτσι, και σκέψου εάν έτσι πως συμπεριφέρεσαι πίσω από το Pc θα το έκανες In real life. Δεν ξέρεις ποιος κρύβεται πίσω από την οθόνη, την προσωπικότητα του άλλου γιατί καλώς κακώς είμαστε όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι, και είναι φυσιολογικό νομίζω να μας στεναχωρούν, να μας προσβάλλουν συμπεριφορές σε μεγάλο ή σε διαφορετικό βαθμό. Η υπομονή και η αδιαφορία είναι σε ένα σημείο θεμιτή, όταν δεν τσακίζει την προσωπική ελευθερία του άλλου. Δεν ξέρω εάν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Ο καθένας έχει μία προσωπικότητα εντελώς διαφορετική που επηρεάζεται σε διαφορετικό βαθμό από τις καταστάσεις γύρω του και πρέπει να τον σέβεσαι και να σκεφτείς εάν αυτό που γράφεις τον θίγεις τον άλλον. Σαφώς πρέπει να ελέγχουμε τον εαυτό μας και να μην τα παίρνουμε όλα προσωπικά αλλά κάποια στιγμή είναι ανθρώπινο ο άλλος να σε ενοχλήσει να σε θίξει και να σε επηρεάσει όπως άλλωστε συμβαίνει και στην προσωπική ζωή.

Μα εάν πατήσεις Like σε ένα ποστ θεωρώ αυτονόητο ότι συμφωνείς με ότι έγραψα και άρα και σε κάλυψα και σε περίπτωση που δεν συνέβη αυτό, ότι θα προσθέσεις και άλλα επιχειρήματα. Για αυτό και εγώ πχ δεν θα αναρωτηθώ γιατί εσύ μου πατάς ένα like. Δεν ενοχλούμαστε που διαφωνούν μαζί μας, αλλά περισσότερο ο τρόπος της διαφωνίας που εκφράζεται από χρήστες που εμένα αυτό με triggaρει σε μεγάλο βαθμό. Σε όλους μας θα τύχει να παραφερθούμε συμβαίνει, αλλά όχι συστηματικά που με βάζει σε άλλες προσωπικές (περί σωστού/λάθους) σκέψεις που δεν θέλω να τις αναφέρω για προσωπικούς λόγους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επισης, το γεγονος οτι εγω διαφωνω με καποιον δεν σημαινει πως εγω εχω δικαιο και ο αλλος αδικο η το αντιθετο για να βαλω +1 και -1. Το οτι οι αποψεις διαφερουν δεν σημαινει πως ειναι λαθος καθως σε αυτο παιζει και πολυ μεγαλο ρολο στο πως αντιλαμβανομαστε τα πραγματα. Το ιδιο ακριβως ισχυει και με το λαικ. Το οτι μια αποψη εχει λαικ δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και η σωστη.

Το θέμα είναι ότι πολλά θέματα δεν είναι ζητήματα άποψης (που όντως δεν τίθεται θέμα σωστού/λάθους) αλλά γεγονότα. Το να πεις πχ ότι η ομοφυλοφιλία είναι παραφιλία είναι απλά λάθος, πως να το κάνουμε, και το ακούς από πολλούς. Δεν θα κάτσεις να εξηγήσεις στον καθένα γιατί είναι λάθος, εξάλλου αν όντως ήθελε να ενημερωθεί επί του θέματος θα το έψαχνε και μόνος του. Θα πατήσεις ένα ντισλάικ και τέρμα.
Όντως δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι απαραίτητο κάθε ντισλάικ να πρέπει να δικαιολογείται (επαναλαμβάνω, εγώ συνήθως γράφω και την άποψή μου μετά). Ούτε χρειάζεται να απολογείται κανείς που δεν έχει χρόνο ή που στη τελική δεν θέλει να σπαταλήσει χρόνο για να πει σε κάποιον γιατί είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Σωστα. Ψηφιζω οταν καποιος εχει εκφερει αποψη μου με εκφραζει για να μην χρειαστει να γραψω και εγω ξανα το ιδιο.
Αρνητικα ψηφιζω σπανια και μονο αν οι αποψεις που εκφραζονται ειναι ακραιες για τα δικα μου δεδομενα παντα.
Παρ'ολα αυτα το καινουργιο συστημα το βρισκω διασκεδαστικο με τα reactions που προστεθηκαν.

Δεν ηξερα οτι αποτελουσε αντικειμενο ενδιαφεροντος οι δικες μου ψηφοι. :look:


Όταν αφαιρείς θετική ψήφο από μήνυμα ,επειδή δεν συμφωνείς με το επόμενο του ίδιου χρήστη, αποκτά ένα ενδιαφέρον δεν νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,570 μηνύματα.
Όταν αφαιρείς θετική ψήφο από μήνυμα ,επειδή δεν συμφωνείς με το επόμενο του ίδιου χρήστη, αποκτά ένα ενδιαφέρον δεν νομίζεις;


Σοβαρά έγινε κάτι τέτοιο; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Προτιμώ το παλιό και minimal σύστημα του upvote - downvote, φχαριστώ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Όλοι εσείς που κράζετε την "εγκατάλειψη" του -1 πλην Μαρίας και Μιχάλη (επειδή τους ξέρω προσωπικά) γιατί το κάνετε;
Επειδή βαράτε απλά -1 χωρίς να αιτιολογείτε την άποψή σας, επειδή δεν σας αρέσει η φάτσα του άλλου και την αντιπαθείτε;
Γιατί όχι μην κρύβεστε, πείτε ότι τώρα δεν μπορείτε να βαράτε αρνητικές σε όσα άτομα αντιπαθείτε ανεξαρτήτως εάν συμφωνείτε με αυτό που λέει … Τόσο πολύ θέλετε να βαράτε αρνητικές φαίνεται και τώρα, σκάσατε από το κακό σας! :P Καιρός είναι κάποιες αρνητικές να δικαιολογούνται και μην τις βαράμε στο ξεκάρφωτο σε συγκεκριμένα άτομα!

Σύλβια πόσο με καλύπτεις!! <3

Χαχα sophie εσύ δεν ήσουν που βαρούσες downvote σε ΟΛΑ τα ποστς όποιων έγραφαν διαφορετική άποψη από αυτή που ένθερμα υποστήριζες;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Όταν αφαιρείς θετική ψήφο από μήνυμα ,επειδή δεν συμφωνείς με το επόμενο του ίδιου χρήστη, αποκτά ένα ενδιαφέρον δεν νομίζεις;


Εγινε ποτε κατι τετοιο;:wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Εγινε ποτε κατι τετοιο;:wacko:


Ναι, στο μήνυμα που είπα στον devil να τον αποκαλούν άλλο και όχι ψηλό γιατί το άλλος είναι λιγότερο προσβλητικό. Ευτυχώς και ο ρουφιάνος, γιατί δεν θα το είχα δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Χαχα sophie εσύ δεν ήσουν που βαρούσες downvote σε ΟΛΑ τα ποστς όποιων έγραφαν διαφορετική άποψη από αυτή που ένθερμα υποστήριζες;:P

Τις περισσότερες φορές όμως, όχι πάντα είναι γεγονός ότι πατούσα χωρίς να δικαιολογήσω προφανώς είτε γιατί διαφωνούσα, είτε είχα καλυφθεί. Έχει τύχει να απαντήσω απότομα και εγώ , και για να μην το ξανά κάνω μετά από κάποια στιγμή δεν έγραφα ή έγραφα και τσακωνόμουνα . Να γράψω τι, αυτά που ήδη έχουν απαντηθεί; Και εάν διαφωνώ να μην πατήσω dislike ; Και εσύ αυτό δεν κάνεις, ο x o y ?
Και το ξαναλέω υπάρχει διαφορά στο dislike στην προσωπικότητα και στο dislike του περιεχομένου του ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.


#confused
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Τις περισσότερες φορές όμως, όχι πάντα είναι γεγονός ότι πατούσα χωρίς να δικαιολογήσω προφανώς είστε γιατί διαφωνούσα, είτε είχα καλυφθεί. Έχει τύχει να απαντήσω απότομα και εγώ , και για να μην το ξανά κάνω μετά από κάποια στιγμή δεν έγραφα ή έγραφα και τσακωνόμουνα . Να γράψω τι, αυτά που ήδη έχουν απαντηθεί; Και εάν διαφωνώ να μην πατήσω dislike ; Και εσύ αυτό δεν κάνεις, ο x o y ?
Και το ξαναλέω υπάρχει διαφορά στο dislike στην προσωπικότητα και στο dislike του περιεχομένου του ποστ.


Η πλάκα είναι ότι αυτό λένε τόση ώρα κι όσοι υποστηρίζουν ότι πρέπει να υπάρχει downvote.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι αυτό λένε τόση ώρα κι όσοι υποστηρίζουν ότι πρέπει να υπάρχει downvote.


Εγώ διαφωνώ με τα downvote με την λογική ότι έτσι, δεν θα δίνεται η δυνατότητα σε κάποιους να κάνουν στοχευμένα dislike και με ότι απορρέει από αυτήν την τακτική. Το να δείξεις την διαφωνία σου, και να παραθέσεις το αντεπιχείρημά σου, με κάποιον φυσικά και μπορείς να το κάνεις στο πλαίσιο του σεβασμού αλλά αυτό δεν γινόταν πάντα και αναφέρομαι στα στοχευμένα όχι σε όσους πάταγαν dislike αλλά δικαιολογούσαν γιατί χωρίς προσβολές.

Μαρία απλά η δικαιολόγηση του dislike σε ήρεμο και φιλικό κλίμα προσφέρει ροή στην συζήτηση και την καθιστά περισσότερο εποικοδομητική και για εμένα κάτι τέτοιο δήλωνε ότι έχεις να διαφωνήσεις κάπου και όχι μόνο απλά για να λες ότι διαφώνησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Ναι, ευτυχώς και ο ρουφιάνος γιατί δεν θα το είχα δει.

Καντε ενα screenshot απο τον ρουφιανο σας να το δω και εγω γιατι προκειται για λαθος αν οντως συνεβει.

Ο ρουφιανος ομως στελνει ειδοποιησεις για τις αντιδρασεις που σας κανουν, δεν στελνει για οταν καποιος αναιρει καποια ψηφο του η κανω λαθος;

Εσεις ομως δεν ησανταν που λεγατε για ευαισθησια με τις θετικες/αρνητικες ψηφους; Τι εγινε τωρα αρχισατε να μετρατε και τις αντιδρασεις χρηστων μια- μια;

Περα απο την πλακα αν εγινε ηταν λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donatella

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Donatella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Ναι, στο μήνυμα που είπα στον devil να τον αποκαλούν άλλο και όχι ψηλό γιατί το άλλος είναι λιγότερο προσβλητικό. Ευτυχώς και ο ρουφιάνος, γιατί δεν θα το είχα δει.


Αγαπητη Konstantinantia σε αυτο το μηνυμα σου ειχα πατησει εγω και μια ακομα κοπελα την οποια ακριβως δεν θυμαμαι το reaction haha και τωρα απο οσο βλεπω δεν υπαρχει κανενα reaction στο μηνυμα σου και εγω προσωπικα δεν εχω αφαιρεσει τιποτα. Δεν ξερω πως εγινε αυτο και σβηστηκαν ή αφαιρεθηκαν. :ermm: Το θυμαμαι καθαρα οτι ειχες 2 haha. Tωρα εδω κολλαει το reaction confused παντως. :laugh:

Ενταξει περα απο την πλακα, δεν χρειαζεται να δινουμε και τοση σημασια στα reactions. Οπως εχει πει και καποιος αλλος χρηστης ειναι απλα για πλακα και να δινουν μια παιχνιδιαρικη νοτα στο φορουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Καντε ενα screenshot απο τον ρουφιανο σας να το δω και εγω γιατι προκειται για λαθος αν οντως συνεβει.

Ο ρουφιανος ομως στελνει ειδοποιησεις για τις αντιδρασεις που σας κανουν, δεν στελνει για οταν καποιος αναιρει καποια ψηφο του η κανω λαθος;

Εσεις ομως δεν ησανταν που λεγατε για ευαισθησια με τις θετικες/αρνητικες ψηφους; Τι εγινε τωρα αρχισατε να μετρατε και τις αντιδρασεις χρηστων μια- μια;

Περα απο την πλακα αν εγινε ηταν λαθος.


Ναι ισχύει ότι ειδοποιεί μόνο στην προσθήκη ψήφου. Αλλά όταν μπήκα πάλι στο νήμα έλειπε η καρδιά και αναρωτήθηκα. Ξαναμπήκα στις ψήφους και δεν φαινόταν το όνομά σου. Για την αποκατάσταση της παρεξήγησης και επειδή εκτίθεμαι ζητώ δημόσια από τους συντονιστές να επιληφθούν του θέματος και να κάνουν δημόσια ανάρτηση.
Όταν είσαι εκτός ενός νήματος και σου έρχεται ειδοποίηση, διαβάζεις την ειδοποίηση για να φύγει το κόκκινο σηματάκι με τον αριθμό και ξαναμπαίνεις στο νήμα. Εκεί πέρα σε προσανατολίζει στο τελευταίο μήνυμα που είδες ούτως ώστε να δεις και τα υπόλοιπα.

Οι θετικές ψήφοι χαίρουν της εκτίμησης των ανοήτων που περιμένουν συμφωνία, νομίζοντας ότι απέκτησαν ρητορική και λόγο. Εγώ χαίρομαι ιδιαιτέρως με τις αρνητικές, κρίνοντας από τα μέλη που με καταψηφίζουν. Πάει να πει ότι κάτι έκανα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ με τα downvote με την λογική ότι έτσι, δεν θα δίνεται η δυνατότητα σε κάποιους να κάνουν στοχευμένα dislike και με ότι απορρέει από αυτήν την τακτική. Το να δείξεις την διαφωνία σου, και να παραθέσεις το αντεπιχείρημά σου, με κάποιον φυσικά και μπορείς να το κάνεις στο πλαίσιο του σεβασμού αλλά αυτό δεν γινόταν πάντα και αναφέρομαι στα στοχευμένα όχι σε όσους πάταγαν dislike αλλά δικαιολογούσαν γιατί χωρίς προσβολές.

Μαρία απλά η δικαιολόγηση του dislike σε ήρεμο και φιλικό κλίμα προσφέρει ροή στην συζήτηση και την καθιστά περισσότερο εποικοδομητική και για εμένα κάτι τέτοιο δήλωνε ότι έχεις να διαφωνήσεις κάπου και όχι μόνο απλά για να λες ότι διαφώνησες.

Θεωρώ ότι είναι υπερβολικό ότι μπαίνουν downvotes επειδή κάποιος «δεν γουστάρει τη φάτσα του άλλου». Σε ένα φόρουμ όλοι κρίνονται από τις ιδέες τους και μόνο. Αν έχεις προσέξει αυτοί που συγκεντρώνουν τα πολλά downvotes είναι αυτοί που έχουν τραβηγμένες και γενικά μη αποδεκτές απόψεις ή απλά θέλουν να τρολάρουν. Από εκεί και πέρα δεν πρόκειται να κάνω downvote σε ποστ κάποιου με το οποίο συμφωνώ μόνο επειδή διαφωνώ με τις υπόλοιπες απόψεις του.
Τώρα αν κάποιος γράφει μονίμως π@π@ριές τότε λογικό είναι να στιγματίζεται με downvotes αν δεν έχει όρεξη να κάνει διάλογο της προκοπής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top