Ναυάγιο Τιτανικού: Άφαντο το τουριστικό υποβρύχιο

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,638 μηνύματα.
Αυτό το "ταξίδι" είχε ξαναγίνει στο παρελθόν; Ή μήπως είχε ακόμη ένα κοινό με τον Τιτανικό;
Είχε ξαναγίνει πρόσφατα από την OceanGate ακριβώς το ίδιο, και με επιτυχία όλα είχαν πάει μια χαρά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν θα ήθελα ποτέ να βρεθώ εγκλωβισμένη σε χώρο μαζί σου... ειλικρινα με τρομάζει ο τρόπος σκέψης σου 😂😂😂
Μην τρομάζεις 😄
Στο τικτοκ το ειδα που το σχολίαζαν
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,638 μηνύματα.
Λένε ότι πιθανότατα υπεστη ενδορρηξη. Οι περιοδικού ήχοι σαν χτυπηματα ανά 30 λεπτά τότε τι ηταν; Πριν πάθει την ενδορρηξη, χτυπούσαν οι ανθρωποι;
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,808 μηνύματα.
Να κανω μια μακάβρια ερώτηση; Οι 96 ώρες οξυγόνου είναι για 5 άτομα. Πιστεύετε ότι από ένα σημείο και μετά όταν συνειδητοποιησαν την κατάσταση, να σκέφτηκαν κάποιοι από τους 5 να.. μειώσουν τα άτομα για να μεγιστοποιησουν τις πιθανότητες επιβίωσης παρατείνοντας το οξυγόνο;

Λένε ότι πιθανότατα υπεστη ενδορρηξη. Οι περιοδικού ήχοι σαν χτυπηματα ανά 30 λεπτά τότε τι ηταν; Πριν πάθει την ενδορρηξη, χτυπούσαν οι ανθρωποι;

To πλήρωμα που μαύριζε στο ξύλο τον CEO που τους έβαλε σε μια αποστολή αυτοκτονία και για το έξτρα οξυγόνο :laugh: :laugh:
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,638 μηνύματα.

SmartSelect_20230623_020333_Chrome.jpg
SmartSelect_20230623_020354_Chrome.jpg
SmartSelect_20230623_020403_Chrome.jpg


το ξέρανε μέρες τώρα, αν είναι δυνατόν!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,235 μηνύματα.
Τουλάχιστον το θετικό σε όλη αυτή την ιστορία είναι πως οι άνθρωποι δεν έμειναν εγκλωβισμένοι για μέρες βλέποντας το οξυγόνο να λιγοστεύει και ζώντας με μία ελπίδα. Ένας γρήγορος θάνατος πάντα είναι προτιμητέος. Αν και με προβληματίζει ότι τον 21ο αιώνα εν τέλει πάλι πατατοτεχνολογία έχουμε. Τόσες μέρες χωρίς αποτέλεσμα οι έρευνες;
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,808 μηνύματα.
Αν και με προβληματίζει ότι τον 21ο αιώνα εν τέλει πάλι πατατοτεχνολογία έχουμε.
Δεν ήταν τόσο πατατοτεχνολογία όσο ήταν ηλίθιοι αυτοί που το δημιουργήσαν και ο CEO. Ήξερε οτι υπαρχει η πιθανότητα να μην ξαναβγεί στην επιφάνεια το υποβρύχιο (το οποίο ήταν φτιαγμένο με δυο υλικά [big no-no in the submarine world somehow], + το οτι μπορούσε με ασφάλεια να πάει στα 1300 μέτρα και αυτοί σκόπευαν να πάνε 4500 μετρα κάτω)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,997 μηνύματα.

Από το τρόπο που μιλαει καταλαβαίνεις ότι είναι ένας άσχετος και περιφρονητικος υπεροπτης τυπος.

Αναλυτές του καναπέ είναι οι ειδικοί κ ο διευθυντής που τον απέλυσαν επειδή έβγαλε τα λάθη τους στη φόρα ;;; δυστυχώς η ξερό κεφάλια των ανθρώπων είναι κάτι που δεν θα υποχωρήσει ποτε. Βλέπουν το λάθος κ συνεχίζουν. Αγνοουν κανόνες ασφάλειας επειδή δεν τους κάθονται καλά ιδεολογικά και χωρίς να υπάρχει καμία σοβαρή και επαρκής εξήγηση και αιτιολόγηση περαν αυτών.

Όσοι είναι έτσι, έτσι θα μείνουν μια ζωή. Απλά να τους ξέρουμε και να παίρνουμε τις αποφάσεις μας και εμείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,193 μηνύματα.
Το θετικό της όλης υπόθεσης είναι ότι δεν πρόλαβαν να νιώσουν πόνο.
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Τουλάχιστον το θετικό σε όλη αυτή την ιστορία είναι πως οι άνθρωποι δεν έμειναν εγκλωβισμένοι για μέρες βλέποντας το οξυγόνο να λιγοστεύει και ζώντας με μία ελπίδα. Ένας γρήγορος θάνατος πάντα είναι προτιμητέος. Αν και με προβληματίζει ότι τον 21ο αιώνα εν τέλει πάλι πατατοτεχνολογία έχουμε. Τόσες μέρες χωρίς αποτέλεσμα οι έρευνες;

Δεν έχουμε πατατοτεχνολογία τον 21ο αιώνα. Απλά η mode είναι διαφορετική από ότι φαντάζεσαι. Δηλαδή το κλασικό, δυτικό, συντηρητικό και ακριβό χωρίς ουσία, δεν συγκρίνεται με το φθηνό με ουσία, κινέζικο, που έχει 100 Gb GPU RAM και μπορεί να κάνει AI analysis για 1 μήνα σε 10.000 μέτρα στον βυθό. Δηλαδή δεν είναι οι "μηχανικοί περιορισμοί" που καθυστερούν την εξέλιξη όπως νόμιζε ο Στόκτον Ρας (CEO της OceanGate), αλλά είναι καθαρά πολιτικό το θέμα.

Με απλά λόγια όσο η "ακριβοσύνη" (ειδικά για ανούσια πράγματα) προχωράει και είναι επιθυμητή από την δυτική πολιτική, τόσο η παρακμή θα συνεχίζεται.
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,808 μηνύματα.

Τρομακτικό.. Και τι το κάνει χειρότερο είναι οτι αυτά είναι η επίδραση που έχει η πίεση 9 atm (135 lbs/inch^2). Η πίεση στον τιτανικό είναι 400 atm (6000 lbs/inch^2)
1687507160520.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Και τόσο μυαλό είχε ο μεγαλοεπιχειρηματίας που πήρε μαζί του τον "διάδοχό" του στο νεκροκάψουλο;

Τόση εμπιστοσύνη στη τεχνολογία;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,997 μηνύματα.
Και τόσο μυαλό είχε ο μεγαλοεπιχειρηματίας που πήρε μαζί του τον "διάδοχό" του στο νεκροκάψουλο;

Τόση εμπιστοσύνη στη τεχνολογία;

Εμείς είμαστε κριτές του καναπέ απεφάνθη ο διευθυντης Ναυτιλίας οπως αυτοπαρουσιάστηκε στους δημοσιογράφους του πρώτου θέματος που του πηραν συνέντευξη.

Συμφωνοι

εγω προσωπικά ειμαι άσχετος και δεν ξέρω.

Ωστοσο ο βυθός και η φύση δεν αστειεύονται και δυστυχως αποδείχθηκε με το πιο σκληρό και αμειλικτο τρόπο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,507 μηνύματα.
Εγω δεν ξερω από αυτά, λεπτομέρειες περί της τεχνολογίας κλπ, αλλά όταν είδα που το περιέγραφαν ως ενα υποβρύχιο που έχει μόνο μια ενδεικτική λυχνία και το χειριζόταν μόνο με το Logitech 710 (αν δεν κανω λάθος γιατι εχω ενα ίδιο), λεω "ωπα, cutting costs;; Τι startupίστικου wannabe στυλ μαλακίες είναι αυτές, εγω δε θα έμπαινα εκεί μέσα"

Χωρίς να ξέρω, απλά φοβήθηκα με το που το είδα στις ειδήσεις πως το περιέγραφαν. 4500μ κατω απο τη θάλασσα και να κρέμεται η ζωή σου απο μια λυχνία και ένα gamepad;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,997 μηνύματα.
Σε αυτα τα βάθη η παραμικρή αδυναμία και αστοχία του υλικού μπορεί να σε σκοτώσει απλα οι άνθρωποι ηταν πολυ πλούσιοι χομπίστες και τους ενδιέφερε να νιώθουν την ένταση στην κοψη του ξυραφιού.

Ειναι σαν τους χρήστες των αναβολικών ουσιών στα γυμναστήρια μπαινουν σε κύκλους χρόνων... μπορει ο άλλος να ειναι 15-20 χρονια στο φάρμακο και ενω γνωριζει ολες τις καταστρεπτικές συνέπειες και τις μοιραίες συνέπειες τις αποδέχεται και σ λεει αν μ κάτσει μου έκατσε.

Αυτο είχαν και αυτοί μέσα τους. Δικαιωμά τους αλλα να το λένε και σε οσους προκειται να ταξιδέψουν. Οτι μάγκες εμεις εδω κάνουμε κάτι εξτρίμ. Αν μας βγει λέμε δοξα το θεό αν δεν μας βγει ουτε που θα καταλάβουμε πώς θα πεθάνουμε.

Θεος σχωρέστους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτος είναι που διασκεδαζε με πουτάνες προχθές ;

ειναι σε κατάσταση σόκ λέει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Εμείς είμαστε κριτές του καναπέ απεφάνθη ο διευθυντης Ναυτιλίας οπως αυτοπαρουσιάστηκε στους δημοσιογράφους του πρώτου θέματος που του πηραν συνέντευξη.

Συμφωνοι

εγω προσωπικά ειμαι άσχετος και δεν ξέρω.

Ωστοσο ο βυθός και η φύση δεν αστειεύονται και δυστυχως αποδείχθηκε με το πιο σκληρό και αμειλικτο τρόπο.
Όσο προχώ και να είναι η τεχνολογία ποτέ δεν παίρνεις και τον "διάδοχό" σου μαζί.

Μια ακόμη απόδειξη ότι πλούτη =/= εξυπνάδα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,507 μηνύματα.
Όσο προχώ και να είναι η τεχνολογία ποτέ δεν παίρνεις και τον "διάδοχό" σου μαζί.

Μια ακόμη απόδειξη ότι πλούτη =/= εξυπνάδα.
Ήθελε να πείσει τους άλλους να βάλουν τα λεφτά του βάσει του επιχειρήματος οτι κοιταχτε πόσο καλό είναι το τηλεκατευθυνόμενο sega game gear μου βαζω και τα δισέγγονά μου μέσα.

Δεν είναι τα πλούτη το κακό, είναι η μαλακία του μέσου εντρεπρενούρη που νομίζει ότι γάμησε και έδειρε επειδή κούφιωσε μια πατάτα της κάρφωσε κι ενα λαμπιόνι και οκ παιδια εκτοξευόμαστε για Άρη αύριο.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Ήθελε να πείσει τους άλλους να βάλουν τα λεφτά του βάσει του επιχειρήματος οτι κοιταχτε πόσο καλό είναι το τηλεκατευθυνόμενο sega game gear μου βαζω και τα δισέγγονά μου μέσα.

Δεν είναι τα πλούτη το κακό, είναι η μαλακία του μέσου εντρεπρενούρη που νομίζει ότι γάμησε και έδειρε επειδή κούφιωσε μια πατάτα της κάρφωσε κι ενα λαμπιόνι και οκ παιδια εκτοξευόμαστε για Άρη αύριο.
Το μόνο καλό από την άποψη αυτή είναι ότι ναυάγησε (pun intended) η όποια ανερχόμενη βιομηχανία βυθιστικών πρός τουριστική χρήση. Για καμια 20ετία σίγουρα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,507 μηνύματα.
Το μόνο καλό από την άποψη αυτή είναι ότι ναυάγησε (pun intended) η όποια ανερχόμενη βιομηχανία βυθιστικών πρός τουριστική χρήση. Για καμια 20ετία σίγουρα.
Τουλάχιστον ναυάγησε η τουριστική βυθιστική, με ΑΥΤΑ τα πρωτόκολλα ασφαλείας του κώλου. Αν το χρησιμοποιήσουν ως εφαλτήριο για να βελτιωθεί η ασφάλεια, εγω δε θα είχα θέμα να αναπτυχθεί αυτός ο κλάδος, αρκεί να γίνει σωστά.

Όχι άντε ο κάθε εντρεπρενούρης ψευδοκορποραίος μαζεύει πέντε νοματαιους και yo extreme tourism με fancy bells and whistles and shit.

Είναι και λίγο ένδειξη του έκπτωτου πολιτισμού που θυσιάζει τα πάντα στο βωμό της εντύπωσης, του χρήματος, της προβολής και του adrenaline rush.

Δεν μπορούν να περιμένουν να το κάνουν σωστά και δεν θέλουν να περιμένουν, είναι αυτό που είπε και ο Ντεβιλ πριν, σου λεει δε γαμιέται αν με σκοτώσει, έχουν τρόπο τινά ενα death wish.
 
Top