Να μείνεις ή να φύγεις από την Ελλάδα;

Να μείνεις η να φύγεις από την Ελλάδα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
  • Συμφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 10 83.3%
  • Διαφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 1 8.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 8.3%

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
O Φώτης έχει δίκαιο. Αν εφαρμόσει ο Μητσοτάκης αυτά που λέει έρχονται πολύ δύσκολα χρόνια.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,301 μηνύματα.
Πάλι παραθέτεις με απόλυτη βεβαιότητα σχέδια για 5 χρόνια μετά βασιζόμενα αποκλειστικά στην καλή ζωή του θείου σου και στην ... ΕΛΣΤΑΤ.


Ναταλία κούκλα μου εσύ τώρα βγάζεις πιο πολλά στην A-list χώρα που ζεις και ως μη νεαρή?

Κανείς δεν του είπε ότι δεν υστερεί η Ελλάδα. Εσύ που συμφωνείς με το σκεπτικό του πες του το πλάνο σύμφωνα με το οποίο έφυγες από εδώ και κάνεις καλή ζωή να τον βοηθήσεις κιόλας. Με τα υπόλοιπα μου βγάζεις χολίτσα την οποία χρωστούσες 5 χρόνια. :rolleyes:


Και εσένα τι σε ενδιαφέρει αν μιλάω με σιγουριά;Η δίκη σου ζωή κρίνεται η δικιά μου;Εγω τουλάχιστον δίνω στοιχεία της Ελστατ εσείς τι δίνεται πέρα από το να κράζετε;Τίποτα.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Και εσένα τι σε ενδιαφέρει αν μιλάω με σιγουριά;Η δίκη σου ζωή κρίνεται η δικιά μου;Εγω τουλάχιστον δίνω στοιχεία της Ελστατ εσείς τι δίνεται πέρα από το να κράζετε;Τίποτα.


Αφού έχεις αποφασίσει κάτι, βασισμένος σε ότι στοιχεία έχεις / θέλεις και δεν αλλάζεις γνώμη, ούτε μπορείς να το συζητήσεις σαν άνθρωπος, τι το λιβανίζεις?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,301 μηνύματα.
Αφού έχεις αποφασίσει κάτι, βασισμένος σε ότι στοιχεία έχεις / θέλεις και δεν αλλάζεις γνώμη, ούτε μπορείς να το συζητήσεις σαν άνθρωπος, τι το λιβανίζεις?


Προσπαθώ να σας πω ότι η Ελλάδα δυστυχώς δεν προσφέρει κάποιο μέλλον.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού έχεις αποφασίσει κάτι, βασισμένος σε ότι στοιχεία έχεις / θέλεις και δεν αλλάζεις γνώμη, ούτε μπορείς να το συζητήσεις σαν άνθρωπος, τι το λιβανίζεις?


Εσύ αφού βλέπεις ότι έχει αποφασίσει κάτι,βασισμένος σε ότι στοιχεία έχει/θέλει και δεν αλλάζει γνώμη και θεωρείς πως δεν μπορεί να το συζητήσει σαν άνθρωπος,τι το λιβανίζεις?
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναταλία κούκλα μου εσύ τώρα βγάζεις πιο πολλά στην A-list χώρα που ζεις και ως μη νεαρή?

Κανείς δεν του είπε ότι δεν υστερεί η Ελλάδα. Εσύ που συμφωνείς με το σκεπτικό του πες του το πλάνο σύμφωνα με το οποίο έφυγες από εδώ και κάνεις καλή ζωή να τον βοηθήσεις κιόλας.

Στο θέμα μας όμως τώρα: Δε συμφωνώ ούτε διαφωνώ με τον Φώτη, αλλά ακούω και σέβομαι την άποψή του. Το τι θα κάνει ο καθένας στη ζωή του, είναι προσωπικό ζήτημα και δε πέφτει λόγος σε τρίτους. Επομένως, όχι, δεν έχω συνταχθεί με κάποιο από τα "δύο στρατεύματα".
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Όταν μιλάμε για εξωτερικό, φαντάζομαι λέμε για τις πρωτοκλασσάτες χώρες - δεν είναι κ πολλοί που φεύγουν για δουλειά σε Βουλγαρία, Ρουμανία ή Πολωνία. Εκεί ναι, τα λεφτά και κυρίως οι ευκαιρίες και προοπτικές είναι σε άλλο επίπεδο σε σχέση με την Ελλάδα. Πολλοί λένε "μπορεί να παίρνεις 3000 χιλιάρικα άλλα το κόστος είναι υψηλότερο", κάτι που είναι αρκετά λανσθασμένη αντίληψη (πέρα απ' ότι η Ελλάδα έχει υπερβολικά ψηλό κόστος διαβίωσης αναλογικά με τους μισθούς). Για να είμαι πιο συγκεκριμένος, αν υποθέσουμε ότι σε οποιαδήποτε χώρα τα έξοδα σου είναι το 90% του μισθού σου, τότε στην Ελλάδα των 500Ε σου μένουν στην άκρη 50Ε ενώ στην Ελβετία των 3000 θα σου μείνουν 300.
Τα ευρώπουλα του μισθού βέβαια δεν δίνουν τη πλήρη εικόνα, καθώς σε αυτά πρέπει να προσμετρήσει κάνεις και όλες τις παροχές όπως πληρωμένες άδειες, μέρες ασθένειας, άδεια μητρότητας κτλ.
Το κυριότερο για μένα πάντως δεν είναι ούτε τα λέφτα ούτε οι παροχές. Είναι το εργασιακό περιβάλλον. Έχοντας περάσει στην Ελλάδα από χωράφια, καφετέρια, σουβλατζίδικο, νοσοκομείο, αγροτική ένωση και στρατό και κλείνοντας πλέον 2χρόνια+ σε ερευνητικό εργαστήριο στη Σουηδία, νομίζω πως ο πρώτος λόγος που δε θα κοιτούσα στο προσεχές μέλλον για δουλειά στην Ελλάδα είναι η μαλάκινση του Έλληνα αφεντικού.

Λίγα γενικά πράγματα για τη μέση δουλειά στη Σουηδία:
- Κατώτατος μισθός δεν υπάρχει και επειδή το hourly wage είναι ψηλό, ότι δουλειά και να κάνεις ζεις άνετα.
- minimum 25 μέρες άδεια + 16 μέρες εορταστικές
- Πληρωμένες μέρες ασθενείας στο 80% του μισθού
- Επίδομα άθλησης (~200Ε/χρόνο)
- 480 μέρες parental leave μοιρασμένες στους γονείς, στο 80% του μισθού
- Αν το παιδί σου είναι άρρωστο στο σπίτι, πάιρνεις άδεια ασθενείας για να το προσέχεις
- Διαλλείματα για καφέ! [εμείς έχουμε 2 μισάωρα για καφέ και 1 ώρα για μεσημεριανό φαγητό)
- Φωνές, μαλώματα κλτ συνήθως συναντάς σε Ελληνικά εστιατόρια από τα Ελληνικά αφεντικά

Η κοινωνική ζωή και το κλίμα του εξωτερικού βέβαια δεν είναι για όλους. Ο καθένας πρέπει να ζυγίσει τις επαγγελματικές και προσωπικές επιλογές του, που πολλές φορές δε συμβαδίζουν.
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θελετε μια ηρεμη ζωη στην ομορφη Ελλαδα προσπαθηστε να μπειτε δημοσιο.Αλλιως εξωτερικο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Στο εξωτερικό ας πούμε μπορεί να βρεις έναν μεγαλύτερο μισθό (αν βρεις για αρχή) αλλά δεν θα έχεις ποτέ μόνιμη κατοικία και μπορεί πχ να έχεις και άλλα θέματα προσαρμογής όπως κοινωνικά και τετοια. Εχω ζήσει εξωτερικό Φώτη και τα περισσότερα άτομα που συναναστρεφομουν ήταν από Ελλάδα αυτό σου λέω μόνο
Επειδη συναναστρεφοσουν με Ελληνες κατεληξες να εχεις προβληματα προσαρμογης. Και τι εννοεις οτι δεν θα εχεις μονιμη κατοικια; Οτι να 'ναι διαβαζω εδω μεσα θεε μου. Εγω ειμαι 17 χρονια εξωτερικο, δεν γνωριζω κανεναν ελληνα εδω και δεν πατησα ποτε στην ελληνικη κοινοτητα. Εχω μονιμη κατοικια στο εξωτερικο. Δεν εχω ακομα δικο μου σπιτι επειδη το να επενδυσω σε σπιτι το θεωρω κακη επενδυση. Αν θελησω δικο μου διαμερισμα/μονοκατοικια το αγοραζω με μετρητα.... χθες. Για πιο θεμα προσαρμογης αναφερεσαι γιατι ουδεποτε ειχα προβλημα. Να σου πω ομως ποιοι ειχαν προβλημα; Τυποι σαν εσενα που εκαναν παρεα με ομοεθνεις τους και μιλουσαν την γλωσσα τους μερα νυχτα. Αυτο-γκετοποιηση. Ετσι δεν προχωρας και θα εισαι παντα στον πατο και σε κοινωνικο επιπεδο αλλα και σε οικονομικο.


Να περιμένει πως η ζωή στο εξωτερικό, οπουδήποτε, είναι ιδανική, πως όλα είναι ουάου και πως βρίσκοντας μια δουλειά όλα είναι έτοιμα, αγνοώντας τις θυσίες και τις παραχωρήσεις που θα πρέπει να κάνει και φυσικά την προσαρμογή σε ένα νέο περιβάλλον, σύστημα και γλώσσα (ειδικά αν δεν την μιλάει). Πόσο ωραίο μπορεί να είναι άραγέ να δουλεύεις με π.χ μόνο Ισπανούς, ενώ δεν μιλάς την γλώσσα τους και αυτοί -για προφανείς λόγους- να μιλάνε Ισπανικά μεταξύ τους.
Να νομίζει ότι π.χ στην Ελβετία θα παίρνει 5000€/μήνα, αγνοώντας τα ψιλά γράμματα που γράφουν "το 50% πάει για το νοίκι μόνο" όπως και το υψηλότερο, κατά πολύ, κόστος ζωής.
Πραγματικα ειναι αστεια αυτα που διαβαζω απο ανθρωπους που ειτε δεν εχουν ζησει εξωτερικο ειτε απο δικες τους επιλογες γκετοποιηθηκαν. Για ποια προσαρμογη μιλατε; Οι περισσοτερες σοβαρες χωρες σου παρεχουν resources να ενταχθεις, να μαθεις την γλωσσα και να προσαρμοστεις. Το αν εσυ επιλεξεις να κανεις παρεα με ομοεθνεις σου και να μην ενταχθεις, τοτε το προβλημα οφειλεται αποκλειστικα σε εσενα.


Λέω ότι θα χρησιμοποιήσεις στο έπακρο παροχές του ελληνικού συστήματος που δύσκολα συναντάς σε άλλες χώρες (καλώς ή κακώς, άλλο θέμα)
Εδω θα συμφωνησω. Τοσο χαλια συστημα μονο στην ελλαδα θα το βρεις. Μην ακουσω τις γνωστες αηδιες περι καλων καθηγητων αλλα ελλειψη εξοπλισμου. Χαλια ειναι και σε διδακτικο/επαγγελματικο προσωπικο και σε υποδομες. Χ-Α-Λ-Ι-Α. Πηγα λυκειο και πανεπιστημιο στο εξωτερικο και εχω δει και τις 2 πλευρες και το ελληνικο συστημα ειναι τοσο χαλια που απλα δεν εχω αλλα λογια να το περιγραψω.

Ο χαμηλότερος μισθός στις ΗΠΑ (as in minimum wage) είναι 8-14$/h αναλόγως την πολιτεία. Αν βγάζεις 55k/year βρίσκεσαι ήδη στο top 30th percentile.
https://wallethacks.com/average-median-income-in-america/
Ναι, αλλα ξερεις ποιοι συνηθως βρισκονται στον κατωτατο μισθο; Teenagers, part-timers σε μαγαζια και εστιατορια και καποιοι ανιδεικευτοι. Επισης αν ξεκινησεις με κατωτατο μισθο, δεν θα παραμεινεις εκει. Τα $55k/ΗΠΑ δεν τα λες με τιποτα πολλα.

Όταν μιλάμε για εξωτερικό, φαντάζομαι λέμε για τις πρωτοκλασσάτες χώρες - δεν είναι κ πολλοί που φεύγουν για δουλειά σε Βουλγαρία, Ρουμανία ή Πολωνία. Εκεί ναι, τα λεφτά και κυρίως οι ευκαιρίες και προοπτικές είναι σε άλλο επίπεδο σε σχέση με την Ελλάδα. Πολλοί λένε "μπορεί να παίρνεις 3000 χιλιάρικα άλλα το κόστος είναι υψηλότερο", κάτι που είναι αρκετά λανσθασμένη αντίληψη (πέρα απ' ότι η Ελλάδα έχει υπερβολικά ψηλό κόστος διαβίωσης αναλογικά με τους μισθούς). Για να είμαι πιο συγκεκριμένος, αν υποθέσουμε ότι σε οποιαδήποτε χώρα τα έξοδα σου είναι το 90% του μισθού σου, τότε στην Ελλάδα των 500Ε σου μένουν στην άκρη 50Ε ενώ στην Ελβετία των 3000 θα σου μείνουν 300.
Τα ευρώπουλα του μισθού βέβαια δεν δίνουν τη πλήρη εικόνα, καθώς σε αυτά πρέπει να προσμετρήσει κάνεις και όλες τις παροχές όπως πληρωμένες άδειες, μέρες ασθένειας, άδεια μητρότητας κτλ.
Το κυριότερο για μένα πάντως δεν είναι ούτε τα λέφτα ούτε οι παροχές. Είναι το εργασιακό περιβάλλον. Έχοντας περάσει στην Ελλάδα από χωράφια, καφετέρια, σουβλατζίδικο, νοσοκομείο, αγροτική ένωση και στρατό και κλείνοντας πλέον 2χρόνια+ σε ερευνητικό εργαστήριο στη Σουηδία, νομίζω πως ο πρώτος λόγος που δε θα κοιτούσα στο προσεχές μέλλον για δουλειά στην Ελλάδα είναι η μαλάκινση του Έλληνα αφεντικού.

Λίγα γενικά πράγματα για τη μέση δουλειά στη Σουηδία:
- Κατώτατος μισθός δεν υπάρχει και επειδή το hourly wage είναι ψηλό, ότι δουλειά και να κάνεις ζεις άνετα.
- minimum 25 μέρες άδεια + 16 μέρες εορταστικές
- Πληρωμένες μέρες ασθενείας στο 80% του μισθού
- Επίδομα άθλησης (~200Ε/χρόνο)
- 480 μέρες parental leave μοιρασμένες στους γονείς, στο 80% του μισθού
- Αν το παιδί σου είναι άρρωστο στο σπίτι, πάιρνεις άδεια ασθενείας για να το προσέχεις
- Διαλλείματα για καφέ! [εμείς έχουμε 2 μισάωρα για καφέ και 1 ώρα για μεσημεριανό φαγητό)
- Φωνές, μαλώματα κλτ συνήθως συναντάς σε Ελληνικά εστιατόρια από τα Ελληνικά αφεντικά

Η κοινωνική ζωή και το κλίμα του εξωτερικού βέβαια δεν είναι για όλους. Ο καθένας πρέπει να ζυγίσει τις επαγγελματικές και προσωπικές επιλογές του, που πολλές φορές δε συμβαδίζουν.
Συμφωνω. Να προσθεσω και εγω για Καναδα:
- Υπαρχει κατωτατος μισθος, κατα μεσο ορο ειναι στα $13/ωρα
- 20 μερες αδεια η οποια αυξανεται οσο παιρνουν τα χρονια, συν απο μια αργια καθε μηνα, συν πασχα, συν ολοκληρη εβδομαδα τα χριστουγεννα-πρωτοχρονια
- 15 μερες ασθενειας στο 100% του μισθου
- Μιση μερα αδεια καθε μηνα πληρωμενη στο 100% για να πας σε ιατρικα/οδοντιατρικα ραντεβου
- 1 χρονο parental leave
- 1 ωρα διαλειμμα στο 8ωρο (δουλευεις 7 ωρες και εχεις 1 ωρα διαλειμμα πληρωμενη)
- Οδοντιατρος/οφθαλμιατρος/φυσιοθεραπευτης πληρωμενα απο τον εργοδοτη (η ασφαλιση υγειας παρεχεται δωρεαν απο το κρατος)

Μεσος μισθος ειναι τα $50k/χρονο. Χαμηλη φορολογια εισοδηματος και χαμηλο ΦΠΑ (0% στα τροφιμα, 5% στο junk food, 12% στα υπολοιπα). Τα ενοικια ειναι πιο ακριβα απο ελλαδα, αλλα τα utilities, τροφιμα (εξαιρουνται τα λαχανικα), ρουχα, ηλεκτρονικα, κ.α. ειναι πιο φθηνα. Ακομα και η μπυρα στο μπαρ ειναι πιο φθηνη απο οτι ελλαδα. Το περιβαλλον ειναι πεντακαθαρο, θα εισαι πισω απο εξατμιση και δεν θα μυρισεις τιποτα. Το νερο ειναι απιστευτο (τοσο μαλακο και δροσερο που νομιζεις οτι πινεις κατευθειαν απο πηγη), η βενζινη στην μιση τιμη σε σχεση με ελλαδα, τα αυτοκινητα ολα μεγαλα. Κανεις δεν κυκλοφορει με λιγοτερο απο 2000 κυβικα. Οι συγκοινωνιες αψογες και παντα στην ωρα τους. Τα αστικα σταματανε ακριβως διπλα στο πεζοδρομιο, στο ιδιο υψος και αν ειναι πιο ψηλα, τα χαμηλωνει ο οδηγος. Τα διοδια στους δρομους ειναι ανυπαρκτα, εκτος αν προκειται για καινουρια γεφυρα που θελουν να κανουν αποσβεση το κοστος (εννοειται πως οσα διοδια υπαρχουν ειναι ηλεκτρονικα, δεν σταματας πουθενα και αν δεν εχεις πληρωσει online σε καταγραφει καμερα και σου στελνει την πληρωμη σπιτι σου). Οι δημοσιες υπηρεσιες λειτουργουν αψογα. Τα νοσοκομεια ειναι εξοπλισμενα πληρως. Ακομα και τα κρεβατια στους θαλαμους ειναι ηλεκτρικα/υδραυλικα. Μεχρι και σκυλια εχουν εκπαιδευμενα να μυριζουν MRSA και αλλα ανθεκτικα μικροβια ωστε να καθαριζονται πιο καλα τα νοσοκομεια. Η παιδεια ειναι απο τις καλυτερες στον κοσμο. Σου δινουν τοσες ευκαιριες πριν ακομα τελειωσεις το λυκειο. Υπαρχει αξιολογηση καθηγητων και δασκαλων σε ολες τις βαθμιδες. Απο το δημοτικο μεχρι το πανεπιστημιο, στο τελος καθε τετραμηνου.

Ο Φωτης καλα κανει και θελει να φυγει. Για το μονο που διαφωνω ειναι που θελει να σπουδασει πρωτα Ελλαδα. Του εχω πει να φυγει κατευθειαν εξωτερικο και να σπουδαζει δουλευοντας. Το επιπεδο σπουδων δεν συγκρινεται.
 

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Φίλε λέω την αλήθεια είμαι 19 ετών,η ανεργεια στους νέους είναι 39%.Η αλήθεια είναι ότι η Ελλάδα χάλια ήταν,είναι και θα είναι όσο έχουμε αυτή την νοοτροπία.Εσυ βλέπεις καμία βελτίωση 10 χρόνια στην κρίση;Όχι.


Ποια ανεργία 39%;; Δλδ οι υπόλοιποι που «δουλεύουν» , τι ποιότητα εργασίας η μισθό έχουν;

Όταν ένα κράτος με το που γινεις 18 κοιτάει να σύρει στον στρατο, να σε σπουδάσει απλα για να σε σπουδάσει και να πουλάς σουβλάκια όντας πτυχιούχος , τοτε τι περιμένεις;

Η Ελλάδα ειναι για τους λίγους: κάποιους ιδιώτες φουκαριάρηδες που κοιταν να τα βγάζουν περα, τους βολεμένους δημόσιους (πολιτικούς Κ μη), και τα παντος είδους λαμόγια («επιχειρηματιες»).

Κάτσε εσυ να τα βγάλεις περα μεσα σ αυτή την κατάσταση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,301 μηνύματα.
Ποια ανεργία 39%;; Δλδ οι υπόλοιποι που «δουλεύουν» , τι ποιότητα εργασίας η μισθό έχουν;

Όταν ένα κράτος με το που γινεις 18 κοιτάει να σύρει στον στρατο, να σε σπουδάσει απλα για να σε σπουδάσει και να πουλάς σουβλάκια όντας πτυχιούχος , τοτε τι περιμένεις;

Η Ελλάδα ειναι για τους λίγους: κάποιους ιδιώτες φουκαριάρηδες που κοιταν να τα βγάζουν περα, τους βολεμένους δημόσιους (πολιτικούς Κ μη), και τα παντος είδους λαμόγια («επιχειρηματιες»).

Κάτσε εσυ να τα βγάλεις περα μεσα σ αυτή την κατάσταση.


Πες τα ρε άνθρωπε αυτό προσπαθώ να πω από χθες όμως τίποτα.Πραγματικα ζητάω από χθες έναν λόγο να μείνω εδώ και δεν μου λέει κανείς,καθώς δεν υπάρχει.Η Ελλάδα στον τομέα της εργασίας ανταγωνίζεται άνετα την Αίγυπτο και άλλες τελειωμένες χώρες.Δεν λέω ότι τα πράγματα τα είναι όλα τελεία στο εξωτερικό απλά δεν συγκρίνονται με την Ελλάδα.Ευχομαι εσένα να σε ακούσουν περισσότερο καθώς ζεις μόνιμα Γερμανία και τα ξέρεις από πρώτο χέρι.

Κάποια στατιστικά για την Γερμανία
•Ανεργεια: 4.9% (19.2% εδώ)
•Ανεργεια νέων: 7.2% (39% εδώ)
•Κατώτατος μισθός: 9.19€ την ώρα η 1.470€ το μήνα (570€ εδώ).
• οι υπερωρίες πληρώνονται με το παραπάνω.
•Άδεια 30 μέρες τον χρόνο.
•Επειδομα για κάθε παιδί 200-250€ το μήνα,αντίθετα εδώ το παιδί είναι εκμετάλλευση για την εφορία.
•Επίδομα για γυναίκες εγκύους
•Επίδομα για γονείς
•Στεγαστικό επίδομα
•Κοινωνικό επίδομα
•Σχολεία που σου μάθαινουν την γλώσσα
•Εργασιακό περιβάλλον καλύτερο από της Ελλάδας,όταν ο Γερμανός λέει ότι δουλεύει 36 ώρες την εβδομάδα τόσο δουλεύει.Αντιθετα αν ο Έλληνας πει ότι εργάζεται 39 ώρες την εβδομάδα η 9
Ώρες είναι το κουτσομπολιό που κάνει με τους άλλους συναδέλφους.
•Στη πρακτική πληρώνεσαι κανονικά σε αντίθεση με εδώ.
•Αν αρρωστήσεις ο γιατρός έρχεται σε μισή ώρα σπίτι σου και σου παρέχει φάρμακα.
•Όσο για το κόστος ζωής που λέτε συνέχεια και μας έχετε τρέλανει,από ποτέ η Ελλάδα είναι φθηνή σαν χώρα και δεν το ξέρω;Τα προϊόντα στα Γερμανικά supermarkets είναι φθηνότερα από τα δικά μας.

Εκτός από το οικονομικό κομμάτι έχουμε και τα εξής:
•Οι Γερμανοί φροντίζουν το περιβάλλον σαν παιδί τους,αντίθετα εδώ πετάμε σκουπίδια για μαγκιά.
•Οι Γερμανικές πόλεις είναι πεντακάθαρες,εδώ δεν μπορείς να περπατήσεις.
•Θέλεις να κανείς μια βόλτα;Παντού πεντακάθαρα πάρκα και χώροι για να περάσεις το ελεύθερο χρόνο σου.Εδω τι έχει;Έναν εθνικό κήπο έχουμε που αν μπεις μέσα βγαίνεις με 100 ασθενείς από την βρώμα.
•Ποδηλατόδρομοι παντού οι Γερμανοί πάνε στις δουλειές τους με ποδήλατο,εδώ οι ποδηλάτες είναι μέσα στην μέση του δρόμου και μπλοκάρουν την κυκλοφορία.
•Νοσοκομεία χωρίς φακελάκι και πλήρως μοντέρνα,αντίθετα εδώ πας για μια ίωση και βγαίνεις με 100 ασθενείες.
•Σχολεία που ντρέπεσαι να πατήσεις,αντίθετα εδώ φοβάσαι να πατήσεις καθώς υπάρχει κίνδυνος να καταρρεύσει το κτήριο.

Όλα τα παραπάνω κάνουν την Γερμανία την 5η καλύτερη χώρα στον κόσμο για να ζήσεις σύμφωνα με οργανισμούς (ΟΗΕ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εδω θα συμφωνησω. Τοσο χαλια συστημα μονο στην ελλαδα θα το βρεις. Μην ακουσω τις γνωστες αηδιες περι καλων καθηγητων αλλα ελλειψη εξοπλισμου. Χαλια ειναι και σε διδακτικο/επαγγελματικο προσωπικο και σε υποδομες. Χ-Α-Λ-Ι-Α. Πηγα λυκειο και πανεπιστημιο στο εξωτερικο και εχω δει και τις 2 πλευρες και το ελληνικο συστημα ειναι τοσο χαλια που απλα δεν εχω αλλα λογια να το περιγραψω.



Βασικά από το σημείο που κουοταρες λείπει ένα δωρεάν ή έστω χωρίς άμεση επιβάρυνση. Sorry, my bad.

Εγώ δεν έχω να πω τις γνωστές αηδίες. Έχω να πω ότι στη σχολή που τελείωσα οι εγκαταστάσεις ήταν παραπάνω από άψογες, οι καθηγητές από μέτριοι και πάνω και η όποια έλλειψη εξοπλισμού σχετίζεται άμεσα με τους ολοένα αυξανόμενους εισακτέους. Α, και κάναμε αξιολόγηση κάθε τέλος εξαμήνου και είδα σε βάθος χρόνων ότι λήφθηκαν υπόψιν κάποια πράγματα που είπαμε. Τα αρνητικά και τα προβλήματα μου με τη σχολή είναι άσχετα ζητήματα και πιο πολύ ζήτημα τύχης - ατυχίας θα έλεγα. Σίγουρα πήγα σε μια (1) σχολή και δεν γνωρίζω για ολες τις υπόλοιπες. Εσύ δεν πήγες σε καμία, πως ξέρεις ότι είναι παντού χάλια?

Επίσης πέρυσι ήμουν βοηθός διδασκαλίας σε ένα δημόσιο σχολείο και είδα πολύ μεγάλη βελτίωση σε σύγκριση με την εποχη που πήγαινα εγώ. Σε σημείο που αν ασχοληθώ με την εκπαίδευση έχω να λέω ότι θέλω να είμαι στα 40 μου σαν την καθηγήτρια που συνεργαζόμουν.

Προφανώς και υπάρχουν πάρα πολλά προβλήματα σε όλα τα επίπεδα. Κανείς δεν λέει ότι είναι τέλεια όλα τραλαλι τραλαλο αλλά τουλάχιστον γύρω μου μπορώ να αναγνωρίσω κάποιες προσπάθειες να βελτιωθούν 5 πράγματα και ανθρώπους που δουλεύουν σωστά και προσφέρουν εφόδια στους μαθητές / φοιτητές τους. Ας τους κάνουμε περισσότερους λοιπόν αυτούς που δεν είναι Χ-Α-Λ-Ι-Α. :)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Απο την στιγμη που εφυγα δεν ειχε νοημα να ψαχνω ελληνες. Αν ηθελα να κανω παρεα με ελληνες θα εμενα ελλαδα. Επισης εχω δει τουρκους στην γερμανια που ποτε δεν ενσωματωθηκαν, οπως και αρκετοι κινεζοι εδω. Η ιδεολογια μου ειναι οτι οταν αποφασιζεις να πας σε ξενη χωρα πρεπει να ακολουθεις τα ηθη και εθιμα της χωρας που διαμενεις. Εχω συναντησει ελληνες, αλλα ως εκει. Δεν επιδιωκω φιλιες και παρε δωσε. Επισης δεν αντεχω την νοοτροπια του ελληνα μεταναστη που συνεχεια λεει ποσο καλα ειναι στην ελλαδα και γκρινιαζει για τα παντα στο εξωτερικο. Απορω με αυτους τους ανθρωπους. Γιατι δεν φευγουν αν δεν τους αρεσει;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,301 μηνύματα.
Απο την στιγμη που εφυγα δεν ειχε νοημα να ψαχνω ελληνες. Αν ηθελα να κανω παρεα με ελληνες θα εμενα ελλαδα. Επισης εχω δει τουρκους στην γερμανια που ποτε δεν ενσωματωθηκαν, οπως και αρκετοι κινεζοι εδω. Η ιδεολογια μου ειναι οτι οταν αποφασιζεις να πας σε ξενη χωρα πρεπει να ακολουθεις τα ηθη και εθιμα της χωρας που διαμενεις. Εχω συναντησει ελληνες, αλλα ως εκει. Δεν επιδιωκω φιλιες και παρε δωσε. Επισης δεν αντεχω την νοοτροπια του ελληνα μεταναστη που συνεχεια λεει ποσο καλα ειναι στην ελλαδα και γκρινιαζει για τα παντα στο εξωτερικο. Απορω με αυτους τους ανθρωπους. Γιατι δεν φευγουν αν δεν τους αρεσει;


Επίσης να πούμε ότι οι Έλληνες του εξωτερικού που έχουν τα ταβέρνες δικές τους εκμεταλλεύονται τους νέους μετανάστες.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Βασικά από το σημείο που κουοταρες λείπει ένα δωρεάν ή έστω χωρίς άμεση επιβάρυνση. Sorry, my bad.

Εγώ δεν έχω να πω τις γνωστές αηδίες. Έχω να πω ότι στη σχολή που τελείωσα οι εγκαταστάσεις ήταν παραπάνω από άψογες, οι καθηγητές από μέτριοι και πάνω και η όποια έλλειψη εξοπλισμού σχετίζεται άμεσα με τους ολοένα αυξανόμενους εισακτέους. Α, και κάναμε αξιολόγηση κάθε τέλος εξαμήνου και είδα σε βάθος χρόνων ότι λήφθηκαν υπόψιν κάποια πράγματα που είπαμε. Τα αρνητικά και τα προβλήματα μου με τη σχολή είναι άσχετα ζητήματα και πιο πολύ ζήτημα τύχης - ατυχίας θα έλεγα. Σίγουρα πήγα σε μια (1) σχολή και δεν γνωρίζω για ολες τις υπόλοιπες. Εσύ δεν πήγες σε καμία, πως ξέρεις ότι είναι παντού χάλια?

Επίσης πέρυσι ήμουν βοηθός διδασκαλίας σε ένα δημόσιο σχολείο και είδα πολύ μεγάλη βελτίωση σε σύγκριση με την εποχη που πήγαινα εγώ. Σε σημείο που αν ασχοληθώ με την εκπαίδευση έχω να λέω ότι θέλω να είμαι στα 40 μου σαν την καθηγήτρια που συνεργαζόμουν.

Προφανώς και υπάρχουν πάρα πολλά προβλήματα σε όλα τα επίπεδα. Κανείς δεν λέει ότι είναι τέλεια όλα τραλαλι τραλαλο αλλά τουλάχιστον γύρω μου μπορώ να αναγνωρίσω κάποιες προσπάθειες να βελτιωθούν 5 πράγματα και ανθρώπους που δουλεύουν σωστά και προσφέρουν εφόδια στους μαθητές / φοιτητές τους. Ας τους κάνουμε περισσότερους λοιπόν αυτούς που δεν είναι Χ-Α-Λ-Ι-Α. :)

Περασα απο αριστοτελειο και μακεδονια το 2014. Ερωτηση κρισεως: Οι τουαλετες ειναι ακομα στο πατωμα; Ζεστο νερο να πλυνεις τα χερια σου;
Ειναι ΧΑΛΙΑ. Για ποια facilities μιλας; Ειναι ανυπαρκτα. Να σου πω τι ειχε το πανεπιστημιο που φοιτησα; 3-4 γηπεδα μπασκετ, κολυμβητηριο με 2 πισινες και πισινα με lazy river, 5-6 γηπεδα τενις, 1 γηπεδο ποδοσφαιρου, 1 γηπεδο κλειστο hockey, αντιδραστηρα πυρηνικης φυσικης, τουλαχιστον 2 μουσεια, με το ενα απο αυτα να εχει κρεμασμενο σε βιτρινα σκελετο μπλε φαλαινας. 2 κηπους, ο ενας τυπου ιαπωνιας. Φαρμα με δεντρα, αγελαδες, κοτες, μελισσες, κτλ. Θερμοκηπια. Βιβλιοθηκες τουλαχιστον 3 κτιρια. Ηλεκτρονικα μικροσκοπια. Κτιριο για αντισεισμικες μελετες στο οποιο κτιζουν μεσα κτιρια και τα δοκιμαζουν. Υπολογιστες τελευταιας τεχνολογιας παντου. Projectors υψηλης ευκρινειας σε καθε αιθουσα. Παντου αψογη καθαριοτητα. Καμια αφισσα, κανενα κομμα. Αθλητικες εκδηλωσεις. Συναυλιες με διασημους στην αρχη καθε χρονιας. Καθηγητες με νομπελ. Εστιες που θα ζηλευε ο καθενας. Student union κτιριο που δεν συγκρινεται καν με το καλυτερο κτιριο σε οποιοδηποτε ελληνικο πανεπιστημιο. Bike sharing program εντος campus. Τουλαχιστον 2 γυμναστηρια. Απο εστιατορια; Απο high end μεχρι σουσι και outdoor bbq.
Ριξε μια ματια στο link παρακατω και δεν προκειται να συγκρινεις ξανα 2 ανομοια πραγματα: https://you.ubc.ca/tours-info-sessions/virtual-tour/
Μεχρι και τα δημοσια σχολεια εδω εχουν καλυτερα facilities απο οποιοδηποτε ελληνικο πανεπιστημιο. Οσο για το δωρεαν, δεν ειναι δωρεαν ουτε στην ελλαδα. Το πληρωνεις με τους φορους σου. Αλλα ακομα και αν ηταν δωρεαν, θα προτιμουσα να πληρωσω παρα να περασω το κατωφλι ενος εξαθλιωμενου και κομματικα infested πανεπιστημιου.
 

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Απο την στιγμη που εφυγα δεν ειχε νοημα να ψαχνω ελληνες. Αν ηθελα να κανω παρεα με ελληνες θα εμενα ελλαδα. Επισης εχω δει τουρκους στην γερμανια που ποτε δεν ενσωματωθηκαν, οπως και αρκετοι κινεζοι εδω. Η ιδεολογια μου ειναι οτι οταν αποφασιζεις να πας σε ξενη χωρα πρεπει να ακολουθεις τα ηθη και εθιμα της χωρας που διαμενεις. Εχω συναντησει ελληνες, αλλα ως εκει. Δεν επιδιωκω φιλιες και παρε δωσε. Επισης δεν αντεχω την νοοτροπια του ελληνα μεταναστη που συνεχεια λεει ποσο καλα ειναι στην ελλαδα και γκρινιαζει για τα παντα στο εξωτερικο. Απορω με αυτους τους ανθρωπους. Γιατι δεν φευγουν αν δεν τους αρεσει;
Ποιος ξέρει άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου! Τα ήθη και τα έθιμα σε κοινωνικό επίπεδο εννοείται ότι θα τα ακολουθεί κανεις στη χώρα που βρίσκεται αλλιώς θα έχει και πρόβλημα Αλλά σε πιο στενό κύκλο και σε ατομικό επίπεδο μπορεί να κρατήσει κάποια πατριωτικά βίτσια αν του αρεσει :happy: Όσο για την παρέα με τους ομοεθνείς, Πρέπει να ομολογήσω Οτι με προβληματίζεις λίγο, δηλαδή αν σου αρέσει κάποιος σαν συντροφος θα τον απορρίψεις επειδή Είναι έλληνας ξενιτεμένος και με σμυρνέικα παλιά Νανουρισμενος ; :hmm:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ποιος ξέρει άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου! Τα ήθη και τα έθιμα σε κοινωνικό επίπεδο εννοείται ότι θα τα ακολουθεί κανεις στη χώρα που βρίσκεται αλλιώς θα έχει και πρόβλημα Αλλά σε πιο στενό κύκλο και σε ατομικό επίπεδο μπορεί να κρατήσει κάποια πατριωτικά βίτσια αν του αρεσει :happy: Όσο για την παρέα με τους ομοεθνείς, Πρέπει να ομολογήσω Οτι με προβληματίζεις λίγο, δηλαδή αν σου αρέσει κάποιος σαν συντροφος θα τον απορρίψεις επειδή Είναι έλληνας ξενιτεμένος και με σμυρνέικα παλιά Νανουρισμενος ; :hmm:
Δεν επιδιωκω απο μονη μου να βρω ελληνες. Δεν με ενδιαφερει. Αν τυχει καποιος μπροστα μου, ναι θα κανω κουβεντα, μπορει να κανω και φιλιες αλλα οπως ειπα, δεν ειναι κατι που επιδιωκω. Μεχρι τωρα δεν εχει τυχει να συνατησω πολλους ελληνες. 2 και εχουν φυγει και οι 2. Αντεξαν ενα χρονο μονο :rofl:
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Περασα απο αριστοτελειο και μακεδονια το 2014. Ερωτηση κρισεως: Οι τουαλετες ειναι ακομα στο πατωμα; Ζεστο νερο να πλυνεις τα χερια σου;
Ειναι ΧΑΛΙΑ. Για ποια facilities μιλας; Ειναι ανυπαρκτα. Να σου πω τι ειχε το πανεπιστημιο που φοιτησα; 3-4 γηπεδα μπασκετ, κολυμβητηριο με 2 πισινες και πισινα με lazy river, 5-6 γηπεδα τενις, 1 γηπεδο ποδοσφαιρου, 1 γηπεδο κλειστο hockey, αντιδραστηρα πυρηνικης φυσικης, τουλαχιστον 2 μουσεια, με το ενα απο αυτα να εχει κρεμασμενο σε βιτρινα σκελετο μπλε φαλαινας. 2 κηπους, ο ενας τυπου ιαπωνιας. Φαρμα με δεντρα, αγελαδες, κοτες, μελισσες, κτλ. Θερμοκηπια. Βιβλιοθηκες τουλαχιστον 3 κτιρια. Ηλεκτρονικα μικροσκοπια. Κτιριο για αντισεισμικες μελετες στο οποιο κτιζουν μεσα κτιρια και τα δοκιμαζουν. Υπολογιστες τελευταιας τεχνολογιας παντου. Projectors υψηλης ευκρινειας σε καθε αιθουσα. Παντου αψογη καθαριοτητα. Καμια αφισσα, κανενα κομμα. Αθλητικες εκδηλωσεις. Συναυλιες με διασημους στην αρχη καθε χρονιας. Καθηγητες με νομπελ. Εστιες που θα ζηλευε ο καθενας. Student union κτιριο που δεν συγκρινεται καν με το καλυτερο κτιριο σε οποιοδηποτε ελληνικο πανεπιστημιο. Bike sharing program εντος campus. Τουλαχιστον 2 γυμναστηρια. Απο εστιατορια; Απο high end μεχρι σουσι και outdoor bbq.
Ριξε μια ματια στο link παρακατω και δεν προκειται να συγκρινεις ξανα 2 ανομοια πραγματα: https://you.ubc.ca/tours-info-sessions/virtual-tour/
Μεχρι και τα δημοσια σχολεια εδω εχουν καλυτερα facilities απο οποιοδηποτε ελληνικο πανεπιστημιο. Οσο για το δωρεαν, δεν ειναι δωρεαν ουτε στην ελλαδα. Το πληρωνεις με τους φορους σου. Αλλα ακομα και αν ηταν δωρεαν, θα προτιμουσα να πληρωσω παρα να περασω το κατωφλι ενος εξαθλιωμενου και κομματικα infested πανεπιστημιου.


Δεν ξέρω για το αριστοτέλειο, μόνο απ'έξω έχω περάσει.

Αναφέρθηκα στις εγκαταστάσεις των εργαστηρίων βασικά που ήταν βασικό κομμάτι της σχολής και ως καινούριες, ήταν σε πολύ καλή κατάσταση. Μπλε φάλαινες η αλήθεια είναι δεν έχουμε οπότε υποθέτω είμαστε για την πυρά. Γυμναστήριο με γήπεδα και πισίνα και πολύ καλή βιβλιοθήκη πάντως έχουμε.

Εσύ συγκρίνεις ανόμοια πράγματα με διάθεση αυτοπροβολής και επίδειξης, μάλιστα. Συγχαρητήρια που πήγες σε τόσο καλό πανεπιστήμιο και δεν έκατσες στην χειρότερη χώρα του κόσμου, I guess. Έχω συγγενείς στην Αμερική που έρχονται συχνά στο χωριό τους και ούτε επίδειξη κάνουν τα (πολλά) λεφτά τους ούτε μέσα στη χολή είναι για το παραμικρό. Τώρα τόσο μίσος για κάθε τι ελληνικό μόνο εσύ ξέρεις γιατί έχεις αλλά οκ δικαίωμα σου.

Αυτά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top