Να μείνεις ή να φύγεις από την Ελλάδα;

Να μείνεις η να φύγεις από την Ελλάδα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
  • Συμφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 10 83.3%
  • Διαφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 1 8.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 8.3%

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Δεν επιδιωκω απο μονη μου να βρω ελληνες. Δεν με ενδιαφερει. Αν τυχει καποιος μπροστα μου, ναι θα κανω κουβεντα, μπορει να κανω και φιλιες αλλα οπως ειπα, δεν ειναι κατι που επιδιωκω. Μεχρι τωρα δεν εχει τυχει να συνατησω πολλους ελληνες. 2 και εχουν φυγει και οι 2. Αντεξαν ενα χρονο μονο :rofl:

Α έτσι πες με τον τρόπο που το διατυπωσες στην αρχή νομίσα ότι τους απέφευγες λες και είχανε Κοριους
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δηλαδη οποιος ισχυριζεται οτι τα ξενα πανεπιστημια ειναι καλυτερα απο τα ελληνικα, αυτοπροβαλλεται. Το ειδαμε και αυτο. Οποιος δουλευει εξωτερικο και δεν παιρνει 500 ευρω, επισης αυτοπροβαλλεται. Να καει στην πυρα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Δηλαδη οποιος ισχυριζεται οτι τα ξενα πανεπιστημια ειναι καλυτερα απο τα ελληνικα, αυτοπροβαλλεται. Το ειδαμε και αυτο. Οποιος δουλευει εξωτερικο και δεν παιρνει 500 ευρω, επισης αυτοπροβαλλεται. Να καει στην πυρα.


Καλά εδώ λένε ότι τα 700€ είναι καλά σαν μισθό.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν ξέρω για το αριστοτέλειο, μόνο απ'έξω έχω περάσει.

Αναφέρθηκα στις εγκαταστάσεις των εργαστηρίων βασικά που ήταν βασικό κομμάτι της σχολής και ως καινούριες, ήταν σε πολύ καλή κατάσταση. Μπλε φάλαινες η αλήθεια είναι δεν έχουμε οπότε υποθέτω είμαστε για την πυρά. Γυμναστήριο με γήπεδα και πισίνα και πολύ καλή βιβλιοθήκη πάντως έχουμε.

Εσύ συγκρίνεις ανόμοια πράγματα με διάθεση αυτοπροβολής και επίδειξης, μάλιστα. Συγχαρητήρια που πήγες σε τόσο καλό πανεπιστήμιο και δεν έκατσες στην χειρότερη χώρα του κόσμου, I guess. Έχω συγγενείς στην Αμερική που έρχονται συχνά στο χωριό τους και ούτε επίδειξη κάνουν τα (πολλά) λεφτά τους ούτε μέσα στη χολή είναι για το παραμικρό. Τώρα τόσο μίσος για κάθε τι ελληνικό μόνο εσύ ξέρεις γιατί έχεις αλλά οκ δικαίωμα σου.

Αυτά.
Επισης δεν μου απαντησες. Χ*ζετε ακομα στο πατωμα στα ελληνικα πανεπιστημια; Ζεστο νερο να πλυθειτε εχετε;

Τους έδωσα στατιστικά στοιχεία και πάλι έκραζαν.


Μα και εσυ τι τους δινεις αριθμους; Δεν βλεπεις οτι δεν τα πανε καλα με τα μαθηματικα; Σου λενε οτι αν βγαζεις 5000 ευρω στην ελβετια δεν θα σου μενει τιποτα στο τελος του μηνα :laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Επειδη συναναστρεφοσουν με Ελληνες κατεληξες να εχεις προβληματα προσαρμογης. Και τι εννοεις οτι δεν θα εχεις μονιμη κατοικια; Οτι να 'ναι διαβαζω εδω μεσα θεε μου. Εγω ειμαι 17 χρονια εξωτερικο, δεν γνωριζω κανεναν ελληνα εδω και δεν πατησα ποτε στην ελληνικη κοινοτητα. Εχω μονιμη κατοικια στο εξωτερικο. Δεν εχω ακομα δικο μου σπιτι επειδη το να επενδυσω σε σπιτι το θεωρω κακη επενδυση. Αν θελησω δικο μου διαμερισμα/μονοκατοικια το αγοραζω με μετρητα.... χθες. Για πιο θεμα προσαρμογης αναφερεσαι γιατι ουδεποτε ειχα προβλημα. Να σου πω ομως ποιοι ειχαν προβλημα; Τυποι σαν εσενα που εκαναν παρεα με ομοεθνεις τους και μιλουσαν την γλωσσα τους μερα νυχτα. Αυτο-γκετοποιηση. Ετσι δεν προχωρας και θα εισαι παντα στον πατο και σε κοινωνικο επιπεδο αλλα και σε οικονομικο.



Πραγματικα ειναι αστεια αυτα που διαβαζω απο ανθρωπους που ειτε δεν εχουν ζησει εξωτερικο ειτε απο δικες τους επιλογες γκετοποιηθηκαν. Για ποια προσαρμογη μιλατε; Οι περισσοτερες σοβαρες χωρες σου παρεχουν resources να ενταχθεις, να μαθεις την γλωσσα και να προσαρμοστεις. Το αν εσυ επιλεξεις να κανεις παρεα με ομοεθνεις σου και να μην ενταχθεις, τοτε το προβλημα οφειλεται αποκλειστικα σε εσενα.



Εδω θα συμφωνησω. Τοσο χαλια συστημα μονο στην ελλαδα θα το βρεις. Μην ακουσω τις γνωστες αηδιες περι καλων καθηγητων αλλα ελλειψη εξοπλισμου. Χαλια ειναι και σε διδακτικο/επαγγελματικο προσωπικο και σε υποδομες. Χ-Α-Λ-Ι-Α. Πηγα λυκειο και πανεπιστημιο στο εξωτερικο και εχω δει και τις 2 πλευρες και το ελληνικο συστημα ειναι τοσο χαλια που απλα δεν εχω αλλα λογια να το περιγραψω.


Ναι, αλλα ξερεις ποιοι συνηθως βρισκονται στον κατωτατο μισθο; Teenagers, part-timers σε μαγαζια και εστιατορια και καποιοι ανιδεικευτοι. Επισης αν ξεκινησεις με κατωτατο μισθο, δεν θα παραμεινεις εκει. Τα $55k/ΗΠΑ δεν τα λες με τιποτα πολλα.


Συμφωνω. Να προσθεσω και εγω για Καναδα:
- Υπαρχει κατωτατος μισθος, κατα μεσο ορο ειναι στα $13/ωρα
- 20 μερες αδεια η οποια αυξανεται οσο παιρνουν τα χρονια, συν απο μια αργια καθε μηνα, συν πασχα, συν ολοκληρη εβδομαδα τα χριστουγεννα-πρωτοχρονια
- 15 μερες ασθενειας στο 100% του μισθου
- Μιση μερα αδεια καθε μηνα πληρωμενη στο 100% για να πας σε ιατρικα/οδοντιατρικα ραντεβου
- 1 χρονο parental leave
- 1 ωρα διαλειμμα στο 8ωρο (δουλευεις 7 ωρες και εχεις 1 ωρα διαλειμμα πληρωμενη)
- Οδοντιατρος/οφθαλμιατρος/φυσιοθεραπευτης πληρωμενα απο τον εργοδοτη (η ασφαλιση υγειας παρεχεται δωρεαν απο το κρατος)

Μεσος μισθος ειναι τα $50k/χρονο. Χαμηλη φορολογια εισοδηματος και χαμηλο ΦΠΑ (0% στα τροφιμα, 5% στο junk food, 12% στα υπολοιπα). Τα ενοικια ειναι πιο ακριβα απο ελλαδα, αλλα τα utilities, τροφιμα (εξαιρουνται τα λαχανικα), ρουχα, ηλεκτρονικα, κ.α. ειναι πιο φθηνα. Ακομα και η μπυρα στο μπαρ ειναι πιο φθηνη απο οτι ελλαδα. Το περιβαλλον ειναι πεντακαθαρο, θα εισαι πισω απο εξατμιση και δεν θα μυρισεις τιποτα. Το νερο ειναι απιστευτο (τοσο μαλακο και δροσερο που νομιζεις οτι πινεις κατευθειαν απο πηγη), η βενζινη στην μιση τιμη σε σχεση με ελλαδα, τα αυτοκινητα ολα μεγαλα. Κανεις δεν κυκλοφορει με λιγοτερο απο 2000 κυβικα. Οι συγκοινωνιες αψογες και παντα στην ωρα τους. Τα αστικα σταματανε ακριβως διπλα στο πεζοδρομιο, στο ιδιο υψος και αν ειναι πιο ψηλα, τα χαμηλωνει ο οδηγος. Τα διοδια στους δρομους ειναι ανυπαρκτα, εκτος αν προκειται για καινουρια γεφυρα που θελουν να κανουν αποσβεση το κοστος (εννοειται πως οσα διοδια υπαρχουν ειναι ηλεκτρονικα, δεν σταματας πουθενα και αν δεν εχεις πληρωσει online σε καταγραφει καμερα και σου στελνει την πληρωμη σπιτι σου). Οι δημοσιες υπηρεσιες λειτουργουν αψογα. Τα νοσοκομεια ειναι εξοπλισμενα πληρως. Ακομα και τα κρεβατια στους θαλαμους ειναι ηλεκτρικα/υδραυλικα. Μεχρι και σκυλια εχουν εκπαιδευμενα να μυριζουν MRSA και αλλα ανθεκτικα μικροβια ωστε να καθαριζονται πιο καλα τα νοσοκομεια. Η παιδεια ειναι απο τις καλυτερες στον κοσμο. Σου δινουν τοσες ευκαιριες πριν ακομα τελειωσεις το λυκειο. Υπαρχει αξιολογηση καθηγητων και δασκαλων σε ολες τις βαθμιδες. Απο το δημοτικο μεχρι το πανεπιστημιο, στο τελος καθε τετραμηνου.

Ο Φωτης καλα κανει και θελει να φυγει. Για το μονο που διαφωνω ειναι που θελει να σπουδασει πρωτα Ελλαδα. Του εχω πει να φυγει κατευθειαν εξωτερικο και να σπουδαζει δουλευοντας. Το επιπεδο σπουδων δεν συγκρινεται.

Πρώτον διάβασε καλύτερα αυτά που γράφω και δώσε σημασία σε λέξεις τύπου μπορει, ίσως κλπ. Δεύτερον θεία Μαρία εσύ είσαι; Τι όχι; Α τότε τι κάμερες στο σπίτι μου ειχες; Γιατί δεν εξηγείται αλλιώς που ένας 3ος ξέρει τι ακριβώς έκανα εγώ όταν ήμουν Αυστραλία. Εκτός και αν είσαι απλώς από αυτους σε αυτό το φόρουμ που έχουν ισχυρη άποψη για όλα χωρίς να τα έχουν ζήσει οι ιδιοι. Στο θέμα μας τώρα δεν θα κάνω καμιά αντιπαράθεση μαζί σου για το Ελλάδα-εξωτερικο γιατί είναι ανούσια μιας και από σεπτεμβριο θα είμαι δευτεροετής οπότε δεν έχω ζήσει την αγορά εργασίας ακόμα. Αυτή την συζήτηση θα την κάνω σε 3-4 χρόνια από τώρα. Ο Φώτης που θέλει να φύγει αγαπητή μου κάνει εδώ και κάνα χρόνο ένα ανουσιο γκάλοπ της καλύτερης χώρας για να ζήσει κανείς ενώ δεν έχει σπουδάσει ακόμα συνεπώς δεν έχει κάποιο επάγγελμα για να ξέρει σε ποιες χώρες τα πάει καλύτερα το συγκεκριμένο επάγγελμα. Αυτό που κάνει είναι να σκοτώνει τον χρόνο του προσπαθώντας να βρει ένα πλάνο το οποίο προφανώς θα έχει αλλάξει σε 4-5 χρόνια από τώρα που τελειωνει. Δεν ξέρω πως εσύ πήγες εξωτερικό και αν θες όντως να βοηθήσεις τον Φώτη και τον κάθε Φώτη αλλά αν πραγματικα το θες δώστου ΚΙΑ συμβουλή, πες του πράγματα από όταν πρωτοπηγες εσύ και ασε τα Φώτη πήγαινε από τώρα εξωτερικό και στου Θεού την ευχή
 

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Σε φίλε συγνώμη θεωρείς οκ τα 700€;700€ στην Γερμανία είναι ένα επίδομα.
Κοίταξε να δεις δεν θέλω να αρχίσω να μιλάω για τον εαυτό μου Και πως κατάφερα να μη μείνω στο βασικό μισθο Αλλά θα σου φέρω ένα παράδειγμα Με ένα άλλο πρόσωπο Που το έζησα από κοντά ! Μια κοπέλα από βουλγαρία που ζούσε και εργαζόταν ε εδώ στην Ελλάδα σαν καθαρίστρια και έπαιρνε 580 € αποφάσισε να φύγει στη Γερμανία όπου την κάλεσε κάποιος συγγενής και μου έλεγε Ότι την περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες να της δώσουνε 3000 € ! Πήγε λοιπόν εκεί έπιασε δουλειά και κόλλαγε ετικέτες επάνω σε σοκολάτες... Της δίνανε 1200 € και 3 σοκολατες τη μερα μπονους αλλα δουλευε 14 h ασταμάτητα! Φυσικά γύρισε πίσω και τώρα χαρη στον Τσίπρα παίρνει περίπου 650 και είναι πάλι καθαρίστρια στην Ελλάδα
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πρώτον διάβασε καλύτερα αυτά που γράφω και δώσε σημασία σε λέξεις τύπου μπορει, ίσως κλπ. Δεύτερον θεία Μαρία εσύ είσαι; Τι όχι; Α τότε τι κάμερες στο σπίτι μου ειχες; Γιατί δεν εξηγείται αλλιώς που ένας 3ος ξέρει τι ακριβώς έκανα εγώ όταν ήμουν Αυστραλία. Εκτός και αν είσαι απλώς από αυτους σε αυτό το φόρουμ που έχουν ισχυρη άποψη για όλα χωρίς να τα έχουν ζήσει οι ιδιοι. Στο θέμα μας τώρα δεν θα κάνω καμιά αντιπαράθεση μαζί σου για το Ελλάδα-εξωτερικο γιατί είναι ανούσια μιας και από σεπτεμβριο θα είμαι δευτεροετής οπότε δεν έχω ζήσει την αγορά εργασίας ακόμα. Αυτή την συζήτηση θα την κάνω σε 3-4 χρόνια από τώρα. Ο Φώτης που θέλει να φύγει αγαπητή μου κάνει εδώ και κάνα χρόνο ένα ανουσιο γκάλοπ της καλύτερης χώρας για να ζήσει κανείς ενώ δεν έχει σπουδάσει ακόμα συνεπώς δεν έχει κάποιο επάγγελμα για να ξέρει σε ποιες χώρες τα πάει καλύτερα το συγκεκριμένο επάγγελμα. Αυτό που κάνει είναι να σκοτώνει τον χρόνο του προσπαθώντας να βρει ένα πλάνο το οποίο προφανώς θα έχει αλλάξει σε 4-5 χρόνια από τώρα που τελειωνει. Δεν ξέρω πως εσύ πήγες εξωτερικό και αν θες όντως να βοηθήσεις τον Φώτη και τον κάθε Φώτη αλλά αν πραγματικα το θες δώστου ΚΙΑ συμβουλή, πες του πράγματα από όταν πρωτοπηγες εσύ και ασε τα Φώτη πήγαινε από τώρα εξωτερικό και στου Θεού την ευχή
:rofl::rofl::rofl:
Εγραψες μια παραγραφο γεματη τιποτα.
Καταρχην σε προηγουμενο σου μηνυμα μιλας για την εμπειρια σου στην.... θεσσαλονικη. Στην θεσσαλονικη αυστραλιας; Προαστιο της Μελβουρνης;
Οσο για τον Φωτη, του εχω πει ηδη πως μπορει να σπουδασει σε ξενο πανεπιστημιο δουλευοντας. Τα κακομαθημενα ελληνοπουλα ειναι αυτα που περιμενουν απο τους γονεις να τους καλυψουν ολα τα εξοδα σπουδων.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις δεν θέλω να αρχίσω να μιλάω για τον εαυτό μου Και πως κατάφερα να μη μείνω στο βασικό μισθο Αλλά θα σου φέρω ένα παράδειγμα Με ένα άλλο πρόσωπο Που το έζησα από κοντά ! Μια κοπέλα από βουλγαρία που ζούσε και εργαζόταν ε εδώ στην Ελλάδα σαν καθαρίστρια και έπαιρνε 580 € αποφάσισε να φύγει στη Γερμανία όπου την κάλεσε κάποιος συγγενής και μου έλεγε Ότι την περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες να της δώσουνε 3000 € ! Πήγε λοιπόν εκεί έπιασε δουλειά και κόλλαγε ετικέτες επάνω σε σοκολάτες... Της δίνανε 1200 € και 3 σοκολατες τη μερα μπονους αλλα δουλευε 14 h ασταμάτητα! Φυσικά γύρισε πίσω και τώρα χαρη στον Τσίπρα παίρνει περίπου 650 και είναι πάλι καθαρίστρια στην Ελλάδα


Προφανως αν πας σαν ανειδίκευτος τι νομιζεις να σου δώσουν , 3000€; Πάνε αυτές οι εποχές.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Προφανως αν πας σαν ανειδίκευτος τι νομιζεις να σου δώσουν , 3000€; Πάνε αυτές οι εποχές.


Αυτό πήγα να πω.Και πάλι 1.200€ έπαιρνε όταν εδώ άτομα στο λογιστήριο παίρνουν 900€.
Τουλάχιστον τώρα παίρνει τον εκπληκτικό μισθό των 650€!
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Επισης δεν μου απαντησες. Χ*ζετε ακομα στο πατωμα στα ελληνικα πανεπιστημια; Ζεστο νερο να πλυθειτε εχετε;


Δεν έχω χ*σει σε κάθε ελληνικό πανεπιστήμιο. Αν καταφέρω ποτέ να ολοκληρώσω αυτό το βαθυστόχαστο επίτευγμα και μπορέσω να έχω σφαιρική άποψη για κάθε χέστρα, θα σου πω. Ζεστό νερό τι να το κάνω δεν ξέρω. Ντουζ στη σχολή δεν έχω ακούσει να κάνει κάποιος.

Μαρέσει πάντως που δε ζεις εδώ πέρα εδώ και αιώνες, δεν σε νοιάζει και δεν ξέρεις καν πως περνάνε οοοολοι οι άνθρωποι με 500-700 whatever ευρώ άλλα ξέρεις για τα πάντα ότι είμαστε γτπ. Τι ασχολείσαι τότε βρε κούκλα μου?
 

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Προφανως αν πας σαν ανειδίκευτος τι νομιζεις να σου δώσουν , 3000€; Πάνε αυτές οι εποχές.
Α γεια σου! Και η εξειδίκευση δεν είναι μόνο Έννοια όρου απαιτεί αντίκρισμα και ο ανταγωνισμός εκεί έξω φαντάζομαι είναι σκληρός ! Επομένως που καταλήγουμε στο ότι αν κάποιος πραγματικά αξίζει και μπορεί ούτε εδώ θα πάει χαμένος
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Δεν έχω χ*σει σε κάθε ελληνικό πανεπιστήμιο. Αν καταφέρω ποτέ να ολοκληρώσω αυτό το βαθυστόχαστο επίτευγμα και μπορέσω να έχω σφαιρική άποψη για κάθε χέστρα, θα σου πω. Ζεστό νερό τι να το κάνω δεν ξέρω. Ντουζ στη σχολή δεν έχω ακούσει να κάνει κάποιος.

Μαρέσει πάντως που δε ζεις εδώ πέρα εδώ και αιώνες, δεν σε νοιάζει και δεν ξέρεις καν πως περνάνε οοοολοι οι άνθρωποι με 500-700 whatever ευρώ άλλα ξέρεις για τα πάντα ότι είμαστε γτπ. Τι ασχολείσαι τότε βρε κούκλα μου?


Συνεχίζεις βέβαια να μην μας λες αν τα 700€ εσυ τα θεωρείς οκ;

Α γεια σου! Και η εξειδίκευση δεν είναι μόνο Έννοια όρου απαιτεί αντίκρισμα και ο ανταγωνισμός εκεί έξω φαντάζομαι είναι σκληρός ! Επομένως που καταλήγουμε στο ότι αν κάποιος πραγματικά αξίζει και μπορεί ούτε εδώ θα πάει χαμένος


Φυσικά και δεν θα πάει.Η Ελλάδα εκμεταλλεύεται τους επιστήμονες με νέο σύγχρονο τρόπο.Στα σουβλατζίδικα.

Α γεια σου! Και η εξειδίκευση δεν είναι μόνο Έννοια όρου απαιτεί αντίκρισμα και ο ανταγωνισμός εκεί έξω φαντάζομαι είναι σκληρός ! Επομένως που καταλήγουμε στο ότι αν κάποιος πραγματικά αξίζει και μπορεί ούτε εδώ θα πάει χαμένος


Επίσης η κοπέλα που λες έπαιρνε 1.250€ το μήνα για καθαρίστρια όταν εδώ άτομα στο λογιστήριο παίρνουν 900€.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Α γεια σου! Και η εξειδίκευση δεν είναι μόνο Έννοια όρου απαιτεί αντίκρισμα και ο ανταγωνισμός εκεί έξω φαντάζομαι είναι σκληρός ! Επομένως που καταλήγουμε στο ότι αν κάποιος πραγματικά αξίζει και μπορεί ούτε εδώ θα πάει χαμένος


Δλδ υπάρχουν ίσοι όροι και ιδιες συνθήκες σε Ευρώπη και Ελλάδα, μονο επειδή δεν ειναι κάποιος αρκετά «καλος» στην Ελλάδα χάνεται; Σε καμία περίπτωση.
 

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Συνεχίζεις βέβαια να μην μας λες αν τα 700€ εσυ τα θεωρείς οκ;




Φυσικά και δεν θα πάει.Η Ελλάδα εκμεταλλεύεται τους επιστήμονες με νέο σύγχρονο τρόπο.Στα σουβλατζίδικα.
Έλα βρε Φώτη δεν είναι έτσι και το ξέρεις έχει γίνει σλόγκαν και κλισέ αυτό, οκ αλλα Πόσοι έχουνε πάρει πτυχίο και δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα;
Υγ Να σε βοηθήσω λίγο πρόσθεσε σε αυτούς που δουλεύουν στα σουβλατζίδικα εκείνους που κάνουν delivery αφαίρεσε Τους μισούς βάλε μετά όσους ζουν από την σύνταξη των παππουδων Και πολλαπλασίασε το επί τρία :spasiklas:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Δλδ υπάρχουν ίσοι όροι και ιδιες συνθήκες σε Ευρώπη και Ελλάδα, μονο επειδή δεν ειναι κάποιος αρκετά «καλος» στην Ελλάδα χάνεται; Σε καμία περίπτωση.


Φίλε μου σου λέμε έχουμε τέλειους μισθούς εδώ:600€!!!

Έλα βρε Φώτη δεν είναι έτσι και το ξέρεις έχει γίνει σλόγκαν και κλισέ αυτό, οκ αλλα Πόσοι έχουνε πάρει πτυχίο και δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα


Η κοπέλα που λες έπαιρνε 1.250€ για καθαρίστρια στην Γερμανία όταν εδώ ένας λογιστής παίρνει 900€.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Συνεχίζεις βέβαια να μην μας λες αν τα 700€ εσυ τα θεωρείς οκ;


Φώτη δεν είναι όλα άσπρο μαύρο. 700 ευρώ στη Μύκονο που θα φτάνουν μόνο για ενοίκιο μιας τρύπας χαίρω πολύ δεν είναι οκ. Τα 700 που παίρνει η γνωστή μου είπα μακάρι να ήμουν στη θέση της 7 χρόνια πριν να πάρουν εμένα να τα παίρνω εγώ. Δεν πληρώνει ενοίκιο γιατί ζει στην πόλη της, ο σύζυγος δουλεύει σε καλή θέση σε ναυτιλιακή οπότε δεν ζει "απλά με 700", έχει άδειες και υπερωρίες πληρωμένες και ουσιαστικά δουλευει σε κουραστικό βαθμό 1-2 μήνες γιατί έτσι είναι η φύση της επιχείρησης και ο μισθός ανεβαίνει αργά αλλά σταθερά. Επίσης όταν το θελήσει γιατί τώρα έχει μωρά μπορεί σχετικά εύκολα να συμπληρώσει το εισόδημα της, ακόμα και να το διπλασιάσει όπως κάνουν πολλοί του ευρύτερου κλάδου. Εσύ στα 29 σου εκεί που θα πας πόσα υπολογίζεις να βγάζεις?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top