Νομιμοποίηση των μαλακών ναρκωτικών;

Είστε υπέρ ή κατα της αποποινικοποίησης των "Μαλακών ναρκωτικών";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 234)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 108 46.2%
  • Κατά

    Ψήφοι: 118 50.4%
  • Δε ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 8 3.4%

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Είστε υπέρ ή κατα της αποποινικοποίησης των λεγομένων μαλακών ναρκωτικών? Δικαιολογήστε την απάντησή σας. :)

Προσωπικά είμαι υπέρ. (Και όχι διότι είμαι χρήστης. Δεν είμαι και ούτε σκοπεύω να γίνω.)Αλλά διότι δεν ανέχομαι να πηγαίνουν νέοι για ένα τσιγαριλίκι φυλακή. Η δικαιοσύνη εξαντλεί την αυστηρότητά της πάνω τους και τα πλουσιόπεδα που συλλαμβάνονται τα αφήνουν ελεύθερα. Πιστεύω ότι τα άτομα αυτά πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν ασθενείς και όχι σαν εγκληματίες. Αν γίνει αποποινικοποίηση κατα τα Ολλανδικά πρότυπα τότε πιστεύω το φαινόμενο αν δε μειωθεί , θα εξομαλυνθεί κάπως. Μη ξεχνάμε ότι το απαγορευμένο είναι πιο ελκυστικό σε αντίθεση με κάτι νόμιμο. Εσεις τί πιστεύεται ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι κατά της αποκοινωνικοποίησης των οποιδήποτε ναρκωτικών - είτε μαλακών, είτε σκληρών-. Το μόνο που - κατά την γνώμη μου - θα μπορούσε να γίνει είναι τα άτομα που χρησιμοποιούν ελαφρά ναρκωτικά να έχουν μειωμένη ποινή σε έτη-μήνες φυλάκισης αλλά η συνολική ποινή να παραμείνει ίδια με επισκέψεις σε ψυχιατρικά κέντρα απεξάρτησης κτλ (δεν ξέρω εάν κάτι τέτοιο γίνεται και τώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Κατα! :worry:



Αλλά διότι δεν ανέχομαι να πηγαίνουν νέοι για ένα τσιγαριλίκι φυλακή.

Και γιατι να μην πηγαινουν? Αν και δεν ισχυει αυτο, προσωπικα δεν θα με χαλαγε καθολου. Ασε που ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις που καποιος "νεος" ξεκιναει με τσιγαριλικι και μενει εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Κατα! :worry:
Και γιατι να μην πηγαινουν? Αν και δεν ισχυει αυτο, προσωπικα δεν θα με χαλαγε καθολου. Ασε που ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις που καποιος "νεος" ξεκιναει με τσιγαριλικι και μενει εκει.

Διότι είναι άρρωστοι συνάνθρωποί μας και όχι εγκληματίες. Βοήθεια θέλουν και όχι τιμωρία. Εξάλλου στη φυλακή θα εξελιχθούν σε χειρότερους εγκληματιες.Δε πιστεύω να νομίζει κανείς ότι η φυλακή είναι σωφρονισμός. ;) Και δυστυχώς ισχύει για τα παιδιά των λαικών συνοικιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν "μαλακά" ναρκωτικά.
Είναι σαν να λες "είμαι λίγο έγκυος"

Είμαι κατά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Διότι είναι άρρωστοι συνάνθρωποί μας και όχι εγκληματίες. Βοήθεια θέλουν και όχι τιμωρία. Εξάλλου στη φυλακή θα εξελιχθούν σε χειρότερους εγκληματιες.Δε πιστεύω να νομίζει κανείς ότι η φυλακή είναι σωφρονισμός. ;) Και δυστυχώς ισχύει για τα παιδιά των λαικών συνοικιών.


Κι αν ΔΕΝ θελουν βοηθεια?
Αν εχεις κανει τα παντα για να βοηθησεις καποιον που εχει αυτην την "αρρωστεια" αλλα εκεινος ΔΕΝ θελει?
Πιστευω πως βαζοντας τους φυλακη δεν τους τιμωρεις μιας που εκει μεσα τα βρισκεις εξισου ευκολα με εξω, αλλα σκεφτομαι οτι ισως ο φοβος.. ισως..
(Φανταζομαι πως οταν λες "αρρωστεια" δεν αναφερεσαι στο τσιγαριλικι αλλα σε κατι πιο βαρυ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Κι αν ΔΕΝ θελουν βοηθεια?
Αν εχεις κανει τα παντα για να βοηθησεις καποιον που εχει αυτην την "αρρωστεια" αλλα εκεινος ΔΕΝ θελει?
Πιστευω πως βαζοντας τους φυλακη δεν τους τιμωρεις μιας που εκει μεσα τα βρισκεις εξισου ευκολα με εξω.
(Φανταζομαι πως οταν λες "αρρωστεια" δεν αναφερεσαι στο τσιγαριλικι αλλα σε κατι πιο βαρυ.)

οι περισσοτεροι θελουν βοηθεια.οχι απλα να απεξαρτηθουν αλλα και να βρουν μια δουλεια για να νιωθουν αξιοπρεπης.(και μιλαω για τα ατομα που αναφερεσαι εμμεσα) γιατι υπαρχουν και αυτοι που ειναι ανετοι οικονομικα ή και πλουσιοι και επειδη εχουν χρημα δεν καταληγουν στην εγκληματικοτητα..το θεμα ειναι αν νομιμοποιηθουν τα ελαφρα ναρκωτικα θα σταματησουν να τα προμηθευονται απο τα βαπορακια και αυτο ειναι πολυ καλο.Επισης δεν θα ειναι το απαγορευμενο πια οποτε καπως θα απομυθοποιηθει.Παντως να ξερεις οτι δεν ειναι πχ το χασις η καποιο αλλο ελαφρυ ναρκωτικο που κανει καποιον να εθιστει σε κοκαινη ηρωινη κλπ.ειναι η επιθυμια του να νιωθει καλα και να ξεφευγει απο τα οποια προβληματα του.γιαυτο και ελπιζει οτι στην κοκα θα το βρει αυτο(οχι οτι δε το βρισκει:P ...αλλα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Αντί να πάει στην φυλακή, μπορεί να πάει σε ένα κέντρο απεξάρτησης. Πάντως νομίζω οτι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα αν νομιμοποιηθούν τα μαλακά ναρκωτικά, γιατί θα μπορεί ο καθένας να πάει και να παίρνει ναρκωτικά. Αντίθετα τώρα που είναι απαγορευμένα είναι πολύ πιο δύσκολο για κάποιον -τουλάχιστον έτσι νομίζω- να αγοράσει ναρκωτικά.

Και ας μην ξεχνάμε ότι ΚΑΙ τα μαλακά ναρκωτικά κάνουν κακό, δεν είναι και τίποτα καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
οι περισσοτεροι θελουν βοηθεια.οχι απλα να απεξαρτηθουν αλλα και να βρουν μια δουλεια για να νιωθουν αξιοπρεπης.(και μιλαω για τα ατομα που αναφερεσαι εμμεσα) γιατι υπαρχουν και αυτοι που ειναι ανετοι οικονομικα ή και πλουσιοι και επειδη εχουν χρημα δεν καταληγουν στην εγκληματικοτητα..το θεμα ειναι αν νομιμοποιηθουν τα ελαφρα ναρκωτικα θα σταματησουν να τα προμηθευονται απο τα βαπορακια και αυτο ειναι πολυ καλο.Επισης δεν θα ειναι το απαγορευμενο πια οποτε καπως θα απομυθοποιηθει.Παντως να ξερεις οτι δεν ειναι πχ το χασις η καποιο αλλο ελαφρυ ναρκωτικο που κανει καποιον να εθιστει σε κοκαινη ηρωινη κλπ.ειναι η επιθυμια του να νιωθει καλα και να ξεφευγει απο τα οποια προβληματα του.γιαυτο και ελπιζει οτι στην κοκα θα το βρει αυτο(οχι οτι δε το βρισκει:P ...αλλα..)


Παρολο που διαφωνω, δεν το συνεχιζω γιατι εχουμε βγει εκτος θεματος και θα πεσει ξυλο. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Πιστευω πως βαζοντας τους φυλακη δεν τους τιμωρεις μιας που εκει μεσα τα βρισκεις εξισου ευκολα με εξω
:lol: :lol: no no no...τα βρισκεις ακομα πιο ευκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Παρολο που διαφωνω, δεν το συνεχιζω γιατι εχουμε βγει εκτος θεματος και θα πεσει ξυλο. :redface:

εντος θεματος ειμαστε.συζηταμε γιατι ειμαστε υπερ η κατα της αποποινικοποιησης..που το ειδες το εκτος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι είναι άρρωστοι και χρειάζονατι βοήθεια οι χρήστες.Αν λένε ότι δε θέλουν βοήθεια, η άποψή τους δεν πρέπει να λαμβάνεται υπόψη γιατί απλά δεν είναι σε θέση να εκφέρουν άποψη, αφού είναι εθισμένοι σε μια ουσία.
Η φυλακή χειροτερεύει την κατάσταση ενός απλού χρήστη 100%.Του δίνει το σπρώξιμο που χρειάζεται για να πάει από τα μαλακά στα σκληρά.
Γι'αυτό ίσως θα ήταν καλύτερο ένας απλός χρήστης να μη φυλακίζεται αλλά να γίνεται υποχρεωτικός εγκλεισμός του σε κέντρο αποτοξίνωσης.
Μάλλον όμως είμαι εναντίον της αποποινικοποίησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
οι περισσοτεροι θελουν βοηθεια.οχι απλα να απεξαρτηθουν αλλα και να βρουν μια δουλεια για να νιωθουν αξιοπρεπης.

Θα ηθελα πολυ να ειναι ετσι αλλα δυστηχως..

Παντως να ξερεις οτι δεν ειναι πχ το χασις η καποιο αλλο ελαφρυ ναρκωτικο που κανει καποιον να εθιστει σε κοκαινη ηρωινη κλπ.ειναι η επιθυμια του να νιωθει καλα και να ξεφευγει απο τα οποια προβληματα του.

Την ιδια καραμελα ακουω απο ολους τους μπλεγμενους..
Οι υπολοιποι δεν εχουμε προβληματα? Ποσο μυαλο χρειαζεται για να αντιληφθεις οτι αυτο δεν ειναι λυση στο προβλημα?
"Ειναι θεμα ζωης και αναγκη εποχης, η ευκολια για μια λυση της στιγμης.."

εντος θεματος ειμαστε.συζηταμε γιατι ειμαστε υπερ η κατα της αποποινικοποιησης..που το ειδες το εκτος?

Το θεμα ειναι αν ειμαστε υπερ η κατα της αποποινικοποιησης κι οχι ολο αυτο που καθομαι και αναλυω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι κατά της διάκρισης μαλακών και σκληρών ναρκωτικών.
Η συστηματική χρήση οποιουδήποτε "βάρους" ναρκομανή σε κάνει.
Είναι το ίδιο με κάποιους που καπνίζουν ελαφριά ή βαριά τσιγαρά και οι δύο είναι καπνιστές.
Και οκ. εστω ότι το μαύρο είναι μαλακό ναρκωτικό ποιος εγγυάται ότι για κάποιους δεν είναι και το σκαλοπάτι για τα σκληρά;
Να πωλούνται ελεύθερα;Δικοπο μαχαίρι.Θα αυξήσει την κατανάλωση τους ή θα λειτουργήσει αποτρεπτικά(σαν λαός έχουμε και μια ροπή προς το παρόνομο βλ.Καποδίστριας και πατάτα)οπότε αν μας το δώσουν στο πιάτο λέτε να το φτύσουμε;
Και απο την άλλη είναι τόσο εύκολο να βρεις, πιο δύσκολο είναι να βρεις θέση πάρκινγκ παρά τσιγάρο.
Δυστυχώς εδώ μέσα κυκλοφορούν και ανήλικοι και δεν μπορώ να εκφραστώ όπως θα ήθελα.Δεν θέλω να θεωρηθούν προτροπή τα γραφόμενα μου.
Αλλά το μαύρο κυκλοφορεί και αν όχι ελεύθερα υπαινίσσεται παντού, κι όχι μόνο σε σχολείο ή φοιτητικές παρέες, σε χώρους δουλειάς,σε εκδρομές, σε σπιτικές συγκεντρώσεις ενηλικών. Είναι όμως επικίνδυνο να πεις ανοιχτά πως ναι μπορεί όποτε πέφτει στα χέρια μας να λέμε στην υγειά σου αλλά αυτό δεν μας κάνει να το αναζητούμε καθημερινά σαν εθισμό.Γιατί δεν μπορείς να ξέρεις τα όρια του άλλου σε κάθε είδους εθισμό, αλκοολ,τσιγάρο,τσιγαριλικί.Πως λοιπόν μπορείς να εγγυηθείς ότι αυτό που εσένα δεν σε εθίζει και δεν σε κάνει να αναζητάς κάτι πιο βαρύ για να σε πιάσει και είναι απλά κάτι για να χαλαρώσεις που και που δεν θα γίνει για τον άλλον το βατερλώ του;
Για αυτό λοιπόν σε αυτήν την ερώτηση προτιμώ να πλύνω τα χεράκια μου και να δηλώσω "δεν ξέρω/δεν απαντώ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Θα ηθελα πολυ να ειναι ετσι αλλα δυστηχως..



Την ιδια καραμελα ακουω απο ολους τους μπλεγμενους..
Οι υπολοιποι δεν εχουμε προβληματα? Ποσο μυαλο χρειαζεται για να αντιληφθεις οτι αυτο δεν ειναι λυση στο προβλημα?
"Ειναι θεμα ζωης και αναγκη εποχης, η ευκολια για μια λυση της στιγμης.."



Το θεμα ειναι αν ειμαστε υπερ η κατα της αποποινικοποιησης κι οχι ολο αυτο που καθομαι και αναλυω.

1)αναλυεις τα επιχειρηματα σου που στηριζουν το συμπερασμα σου για το αν εισαι υπερ η κατα.:)
2)δεν ειπα οτι υπολοιποι δεν εχουν προβληματα.αλλα σου λεω τη λογικη που εχουν στο μυαλο τους αυτοι οι χρηστες οταν βρισκονται σε αδιεξοδο.μπορει επισης να κανουν ετσι για να δοκιμασουν και μετα να εθιστουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Το αλκόλ πωλείτε ελευθερα και βλέπουμε τα αποτελέσματα
Τα τσιγάρα πωλούνται ελευθερα και βλέπουμε τι γίνετε
Ας αφήσουμε και τα ναρκωτικά να είναι ελευθερα άλλωστε έχουμε ο καθένας ποσοστό αυτοσυγκράτισης και ποτέ δεν παρασιρόμαστε απο το τι κάνουν οι άλλοι, οπότε δεν τρέχει μια.
Είναι ωραία εικόνα το παιδί της κουε να μην γυρίζει σπίτι ούτε μεθυσμένο αλλα ούτε και μέσα στην νικοτίνη αλλα μαστουρομένο απο χασίς με κάποιες χιλιάδες εγκεφαλικά κύτταρα καμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
παρ'όλο που είναι ψιλομπερδεμένο θέμα, είμαι υπερ. και για να μην λέμε αερολογίες:
1ον. οτιδήποτε απαγορευμένο είναι κ ελκυστικό. άρα με το να νομιμοποιηθούν, απλά βγαίνεις από το τρυπάκι να θες να κάνεις κάτι το απαγορευμένο (μιλάω για τις μικρές ηλικίες). άλλωστε κανείς δεν λέει αν "είσαι ή δεν είσαι in" που δεν καπνίζεις αφού δεν είναι απαγορευμένο. άλλα το να δοκιμάσεις έστω κ το τσιγαριλίκι φαίνεται ακόμα μεγαλύτερο, γιατί είναι απαγορευμένο κ άρα είναι μαγκιά.

2ον. έχοντας δουλέψει με εξαρτημένα άτομα, βλέπω την πραγματική ανάγκη τους για βοήθεια. άρα το να τους κλείνεις μέσα για ένα τσιγαριλικί, δεν βοηθάει ποτέ.

3ον. ένα παιδί που έχει παρασυρθεί, κ ήδη τιμωρείται αφού από μόνο του επιβαρύνει την υγεία του, δεν χρειάζεται να τιμωρείται ακόμα περισσότερο μπαίνοντας στη στενή, που πολύ πιθανά να τον κάνει πρεζόνι και κλέφτη για την δόση του.

4ον. αν η νομιμοποιήση συνδυαστεί και με σωστή εκπαιδεύση οι μικρές ηλικίες προστατεύονται πιο εύκολα, όσο για τους ενήλικες, είναι αρκετά ώριμοι για να παίρνουν τις σωστές αποφάσεις, κ σαυτή την περίπτωση η νομιμοποίηση ή μη δεν τους κάνει κ μεγάλη διαφορά.

(ουφ! γιατί μου θυμίσατε την δουλειά πριν την ώρα της;;;):(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπερ της αποποινικοποίησης.Για τον απλό λόγο οτι θα υπάρχει καλύτερος κρατικός έλεγχος στη διακίνηση.
Τα μαλακά ναρκωτικά δεν είναι λιγότερο επικίνδυνα από το τσιγάρο,το αλκοόλ κτλ. Μη ξεχνάμε οτι η ποινικοποίηση ουσιών διαφέρει κατα τις εποχές.Κάποτε για παράδειγμα το αλκοολ ήταν παράνομο.
Επίσης η άποψη οτι η ινδική κάνναβη είναι ο προθάλαμος των σκληρών ναρκωτικών είναι μύθος.(μέχρι να βρώ link μελέτης που είχα διαβάσει θεωρήστε το ως προσωπική άποψη). Εξάλλου αυτός που θέλει να φτιαχτεί βρίσκει.Ακόμη και το αλκοόλ μπορεί να γίνει προθάλαμος για τα σκληρά ναρκωτικά...
Υπάρχει άλλωστε και η ενδιάμεση κατάσταση από την κατάχρηση και την καθαρότητα (όπως σε όλα τα πράγματα). Ξέρω ανθρώπους "μη περιθωριακούς " (δικηγόρους,γιατρούς κτλ) που κάνουν περιστασιακή χρήση ινδικής κάναβης χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και ούτε έχουν εθιστεί.
Είναι θέμα συνειδητοποίησης και προσωπικότητας ο εθισμός σε οποιαδήποτε ουσία.Νόμιμη ή παράνομη.

ΥΓ:Το παραπάνω δεν είναι προτροπή στη χρήση.Εννοείται πως αποδεδειγμένα η χρήση ινδικής κάνναβης προκαλλεί καταστροφές σε εγκεφαλικά κύτταρα. Όπως άλλωστε σοβαρά προβλήματα υγείας προκαλει το αλκοόλ και η νικοτίνη.
Απλά έγραψα τα παραπάνω γιατί η συζήτηση από αποποινικοποίηση μαλακών ναρκωτικών πήγε σε απεξαρτήσεις,ψυχολογική υποστήριξη,περιθωριοποίηση,τοξικομανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Υπέρ. Το αλκοόλ που πωλείται παντού και ελεύθερα εντελώς, είναι χειρότερο απ' όλα τα μαλακά ναρκωτικά, όλες τις ψυχεδελικές ουσίες κλπ κλπ μαζί.
Δλδ αν επιτραπεί η κατοχή κάποιων γραμμαρίων ινδικής κάναββης, δεν έγινε και κάτι.
Αφήστε που αυτό το τελευταίο είναι πολύ παλαιά συνήθεια :P

Πάντως νομίζω οτι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα αν νομιμοποιηθούν τα μαλακά ναρκωτικά, γιατί θα μπορεί ο καθένας να πάει και να παίρνει ναρκωτικά. Αντίθετα τώρα που είναι απαγορευμένα είναι πολύ πιο δύσκολο για κάποιον -τουλάχιστον έτσι νομίζω- να αγοράσει ναρκωτικά.

Καλό το αστειάκι σου Νικόλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
το τσιγαρο περιεχει βενζολιο πισσα και μονοξειδιο του ανθρακα! το βενζολιο εχει απογορευτει ως καυσιμο επειδη ειναι φουλ καρκινογονο.Στα ορυχεια βλεπουν αν υπαρχει μονοξειδιο του ανθρακα και στελνουν τα καναρινια να δουνε αν θα επιστρεψουν ζωντανα.την πισσα την στρωνουν στους δρομους:P

συμφωνω απολυτα με τον drJ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top