Νομιμοποίηση των μαλακών ναρκωτικών;

Είστε υπέρ ή κατα της αποποινικοποίησης των "Μαλακών ναρκωτικών";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 234)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 108 46.2%
  • Κατά

    Ψήφοι: 118 50.4%
  • Δε ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 8 3.4%

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αμ δεν ξερεις εκεινο που σπουδαζεις τελικα.
Η ψιλοκυβινη (ενεργο αλκαλοειδες των ψυχοτροπων μανιταριων) ειναι κατα 90 % χημικα ομοια με τη σεροτονινη. Καμια ζημια δεν προκαλει στον εγκεφαλο αποδεδειγμενα.
Η ομοιοτητα που παρεθεσες εσυ ειναι ασχετη με αυτο που σου λεω εγω. Και εξαλλου υπαρχουν κ τα στατιστικα τεκμηρια.
Ποσοι πεθαινουν απο νικοτινη και ποση απο λιγη ψυχεδελεια;
Ασε τα λογια της γιαγιας τωρα και γινει λιγο πιο ευρωπαιος...
Φτανει πια με το Ελλαδισταν!

Oχι μωρέ,δεν παθαίνεις κάτι,κι εκείνη η κολλητή της καθηγητριας μου που κάπνιζε λιγο χασισάκι και ετρεξε να πεσει απο τη βεράντα γιατι έβλεπε πως την κυνηγαγαν τεράστιες αράχνες,ήταν απλά μια εξαίρεση.:)Παρακαλούνται τα ναρκωτικά να μας λένε με ποια σκευασματα αν ληφθουν θα έχουν παρενέργειες. :pfff:

Edit:τρολλάρετε ή τα πιστεύετε αυτά που λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αμ δεν ξερεις εκεινο που σπουδαζεις τελικα.
Η ψιλοκυβινη (ενεργο αλκαλοειδες των ψυχοτροπων μανιταριων) ειναι κατα 90 % χημικα ομοια με τη σεροτονινη. Καμια ζημια δεν προκαλει στον εγκεφαλο αποδεδειγμενα.

Το ποσοστό διαφοράς 10% είναι αρκετά μεγάλο (οι περισσότερες τοξικές ουσίες είναι παρόμοιες χημικά με τις φυσιολογικες και τις ανταγωνίζονται). Δε νομίζω ότι έχει αποδειχτεί ότι η ψιλοκυβίνη είναι αβλαβής ουσία, το ότι δεν έχει αποδειχτει ή βρεθεί κάποιος βλαβερός μηχανισμός δεν σημαίνει ότι η ουσία είναι αθώα. Οι νευρολογία δεν έχει προχωρήσει τόσο πολύ ώστε να ενοχοποιούμε ή αθωώνουμε ουσίες.

Έχει παρατηρηθεί σε κάποιους χρήστες ότι μετά από παρατεταμένη χρήσης προκαλείται κρίση ταυτότητας, κατάθλιψη ή κάποιες ψευδαισθήσεις. Αυτό σημαίνει ότι η ουσία δεν είναι τελείως αθώα. Φυσικά είναι καλό να χρησιμοποιείται όπως και γίνεται σε καρκινοπαθείς και σοβαρά ασθενείς όχι όμως και να νομιμοποιηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν είναι ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ αυτό που ανέφερα και μάθετε να διαχωρίζετε επιτέλους τα επιχειρήματα από τα παραδείγματα...
Άρα να υποθέσω ότι το πόστ σου στερείτο επιχειρημάτων; That's even worse. Τουλάχιστον το σαθρό επιχείρημα είναι μια προσπάθεια.
Και τελοσπάντων νομίζω πήρα ξεκάθαρη θέση στο τέλος του post μου: ας κόψει ο καθένας το λαιμό του, ποσώς μ'ενδιαφέρει και πιστεύω ο περισσότερος pro-sober κόσμος παρόμοια θέση τηρεί. Επειδή όλη η φιλελευθερία των ανθρώπων σήμερα συνοψίζεται στο πόσο γουστάρουν μπάφο και πόσες βότκες πίνουνε πριν γίνουν τόπι και πόσο κώλο δίνουνε, μου φαίνεται πλέον γελοιοποιημένος όρος.
Σαφώς και δεν είναι καλό να είναι η φιλελευθερία κάποιου τόσο μονοδιάστατη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και αυτές οι ελευθερίες είναι οκ να περιορίζονται.

τι πάει να πει ρε μαλακά και σκληρά ναρκωτικά; Πάει να πει ότι δε σε ξεγράφει από την αυτοκυριαρχία με την πρώτη χρήση;
Τι υπέροχη που είναι η κρυσταλλική μεθαμφεταμίνη -εκγρήγορση, δε χρειάζεσαι να κοιμηθείς, είσαι πρωταθλητής του σεξ, πολλαπλοί οργασμοί, διαύγεια, ενεργητικότητα, δύναμη, ταχύς μεταβολισμός, ΕΚΓΡΗΓΟΡΣΗ ΕΚΓΡΗΓΟΡΣΗ ΕΚΓΡΗΓΟΡΣΗ
και τι υπέροχο εθισμό κάνει με την πρώτη χρήση με τέτοια χημική παραμορφωτικότητα που σε αφήνει νευρολογικά και ορμονικά παραπληγικό. Εμένα μου φαίνεται τόσο μαλακό ναρκωτικό που μπαίνεις μέσα του...
Από πότε είναι η κρυσταλλική μεθαμφεταμίνη μαλακό ναρκωτικό και σε ποιές χώρες έχει επιτραπεί ελεύθερα;

ΥΓ: Η πλάκα είναι ότι προσωπικά, δεν βρίσκω κανένα ενδιαφέρον στη μαριχουάνα. Για μένα το ίδιο είναι είτε είναι νόμιμη, είτε όχι. Πιστεύω όμως ακράδαντα στο δικαίωμα κάθε ανθρώπου να διαλέγει ο ίδιος τα ρίσκα που θα πάρει και ακόμη και να αυτοκαταστραφεί, αν αυτό επιθυμεί. Συν τα όσα θετικά για την οικονομία αναφέρονται και στο άρθρο που παρέθεσα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πιστεύω όμως ακράδαντα στο δικαίωμα κάθε ανθρώπου να διαλέγει ο ίδιος τα ρίσκα που θα πάρει και ακόμη και να αυτοκαταστραφεί, αν αυτό επιθυμεί.
αναλογα με το αν προκαλει ζημια στην κοινωνια..

η ελευθερια του ενος σταματα εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου..
και ξερουμε τι κανουνε για να παρουν τη δοση τους τα πρεζονια..
γιαυτο και τα ναρκωτικα ειναι απαγορευμενα..λογω του ισχυρου εθισμου και του προβληματος που δημιουργουν στην κοινωνια..

ενω το χαμηλοτερο ναρκωτικο τσιγαρο,,εχει θεωρηθει "ασφαλες" για την κοινωνια...γιαυτο και επιτρεπεται..
επειδη η κοινωνια δεν ειναι τελεια ,γιαυτο υπαρχουν απαγορευσεις..

δεν θα υπηρχε κοινωνια χωρις περιορισμους καποιων ελευθεριων και απαγορευσεις..αυτο σημαινει νομος..

και ουτε στεκι, χωρις ποινες μπαν και απαγορευσεις..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να τιμωρήσεις τότε για τις επιπτώσεις στην κοινωνία (αν και όταν υπάρχουν, και όχι, δεν θεωρώ ότι στην περίπτωση της μαριχουάνας υπάρχουν), όχι για τις επιπτώσεις στον ίδιο το χρήστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Να τιμωρήσεις τότε για τις επιπτώσεις στην κοινωνία (αν και όταν υπάρχουν, και όχι, δεν θεωρώ ότι στην περίπτωση της μαριχουάνας υπάρχουν), όχι για τις επιπτώσεις στον ίδιο το χρήστη.

κάτι το οποίο σημαίνει πως είστε υπέρ της παλλαπλασίασης των ποινών,γιατι αν τιμωρηθεί κανείς για βλάβη στην κοινωνία αυτό ακριβώς θα συμβει.That's even worse.

H μαριχουάνα δεν έχει επιπτώσεις στην ελληνική κοινωνία,επειδη δεν έχει νομιμοποιηθεί.Συνεπώς,καλώς ειναι παράνομη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
H μαριχουάνα δεν έχει επιπτώσεις στην ελληνική κοινωνία,επειδη δεν έχει νομιμοποιηθεί.Συνεπώς,καλώς ειναι παράνομη.
Έχει επιπτώσεις στην Ολλανδική, τη Γερμανική ή την Ισπανική κοινωνία δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Έχει επιπτώσεις στην Ολλανδική, τη Γερμανική ή την Ισπανική κοινωνία δηλαδή;

Εχει η Ελλάδα το γερμανικό συστημα και τη γερμανικη παιδεια,ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ δηλαδή?Εδω δεν ξερουμε τι και ποιος μπαινει και που μπαινει!
Ας εξομοιωθουν κι αυτα και το συζηταμε.


Κι ας είμαστε ρεαλιστες.

ΥΓ)Νομιζω ο ιδιος ανεφερα το ολλανδικο προτυπο παλιοτερα,για να τονισω ακριβως το οτι καθε συγκριση ειναι οξύμωρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εχει η Ελλάδα το γερμανικό συστημα και τη γερμανικη παιδεια,ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ δηλαδή?Εδω δεν ξερουμε τι και ποιος μπαινει και που μπαινει!
Ας εξομοιωθουν κι αυτα και το συζηταμε.


Κι ας είμαστε ρεαλιστες.

ΥΓ)Νομιζω ο ιδιος ανεφερα το ολλανδικο προτυπο παλιοτερα,για να τονισω ακριβως το οτι καθε συγκριση ειναι οξύμωρη.
Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα; ;)

Eδώ σε θέλω:μήπως η πραγματική κότα είναι να παιδευτεί ο κοσμος τόσο ωστε να καταλάβει πως τα ναρκωτικά είναι παντελώς άχρηστα ακόμη κι ως μέσο αντιδρασης και να δει τι πραγματικά χρειάζεται?

Θα έδινες στο παιδί σου να δοκιμάσει ναρκωτικά?

Εγω,αν ήθελε να νιώσει ευεξία,θα το εστελνα να κάνει ενα αθλημα που θέλει και θα του εδινα να τρωει πορτοκάλια,αν ήθελα να του ανοιξω πνευματικούς ορίζοντες θα το προαίτρεπα να διαβάζει τα πάντα και θα το τάιζα ψάρια που εριέχουν λίπος.Απο κει και πέρα,σε ενα παιδι δεν πρέπει να λείπει τίποτα,και τα γλυκά,και κάποιες άλλες ... "αμαρτίες",αποτελούν πραγματα στα οποια ούτε εγώ μπορώ να αντισταθω γιατι είναι πειρασμός.Τα ναρκώτικα όμως ειναι αχρηστα.Εντελώς ομως.Ούτε την οικογενειακη θαλπωρη αντικαθιστουν,ουτε τα δωρα της φυσης στον ανθρωπο.

Και σε ρωτω τη δική σου ερώτηση:

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΤΑ?

Δηλαδή πως πρεπει να αρχισει να σκεφτεται ο ανθρωπος,ωστε να σκεφτει πραγματικα προς οφελος του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Eδώ σε θέλω:μήπως η πραγματική κότα είναι να παιδευτεί ο κοσμος τόσο ωστε να καταλάβει πως τα ναρκωτικά είναι παντελώς άχρηστα ακόμη κι ως μέσο αντιδρασης και να δει τι πραγματικά χρειάζεται?
Και σε ρωτω τη δική σου ερώτηση:

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΤΑ?

Δηλαδή πως πρεπει να αρχισει να σκεφτεται ο ανθρωπος,ωστε να σκεφτει πραγματικα προς οφελος του?
Έχω κουραστεί να ακούω επιχειρήματα του τύπου:
- Η ελληνική κοινωνία δεν έχει την κατάλληλη παιδεία για να επιτραπούν τα μαλακά ναρκωτικά
- Η ελληνική κοινωνία δεν έχει την κατάλληλη παιδεία για να επιτραπούν οι γάμοι ομοφυλόφιλων
- Η ελληνική κοινωνία δεν έχει την κατάλληλη παιδεία για να επιτραπεί η υιοθεσία παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια
- Η ελληνική κοινωνία δεν έχει την κατάλληλη παιδεία για ...χίλια δύο άλλα πράγματα

Μα πώς θα αποκτήσει την κατάλληλη παιδεία για όλα αυτά αν έχουμε πλήρως αποδεχτεί την έλλειψη της και κρατάμε την κοινωνία πίσω; Με την επαφή με το διαφορετικό αποκτάται η παιδεία (μεταξύ άλλων), όχι με το φόβο και την άγνοια.

Θα έδινες στο παιδί σου να δοκιμάσει ναρκωτικά?

Εγω,αν ήθελε να νιώσει ευεξία,θα το εστελνα να κάνει ενα αθλημα που θέλει και θα του εδινα να τρωει πορτοκάλια,αν ήθελα να του ανοιξω πνευματικούς ορίζοντες θα το προαίτρεπα να διαβάζει τα πάντα και θα το τάιζα ψάρια που εριέχουν λίπος.Απο κει και πέρα,σε ενα παιδι δεν πρέπει να λείπει τίποτα,και τα γλυκά,και κάποιες άλλες ... "αμαρτίες",αποτελούν πραγματα στα οποια ούτε εγώ μπορώ να αντισταθω γιατι είναι πειρασμός.Τα ναρκώτικα όμως ειναι αχρηστα.Εντελώς ομως.Ούτε την οικογενειακη θαλπωρη αντικαθιστουν,ουτε τα δωρα της φυσης στον ανθρωπο.
Κάτι τέτοιοι γονείς καταλήγουν να έχουν παιδιά που τους κρύβουν τη μισή ζωή τους. Θα του έδινα να τρώει πορτοκάλια λέει, λωλ :lol: Μήπως νομίζεις ότι μόνο εσύ θα υπήρχες στο σύμπαν του παιδιού σου; Γνωστούς και φίλους δεν θα είχε να του πούν ότι υπάρχουν κι άλλες ουσίες πέρα από τα ...πορτοκάλια; Ή θα καταλήξεις να είσαι από αυτούς που τρέμουν μην έρθει το παιδί τους σε επαφή με άλλες νοοτροπίες και "κακές παρέες" και το φυλακίζουν σε μια γυάλα μην τυχόν και τους το διαφθείρουν;
Αν νομίζεις ότι με το να κρύβεις πράγματα από το παιδί σου θα καταλήξει να κάνει το σωστό, πλανάσαι οικτρά. Γιατί κάποιος άλλος θα το ενημερώσει, και όχι με τρόπο που θα ήθελες, ούτε καν με τρόπο που ανταποκρίνεται απαραίτητα στην πραγματικότητα.
Για μένα προτεραιότητα θα ήταν να έχω κάνει establish μια τέτοια σχέση με το παιδί μου που να μπορεί να μου πει τα πάντα, ακόμα και αυτό. Όσον αφορά τα ναρκωτικά, θα του έλεγα ακριβώς όσα ξέρω, με τα θετικά και τα αρνητικά τους, χωρίς να προσπαθήσω να τα ωραιοποιήσω ή να τα δαιμονοποιήσω και θα το προέτρεπα να το ψάξει και μόνο του, διότι δεν είμαι παντογνώστης. Πιστεύω στη γνώση, όχι στην προπαγάνδα, ειδικά όταν πρόκειται για τη διαπαιδαγώγηση ενός ανθρώπου.
Και ναι, μαλακά ναρκωτικά δεν θα είχα ιδιαίτερο πρόβλημα να δοκιμάσει. Το πιθανότερο είναι ότι θα το κάνει ούτως ή άλλως, είτε είναι νόμιμα είτε όχι, είτε το ξέρω είτε όχι. Ελάχιστους ανθρώπους ξέρω που να μην έχουν δοκιμάσει ποτέ, και σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσε να πει κανείς ότι συναναστρέφομαι με ...υπόκοσμο. Ας δοκιμάσει λοιπόν να δει ότι δεν είναι τόσο γουάου όσο τα παρουσιάζουν ορισμένοι να μη νομίζει ότι χάνει και τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το πιθανότερο είναι ότι θα το κάνει ούτως ή άλλως, είτε είναι νόμιμα είτε όχι, είτε το ξέρω είτε όχι.
Ελάχιστους ανθρώπους ξέρω που να μην έχουν δοκιμάσει ποτέ, και σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσε να πει κανείς ότι συναναστρέφομαι με ...υπόκοσμο.
Επ, fail. Κάνεις επαγωγικό συλλογισμό, από Ειδικό -> Γενικό.

Ξέρω ελάχιστους ανθρώπους που να μην έχουν δοκιμάσει -> Το παιδί μου κατά πάσα πιθανότητα θα δοκιμάσει

Κανονικά δεν θα το σχολίαζα, αλλά δεν περίμενα από σένα ειδικά - που ξέρεις περί ικανής/αναγκαίας συνήθηκης και λοιπά - να πέσεις σε αυτήν την παγίδα. ο_Ο

Εγώ πάλι ξέρω ελάχιστους ανθρώπους που να έχουν δοκιμάσει - including me. Σιγά βρε Λία μην είμαστε και είδος υπό εξαφάνιση όσοι δεν έχουμε κάνει ναρκωτικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κάτι το οποίο σημαίνει πως είστε υπέρ της παλλαπλασίασης των ποινών,γιατι αν τιμωρηθεί κανείς για βλάβη στην κοινωνία αυτό ακριβώς θα συμβει.That's even worse.
να μην θεωρουμε αρρωστους τους χρηστες δηλαδη..αλλα να τους τιμωρουμε..ακομα χειροτερα..

και η ολλανδια δεν πετυχε με την -οχι νομιμοποιηση ,γιατι ο νομος απαγορευει το χασις κλπ ναρκωτικα-με την ανοχη να καπνιζουν χασις στα coffe shops και σκεφτονται βασικα να σταματησει αυτη η ανοχη..
το ξαναλεω ..

στην ολλανδια απαγορευεται απο το νομο το Χασις,μαριχουανα κλπ ναρκωτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Έχω κουραστεί να ακούω επιχειρήματα του τύπου:
- Η ελληνική κοινωνία δεν έχει την κατάλληλη παιδεία για να επιτραπούν τα μαλακά ναρκωτικά
- Η ελληνική κοινωνία δεν έχει την κατάλληλη παιδεία για να επιτραπούν οι γάμοι ομοφυλόφιλων
- Η ελληνική κοινωνία δεν έχει την κατάλληλη παιδεία για να επιτραπεί η υιοθεσία παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια
- Η ελληνική κοινωνία δεν έχει την κατάλληλη παιδεία για ...χίλια δύο άλλα πράγματα
.
Με όλο το σεβασμό,κι εγω εχω βαρεθει να ακούω τους προοευτικούς που ιδέα δεν έχουν γιατι μιλάνε.

Πρωτον,μπες στο θεμα των ομοφυλοφιλων.Οταν ημουν ο μονος υπερ,με τρια άτομα να με βριζουν και να με λενε ομοφυλοφιλο δεν μπηκε κανενας απο εσας ουτε για μια στιγμή μπροστα.Συνεπως μην το αναφέρεις τώρα.(Αυτα επειδη μερικά πράγματα ξεχνιούνται.)Δευτερον,απο πότε τα ναρκώτικα συγκρίνονται με την ομοφυλοφιλία?Το πρώτο βλάπτει,και μόνο βλάπτει,και είναι επιλογή.Το δευτερο δε βλάπτει,αλλα βλάπτεται οποιος ειναι ομοφυλοφιλος απο τους ομοφοβικους,και δεν ειναι και επιλογη καν.

Οσο για τα ναρκωτικα,φυσικα και δεν είναι έτοιμη η Ελλάδα!Πως σκ*** θα τα νομιμοποιήσει,όταν δεν ξέρει τι μπαινει?Στην Ολλανδία οι καφετέριες με μαριχουάνα ελέγχονται,τα υπόλοιπα περι ανεκτικοτητας και συγκρισεων είναι της πλάκας,αυτό έχω να πω.Στην Ολλανδια δε δερνουν τα ΜΑΤ!

Αν θέλεις εσύ,ας δίνεις στο παιδί σου ό,τι θέλει.(Αν και μου ακουγεται σαδιστικό,κι υπάρχουν και νομοι)Δεν προκειται ομως ενα παιδι να αναπτυξει συμπλεγματα κατωτεροτητας επειδη εμαθε πως υπαρχουν και ορια,και πως μπορει να πιει κατι σε ενα μπαρακι (προσεχοντας τι)χωρις να ξεφυγει.Διαφορετικα,ας γινω εγω ο κακος γονιός.

Δεν ξέρω αν εχεις δοκιμασει ναρκωτικά,και δε με αφορά.Λες ομως πως πιστευεις πως ο καθενας πρεπει να δοκιμαζει και να ειναι υπευθυνος.Ελα ομως που μπροστα σε κατι δεν εχουν ολοι τις ιδιες αντοχες.Φαντασου αντι των ναρκωτικων,να θεωρουταν καλτ να ανεβαινεις στις ταρατσες κτηριων.Αν δοκιμαζαν και οσοι ζαλιζονται ,θα σκοτώνονταν.Το οτι εσυ δεν έχεις υψοφοβία δε σημαίνει οτι δεν είναι παράνομο κάτι που τον άλλον θα τον σκοτώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν θέλεις εσύ,ας δίνεις στο παιδί σου ό,τι θέλει.(Αν και μου ακουγεται σαδιστικό,κι υπάρχουν και νομοι)Δεν προκειται ομως ενα παιδι να αναπτυξει συμπλεγματα κατωτεροτητας επειδη εμαθε πως υπαρχουν και ορια,και πως μπορει να πιει κατι σε ενα μπαρακι (προσεχοντας τι)χωρις να ξεφυγει.Διαφορετικα,ας γινω εγω ο κακος γονιός.
έτσιιιιιιιιιιιι

και για τα coffeshops στην ολλανδια ειπαμε ανεκτικοτητα δειχνουνε..αλλα τυπικα ειναι παρανομο το χασις..

εσενα chemwizard σε παω τελικα..;)
οντως στην κοινωνια αμεσα,,οι ομοφυλοφιλοι δεν κανουν και τιποτα,,σε σχεση με τα ναρκωτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιώργο, θα εκπλαγείς από το πόσοι γύρω σου έχουν δοκιμάσει που δεν το περίμενες με τίποτα. Μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά.

Άγγελε λες ανακρίβειες ως συνήθως. Ολλανδία έχω πάει δύο φορές (φέτος και πέρσι) και επιτρέπεται κανονικότατα, απλά πωλείται μόνο σε συγκεκριμένα (ελεγχόμενα) μέρη (coffee shops κυρίως).

Πρωτον,μπες στο θεμα των ομοφυλοφιλων.Οταν ημουν ο μονος υπερ,με τρια άτομα να με βριζουν και να με λενε ομοφυλοφιλο δεν μπηκε κανενας απο εσας ουτε για μια στιγμή μπροστα.Συνεπως μην το αναφέρεις τώρα.(Αυτα επειδη μερικά πράγματα ξεχνιούνται.)
Αν διάβαζες το θέμα από την αρχή, θα έβλεπες ότι πολλές φορές είχα υποστηρίξει τις απόψεις μου και εκεί. Ε κάποια στιγμή το επικοινωνιακό χάσμα κουράζει (και όσο περνούν τα χρόνια, τόσο γρηγορότερα κουράζομαι και το βλέπω να γίνεται σύντομα και σε αυτό το θέμα). Είναι ψυχοφθόρο άλλα να λες και άλλα να καταλαβαίνουν οι άλλοι.

Δευτερον,απο πότε τα ναρκώτικα συγκρίνονται με την ομοφυλοφιλία?Το πρώτο βλάπτει,και μόνο βλάπτει,και είναι επιλογή.Το δευτερο δε βλάπτει,αλλα βλάπτεται οποιος ειναι ομοφυλοφιλος απο τους ομοφοβικους,και δεν ειναι και επιλογη καν.
Δεν σύγκρινα τα ναρκωτικά με την ομοφυλοφιλία, σταμάτα να διαστρεβλώνεις ο,τι γράφω. Είπα απλά ότι και τα 2 είναι πράγματα για τα οποία χρησιμοποιείται το επιχείρημα ότι δεν είναι ακόμα έτοιμη η ελληνική κοινωνία.

Οσο για τα ναρκωτικα,φυσικα και δεν είναι έτοιμη η Ελλάδα!Πως σκ*** θα τα νομιμοποιήσει,όταν δεν ξέρει τι μπαινει?Στην Ολλανδία οι καφετέριες με μαριχουάνα ελέγχονται,τα υπόλοιπα περι ανεκτικοτητας και συγκρισεων είναι της πλάκας,αυτό έχω να πω.Στην Ολλανδια δε δερνουν τα ΜΑΤ!
Συνειδητοποιείς τι λες; Να αποδεχτούμε ότι οι νόμοι εδώ πέρα δεν γίνονται enforce από κανέναν και να φτιάξουμε τους νόμους βάσει αυτής της παραδοχής!

Αν θέλεις εσύ,ας δίνεις στο παιδί σου ό,τι θέλει.(Αν και μου ακουγεται σαδιστικό,κι υπάρχουν και νομοι)
Διαστρέβλωση Νο2. Δεν είπα ότι θα το προτρέψω να δοκιμάσει! Είπα ότι θα έχω καλλιεργήσει τέτοια σχέση αποδοχής με το παιδί μου που αν θελήσει να δοκιμάσει, θα μου το πει και δεν πρόκειται να το αποτρέψω περισσότερο από του να του εκθέσω με λογικά επιχειρήματα την άποψη μου, και ούτε θα το θεωρήσω κάτι τραγικό να θελήσει να δοκιμάσει.

Δεν προκειται ομως ενα παιδι να αναπτυξει συμπλεγματα κατωτεροτητας επειδη εμαθε πως υπαρχουν και ορια,και πως μπορει να πιει κατι σε ενα μπαρακι (προσεχοντας τι)χωρις να ξεφυγει.Διαφορετικα,ας γινω εγω ο κακος γονιός.
Σαν να βλέπω την εικόνα μπροστά μου: "Παιδί μου, υπάρχουν και όρια!! Πώς τολμάς;;", με οργισμένο ύφος. Πόσο κοινότυπο... Κρίνοντας από όσα βλέπω γύρω μου, οι παραδοσιακές μεθόδοι διαπαιδαγώγησης έχουν αποτύχει τόσο οικτρά που οτιδήποτε και να κάνω, οι πιθανότητες να τα πάω χειρότερα είναι ελάχιστες.

Δεν ξέρω αν εχεις δοκιμασει ναρκωτικά,και δε με αφορά.Λες ομως πως πιστευεις πως ο καθενας πρεπει να δοκιμαζει και να ειναι υπευθυνος.Ελα ομως που μπροστα σε κατι δεν εχουν ολοι τις ιδιες αντοχες.Φαντασου αντι των ναρκωτικων,να θεωρουταν καλτ να ανεβαινεις στις ταρατσες κτηριων.Αν δοκιμαζαν και οσοι ζαλιζονται ,θα σκοτώνονταν.Το οτι εσυ δεν έχεις υψοφοβία δε σημαίνει οτι δεν είναι παράνομο κάτι που τον άλλον θα τον σκοτώσει.
Διαστρέβλωση Νο3: Πότε είπα πώς ο καθένας πρέπει να δοκιμάζει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Επ, fail. Κάνεις επαγωγικό συλλογισμό, από Ειδικό -> Γενικό.

Ξέρω ελάχιστους ανθρώπους που να μην έχουν δοκιμάσει -> Το παιδί μου κατά πάσα πιθανότητα θα δοκιμάσει
γου του φου;

Εγώ πάλι ξέρω ελάχιστους ανθρώπους που να έχουν δοκιμάσει - including me. Σιγά βρε Λία μην είμαστε και είδος υπό εξαφάνιση όσοι δεν έχουμε κάνει ναρκωτικά.
λαθος, ξερεις ελαχιστους ανθρωπους για τους οποιους γνωριζεις οτι εχεις δοκιμασει.
λαθος νουμερο 2, δεν νομιζω να θεωρειται ναρκωτικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.


Χωρίς να έχω εντρυφήσει ιδιαίτερα στο θέμα νομίζω
πως η νομιμοποίηση των ναρκωτικών δεν συμφέρει
τους ίδιους του χρήστες. ( και λέω νομιμοποίηση γιατί απ'όσο ξέρω
δεν υφίσταται ποινικοποίηση και οι χρήστες δεν διώκονται ποινικά)

Σκέφτομαι τον υπάλληλο στο διάλειμμα να στρίβει ένα μπάφο,
τον μαθητή επίσης να καπνίζει χασίς στο σχολείο,
γονείς και παιδιά να είναι δακτυλοδειχτούμενοι από τον περίγυρό τους
όπως επίσης να δημιουργούνται παρέες στεγανές βλέπε γκέϋ.

Και δεν βλέπω τίποτα καλό σε αυτό.

Όπως επίσης και αυτό που γίνεται στο Άμστερνταμ,
το να υποχρεώνεις κάποιον να λειτουργεί υπό διαφορετικούς κανόνες
από τον υπόλοιπο πληθυσμό και αυτό να το ονομάζεις νόμιμο,
το θεωρώ αστείο.


Η πρόταση μου είναι ας ξεκινήσει πιλοτικά η νομιμοποίηση, δεν ξέρω πως,
- ας μας πούνε οι επιστήμονες - και βλέπουμε.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Άγγελε λες ανακρίβειες ως συνήθως. Ολλανδία έχω πάει δύο φορές (φέτος και πέρσι) και επιτρέπεται κανονικότατα, απλά πωλείται μόνο σε συγκεκριμένα (ελεγχόμενα) μέρη (coffee shops κυρίως).

Δεν σύγκρινα τα ναρκωτικά με την ομοφυλοφιλία, σταμάτα να διαστρεβλώνεις ο,τι γράφω. Είπα απλά ότι και τα 2 είναι πράγματα για τα οποία χρησιμοποιείται το επιχείρημα ότι δεν είναι ακόμα έτοιμη η ελληνική κοινωνία.
Eμ δε γινεται Subject απο τη μία να λες πως στην Ολλανδία είναι όλα ελεγχόμενα,και μετά να διαμαρτύρεσαι που λέω πως εδώ δεν είμαστε έτοιμοι!Το λες η ίδια.Αν δεν μορούμε να τιθασεύσουμε κάτι βλαβερό,επικύνδινο κι εθιστικό,πως θα το..."ενσωματώσουμε"?




Διαστρέβλωση Νο2. Δεν είπα ότι θα το προτρέψω να δοκιμάσει! Είπα ότι θα έχω καλλιεργήσει τέτοια σχέση αποδοχής με το παιδί μου που αν θελήσει να δοκιμάσει, θα μου το πει και δεν πρόκειται να το αποτρέψω περισσότερο από του να του εκθέσω με λογικά επιχειρήματα την άποψη μου, και ούτε θα το θεωρήσω κάτι τραγικό να θελήσει να δοκιμάσει.
Διαφέρουμε σε ενα μόνο πράγμα.Οταν το παιδί μου κλείσει τα 18,θα αντιδράσω οπως κι εσύ,αλλά ναι,ο ίδιος θα είμαι κάθετα αντίθετος στο να το κάνει.Προτιμώ να του έχω δείξει ο ίδιος το ναρκωτικό στα 10 του,και να του έχω εξηγήσει τι προκαλεί η χρήση του,και να του πω ο ίδιος "Αν θέλεις,είσαι ελεύθερος να το δοκιμάσεις"Αυτό,θα επρεπε να γίνεται εντός σχολείου κατ'εμέ,κι ας φανώ υπερβολικός.


Σαν να βλέπω την εικόνα μπροστά μου: "Παιδί μου, υπάρχουν και όρια!! Πώς τολμάς;;"
Η πρώτη μου σκεψη ήταν επιθετική αληθεια,και προτιμώ να μην την εξωτερικεύσω.Θα αρκεστώ στο να πω πως δεν έχεις καταλάβει τη στάση μου στο ελάχιστο,βλέπεις μια εικόνα που δεν έχει σχέση με εμένα,και πως είμαι παρα πολύ ικανοποιημένος απο τον "παραδοσιακό" τρόπο με τον οποίο με μεγάλωσε η δική μου οικογένεια.Εμενα και ολα τα μικρα.Αναρωτιεμαι γιατι πρεπει να απετυχε η δικη μου οικογενεια κι οχι αλλες.

έτσιιιιιιιιιιιι

και για τα coffeshops στην ολλανδια ειπαμε ανεκτικοτητα δειχνουνε..αλλα τυπικα ειναι παρανομο το χασις..

εσενα chemwizard σε παω τελικα..;)
οντως στην κοινωνια αμεσα,,οι ομοφυλοφιλοι δεν κανουν και τιποτα,,σε σχεση με τα ναρκωτικα.

Αγγελε κοίτα,δεν προσπαθώ ούτε αντιπάθειες,ούτε συμπαθειες να κάνω με καποιον.Προσωπικά νομίζω πως ξέρω ελάχιστα τα άτομα με τα οποία μιλάω στη σελίδα πλην μερικών,κι εκείνα το ίδιο.Πχ έξω μπορεί εγώ κι η Subject να κάναμε παρέα μαζί,η να κολλούσα με εσένα,καμία σχέση δεν έχει η συζήτηση με ένα θέμα,με την πραγματική ζωή.Ξέρω πως καμια φορά ο τρόπος μου εκνευρίζει,απο όσους την έχω πάθει στη ζωή μου όμως με προσέγγισαν πολύ πιο ήπια.Οσο για τους ομοφυλόφιλους,τα εχουμε πει εκει,η ομοφυλοφιλία δε βλάπτει την υγεία.Για αυτό δεν είμαι κατά αυτής,ενώ είμαι κατά των ναρκωτικών.Κι όχι επειδή αυτά είναι taboo.Κλείνουμε εδώ το οφ-τόπικ.


Τώρα το αν είναι ή όχι απαγορευμένα στην Ολλανδία,δεν ξέρω.Ξέρω πως αν η χώρα μου είχε ένα συστημα σαν το Ολλανδικό,θα αισθανόμουν πιο ασφαλή τα παιδιά μου απέναντι στα ναρκωτικά.Και τότε συζητουσαμε σε νεα βάση.

Και δεν είναι μόνο το να δοκιμάσεις.Αν εθιστείς,η Ελλάδα δυστυχώς δε σου δίνει πολλές ευκαιρίες να γυρίσεις πίσω.Αρκει να κανει καποιος μια βολτα στο κεντρο της Αθήνας,για να το διαπιστώσει.

Η πρόταση μου είναι ας ξεκινήσει πιλοτικά η νομιμοποίηση, δεν ξέρω πως,
- ας μας πούνε οι επιστήμονες - και βλέπουμε.

αυτό είναι για εμένα το fail.δεν μπορούμε να προτείνουμε ενσωμάτωση κατι επικύνδινου,χωρίς να ξέρουμε το πως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Διαφέρουμε σε ενα μόνο πράγμα.Οταν το παιδί μου κλείσει τα 18,θα αντιδράσω οπως κι εσύ,αλλά ναι,ο ίδιος θα είμαι κάθετα αντίθετος στο να το κάνει.Προτιμώ να του έχω δείξει ο ίδιος το ναρκωτικό στα 10 του,και να του έχω εξηγήσει τι προκαλεί η χρήση του,και να του πω ο ίδιος "Αν θέλεις,είσαι ελεύθερος να το δοκιμάσεις"Αυτό,θα επρεπε να γίνεται εντός σχολείου κατ'εμέ,κι ας φανώ υπερβολικός.
η οικογενεια ειναι ενας απο τους μηχανισμους που τελικα επηρεαζουν το τροπο σκεψης και δρασεις του ανθρωπου.
εχεις αναρωτηθει το ρολο που παιζει στη δημιουργια δεσμων του ατομου και τελικα στην δυστυχια του;

αυτό είναι για εμένα το fail.δεν μπορούμε να προτείνουμε ενσωμάτωση κατι επικύνδινου,χωρίς να ξέρουμε το πως.
να προτεινουμε την ποια; το χασις, καθως και ολες οι εθιστικες ουσιες ειναι ηδη ενσωματωμενες στην κοινωνια. δεν χρειαζεται να ειναι απαραιτητα νομιμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top