Νόβακ Τζόκοβιτς: Διπλωματικό επεισόδιο Σερβίας-Αυστραλίας για τον ανεμβολίαστο τενίστα

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,483 μηνύματα.
Η ιστορία Τζόκοβιτς ξεκίνησε με μια συνωμοσία μεταξύ Τζόκοβιτς και Οργανωτικής Επιτροπής και όλα δείχνουν ότι κατέληξε σε μια παρασκηνιακή συμφωνία μεταξύ Τζόκοβιτς και Αυστραλιανού κράτους.

Το γεγονός ότι ο Τζόκοβιτς δεν άσκησε έφεση για την ίδια την απόφαση του Υπουργού, αλλά για την νομιμότητα λήψης της (κάτι σαν ασφαλιστικά μέτρα, που ήξεραν όλοι ότι θα εκδικάζονταν γρήγορα) δεν έχει καμία λογική, αφού ήταν δικαίωμα του Υπουργού να πάρει όποια απόφαση ήθελε εντελώς πολιτικά χωρίς να δωσει λογαριασμό σε κανέναν.

Αν έκανε έφεση κατά της ουσίας της απόφασης, και την άλλη εβδομάδα (και μάλλον μήνες) θα ξεκατινιάζονταν στα δικαστήρια.Οπως είπε και ο δικαστής "the court ruling was based on the legality of the minister's decision, not on whether it was the right decision to make".

Να σημειωθεί ότι η απόφαση του Υπουργού ήταν εντελώς πολιτική και κάπως γενική ("his presence in the country risked fanning anti-vaccine sentiment" - good wines, εγώ νομιζα ότι είχε κάνει παρανομία!!!) πράγμα που σημαίνει ότι αν έκανε έφεση και με τις σχετικές παρατάσεις, θα έμενε κανένα μήνα ή και παραπάνω για τα δικαστήρια σε περιορισμό, βγαίνοντας από το οίκημα διαμονής του μόνο για να παίζει.
Και κάπου εκεί είπαν να το λήξουν για να μην γίνουν όλοι μαζί περισσότερο ρεζίλι και ανακατευτεί η ATP (την οποία ξευτιλίζουν) και αποβάλλει από το καλεντάρι της και το τουρνουά και τον Τζόκοβιτς (δλδ να μην τους πάρει ο διάολος).

Θεωρητικά θα μπορούσε να υποθέσει κανείς και την πιθανότητα ο Τζόλε να ήθελε να προκαλέσει τη δικαστική του ήττα για να "ξεμπερδεύει", αντί να φύγει μόνος του, αφού το αντικείμενο της έφεσης ήταν χαμένη μάχη. Θεωρητικά ίσως. Προσωπικά νομίζω ότι το παιγνίδι κρίθηκε τις μέρες που ο Υπουργός το μαγείρευε (ΚΑΙ με τον Τζόκοβιτς), γι΄ αυτό και η απόφαση δεν ήταν του τύπου "έκανες λάθος την πληροφορία του εντύπου και σε διώχνουμε" γιατί τότε δεν θα έπρεπε ποτέ κανείς να πάρει ξανά βίζα πουθενά.

Προσωπικά πιστεύω ότι από τον ήπιο τρόπο που συνεχίστηκαν οι δηλώσεις, τον Υπουργό που κρατάει πολύ χαμηλούς τόνους (όπως και ο Τζόκβιτς!!) και ότι ακόμη δεν έχει γίνει λόγος αν θα ενεργοποιηθεί η δυνητική απαγόρευση εισόδου για 1 έως 3 έτη, και ενώ σήμερα ήταν η ΠΡΩΤΗ φορά που έβγαλε μια (εντελώς ισορροπιστική) ανακοινωση η ATP που είναι η διεθνής τεννιστική οποσπονδία που έχει και τα δικαιώμαα του τουρνουά και της βαθμολογίας, φαινεται ότι επήλθε ένας ιστορικός παρασκηνιακός συμβιβασμός.
Και όπως είπε ο πρώην ΠΘ τους Kevin Rudd .... the "political circus" could have been avoided had a visa not been issued in the first place.

Εγώ θα έλεγα "had the tourmament not been schedulled in the first place". Σημειώνω ότι όλα αυτά έγιναν ΠΡΙΝ ξεκινήσει το τουρνουά, και με αυτά που βλέπω με τα επιδημιολογικά της Αυστραλίας, 13 μέρες είναι πολύς χρόνος για να πάνε πολλά πράγματα λάθος. Ελπίζω οι Αυστραλοί να αυτοσυγκρατηθούν με την "κανονικότητα" του τουρνουά, γιατί ο κίνδυνος για το ίδιο τώρα ξεκινάει.

ξεχασες το
<<
* Και έχεις και τον Τσιτσιπά να έχει άποψη
Μπλέ
>>
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@akikos @fockos
δεν ξερω τι λετε γενικα, αλλά η συμμετοχη του νόλε ηταν ακυρη επειδη καταρχην κατεθεσε ιατρικη εξαιρεση εκπροθεσμα. Συν ποσα αλλα φαουλ που εκανε. Δεν εχετε διαβασει κανενα ποστ μου εδω ετσι;

Αυτο που κρινετε τωρα ειναι τους κανονες της Αυστραλιας. Αλλα οι κανονες ειναι κανονες, δεν αλλαζουν. Λαθος πραγμα εξεταζετε, λαθος οπτικη.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
ξεχασες το
<<
* Και έχεις και τον Τσιτσιπά να έχει άποψη
Μπλέ
>>
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@akikos @fockos
δεν ξερω τι λετε γενικα, αλλά η συμμετοχη του νόλε ηταν ακυρη επειδη καταρχην κατεθεσε ιατρικη εξαιρεση εκπροθεσμα. Συν ποσα αλλα φαουλ που εκανε. Δεν εχετε διαβασει κανενα ποστ μου εδω ετσι;

Αυτο που κρινετε τωρα ειναι τους κανονες της Αυστραλιας. Αλλα οι κανονες ειναι κανονες, δεν αλλαζουν. Λαθος πραγμα εξεταζετε, λαθος οπτικη.
Δες τα κοκκινα ! Λογια ΠΘ τους !Και που λενε αυτα φτανει να ξερουμε ποιος φταιει
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το σίγουρο είναι ότι το τέννι, δε χάνει. Πριν 2-3 χρόνια, ναι, ένα τουρνουά με έναν μόνο εκ τους big 3 θα μας φαινόταν τίγκα βαρετό, αλλά αυτό δεν ισχύει πια.
Από την στιγμή που το Australian Open δεν έχει το no1 της παγκοσμιας κατάταξης είναι πλήγμα για τη διοργάνωση ειδικά αν ο Νολε το σηκώσει στη Γαλλία και ειδικά αν παραμείνει No 1 και του χρονου....

Οποτε αν ειναι πλήγμα ή οχι θα το δειξει η ιστορία.... για να δούμε τι θα κάνει η Γαλλία , η Βρεταννία και η Αμερική; κάτι μου λέει οτι θα παιξει κανονικά εκει :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Αστον αυτόν τώρα. Θα υποφέρει από long covid για καιρό. Θα ελαφρύνει και η τσέπη του κατά 500 χιλιάδες ευρώ.

Μην ανησυχείς, έχει ήδη κατακτήσει την υψηλότερη νοητή επαγγελματική επιτυχία, τεράστια οικονομική ευρωστία και οικογενειακή καταξίωση. Το όλο περιστατικό ως κηλίδα στην ιστορία της Αυστραλίας θα μείνει, ειδικά όταν ο κοβιντ ξεχαστεί και συνειδητοποιηθεί η παράνοια.

Δικαίως θεωρείται ο goat, όσο κι αν δεν τον πάω, ως ναδαλικός.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Screenshot_2022-01-17-08-29-41-293_com.android.chrome.jpg

Νομίζω στις καρδιες των ψεκων ανέβηκε μια θέση παραπάνω, όχι όμως στις καρδιές των πολλών στις οποίες είναι πια πολύ χαμηλά.
(Το ευχάριστο βέβαια είναι πως οι Αυστραλοί συνεχίζουν να εμβολιαζονται μαζικότατα, παρά την ήδη μεγάλη εμβολιαστική κάλυψη).
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,483 μηνύματα.
Πώς χαρακτηριζεις εναν ανθρωπο που ενω ξερει οτι εχει τον ιο, κυκλοφορει χωρις μετρα αναμεσα σε κοσμο και τον μεταδιδει, με απωτερο σκοπο να βγαλει χρηματα απο τις δημοσιες εμφανισεις του; Συν τα νομικά του ατοπήματα που έκανε λάθος (εκπρόθεσμη αίτηση για ιατρική εξαίρεση, ψέματα στη δήλωσή του ότι δεν έκανε ταξίδι αλλού τις τελευταίες 14 ημέρες). Και ξέρεις ποιά είναι η οργή για όλο αυτό? Ότι επειδή έχει λεφτά θα την έβγαζε καθαρή. Ενώ ένας απλός άνθρωπος-κάτοικος της Αυστραλίας μπορεί να μην του επιτρέπεται να μπει στην χώρα του, αυτό δεν είναι αδικία; Αυτό είναι βαρύ ας πούμε.

Ασε το εμβολιο. Δεν ειπα ποτέ εδω μεσα να κανει το εμβολιο. Ολα τα επιχειρηματα που εχω πει αλλου εστιαζουν.
Αυτο που κανεις ειναι να κρινεις τους ιδιους τους κανονες εισοδου στην Αυστραλια. Δε σου αρεσει που η Αυστραλια εχει τετοιους αυστηρους κανονες για τους ανεμβολιαστους και ζηταει ολοι να ειναι εμβολιασμενοι. Αυτο ειναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ θεμα απο το αν ο Djokovic φερθηκε σωστα. Εχοντας ως δεδομενο οτι η Αυστραλια εφαρμοζει δυστυχως ή ευτυχως αυτη την πολιτικη εισοδου, με βαση αυτο, πρεπει να κρινεις το ολο περιστατικο με τον Djoko.

Επισης το αν καποιος εχει κανει φιλανθρωπικο εργο και εχει καλο προτερο βιο δεν του δινει απαλλαγη ή συγχωρεση αν μελλοντικα κανει κατι κακο και επιληψιμο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
@Volkswagen Fan απ το αγαπημενο σου BBC

Πολιτικη αποφαση ηταν συμφωνα με τον κατω
Chief Justice James Allsop :the court ruling was based on the legality of the minister's decision, not on whether it was the right decision to make
Και ο πρωην ΠΘ τους
Kevin Rudd:the "political circus" could have been avoided had a visa not been issued in the first place

Υπουργος που κινειται υποθετικα
Minister Alex Hawke:his presence in the country risked fanning anti-vaccine sentiment


Η ανακοινωση για απελαση του ηταν τοσο χλιαρη και παρασκηνιακου συμβιβασμου που ουτε ο τζοκ δεν αντεδρασε (να παει σε ανωτερο δικαστηριο,να ασκησει υφεση κλπ κλπ)


Πολιτικο παιχνιδι οπως παντα με εμφαση την πανδημια
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Πώς χαρακτηριζεις εναν ανθρωπο που ενω ξερει οτι εχει τον ιο, κυκλοφορει χωρις μετρα αναμεσα σε κοσμο και τον μεταδιδει, με απωτερο σκοπο να βγαλει χρηματα απο τις δημοσιες εμφανισεις του; Συν τα νομικά του ατοπήματα που έκανε λάθος (εκπρόθεσμη αίτηση για ιατρική εξαίρεση, ψέματα στη δήλωσή του ότι δεν έκανε ταξίδι αλλού τις τελευταίες 14 ημέρες). Και ξέρεις ποιά είναι η οργή για όλο αυτό? Ότι επειδή έχει λεφτά θα την έβγαζε καθαρή. Ενώ ένας απλός άνθρωπος-κάτοικος της Αυστραλίας μπορεί να μην του επιτρέπεται να μπει στην χώρα του, αυτό δεν είναι αδικία; Αυτό είναι βαρύ ας πούμε.

Ασε το εμβολιο. Δεν ειπα ποτέ εδω μεσα να κανει το εμβολιο. Ολα τα επιχειρηματα που εχω πει αλλου εστιαζουν.
Αυτο που κανεις ειναι να κρινεις τους ιδιους τους κανονες εισοδου στην Αυστραλια. Δε σου αρεσει που η Αυστραλια εχει τετοιους αυστηρους κανονες για τους ανεμβολιαστους και ζηταει ολοι να ειναι εμβολιασμενοι. Αυτο ειναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ θεμα απο το αν ο Djokovic φερθηκε σωστα. Εχοντας ως δεδομενο οτι η Αυστραλια εφαρμοζει δυστυχως ή ευτυχως αυτη την πολιτικη εισοδου, με βαση αυτο, πρεπει να κρινεις το ολο περιστατικο με τον Djoko.

Επισης το αν καποιος εχει κανει φιλανθρωπικο εργο και εχει καλο προτερο βιο δεν του δινει απαλλαγη ή συγχωρεση αν μελλοντικα κανει κατι κακο και επιληψιμο.
Οι κανόνες είναι κανόνες. Τουλάχιστον υπό τις παρούσες συνθήκες.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πώς χαρακτηριζεις εναν ανθρωπο που ενω ξερει οτι εχει τον ιο, κυκλοφορει χωρις μετρα αναμεσα σε κοσμο και τον μεταδιδει, με απωτερο σκοπο να βγαλει χρηματα απο τις δημοσιες εμφανισεις του; Συν τα νομικά του ατοπήματα που έκανε λάθος (εκπρόθεσμη αίτηση για ιατρική εξαίρεση, ψέματα στη δήλωσή του ότι δεν έκανε ταξίδι αλλού τις τελευταίες 14 ημέρες). Και ξέρεις ποιά είναι η οργή για όλο αυτό? Ότι επειδή έχει λεφτά θα την έβγαζε καθαρή. Ενώ ένας απλός άνθρωπος-κάτοικος της Αυστραλίας μπορεί να μην του επιτρέπεται να μπει στην χώρα του, αυτό δεν είναι αδικία; Αυτό είναι βαρύ ας πούμε.

Ασε το εμβολιο. Δεν ειπα ποτέ εδω μεσα να κανει το εμβολιο. Ολα τα επιχειρηματα που εχω πει αλλου εστιαζουν.
Αυτο που κανεις ειναι να κρινεις τους ιδιους τους κανονες εισοδου στην Αυστραλια. Δε σου αρεσει που η Αυστραλια εχει τετοιους αυστηρους κανονες για τους ανεμβολιαστους και ζηταει ολοι να ειναι εμβολιασμενοι. Αυτο ειναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ θεμα απο το αν ο Djokovic φερθηκε σωστα. Εχοντας ως δεδομενο οτι η Αυστραλια εφαρμοζει δυστυχως ή ευτυχως αυτη την πολιτικη εισοδου, με βαση αυτο, πρεπει να κρινεις το ολο περιστατικο με τον Djoko.

Επισης το αν καποιος εχει κανει φιλανθρωπικο εργο και εχει καλο προτερο βιο δεν του δινει απαλλαγη ή συγχωρεση αν μελλοντικα κανει κατι κακο και επιληψιμο.
Ότι του φανεί του λολοστεφανή. Ο Τζόκοβιτς κατέθεσε αίτημα για εξαίρεση από τον εμβολιασμό (λογικά με μούφα πιστοποιητικό αλλά πραγματικά χεστήκαμε) και αυτοί που είναι υπεύθυνοι για την έκδοση της βίζας του την έδωσαν. Αυτό σημαίνει ότι μια χαρά έκριναν πως μπορεί να μπει με τη βούλα στην Αυστραλία και να συμμετάσχει στο τουρνουά. Αλλά επειδή ήταν ο μόνος για τον οποίο βγήκε αντίστοιχη ανακοίνωση και υπήρχαν αντιδράσεις θυμήθηκαν στα σύνορα ότι δεν είναι επαρκής η δικαιολογία του για τον μη εμβολιασμό, να δείξουν ότι δήθεν είναι δίκαιη χώρα με ίση μεταχείριση σε όλους. Και άλλοι αθλητές πήραν εξαίρεση εμβολιασμού btw αλλά αυτό γαργάρα.
Επίσης το γεγονός ότι μπορεί να πήγε σε κάποιο event ενώ ήξερε ότι έχει κορώνα (προσωπικά αμφιβάλω γιατί καλύτερα να πει ότι έκανε αυτή τη μαλακία παρά ότι πήρε πλαστό πιστοποιητικό) είναι εντελώς άσχετο με τις διαδικασίες για την έκδοση της βίζας του εκ των υστέρων. Καταλαβαίνω ότι θες να μας καρφώσεις όλους εμβόλιο στο μάτι αλλά μη μπερδεύεις τα μπούτια σου.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαβάζοντας και εδώ αλλά και γενικά για το συγκεκριμένο θέμα και άλλα παρόμοια, σκεφτόμουν ένα από τα μεγάλα φιλοσοφικά ερωτήματα που έχει απασχολήσει πάρα πολλούς ανθρώπους, διάσημους και άσημους, ανά τους αιώνες: ποιά είναι η μεγαλύτερη αρετή; Μην είναι η αγάπη, μην είναι η ειλικρίνεια, ενδεχομένως να είναι η εργατικότητα ίσως να είναι ο κώδικας αξιών που έχει κάποιος, ή ακόμα και απλώς το να είναι καλός άνθρωπος (όπως το ορίζει κάνεις αυτό το τελευταίο).

Διαπιστώνω, λοιπόν, ότι ο κόβιντ, μετά την συμβολή στην πλήρη αποδοχή του ιατρικού κατεστημένου από την κοινωνία ως τον πλήρη αρμόδιο πλέον για τον εν γένει τρόπο ζωής μας, ήρθε να λύσει και αυτό το αιώνιο ερώτημα: η μεγαλύτερη αρετή είναι να έχεις κάνει το εμβόλιο
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Πώς χαρακτηριζεις εναν ανθρωπο που ενω ξερει οτι εχει τον ιο, κυκλοφορει χωρις μετρα αναμεσα σε κοσμο και τον μεταδιδει, με απωτερο σκοπο να βγαλει χρηματα απο τις δημοσιες εμφανισεις του; Συν τα νομικά του ατοπήματα που έκανε λάθος (εκπρόθεσμη αίτηση για ιατρική εξαίρεση, ψέματα στη δήλωσή του ότι δεν έκανε ταξίδι αλλού τις τελευταίες 14 ημέρες). Και ξέρεις ποιά είναι η οργή για όλο αυτό? Ότι επειδή έχει λεφτά θα την έβγαζε καθαρή. Ενώ ένας απλός άνθρωπος-κάτοικος της Αυστραλίας μπορεί να μην του επιτρέπεται να μπει στην χώρα του, αυτό δεν είναι αδικία; Αυτό είναι βαρύ ας πούμε.

Ασε το εμβολιο. Δεν ειπα ποτέ εδω μεσα να κανει το εμβολιο. Ολα τα επιχειρηματα που εχω πει αλλου εστιαζουν.
Αυτο που κανεις ειναι να κρινεις τους ιδιους τους κανονες εισοδου στην Αυστραλια. Δε σου αρεσει που η Αυστραλια εχει τετοιους αυστηρους κανονες για τους ανεμβολιαστους και ζηταει ολοι να ειναι εμβολιασμενοι. Αυτο ειναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ θεμα απο το αν ο Djokovic φερθηκε σωστα. Εχοντας ως δεδομενο οτι η Αυστραλια εφαρμοζει δυστυχως ή ευτυχως αυτη την πολιτικη εισοδου, με βαση αυτο, πρεπει να κρινεις το ολο περιστατικο με τον Djoko.

Επισης το αν καποιος εχει κανει φιλανθρωπικο εργο και εχει καλο προτερο βιο δεν του δινει απαλλαγη ή συγχωρεση αν μελλοντικα κανει κατι κακο και επιληψιμο.

Το πρόβλημα είναι ότι του έδωσαν βίζα και, με βάση την αρχή της νομιμοφάνειας, ο Τζόκοβιτς καλόπιστα μπήκε Αυστραλία. Τα τυχόν ελαττώματα της παροχής βίζας, πχ το εκπρόθεσμο ή τυχόν αρνητικές προϋποθέσεις που δε λήφθηκαν υπόψη, υποχωρούν μπροστά στο δημόσιο κύρος της επίσημης παροχής βίζας. Κανείς φυσικά δεν αρνείται ότι μπορεί εκ των υστέρων να ακυρωθεί η βίζα, αλλά το πρόβλημα το δημιούργησε η Αυστραλία, όχι ο Τζόκοβιτς. Η κακότεχνη προσπάθεια αντιστροφής της ευθύνης αναδεικνύει απλώς τις προκαταλήψεις σου.

Σε μια υποθετική ανάστροφη περίπτωση, ένα δυστοπικό κράτος απαγορεύει την είσοδο στους εμβολιασμένους, αλλά δίνει εξαιρετικά βίζα στον εμβολιασμένο Ναδάλ. Μόλις φτάνει στο κράτος, συλλαμβάνεται και ακολουθεί η ιστορία που ξέρουμε. Ποιος πιστεύεις φέρει την ευθύνη για το τσίρκο, ο Ναδάλ που τόλμησε να μπει νόμιμα κατ εξαίρεση σε κράτος που για τους χψ λόγους απαγορεύει την είσοδο στους εμβολιασμένους, ή το ίδιο το κράτος που εξαρχής έδωσε βίζα στο Ναδάλ;

Φυσικά το παράδειγμα είναι άστοχο σε πολλά σημεία, αλλά ξεσκεπάζει τη μεροληψία σου στον πυρήνα της υπόθεσης.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Τελικά τι πιστεύετε; Γιατί αποφεύγει τόσο επίμονα τον κόσμο ο Τζόκοβιτς; Μήπως σκέφτεται να εμβολιαστεί για να μπορέσει να συμμετέχει στα όπεν που όλα του κλείνουν την πόρτα;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,483 μηνύματα.
@Gate4 @Nihilist
καλό είναι πρώτα να διαβάζετε τα ποστ μου που έχω κανει στο θεμα, προτου απαντησετε και εκτεθειτε.
Αφιερωνω πολυτιμο χρονο και ειναι τουλαχιστον αδικο για εμενα να μην τα διαβαζετε καν.

Αν λοιπον τα ειχατε διαβασει ολα οσα εχω γραψει, θα βλεπατε οτι η εκδοση visa ειναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ απο την εισοδο στην χωρα εν τελει. Ειναι μία απο τις μερικές προϋποθεσεις εισαγωγης, οχι η μονη.

Το οτι η Αυστραλια εδωσε visa δεν σημαινει οτι θα μπεις κιολας στην χωρα.
Η εισοδος στη χωρα ειναι θεμα εγκρισης απο την συνοριοφυλακη (ABF) η οποια σου ελεγχει τα εγγραφα εκ νεου εκεινη την ωρα. Ακομα και visa να εχεις εγκεκριμενη, αν δεν πληροις της προϋποθεσεις τοτε, ακυρωνεται η αφιξη σου και δεν σε δεχονται. Κατανοητο αυτο;

Το γραφει κιολας ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ VISA!
1642530016387.png


@Nihilist ακριβως σε αυτο σου εχω απαντησει σε προηγουμενο post αλλά σιωπή ιχθυος ειχες αυτες τις μερες. Απο την Πεμπτη μάλιστα που το έγραψα.

Το post μου ειναι αυτο δειτε το καλά προτου γραψετε ο,τι ακυρο θελετε.
Α και δευτερο post κιολας ειχα κανει ακριβως για αυτο το λογο, αλλά μαλλον το αγνοησατε ετσι απλα.
"It didn’t matter whether foreign nationals had a visa because the visa approval process had nothing to do with the process at the border to prove vaccination status. “And so that’s why it’s important to distinguish between the visa and the condition to enter at the border,” Mr Morrison said.

@Nihilist Συζητηση ειναι αυτη; Στον αερα λογια. Εχω σου δειχνω ολες τις αποδειξεις και σου παραθετω και πηγες και στοιχεια. Εσυ οσα λες πού τα βασιζεις;

@Gate4 Λογακια κι εγω ξερω να λεω, το μονο ευκολο, αλλά δεν τα λεω. Ομως την αδικια δεν την μπορω. Πριν λοιπον μου απαντησετε με σκωπτικο λογο, διαβαστε οσα εχω γραψει γιατι δεν εχω χρονο να επαναλαμβανομαι.

Και οσο για τους υπολοιπους που λετε μπηκανε στη χωρα κατα τον ιδιο τροπο αλλα δεν εγινε ντορος, απο τη στιγμη που δεν εχουμε στοιχεια για τα εγγραφα τους και τα δικαιολογητικα τους ειναι ανουσιο να το συζηταμε. Το πιο απλο; Ειχαν κανει εγκαιρα την αιτηση για ιατρικη εξαιρεση και γι'αυτο γινανε δεκτοι. Αποδειξτε το αντιθετο αμα θελετε και μπορειτε.

Οσο για την ιδια την ιατρικη εξαιρεση, ειναι ανεξαρτητη απο την εκδοση της visa οπως προειπα.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Η εισοδος στη χωρα ειναι θεμα εγκρισης απο την συνοριοφυλακη (ABF) η οποια σου ελεγχει τα εγγραφα εκ νεου εκεινη την ωρα. Ακομα και visa να εχεις εγκεκριμενη, αν δεν πληροις της προϋποθεσεις τοτε, ακυρωνεται η αφιξη σου και δεν σε δεχονται. Κατανοητο αυτο
Ρε μαν, σοβαρά, δε σε καταλαβαίνω.

Ακριβώς αυτό λέμε, του χορήγησαν βίζα λαθεμένα και έγινε όλο αυτό το τσίρκο. Το ότι διαπίστωσαν το λάθος τους όταν κατόπιν εορτής έφτασε ο Τζόκοβις αναδεικνύει την προχειρότητά τους. Την αρχική χορήγηση βίζας ψέγουμε. Ποιο είναι το ποιντ σου, ότι η Αυστραλία δικαιούται να κάνει σκατά προέλεγχο όταν σου βγάζει τη βίζα και όταν φτάνεις στο αεροδρόμιο, έχοντας δώσει ένα τόνο λεφτά σε αεροπορικά και ξενοδοχεία, θα σου κάνει σωστό έλεγχο; Η ίδια έχει την ευθύνη εξαρχής να τα κάνει όλα σωστά, όχι να υποθέσει ο Τζόκοβιτς πως έκαναν λάθος οι αρχές και θα το διαπίστωναν στο αεροδρόμιο.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
@Gate4 Λογακια κι εγω ξερω να λεω, το μονο ευκολο, αλλά δεν τα λεω. Ομως την αδικια δεν την μπορω. Πριν λοιπον μου απαντησετε με σκωπτικο λογο, διαβαστε οσα εχω γραψει γιατι δεν εχω χρονο να επαναλαμβανομαι.

Και οσο για τους υπολοιπους που λετε μπηκανε στη χωρα κατα τον ιδιο τροπο αλλα δεν εγινε ντορος, απο τη στιγμη που δεν εχουμε στοιχεια για τα εγγραφα τους και τα δικαιολογητικα τους ειναι ανουσιο να το συζηταμε. Το πιο απλο; Ειχαν κανει εγκαιρα την αιτηση για ιατρικη εξαιρεση και γι'αυτο γινανε δεκτοι. Αποδειξτε το αντιθετο αμα θελετε και μπορειτε.

Οσο για την ιδια την ιατρικη εξαιρεση, ειναι ανεξαρτητη απο την εκδοση της visa οπως προειπα.
Πουλάκι μου την παπαριά την έκανε η υπηρεσία που του έβγαλε τη βίζα και ο ντόρος έγινε ακριβώς γιατί ήταν ο μόνος αθλητής για τον οποίο βγήκε αντίστοιχη ανακοίνωση. Το μπουδελάκι της Αυστραλίας απλώς εκτέθηκε γιατί έδωσε χάρες σε αθλητές και από όλους την πλήρωσε μόνο ο Τζόκοβιτς.
Επίσης τα λόγια είναι δικά σου ξεκάθαρα επειδή έχεις παρανοήσει με τον κορώνα. Λες ότι δικαίως απελάθηκε (άντε καλά να πω εγώ άσχετα πως και τι) και μετά το γυρνάς στο αν είχε κορώνα και έκοβε βόλτες. Λες και έχει σχέση η υποτιθέμενη ανευθυνότητα του ή το αν πήρε πλατό πιστοποιητικό νόσησης με την πρεσβεία που εξέτασε το αίτημα του (μαζί με ιατρικές επιτροπές) και του είπαν παρακαλώ περάστε.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,483 μηνύματα.
Ρε μαν, σοβαρά, δε σε καταλαβαίνω.

Ακριβώς αυτό λέμε, του χορήγησαν βίζα λαθεμένα και έγινε όλο αυτό το τσίρκο. Το ότι διαπίστωσαν το λάθος τους όταν κατόπιν εορτής έφτασε ο Τζόκοβις αναδεικνύει την προχειρότητά τους. Την αρχική χορήγηση βίζας ψέγουμε.
Ναι κι εγω αυτο ακριβως σε ρωταω, νομικα οπως το θες, γιατι η visa να ήταν λάθος που του δόθηκε; Εχεις καποια αποδειξη, καποιο εγγραφο, κατι, που να δειχνει οτι για να σου δωσει η Αυστραλία visa πρεπει να εχεις εκ των προτερων το medical exemption? Οχι. Αυτο που λεει ειναι οτι ναι θα σου δωσουμε την visa, αλλά όποτε τυχον ερθεις ειναι δικιά σου ευθυνη να εισαι ειτε εμβολιασμενος ειτε να εχεις medical exemption, καθως θα ελεγχθεις σε δευτερη φαση εκεινη την ωρα. Ποσο πιο ξεκαθαρα να το πω;

Η visa ειναι ανεξαρτητη απο τον ελεγχο των συνορων και του αν θα σε αφησουν τελικα, ειναι απλα το πρωτο βημα. Καλως ή κακως έτσι ειναι, ουτε εμενα μου φαινεται πολυ σωστο διαδικαστικα, αλλά αφου ετσι φαινεται να ειναι τωρα, ε τι να κανουμε. Ειπαμε, οι κανονες κανονες. Το γραφει μαλιστα πανω στην ιδια την visa.

Θα σου φερω ενα απλο παραδειγμα. Εστω οτι εγω θελω να παω στην Αυστραλία το καλοκαιρι και τωρα εχουμε Γεναρη. Για να μην χρονοτριβω μετα και επειδη θελω να τα εχω τακτοποιημενα απο τωρα τα πραματα, αποφασιζω να κανω αιτηση για visa αλλά πες πως ακομα δεν ειμαι ουτε εμβολιασμενος ουτε εχω medical exemption. Γιατι να μην μου την δωσουνε την visa? Θα μου την δώσουνε, απλά θα με ενημερωσουν οτι οταν θα ρθεις μετα απο μισο χρονο, θα πρεπει να μας δειξεις κατα την αφιξη πιστοποιητικο εμβολιασμου ή χαρτι για medical exemption. Τοσο απλό. Ε, λοιπον αν εγω τα εχω κανει μανταρα και δεν εχω εγκυρα χαρτια τότε, ποιος φταιει; Αυτοι που μου εδωσαν τη visa και μου εκαναν αυτη την διευκολυνση μισο χρονο πριν ή εγω που δεν φροντισα να εχω κανει το εμβολιο ή να εχω εγκυρο medical exemption ωστε να πληρω τις προϋποθεσεις των συνορων κατα την αφιξη εκεινη τη στιγμη; Εγω θα φταιω.

Τωρα για τις προϋποθεσεις εισαγωγης, απ'ο,τι φαινεται μονο το εμβολιο μετραει πλεον + medical exemption, οχι η προτερη νοσηση. Και οι ιδιες προϋποθεσεις εισαγωγης αλλαζουν δυναμικα, το γραφει στο site και στην visa (check current arrangements).

Ίσως μπερδευεσαι επειδη εχεις στο μυαλο σου οτι όποτε παρεις την visa πας και Αυστραλια και αρα δεν αλλαζει κατι στα δικαιολογητικα επειδη οι ημερομηνιες καταθεσης δικαιολογητικων για visa και αφιξης στη χωρα ειναι κοντα, αλλά δεν ειναι ετσι. Η visa ειναι εγκυρη για 1 χρονο αν δεν κανω λαθος. Μεσα σε αυτο το χρονο μπορουν να αλλαξουν πολλα πραματα. Οπότε εγω μπορεί να την βγάλω τωρα και να παω για Χριστουγεννα. Η Αυστραλια λοιπον τι πρεπει να κανει, να μην μου την δωσει απο τωρα, επειδη εγω ακομα πχ δεν εχω κανει το εμβολιο που σκοπευω να το κανω το καλοκαιρι για παραδειγμα; Φυσικα και θα μου την δωσει, και όποτε, όποτε, όοοοοποτε τυχει να παω εν τελει Αυστραλια, η ABF στα συνορα θα μου ζητησει την αποδειξη εμβολιασμού (ή εναλλακτικα το medical exemption).

Επομενως, η Αυστραλια νομικα δεν ειχε λογο να μην του δωσει την visa, δεν την υποχρεωνε καποιος νομος να του την αρνηθει εξαρχης. Τουλαχιστον σε αυτο το συμπερασμα καταληγω με βαση την ερευνα που εχω κανει και τα οσα εχω διαβασει και τα όσα νομικά ζητήματα γνωρίζω.

Πουλάκι μου την παπαριά την έκανε η υπηρεσία που του έβγαλε τη βίζα και ο ντόρος έγινε ακριβώς γιατί ήταν ο μόνος αθλητής για τον οποίο βγήκε αντίστοιχη ανακοίνωση. Το μπουδελάκι της Αυστραλίας απλώς εκτέθηκε γιατί έδωσε χάρες σε αθλητές και από όλους την πλήρωσε μόνο ο Τζόκοβιτς.
Επίσης τα λόγια είναι δικά σου ξεκάθαρα επειδή έχεις παρανοήσει με τον κορώνα. Λες ότι δικαίως απελάθηκε (άντε καλά να πω εγώ άσχετα πως και τι) και μετά το γυρνάς στο αν είχε κορώνα και έκοβε βόλτες. Λες και έχει σχέση η υποτιθέμενη ανευθυνότητα του ή το αν πήρε πλατό πιστοποιητικό νόσησης με την πρεσβεία που εξέτασε το αίτημα του (μαζί με ιατρικές επιτροπές) και του είπαν παρακαλώ περάστε.
Ναι και στα δύο έκανε λάθος, και στο διαδικαστικό κομμάτι και στην συμπεριφορά του ενώ νοσούσε (αν όντως νοσουσε οπως ισχυριζεται και αυτος και οι δικηγοροι του και η οικογενεια του και το πιστοποιητικο του)
+ τα όσα εγραψα πανω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top