Οι ΗΠΑ επί προεδρίας Biden

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Η Ελλάδα ειχε οφελη απο τους Συμμάχους καθώς πηραμε την Μικρα Ασια, τωρα αν είμασταν άπληστοι και στείλαμε στρατό μεσα στα βαθη της Τουρκιας εκει φταιμε εμείς.
Όταν οι Τούρκοι έσφαζαν τους πάντες στην Σμύρνη πολλοί έλεγαν ότι βουτούσαν στην θάλασσα και πήγαιναν προς τα καράβια των Άγγλων και των Γάλλων για να σωθούν και εκείνοι τους έκοβαν τα χέρια για να μην ανέβουν πάνω. Αυτοί είναι οι Σύμμαχοι μας. Δεν υπάρχουν συμμαχίες έλεος. Αν γίνει ελληνοτουρκικός τότε η Δύση θα είναι στη μέση ή απλά θα μας στηρίζει διπλωματικά και παράλληλα θα πουλάνε όπλα και στους δύο. Δεν υπάρχει συμμαχία πραγματικά ιστορία δεν διαβάζετε;

Δεν θα σε βοηθούσε ούτε ο Trump, ούτε ο Biden. Που ήταν τώρα ο Biden όταν οι Τούρκοι βοηθούσαν τους φίλους τους, τους Αζέρους στο να κατασφάξουν τους Αρμένιους στο Ναγκόρνο Καραμπάχ; Ούτε οι σύμμαχοι οι Ρώσοι δεν βοήθησαν. Δεν υπάρχουν φιλίες.

Νταξ μην λες και εσύ πίπες 😂.Ο Τούρκος μας τρώει άνετα αν θέλει
Αν μπορούσε να το κάνει θα το είχε ήδη κάνει. Η Τουρκία έχει απίστευτα πιο αδύναμο τεχνολογικά στρατό. Δεν μπορούν με τίποτα να μας κάνουν κάτι. Σε αμυντικό πόλεμο θα φύγουν άρον άρον πίσω. Το έχω αναλύσει πολλές φορές μη το συνεχίζεις και ιδίως όχι εδώ γιατί είμαστε off topic.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Όταν οι Τούρκοι έσφαζαν τους πάντες στην Σμύρνη πολλοί έλεγαν ότι βουτούσαν στην θάλασσα και πήγαιναν προς τα καράβια των Άγγλων και των Γάλλων για να σωθούν και εκείνοι τους έκοβαν τα χέρια για να μην ανέβουν πάνω. Αυτοί είναι οι Σύμμαχοι μας. Δεν υπάρχουν συμμαχίες έλεος. Αν γίνει ελληνοτουρκικός τότε η Δύση θα είναι στη μέση ή απλά θα μας στηρίζει διπλωματικά και παράλληλα θα πουλάνε όπλα και στους δύο. Δεν υπάρχει συμμαχία πραγματικά ιστορία δεν διαβάζετε;

Δεν θα σε βοηθούσε ούτε ο Trump, ούτε ο Biden. Που ήταν τώρα ο Biden όταν οι Τούρκοι βοηθούσαν τους φίλους τους, τους Αζέρους στο να κατασφάξουν τους Αρμένιους στο Ναγκόρνο Καραμπάχ; Ούτε οι σύμμαχοι οι Ρώσοι δεν βοήθησαν. Δεν υπάρχουν φιλίες.


Αν μπορούσε να το κάνει θα το είχε ήδη κάνει. Η Τουρκία έχει απίστευτα πιο αδύναμο τεχνολογικά στρατό. Δεν μπορούν με τίποτα να μας κάνουν κάτι. Σε αμυντικό πόλεμο θα φύγουν άρον άρον πίσω. Το έχω αναλύσει πολλές φορές μη το συνεχίζεις και ιδίως όχι εδώ γιατί είμαστε off topic.
Γιαννη επειδη διαβαζουμε ιστορια τα λεμε αυτα, η Ελλαδα κερδισε απο τους Συμμαχους τα Δωδεκάνησα και Μικρα Ασια, ομως εμεις αντι να ψηφισουμε Βενιζελο που ηταν ο Φιλος των Αγγλων πηγαμε και ψηφίσαμε το κομμα του βασιλεια που οχι μονο δεν ειχε σχεδιο και τα εσπασε με την Αγγλια και Γαλλια αλλα ηθελε να φτασει στην Άγκυρα και ετσι τα χασαμε ολα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Η Ελλάδα ειχε οφελη απο τους Συμμάχους καθώς πηραμε την Μικρα Ασια, τωρα αν είμασταν άπληστοι και στείλαμε στρατό μεσα στα βαθη της Τουρκιας εκει φταιμε εμείς.

Το λάθος ειναι που θέλαμε Κώτσο βασιλιά και δεν αφήσαμε το στρατό να πάει βαθύτερα πιο νωρίς. Πρώτον φτάσαμε να πολεμάμε με μαχαιροπήρουνα (!) στο μέτωπο και δεύτερον η κότα ο πρίγκιψ την έκανε πίσω από το άλλο σώμα στρατού και έσπασε το μέτωπο,

Οι Βρετανοί ήταν οι τελευταίοι που έμειναν μαζί μας σε κάποιο βαθμό. Οι Γάλλοι μας την έχωσαν για τα καλά μετά το τέλος της παρουσίας τους στην Κιλικία.

Δεν έχουμε πραγματικούς συμμάχους, μόνο προσωρινές βολικές διευθετήσεις. Πρέπει να γίνουμε αστακός, όπως ακριβώς είναι το Ισραήλ.

Νταξ μην λες και εσύ πίπες 😂.Ο Τούρκος μας τρώει άνετα αν θέλει

Ενα περίεργο πράγμα όμως ρε Νικο. Όπου σε πετύχω να συμμετέχεις σε τετοιες συζητήσεις, πετάς κάτι τέτοιες φιλοτουρκικές "προβλέψεις" με μια υφέρπουσα χαρά, εχω την εντύπωση, μπορεί να κάνω πάντα και λάθος.


Κάτι τέτοιο:


"Εγω με την Ελλάδα είμαι, αλλά ο Τούρκος σε κανα 6μηνο θα φτάσει ως την Αθήνα :jumpy::clapclap:"

Μετά λες στον @giannhs2001 ότι λέει ....προϊόντα καπνιστού. Λεξιλόγιο και επιχειρηματολογία σαν απο δεξίωση στις Βερσαλλίες.


Και δε νομίζω ότι ο Γιάννης έχει πέσει τόσο έξω. Αυτή τη στιγμή, τους έχουμε άνετα. Ειδικά μετά την αμυντική συμφωνία με τα ΗΑΕ. Κι αν κατσει και με Γαλλία, άντε γειά.

Το πράγμα σήμερα βρωμάει 1919, Α-ΝΕ-ΤΑ. Απλά δεν πρέπει να κάνουμε το λάθος να πάμε Ουκρανία (πάλι).

Σε 10 μέρες Σμύρνη, σε 3 μήνες Άγκυρα και μετά προσάρτηση θέματος Ιλλυρίας, έτσι για την αλητεία.



Και επειδή το θέμα λέει για Μπάιντεν, εγω μια χαρά τον βλέπω τον αριστερό κι αδύναμο Τζο να έχει βγάλει δόντια κοφτερά και να μας συμφέρει προς το παρόν.

Η πατρίδα μου κι ο λαός μου πάνω απ' όλα. Αμα ο Τζο μας συμφέρει, με Τζο. Μέχρι να πάψει να μας συμφέρει. Θα δούμε μετά τι.


Δεν έχει σημασία τι θα έκανα ή τι θα ψήφιζα αν ήμουν συντηρητικός στην Αμερική. Δεν είμαι αμερικάνος (1ον) και δεν είμαι τόσο ψεκασμένος ακραίος (2ον), οπότε θεωρώ ότι το να είναι Ελληνας σήμερα κανείς και να υποστηρίζει ακόμα Τραμπ, είναι ένα φαινόμενο άξιο μελέτης.

Σόρρυ παιδιά, αλλά δεν βρίσκω λογική την προτίμησή σας σ αυτον τον άνθρωπο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Γιαννη επειδη διαβαζουμε ιστορια τα λεμε αυτα, η Ελλαδα κερδισε απο τους Συμμαχους τα Δωδεκάνησα και Μικρα Ασια, ομως εμεις αντι να ψηφισουμε Βενιζελο που ηταν ο Φιλος των Αγγλων πηγαμε και ψηφίσαμε το κομμα του βασιλεια που οχι μονο δεν ειχε σχεδιο και τα εσπασε με την Αγγλια και Γαλλια αλλα ηθελε να φτασει στην Άγκυρα και ετσι τα χασαμε ολα.
στη πραγματικότητα τη λαϊκή ψήφο την κέρδισε ο Βενιζέλος αλλά τότε το εκλογικό σύστημα της Ελλάδας δεν ήταν πλειοψηφικό. Ήταν διαφορετικό, δεν ξέρω ακριβώς την διαφορά αλλά γνωρίζω ότι ο Βενιζέλος κέρδισε το popular vote αλλά όχι γενικά τις εκλογές. Οι Γάλλοι και οι Ιταλοί δεν μας ήθελαν γιατί ήθελαν την Σμύρνη για εκείνους. Οι Ιταλοί έκαναν και απόβαση για αυτό το λόγο στην Νοτιοδυτική Μικρά Ασία και τότε ο Βρετανός πρωθυπουργός Λόιντ Τζώρτζ έδωσε άρον άρον το σήμα στην Ελλάδα για να καταλάβει την Σμύρνη πριν προλάβουν οι Ιταλοί. Γάλλους και Ιταλούς τους είχαμε χαμένους εξαρχής. Ο Βασιλιάς ήταν απλά πρόσχημα.

Εφόσον η Οθωμανική Αυτοκρατορία κατέρρευσε και η Τουρκική Δημοκρατία του Κεμάλ με πρωτεύουσα την Άγκυρα δεν δέχονταν την συνθήκη των Σεβρών ο πόλεμος αναγκαστικά θα συνεχίζονταν. Επιπλέον, οι Πόντιοι σκοτωνόμασταν μαζικά στον Πόντο, δεν γίνονταν ο Ελληνικός στρατός να τρώει ψάρια στην Σμύρνη. Η επέμβαση προς την Άγκυρα ήταν αναγκαστική και θα πετύχαινε άμα δεν γίνονταν εκκαθαρίσεις από τους βασιλικούς στο στράτευμα.

Οι Σύμμαχοι πάντα κοίταζαν τα συμφέροντα τους, μη ξεχνάς πως η Τουρκία είναι μέλος του ΝΑΤΟ και με ισχυρότερη αστική τάξη. Αν η ΕΕ κρίνει ότι πρέπει να μας φάνε θα μας φάνε. Τόσο απλά. Το να είσαι δουλικό της Δύσης δεν βοήθησε ποτέ.

οπότε θεωρώ ότι το να είναι Ελληνας σήμερα κανείς και να υποστηρίζει ακόμα Τραμπ, είναι ένα φαινόμενο άξιο μελέτης.
Χμμ, άρα τότε στέλνουμε τους αγωνιστικούς μας χαιρετισμούς στο Τουρκικό Κομμουνιστικό Κόμμα που αν ανέβει στην εξουσία θα διαλύσει την Τουρκία. Συμφέρον δεν είναι και αυτό;


Ο Biden δεν κάνει τίποτα για την χώρα του και για τον λαό του. Το πολιτικό αντίκτυπο της εξουσίας του όμως χτυπάει και εδώ και ναι κύριοι, η πολιτική βοθροκορεκτίλα του θα έχει και εδώ απήχηση όσο κυβερνούν τέτοιοι κλόουν στις ΗΠΑ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το λάθος ειναι που θέλαμε Κώτσο βασιλιά και δεν αφήσαμε το στρατό να πάει βαθύτερα πιο νωρίς. Πρώτον φτάσαμε να πολεμάμε με μαχαιροπήρουνα (!) στο μέτωπο και δεύτερον η κότα ο πρίγκιψ την έκανε πίσω από το άλλο σώμα στρατού και έσπασε το μέτωπο,

Οι Βρετανοί ήταν οι τελευταίοι που έμειναν μαζί μας σε κάποιο βαθμό. Οι Γάλλοι μας την έχωσαν για τα καλά μετά το τέλος της παρουσίας τους στην Κιλικία.

Δεν έχουμε πραγματικούς συμμάχους, μόνο προσωρινές βολικές διευθετήσεις. Πρέπει να γίνουμε αστακός, όπως ακριβώς είναι το Ισραήλ.

Σε γενικές γραμμές ήταν προς όφελος μας το ότι χάσαμε στην Μ. Ασία. Αν η εκστρατεία εκείνη είχε πετύχει, δηλαδή είχαμε κρατήσει τα παράλια, διότι δεν ήταν ρεαλιστικά εφικτό να πάρουμε οτιδήποτε άλλο, η Ελλάδα θα ήταν σήμερα μια τριτοκοσμική χώρα, καθώς θα είχαμε ξοδέψει τεράστια χρηματικά ποσά απλά και μόνο για να κρατήσουμε μερικά τα εδάφη τα οποία ήταν λογιστικά πολύ δύσκολο να ανεφοδιάσουμε, ενώ θα ήταν πολύ εύκολο για τους Τούρκους να ανεφοδιάσουν τα δικά τους, και στα οποία θα αντιμετωπίζαμε τεράστια σαμποτάζ και αντάρτικα από τον τούρκικο πληθυσμό. Τα εδάφη αυτά δεν είχανε επίσης καμία ουσιαστική αξία,καθώς όλα τα μεταλλεία είναι πιο βαθειά στην Ανατολία, και το μόνο πράγμα που είχε αξία εκεί ήταν ο Ελληνικός μεσοαστός πληθυσμός, τον οποίο εισάγαμε έτσι κι αλλιώς μετά την καταστροφή και θα μπορούσαμε να έχουμε εισάγει με καλύτερο τρόπο. Ακόμη και αν είχαμε κερδίσει εκείνον το πόλεμο θα είχαμε καταστραφεί στο μέλλον.Θυμίζω πως οι Ρωμαίοι ήταν στην Βρετανία επί 3 αιώνες και όταν αποχωρήσανε η αυτοκρατορία έβγαζε κέρδος από την αποχώρηση. Κάποια εδάφη απλά δεν έχει νόημα να τα κρατάς.

Ήταν μια ηλίθια εκστρατεία και θα μπορούσαμε αντί γι αυτή να είχαμε πάρει την ανατολική Θράκη.

Το πράγμα σήμερα βρωμάει 1919, Α-ΝΕ-ΤΑ. Απλά δεν πρέπει να κάνουμε το λάθος να πάμε Ουκρανία (πάλι).

Σε 10 μέρες Σμύρνη, σε 3 μήνες Άγκυρα και μετά προσάρτηση θέματος Ιλλυρίας, έτσι για την αλητεία.
Πέραν από το τρόλινγκ δεν γίνεται να πάρουμε εδάφη της Τουρκίας και δεν έχει και κανένα νόημα πλέον. Η Κων/πολη μονάχα έχει τον πληθυσμό της Ελλάδας. Ακόμα και να στην χάριζαν δεν υπάρχει κανένας τρόπος να διαχειριστείς μια τέτοια πόλη. Εάν δεν μπορείς να εποικήσεις ένα μέρος αποτελεσματικά δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθήσεις να το πάρεις, όταν μιλάμε για αστικά εδάφη, και σίγουρα δεν έχουμε τον πληθυσμό να κάνουμε κάτι τέτοιο. Δεν έχουμε λοιπόν πρακτικά ούτε το λόγο, ούτε τη δύναμη να διεξάγουμε επιθετικό πόλεμο ενάντια της Τουρκίας, και σίγουρα δεν υπάρχει και η στήρηξη του πληθυσμού για κάτι τέτοιο. Οι μόνες ρεαλιστικές επιλογές πλέον της Ελλάδας είναι να γίνει στρατιωτικά αρκετά ισχυρή ώστε να μην συμφέρει κανέναν να της επιτεθεί, και να κοιτάξει να βελτιώσει την οικονομία της και να αυξήσει τον πληθυσμό της, δίνοντας κίνητρα στη γενιά μας και να κάνει παιδιά, αλλά και να επιστρέψει από το εξωτερικό. Κάτι σχεδόν απίθανο να συμβεί δηλαδή.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
@Valder αυτα που λεω δεν στηριζεται στο οτι μισω την ελλαδα ή κατι τετοιο . Απλα οη Τουρκια εχει συναψει με πολλες χωρες στατιωτικη συμφωνια (σαν να ετοιμαζεται για κατι).....

Και ζητω συγγνωμη αν προσβληθηκε ο γιαννης απο αυτο που ειπα ...το ειπα στα πλαισια εκφραστικης πλακας :give_rose:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Χμμ, άρα τότε στέλνουμε τους αγωνιστικούς μας χαιρετισμούς στο Τουρκικό Κομμουνιστικό Κόμμα που αν ανέβει στην εξουσία θα διαλύσει την Τουρκία. Συμφέρον δεν είναι και αυτό;

Γιάννη θα σου πω κάτι, σαν πείραγμα, αλλά δε θέλω να το πάρεις ως κακία ή ανταγωνισμό:

Είσαι πατριώτης. Αγαπάς την Ελλάδα. Έτσι έχω καταλάβει. Δεν είσαι παντρεμένος με όλη τη γραμμή παραγωγής εθνικιστών παγκοσμίως.

"Α βγήκε ο εθνικιστής Τραμπ στις ΗΠΑ, αγαπάω Τραμπ"
"Α βγήκε ο εθνικιστής Ορμπάν στην Ουγγαρία, αγαπάω Ορμπάν"
"Α βγήκε ο εθνικιστής Μπαχτσελί στην Τουρκία, αγαπάω Μπαχτσελί"

κοκ...
ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να σκέφτεσαι ότι:

"Μισω όλα τα κομμούνια όπου κι αν βγούν στον κόσμο γιατί είναι κομμούνια!"



Θα σου κάνω δυο απλά ερωτήματα, και αν θέλεις απαντάς:

1) Τι πιστεύεις ότι θα γινόταν αν αύριο πρωί όλες οι χώρες του κόσμου αποκτούσαν εθνικιστική κυβέρνηση; Θα ανταλλάξουν λουλούδια με τις θερμότερες ευχές γραμμένες σε κάρτα χρώματος ροζουλί;

2) Πως μπορείς και δηλώνεις πατριώτης, ή ακόμα και εθνικιστής, όταν εισάγεις έστω και έμμεσα στο σκεπτικό σου "το καλό του Τουρκικού λαού" το οποίο θα "βλαπτεί εαν βγεί το κομμουνιστικό κόμμα τους γιατί θα διαλύσει την Τουρκία". Τι είδους πατριώτης κι εθνικιστής είναι αυτό; Μέχρι τις 12 τη νύχτα και μετά η γιομισμένη ντουφέκα του εθνικισμού μετατρέπεται σε αλληλέγγυα ανθοδέσμη αγάπης και φιλίας προς τον γειτονικό λαό;

Διότι εαν έχεις τέτοια αλληλεγγύη, εγω δε σε παρεξηγώ, ίσα ίσα μπράβο σου που διαποτίζεσαι από τόση ανωτερότητα και σκέφτεσαι έτσι ανθρώπινα για τον απλό λαό ακόμα και μιας αντίπαλης χώρας.

Εαν όμως είσαι εθνικιστής (στη χειρότερη) ή απλά πατριώτης (στην καλύτερη και υγιέστερη κατά τη γνώμη μου περίπτωση), ναι μια επιλογή την οποία θεωρείς επιζήμια για τον αντίπαλό σου ίσως και να έπρεπε κάποτε να τη χαιρετήσεις.

Για τον ίδιο λόγο πρέπει να είναι κανείς προσεκτικός και με τα εντός χώρας κινήματα και πολιτικά κόμματα, διότι ο καθένας που έχει ακραίες θέσεις μπορεί να χαιρετάται από τον εχθρό και τα συμφέροντα αυτού, οποιοδήποτε άκρο του φάσματος κι αν εξυπηρετεί. Φαντάσου να βγει δηλαδή κάποιος αύριο στην Ελλάδα και να υιοθετήσει, είτε διαλυτική ρητορική "ας τη σπάσουμε σε 15394 κομμάτια", είτε μαξιμαλιστική και ακραία ρητορική τύπου δικτάτορα Ιωαννίδη "εγω δεν ξερω τι λέτε θα πα να παρω την Πόλη και θα φάω μπραντς στο Βόσπορο".

Αυτά, είναι βούτυρο στο ψωμί του εχθρού και βεβαίως οχι μόνο θα τα χαιρετήσει αλλά θα πάει και σε μεγάλα μήκη και πλάτη για να τα υποστηρίξει.

Αυτή τη στιγμή εν προκειμένω, ο μεγαλύτερος σύμμαχος της Ελλάδας είναι ο Ερντογάν (!) και να κάνουμε το σταυρό μας να μείνει άλλα 200 χρόνια επάνω. Που θα χάσει μάλλον το 2023 αλλά εν πάση τη περιπτώσει καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Ο Biden δεν κάνει τίποτα για την χώρα του και για τον λαό του. Το πολιτικό αντίκτυπο της εξουσίας του όμως χτυπάει και εδώ και ναι κύριοι, η πολιτική βοθροκορεκτίλα του θα έχει και εδώ απήχηση όσο κυβερνούν τέτοιοι κλόουν στις ΗΠΑ.

Νομίζω βλέπεις πολύ Πάρη από το γνωστό -και σεβαστό- κανάλι, αν κρίνω απο την επιλογή των λέξεών σου. Ή θα κάνουμε σοβαρή κουβέντα ή θα μου αναπαράγεις τη "λαική βοθροκρατία της Κίνας" και τους "αντι-δημοκρατικούς" που λέει ο Πάρης συνέχεια.

Με την πολιτική ορθότητα δεν συμφωνώ καθώς ξεκινησε ως μέσο ελευθερίας της έκφρασης και υπο οποιαδήποτε διακυβέρνηση μπορεί να καταλήξει να είναι μέσο περιστολής της.

Δεν με νοιάζει τι κάνει ο Μπάιντεν στη χώρα του. Αυτό είναι ευθύνη του αμερικανικού λαού, είναι αποτέλεσμα της δημοκρατίας (με όποια μορφή αυτή εφαρμόζεται, είτε πιστεύεις ότι είναι ανόθευτη, είτε όχι) και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι ότι στην παρούσα φάση, συμφέρει την χώρα μου.

Άλλο η εξωτερική πολιτική, την οποία εξετάζω εδω, και άλλο οι κοινωνικοί μετασχηματισμοί, τους οποίους δεν εξετάζω εδω και οι οποίοι δε νομίζω ότι χρειάστηκαν τον Μπάιντεν για να εμφανιστούν ή να εδραιωθούν. Άλλοι είναι οι γεννήτορες της πολιτικής ορθότητας και ίσως αυτό θα έπρεπε να αποτελέσει ξεχωριστή συζήτηση. Βέβαια, αν θέλεις να υποστηρίξεις, ότι μαζί με την καλή εξωτερική πολιτική, θα πρέπει να πάρω και την κακή πολιτική ορθότητα, είμαι ρεαλιστής και πραγματιστής. Έτσι λειτουργεί ο κόσμος, μαζί με κάποια καλά θα πάρεις και κάποια που διαφωνείς, αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να λυθεί το σοβαρό πρόβλημα της χώρας μας αυτή τη στιγμή. Ένα ένα και μετά βλέπουμε.

Τι να την κάνω την καταπολέμηση της πολιτικής ορθότητας αν είναι να υποστηρίζει ο άλλος τον εχθρό που θέλει να καταστραφεί το κράτος μου, ο λαός μου και η ζωή μου και όσων νοιάζομαι;

@Valder αυτα που λεω δεν στηριζεται στο οτι μισω την ελλαδα ή κατι τετοιο . Απλα οη Τουρκια εχει συναψει με πολλες χωρες στατιωτικη συμφωνια (σαν να ετοιμαζεται για κατι).....

Και ζητω συγγνωμη αν προσβληθηκε ο γιαννης απο αυτο που ειπα ...το ειπα στα πλαισια εκφραστικης πλακας :give_rose:

Καλά νομίζω αν ο Γιάννης είχε προσβληθεί, στόμα έχει, θα το είχε εκφράσει, δεν κωλώνει σε κάτι τέτοια και το ξέρουμε καλά. Εμένα δε μου άρεσε η λέξη πίπες για μια τέτοια σοβαρή συζήτηση (και ναι το λέω εγω ο αθυρόστομος γιατί ξέρω πόσο κακό είναι), σίγουρα δε, μπορείς και πολύ καλύτερα να εκφραστείς.

Διαφωνώ μαζί σου κατα το ήμισυ της εκτίμησής σου. Ναι, είναι σα να ετοιμάζεται για κάτι, αλλά δεν θεωρώ ότι έχει ισχυρότερες συμμαχίες από εμάς.

Δεν μπορείς να μου συγκρίνεις το Αζερμπαιτζάν της Τουρκίας για παράδειγμα που βασίστηκε στους Τουρκους εκπαιδευτές και στον εξοπλισμό τους για να καταλάβει τις περιοχές στον πόλεμο του Αρτσάχ, με το Ισραήλ ή τα ΗΑΕ της Ελλάδας.

Νίκο εδώ διαφωνώ και διαφωνώ και με τα δυο χέρια στο τραπέζι.

Σε γενικές γραμμές ήταν προς όφελος μας το ότι χάσαμε στην Μ. Ασία. Αν η εκστρατεία εκείνη είχε πετύχει, δηλαδή είχαμε κρατήσει τα παράλια, διότι δεν ήταν ρεαλιστικά εφικτό να πάρουμε οτιδήποτε άλλο, η Ελλάδα θα ήταν σήμερα μια τριτοκοσμική χώρα, καθώς θα είχαμε ξοδέψει τεράστια χρηματικά ποσά απλά και μόνο για να κρατήσουμε μερικά τα εδάφη τα οποία ήταν λογιστικά πολύ δύσκολο να ανεφοδιάσουμε, ενώ θα ήταν πολύ εύκολο για τους Τούρκους να ανεφοδιάσουν τα δικά τους, και στα οποία θα αντιμετωπίζαμε τεράστια σαμποτάζ και αντάρτικα από τον τούρκικο πληθυσμό. Τα εδάφη αυτά δεν είχανε επίσης καμία ουσιαστική αξία,καθώς όλα τα μεταλλεία είναι πιο βαθειά στην Ανατολία, και το μόνο πράγμα που είχε αξία εκεί ήταν ο Ελληνικός μεσοαστός πληθυσμός, τον οποίο εισάγαμε έτσι κι αλλιώς μετά την καταστροφή και θα μπορούσαμε να έχουμε εισάγει με καλύτερο τρόπο. Ακόμη και αν είχαμε κερδίσει εκείνον το πόλεμο θα είχαμε καταστραφεί στο μέλλον.Θυμίζω πως οι Ρωμαίοι ήταν στην Βρετανία επί 3 αιώνες και όταν αποχωρήσανε η αυτοκρατορία έβγαζε κέρδος από την αποχώρηση. Κάποια εδάφη απλά δεν έχει νόημα να τα κρατάς.

Ήταν μια ηλίθια εκστρατεία και θα μπορούσαμε αντί γι αυτή να είχαμε πάρει την ανατολική Θράκη.


Πέραν από το τρόλινγκ δεν γίνεται να πάρουμε εδάφη της Τουρκίας και δεν έχει και κανένα νόημα πλέον. Η Κων/πολη μονάχα έχει τον πληθυσμό της Ελλάδας. Ακόμα και να στην χάριζαν δεν υπάρχει κανένας τρόπος να διαχειριστείς μια τέτοια πόλη. Εάν δεν μπορείς να εποικήσεις ένα μέρος αποτελεσματικά δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθήσεις να το πάρεις, όταν μιλάμε για αστικά εδάφη, και σίγουρα δεν έχουμε τον πληθυσμό να κάνουμε κάτι τέτοιο. Δεν έχουμε λοιπόν πρακτικά ούτε το λόγο, ούτε τη δύναμη να διεξάγουμε επιθετικό πόλεμο ενάντια της Τουρκίας, και σίγουρα δεν υπάρχει και η στήρηξη του πληθυσμού για κάτι τέτοιο. Οι μόνες ρεαλιστικές επιλογές πλέον της Ελλάδας είναι να γίνει στρατιωτικά αρκετά ισχυρή ώστε να μην συμφέρει κανέναν να της επιτεθεί, και να κοιτάξει να βελτιώσει την οικονομία της και να αυξήσει τον πληθυσμό της, δίνοντας κίνητρα στη γενιά μας και να κάνει παιδιά, αλλά και να επιστρέψει από το εξωτερικό. Κάτι σχεδόν απίθανο να συμβεί δηλαδή.

Αυτή η άποψη θεωρώ ότι είναι παντελώς ανεδαφική, (εως και αντεθνική) και τείνει προς το "μικρή πλην τίμια Ελλάς".

Για πολλούς λόγους θεωρώ ότι βλέπεις μυωπικά και λανθασμένα. τόσο τη Μικρασία, όσο και την οποιαδήποτε δυνητική επέκτασή μας.

Ούτε τα μεταλλεία είναι το Α και το Ω, ούτε και τα παράλια είναι κάτι άχρηστο, ούτε και φυσικά μόνο αυτά είναι τα ενδεχόμενα σε μια επικράτηση.

Ενω βεβαίως συμφωνώ, ότι η Ανατολική Θράκη ΠΟΛΥ κακώς δεν κρατήθηκε, έστω και βιαίως, το 1923, θα διαφωνήσω κάθετα για το περι ηλίθιας Μικρασιατικής Εκστρατείας.

Ναι ένα παραλιακό μέτωπο από την Τραπεζούντα ως το Ικόνιο (1500χμ; Μπορει και παραπάνω, δεν ξέρω) και τα αντίστοιχα σύνορα, θα ήταν απίστευτα δύσκολο να κρατηθούν ΜΕΝ, όμως θα είχαμε εμπορικά πλεονεκτήματα, δε θα είχαμε θέματα ΑΟΖ, 6/10 μιλίων στο Αιγαίο, παραβιάσεις, παράνομες προωθήσεις προσφύγων κλπ ΔΕ.

Και μάλιστα αυτή ήταν η λογική του Βενιζέλου. Τι να την κάνω τη Σμύρνη, που με πιέζουν οι πλοιοκτήτριες εταιρίες να την πάρω για να βελτιώσει τα έσοδα από τις νεες γραμμές και ευκαιρίες, αν ο Τούρκος αύριο πρωί πάει και φτιάξει λιμάνι λίγο πιο κάτω ή πχ. στην Αττάλλεια; Το εμπορικό πλεονέκτημα χάνεται. Η την παίρνεις όλη την ακτοκραμμή (ή και όλη την Ανατολία όπως έλεγαν και οι αντι-βενιζελικοί στην θεωρία) ή είναι μάταιο.

Κι όταν έχεις φτάσει στην 3η γραμμή άμυνας των Τούρκων στο Πολατλί και είναι έτοιμος ο Κεμαλ με τις βαλίτσες να την κάνει για τα βουνά πίσω από τον Άλυ ποταμό για αντάρτικο και σου κάνει μια, δυο, τρεις προτάσεις να κρατήσεις τη Σμύρνη και να λήξει το θέμα (που δε μας άρεσε, μας βρώμαγε) τι θα του πεις; "Οχι πάρτο, είναι ηλιθια ιδέα ολη η εκστρατεία";

Στην χειρότερη περιπτωση θα κράταγες την Ανατολική θράκη πλήν στενών,διότι οι σύμμαχοι θέλουν ΜΙΑ χώρα να κρατάει τα στενά ως φύλακα, για να ελέγχει τη Ρωσία, συν επιπροσθέτως βλεπε Μακίντερ θεωρία περί ελέγχου Heartland και θα καταλάβεις ότι ΑΥΤΟ το σημείο και το Αιγαίο είναι το κέντρο όλου του πλανήτη στρατηγικα. Δεν θα είχε ξεριζωθεί ο Ελληνισμός ή τουλάχιστον θα είχαν έρθει χωρίς όλη αυτή την καταστροφή και τις ανθρώπινες απώλειες. Ή έστω θα σύνηπτες οικονομική συμφωνία με τον Τούρκο και θα τον είχες vassal state όπως αρχικά οι Βυζαντινοί τις τούρκικες φυλές προ Μαντζικέρτ.

Στην καλύτερη περίπτωση τι να πω; Θα είχες όλη την Ανατολία; Δε θα υπήρχε Τουρκία; Θα είχες γλιτώσει όλα τα σημερινά προβλήματα;

Και βεβαίως καταλαβαίνω πως θα αφομοιώσεις όλο αυτό τον πληθυσμό εξισλαμισμένων Βυζαντινών, αλλά πάρε πρώτα τη νίκη, διέλυσε τον εχθρό σου και μετά βλέπεις πως θα φερθείς στον πληθυσμό. Στην τελική άσχημο είναι να χεις το πάνω χέρι και μετά να φερθείς μεγαλοπρεπώς αν θέλεις και στους καινούριους σου υπηκόους;

Μπορεί να είμαι ιδεαλιστής δεν ξέρω να χω ξεμωραθεί στα 38 μου.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Διαφωνώ μαζί σου κατα το ήμισυ της εκτίμησής σου. Ναι, είναι σα να ετοιμάζεται για κάτι, αλλά δεν θεωρώ ότι έχει ισχυρότερες συμμαχίες από εμάς.
Έχει συνάψει στρατιωτική συμφωνία με Ιράν αλλά και με Πακιστάν που κατα την γνωμη μου πιστεύω είναι καλύτερα στρατιωτικά από Ισραήλ και ΗΑΕ .

Επίσης, πιστεύω πως ακόμα είναι κρυφά με την μεριά των Ρώσων
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Πραγματικά γιατί θέλετε όλος ο κόσμος να γυρίζει γύρω από εσάς; Ο Αμερικανός δεν θα ψηφίσει για ποια κυβέρνηση θα βοηθήσει τους Έλληνες άρα με ποια λογική να κρίνουμε το τι συμφέρει σε εμάς; Σημασία έχει να βλέπουμε σφαιρικά τα πράγματα. Στην Γερμανία οι μόνοι που ανέφεραν τις αποζημιώσεις που μας χρωστάνε από τους Ναζί είναι το αριστερό κόμμα Die Linke. Τι σημαίνει αυτό; Ότι θα στηρίζουμε τους αριστερούς γιατί φαινομενικά μας συμφέρει; Ο Ερντογάν απλά αδιαφορούσε για την εχθρότητα μας, διόλου ερντογανικός ήταν. Μη ξεχνάμε ότι τα ελληνικά συστημικά βοθροmedia επίσης έριχναν λάσπη κατά του Trump ενώ την ημέρα της εκλογής του και εδώ οι λοβοτομημένοι είχαν βγει και έκαναν πορεία κατά του.

Η εκλογή ενός πατριώτη σε μία χώρα σαν τις ΗΠΑ είναι μεγάλης σημασίας. Οι ΗΠΑ εκτός από οικονομική και στρατιωτική επιρροή έχουν και τεράστια πολιτική επιρροή στον Δυτικό κόσμο. Συνεπώς όπως και ο ίδιος είπε μέσα στον διεθνιστικό ΟΗΕ " Το μέλλον δεν ανήκει στους διεθνιστές αλλά στους πατριώτες ".

Δεν μιλαμε για τον Αμερικανο τώρα.... βλεπεις να εχω κανεναν Αμερικανο μπροστά μου και να του μιλάω.... για σένα μιλάμε. Που εισαι φανατικος Τραμπικος και ταυτοχρονα εισαι και εθνικιστης και σε ΡΩΤΑΩ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΠΗΡΑ... ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΑΜΠ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΕΧΘΡΟΥ ΣΟΥ ΤΟΥ ΕΡΝΤΟ ?????

Έχεις απαντηση σε αυτο ή οχι... να μην το κουράζουμε άδικα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
1) Τι πιστεύεις ότι θα γινόταν αν αύριο πρωί όλες οι χώρες του κόσμου αποκτούσαν εθνικιστική κυβέρνηση; Θα ανταλλάξουν λουλούδια με τις θερμότερες ευχές γραμμένες σε κάρτα χρώματος ροζουλί;
Αυτό αδερφέ Valder εξαρτάται. Ο εθνικισμός δεν είναι ενιαίος. Υπάρχουν και εθνικιστές που γουστάρουν επεκτατισμούς υπάρχουν εθνικιστές της ευρωπαϊκής δυτικής σχολής που δεν έχουν territorial claims και νοιάζονται αποκλειστικά και μόνο για τα εσωτερικά ζητήματα ( βλέπε Λε Πεν, Εναλλακτικοί στην Γερμανία, Σουηδοί Δημοκράτες κλπ ). Κοινώς στον Δυτικό κόσμο και να κυριαρχούσαν τα εθνικιστικά κόμματα δεν θα υπήρχαν προβλήματα. Σε πιο τριτοκοσμικές χώρες όπως είμαστε και εμείς υπάρχει η θέληση για εδαφική επέκταση. Δηλαδή το να είχαμε εμείς μία Χρυσή Αυγή στην εξουσία και οι Τούρκοι τον Μπαχτσελί τότε σίγουρα δεν θα είχε αίσιο τέλος η όλη κατάσταση. Οπότε όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν ροζουλί. Αλλά πιστεύω θα μπορούσε με τα κατάλληλα προοδευτικά εθνικιστικά κόμματα να γίνει και αυτό.

2) Πως μπορείς και δηλώνεις πατριώτης, ή ακόμα και εθνικιστής, όταν εισάγεις έστω και έμμεσα στο σκεπτικό σου "το καλό του Τουρκικού λαού" το οποίο θα "βλαπτεί εαν βγεί το κομμουνιστικό κόμμα τους γιατί θα διαλύσει την Τουρκία". Τι είδους πατριώτης κι εθνικιστής είναι αυτό; Μέχρι τις 12 τη νύχτα και μετά η γιομισμένη ντουφέκα του εθνικισμού μετατρέπεται σε αλληλέγγυα ανθοδέσμη αγάπης και φιλίας προς τον γειτονικό λαό;
Δεν έχω θέμα με τους Τούρκους ούτε θέλω το κακό τους. Μακάρι να είχαν και αυτοί μία πατριωτική κυβέρνηση που θα αγαπούσε τον λαό της και θα δούλευε για αυτούς. Είναι τόσο απλό, τόσο εμείς όσο και αυτοί έχουν άπειρα εσωτερικά προβλήματα και αντί οι κυβερνήσεις να νοιάζονται για το καλό των λαών ξοδεύουν ένα σωρό χρήματα σε οπλικά συστήματα για να σφαχτούμε ενώ με αυτά τα χρήματα θα μπορούσαμε να είχαμε ευημερία και να χτίζαμε δυνατές χώρες. Αλλά δεν συμφέρει τους από πάνω κάτι τέτοιο γιατί δεν θα έχουν να πουλάν τα όπλα τους μετά.

Εαν όμως είσαι εθνικιστής (στη χειρότερη) ή απλά πατριώτης (στην καλύτερη και υγιέστερη κατά τη γνώμη μου περίπτωση), ναι μια επιλογή την οποία θεωρείς επιζήμια για τον αντίπαλό σου ίσως και να έπρεπε κάποτε να τη χαιρετήσεις.
Ξεχνάς κάτι, εν καιρώ ειρήνης μία καταστροφική επιλογή στην Τουρκία θα έχει ως αποτέλεσμα την φυγή ίσως και εκατομμυρίων ανθρώπων που πολλοί θα αναζητήσουν καταφύγιο και εδώ. Ήδη αρκετοί Τούρκοι έχουν διαφύγει μέσω του Έβρου στην Ελλάδα για να γλιτώσουν από τον παρανοϊκό Ερντογάν, φαντάσου με κάτι χειρότερο. Τώρα εν καιρώ πολέμου ότι δεν θα με χάλαγε από τα μετόπισθεν να ξεσπούσε μία επανάσταση στην Τουρκία προφανώς και δεν θα με χάλαγε.

Νομίζω βλέπεις πολύ Πάρη από το γνωστό -και σεβαστό- κανάλι, αν κρίνω απο την επιλογή των λέξεών σου. Ή θα κάνουμε σοβαρή κουβέντα ή θα μου αναπαράγεις τη "λαική βοθροκρατία της Κίνας" και τους "αντι-δημοκρατικούς" που λέει ο Πάρης συνέχεια.

Δεν με νοιάζει τι κάνει ο Μπάιντεν στη χώρα του. Αυτό είναι ευθύνη του αμερικανικού λαού, είναι αποτέλεσμα της δημοκρατίας (με όποια μορφή αυτή εφαρμόζεται, είτε πιστεύεις ότι είναι ανόθευτη, είτε όχι) και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι ότι στην παρούσα φάση, συμφέρει την χώρα μου.
Ο Πάρης είναι στην καρδιά μας. Τίμιος και απίστευτα μορφωμένος πατριώτης συναγωνιστής.

Μας νοιάζει Valder και στο εξήγησα. Έχει σημασία το ποιος διοικεί πολιτικά τις ΗΠΑ και τι απόψεις έχει. Ο πατριωτισμός του Trump είχε παγκόσμιο αντίκτυπο και τα εθνικιστικά κινήματα ανέβηκαν παντού. Είχαμε την μεγάλη νίκη του Ζάιρ Μπολσονάρου στην Βραζιλία. Ο Biden στο είπα εν καιρώ πολέμου δεν πρόκειται να σε βοηθήσει. Δεν νοιάζεται για την Ελλάδα, το μόνο που τον νοιάζει είναι απλά ίσως να κόψει τα φτερά στην Τουρκία που μπλέκεται παντού. Που αυτό είναι και λίγο δύσκολο γιατί οι ΗΠΑ με αυτό το τρόπο πουλάνε όπλα. Δεν τους συμφέρει η Τουρκία να γίνει μία χίπικη χώρα, peace man. Το μόνο που θέλουν απλά είναι να μη μπλέκονται αν δεν τους πει ο Αμερικανός πρώτα τι και πότε θα το κάνουν.

Δεν μιλαμε για τον Αμερικανο τώρα.... βλεπεις να εχω κανεναν Αμερικανο μπροστά μου και να του μιλάω.... για σένα μιλάμε. Που εισαι φανατικος Τραμπικος και ταυτοχρονα εισαι και εθνικιστης και σε ΡΩΤΑΩ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΠΗΡΑ... ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΑΜΠ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΕΧΘΡΟΥ ΣΟΥ ΤΟΥ ΕΡΝΤΟ ?????

Έχεις απαντηση σε αυτο ή οχι... να μην το κουράζουμε άδικα.
Ναι έχω και στην έχω εκφράσει χιλιάδες φορές εδώ μέσα ασχέτως αν επιμένεις να παίζεις το παραμύθι του φιλέλληνα Biden. Εγώ σου είπα, κρίνω την πολιτική πάντα με βάση του τι θα ψήφιζα αν ζούσα εκεί. Αν ήμουν στις ΗΠΑ θα ψήφιζα χωρίς δεύτερη σκέψη Trump, ούτε καν συζήτηση και αν μπορούσα να είμαι και στην διαμαρτυρία του Καπιτωλίου θα ήμουν. Εξακολουθείς να μη καταλαβαίνεις, ο Trump δεν ήταν υπέρ κανενός απλά κοίταζε τα συμφέροντα της χώρας του. Το μόνο φιλοερντογανικό που έκανε ήταν που έφυγε από την Μέση Ανατολή και έδωσε χώρο στην Τουρκία. Αυτό όμως είναι μία καθαρή Ελληνική πολιτική ματιά και σου είπα εγώ δεν βλέπω την πολιτική έτσι.

Στην τελική εμείς είμαστε άξιοι της μοίρας μας, όσο δεν έχουμε κυβερνήσεις που σέβονται την Ελλάδα ( είχαμε ΣΥΡΙΖΑ στην μεγαλύτερη διάρκεια του Trump ). Περιμένεις να σε σώσει ο Trump όταν εσύ δεν σέβεσαι την χώρα σου; Αφού μόλις σας λέμε για πατριωτικό κόμμα αφρούς βγάζετε. Εδώ και η δήθεν συντηρητική ΝΔ στήριζε τον σοσιαλιστή Biden. ΑΣΤΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Είμαι εθνικιστής και στηρίζω Trump γιατί με αυτόν στην εξουσία θα υπήρχε άνοδος του εθνικισμού και εδώ.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Οπλισμό προς όλους το Τέξας ....η μόνη προϋπόθεση ; Να είσαι 21 ετών και άνω ....ωχ ωχ ωχ πόλεμο θα κάνουν ?
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Δεν θα πέσω απ' τα σύννεφα αν επιτεθούν στα μέρη που γίνεται η καταμέτρηση...πρέπει να βγει ο στρατός στους δρόμους
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ισως είναι τώρα ευκαιρία, που οι Η.Π.Α έχουν ένα μαλακό πρόεδρο να τα βρουν με μια άλλη υπερδύναμη λίγο μικρότερη, την Ρωσία. Δεν είναι ποτέ κακό να ξεχνιούνται οι έχθρες και οι παρεξηγήσεις του παρελθόντος.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

2:18 καντε slow motion και δείτε τα χέρια του συνοδηγού 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και δείτε μετά που γυρνάει το τιμόνι μόνο του ενώ ο Μπάιντεν έχει σταθερό το χέρι του και του γλιστράει 😂
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Γιατί τώρα αντέχει; Άλλοι κυβερνάνε.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top