Οι άγραφοι νόμοι των φυλακών

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,129 μηνύματα.
Οι φυλακές στο Sons of Anarchy ήταν αυτό που με τρόμαξε φουλ με το πας στην φυλακή. Πωωω, δεν ξέρω αν ισχύει όντως πως μπορεί να σε βιάσουν εκεί μέσα ή είναι χόλλυγουντ αλλά είναι φουλ τρομακτικό.
Κι εδω Ελλάδα ετσι ειναι.

Υπαρχουν αγραφοι νομοι μέσα.

Γενικα το ΣΟΑ ειναι αρκετα ρεαλιστικο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,960 μηνύματα.
Κι εδω Ελλάδα ετσι ειναι.

Υπαρχουν αγραφοι νομοι μέσα.

Γενικα το ΣΟΑ ειναι αρκετα ρεαλιστικο.
Ότι υπάρχουν άγραφοι νόμοι υπάρχουν αλλά βιασμός δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Ιδίως αν δεν σπάσεις κανέναν κανόνα.

Θυμάμαι που ένα μέλος εδώ έστειλε υπόθεση βιασμού ανηλίκου σε φυλακή για να με τρομοκρατήσει αλλά όπως διάβασα ο μικρός όντως έκανε κάτι που στις φυλακές θεωρείται ασυγχώρητο. Έδωσε στους δεσμοφύλακες τα ονόματα αυτών που τον είχαν ξυλοφορτώσει και τιμωρήθηκαν. Ε μόλις έληξε η τιμωρία τους και επέστρεψαν στη πτέρυγα του έκαναν την ζωή κόλαση... Δεν μιλάς ποτέ...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,129 μηνύματα.
Ότι υπάρχουν άγραφοι νόμοι υπάρχουν αλλά βιασμός δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Ιδίως αν δεν σπάσεις κανέναν κανόνα.

Θυμάμαι που ένα μέλος εδώ έστειλε υπόθεση βιασμού ανηλίκου σε φυλακή για να με τρομοκρατήσει αλλά όπως διάβασα ο μικρός όντως έκανε κάτι που στις φυλακές θεωρείται ασυγχώρητο. Έδωσε στους δεσμοφύλακες τα ονόματα αυτών που τον είχαν ξυλοφορτώσει και τιμωρήθηκαν. Ε μόλις έληξε η τιμωρία τους και επέστρεψαν στη πτέρυγα του έκαναν την ζωή κόλαση... Δεν μιλάς ποτέ...
Αμα πειράξεις κοπέλα ή παιδί στον έξω κόσμο και μπεις μέσα θα σου χαρισουν οι ποινικοι καινουριο πάτο αν δε σε κρεμάσουν μετα.

Απο παλια γνωστό αυτό οτι οι ποινικοι κανουν περιποιηση στους πιο σιχαμένους εγκληματίες.

Υπάρχουν καποια πράγματα που ούτε η νυχτα δεν τα δέχεται.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.
Αμα πειράξεις κοπέλα ή παιδί στον έξω κόσμο και μπεις μέσα θα σου χαρισουν οι ποινικοι καινουριο πάτο αν δε σε κρεμάσουν μετα.

Απο παλια γνωστό αυτό οτι οι ποινικοι κανουν περιποιηση στους πιο σιχαμένους εγκληματίες.

Υπάρχουν καποια πράγματα που ούτε η νυχτα δεν τα δέχεται.
Μόνο εμένα μου φαίνεται τέρμα περίεργο όλο αυτό; Πέρα από ξεκάθαρα νοσηρό, έτσι;
Επειδή έχω διαβάσει για αρκετά τέτοια περιστατικά όταν ήμουν στη σχολή, όντως γίνονται. Αλλά, πόσο κτήνος μπορεί να είναι και πόσο να έχει απωλέσει την ανθρώπινη ιδιότητά του κάποιος, που, έστω για να τιμωρήσει ένα άλλο τέρας (ειδικά έναν παιδοβιαστή), κάνει κάτι τέτοιο; Πως μπορεί να του βγει στην τελική; Χώρια που, σε κάποιες περιπτώσεις, οι «τιμωροί» έχουν κι αυτοί κάνει το έγκλημα του βιασμού, κάποια φορά στη ζωή τους.
Το ξέρω ότι μπορεί να ακουστώ ακραίος, αλλά προσωπικά θέλω όλοι αυτοί (τιμωροί και τιμωρούμενοι) που κάνουν τέτοιες ασχημοσύνες να μην ξαναβλέπουν το φως του ήλιου. Είναι ηλίου φαεινότερο ότι το μόνο που δεν κάνουν σε αυτές τις ζούγκλες που αποκαλούνται «καταστήματα κράτησης» είναι να σωφρονίζονται.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,960 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως συμφωνώ. Όσο και αν για μερικά καθάρματα δεν νιώθεις οίκτο (ανθρώπινο θα έλεγα) δεν είναι σωστό να βάζουμε τον εγκληματία στη θέση της «γυναίκας που το προκάλεσε».

Δεν θα έπρεπε να συμβαίνουν αυτά εντός των φυλακών.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι έχοντας ασχοληθεί, μάλλον επιδερμικά αλλά ίσως περισσότερο από κάποιους άλλους, με το θέμα των φυλακών και από μερικές σποραδικές επαφές που κατα καιρούς είχα με τον κόσμο των φυλακών (όχι ως κρατούμενος :kill:) νομίζω ότι υπάρχει ο μύθος και η πραγματικότητα:
Η πραγματικότητα είναι ότι προφανώς στις φυλακές δεν βρίσκονται και τα καλύτερα παιδιά, αν σε αυτό προσθέσει κανείς τον εγκλεισμό που σε κάνει εκ των πραγμάτων ευέξαπτο, οι καυγάδες, φασαρίες και ορισμένες φορές το ξύλο, είναι συχνά φαινόμενα. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από την προσωπικότητα του κρατούμενου και κατά πόσο θέλει να "ανακατευτεί" σε κλίκες, συμμορίες κλπ εντός φυλακής. Αν κάποιος είναι φιλήσυχος, το πιθανότερο είναι ότι δε θα τον ενοχλήσουν οι άλλοι.
Όσον αφορά τους παιδοβιαστές και γενικά όσους έχουν καταδικαστεί για σεξουαλικά εγκλήματα, νομίζω ότι ο περίφημος νόμος των φυλακών είναι περισσότερο μύθος παρά πραγματικότητα (ο Συραγάκης πχ χαίρει άκρας υγείας και μπαινοβγαίνει στις φυλακές). Εξάλλου ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν ειδικές φυλακές, πχ της Τρίπολης που συνήθως εκεί πηγαίνουν τους καταδικασμένους για σεξουαλικά εγκλήματα, ακριβώς για να μη δημιουργούνται προστριβές.
Όσον αφορά βιασμούς κλπ, αν και μάλλον κατά καιρούς συμβαίνουν δεν είναι τόσο διαδεδομένοι όσο νομίζουν κάποιοι. Οι φυλακές Αυλώνα που είναι φυλακές κράτησης νέων (όχι ανηλίκων πλέον όμως, αλλά 18-25) αν και χαλαρές ως φυλακές, μερικές φορές λόγω του ότι βράζει το αίμα κάποιων, έχουν ως "έθιμο" να ξυλοφορτώνουν τους νέους κρατούμενους για να τους σπάσουν τον τσαμπουκά.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 967 μηνύματα.
Αμα πειράξεις κοπέλα ή παιδί στον έξω κόσμο και μπεις μέσα θα σου χαρισουν οι ποινικοι καινουριο πάτο αν δε σε κρεμάσουν μετα.

Απο παλια γνωστό αυτό οτι οι ποινικοι κανουν περιποιηση στους πιο σιχαμένους εγκληματίες.

Υπάρχουν καποια πράγματα που ούτε η νυχτα δεν τα δέχεται.
Μόνο εμένα μου φαίνεται τέρμα περίεργο όλο αυτό; Πέρα από ξεκάθαρα νοσηρό, έτσι;
Επειδή έχω διαβάσει για αρκετά τέτοια περιστατικά όταν ήμουν στη σχολή, όντως γίνονται. Αλλά, πόσο κτήνος μπορεί να είναι και πόσο να έχει απωλέσει την ανθρώπινη ιδιότητά του κάποιος, που, έστω για να τιμωρήσει ένα άλλο τέρας (ειδικά έναν παιδοβιαστή), κάνει κάτι τέτοιο; Πως μπορεί να του βγει στην τελική; Χώρια που, σε κάποιες περιπτώσεις, οι «τιμωροί» έχουν κι αυτοί κάνει το έγκλημα του βιασμού, κάποια φορά στη ζωή τους.
Το ξέρω ότι μπορεί να ακουστώ ακραίος, αλλά προσωπικά θέλω όλοι αυτοί (τιμωροί και τιμωρούμενοι) που κάνουν τέτοιες ασχημοσύνες να μην ξαναβλέπουν το φως του ήλιου. Είναι ηλίου φαεινότερο ότι το μόνο που δεν κάνουν σε αυτές τις ζούγκλες που αποκαλούνται «καταστήματα κράτησης» είναι να σωφρονίζονται.
Παιδιά, ίσως φανώ κακιά, ίσως και να είμαι, αλλά ειλικρινά η μόνη τιμωρία για παιδοβιαστές ή βασανιστες/βιαστές γυναικών, είναι αυτή που λέτε, πως δεν πρέπει.
Απλά: Ας πάρουμε τα δυο ροδίτικα καθάρματα που βασάνισαν/βίασαν και έπνιξαν ζωντανή την Ελένη Τοπαλούδη. Ποια τιμωρία τους ταιριάζει; Να τους τρέφουμε στα κελιά και σε μερικά χρονάκια, να επιστρέψουν στην έπαυλη του μπαμπά και να το παίζουν μάγκες; ΄Οοοοχι! Αυτά τα καθάρματα χρειάζονται πολύ ξύλο, το οποίο, σωστά, δεν μπορεί να γίνει με τις ευλογίες ενός κράτους. Η καλύτερη λοιπόν τιμωρία, πέρα απ αυτό που λες, δηλ να μην ξαναδούν το φως του ήλιου (δεδομένο αυτό), είναι να φάνε ένα γερό ξύλο, μέχρι νοσοκομείου. Λίγο κάψιμο με το ηλεκτρικό σίδερο, όπως έκαναν στην Ελένη, λίγη θηλιά και μαχαίρι στο λαιμό πχ . Αυτή την τιμωρία θα την βρουν μόνο μέσα στην παρανομία.

Τι λέω τώρα ε; ... Το πιστεύω, αλήθεια!
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Νομίζω πως το έχω ξαναπεί, η μεγαλύτερη αποτυχία της κοινωνίας είναι η προσμονή για απόδοση δικαιοσύνης εντός των φυλακών από τους περίφημους "άγραφους νόμους". Προσωπικά κατανοώ πολύ περισσότερο την αυτοδικία από την προσμονή αυτή.

Εκτιμώ πως οι άγραφοι νόμοι, δεν απέχουν και πολύ από τους γραμμένους.
Η φυλακή είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας, στην οποία οι ισχυροί επικρατούν των ασθενέστερων και επιβάλλουν την θέληση τους με κάθε τρόπο. Επίσης οι "'άγραφοι νόμοι" δεν είναι και τόσο "ηθικοί" γιατί για παράδειγμα ότι θεωρείται για τους κρατούμενους "'έγκλημα τιμής" δεν "τιμωρείται".
Επίσης, το αν θα εφαρμοστούν έχει να κάνει με την δύναμη (κάθε είδους δύναμη) που έχει κάποιος στον "έξω κόσμο", οπότε και μπορεί να εξασφαλίσει προστασία με το ανάλογο τίμημα, άσχετα με το είδος του εγκλήματος του. Οπότε, όχι δεν πιστεύω στην "δικαιοσύνη" αυτή.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 967 μηνύματα.
Επίσης οι "'άγραφοι νόμοι" δεν είναι και τόσο "ηθικοί" γιατί για παράδειγμα ότι θεωρείται για τους κρατούμενους "'έγκλημα τιμής" δεν "τιμωρείται".
Επίσης, το αν θα εφαρμοστούν έχει να κάνει με την δύναμη (κάθε είδους δύναμη) που έχει κάποιος στον "έξω κόσμο", οπότε και μπορεί να εξασφαλίσει προστασία με το ανάλογο τίμημα, άσχετα με το είδος του εγκλήματος του. Οπότε, όχι δεν πιστεύω στην "δικαιοσύνη" αυτή.
to <<δεν τιμωρείται>> μεσα στις φυλακές, κανονικά είναι ο κανόνας και έτσι θα έπρεπε θεωρητικά να είναι. Μόνο η δικαιοσύνη θα έπρεπε να τιμωρεί, ή μάλλον να σωφρονίζει.
Απλά εμείς οι <<κακοί>> θεωρούμε πως για μερικά εγκλήματα η δικαιοσύνη είναι λίγη.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
to <<δεν τιμωρείται>> μεσα στις φυλακές, κανονικά είναι ο κανόνας και έτσι θα έπρεπε θεωρητικά να είναι. Μόνο η δικαιοσύνη θα έπρεπε να τιμωρεί, ή μάλλον να σωφρονίζει.
Απλά εμείς οι <<κακοί>> θεωρούμε πως για μερικά εγκλήματα η δικαιοσύνη είναι λίγη.
Γι αυτό και μιλάω για αποτυχία της κοινωνίας.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,960 μηνύματα.
Πάνω στα νεύρα σου όταν ακούς για κάποιον παιδοβιαστή, δολοφόνο κλπ είναι φυσιολογικό να αντιδράς και να θες να πάθει τα χειρότερα μέσα στην φυλακή. Ο άνθρωπος είναι συναισθηματικό ον.

Συνειδητά όμως το να το εκλαμβάνεις ως κάτι καλό αυτό που συμβαίνει απλά σε κάνει λίγο πολύ το ίδιο με αυτόν που τα διέπραξε.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 967 μηνύματα.
Πάνω στα νεύρα σου όταν ακούς για κάποιον παιδοβιαστή, δολοφόνο κλπ είναι φυσιολογικό να αντιδράς και να θες να πάθει τα χειρότερα μέσα στην φυλακή. Ο άνθρωπος είναι συναισθηματικό ον.

Συνειδητά όμως το να το εκλαμβάνεις ως κάτι καλό αυτό που συμβαίνει απλά σε κάνει λίγο πολύ το ίδιο με αυτόν που τα διέπραξε.
μπράβο Γιάννη! Αυτά τα λέμε εμείς οι <ειρηνιστές>, Βασικά υπάρχει το ρητό <η βία φερνει βία> και όλα τα γνωστά που λέμε, πως τα προβλήματα δε λύνονται με τη βία κλπ κλπ.
Αυτά όλα τα πιστεύω και γω, όσον αφορούν διεθνή θέματα και γενικότερα προβλήματα ή και εγκλήματα ατομικά και συλλογικά.
Αλλά θα επιτρέψω στον εαυτό του να κάνω μια εξαίρεση σε θέματα σεξουαλικής κακοποίησης παιδιών και βασανισμού + βιασμού γυναικών. Εκεί το συναίσθημα είναι τόσο έντονο, το μίσος με ποτίζει και δεν ντρέπομαι γιαυτό, θέλω ειλικρινά την τιμωρία τους. Ό,τι έκαναν να πάθουν!
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.
Παιδιά, ίσως φανώ κακιά, ίσως και να είμαι, αλλά ειλικρινά η μόνη τιμωρία για παιδοβιαστές ή βασανιστες/βιαστές γυναικών, είναι αυτή που λέτε, πως δεν πρέπει.
Απλά: Ας πάρουμε τα δυο ροδίτικα καθάρματα που βασάνισαν/βίασαν και έπνιξαν ζωντανή την Ελένη Τοπαλούδη. Ποια τιμωρία τους ταιριάζει; Να τους τρέφουμε στα κελιά και σε μερικά χρονάκια, να επιστρέψουν στην έπαυλη του μπαμπά και να το παίζουν μάγκες; ΄Οοοοχι! Αυτά τα καθάρματα χρειάζονται πολύ ξύλο, το οποίο, σωστά, δεν μπορεί να γίνει με τις ευλογίες ενός κράτους. Η καλύτερη λοιπόν τιμωρία, πέρα απ αυτό που λες, δηλ να μην ξαναδούν το φως του ήλιου (δεδομένο αυτό), είναι να φάνε ένα γερό ξύλο, μέχρι νοσοκομείου. Λίγο κάψιμο με το ηλεκτρικό σίδερο, όπως έκαναν στην Ελένη, λίγη θηλιά και μαχαίρι στο λαιμό πχ . Αυτή την τιμωρία θα την βρουν μόνο μέσα στην παρανομία.

Τι λέω τώρα ε; ... Το πιστεύω, αλήθεια!
Διαφωνώ με τα παραπάνω και πιστεύω ότι οι άνθρωποι που χαίρονται με αυτά, μια διαστροφούλα την έχουν. Επαναλαμβάνω, το να κάνεις τέτοια πράγματα σε ανθρώπους που κάνουν τέτοια πράγματα, πάει να πει ότι είσαι το ίδιο κτήνος με αυτούς. Κανένας νορμάλ άνθρωπος δεν θα μπορούσε να τα κάνει (εξαιρώ, μόνο, ανθρώπους που τος συνέβησαν τέτοια σε πολύ δικούς τους ανθρώπους). Δεν κερδίζει τίποτα μια κοινωνία με τέτοιου είδους αυτοδικία, μόνο πιο ζούγκλα μπορεί να γίνει, που θα γεννάει ακόμα περισσότερα τέρατα.

Παρόλα αυτά και επειδή στην Ελλάδα δεν υπάρχει σωφρονιστικό σύστημα -με τους τρόφιμους να μπαίνουν παραβάτες και να βγαίνουν εγκληματίες- πιστεύω πως δεν πρέπει να ξαναβλέπουν το φως του ήλιου, όπως έγραψα πριν. Δεν χρωστάει τίποτα ο κάθε νομοταγής πολίτης να διατρέχει τον κίνδυνο να συγχρωτίζεται με τέτοια κατακάθια. Ακόμα περισσότερο, δεν χρωστάνε τίποτα τα θύματα. Πρέπει, επιτέλους, να ακολουθηθεί το γνωστό: Dura lex, sed lex.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 967 μηνύματα.
το 2015 συνέβησαν στο Βερολίνο δυο εξαφανησεις παιδιών σε μικρό χρονικό διάστημα. Πρώτα χάθηκε ο 6χρονος Ελίας και έπειτα ο 4χρονος Μοχάμεντ από τους πρώτους πρόσφυγες που έφτασαν. Ψάχνοντας, βρεθηκε πως μια κάμερα <<τσάκωσε>> τον απαγωγέα να πηγαίνει κάπου τον Μοχαμεντ από το χοτσποτ, που έμεναν. Μόλις δημοσιεύτηκε η φωτογραφια του, η ίδια η μητερα του κακοποιού, πήρε στην αστυνομία και τον αναγνώρισε. Προφανώς το έκανε, για την προστασία του. Γιατί η αστυνομία θα τον προστάτευε, ενώ έξω θα τον τουλούμιαζαν στο ξύλο. Πράγματι βρεθηκε ότι ο Συλβιο είχε απαγάγει, βιάσει, σκοτωσει και θάψει στην αυλή του εξοχικού του στο Βραδεμβούργο τον Μοχαμεντ. Στην ίδια αυλή λίγο παραπέρα βρέθηκε και το πτώμα του Ελιας.
Στη φυλακή πλέον προαυλιζόταν μονάχος του. Παρόλα αυτά τον πέτυχαν κάπου και έφαγε της χρονιάς του ο Σύλβιο. Και καλά του έκαναν! ,
horror.jpg
,
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διαφωνώ με τα παραπάνω και πιστεύω ότι οι άνθρωποι που χαίρονται με αυτά, μια διαστροφούλα την έχουν. Επαναλαμβάνω, το να κάνεις τέτοια πράγματα σε ανθρώπους που κάνουν τέτοια πράγματα, πάει να πει ότι είσαι το ίδιο κτήνος με αυτούς. Κανένας νορμάλ άνθρωπος δεν θα μπορούσε να τα κάνει (εξαιρώ, μόνο, ανθρώπους που τος συνέβησαν τέτοια σε πολύ δικούς τους ανθρώπους). Δεν κερδίζει τίποτα μια κοινωνία με τέτοιου είδους αυτοδικία, μόνο πιο ζούγκλα μπορεί να γίνει, που θα γεννάει ακόμα περισσότερα τέρατα.

Παρόλα αυτά και επειδή στην Ελλάδα δεν υπάρχει σωφρονιστικό σύστημα -με τους τρόφιμους να μπαίνουν παραβάτες και να βγαίνουν εγκληματίες- πιστεύω πως δεν πρέπει να ξαναβλέπουν το φως του ήλιου, όπως έγραψα πριν. Δεν χρωστάει τίποτα ο κάθε νομοταγής πολίτης να διατρέχει τον κίνδυνο να συγχρωτίζεται με τέτοια κατακάθια. Ακόμα περισσότερο, δεν χρωστάνε τίποτα τα θύματα. Πρέπει, επιτέλους, να ακολουθηθεί το γνωστό: Dura lex, sed lex.
ναι, η αλήθεια είναι, μια διαστροφούλα την έχω:):friends:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,129 μηνύματα.
Στο 2ο ποστ μου, είπα τι συμβαίνει, περιγραφή κατάστασης. Απέφυγα να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω για τον εξής λόγο που ανέφερε και ο Ηλίας.

Αν χαίρεσαι με οποιαδήποτε μορφή βιας, μια διαστροφή την έχεις.

Το θέμα βέβαια έχει διάφορες συνιστώσες. πχ. Τον άλλον τον κρεμάνε γιατι έκανε κατι τόσο ειδεχθές και επειδή δεν το έκανε ο νόμος το κάνουν οι ποινικοί μετά; Οκ. Το καταλαβαίνω. Αλλά πως τον κρέμασαν; Τον βασάνισαν πρώτα ή ήταν "καθαρό" μια κι έξω δίχως βασανιστήριο;

Ακόμα και στον τρόπο που τιμωρεί ο όχλος, ποινικός η μη, καταλαβαίνεις πολλά από τον τρόπο που τιμωρεί.

Αν ειναι μια κι έξω quick and painless, ειναι μια τιμωρία που έγινε προφανώς για να τιμωρήσει τον εγκληματία. Αν κάτσουν και τον πετσοκόβουν τρεις μέρες και του λύνουν και του δένουν τα άντερα και ουρούν μες τα ανοιχτά τραύματα και του τρυπάνε τα μάτια και του βελονιζουν τ αυτιά και και και....

...ωπα, εκει έχεις χοντρό πρόβλημα αμα τα ορέγεσαι αυτά.


Άνθρωποι που έχουν υποστεί καταστάσεις, δεν θέλουν το ίδιο για κανέναν άλλο άνθρωπο, ούτε για τους δήμιούς τους, το μονο που θέλουν ειναι δικαιοσύνη και κάθαρση όσο το δυνατόν περισσότερο. Και στην τελικη αν ειναι ενα εγκλημα τοσο ειδεχθές, βάλτε τον στο απόσπασμα τον ένοχο με μια σφαίρα στο σβέρκο και να τελειώνουμε. Να τιμωρηθεί αλλά όχι απάνθρωπα γιατι το θυμα ειναι ανώτερο από τον θυτη και επειδη γνωριζει τον πόνο, δεν επιθυμεί την απανθρωπιά. Ούτε πυρακτωμένα σίδερα ούτε άλλες παράνοιες.

Αυτα τα "όχλου" σε στυλ κόψτε τους τα αυτιά, βγάλτε τους τα μάτια, είναι θεωρώ απο ανθρώπους που είχαν το προνόμιο να μην έχουν ζήσει βία. Άλλο το να ταυτοποιείς και να ταυτίζεις τον εαυτό σου με μια θυματική κατάσταση κι άλλο το να έχεις ζήσει actually τη διαδικασία και να είσαι σε αυτη τη θυματική κατάσταση.

Edit: Γιατί γελάει η αγαπητή συμφορουμίτισσα με το ποστ μου; Υπάρχει κατι γελοίο για να προκληθεί γέλιο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 967 μηνύματα.
Στο 2ο ποστ μου, είπα τι συμβαίνει, περιγραφή κατάστασης. Απέφυγα να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω για τον εξής λόγο που ανέφερε και ο Ηλίας.

Αν χαίρεσαι με οποιαδήποτε μορφή βιας, μια διαστροφή την έχεις.

Το θέμα βέβαια έχει διάφορες συνιστώσες. πχ. Τον άλλον τον κρεμάνε γιατι έκανε κατι τόσο ειδεχθές και επειδή δεν το έκανε ο νόμος το κάνουν οι ποινικοί μετά; Οκ. Το καταλαβαίνω. Αλλά πως τον κρέμασαν; Τον βασάνισαν πρώτα ή ήταν "καθαρό" μια κι έξω δίχως βασανιστήριο;

Ακόμα και στον τρόπο που τιμωρεί ο όχλος, ποινικός η μη, καταλαβαίνεις πολλά από τον τρόπο που τιμωρεί.

Αν ειναι μια κι έξω quick and painless, ειναι μια τιμωρία που έγινε προφανώς για να τιμωρήσει τον εγκληματία. Αν κάτσουν και τον πετσοκόβουν τρεις μέρες και του λύνουν και του δένουν τα άντερα και ουρούν μες τα ανοιχτά τραύματα και του τρυπάνε τα μάτια και του βελονιζουν τ αυτιά και και και....

...ωπα, εκει έχεις χοντρό πρόβλημα αμα τα ορέγεσαι αυτά.


Άνθρωποι που έχουν υποστεί καταστάσεις, δεν θέλουν το ίδιο για κανέναν άλλο άνθρωπο, ούτε για τους δήμιούς τους, το μονο που θέλουν ειναι δικαιοσύνη και κάθαρση όσο το δυνατόν περισσότερο. Και στην τελικη αν ειναι ενα εγκλημα τοσο ειδεχθές, βάλτε τον στο απόσπασμα τον ένοχο με μια σφαίρα στο σβέρκο και να τελειώνουμε. Να τιμωρηθεί αλλά όχι απάνθρωπα γιατι το θυμα ειναι ανώτερο από τον θυτη και επειδη γνωριζει τον πόνο, δεν επιθυμεί την απανθρωπιά. Ούτε πυρακτωμένα σίδερα ούτε άλλες παράνοιες.

Αυτα τα "όχλου" σε στυλ κόψτε τους τα αυτιά, βγάλτε τους τα μάτια, είναι θεωρώ απο ανθρώπους που είχαν το προνόμιο να μην έχουν ζήσει βία. Άλλο το να ταυτοποιείς και να ταυτίζεις τον εαυτό σου με μια θυματική κατάσταση κι άλλο το να έχεις ζήσει actually τη διαδικασία και να είσαι σε αυτη τη θυματική κατάσταση.

Edit: Γιατί γελάει η αγαπητή συμφορουμίτισσα με το ποστ μου; Υπάρχει κατι γελοίο για να προκληθεί γέλιο;
περιγράφεις πολύ γλαφυρά τα βασανιστήρια, γιαυτό συμφορουμίτη μου!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,129 μηνύματα.

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.
ναι, η αλήθεια είναι, μια διαστροφούλα την έχω:)
Δεν το είπα συγκεκριμένα για σένα. Κοίτα, όταν δεις μία τέτοια είδηση «τιμωρίας» ενός ανθρώπου, αυθόρμητα μπορεί να πεις «καλά να πάθει», ακόμα και να νιώσεις μια ικανοποίηση... αλλά όταν διαβάσεις το ρεπορτάζ (ακόμα χειρότερα την αναφορά) και δεις αναλυτικά και λεπτομέρειες τι του έκαναν, ε, είναι λίγο κάπως να χαρείς με αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρόλα αυτά και επειδή στην Ελλάδα δεν υπάρχει σωφρονιστικό σύστημα -με τους τρόφιμους να μπαίνουν παραβάτες και να βγαίνουν εγκληματίες- πιστεύω πως δεν πρέπει να ξαναβλέπουν το φως του ήλιου, όπως έγραψα πριν. Δεν χρωστάει τίποτα ο κάθε νομοταγής πολίτης να διατρέχει τον κίνδυνο να συγχρωτίζεται με τέτοια κατακάθια. Ακόμα περισσότερο, δεν χρωστάνε τίποτα τα θύματα. Πρέπει, επιτέλους, να ακολουθηθεί το γνωστό: Dura lex, sed lex.
Φίλε μου, μπορούν να λειτουργήσουν κάπως διαφορετικά από πάρκινγκ ατόμων με (τουλάχιστον subclinical) aspd (ή εν γένει διαταραγμένες προσωπικότητες); Διότι διαβάζω για τις θεραπευτικές μεθόδους και τα αποτελέσματά τους και δεν φαίνεται να είναι ενθαρρυντικά. Ίσως σε μία ουτοπική κοινωνία να τους απομόνωναν από το κοινωνικό γίγνεσθαι τόσο όσο θα έπρεπε, ώστε να μην πλήξουν όσους δεν επιθυμούν να εμπλακούν σε πράξεις με αρνητικό κοινωνικό πρόσημο ή να υποστούν τα παρεπόμενά τους, εξασφαλίζοντάς τους την πνευματική αταραξία που δεν απολαμβάνουν στις φυλακές. Μπορεί να υπάρξει σωφρονισμός στο 10% αυτών τουλάχιστον (προφανώς δεν αναφέρομαι σε χρεοκοπημένους επιχειρηματίες, ανθρώπους που τους έκλεισαν για χρέη λόγω κακοδιαχείρισης και απατών των τραπεζιτών, για κάποιες μεμονωμένες μικροαπάτες λόγω κακών επιρροών και παρορμητικότητας ή άδικα βρίσκονται εκεί); Και αν δεν υπάρχει, τα αίτια αυτού εντοπίζονται σε μία έμφυτη τάση εξελικτικής αιτιολογίας (ρόλος αποτελεσματικού πολεμιστή -ασυνείδητου δίχως αίσθηση κινδύνου. Μήπως μία κακοποιητική με τα σημερινά δεδομένα ανατροφή που οδηγεί στην εμφάνιση αντικοινωνικότητας ίσως ήταν και το ζητούμενο σε άλλες εποχές και κάποιες παθολογιοκοποιημένες συμπεριφορές προσέδιδαν εξελικτικά πλεονεκτήματα στο άτομο και την κοινότητα εν γένει, δεν ξέρω όμως πώς θα πεις π.χ. το ίδιο για κάποιον οριακό) ή σε μία διαταραχή του εγώ και παθολογικό μίσος προς το κατά Freud Υπερεγώ ή απλά ένα κομφορμιστικό εγώ που ακολουθεί τις επιταγές ενός επιθετικού Υπερεγώ που διαμορφώθηκε έτσι λόγω μιμητισμού των πρώιμων φροντιστών και της ανάγκης για αυτοεξυπηρέτηση; Πάντως, παρουσιάζει ενδιαφέρον η χαμηλότερη ενεργοποίηση σε ερεθίσματα πόνου, ακόμα και σε περιοχές του εγκεφάλου που δεν έχουν ουδεμία συσχέτιση με τη συναισθηματική ανταπόκριση, όπως το somatosensory cortex (υπάρχουν κάποιες ελάχιστες έρευνες που το καταδεικνύουν, έτσι μου έγραψε το chatgpt) και οι εξηγήσεις που μπορούν να διατυπωθούν, ακόμα και από περιβαλλοντική σκοπιά! Μάλλον συνδυασμός αιτιών κρύβεται από πίσω, το σημαντικό είναι η ποσόστωση του καθενός παράγοντα σε κάθε διαφορετική περίπτωση.

Κάποια πρόοδος στις θεραπείες υπάρχει; Αν στο εξωτερικό τα πράγματα είναι καλύτερα ή τέλος πάντων υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνουν, η αισθητική μου (ως κατάλοιπο μεταηθικών διεργασιών) επιτάσσει την προσπάθεια για αλλαγή του status quo.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μην πιστεύετε οτι βλέπετε στη τηλεόραση. Εχω κανει φυλακη (υπαρχει χρηστης εδω που με ξερει προσωπικα και μπορει να το επιβεβαιωσει) και δεν ισχυουν οι μαλακιες περι βιασμων. Κανενας δεν πειραζει κανενα αν δεν υπαρχει λογος και τους παιδοφιλους τους κρατανε ξεχωριστα, οχι γιατι θα τους βιαζαν αλλα γιατι θα τους εκαναν τουλουμι στο ξυλο.

Αμα πειράξεις κοπέλα ή παιδί στον έξω κόσμο και μπεις μέσα θα σου χαρισουν οι ποινικοι καινουριο πάτο αν δε σε κρεμάσουν μετα.

Απο παλια γνωστό αυτό οτι οι ποινικοι κανουν περιποιηση στους πιο σιχαμένους εγκληματίες.

Υπάρχουν καποια πράγματα που ούτε η νυχτα δεν τα δέχεται.

source: tRuSt mE bRo
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Edit: Γιατί γελάει η αγαπητή συμφορουμίτισσα με το ποστ μου; Υπάρχει κατι γελοίο για να προκληθεί γέλιο;

Μαλλον γιατι γραφεις γελοιοτητες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

προφανώς δεν αναφέρομαι σε χρεοκοπημένους επιχειρηματίες, ανθρώπους που τους έκλεισαν για χρέη λόγω κακοδιαχείρισης και απατών των τραπεζιτών

Στην ελλαδα δεν μπαινεις φυλακη για χρεη σε ιδιωτη και οι συνθηκες φυλάκισης για χρεη στο δημοσιο ειναι λιγο ελαστικες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top