Οι δικές μας κουζινοδημιουργίες

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,260 μηνύματα.
Δεν είμαι και μέτρ στην κουζίνα αλλά εκανα αυτούς τους κολοκυθοκεφτέδες και μου βγήκαν λιγότερο συμπαγείς απο οτι θα τους ήθελα ενώ το μόνο διαφορετικό που έκανα είναι να βάλω και καρότο, αν και υποπτεύομαι θα ήθελαν πιο επίμονο στράγγισμα. Παρόλα αυτά ήταν πεντανόστιμοι, οποια tips για το πως θα τους έκανα εντελώς συμπαγείς, ευπρόσδεκτα.

Εδώ η συνταγή, είναι vegetarian εχει αυγό και φέτα https://mrssoupe.com/2022/07/20/kolokythokeftedes-fournou-light-molis-32-thermides-o-enas/

Και εδώ μερικές φώτο απο την διαδικασία:
IMG_6532.jpeg



IMG_6536.jpeg



Μετά η κουζίνα βέβαια είναι σαν να έπεσε βόμβα καθώς μαζεύεις παντού τριμμένα κολοκύθια. :P
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Λοιποοοοοοοοον..και μετα την απιστευτη κρεπαλη που κανατε.... :hehe: θα σας αποτοξινωσω σουτζουκακια μου!
Σαλαταρα πανεμορφη και παννοστιμη και πολυ υγιεινη.Οχι με μαγιονεζες και λοιπες ατασθαλιες αλλα με τζατζικακι που ελπιζω οτι μπορειτε να φτιαξετε μονοι σας.:xtipao:
Ενα πολυ καλο τζατζικι που λειτουργει καλυτερα σαν σως σε σαλατες ειναι εννοειται ΠΑΝΤΑ με στραγγιστο αγελαδινο γιαουρτι,σκορδο λιγο λιγοτερο αλλα σαφως να το νιωθεις...χωρις αγγουρι...με μπολικο....δυοσμο! Και κλασσικα με το λαδακι του,αλλατοπιπερο,ριγανη και ΠΑΠΡΙΚΑ.
Το συστηνω!
Παμε λοιπον στην πανεμορφη,πεντανοστιμη και υγιεινη σαλατουλα μας.:spasiklas:
(Εννοειται πως προσθετετε ή αφαιρειτε οτι θελετε...η βαση εχει σημασια)Υπογραμμιζω τα πιο σημαντικα για να κρατησετε το υφος αυτης της γευσης.

ΥΛΙΚΑ
  • Μαρουλι
  • Μωβ λαχανο
  • Κοκκινη πιπερια φλωρινης
  • Κρεμμυδι
  • Ελιες
  • Τριμμενο καροτο
  • Τυρι νταναμπλου Δανιας ή φετα ή ακομα και γκουντα ή αλλο κιτρινο τυρι
  • Οποιοδηποτε ξυδι
  • Τζατζικι
  • Αλατι,ριγανη,παπρικα
ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Ψιλοκοβουμε ολα τα υλικα οπως θελουμε.Τα βαζουμε σε μπωλ.Προσθετουμε το ξυδι μας οχι παρα πολυ γιατι θα δωσει οξυτητα το τζατζικι,αλατιζουμε,ριγανιζουμε και παπρικαριζουμε...:hehe: ,βαζουμε τις ελιτσες μας,τριβουμε το τυρι που θελουμε(αν λεμε για φετα ή μπλε τυρι) αν λεμε για κιτρινο τυρι κοβουμε σε κυβακια,τα ριχνουμε στη σαλατα μας,ανακατευουμε και απο πανω ριχνουμε μια μπαμπατσικια κουταλια τζατζικιου!!!

Μπορουμε να το συνοδευσουμε με ψωμακι..αλλα μπορουμε και να εχουμε κομματιασει παξιμαδακια κριθινα ή οτι αλλο και να ειναι η βαση ,μας πανω στην οποια θα τοποθετησουμε την σαλατα.
Ειναι πολυ υγιεινη και παρα πολυ νοστιμη.
Δεν βαζω προσθετο λαδι διοτι εχει το τζατζικι που τοποθετω απο πανω,αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

Φτιαχτε την και θα με θυμηθητε.
Τα βασικα ειναι τα χορταρικα,οποια θελετε εσεις...η κοκκινη πιπερια φλωρινης που δινει ξεχωριστη γευση,.το τζατζικι και τα τυρια κυριως μπλε ή φετα..αλλα γινεται πολυ νοστιμη και με κιτρινα.

Μαθετε να εχετε σαν κυριο γευμα για καποιες μερες τη βδομαδα ΜΟΝΟ σαλατα!:bye2:

thumbnail (1).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
IMG_20240120_214615.jpg
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Brownies
Για 4 κανονικά κομμάτια (ήθελα λίγο απλά για να ξεγελάσω τον εαυτό μου :hehe:):
  • 100 γρ δαμάσκηνα
  • 160-180 γρ νερό
  • 80 γρ αλεύρι (έβαλα ολικής, λογικά μπορεί ν' αντικατασταθεί με κάποιο άλλο)
  • 30 γρ άγλυκο κακάο
  • 50 γρ ταχίνι
  • 1 αυγό
  • 1 βανίλια
  • λίγο αλάτι
  • στέβια (υποθέτω πως το οποιοδήποτε άλλο γλυκαντικό θα δουλέψει εξίσου)
  • 160-180 γρ νερό
Εκτέλεση:
  • Βάζουμε στο μπλέντερ τα δαμάσκηνα με το μισό νερό
  • Όταν το μείγμα είναι καλά αλεσμένο, ανακατεύουμε με το υπόλοιπο νερό, το αλάτι, τις βανίλιες, την στέβια και το ταχίνι, μετά βάζουμε το κακάο και το αυγό και συνεχίζουμε ν' ανακατεύουμε
  • Στο τέλος προσθέτουμε το αλεύρι και ανακατεύουμε μέχρι το μείγμα να είναι παχύρευστο
  • Βάζουμε στον φούρνο στους 170 για 20 λεπτά περίπου (εγώ έβαλα και λαδόκολλα στο ταψί, εναλλακτικά βάζουμε βούτυρο για να μην κολλήσει)View attachment 71674
Ουαου τελειο θα το φτιάξω
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Σημερα εφτιαξα Γαριδες σαγανακι...με το κελυφος μεγαλες...πανακριβες..3 εβαλα.. :hehe:

ενταξει πεντανοστιμες!
ΥΛΙΚΑ
  • Γαριδες
  • κρεμμυδι
  • σκορδο
  • κοκκινη πιπερια φλωρινης
  • ντοματινια
  • ελαιολαδο
  • αλατοπιπερο
  • ριγανη
  • παπρικα
  • μπαχαρι
  • Ανηθος ή μαιντανος(δεν ειχα)
  • ουζο
  • φετα
ΕΚΤΕΛΕΣΗ
-Καθαριζω τις γαριδες αφηνοντας το κεφαλι για γευση.Εμενα το ενα κοπηκε..:hehe:
-Σε αντικολλητικο κεραμικο τηγανι χωρις καθολου λαδι αλλα με αλλο κολπακι/εβαλα λαδοκολλα βρεγμενη με ουζο :cool: και χωρις λαδι εκει πανω τις γαριδουλες(αλατοπιπερωμενες και με ολα τα μπαχαρικα) σε δυνατη φωτια να ψηθουν για 2-3 λεπτα.Ειναι αρκετα.
-Τις βγαζω και τις βαζω σε πιατο.
-Εχω κοψει σε κομματια τα ντοματινια που εχουν εξαιρετικη γευση,κρεμμυδι,σκορδο και την κοκκινη πιπερια φλωρινης και τα βαζω στο ιδιο τηγανι.Ακομα δεν βαζω λαδι.Ανακατευω..βαζω αλατοπιπερο..μπαχαρι,παπρικα και ριγανη και ουζο και αφηνω να βρασουν.Σκεπασμενο σε μετρια φωτια.
-Κανενα 15λεπτο περιπου.Να σωθουν τα ζουμια.Στο τελος βαζω το ελαιολαδο που θελω,,και μεσα ξαναβαζω τις γαριδες..ανεβαζω θερμοκρασια για να μην σιγοβρασουν οι γαριδες...σε 2 λεπτα πεταω και τη φετα κομμενη σε κομματια και κλεινω φωτια.
-πασπαίζω με παπρικα και ριγανη.
ΛΟΥΚΟΥΜΙ!
20240128_142950.jpg
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Ούζο όταν λες, γιατί το βάζεις; Και πόσο;
Το ουζο ειναι ΟΛΑ τα λεφτα στις γαριδες! Πιστεψε με και δνε ειναι δικια μου εφευρεση.
Δινει απιστευτη γευση!
Αν γκουγκλαρεις γαριδες με ουζο θα δεις απειρες συνταγες.Ιδανικα αν εχεις και ανηθο και σου αρεσει..ειναι φοβερο!
Το ποσο ...εξαρταται.Εγω εβαλα στην αρχη μουσκευονατς το χαρτι κουζινας...οκ πολυ λιγο εκει διοτι θελουμε να ψηθουν οι γαριδες και οχι να βρασουν..απλα βρεχω το χαρτι αντι με νερο για να μην καει με ουζο..για ακομα καλυτερη γευση.
Μετα..βαζοντας τις ντοματες κλπ..αν δενε χει πολλα υγρα ριχνεις λγο ουζο..αλλα ολα τα λεφτα ειναι στο τελος.Δηλαδη αφου εχει γινει η σαλτσα ,εχουν σωθει τα ζουμια και προσθετεις τις γαριδες..εκει αναβεις φωτια και σβηνεις με ουζο..αφηνεις για κανα 2 λεπτα για να μεινει η γευση του ουζου.Κοιτα..εγω για 2 μεριδες εβαλα περιπου εναμιση φλυτζανι του καφε (το μικρο) ουζο.Για περισσοτερες μεριδες πραξε αναλογα αλλα ειναι και θεμα γουστου,Σημασια εχιε να βαλεις λιγο οταν βραζουν αν δενε χουν πολλα ζουμια τα μυρωδικα και η ντοματα σου και οταν εχει σωθει ο ζωμος και ριξεις τις γαριδες στο τελος..εκει πρεπει να βαλεις το περισσοτερι ουζο,.,να μεινει κανα 2 λεπτα σε μετρια προς δυνατη φωτια και να το βγαλεις.
Σου λεω αλλη φαση.Κια ηταν και πανευκολο.

-Βασικα τωρα που ξαναβλεπω την συνταγη μου ξεχασα να πω οτι αφου στο τελος πεταξα τις γαριδες μεσα στη σαλτσα...ΞΑΝΑΕΒΑΛΑ ΟΥΖΟ...τοτε μπαινει το ΄περισσοτερο ουζο...για 2 μεριδες περιπου 1μιση με 2 φλυτζανια κλασικα, του ελληνικου καφε,ουζο.Δυναμωνω φωτια..ανακατευω,αδ]φηνω κανενα 2λεπτο και βγαζω για να μεινει η γευση του ουζου!
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Σημερα εφτιαξα Γαριδες σαγανακι...με το κελυφος μεγαλες...πανακριβες..3 εβαλα.. :hehe:

ενταξει πεντανοστιμες!
ΥΛΙΚΑ
  • Γαριδες
  • κρεμμυδι
  • σκορδο
  • κοκκινη πιπερια φλωρινης
  • ντοματινια
  • ελαιολαδο
  • αλατοπιπερο
  • ριγανη
  • παπρικα
  • μπαχαρι
  • Ανηθος ή μαιντανος(δεν ειχα)
  • ουζο
  • φετα
ΕΚΤΕΛΕΣΗ
-Καθαριζω τις γαριδες αφηνοντας το κεφαλι για γευση.Εμενα το ενα κοπηκε..:hehe:
-Σε αντικολλητικο κεραμικο τηγανι χωρις καθολου λαδι αλλα με αλλο κολπακι/εβαλα λαδοκολλα βρεγμενη με ουζο :cool: και χωρις λαδι εκει πανω τις γαριδουλες(αλατοπιπερωμενες και με ολα τα μπαχαρικα) σε δυνατη φωτια να ψηθουν για 2-3 λεπτα.Ειναι αρκετα.
-Τις βγαζω και τις βαζω σε πιατο.
-Εχω κοψει σε κομματια τα ντοματινια που εχουν εξαιρετικη γευση,κρεμμυδι,σκορδο και την κοκκινη πιπερια φλωρινης και τα βαζω στο ιδιο τηγανι.Ακομα δεν βαζω λαδι.Ανακατευω..βαζω αλατοπιπερο..μπαχαρι,παπρικα και ριγανη και ουζο και αφηνω να βρασουν.Σκεπασμενο σε μετρια φωτια.
-Κανενα 15λεπτο περιπου.Να σωθουν τα ζουμια.Στο τελος βαζω το ελαιολαδο που θελω,,και μεσα ξαναβαζω τις γαριδες..ανεβαζω θερμοκρασια για να μην σιγοβρασουν οι γαριδες...σε 2 λεπτα πεταω και τη φετα κομμενη σε κομματια και κλεινω φωτια.
-πασπαίζω με παπρικα και ριγανη.
ΛΟΥΚΟΥΜΙ!
View attachment 128817
Έτσι όπως φαίνεται το αποτέλεσμα και από την περιγραφή θα μας κάνεις και εμάς που δεν έχουμε δοκιμάσει ποτέ γαρίδες να το προσπαθήσουμε!
Γεια στα χέρια σου, φαίνεται πεντανόστιμο. Και πολύ κατατοπιστική η περιγραφή όπως και η διευκρίνησή σου για το ούζο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Έτσι όπως φαίνεται το αποτέλεσμα και από την περιγραφή θα μας κάνεις και εμάς που δεν έχουμε δοκιμάσει ποτέ γαρίδες να το προσπαθήσουμε!
Γεια στα χέρια σου, φαίνεται πεντανόστιμο. Και πολύ κατατοπιστική η περιγραφή όπως και η διευκρίνησή σου για το ούζο.
Βρε συ...και εγω μικρη δεν ειχα δοκιμασει γαριδες..καντο..ειναι φανταστικες καιε χουν ΄πολυ ηπια γευση.Ο καραβιδες ειναι ΚΑΠΩς....οι γαριδες ειναι υπεροχες!!
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Βρε συ...και εγω μικρη δεν ειχα δοκιμασει γαριδες..καντο..ειναι φανταστικες καιε χουν ΄πολυ ηπια γευση.Ο καραβιδες ειναι ΚΑΠΩς....οι γαριδες ειναι υπεροχες!!
Εντάξει με έπεισες, κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω το δίχως άλλο!
Βέβαια κάτσε πρώτα να μάθουμε να κάνουμε τα απλά με μια κάποια ευχέρεια :laugh: , και έπειτα θα προσπαθήσω και τα πιο γκουρμέ πιάτα σαν αυτό.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Το ουζο ειναι ΟΛΑ τα λεφτα στις γαριδες! Πιστεψε με και δνε ειναι δικια μου εφευρεση.
Δινει απιστευτη γευση!
Αν γκουγκλαρεις γαριδες με ουζο θα δεις απειρες συνταγες.Ιδανικα αν εχεις και ανηθο και σου αρεσει..ειναι φοβερο!
Το ποσο ...εξαρταται.Εγω εβαλα στην αρχη μουσκευονατς το χαρτι κουζινας...οκ πολυ λιγο εκει διοτι θελουμε να ψηθουν οι γαριδες και οχι να βρασουν..απλα βρεχω το χαρτι αντι με νερο για να μην καει με ουζο..για ακομα καλυτερη γευση.
Μετα..βαζοντας τις ντοματες κλπ..αν δενε χει πολλα υγρα ριχνεις λγο ουζο..αλλα ολα τα λεφτα ειναι στο τελος.Δηλαδη αφου εχει γινει η σαλτσα ,εχουν σωθει τα ζουμια και προσθετεις τις γαριδες..εκει αναβεις φωτια και σβηνεις με ουζο..αφηνεις για κανα 2 λεπτα για να μεινει η γευση του ουζου.Κοιτα..εγω για 2 μεριδες εβαλα περιπου εναμιση φλυτζανι του καφε (το μικρο) ουζο.Για περισσοτερες μεριδες πραξε αναλογα αλλα ειναι και θεμα γουστου,Σημασια εχιε να βαλεις λιγο οταν βραζουν αν δενε χουν πολλα ζουμια τα μυρωδικα και η ντοματα σου και οταν εχει σωθει ο ζωμος και ριξεις τις γαριδες στο τελος..εκει πρεπει να βαλεις το περισσοτερι ουζο,.,να μεινει κανα 2 λεπτα σε μετρια προς δυνατη φωτια και να το βγαλεις.
Σου λεω αλλη φαση.Κια ηταν και πανευκολο.

-Βασικα τωρα που ξαναβλεπω την συνταγη μου ξεχασα να πω οτι αφου στο τελος πεταξα τις γαριδες μεσα στη σαλτσα...ΞΑΝΑΕΒΑΛΑ ΟΥΖΟ...τοτε μπαινει το ΄περισσοτερο ουζο...για 2 μεριδες περιπου 1μιση με 2 φλυτζανια κλασικα, του ελληνικου καφε,ουζο.Δυναμωνω φωτια..ανακατευω,αδ]φηνω κανενα 2λεπτο και βγαζω για να μεινει η γευση του ουζου!
Δεν είχα κρασί μια φορά που έφτιαχνα τηγανιά και έβαλα ούζο! Απίστευτα γευστικό το πιάτο...

Φαντάζομαι οι γαρίδες..
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Εντάξει με έπεισες, κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω το δίχως άλλο!
Βέβαια κάτσε πρώτα να μάθουμε να κάνουμε τα απλά με μια κάποια ευχέρεια :laugh: , και έπειτα θα προσπαθήσω και τα πιο γκουρμέ πιάτα σαν αυτό.
Μπορεις για αρχη να παρεις τις μικρες γαριδουλες /κατεψυγμενες τις προβρασμενες χωρις κελυφος..τις καθαρισμενες.Κανε μακαροναδα με αυτες και θα πεθανεις!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είχα κρασί μια φορά που έφτιαχνα τηγανιά και έβαλα ούζο! Απίστευτα γευστικό το πιάτο...

Φαντάζομαι οι γαρίδες..
Κια εγω βαζω σε ολα τα φαγητα μου κρασι.Αλλα στις γαριδες το ουζο ειναι μαστ λεμε! :cool:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top