Οι δικές μας κουζινοδημιουργίες

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Ερασιτέχνης μάγειρας εδώ. Κάνω εξαιρετική μακαρονάδα με σάλτσα ντομάτας και τυρί. Φτιάχνω πολλά απλά φαγητά ρύζι στον ατμό, αυγά τηγανιτά-βραστά, πατάτες τηγανιτές τηγανιτά μπιφτέκια, κεφτέδες...αν μπορείτε προτείνετε κανα δυο συνταγές για απλά, νόστιμα, θρεπτικά, οικονομικά φαγητά αν θέλετε. Καμιά σούπα ντομάτας, καμιά ομελέτα οτι γνωρίζετε. Μη μου γράψετε για κανα παστίτσιο-ογκρατέν γιατί στο σπίτι μένουμε μόνο δυο άτομα και πως θα είχε καταναλωθεί αυτό.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,583 μηνύματα.
Ερασιτέχνης μάγειρας εδώ. Κάνω εξαιρετική μακαρονάδα με σάλτσα ντομάτας και τυρί. Φτιάχνω πολλά απλά φαγητά ρύζι στον ατμό, αυγά τηγανιτά-βραστά, πατάτες τηγανιτές τηγανιτά μπιφτέκια, κεφτέδες...αν μπορείτε προτείνετε κανα δυο συνταγές για απλά, νόστιμα, θρεπτικά, οικονομικά φαγητά αν θέλετε. Καμιά σούπα ντομάτας, καμιά ομελέτα οτι γνωρίζετε. Μη μου γράψετε για κανα παστίτσιο-ογκρατέν γιατί στο σπίτι μένουμε μόνο δυο άτομα και πως θα είχε καταναλωθεί αυτό.
θα σου πω 3....ευκολα φτηνα και αρεσουν στα κοριτσια
ριζοτο μανιταρι
χοιρινο τεριακι
πατατες γκραντινε στο φουρνο
θες?
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
και αρεσουν στα κοριτσια
κι αν το 2ο άτομο είναι άντρας;;

Λοιπον, μπορείς να κανεις πουρέ με κοτοπουλάκι, καμια υγιεινή σαλατα χορταστική με κινοα, μαρούλι, κοτόπουλο, ντρεσινγκ τις επιλογής σου, κρουτον, καλαμπόκι, σταφύλι (ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ), noodles με λαχανικά και μπαχαρικά της επιλογής σου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,583 μηνύματα.
κι αν το 2ο άτομο είναι άντρας;;

Λοιπον, μπορείς να κανεις πουρέ με κοτοπουλάκι, καμια υγιεινή σαλατα χορταστική με κινοα, μαρούλι, κοτόπουλο, ντρεσινγκ τις επιλογής σου, κρουτον, καλαμπόκι, σταφύλι (ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ), noodles με λαχανικά και μπαχαρικά της επιλογής σου.
Αν το 2ο ειναι αντρας ..δεν υπαρχει θεμα ,,οι αντρες τρωνε απ ολα
διοτι
1 . Δεν καταλαβαινουν οσες γευσεις μπορουν τα κοριστια
2. Ειναι θεμα συμπαραστασης και θαυμασμου διοτι αυτοι δεν ξερουν ουτε το ματι να αναψουν

Αυτα ομως που προτεινεις δυσκολο να τα φανε..πρεπει οταν τους τα σερβιρεις να φορας μαγιο.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,583 μηνύματα.

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Μπορείς να φτιάξεις noodles πανεύκολα και σε χρόνο dt.

Βάλε γαρίδες να βράσουν σε λίγο νερό, πρόσθεσε λαχανικά, (ακόμη και κατεψυγμένα) σάλτσα σόγιας, τα αγαπημένα σου μπαχαρικά, ρίξε τα noodles ανακατεύοντας τα για τέσσερα λεπτά και.. Βουαλά, τρως.
IMG_20230906_215601.jpg
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Χμμ γαρίδες είναι λίγο φαγητό πολυτελείας για εμένα μάλλον. Noodles από που προμηθεύεσαι? Για καλή ποιότητα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,583 μηνύματα.
ριζοροτο μανιταρι χωρις μανιταρια
3 ατομα

υλικα

ξερο κρεμυδι.. ενα μεγαλο
φρεσκο κρεμυδακι ( προαιρετικο)
ρυζι καρολινα ( τα καρναρολια ειναι ακριβα)
ενα κυβο μανιταρι
ενα κυβο κοτοπουλο
λιγο ελαιολαδο
βουτυρο φλωρα ή λουρπακ ( προαιρετικο... παρε φλωρα με βουτυρο 1,9€ το λουρπακ ειναι ακριβω 4.5€
Τυρι τριμενο ( παρμεζανα , πεκορινο, κεφαλοτυρι, κασερι.. σκληρο να ειναι ... και αυτο αν εχεις)

Εκτελεση
Παιρνουμε το μεγαλο κρεμυδι το καθαριζουμε το κομματιαζουμε και το ρινουμε στο μουλτι να το κανουμε μικρα κομματακια... στην συνεχεια στο νεροχυτη με το τρυπιτουλι το αναποδογυριζουμε να φυγει το ζουμι.
( το ζουμι δεν αφηνει το κρεμιδι να τηγανιστει το βραζει)
βεβαια ή λυση ειναι το κοψιμο στο χερι αλλα ειναι βαρετο

Παιρνουμε μια κατσαρολιτσα ( πχ 3λ) οχι πλατια και ριχνουμε μεσα 5 κσ ελαιολαδο και το κρεμιδι
Παιρνουμε το σακουλι με την καρολινα και για τρια ατομα ριχνουμε μεσα στην κατσαρολα 6 χουφτες δικες σου ρυζι.
Σε αλλη κατσαρολα βραζουμε νερο (πχ 2λ)
Αναβουμε το ματι φουλ (9) και με μια κουταλιτσα το γυρναμε.
το γυρναμε να τηγανισουμε το κρεμυδι και το ρυζι.
Το γυρναμε το γυρναμε μεχρι το ρυζι να αρχισει να γινεται ψιλοδιαφανο

Παιρνουμε μια κουταλα καυτο νερο και την ριχνουμε μεσα και γυρναμε
αυτο φουρφουριζει ..διψαει και το πινει...αντε παλι δευτερη κουταλα νερο
παλι γυρναμε να το πιει ....αντε τριτη κουταλα και παλι τα ιδια.

Ωραια τωρα ριχνουμε μεσα κυβο μανιταρι κυβο κοτοπουλο και 3 κουταλες νερο... τωρα κατεβαζουμε και λιγο την φωτια (7) και γυρναμε οχι τρελα οπως πριν....
Μολις πινει το νερο προσθετουμε μια κουταλα νεο
αυτο μεχρι να δοκιμασουμε το ρυζι και να ειναι αποδεκτο
θα δουμε οτι εχει χυλωσει και θα εχει και λιγο νερακι.

ε αφου το χυλοσαμε το κατεβαζουμε απο την φωτια και ριχνουμε 2 κσ βουτηρο και μια-δυο χουφτες παρμεζανα ή αλλο...
( το τυρι το κανει νοστιμο αλλα βαρυ)
δικιμαζεις αν θελει αλατι
Το βουτυρο το πηζει λιγο και το γυαλιζει

Ανακατευουμε και σερβιρουμε σε μεγαλο ρηχό πιατο με πιπερακι απο πανω

ριζοτο μανιταρι με μανιταρια

Σε ενα τηγανι βαζουμε μισο κεσεδακι μανιταρια ( 1,9€) κομμενα στα 4
δυνατη φωτια να σωταριστουν και να μαλακώσουν ( οχι πολυ... λιγο..ετσι να σκουρύνουν)
Κραταμε μερικα για ντεκορ (30) και τα αλλα τα φερνουμε βολτα στο μουλτι να γινουν κομματακια και τα ριζχουμε μεσα στην προηγουμενη διαδικασια στην φαση που ριχνουμε τους κυβους.

Τα υπολοιπα ειναι τα ιδια απλα στο τελος βαζουμε ετσι και 10 κομματακια στο πιατο απο τα κρατημενα

αν βαλεις κρεμυδακι φρεσκο και αυτο μαζι στην αρχη με το ξερο κρεμυδι

χρονος για αρχαριο 45-60 λεπτα συνολικα με τα κοψιματα

1694250915871.png


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χμμ γαρίδες είναι λίγο φαγητό πολυτελείας για εμένα μάλλον. Noodles από που προμηθεύεσαι? Για καλή ποιότητα?
τα καλυτερα ειναι της κνορ και εχουν 2+ € η συσκευασια ( ισως για 2 ατομα)

1694250151107.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Χμμ γαρίδες είναι λίγο φαγητό πολυτελείας για εμένα μάλλον. Noodles από που προμηθεύεσαι? Για καλή ποιότητα?
Προσωπικά τα παίρνω συνήθως από καταστήματα τύπου wokshop γιατί πηγαίνω συχνά, αλλά και αυτά που βρίσκεις στα σούπερ μάρκετ μια χαρά είναι. Επίσης, μπορείς να παραλείψεις τις γαρίδες ή να τις αντικαταστήσεις με αυγό ή leftovers από κοτόπουλο για παράδειγμα, που θα το ρίξεις μαζί με τα noodles, αφού έχουν βράσει τα λαχανικά.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Μπορείς να φτιάξεις noodles πανεύκολα και σε χρόνο dt.

Βάλε γαρίδες να βράσουν σε λίγο νερό, πρόσθεσε λαχανικά, (ακόμη και κατεψυγμένα) σάλτσα σόγιας, τα αγαπημένα σου μπαχαρικά, ρίξε τα noodles ανακατεύοντας τα για τέσσερα λεπτά και.. Βουαλά, τρως.
View attachment 121388
Θέλω να το φάω
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Πετάγεσαι στο σούπερ μαρκετ και με το που γυρίσεις σε 20 λεπτά το πολύ, τρώς!
Συνήθως έπαιρνα τα noodles που γεμίζουν ίσα ίσα ένα πιάτο. Αυτά που ανέβασες φαίνονται αρκετά χορταστικά σε ποσότητα. I’ll definitely give it a try (χωρίς τις γαρίδες βέβαια γιατί δεν μου αρέσουν).
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Συνήθως έπαιρνα τα noodles που γεμίζουν ίσα ίσα ένα πιάτο. Αυτά που ανέβασες φαίνονται αρκετά χορταστικά σε ποσότητα. I’ll definitely give it a try (χωρίς τις γαρίδες βέβαια γιατί δεν μου αρέσουν).
Τα συγκεκριμένα που ανέβασα, είναι τα τρία από τα πέντε blocks που περιέχει αυτή η συσκευασία και που είναι αυτά που συναντώ πιο συχνά σχεδόν σε όλα τα σούπερ μάρκετ.
xlarge_20200428115212_oriental_express_noodles_family_375gr.jpeg


Νομίζω πως με αυτή την ποσότητα, (3 από 5) χορταίνουν δυο άτομα. Με 5 από 5, σκάνε!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,068 μηνύματα.
Πες μου γι' αυτό αν θέλεις φίλε. Το χοιρινό το αποφεύγω. Και το φούρνο...
Το χοιρινό όλοι το αποφεύγουμε. Στο φούρνο όμως γίνονται πολύ πιο εύκολα τα φαγητά που θες. Από μια ομελέτα φούρνου που ρίχνεις μέσα μανιτάρια, πατάτες βραστές ή κολοκύθια με λίγο τυράκι και γάλα, μέχρι στήθος κοτόπουλου που ρίχνεις λίγο νεράκι με κριθαράκι ξέρω γω και γίνεται τέλειο αφού ψήνεται στο νερό του κοτόπουλου.

Εγώ δεν ψάχνω πια συνταγές, έχω ένα πράγμα που θέλω να φτιάξω εκείνη τη μέρα και βρίσκω πώς να το φτιάξω. Οι συνταγές είναι για τους άσχετους. Οι καλοί μάγειρες κλέβουν ιδέες από όλες τις συνταγές και κάνουν τη δική τους.

Όχι να το παινευτώ αλλά η μαγειρική είναι το φόρτε μου.

Σκέψου λοιπόν κυρίως φαγητά που θες σε μια βδομάδα πχ 3 λαχανικά, 2 κοτόπουλα - κρέας, 1 ψάρι, 1 όσπριο και κινήσου έτσι.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Δεν λέω, βλάπτουν τα χοιρινά. Αλλά είναι υπέροχη αμαρτία!
Πατέρας και υιός, "αμερικανάκια" σήμερα. Lynyrd Skynyrd, φαλτσέτα αργοψημένη και jack Daniel's barbecue sauce.
IMG_20230909_154353.jpg
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top