Οι φράσεις που σιχαίνεστε...

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω καταλάβει ακόμα αλλά υπάρχουν όντως άνθρωποι που θα αρχίσουν να απαντάνε και να κάνουν ολόκληρη συζήτηση για κάτι ακόμα και εάν δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για αυτό. Είναι εκνευριστικό γιατί στην ουσία είναι ολόκληρο τσίρκο για να μην πουν απλά οτι δεν γνωρίζουν. Οπότε ναι,είναι προσβλητικό με την έννοια οτι σε θεωρούν χαζό.

Εσύ είσαι αναλυτική ευτυχώς :laugh: .
Ανούσιο είναι!
΄Ασε που είναι προφανές ότι γίνονται ρεζίλι αφού εύκολα τους καταλαβαίνεις!

Ωραία περνάμε και σήμερα!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
«Όλα θα πάνε καλά»

Το μεγαλύτερο και συνηθέστερο ψέμα που λέμε οι άνθρωποι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εννοείται αυτό. Μια απλή επίσκεψη στο thread για τον κόβιντ να κάνεις το διαπιστώνεις ιδίοις όμμασι.

Καλό pick, εαν και, το να σου πουν οτι όλα θα πάνε στραβά δεν είναι τόσο useful, έτσι δεν είναι ; :laugh:
Καλά και εδω μέσα το παρατηρείς. Απλά αναρωτιέμαι απο πότε οι άνθρωποι γίναμε τόσο "μυγιάγγιχτοι" στην ιδέα του να μην ξέρουμε, και τόσο δεκτικοί στο να προσποιούμαστε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ανούσιο είναι!
΄Ασε που είναι προφανές ότι γίνονται ρεζίλι αφού εύκολα τους καταλαβαίνεις!

Ωραία περνάμε και σήμερα!
Η συζήτηση γίνεται ανούσια γιατί χάνεται η εμπιστοσύνη και η αξιοπιστία του λόγου του άλλου. Και θεωρώ άκρως αρνητικό το να μην σε παίρνουν στα σοβαρά.

Εγώ προσωπικά περνάω αρκετά καλά σήμερα γιατί ακυρώθηκαν τα μαθήματα. Πάλι καλά γιατί είχα μόνο ένα δίωρο και δεν άξιζε :wake:.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλό pick, εαν και, το να σου πουν οτι όλα θα πάνε στραβά δεν είναι τόσο useful, έτσι δεν είναι ; :laugh:
Δεν χρειάζεται να πεις κάτι από τα δύο. Στην ψυχοθεραπεία και στη συμβουλευτική, πάντως, το «όλα θα πάνε καλά» είναι από τα μεγαλύτερα don'ts.
Καλά και εδω μέσα το παρατηρείς. Απλά αναρωτιέμαι απο πότε οι άνθρωποι γίναμε τόσο "μυγιάγγιχτοι" στην ιδέα του να μην ξέρουμε, και τόσο δεκτικοί στο να προσποιούμαστε.
Έλα ντε. Προσωπικά, όταν δεν γνωρίζω για κάτι, ιδιαίτερα όταν αυτό αφορά σε κάποιον επιστημονικό κλάδο, ούτε που θα διανοηθώ να πάρω θέση ή να εκφέρω άποψη. Τι «θέση» και τι «άποψη» θα μπορούσα να εκφέρω άλλωστε;
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
"Μ' αρέσουν τα γερμανικά" :redcard:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν χρειάζεται να πεις κάτι από τα δύο. Στην ψυχοθεραπεία και στη συμβουλευτική, πάντως, το «όλα θα πάνε καλά» είναι από τα μεγαλύτερα don'ts.
Στην πραγματική ζωή όμως αν πχ έχεις ένα πρόβλημα και το συζητάς μ΄έναν φίλο σου εκτενώς και σου λέει την γνώμη του και αφού έχετε εξαντλήσει το θέμα, σου λέει παρηγορητικά:
"Μην στενοχωριέσαι φιλαράκι, εδώ είμαι εγώ για ο,τι μπορώ να βοηθησω, θα φτιάξει η κατάσταση, όλα καλά θα πάνε!"
Δεν αισθάνεσαι μια ανακούφιση;
Τι θα ήθελες να σου πει;
"Κάνε κουράγιο φίλε γιατί τα χειρότερα έρχονται!"

Έλα ντε. Προσωπικά, όταν δεν γνωρίζω για κάτι, ιδιαίτερα όταν αυτό αφορά σε κάποιον επιστημονικό κλάδο, ούτε που θα διανοηθώ να πάρω θέση ή να εκφέρω άποψη. Τι «θέση» και τι «άποψη» θα μπορούσα να εκφέρω άλλωστε;
Σαν να πω εγώ ότι ξέρω Μαθηματικά, ένα πράγμα! :lol:
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
- Τι έχεις ?
-Τίποτα ...
-Είσαι σίγουρος -η ?
-Ναι σου λέω ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ .
-Οκ τότε ...

Μετά από λίγο ακολουθεί ο μονόλογος ..

-Εισαι αδιαφορος -η και δεν νοιάζεσαι ...😵

άσχετα αν έχεις ρωτήσει ένα εκατομμύριο φορές και έχεις εισπράξει ένα Τίποτα 🔫🔫 γιατί ο άλλος πρέπει να είναι και μάντης ...🕵️
 

Zukov

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,903 μηνύματα.
Μπορει να πει φιλαρακι ευχομαι να πανε ολα καλα. Μερικες φορες αν και λεγεται καλοπροαιρετα το θα πανε ολα καλα δημιουργει τη ψευδαισθηση οτι ολες οι καταστασεις θα εχουν θετικη εκβαση, κατι που ειναι προφανες οτι δεν συμβαινει
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην πραγματική ζωή όμως αν πχ έχεις ένα πρόβλημα και το συζητάς μ΄έναν φίλο σου εκτενώς και σου λέει την γνώμη του και αφού έχετε εξαντλήσει το θέμα, σου λέει παρηγορητικά:
"Μην στενοχωριέσαι φιλαράκι, εδώ είμαι εγώ για ο,τι μπορώ να βοηθησω, θα φτιάξει η κατάσταση, όλα καλά θα πάνε!"
Δεν αισθάνεσαι μια ανακούφιση;
Προσωπικά δεν με βοηθάνε καθόλου τέτοιες εκφράσεις. Τις θεωρώ (και είναι) ψέμα, παρ'όλη την καλή διάθεση αυτού που τις λέει. Πως θα πάνε όλα καλά; Που το ξέρεις; Στο χέρι σου είναι; Επιπλέον, πολλές φορές το «όλα καλά θα πάνε» το λένε οι άνθρωποι για να ξεμπερδεύουν με τον άλλον, γιατί κουράζονται να ακούν τις στεναχώριες του άλλου. Έτσι το λένε για να αλλάξουν θέμα.
Τι θα ήθελες να σου πει;
"Κάνε κουράγιο φίλε γιατί τα χειρότερα έρχονται!"
Γιατί πρέπει ντε και καλά να πεις κάτι από τα δύο;
Σαν να πω εγώ ότι ξέρω Μαθηματικά, ένα πράγμα! :lol:
Ή εγώ οτιδήποτε από θετικές επιστήμες :)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά δεν με βοηθάνε καθόλου τέτοιες εκφράσεις. Τις θεωρώ (και είναι) ψέμα, παρ'όλη την καλή διάθεση αυτού που τις λέει. Πως θα πάνε όλα καλά; Που το ξέρεις; Στο χέρι σου είναι; Επιπλέον, πολλές φορές το «όλα καλά θα πάνε» το λένε οι άνθρωποι για να ξεμπερδεύουν με τον άλλον, γιατί κουράζονται να ακούν τις στεναχώριες του άλλου. Έτσι το λένε για να αλλάξουν θέμα.
Είπα ότι θα του το πει μετά από εκτενή συζήτηση που σημαίνει ότι πράγματι ενδιαφέρεται και έχει αφιερώσει χρόνο σ΄αυτόν.
Μην τα παίρνεις τοις μετρητοίς βρε Ηλία!
΄Ασε να κάνουμε μια ανάλαφρη συζήτηση που έχω μουλιάσει από την βροχή και καθόλου δεν θέλω να το πάρω απόφαση ότι τέλειωσε το καλοκαίρι!
΄Εχω κι εγώ τον καημό μου!:D
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να πεις κάτι από τα δύο. Στην ψυχοθεραπεία και στη συμβουλευτική, πάντως, το «όλα θα πάνε καλά» είναι από τα μεγαλύτερα don'ts.

Έλα ντε. Προσωπικά, όταν δεν γνωρίζω για κάτι, ιδιαίτερα όταν αυτό αφορά σε κάποιον επιστημονικό κλάδο, ούτε που θα διανοηθώ να πάρω θέση ή να εκφέρω άποψη. Τι «θέση» και τι «άποψη» θα μπορούσα να εκφέρω άλλωστε;

Ναι βγάζει νόημα. Εαν λες στον άλλο οτι όλα θα πάνε καλά ενώ δεν ξέρεις στην ουσία το πρόβλημα του, είναι κάπως υποκριτικό. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει το μέλλον. Φαντάζομαι οτι ενθαρρύνουν με διαφορετικό τρόπο που εστιάζει στο τώρα. Ας πούμε "σήμερα έκανες το τάδε πράγμα ή αντέδρασες με τον τάδε τρόπο όπως είπαμε, οπότε τα πήγες καλά". Κάτι πιο πρόσφατο χρονικά δηλαδή.

Δεν είναι τόσο θέμα γνώσεων σε κάτι συγκεκριμένο Ηλία. Κάποιοι άνθρωποι είναι αλαζόνες ή υπερόπτες οπότε ακόμα και εαν δεν έχουν γνώσεις, δρουν σαν να ήταν experts. Άλλοι έχουν περισσότερες γνώσεις, αλλά έχουν λιγότερη αυτοπεποίθηση και δεν επιμένουν πολύ ύπο τον φόβο μήπως πουν κάτι λάθος. Είναι μια περίεργη αντίθεση η οποία βασίζεται σε προσωπικά traits κυρίως.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ασε να κάνουμε μια ανάλαφρη συζήτηση που έχω μουλιάσει από την βροχή και καθόλου δεν θέλω να το πάρω απόφαση ότι τέλειωσε το καλοκαίρι!
΄Εχω κι εγώ τον καημό μου!:D
Συγγνώμη, Λένω, μα δεν μπορώ να κάνω ανάλαφρες συζητήσεις. Το έχω στη φύση μου να συζητάω μόνο για σοβαρά θέματα με επιχειρηματολογία.
Όσο για τις βροχές, το καλοκαίρι τελείωσε για τα καλά, καλύτερα να το πάρεις απόφαση και θα δεις, όλα καλά θα πάνε!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είναι τόσο θέμα γνώσεων σε κάτι συγκεκριμένο Ηλία. Κάποιοι άνθρωποι είναι αλαζόνες ή υπερόπτες οπότε ακόμα και εαν δεν έχουν γνώσεις, δρουν σαν να ήταν experts. Άλλοι έχουν περισσότερες γνώσεις, αλλά έχουν λιγότερη αυτοπεποίθηση και δεν επιμένουν πολύ ύπο τον φόβο μήπως πουν κάτι λάθος. Είναι μια περίεργη αντίθεση η οποία βασίζεται σε προσωπικά traits κυρίως.
Θαυμάζω τους ανθρώπους που λένε «δεν γνωρίζω» και ακόμα περισσότερο αυτούς που λένε «έκανα λάθος»
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγγνώμη, Λένω, μα δεν μπορώ να κάνω ανάλαφρες συζητήσεις. Το έχω στη φύση μου να συζητάω μόνο για σοβαρά θέματα με επιχειρηματολογία.
Όσο για τις βροχές, το καλοκαίρι τελείωσε για τα καλά, καλύτερα να το πάρεις απόφαση και θα δεις, όλα καλά θα πάνε!
:lol::lol::lol:
΄Εχω μηχανισμούς άμυνας!
Περιμένω τα Χριστούγεννα που είναι η αγαπημένη μου γιορτή!:santa:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Θαυμάζω τους ανθρώπους που λένε «δεν γνωρίζω» και ακόμα περισσότερο αυτούς που λένε «έκανα λάθος»
Οι άνθρωποι που φοβούνται να κάνουν "λάθη" έχουν σταματήσει την πνευματική τους εξέλιξη. Στα λάθη είναι που συμβαίνουν όλες οι σημαντικές αλλαγές,όχι στα σωστά ;) .
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για θυμήστε μου πάλι ποιο είναι το θέμα του thread;

Ξέρω, ξέρω εγώ το ξεκίνησα!
Μην βαράτε!
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορει να πει φιλαρακι ευχομαι να πανε ολα καλα. Μερικες φορες αν και λεγεται καλοπροαιρετα το θα πανε ολα καλα δημιουργει τη ψευδαισθηση οτι ολες οι καταστασεις θα εχουν θετικη εκβαση, κατι που ειναι προφανες οτι δεν συμβαινει
Ξέρεις τι σημασία και πόση δύναμη μπορεί να προσφέρει αυτή η φράση στον άνθρωπο που την λέμε ?

Η πίστη και η θετικοτητα στο πώς θα ξεκινήσουμε να αντιμετωπίσουμε μια κατάσταση ή ένα ενδεχόμενο πρόβλημα είναι η πιο ουσιαστική στην όλη υπόθεση 😉
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Το νου σου!"

πχ ΄Εχουμε να κάνουμε αυτό κι αυτό! Μην το ξεχάσεις! Το νου σου!
(Το έχω ξεχάσει ήδη!)
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ή το άλλο, "εεε για μένα είναι αυτονόητα αυτά τα πράγματα"

Βρε αι χεσου
Εξίσου σπαστικοί τύποι και αυτοί ναι. Νομίζουν οτι όλοι ζούνε μέσα στο κεφάλι τους και ξέρουν ακριβώς τι εννοούν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top