Οι φράσεις που σιχαίνεστε...

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά τέτοιου είδους εκπομπές μου θυμίζουν τα λόγια του Μπρεχτ: "παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας αλλά η αισθητική μας"

" Ἡ παιδεία ἐστί δεύτερος ἥλιος τοῖς ἀνθρώποις" Πλάτων



(Καθήστε ν΄αφήσω μπόλικο περιθώριο επειδή ντρέπομαι τον Πλάτωνα.)

Είδα το παρακάτω και θα το δείτε κι εσείς!
Και μην ακούσω όχι!
Θα το δείτε επειδή δεν θα γυρίζει το μάτι μόνο σε μένα!
Και θέλω ν΄ακούσω σχόλια!
Να διδαχτούμε βρε παιδάκι μου, πώς διεκδικεί μια σύγχρονη γυναίκα που μορφώνεται, κοινωνικοποιείται, εργάζεται, διεκδικεί τα όνειρά της και το σημαντικότερο που θα γίνει μητέρα, έναν άντρα που της έχει κινήσει το ενδιαφέρον;

(Ολόκληρο επεισόδιο, μην μου πείτε να δω ούτε για πλάκα γιατί θα πάθω κατάθλιψη.)
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
" Ἡ παιδεία ἐστί δεύτερος ἥλιος τοῖς ἀνθρώποις" Πλάτων



(Καθήστε ν΄αφήσω μπόλικο περιθώριο επειδή ντρέπομαι τον Πλάτωνα.)

Είδα το παρακάτω και θα το δείτε κι εσείς!
Και μην ακούσω όχι!
Θα το δείτε επειδή δεν θα γυρίζει το μάτι μόνο σε μένα!
Και θέλω ν΄ακούσω σχόλια!
Να διδαχτούμε βρε παιδάκι μου, πώς διεκδικεί μια σύγχρονη γυναίκα που μορφώνεται, κοινωνικοποιείται, εργάζεται, διεκδικεί τα όνειρά της και το σημαντικότερο που θα γίνει μητέρα, έναν άντρα που της έχει κινήσει το ενδιαφέρον;

(Ολόκληρο επεισόδιο, μην μου πείτε να δω ούτε για πλάκα γιατί θα πάθω κατάθλιψη.)
Λένω, είναι γενικό το θέμα και όχι μόνο από άποψη υποτίμησης του γυναικείου φύλου. Έχουμε μια ολόκληρη γενιά που μεγάλωσε και μεγαλώνει με social media και influencers, ανάλογα σκουπίδια θα της σερβίρουν να βλέπει. Σνομπισμός, υφάκι χιλίων καρδιναλίων και μη μου άπτου στα πάντα, λες και είναι γόνοι μεγαλοαστών (αγόρια-κορίτσια), αποθέωση της εξωτερικής εμφάνισης και σταδιακή εκμηδένιση της ανάγκης για εσωτερική καλλιέργεια. Η όλη φάση (σε παγκόσμιο επίπεδο) έχει αρχίσει να μου θυμίζει παρακμάζουσα πολιτεία από διήγημα του Lovecraft που περιμένει, μοιραία, το τέλος της, χωρίς να το γνωρίζει, χωρίς να το αισθάνεται.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λένω, είναι γενικό το θέμα και όχι μόνο από άποψη υποτίμησης του γυναικείου φύλου. Έχουμε μια ολόκληρη γενιά που μεγάλωσε και μεγαλώνει με social media και influencers, ανάλογα σκουπίδια θα της σερβίρουν να βλέπει. Σνομπισμός, υφάκι χιλίων καρδιναλίων και μη μου άπτου στα πάντα, λες και είναι γόνοι μεγαλοαστών (αγόρια-κορίτσια), αποθέωση της εξωτερικής εμφάνισης και σταδιακή εκμηδένιση της ανάγκης για εσωτερική καλλιέργεια. Η όλη φάση (σε παγκόσμιο επίπεδο) έχει αρχίσει να μου θυμίζει παρακμάζουσα πολιτεία από διήγημα του Lovecraft που περιμένει, μοιραία, το τέλος της, χωρίς να το γνωρίζει, χωρίς να το αισθάνεται.

Συμφωνώ μαζί σου!
Ασφαλώς εντάσσεται στο γενικότερο πλαίσιο που περιγράφεις!
Και γω χάζευα το Big Brother 1 αλλά ήμουν 9 χρονών.
Υποτίθεται ότι όταν έχει κυλήσει τόσο νερό στ΄αυλάκι, κάτι έχεις διαβάσει, κάτι έχεις μάθει, κάποιες αποτυχίες έχεις δεχτεί, κάποιους στόχους έχεις πετύχει, κάποιες εμπειρίες έχεις αποκτήσει, κάποια κριτική ικανότητα έχεις αναπτύξει, γενικά κάπως έχεις ωριμάσει!
Στο παραπάνω βίντεο οι συμμετέχουσες, μου φάνηκαν πάνω από 22-23 χρονών.
Προσωπικά με λυπεί να βλέπω νέα κορίτσια σ΄αυτήν την ηλικία να μην σέβονται τον εαυτό τους και να προβαίνουν σε τέτοιες γελοιότητες!
Τέλος πάντων!
Πολύ βαρύναμε το κλίμα!


Διάβασε το Number 11 του Jonathan Coe.
Πιστεύω ότι θα σου αρέσει!


 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Να παραγγείλουμε σουβλάκια;"

Όταν στο λέει Αθηναίζος και εννοεί πιτόγυρα.
 

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.

«Στα ‘λεγα εγώ, δε στα ‘λεγα;»​

Αυτό το κακό το χούι που όταν ένας άνθρωπος σας λέει τον πόνο του, που πάλι σκατά τα έκανε στη ζωή του και εσείς αντί να του δώσετε λίγο κουράγιο του φέρεστε σαν να είστε εισαγγελέας του Αρείου Πάγου.
Έχει ο άλλος τον καημό του, την πίκρα του, τα χάλια του γενικώς, έχει να συμμαζέψει και τα ασυμμάζευτα και σαν να μην του ‘φτάναν όλα αυτά, έχει και σας πάνω από το κεφάλι του να του τονίζετε ότι τον είχατε προειδοποιήσει. Κι άμα σας διαολοστείλει τον αρχίζετε στα «δε σου φταίω εγώ, μην ξεσπάς σε μένα» και λοιπά που κάνουν αυτόν που κλαίγεται να ξεχνάει την κατάθλιψή του και την ευγενική του ανατροφή και να θέλει να βιαιοπραγήσει εναντίον σας.
Και τώρα εσείς, ας πούμε, νιώθετε καλύτερα; Αυτό είναι εν προκειμένω το θέμα σας, να ακούσετε το «ναι, είχες δίκιο» ή να δείξετε μια στοιχειώδη ενσυναίσθηση και να καταλάβετε ότι το τελευταίο πράγμα που χρειάζεται ο απέναντι είναι να του λέτε πόσο μπροστά βλέπατε;
Και σε τελική ανάλυση, δεν είναι όλες οι αποφάσεις που παίρνουμε κατά καιρούς και οι πράξεις που τις υλοποιούν πλήρως εκ των προτέρων συνειδητοποιημένες ηλιθιότητες.
Καμιά φορά ο άλλος έχει πιστέψει σε αυτό που του τονίζατε ότι θα είναι παταγώδης αποτυχία και αποφάσισε να το ρισκάρει για λόγους που λόγος δε σας πέφτει. Και του βγήκε το ακριβώς αντίθετο από αυτό που υπολόγιζε ή του βγήκε θεόστραβα και επιβεβαιώθηκε ο γρουσούζης ο Μέρφι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.

«Στα ‘λεγα εγώ, δε στα ‘λεγα;»​

Αυτό το κακό το χούι που όταν ένας άνθρωπος σας λέει τον πόνο του, που πάλι σκατά τα έκανε στη ζωή του και εσείς αντί να του δώσετε λίγο κουράγιο του φέρεστε σαν να είστε εισαγγελέας του Αρείου Πάγου.
Έχει ο άλλος τον καημό του, την πίκρα του, τα χάλια του γενικώς, έχει να συμμαζέψει και τα ασυμμάζευτα και σαν να μην του ‘φτάναν όλα αυτά, έχει και σας πάνω από το κεφάλι του να του τονίζετε ότι τον είχατε προειδοποιήσει. Κι άμα σας διαολοστείλει τον αρχίζετε στα «δε σου φταίω εγώ, μην ξεσπάς σε μένα» και λοιπά που κάνουν αυτόν που κλαίγεται να ξεχνάει την κατάθλιψή του και την ευγενική του ανατροφή και να θέλει να βιαιοπραγήσει εναντίον σας.
Και τώρα εσείς, ας πούμε, νιώθετε καλύτερα; Αυτό είναι εν προκειμένω το θέμα σας, να ακούσετε το «ναι, είχες δίκιο» ή να δείξετε μια στοιχειώδη ενσυναίσθηση και να καταλάβετε ότι το τελευταίο πράγμα που χρειάζεται ο απέναντι είναι να του λέτε πόσο μπροστά βλέπατε;
Και σε τελική ανάλυση, δεν είναι όλες οι αποφάσεις που παίρνουμε κατά καιρούς και οι πράξεις που τις υλοποιούν πλήρως εκ των προτέρων συνειδητοποιημένες ηλιθιότητες.
Καμιά φορά ο άλλος έχει πιστέψει σε αυτό που του τονίζατε ότι θα είναι παταγώδης αποτυχία και αποφάσισε να το ρισκάρει για λόγους που λόγος δε σας πέφτει. Και του βγήκε το ακριβώς αντίθετο από αυτό που υπολόγιζε ή του βγήκε θεόστραβα και επιβεβαιώθηκε ο γρουσούζης ο Μέρφι.
Η καλύτερη λύση στη προκειμένη περίπτωση είναι να μην ζητήσεις ξανά τη συμβουλή του συγκεκριμένου ανθρώπου.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,616 μηνύματα.
"Μην αγχώνεσαι!"
Αν δεν το λένε ειρωνικά και το εννοούν το θεωρώ χαζή έκφραση (λες και υπάρχει ενσωματωμένο ένα κουμπάκι που με εντολή παντώντας το δηλαδή, θα σταματήσει διαμιάς το άγχος).
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,497 μηνύματα.
"Τι θα πουν οι άλλοι"
Αυτή η πρόταση έχει σκοτώσει τα περισσότερα όνειρα από οτιδήποτε άλλο στον κόσμο.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
"Μην το παίρνεις τόσο σοβαρά"
Εντάξει, από δω και πέρα θα σε γράφω εκεί που σου αξίζει.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν είναι φράσεις αλλά οι λέξεις : Κατίνα, αντροχωριστρα κ.α που παρεμπιπτόντως υπάρχουν μόνο για το γυναικείο φύλο 🤨
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι φράσεις αλλά οι λέξεις : Κατίνα, αντροχωριστρα κ.α που παρεμπιπτόντως υπάρχουν μόνο για το γυναικείο φύλο 🤨
Ελα ρε συ ποιος χρησιμοποιεί ακόμα αυτούς τους όρους?

Ειδικά το αντροχωριστρα ...
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Wanda

Νεοφερμένος

Η Wanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
- "Καλή Παναγιά" - τον 15Αύγουστο (έχει και κακή Παναγια?)
- "Έχει ο Θεός" (άκρως μοιρολατρικό, χρησιμοποιείται για να δώσει κουράγιο κι ελπίδα, αλλά δίνει 2 @@)
- "Πολύχρονη, πολύχρωμη κι ευτυχισμένη" - ευχές σε γενέθλια/γιορτή (πολύχρωμη? ΠΟΛΥΧΡΩΜΗ?? Ήρεμα ρωτάω..)
- "Δε φταίς εσύ, αλλά εγώ" (καταλάβαμε..εγώ φταίω!)
- "Μας άφησε χρόνους" (what? O_0)
- "Εγώ για το καλό σου το λέω" (μας έπεισες..)
- "Χωρίς παρεξήγηση.." (παρεξηγείσαι κατευθείαν γιατί ξέρεις ότι έρχεται μαλ@κία)
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,786 μηνύματα.
- "Πολύχρονη, πολύχρωμη κι ευτυχισμένη" - ευχές σε γενέθλια/γιορτή (πολύχρωμη? ΠΟΛΥΧΡΩΜΗ?? Ήρεμα ρωτάω..)
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΟ

μου τη σπάει πολυ το

Έλα ρε μην αγχώνεσαι
ΕΝΤΑΞΕΙ ΡΕ FREUD, τώρα ησύχασα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top