Ολική καταστροφή στη Μόρια

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Ένα ποστ πριν ισχυρίστηκες ότι είναι πολλοί και τώρα λες ότι ο αριθμός τους είναι μικρός.



Όταν προτείνεις ως λύση να τους επιστρέφουμε σε μία χώρα που δε θα τους δεχθεί, τι εναλλακτική μένει από το να καταλήξουν στη θάλασσα;

Αν σε απασχολεί η μέριμνα που όντως δεν υπάρχει - γι' αυτό άλλωστε και πολλοί που έφυγαν από τη Μόρια επέστρεψαν εκεί πέρα - να διεκδικήσεις ίσα δικαιώματα και για τους πρόσφυγες, όχι την εκδίωξή τους από τη χώρα στην οποία νόμιμα βρίσκονται.

Δηλαδη η Τουρκια με το νταβατζιλικι της , σου λέει εγω σου ριχνω σε σενα το προβλημα και χορευε εσύ. Και εσυ το δέχεσαι.

Και γιατι να διεκδικησω ισα δικαιωματα για κάποιον που ηρθε εδω χωρις να με ρωτησει , και οχι για τον άστεγο στο κέντρο της πόλης; επειδη το 1ο πουλάει περισσοτερο; τον ξέρω; ξέρω τι διαθέσεις έχει;

δε βρισκονται νομιμα στη χώρα φιλος. Σε αναγκάζουν να τους δεχτεις και να τους δώσεις προσωρινη άδεια.

Εκεινος που βρισκεται νομιμα σε μια χωρα οπως στις ΗΠΑ πχ... εμφανιζεται στις ΠΥΛΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥ και οχι οπου να ναι... κάνει αιτηση , εκδικάζεται και μετά παιρνει άδεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Εννοειται οτι αν έβλεπα κάποιον να χρειάζεται βοηθεια θα εβλεπα τι μπορω να κάνω... αλλα αυτο δε σημαινει πως πρέπει να βοηθησουμε ΤΑ εκατομμυρια που θα πλακώσουν εδώ. Δεν μπορεις να τους βοηθησεις ολους αυτους , γιατι απλά δεν μπορεις να τους παρέχεις αξιοπρεπή διαβιωση η οποια έρχεται μονο τελικά μέσα απο την εργασία.

Τα κονδυλια κάποια στιγμή θα τελειώσουν. Τωρα αυτα οποιος θέλει να τα καταλαβει τα καταλαβαινει.... χθές που ειχα πάει για μπάνιο ειδα κάτι κλειδια πάνω στη πορτα ενος αυτοκινητο κ κατεβηκα στη παραλια να ρωτησω σε ποιον ανήκει γιατι θα τους το έκλεβαν το αμάξι. Οπου μπορω να βοηθησω ΒΟΗΘΑΩ αλλα δεν ειμαι υποχρεωμενος να βοηθάω πάντα και παντου. Εμας ποιος θα μας βοηθούσε;

θα με βοηθουσε κανεις εμένα αμα πηγαινα ξαφνικά στην Αμερικη ως οικονομικος μετανάστης; δε νομιζω.

Εδω μας έχουνε βρει ολοι ΚΟΡΟΙΔΑ και ο Κουλης παριστάνει τον Άριστο..... οι Αμερικανοι κάνανε πολεμους , οι Τουρκοι τα ιδια ,γαησαν ενα καρο χωρες και τωρα ξαφνικά τους προσφυγες αυτους πρέπει να τους πάρουμε εμεις.... ο Τραμπ σου λεει δεν δέχομαι μετανάστες θέλω να φτιαξω τειχος κτλπ κτλπ

Οσο συναισθηματικα φορτισμενοι κ να ειστε και να θέλετε να τους δεχτειτε ολους και να θεωρειτε εμενα μαλάκα ή τον άλλον που γράφει τέτοια.... αυτο ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ. Περισσοτερο κακο θα τους κάνετε παρά καλο.

Αυτοι οι άνθρωποι πρεπει ΟΠΟΥ μπαινουν να μπαινουν απευθειας σε εργασιες για να πληρώνουν το σπιτι τους , το φαγητο τους οπως ΟΛΟΙ Μασ οι πολιτες σε μια χώρα. Εγω αυτη τη στιγμη δε ζω με επιδοματα, εις βάρος άλλων , εργάζομαι. Οποιος θέλει να καταλαβει , καταλαβαινει.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Δηλαδη η Τουρκια με το νταβατζιλικι της , σου λέει εγω σου ριχνω σε σενα το προβλημα και χορευε εσύ. Και εσυ το δέχεσαι.

Και γιατι να διεκδικησω ισα δικαιωματα για κάποιον που ηρθε εδω χωρις να με ρωτησει , και οχι για τον άστεγο στο κέντρο της πόλης; επειδη το 1ο πουλάει περισσοτερο; τον ξέρω; ξέρω τι διαθέσεις έχει;

δε βρισκονται νομιμα στη χώρα φιλος. Σε αναγκάζουν να τους δεχτεις και να τους δώσεις προσωρινη άδεια.

Εκεινος που βρισκεται νομιμα σε μια χωρα οπως στις ΗΠΑ πχ... εμφανιζεται στις ΠΥΛΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥ και οχι οπου να ναι... κάνει αιτηση , εκδικάζεται και μετά παιρνει άδεια.
Δεν έχεις άδικο, θεωρητικά μιλώντας. Το θέμα είναι τι διεθνείς συμβάσεις έχει υπογράψει η Ελλάδα ως μέλος της ΕΕ (κι άρα τι υποχρεώσεις έχει η χώρα μας) και τι η Τουρκία που δεν ανήκει στην ΕΕ και τα κάνει αυτά.

Η λύση για μένα είναι να μοιραστούν οι πρόσφυγες στην Ευρώπη, αφού κάθε άλλη λύση του τύπου απέλαση δεν είναι έννομη, δεν ευσταθεί και παραβιάζει τα ανθρώπινα δικαιώματα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Δεν έχεις άδικο, θεωρητικά μιλώντας. Το θέμα είναι τι διεθνείς συμβάσεις έχει υπογράψει η Ελλάδα ως μέλος της ΕΕ (κι άρα τι υποχρεώσεις έχει η χώρα μας) και τι η Τουρκία που δεν ανήκει στην ΕΕ και τα κάνει αυτά.

Η λύση για μένα είναι να μοιραστούν οι πρόσφυγες στην Ευρώπη, αφού κάθε άλλη λύση του τύπου απέλαση δεν είναι έννομη, δεν ευσταθεί και παραβιάζει τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Συμφωνώ. Ας μοιραστούν. Η απέλαση ηταν προταση για κάποιον που ειναι εγκληματιας.

Η απέλαση ειναι έννομη. Διοτι προβλέπεται απο νομους. Άλλο εάν , η απέλαση δεν μπορει να γινει επειδη έχουμε γειτονες τον Τραμπουκο που λέγεται Τουρκια. Διαφορετικά θα γινοταν , στη χωρα απο την οποια ήλθε. Και οχι επειδη δεν έλεγε απο που ήρθε.

Το έχουν τα αστυνομικα οργανα στην αναφορά τους , ήρθε απο τα παράλια της Τουρκιας , εκει επιστρέφει λοιπον. Και ας πάνε ΑΥΤΟΙ να βρουν απο που ειναι κάποιος ο οποιος βρέθηκε και ηρθε απο τη χώρα τους. Οχι εμεις.

Αυτα εγραψα και χθες και ενας που δεν εχει βγάλει ακομη τη Νομικη μου ειπε οτι έγραψα ασυναρτησιες. Επειδη δεν αρέσουν σε αυτον δεν σημαινει οτι ειναι ασυναρτησιες. Η απέλαση προβλέπεται οπως προβλέπονται και τα κωλυματα της σε ξεχωριστα εδάφια , ένα απο τα οποια ειναι η ανιθαγενεια... αλλα το βασικο προβλημα ειναι οτι ο νομοθετης ηξερε πως η Τουρκια ΔΕΝ θα τους δεχτει και θα δημιουργησει προβληματα ετσι πιστευω για αυτο έγραψε οτι δεν μπορει να γινει.

Οσο για την ΕΕ και τι έχουμε υπογράψει.... τωρα τι να συζητησω... μου επιβάλλουν οι άλλοι τι θα κάνω σπιτι μου με κάποιους που έρχονται ακάλεστοι κατα χιλιάδες , και αυτη δεν θέλει να πάρει μέρος απο αυτους.

Αφου τους έβαλαν και τα υπέγραψαν σαν μπουφοι , τωρα ναι πρέπει να τα ακολουθησουμε. Η Ελλαδα τοσα χρονια ΔΕΝ ειχε πολιτικους. Αυτο την έφαγε.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Υπάρχει επειδή υπάρχει, θα οξυνθεί επειδή θα οξυνθεί", για 15η φορά.
Αρκετοί εξυπνακισμοί για σήμερα, είναι πλέον απόλυτα σαφές πως το μόνο που θες είναι να πετάς την ίδια καραμέλα και το κοροίδο είμαι εγώ(και άλλοι σε άλλα θέματα) που προσπαθώ να σε φέρω σε σημείο να καταλάβεις τους πιο απλούς ισχυρισμούς. Που δυσκολεύεσαι; Δε σου πα γιατί ο ισλαμισμός στην Ευρώπη υπάρχει και αρκεί ασύμμετρα ισχυρή επιρροή; Μήπως δε γνωρίζεις πως υπάρχουν 3η και 4ης γενιάς μουσουλμάνοι στην Ευρώπη; Μήπως δεν έχουν αλλάξει ήδη τόσα πράγματα προς το χειρότερο όπως ανέφερα; Τι "υπάρχει επειδή υπάρχει"; Αυτό μόνο μπορείς να καταλάβεις απ' όλα όσα έγραψα(και που για πολλούς είναι αυτονόητα); Ιδεολογικός προγραμματισμός και λογικά λάθη στο μεγαλείο τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Το παραπάνω ήταν απλώς ένα απλό παιγνιοθεωρητικό παράδειγμα που εξηγεί αυτό που είχα γράψει ακόμα πιο πάνω: ότι το minority rule μπορεί να ερμηνεύσει μόνο δράσεις μίας μειονότητας που έχουν αποτρεπτικό και όχι παραγωγικό χαρακτήρα. Δεν είναι ότι τα βγάζουμε από το μυαλό μας όλα αυτά, υπάρχει ολόκληρη βιβλιογραφία που ασκεί κριτική στο minority rule ακριβώς με βάση αυτήν τη γραμμή.
(άρα δε σχετίζεται και απλά κάνεις τον έξυπνο για να διαφωνίσεις όπςω πριν με το φώτη)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η απέλαση, λοιπόν, που λες, δεν προϋποθέτει απλώς πολιτική βούληση του απελαύνοντος κράτους. Απέλαση σημαίνει σε βγάζω από την επικράτειά μου και εξ ορισμού, σε βάζω στην επικράτεια άλλου κράτους. Απίστευτο; Σε ποιο κράτος λοιπόν θα τους στείλεις; Αρκετές χιλιάδες από τους πρόσφυγες είναι de facto ανιθαγενείς, όπως έχει καθιερωθεί ο όρος, δηλαδή δεν έχουμε ιδέα ποιοι είναι, από πού κατάγονται και ποια ιθαγένεια έχουν. Επομένως κάνενα κράτος δε θα τους δεχτεί, εκτός αν πας στη Σαουδική Αραβία και πεις ότι ο τάδε έχει φάτσα μεσανατολίτη, εσείς είστε χώρα της Μέσης Ανατολής, οπότε τον απελαύνουμε σε εσάς. Άμα καταφέρεις να την κάνεις να το δεχτεί χωρίς πόλεμο, σε ψηφίζω για πρωθυπουργό.
Κάποιος όμως που δεν έχει κανένα έγγραφο που να αποδεικνύει ποιος είναι πως γίνεται να πάρει ας πούμε στην Ελλάδα άσυλο; Μπορεί να γίνει κάπως ταυτοποίηση;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάλι μιλάς δεοντολογικά. Ναι ιδανικά οι Σύριοι θα έμεναν στη Συρία χωρίς πόλεμο ή αν αναγκάζονταν να φύγουν θα έπρεπε να τους δεχτούν οι ΗΠΑ που φέρουν την έμμεση ευθύνη για τον πόλεμο. Επίσης ιδανικά θα ήμασταν όλοι πλούσιοι, θα κάναμε σεξ όλη μέρα και θα τρέχαμε ξέγνοιαστοι σε καταπράσινα λιβάδια. Προφανώς όλα αυτά είναι ουτοπικά, οπότε το ζήτημα το λύνουμε με βάση την realpolitik, ούτε προσευχόμαστε σε πεφταστέρια να δεχτούν οι ΗΠΑ τους πρόσφυγες ούτε κλαψουρίζουμε όλη μέρα για τους κακούς μουσουλμάνους χωρίς να προτείνουμε ρεαλιστική λύση.

Η απέλαση, λοιπόν, που λες, δεν προϋποθέτει απλώς πολιτική βούληση του απελαύνοντος κράτους. Απέλαση σημαίνει σε βγάζω από την επικράτειά μου και εξ ορισμού, σε βάζω στην επικράτεια άλλου κράτους. Απίστευτο; Σε ποιο κράτος λοιπόν θα τους στείλεις; Αρκετές χιλιάδες από τους πρόσφυγες είναι de facto ανιθαγενείς, όπως έχει καθιερωθεί ο όρος, δηλαδή δεν έχουμε ιδέα ποιοι είναι, από πού κατάγονται και ποια ιθαγένεια έχουν. Επομένως κάνενα κράτος δε θα τους δεχτεί, εκτός αν πας στη Σαουδική Αραβία και πεις ότι ο τάδε έχει φάτσα μεσανατολίτη, εσείς είστε χώρα της Μέσης Ανατολής, οπότε τον απελαύνουμε σε εσάς. Άμα καταφέρεις να την κάνεις να το δεχτεί χωρίς πόλεμο, σε ψηφίζω για πρωθυπουργό.

Όσο γι’ αυτούς που ξέρουμε από πού κατάγονται, όσοι μεν προέρχονται από χώρες ασφαλείς, τους απελαύνουμε(κατά ακριβολογία τους επιστρέφουμε, γιατί η απέλαση προϋποθέτει τέλεση ποινικού αδικήματος). Όσοι όμως προέρχονται από εμπόλεμες χώρες ή χώρες στις οποίες κινδυνεύουν γενικά(ενδεικτικά Συρία, Υεμένη, Νότιο Σουδάν, Ερυθραία, Σομαλία με βάση το έγγραφο της Διεύθυνσης Δίωξης Παράνομης Μετανάστευσης του ΥΠΕΣ της 10.08.2015) είμαστε υποχρεωμένοι με βάση διεθνείς συμβάσεις και την αρχή της μη επαναπροώθησης να τους παρέχουμε «βεβαίωση περί μη απομάκρυνσης για λόγους ανθρωπιστικούς». Αν δεν το κάνουμε και τους απελάσουμε στις χώρες που λες, θα φάμε μερικά εκατομμύρια πρόστιμα από το ΕΔΔΑ, θα αποβληθούμε από το Συμβούλιο της Ευρώπης, θα λογοδοτήσουμε στην αρμόδια Ευρωπαϊκή Επιτροπή και πιθανώς θα αποβληθούμε από την ΕΕ(δεν υπάρχει κάπου ρητή διάταξη αποβολής, αλλά είναι θετική προϋπόθεση ένταξης ο σεβασμός του διεθνούς δικαίου και η προσχώρηση στις σχετικές με τους πρόσφυγες συμφωνίες), και θα υποστούμε διάφορες κυρώσεις από τον ΟΗΕ.

Συγχαρητήρια, μόλις μας απομόνωσες πολιτικά σε παγκόσμια κλίμακα, μας χρέωσες κάτι εκατομμύρια και δεν έλυσες καν το ζήτημα, γιατί μας μένουν κάτι δεκάδες χιλιάδες de facto ανιθαγενείς. Μακάρι να ήταν τα πράγματα τόσο απλά όσο στο μυαλό σου.
Δεν καταλαβαίνω ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου και δεν φαντάζομαι πως θέλεις να με πείσεις πως τα τεχνικά νομικά ζητήματα γύρω απ' τους λαθραίους είναι ένα σχεδόν απόλυτο αδιέξοδο και πως πρέπει υποχρεωτικά να τους κρατήσουμε για όσα χρόνια και δεκαετείες χρειαστεί. Το αν είναι αδιέξοδο ή όχι που σίγουρα δεν πιστεύω ότι είναι, πιστεύω καταλαβαίνεις ότι δεν είμαι εγώ κατάλληλος να το αναζητήσω. Ακόμα όμως και να είναι υπάρχουν ένα κάρο "πλάγιοι" τρόποι να αντιμετωπιστεί που δεν περιορίζοται στην ακτοφυλακή. Πιστεύω πως με πραγματιστική αντιμετώπιση και με ένα κράτος το οποίο επιθυμεί να λύσει αυτό το πολύ σημαντικό πρόβλημα λύσεις θα βρεθούνε είτε σε νομικό πλαίσιο είτε εκτός.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Πάλι μιλάς δεοντολογικά. Ναι ιδανικά οι Σύριοι θα έμεναν στη Συρία χωρίς πόλεμο ή αν αναγκάζονταν να φύγουν θα έπρεπε να τους δεχτούν οι ΗΠΑ που φέρουν την έμμεση ευθύνη για τον πόλεμο. Επίσης ιδανικά θα ήμασταν όλοι πλούσιοι, θα κάναμε σεξ όλη μέρα και θα τρέχαμε ξέγνοιαστοι σε καταπράσινα λιβάδια. Προφανώς όλα αυτά είναι ουτοπικά, οπότε το ζήτημα το λύνουμε με βάση την realpolitik, ούτε προσευχόμαστε σε πεφταστέρια να δεχτούν οι ΗΠΑ τους πρόσφυγες ούτε κλαψουρίζουμε όλη μέρα για τους κακούς μουσουλμάνους χωρίς να προτείνουμε ρεαλιστική λύση.

Η απέλαση, λοιπόν, που λες, δεν προϋποθέτει απλώς πολιτική βούληση του απελαύνοντος κράτους. Απέλαση σημαίνει σε βγάζω από την επικράτειά μου και εξ ορισμού, σε βάζω στην επικράτεια άλλου κράτους. Απίστευτο; Σε ποιο κράτος λοιπόν θα τους στείλεις; Αρκετές χιλιάδες από τους πρόσφυγες είναι de facto ανιθαγενείς, όπως έχει καθιερωθεί ο όρος, δηλαδή δεν έχουμε ιδέα ποιοι είναι, από πού κατάγονται και ποια ιθαγένεια έχουν. Επομένως κάνενα κράτος δε θα τους δεχτεί, εκτός αν πας στη Σαουδική Αραβία και πεις ότι ο τάδε έχει φάτσα μεσανατολίτη, εσείς είστε χώρα της Μέσης Ανατολής, οπότε τον απελαύνουμε σε εσάς. Άμα καταφέρεις να την κάνεις να το δεχτεί χωρίς πόλεμο, σε ψηφίζω για πρωθυπουργό.

Όσο γι’ αυτούς που ξέρουμε από πού κατάγονται, όσοι μεν προέρχονται από χώρες ασφαλείς, τους απελαύνουμε(κατά ακριβολογία τους επιστρέφουμε, γιατί η απέλαση προϋποθέτει τέλεση ποινικού αδικήματος). Όσοι όμως προέρχονται από εμπόλεμες χώρες ή χώρες στις οποίες κινδυνεύουν γενικά(ενδεικτικά Συρία, Υεμένη, Νότιο Σουδάν, Ερυθραία, Σομαλία με βάση το έγγραφο της Διεύθυνσης Δίωξης Παράνομης Μετανάστευσης του ΥΠΕΣ της 10.08.2015) είμαστε υποχρεωμένοι με βάση διεθνείς συμβάσεις και την αρχή της μη επαναπροώθησης να τους παρέχουμε «βεβαίωση περί μη απομάκρυνσης για λόγους ανθρωπιστικούς». Αν δεν το κάνουμε και τους απελάσουμε στις χώρες που λες, θα φάμε μερικά εκατομμύρια πρόστιμα από το ΕΔΔΑ, θα αποβληθούμε από το Συμβούλιο της Ευρώπης, θα λογοδοτήσουμε στην αρμόδια Ευρωπαϊκή Επιτροπή και πιθανώς θα αποβληθούμε από την ΕΕ(δεν υπάρχει κάπου ρητή διάταξη αποβολής, αλλά είναι θετική προϋπόθεση ένταξης ο σεβασμός του διεθνούς δικαίου και η προσχώρηση στις σχετικές με τους πρόσφυγες συμφωνίες), και θα υποστούμε διάφορες κυρώσεις από τον ΟΗΕ.

Συγχαρητήρια, μόλις μας απομόνωσες πολιτικά σε παγκόσμια κλίμακα, μας χρέωσες κάτι εκατομμύρια και δεν έλυσες καν το ζήτημα, γιατί μας μένουν κάτι δεκάδες χιλιάδες de facto ανιθαγενείς. Μακάρι να ήταν τα πράγματα τόσο απλά όσο στο μυαλό σου.


Ουτοπικά δεν ειναι , απλά οι αρχι-τραμπούκοι των λαών - Αμερικάνοι. Μπαινουν σε χώρες τις πηδάνε και μετά τους προσφυγες τους δέχονται ολοι οι υπολοιποι εκτος απο αυτούς.

Για αυτο και οι Τουρκοι τους ειπαν πως οι μέρες που διατάζατε ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ. Οπου μπορουν σηκώνουν κεφάλι για να αποκτησουν μια δυναμική σιγα σιγα με το καιρο. Εμεις ειμαστε ΝΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ σε ολα.

Γραφεις οτι ακριβως εγραψα εγω πιο πριν οτι επειδη ειμαστε πλέον ερμαια συνθηκων της ΕΕ που μας βρηκαν χαζούς και υπογράφαμε τα πάντα, ετσι καθοριζεται ΚΑΙ το εσωτερικο μας δικαιο. Η χωρα δεν έχει βαθμο ανεξαρτησιας διοτι το εσωτερικο της δικαιο καθοριζεται απο ευρωπαϊκες οδηγιες.

Δεν ειναι λοιπον ουτοπια, ειναι ο τροπος με τον οποιο κάθε κράτος εχει μάθει να κινειται. Ο Μητσοτακης το παιζει άριστος και καλος με ολους.

Αν ξεκινησεις και πεις Θα γινω δυναμικος... ΕΓΩ θα οριζω τις κοκκινες γραμμές μου, εγω θα οριζω τους ορους της διαπραγματευσης και οι ΑΛΛΟΙ θα σε σεβαστουν και οτι φανταζε μέχρι τοτε ουτοπια μπορει να γινει σημειο διαπραγματευσης. Αλλα αυτα ειναι για αλλους βεβαια οχι για εμάς.... εμεις ειχαμε διπλωμάτες τον Κοτζια τον μπεργκερά που νομιζε οτι ασκει διπλωματια.

Σε αυτο το σημειο οι Τουρκοι εχουν δικιο κ καλα κάνουν και υψώνουν ανάστημα. Στη τελικη οι Αμερικανοι φταινε. Να τους πάρουν αυτοι.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η απέλαση, λοιπόν, που λες, δεν προϋποθέτει απλώς πολιτική βούληση του απελαύνοντος κράτους. Απέλαση σημαίνει σε βγάζω από την επικράτειά μου και εξ ορισμού, σε βάζω στην επικράτεια άλλου κράτους. Απίστευτο; Σε ποιο κράτος λοιπόν θα τους στείλεις; Αρκετές χιλιάδες από τους πρόσφυγες είναι de facto ανιθαγενείς, όπως έχει καθιερωθεί ο όρος, δηλαδή δεν έχουμε ιδέα ποιοι είναι, από πού κατάγονται και ποια ιθαγένεια έχουν. Επομένως κάνενα κράτος δε θα τους δεχτεί, εκτός αν πας στη Σαουδική Αραβία και πεις ότι ο τάδε έχει φάτσα μεσανατολίτη, εσείς είστε χώρα της Μέσης Ανατολής, οπότε τον απελαύνουμε σε εσάς. Άμα καταφέρεις να την κάνεις να το δεχτεί χωρίς πόλεμο, σε ψηφίζω για πρωθυπουργό.

Όσο γι’ αυτούς που ξέρουμε από πού κατάγονται, όσοι μεν προέρχονται από χώρες ασφαλείς, τους απελαύνουμε(κατά ακριβολογία τους επιστρέφουμε, γιατί η απέλαση προϋποθέτει τέλεση ποινικού αδικήματος). Όσοι όμως προέρχονται από εμπόλεμες χώρες ή χώρες στις οποίες κινδυνεύουν γενικά(ενδεικτικά Συρία, Υεμένη, Νότιο Σουδάν, Ερυθραία, Σομαλία με βάση το έγγραφο της Διεύθυνσης Δίωξης Παράνομης Μετανάστευσης του ΥΠΕΣ της 10.08.2015) είμαστε υποχρεωμένοι με βάση διεθνείς συμβάσεις και την αρχή της μη επαναπροώθησης να τους παρέχουμε «βεβαίωση περί μη απομάκρυνσης για λόγους ανθρωπιστικούς». Αν δεν το κάνουμε και τους απελάσουμε στις χώρες που λες, θα φάμε μερικά εκατομμύρια πρόστιμα από το ΕΔΔΑ, θα αποβληθούμε από το Συμβούλιο της Ευρώπης, θα λογοδοτήσουμε στην αρμόδια Ευρωπαϊκή Επιτροπή και πιθανώς θα αποβληθούμε από την ΕΕ(δεν υπάρχει κάπου ρητή διάταξη αποβολής, αλλά είναι θετική προϋπόθεση ένταξης ο σεβασμός του διεθνούς δικαίου και η προσχώρηση στις σχετικές με τους πρόσφυγες συμφωνίες), και θα υποστούμε διάφορες κυρώσεις από τον ΟΗΕ.

Συγχαρητήρια, μόλις μας απομόνωσες πολιτικά σε παγκόσμια κλίμακα, μας χρέωσες κάτι εκατομμύρια και δεν έλυσες καν το ζήτημα, γιατί μας μένουν κάτι δεκάδες χιλιάδες de facto ανιθαγενείς. Μακάρι να ήταν τα πράγματα τόσο απλά όσο στο μυαλό σου.

Όταν ένας άνθρωπος έρχεται στην χώρα σου το κάνει περνόντας τα σύνορα, που σημαίνει ότι προηγουμένως ήταν μέσα στα σύνορα μιας άλλης χώρας. Αυτό σημαίνει πως αρχικά η χώρα αυτή φέρει της ευθύνη πως τον άφησε να περάσει μέσα από τον χώρο της χωρίς να τον ταυτοποιήσει και τον προώθησε έτσι σε μια τρίτη χώρα. Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω περί διεθνούς δικαίου οπότε σε ρωτώ τι κυρώσεις έχουν συμφωνηθεί από τον ΟΗΕ για αυτές τις χώρες?

Ας δεχτούμε τώρα ότι δεν μας ενδιαφέρει τι έχουν κάνει οι γείτονες και ας ασχοληθούμε με το δικό μας πρόβλημα. Έχεις έναν τύπο που έρχεται με βάρκα στην επικράτεια σου και λέει είμαι πρόσφυγας πολέμου από την Συρία. Αυτός ο ισχυρισμός του δεν πρέπει να αποδειχθεί με κάποιον τρόπο από τον ίδιο πρωτίστως και να εξακριβωθεί από εμάς δευτερευόντως. Εφόσον δεν υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί ότι είναι όντως πρόσφυγας πολέμου και όχι παράνομος οικονομικός μετανάστης γιατί του συμπεριφερόμαστε σαν πρόσφυγα πολέμου? Όταν επικαλείσαι πως έχεις μια Α ιδιότητα η οποία σε χρίζει εξαιρετικής νομικής μεταχείρησης δεν πρέπει να προσκομίσεις και κάποια απόδειξη ή αρκεί ο λόγος σου? Αν ισχύει το δεύτερο γιατί δεν μπορούμε να τους βάλουμε όλους αυτούς σε ένα πλοίο και να τους ξεφορτώσουμε σε ένα λιμάνι της Γερμανίας, της Αγγλίας ή των ΗΠΑ ας πούμε? Αυτές οι χώρες δεν έχουν υπογράψει διεθνείς συμβάσεις?

Όταν πιάνεις κάποιον στην επικράτεια σου ο οποίος δεν έχει καθόλου χαρτιά τι ορίζει η νομοθεσία πως πρέπει να τον κάνεις αφού πλέον είναι ένας άνθρωπος φάντασμα που δεν έχει τρόπο καταγωγής και δεν είναι πολίτης καμίας χώρας (και άρα δεν μπορεί να είναι πρόσφυγας πολέμου)?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Όταν ένας άνθρωπος έρχεται στην χώρα σου το κάνει περνόντας τα σύνορα, που σημαίνει ότι προηγουμένως ήταν μέσα στα σύνορα μιας άλλης χώρας. Αυτό σημαίνει πως αρχικά η χώρα αυτή φέρει της ευθύνη πως τον άφησε να περάσει μέσα από τον χώρο της χωρίς να τον ταυτοποιήσει και τον προώθησε έτσι σε μια τρίτη χώρα. Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω περί διεθνούς δικαίου οπότε σε ρωτώ τι κυρώσεις έχουν συμφωνηθεί από τον ΟΗΕ για αυτές τις χώρες?

Επειδη η Τουρκια κάνει οτι γουστάρει και παριστάνει το τραμπουκο κ επειδη την φοβουνται επειδη ειχε τη μαγκιά να δημιουργησει ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΞΑΡΤΗΣΕΩΝ , εσυ εχεις αναγκαστει να επινοησεις την έννοια της ανιθαγενειας. ΧΑΧΑ

Αυτο ειναι ΟΟΟΟΛΟ το ζουμάκι. Να μας πει ο δικηγορος αν έχω δικιο ή δεν εχω.

Ας δεχτούμε τώρα ότι δεν μας ενδιαφέρει τι έχουν κάνει οι γείτονες και ας ασχοληθούμε με το δικό μας πρόβλημα. Έχεις έναν τύπο που έρχεται με βάρκα στην επικράτεια σου και λέει είμαι πρόσφυγας πολέμου από την Συρία. Αυτός ο ισχυρισμός του δεν πρέπει να αποδειχθεί με κάποιον τρόπο από τον ίδιο πρωτίστως και να εξακριβωθεί από εμάς δευτερευόντως. Εφόσον δεν υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί ότι είναι όντως πρόσφυγας πολέμου και όχι παράνομος οικονομικός μετανάστης γιατί του συμπεριφερόμαστε σαν πρόσφυγα πολέμου? Όταν επικαλείσαι πως έχεις μια Α ιδιότητα η οποία σε χρίζει εξαιρετικής νομικής μεταχείρησης δεν πρέπει να προσκομίσεις και κάποια απόδειξη ή αρκεί ο λόγος σου? Αν ισχύει το δεύτερο γιατί δεν μπορούμε να τους βάλουμε όλους αυτούς σε ένα πλοίο και να τους ξεφορτώσουμε σε ένα λιμάνι της Γερμανίας, της Αγγλίας ή των ΗΠΑ ας πούμε? Αυτές οι χώρες δεν έχουν υπογράψει διεθνείς συμβάσεις?

Γιατι μετά θα αρχιζουν να πηγαινουν με το μέρος της Τουρκιας οι Αμερικανοι κ θα χασεις την "υποστηριξη". Ο ισχυρος κανει κουμάντο και οριζει τι θα γινει. Ο ΟΗΕ και ολοι αυτοι οι οργανισμοι μαριονετες ειναι. Εσενα οι Αμερικανοι σου λένε θα κάνεις αυτο, "θα κοιτάξετε να βολεψετε τους μεταναστες θα πάρετε κ χρηματα" το λένε στον Κουλη... ο κουλης ΣΙΓΑ μην αρνηθει , έχει κ μια καριέρα μπροστά του το λέει στον Υπουργο... ο υπουργος το λέει στον νομοθέτη , τα φτιαχνουν ολοι μαζι, τα περνανε στη βουλη ψηφιζονται και μετά δημοσιευονται με ΦΕΚ κ γινονται ΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.

Κ ολοι ειμαστε ευτυχισμενοι...

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ τον φουκαρα που θα του κλέψουν το μαντρι στη Λέσβο. Οι 'προσφυγες' απο το Μαροκο.
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Άρα το συμπέρασμα μας είναι ότι ζούμε για να ικανοποιήσουμε τις φιλοδοξίες καποιον,οι οποίοι είναι διατεθειμένοι να θυσιάσουν οποιονδήποτε μπροστά στα σχέδια τους.Επομένως πολλοί από αυτούς που το παίζουν ευαίσθητοι και συμπονετικοί προς τους πρόσφυγες έχουν κάποιο συμφέρον.Ειχα μαλιστα μια συμμαθήτριά στο δημοτικό που μας έλεγε ότι η μαμά της πηγαίνει τα Σαββατοκύριακα και βοηθάει τους πρόσφυγες.Μας έλεγε να το κάνουμε και εμείς αυτό,να τους δίνουμε ρούχα και φαγητό γιατι άνθρωποι ειναι και αυτοί.Μετα από έναν χρόνο σταμάτησε να δουλεύει η μαμά της (ήταν δασκάλα) και ασχολείται με τους πρόσφυγες από όσο κατάλαβα δεν κάνει ουσιαστικά τιποτα και παίρνει εναν καλό μισθό για τα δεδομένα μας 1500+!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Άρα το συμπέρασμα μας είναι ότι ζούμε για να ικανοποιήσουμε τις φιλοδοξίες καποιον,οι οποίοι είναι διατεθειμένοι να θυσιάσουν οποιονδήποτε μπροστά στα σχέδια τους.Επομένως πολλοί από αυτούς που το παίζουν ευαίσθητοι και συμπονετικοί προς τους πρόσφυγες έχουν κάποιο συμφέρον.Ειχα μαλιστα μια συμμαθήτριά στο δημοτικό που μας έλεγε ότι η μαμά της πηγαίνει τα Σαββατοκύριακα και βοηθάει τους πρόσφυγες.Μας έλεγε να το κάνουμε και εμείς αυτό,να τους δίνουμε ρούχα και φαγητό γιατι άνθρωποι ειναι και αυτοί.Μετα από έναν χρόνο σταμάτησε να δουλεύει η μαμά της (ήταν δασκάλα) και ασχολείται με τους πρόσφυγες από όσο κατάλαβα δεν κάνει ουσιαστικά τιποτα και παίρνει εναν καλό μισθό για τα δεδομένα μας 1500+!

Ναι βρε ! Αρκετοι ειναι έτσι. Υπάρχουν πολλα συμφέροντα γυρω απο τους προσφυγες και τις ΜΚΟ που τους διαχειριζονται.

Μια μέρα στο κέντρο της Αθήνας (δεν θα ξεχάσω την εικονα) ειδα εναν 25-27 χρονων με περιεργο κουρεμα μάλλον ηταν αναρχικος και μια ακομη να βαδιζουν με εναν μάλλον Πακιστανικης υπηκοοτητας κ αυτος να εχει ενα χαμογελο στα χειλη. Οι ΜΚΟ παιρνουν κάποια λεφτά για να βοηθάνε , και δεν τα χρησιμοποιούν ολα. Τα υπολοιπα σιγουρα τα μοιράζονται μεταξυ τους. Ειναι σαν τα πάρτυ στο πανεπιστημιο.... δινεις εσυ 5 ευρώ για εισοδο (σε εναν δημοσιο χώρο) άλλες μέρες δηλαδη δεν πληρωνες αλλα εκεινη τη μέρα πληρωνες (για το ποτο και καλά) εστω οτι έμπαιναν μέσα 3000 άτομα επι 5 ευρω ειναι 15.000 τα ποτά ζητημα να κανανε 1000 ευρώ ο ντι τζέι αλλα 300 ... οι αφισες κανα 500αρι... τα υπολοιπα που πηγαινανε 13000;;; μοιρασιές.

ο ΆΛΛΟς εχει φτιάξει παρατηρητηριο ανθρωπινων δικαιωμάτων , και οπου δει "ρατσιστικη" δηθεν ανάρτηση , στέλνει μηνύσεις στον εισαγγελέα. Ο εθνικος μηνυτής ! Πως βγάζουν λεφτά αυτοι οι άνθρωποι απο αυτες τις δουλειές. Σιγα μη το πηρε ο πονος να κάνει μηνύσεις επειδη ο άλλος ειπε να φυγει ο Μοχάμεντ απο τη χώρα.

Γι αυτο κ καμια φορά λέω οτι μερικοι τα λένε στη θεωρια κ δεν έχουν δει τιποτα ακομη. Ο κοσμος ετσι κινειται με το συμφέρον του ισχυρου και αναλογα πως τον συμφέρει. Γιατι νομιζεις την Ελλαδα την αγαπησαν ξαφνικά. Οι Αμερικάνοι , οπως τους συμφέρει τα λένε. Το Μάρτιο που μας πέρασε υποστηριζαν την Τουρκια για την εισβολή στη Συρια. Αυτο ηταν μια ακομη παγκοσμια πρωτοτυπια.... να υποστηριζεις κράτος που εισβάλει σε ένα αλλο δηθεν για να δημιουργησει ζωνη ασφαλειας στα συνορα του. Το άλλο ηταν οτι ο Μπους νοιάστηκε το 2003 για τους Ιρακινους που τους μαστιζε η δικτατορια του Σαντάμ και μαζι με τον αλλο το βλάκα τον Μπλέρ επινοησαν την θεωρια των χημικών οπλων για τους χαζούς.

Αυτο δεν αποδειχθηκε ποτε ουτε απο τον ΟΗΕ αλλα αυτοι μπηκαν κανονικα και τον ανέτρεψαν. Ολη η ιστορια βριθει απο τέτοιες βρωμες. Ο Σανταμ δεν τους έκανε τα κέφια με τα πετρελαια για αυτο τον στοχοποιησαν.

Τα ειδε αυτα ο Βορειο Κορεάτης και ανέπτυξε πυρηνικά. Και τους ειπε... αμα έχετε κοτσια πλησιάστε. Βρωμοσκυλα Αμερικάνοι! Οτι γουστάρω θα κανω στο κρατος μου! Και τωρα ο Τραμπ το παιζει φιλος του.

Τέτοιοι ειναι και οι Αμερικανοι και ολοι... σιγα μην τους νοιάζουν οι λογικες συζητηησεις με επιχειρηματα. Για ολους αυτους επιχειρημα ειναι το συμφερον τους και ως ισχυροι θα το πάρουν ο κοσμος να χαλάσει.

Αυτα ειχα πει και σε μια Ελληνο-Αμερικανα και δεν τις άρεσαν και με έβγαλε ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗ.... χαχα ο κοσμος ειναι τέρμα χαζός. Μερικές φορές. Τσακωθηκε τωρα η άλλη με μενα για τον Τράμπ. Απο εκει να καταλαβεις τι ορνια κυκλοφορουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δηλαδη η Τουρκια με το νταβατζιλικι της , σου λέει εγω σου ριχνω σε σενα το προβλημα και χορευε εσύ. Και εσυ το δέχεσαι.

Και γιατι να διεκδικησω ισα δικαιωματα για κάποιον που ηρθε εδω χωρις να με ρωτησει , και οχι για τον άστεγο στο κέντρο της πόλης; επειδη το 1ο πουλάει περισσοτερο; τον ξέρω; ξέρω τι διαθέσεις έχει;

δε βρισκονται νομιμα στη χώρα φιλος. Σε αναγκάζουν να τους δεχτεις και να τους δώσεις προσωρινη άδεια.

Εκεινος που βρισκεται νομιμα σε μια χωρα οπως στις ΗΠΑ πχ... εμφανιζεται στις ΠΥΛΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥ και οχι οπου να ναι... κάνει αιτηση , εκδικάζεται και μετά παιρνει άδεια.

Οι προσφυγικές ροές έχουν ως εξής:
1600024533285.png

Πόσοι μας έχουν μείνει τώρα; ~70.000. Έχω δύο σενάρια στο μυαλό μου:
  1. Μοιράστηκαν στην ΕΕ.
  2. Έλιωσαν από το πολύ λιάσιμο, που μας έλεγε και η προηγούμενη κυβέρνηση.
Επειδή συγκλίνω προς το πρώτο θα πορευθούμε με αυτό. Οι 70.000 που μας έμειναν δεν μπορούν εύκολα να προωθηθούν στην Ε.Ε. και λογικό είναι κι εμείς, ως μέλος της, να κρατήσουμε κάποιους - και να πιέσουμε και τα κράτη που δεν έχουν δεχτεί ακόμα αρκετούς (π.χ. κράτη του Βίζενγκραντ) να δεχτούν. Αλλά, από εκεί και πέρα, δεν υπάρχει άλλο σενάριο που να σέβεται το γεγονός ότι είναι άνθρωποι.

Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω πώς μεταπηδάς από το ένα στο άλλο. Ποιος λέει ότι το να θες το καλό των προσφύγων αναιρεί ότι θες το καλό των αστέγων ή, γενικά, των όποιων άλλων ανθρώπων;

Να αποφασίσεις επίσης αν οι νόμοι σου κάνουν ή όχι. Λίγα ποστ παραπάνω κατέκρινες τους νόμους στους οποίους οφείλουμε να υπακούσουμε κ.λπ., τώρα ξαφνικά μιλάμε για «νόμιμους» και «μη νόμιμους» ανθρώπους. Με βάση ποιους νόμους; Αυτούς που κατακρίνεις;

Το άλλο για τις ΗΠΑ το αφήνω ασχολίαστο. Δες μία στον χάρτη μόνο με ποιες χώρες μοιράζονται θαλάσσια σύνορα, πόσο απέχουν και σε τι έκταση έχουν προβλήματα - έχουν στην Καραϊβική και είχαν πιο έντονα στο παρελθόν, αλλά όχι σε απόσταση αναπνοής όπως εμείς στο Αιγαίο.

(άρα δε σχετίζεται και απλά κάνεις τον έξυπνο για να διαφωνίσεις όπςω πριν με το φώτη)

Νομίζω ότι απλά δεν έχεις τι να πεις. Κοίτα πόσο απλό είναι: Ισχυρίζεσαι ότι κάτι εμπίπτει στο/ερμηνεύεται από το minority rule. Σου αναφέρω ότι το minority rule δεν είναι πανάκεια, δέχεται κριτική και σου φέρνω και ένα απλό παράδειγμα για να το δεις. Τόσο απλά.

Επίσης, γενικά, επειδή είδα ότι υπάρχουν απορίες για τις νομικές υποχρεώσεις της Ελλάδας, ας έχουμε κατά νου, για αρχή, το μέρος της συμφωνίας της Γενεύης και του πρωτοκόλλου της Νέας Υόρκης που αναφέρονται στον χαρακτηρισμό πρόσφυγας καθώς και τη δεσμευτική συμφωνία του Δουβλίνου ΙΙΙ. Νομίζω ότι αυτά λύνουν όλες τις απορίες ως προς το ποιος διαχειρίζεται τις αιτήσεις ασύλου για την ΕΕ, γιατί, πού, πότε, πώς κ.λπ.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι απλά δεν έχεις τι να πεις. Κοίτα πόσο απλό είναι: Ισχυρίζεσαι ότι κάτι εμπίπτει στο/ερμηνεύεται από το minority rule. Σου αναφέρω ότι το minority rule δεν είναι πανάκεια, δέχεται κριτική και σου φέρνω και ένα απλό παράδειγμα για να το δεις. Τόσο απλά.
Δεν είπα ότι είναι "πανάκεια", είπα πως υπάρχει και πως στην ιστορία πολλές μεγάλες αλλαγές έγιναν λόγω μειονοτήτων. Εσύ μου πετάς ένα παράδειγμα που δε σχετίζεται και μου λες για τυχόντες θεωρητικούς περιορισμούς χωρίς να αναφέρεις πως σχετίζεται. Με άλλα λόγια s t r a w m a n.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο παράδειγμα μειονοτήτων που προήλθαν από αιώνιες μεταναστευσεις και προξένησαν τεράστιες αλλαγές είναι η Γεωργία του 2008 ( Νότια Οσετία ), Η συνθήκη των Έξι σημείων.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Οι προσφυγικές ροές έχουν ως εξής:
View attachment 71135
Πόσοι μας έχουν μείνει τώρα; ~70.000. Έχω δύο σενάρια στο μυαλό μου:
  1. Μοιράστηκαν στην ΕΕ.
  2. Έλιωσαν από το πολύ λιάσιμο, που μας έλεγε και η προηγούμενη κυβέρνηση.
Επειδή συγκλίνω προς το πρώτο θα πορευθούμε με αυτό. Οι 70.000 που μας έμειναν δεν μπορούν εύκολα να προωθηθούν στην Ε.Ε. και λογικό είναι κι εμείς, ως μέλος της, να κρατήσουμε κάποιους - και να πιέσουμε και τα κράτη που δεν έχουν δεχτεί ακόμα αρκετούς (π.χ. κράτη του Βίζενγκραντ) να δεχτούν. Αλλά, από εκεί και πέρα, δεν υπάρχει άλλο σενάριο που να σέβεται το γεγονός ότι είναι άνθρωποι.

Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω πώς μεταπηδάς από το ένα στο άλλο. Ποιος λέει ότι το να θες το καλό των προσφύγων αναιρεί ότι θες το καλό των αστέγων ή, γενικά, των όποιων άλλων ανθρώπων;

Να αποφασίσεις επίσης αν οι νόμοι σου κάνουν ή όχι. Λίγα ποστ παραπάνω κατέκρινες τους νόμους στους οποίους οφείλουμε να υπακούσουμε κ.λπ., τώρα ξαφνικά μιλάμε για «νόμιμους» και «μη νόμιμους» ανθρώπους. Με βάση ποιους νόμους; Αυτούς που κατακρίνεις;

Mιά φορά ένας φιλος μου αστυνομικος χρειάστηκε να ριξει προστιμο σε κάποιον επειδη "προχωρησε σε αυθαιρετη κατασκευη εντος σημειου δημοσιου χωρου" μετά βεβαια έμαθαν οτι ο ανθρωπακος αυτος ειχε πάει τοσες φορές στο Δημο και επειδη άκρη ΔΕΝ εβγαζε με τους υπαλληλισκους εκει , αναγκαστηκε να παρεμβει μονος του για να φτιάξει ενα τοιχιο ωστε τα νερά απο τις βροχές-μπορες να συγκρατούνται. Ενα τοιχιο το οποιο δεν ενδιαφέρθηκε ο Δημος να φτιάξει.Ο ανθρωπος αυτος ειχε επιχειρηση και μια ξαφνικη βροχη θα του τα χαλουσε ολα, δεν μπορουσε να περιμενει τους αργοσχολους του Δημοσιου να ενδιαφερθούν για το θέμα του (δεν ειναι ολοι ετσι αλλα συνηθως ειναι).

Μου ειπε πως σαν ένστολος η αποψη του δεν μπορει να ειναι διαφορετική απο την κληση και το προστιμο... αλλα οταν βγάλει τη στολή η γνώμη του ειναι οτι αυτος ο άνθρωπος δεν θα έπρεπε να γραφτει ποτέ. Μάλιστα του το ειχε πει οταν του παρέδωσε την κλήση.

Νομιζω αυτο σου δινει την απάντηση στη τελευταια παράγραφο. Η γνώμη μου ως μέρος του κοινωνικου συνολου ειναι να ακολουθήσω τον νομο διοτι ετσι έχει θεσπιστει και δεν εχω καμια άλλη επιλογή. Διαφορετικλα θα οδηγηθουμε στην αυτοδικια και την αναρχια καταστασεις πολύ άσχημες.

Η γνώμη μου ομως σε μια συζητηση - ένα φορουμ - μια παρέα και οταν καλούμε να κρινω τον νομο ειναι διαφορετική.

Εμενα πχ αν με ρωτάς το πρόβλημα της αν ιθαγένειας θα το ειχα λυσει στο πιτσ φυτιλι.... Ελα εδώ αγόρι μου από που είσαι.... Δεν ξέρεις μάλιστα.... Από που ήρθες... Από τα παραλια απέναντι... Μια χαρά εκεί θα ξαναπάς λοιπόν όπως είπε και ο χάκερ. Αυτό δεν είναι δικό μας προβλημα. Αλλά μάντεψε τώρα έγινε επειδή έχουμε τη Τουρκία δίπλα. Φτιαχνουμε τους νόμους ανάλογα με τις διαθέσεις της Τουρκίας... Τα ίδια και στις Ζώνες... Δεν επςκτεινεςς στα 12 ΝΜ μίλια λόγω Τουρκίας. Και τώρα πρεπει εσυ να μπεις στη διαδικασία να έρθεις σε συνεννόηση με τους υπόλοιπους γιατί σε σενα ειναι το αγγουρι για να τους παρουν.

Άρα δεν είναι μόνο οι Ζώνες το μοναδικό μας θέμα και διάφορα με την Τουρκία όπως βιάζεται να πει ο ΠΡωθυποθργος για να μην ανοίξει κατά τη λανθασμένη κατά τη γνώμη μου κρίση του και αλλά μέτωπα. Εγώ θα τους την έλεγα και για αυτό στους Τουρκους. Να ξερουν οτι ειναι φάουλ Και σε αυτό.


Αυτο βεβαια ειναι μια δικιά μου προσωπική άποψη που θα μένει στο επιπεδο της παρειστικης κουβέντας , πρακτικά δεν υφισταται ουτε αν ήμουν κρατικος λειτουργος σε τέτοιο ποστο θα μπορουσα να πάω κοντρα στους νομους. Οτι οριζε ο νομος θα έπρεπε να ημουν υποχρεωμενος να το ακολουθησω αλλιως θα ειχα προβληματα.

Οσο για τις ΗΠΑ.... θα μπορουσαν πολύ άνετα να πουν πως οποιος θέλει έρχεται. Οποιος ειναι απο τις χωρες που μπήκαμε δηθεν να απελευθερωσουμε μπορει να έρθει για διαμονη. Αλλα δεν το ειπαν.... σιγα που τους εμποδισε η θάλασσα.

Δεν το ειπαν διοτι η δύναμη και η πρωτοβουλια του ισχυρού.... κινειται εκτος ηθικής κ αυτο τα λέει ολα. Καληνύχτα.

ΥΓ Εννοειται οτι πρέπει να μοιραστει κοσμος στην ΕΕ , να μας ελαφρυνουν διοτι θα δημιουργηθουν πολλα προβληματα και στο μέλλον , οι ανθρωποι αυτοι πρεπει πρωτιστως να ΕΡΓΑΣΘΟΥΝ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.

Ως εκ τούτου, η Τουρκία, που επικαλείται την υποχρέωση παροχής ασύλου σε πρόσφυγες από την ΕΕ, οφείλει να εξετάζει τα αιτήματα στο έδαφος της ώστε να τους οδηγήσει μέσω ασφαλών και νόμιμων οδών στις χώρες που απευθύνονται.


Μωρε λυσεις υπάρχουν αλλα σε αυτη τη χωρα ο ενας ειναι πιο παθετικ απο τον άλλον απο τους κυβερνοντες πρώην αλλα και νυν κάποιες φορές. Το μονο που τους νοιάζει ειναι να πούν την πολιτικαλ κορεκτ ατάκα για να φαινονται αρεστοι.... ωωωω και θα μας κραξουν διεθνως και θα φάμε προστιμα και το ένα και το άλλο... γενιθκα κάποιοι ζουν μονιμα στο πανικο τους.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
θα φάει τη διεθνη κατακραυγη.
Χέστηκε

Δεν την απασχολησε γιατι η Γερμανια την χαιδολογουσε ως τωρα. Τα ιδια και ο τραμπακουλας. Της έχει ριξει κάποιος κυρώσεις; OXI. Tωρα τις σκέπτονται. Εγω τις προτεινα τις κυρώσεις απο το 2018.
Αύριο το πρωί θα τις κάνουν (#lol)

ενας που δεν εχει βγάλει ακομη τη Νομικη
Την έχεις βγάλει; Κάποτε θυμάμαι είχαμε μια διαμάχη εδώ μέσα για νομικό θέμα και νομίζω φέτος το κέρδισα

τα ποτά ζητημα να κανανε 1000 ευρώ ο ντι τζέι αλλα 300 ... οι αφισες κανα 500αρι... τα υπολοιπα που πηγαινανε 13000;;; μοιρασιές.
Ναι γιατί εξοπλισμό δεν έχεις και τα λοιπά. Ο dj, εξαρτάται ποιος ειναι. Παραπάνω από αυτά που λες
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
Κάτι τέτοιο σίγουρα δεν εκφράζει τους Έλληνες πατριώτες και είναι κατακριτέο.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top