Ομιλείτε Ελληνικά

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Και τι είναι βρε Χριστινάκι;
Εμείς πάντως στον τομέα μας έτσι το λέμε :P


@ Γιωργάκι... εγώ είμαι της παλιάς σχολής και τα ξέρω έτσι όπως τα έγραψα στην πρώτη στήλη αλλά πλέον διδάσκονται όπως στην 2η στήλη... Τώρα αν εγώ πρέπει να τα διορθώσω δυστυχώς πρέπει να πω ναι είναι λάθος :worry:...κάποτε γράφονταν έτσι αλλά τώρα τα γράφουμε έτσι άκα Αναλυτικό Πρόγραμμα από το Υπουργείο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Δεν εχω ασχοληθει ποτε με κατι σχετικο ,θα ψαξω κι θα σου πω.Εχω ακουσει βεβαια οτι καποιες λεξεις που γραφονταν διαφορετικα τεινουν να ομοιογενοποιουνται με αλλες αλλα δεν ξερω αν λεγεται απλοποιηση αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πάντως εμείς αυτό το όρο χρησιμοποιούμαι...και βασικά οι πιο έμπειροι στο χώρο... Οπότε κι εγώ ως απλοποίηση το αναφέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τελικά έληξε το θέμα με το καλλίτερος/καλύτερος; Καθαρεύουσα και νέα;
Ναι, η ελληνική γλώσσα πέρασε μία μεταβατική περίοδο, αλλά πλέον καθιερώθηκαν και για τέτοιες περιπτώσεις κανόνες. Επιλέχτηκε, όπως λέει κι ο Μπαμπινιώτης, ετυμολογικές ορθογραφίες, απλοποιημένες (σωστός όρος) και λοιπά. Άρα άλλες λέξεις έχουν άμεση σχέση με την ετυμολογία τους (και συνεπώς την ορθογραφία στα αρχαία ελληνικά), άλλες όχι...
https://www.lexicon.gr/keimena/prokl_orth.htm
(ξανά)

Από κει και πέρα, και το "λλ"-->"λ" είναι μία μετατροπή της γλώσσας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αυγό-->αβγό
κάποτε αυτό με την ορθογραφία του αυγού, την είχαμε για ανέκδοτο :/:

με νοιώθει (νιώθει κανείς? ) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
σωστά, δεν το θυμόμουν ακριβώς, απλά προφανώς από εδώ πήρε το θέμα καλλι-
και γραφόταν καλλίτερος στην καθαρεύουσα. Το καλύ- δεν ξέρω από πού προέκυψε, προφανώς είναι κάποια "απλοποίηση" αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο τρόπος της καθαρεύουσας είναι λάθος

Μα δεν ειναι απλοποιηση το καλυ- αντι για καλλι-! Δεν υφισταται καν ριζα καλυ- ! Ειναι η λεξη καλος + καταληξη -υτερος (καταληξη υπερθετικου βαθμου!) =καλυτερος.

Οσο για το αν ειναι σωστο επειδη το γραφουν πολλοι ετσι, θα διαφωνησω και με το οτι ειναι σωστο, και με το πολλοι. Επειδη οι φιλολογοι του Πανου του ειπαν οτι ειναι σωστο δεν σημαινει οτι ειναι! Και η μαμα μου φιλολογος ειναι και μου ειπε οτι ειναι λαθος! Αποδεικνυω τιποτα ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
κάποτε αυτό με την ορθογραφία του αυγού, την είχαμε για ανέκδοτο :/:

με νοιώθει (νιώθει κανείς? ) :P

Εγώ καλή μου! :hug:


(Γεράσαμε ΚΟΥΕ? :worry: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και εγω το θυμαμαι!! Δεν ειναι πολυ παλιο νομιζω! (καμια 10-15 χρονια:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγώ καλή μου! :hug:


(Γεράσαμε ΚΟΥΕ? :worry: )
πάλι καλά που υπάρχεις και συ :hug:

όσο για το καλύτερα....
εγω ξέρω και δεν ξέρω βεβαια κατα ποσο ισχύει :P

καλός - καλύτερος - κάλλιστος ;)

εεε isi? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εγω δεν ξερω για τα παλια εκεινα χρονια που τα μαθαινατε ετσι στο σχολειο, αλλα στα αρχαια ετσι ειναι σωστο :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν το 'χω δει το "καλλίτερα" σε επίσημο έγγραφο ως τώρα (εννοώ πρόσφατο, μετά τον πόλεμο :bleh:)


Σαν πολύ δεν ασχοληθήκαμε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι αλλο εγω, που ακουσα το σαββατοκυριακο.

Ποσο σωστο ειναι να λεμε "λαθεμενες πραξεις" ας πουμε?
Υπαρχει σαν λεξη? Κι αν ναι, λεγεται?


Επισης.. η λεξη "κρεββατι", γραφεται με ενα ή δυο βου? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το κρεβάτι ΠΛΕΟΝ γράφεται με ένα β....
(ακομα κι οταν εγω ήμουν μαθητρια δλδ με ένα ήταν :P)
τα δυο Β είναι πολυ παλιος τροπος γραφής.... πλέον δεν υφίσταται καθότι δεν προφερεται κι όλας....


όσο για το λεθεμένες... ας μας πει κάποιος με σιγουρια...
εγω το χρησιμοποιω αν και νομιζω τωρα που το σκεφτομαι ότι ειναι σωστο το "λανθασμένες":hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
"Τραίνο" ή "Τρένο";
"Νεότερος" ή "Νεώτερος";

Σχολείο θυμάμαι λέγαμε ότι είναι σωστό όπως και να'χει..
Τι ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Τρενο!
Η λέξη προέρχεται από την αγγλική (και γαλλική) train και γράφτηκε στην αρχή ως τραίνο (ακολουθώντας και οπτικά, όχι μόνο ακουστικά, την ορθογραφία της αρχικής λέξης). Ωστόσο η εξέλιξη της γλώσσας μας επέβαλε οι λέξεις-δάνεια από άλλες γλώσσες να γράφονται με την πιο απλοποιημένη ορθογραφία (όπως παλτό και όχι παλτώ). Και φυσικά για τον ήχο /e/ (δηλαδή ε και αι) η πιο απλή ορθογραφία είναι η γραφή με ε.
Για τα αλλα δυο τρεχα γυρευε... θα πλακωθουμε παλι μου φαινεται!

Δειτε εδω και εδω


(εγω παντως χρησιμοποιω αυτι και αυγο... αυτο εμαθα, αυτο ξερω, αυτο εμπιστευομαι!:P)

Και εδω για το νεοτερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ποιο είναι το σωστό;
"Τελειώσαμε" ή "τελιώσαμε"; :worry:


Και μη μου πείτε τράβα άνοιξε λεξικό, βαριέμαι :P




//Θενξ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Τελειώσαμε :)




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Άλλαξα τον τίτλο σε κάτι πιο "πιασάρικο" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.

girlio_4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girlio_4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εγώ άμα έχω καμιά ορθογραφική απορία πάντως βάζω τις 2 εκδοχές στο google και κοιτάω το count.
Είχα απο μικρός πρόβλημα με την ορθογραφία και τα άτιμα τα greeklish δε βοηθάνε. Επίσης μου φαίνεται οτι με το πληκτρολόγιο κάνω πολύ περισσότερα λάθη απο ότι με το στυλό. Το έχει παρατηρήσει κανεις άλλος αυτό;
ναι!:clapup: νόμιζα πως το είχα μόνο εγώ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top