Ομιλείτε Ελληνικά

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Όταν αναφερόμαστε σε πρόσωπο λέμε ''από πάνω'' ή ''αποπάνω'';
Το πρώτο ε;

Και τα δυο λαθος ειναι. Ο αποπανος λεμε.:P


To πρωτο νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Το πρώτο φυσικά.
Πρώτη φορά βλέπω την δεύτερη γραφή, σαν μία λέξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ζήλια ή ζήλεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Νομίζω πως η "ζήλια" είναι η σύγχρονη και απλουστευμένη μορφή της "ζήλειας"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Ζήλια ή ζήλεια;



πάντα οι πιο ηδονικές αποριούλες θα είναι αυτές
που θα δικαιολογούν τις πιο χαριτωμένες ανορθογραφίες μας.

Αυτό σημαίνει οργασμός εξάλλλου.

όταν η φαντασία γαργαλιέται, μ?


εξάλλου κατά Καλλέργη:

μερικές φορές εγκαταλείπομαι στο ζώο,
καλύτερα να με γευτείτε στη περίοδο αναπαραγωγής.
είμαι πιο ευγενικός τότε,
μπορείτε να με πείτε και πυητή,
και πάλι ποιητής θα είμαι.

Είτε κρατάω σπάθει είτε πέννα είναι το ίδιο για εμένα
και με τα άμετρα μέτρα της εποχής,
υποθέστε και ένα 22άρι λόγου χάρ-ιν

πάλι πέννα κρατάω..

μπορεί και πληκτρολόγιο..

9 στις δέκα μαλακίες πάντως είναι φωνή..

ένα μπαμ..

μπορεί και χρατς..

η ανορθογραφία σε καθιστά ενα σπουργίτι
που στροβιλίζεται κυκλικά
σε βαρύ ασημοσκέπαστο ουρανό?

αμα ναι, έλα εδώ και φίλησέ με στο λαιμό
και κάνε το φιλί σου να ρωτήσει "γιατί δε βρέχει"
που θα'λεγε κι ο Αρνιακός :P

(ιμε κωκυνος απω ντροπι)

^ άραγε είμαι πιο άλικος, τώρα?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
η υπογραφή σου είναι πρόστιχοι ή πρόστυχη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όταν ακολουθούν 2 άρθρα βάζουμε κόμμα;
Δηλαδή θα πούμε ''η μαμά του, του λέει'';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Όταν ακολουθούν 2 άρθρα βάζουμε κόμμα;
Δηλαδή θα πούμε ''η μαμά του, του λέει'';

άρθρα?
Το πρώτο "του" είναι κτητική αντωνυμία και το δεύτερο "του" είναι προσωπική αντωνυμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ναι, εντάξει. :Ρ
Βάζουμε or not;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οχι...γιατι θα επρεπε να βαλουμε?
Για ποιο λογο να χωρισεις με κομμα το υποκειμενο απο το ρημα εν προκειμενω?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Η Νεράιδα έχει δίκιο. Δε μπαίνει κόμμα, μπαίνει όμως τόνος στη δεύτερη αντωνυμία. Γενικά, η γραμματική λέει πως η προσωπική αντωνυμία τονίζεται, όταν υπάρχει κίνδυνος σύγχυσης με την κτητική. Οπότε, για να ξεδιαλύνεται το τοπίο, συνήθως τονίζουμε την προσωπική αντωνυμία σε δύο συνεχόμενους, φαινομενικά ίδιους τύπους, ώστε να φαίνεται η διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Η Νεράιδα έχει δίκιο. Δε μπαίνει κόμμα, μπαίνει όμως τόνος στη δεύτερη αντωνυμία. Γενικά, η γραμματική λέει πως η προσωπική αντωνυμία τονίζεται, όταν υπάρχει κίνδυνος σύγχυσης με την κτητική. Οπότε, για να ξεδιαλύνεται το τοπίο, συνήθως τονίζουμε την προσωπική αντωνυμία σε δύο συνεχόμενους, φαινομενικά ίδιους τύπους, ώστε να φαίνεται η διαφορά.

:thumbup:

και μάλλον είναι λογικό να τονίζεται η προσωπική αντωνυμία και όχι η κτητική αφού προφέρεται ελαφρώς πιο έντονα.
Ταιριάζει καλύτερα πχ να γράψουμε "Ο δάσκαλός μου μού είπε....." αντί για "Ο δάσκαλός μού μου είπε....."
Και μάλλον αυτή η ελαφρώς πιο έντονη προφορά στη δεύτερη αντωνυμία δημιουργεί μια μικρή παύση στον προφορικό λόγο, οπότε μπερδευόμαστε και αναρωτιόμαστε αν πρέπει να μπει ενδιάμεσα το κόμμα που έλεγε η Θοδώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Όταν ακολουθούν 2 άρθρα βάζουμε κόμμα;
Δηλαδή θα πούμε ''η μαμά του, του λέει'';

άρθρα?
Το πρώτο "του" είναι κτητική αντωνυμία και το δεύτερο "του" είναι προσωπική αντωνυμία.

Η Νεράιδα έχει δίκιο. Δε μπαίνει κόμμα, μπαίνει όμως τόνος στη δεύτερη αντωνυμία. Γενικά, η γραμματική λέει πως η προσωπική αντωνυμία τονίζεται, όταν υπάρχει κίνδυνος σύγχυσης με την κτητική. Οπότε, για να ξεδιαλύνεται το τοπίο, συνήθως τονίζουμε την προσωπική αντωνυμία σε δύο συνεχόμενους, φαινομενικά ίδιους τύπους, ώστε να φαίνεται η διαφορά.


οι συνομιλητές σου , σου την είπαν :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
:thumbup:

και μάλλον είναι λογικό να τονίζεται η προσωπική αντωνυμία και όχι η κτητική αφού προφέρεται ελαφρώς πιο έντονα.
Ταιριάζει καλύτερα πχ να γράψουμε "Ο δάσκαλός μου μού είπε....." αντί για "Ο δάσκαλός μού μου είπε....."

Εκεί όμως παίρνει τον τόνο του πρώτου "μου" ο δάσκαλος, λόγω του ότι η λέξη φωνολογικά τονίζεται πάνω από την προ παραλήγουσα και παραβιάζει τον κανόνα του τονισμού που λέει πως μια λέξη δε μπορεί να τονίζεται πάνω από αυτή τη συλλαβή. Δηλαδή, ουσιαστικά, τονίζονται και οι δύο αντωνυμίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Εκεί όμως παίρνει τον τόνο του πρώτου "μου" ο δάσκαλος, λόγω του ότι η λέξη φωνολογικά τονίζεται πάνω από την προ παραλήγουσα και παραβιάζει τον κανόνα του τονισμού που λέει πως μια λέξη δε μπορεί να τονίζεται πάνω από αυτή τη συλλαβή. Δηλαδή, ουσιαστικά, τονίζονται και οι δύο αντωνυμίες.

ok, κάτι παραπάνω θα ξέρεις! :P (δεν είμαι από θεωρητική)

Αλλά και όταν έχουμε ουσιαστικό που δε τονίζεται στη προπαραλήγουσα, έχω την εντύπωση ότι προφέρουμε λίγο πιο έντονα την προσωπική αντωνυμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
ok, κάτι παραπάνω θα ξέρεις! :P (δεν είμαι από θεωρητική)

Αλλά και όταν έχουμε ουσιαστικό που δε τονίζεται στη προπαραλήγουσα, έχω την εντύπωση ότι προφέρουμε λίγο πιο έντονα την προσωπική αντωνυμία.

Δεν τα έμαθα στο σχολείο αυτά, στο πανεπιστήμιο μας τα είπαν. :P Στη γραμματική λοιπόν, όταν μιλούσαμε για το νόμο της τρισυλλαβίας είχαμε θίξει και το θέμα των εγκλιτικών, όπως είναι οι αντωνυμίες σε αυτή την περίπτωση. Εγκλιτικά λέγαμε πως είναι οι λέξεις που συμπροφέρονται με την προηγούμενη κι αποτελούν μαζί της μια ενιαία φωνολογική λέξη. Έτσι θα εξηγούσα εγώ και την παύση στην οποία αναφέρεσαι.

Θέλω να πω, ότι το πρώτο «μου» τονίζεται σε μια τέτοια περίπτωση στην τελευταία συλλαβή του προηγούμενου, γιατί εξαρτάται τονικά από το «δάσκαλο», οπότε ένας ακόμη τόνος θα ήταν πλεονασμός.

Το πώς προφέρουμε μια συλλαβή-λέξη δεν εξαρτάται απαραίτητα από τον τονισμό πάντως. :hmm: Αυτό είναι μια άλλη ιστορία όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
New απορία.
Ό,τι ή ο,τι;
Εγώ το γράφω με τόνο αλλά στις κατηγορίες του forum είναι άτονο.
Ποιο είναι το σωστό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Και οι δύο λέξεις εισάγουν δευτερεύουσες προτάσεις, ο μεν σύνδεσμος ότι εισάγει ειδικές (δηλαδή προτάσεις που συμπληρώνουν ρήματα που σημαίνουν «λέω, αναφέρω, θεωρώ, πιστεύω» κ.ά.) και η αναφορική αντωνυμία ό,τι εισάγει αναφορικές (χωρίς συγκεκριμένα εισαγωγικά ρήματα, με μεγάλη ποικιλία ωστόσο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Άλλο έλεγα βασικά αλλά κατάλαβα.
Το φορουμ το έχει λάθος. :Ρ
Ρώτησα αν το αναφορικό ''ό,τι'' θα πάρει τόνο στο ''ο'' ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Αφού σου το τόνισα ό,τι έμμεσα σου δηλώνω ότι τονίζεται ;)
Καλό είναι να ξέρουμε και τις διαφορές μεταξύ ειδικού και αναφορικού....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top