Ομιλείτε Ελληνικά

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Άλλο χριστουγεννιάτικο γλυκό είναι οι Δίπλες:clapup:
Δίπλα από το ρήμα διπλώνω...
Γλύκισμα που διπλώνει...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ποια η διαφορά φύλου (πχ δωρικά φύλα) και φυλής (πχ φυλή του Αμαζονίου.)? Το ένα εμπερικλείει το άλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια η διαφορά φύλου (πχ δωρικά φύλα) και φυλής (πχ φυλή του Αμαζονίου.)? Το ένα εμπερικλείει το άλλο?

Ναι, ένα σύνολο φύλων αποτελεί τη φυλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ποια η διαφορά φύλου (πχ δωρικά φύλα) και φυλής (πχ φυλή του Αμαζονίου.)? Το ένα εμπερικλείει το άλλο?

Καλή ερώτηση... :hmm: Η φυλή είναι πιο ευρεία έννοια, που περικλείει σε κάποιες περιπτώσεις το φύλο.

φύλο το [fílo] Ο39 : ...2. σύνολο ανθρώπων με κοινά εθνολογικά ή ανθρωπολογικά χαρακτηριστικά· φυλή, εθνότητα: Bαρβαρικά / γερμανικά / νομαδικά φύλα.

φυλή η [filí] Ο29 : 1. (ανθρωπολ.) μεγάλη και (γεωγραφικά) ενιαία ομάδα ανθρώπων με ορισμένα κοινά ή παρόμοια κληρονομικά χαρακτηριστικά (χρώμα δέρματος, μαλλιά, σχήμα κεφαλιού κτλ.): Λευκή / κίτρινη / μαύρη ~. Σπάνια / άγρια / πρωτόγονη ~. Άρια* ~. 2. έθνος, εθνότητα: Tα πεπρωμένα της ελληνικής φυλής. (έκφρ.) το δαιμόνιο* της φυλής. ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ρε παιδες εχω σπάσει την καρρα μου εδω και 2 εβδομαδες! πως αλλιως λεμε , με μια υπεροχη λεξουλα , το συμπερασμα?
μοιαζει με το αποσταγμα που χρησιμοποιούμε μεταγορικα και σιγουρα εχει μεσα το επι/απο...
πειτε μου οτι κατι σας ερχεται! κοντευω να σκασω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ρε παιδες εχω σπάσει την καρρα μου εδω και 2 εβδομαδες! πως αλλιως λεμε , με μια υπεροχη λεξουλα , το συμπερασμα?
μοιαζει με το αποσταγμα που χρησιμοποιούμε μεταγορικα και σιγουρα εχει μεσα το επι/απο...
πειτε μου οτι κατι σας ερχεται! κοντευω να σκασω!

επιστέγασμα εννοείς??

Αλλα΄δεν σημαίνει ακριβώς συμπέρασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Απόρροια; Το επιστέγασμα είναι το κερασάκι στην τούρτα (επιστημονικότατος ορισμός :P), δεν έχει ίδια έννοια με το συμπέρασμα, όντως, Ρεζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Με βοηθά κάποιος ως προς τη σημασιοδότηση της λέξης "πεδεμόντιος"? :P

Τη συναντώ συνέχεια σε βιβλίο του Naquet αλλά δεν την εξηγεί.
Επίσης λεξικά=γιοκ. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Με βοηθά κάποιος ως προς τη σημασιοδότηση της λέξης "πεδεμόντιος"? :P

Τη συναντώ συνέχεια σε βιβλίο του Naquet αλλά δεν την εξηγεί.
Επίσης λεξικά=γιοκ. :(

Αυτός που είναι από το Πεδεμόντιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγω, ενω δεν κανω ΚΑΘΟΛΟΥ ορθογραφικα λαθη, και αν δεν ξερω μια λεξη ψαχνω την ετυμολογια της και παντα την βρισκω, πριν σε ένα τοπικ ηθελα να γραψω την λέξη παραλύρημα... Και ειδα ότι δεν ξερω πως γραφεται, και δεν μπορουσα να βρω με τιποτα! Ετσι όπως το έγραψα είναι σωστό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εγω, ενω δεν κανω ΚΑΘΟΛΟΥ ορθογραφικα λαθη, και αν δεν ξερω μια λεξη ψαχνω την ετυμολογια της και παντα την βρισκω, πριν σε ένα τοπικ ηθελα να γραψω την λέξη παραλύρημα... Και ειδα ότι δεν ξερω πως γραφεται, και δεν μπορουσα να βρω με τιποτα! Ετσι όπως το έγραψα είναι σωστό?

Γράφεται «παραλήρημα» καὶ προέρχεται ἀπὸ τὸ ῥῆμα παραληρῶ τὸ ὁποῖο συντίθεται ἀπὸ τὴν πρόθεση παρὰ καὶ τὸν «λῆρο» ποὺ σημαίνει τὸν ἀνόητο λόγο ποὺ δὲν ἔχει νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Γράφεται «παραλήρημα» καὶ προέρχεται ἀπὸ τὸ ῥῆμα παραληρῶ τὸ ὁποῖο συντίθεται ἀπὸ τὴν πρόθεση παρὰ καὶ τὸν «λῆρο» ποὺ σημαίνει τὸν ἀνόητο λόγο ποὺ δὲν ἔχει νόημα.

Α ευχαριστώ!
Εγω με μια ''προχειρη'' αναλυση που το εκανα (μεσα σε 1 κλασμα του δευτερολεπτου πριν το γραψω στο πληκτρολογιο), εβγαλα ότι αφού το ''λυρικός'' εχει να κανει με την εκφραση συναισθηματων (απ'όσο ξέρω τουλαχιστον), υπεθεσα οτι θα ειναι παρα+λυρικος και θα σημαινει υπερβολικη εκφραση συναισθηματων η κατι τετοιο...:redface::redface::redface::redface:
Δες συνειρμοί που μου 'ρχονται σε 1 δευτερολεπτο... :whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εγω, ενω δεν κανω ΚΑΘΟΛΟΥ ορθογραφικα λαθη, και αν δεν ξερω μια λεξη ψαχνω την ετυμολογια της και παντα την βρισκω, πριν σε ένα τοπικ ηθελα να γραψω την λέξη παραλύρημα... Και ειδα ότι δεν ξερω πως γραφεται, και δεν μπορουσα να βρω με τιποτα! Ετσι όπως το έγραψα είναι σωστό?
Παραλήρημα*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Αυτός που είναι από το Πεδεμόντιο;

Χμμ μάλλον ναι κρίνοντας από τα συμφραζόμενα, απλώς εκ πρώτης όψεως με προβλημάτισε γιατί το γράφει με μικρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
μπορει να μου πει καποιος τι σημαινει διεκπεραίωση (η οπως αλλιως γράφεται)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
διεκπεραίωση η [δiekperéosi] Ο33 : η ενέργεια ή το αποτέλεσμα του διεκπεραιώνω. 1. ολοκλήρωση των διαδικασιών για την επίλυση ή ρύθμιση ενός ζητήματος. 2α. το έργο της ταξινόμησης, της καταχώρισης και της αποστολής αλληλογραφίας, εγγράφων κτλ. β. η υπηρεσία που είναι υπεύθυνη για το παραπάνω έργο και ο χώρος στον οποίο στεγάζεται: Γραφείο διεκπεραίωσης. Εργάζεται στη ~.
[λόγ. διεκπεραιω- (δες διεκπεραιώνω) -σις > -ση]

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Πάντως από πολύ μικρό παιδί είχα την απορία γιατί τα λένε "επιτραπέζια", αφού συνήθως παίζονται στο κρεβάτι ή στο χαλί (και πολύ σπάνια στο τραπέζι). Δεν θα έπρεπε να τα λένε "επικρεβάτια" ή "επιχάλια";


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Γιατί; Κακό είναι τα επιτραπέζια; Είμαι 21, η κοπέλα μου είναι 20 και πολλές φορές παίζουμε επιτραπέζια παιχνίδια (γκρινιάρη, σκραμπλ, μονόπολη κλπ) είτε οι δυο μας είτε με φίλους.
Πάντως από πολύ μικρό παιδί είχα την απορία γιατί τα λένε "επιτραπέζια", αφού συνήθως παίζονται στο κρεβάτι ή στο χαλί. Δεν θα έπρεπε να τα λένε "επικρεβάτια" ή "επιχάλια";

Στο τραπέζι δεν έχει τύχει να παίξετε; αποκλείεται! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εσχατόγερος

Νεοφερμένος

Ο Εσχατόγερος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πάντως από πολύ μικρό παιδί είχα την απορία γιατί τα λένε "επιτραπέζια", αφού συνήθως παίζονται στο κρεβάτι ή στο χαλί (και πολύ σπάνια στο τραπέζι). Δεν θα έπρεπε να τα λένε "επικρεβάτια" ή "επιχάλια";

"Επικλίνεια" είναι ο σωστός όρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
"Επικλίνεια" είναι ο σωστός όρος.
Σωστός σε ότι αφορά τη λέξη (αν θέλεις να είσαι αρχαιοπρεπής), αλλά λάθος στην ορθογραφία της: "Επικλίνια" νομίζω ότι είναι ο σωστός τρόπος γραφής. (Να φανταστώ ότι το "επιχάλια" θα το μετέφραζες "επιταπήτια"; )

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top