• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,484 μηνύματα.
Δε θεωρώ ότι έχει νόημα να προτιμήσει κάποιος τα διάφανα . Ναι είναι λίγο πιο διακριτικά ως προς το χρώμα αλλά κ πάλι φαίνονται. Εμένα ποτέ δεν μου άρεσαν αισθητικά
Ε μάλλον παίζει ρόλο η αισθητική του καθενός. Στους άλλους δε με ενοχλούσαν τα κανονικά, αλλα εμένα δεν μπορώ να με κάνω εικόνα με αυτά :laugh:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
1646827180735.png
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,484 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δε θεωρώ ότι έχει νόημα να προτιμήσει κάποιος τα διάφανα . Ναι είναι λίγο πιο διακριτικά ως προς το χρώμα αλλά κ πάλι φαίνονται. Εμένα ποτέ δεν μου άρεσαν αισθητικά
Με τα διάφανα εννοούμαι τα Invisalign έτσι; Όχι τα κεραμικά λευκά σιδεράκια.

Δεν είναι μόνο το αισθητικό. Με τα διάφανα (τα μασελάκια δλδ) χρειάζεσαι λιγότερες επισκέψεις στον ορθοδοντικό, δε χρειάζεται να ανησυχείς αν σπάσει κάποιο σιδεράκι ή φύγει κανα λαστιχάκι ούτε έχεις θέμα με το βούρτσισμα. Το ότι λερώνουν επίσης παπάτζα μου ακούγεται, καθώς βάζεις καινούργιο μασελάκι κάθε 3-4 βδομάδες. Ανάλογα με την περίπτωση επίσης, η θεραπεία μπορεί να είναι πιο γρήγορη από τα κλασσικά.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,484 μηνύματα.
Με τα διάφανα εννοούμαι τα Invisalign έτσι; Όχι τα κεραμικά λευκά σιδεράκια.

Δεν είναι μόνο το αισθητικό. Με τα διάφανα (τα μασελάκια δλδ) χρειάζεσαι λιγότερες επισκέψεις στον ορθοδοντικό, δε χρειάζεται να ανησυχείς αν σπάσει κάποιο σιδεράκι ή φύγει κανα λαστιχάκι ούτε έχεις θέμα με το βούρτσισμα. Το ότι λερώνουν επίσης παπάτζα μου ακούγεται, καθώς βάζεις καινούργιο μασελάκι κάθε 3-4 βδομάδες. Ανάλογα με την περίπτωση επίσης, η θεραπεία μπορεί να είναι πιο γρήγορη από τα κλασσικά.
Δε μιλάγαμε για τα διάφανα μασελακια, αλλα για τα κεραμικά. Τουλάχιστον εγώ γι αυτά μίλαγα και θεωρώ και οι υπόλοιποι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Και εγώ όταν ανέφερα διάφανα εννοουσα τα κεραμικά...Όμως τα invisalign είναι πανάκριβα και δεν ταιριάζουν για όλες τις περιπτώσεις..
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Με τα διάφανα εννοούμαι τα Invisalign έτσι; Όχι τα κεραμικά λευκά σιδεράκια.

Δεν είναι μόνο το αισθητικό. Με τα διάφανα (τα μασελάκια δλδ) χρειάζεσαι λιγότερες επισκέψεις στον ορθοδοντικό, δε χρειάζεται να ανησυχείς αν σπάσει κάποιο σιδεράκι ή φύγει κανα λαστιχάκι ούτε έχεις θέμα με το βούρτσισμα. Το ότι λερώνουν επίσης παπάτζα μου ακούγεται, καθώς βάζεις καινούργιο μασελάκι κάθε 3-4 βδομάδες. Ανάλογα με την περίπτωση επίσης, η θεραπεία μπορεί να είναι πιο γρήγορη από τα κλασσικά.
Αλήθεια? , Εμένα μου είχαν πει ότι είναι το ίδιο η μόνη διαφορά είναι στο χρώμα .
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ νόμιζα για Invisalign λέγαμε 😋
Επειδή είχα 24/7 retainers για 6 μήνες μετά τα σιδεράκια, αυτό που έχω να πω ειναι ότι αν είχα επιλογή για Invisalign, θα έλεγα όχι. Ήταν σκέτη ταλαιπωρία να βαζεις, να βγάζεις, να ξεπλένεις και ξανά τα ίδια κάθε φορά που ήθελες να φας. Ναι μεν δεν φαίνονται, αλλά δεν είναι καθόλου πρακτικά.

Εγώ είχα στα πάνω λευκα (ήταν λευκό πλαστικό, όχι κεραμικά) και δεν μου άλλαξαν χρώμα. Ούτε είχα θέμα να χρειάζομαι έκτακτες επισκέψεις, εκτός από 1 φορά που με τρυπούσε το σύρμα τέρμα πίσω και έπρεπε να το κόψουν. Ραντεβού είχα κάθε 2 μήνες. Δεν είχα όμως τα κλασσικά που έχουν λαστιχακια σε κάθε σιδεράκι. Είχα τα Damon (self-ligating). Σε ευρώ μου κόστισαν περίπου 6500, αλλά γενικά όλα είναι πιο ακριβά εδώ οπότε δεν έχει νόημα η τιμή.

Δεν το μετάνιωσα καθόλου και αν είχα είχα έστω και λίγο στραβά δόντια τώρα, θα έβαζα σιδεράκια. Συνέχεια ακούω σχόλια για όμορφο χαμογελο, κάτι που δεν άκουγα παλαιότερα. Χαμογελάω επίσης περισσότερο. Για μένα άξιζε και το κόστος και η ταλαιπωρία και με το παραπάνω.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αξίζουν τα σιδεράκια και με το παραπάνω τα χρήματα τους.

Προσωπικά αν ποτε στράβωναν τα δόντια μου αισθητά, θα εβαζα σίγουρα ξανά σιδεράκια.

Πολύς κόσμος επιλέγει τα κεραμικά σιδεράκια (η μητέρα μου αυτά φορούσε και δεν αντιλαμβανόσουν ότι είχε σιδεράκια, ισως επειδή είχε λευκά δόντια και δεν έκανε καθόλου αντίθεση με τα σιδεράκια). 1000€ ήταν η διαφορα περίπου στα σιδεράκια μεταλλικά-κεραμικά, σε αυτόν που πήγα

Τα δόντια είναι από τα πρώτα πράγματα που βλέπουμε σε έναν άνθρωπο και δεν μπορούμε να τα κρύψουμε.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις 🥰
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Koπέλες με σιδεράκια είναι άκρως γοητευτικές. :D
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,484 μηνύματα.

Τέσση

Νεοφερμένος

Η Τέσση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας , θέλω να ρωτήσω αν σας λέει και εσάς ο ορθοδοντικός σας να κάνετε με την γλωσσα σας το αλογάκι για να κλείσουν τα κενά μετά από 2 εξαγωγές που κάναμε.
Ευχαριστώ
 

Τέσση

Νεοφερμένος

Η Τέσση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κοιτα , απο προσωπικη εμπειρια με φουλ χαμηλη αυτοεκτιμηση οταν τα ειχα βαλει.Λογω οικονομικων θεματων ειχα βαλει μονο διαφανα στα πανω δοντια ,στα κατω τα κανονικα .Αλλα εχω να πω οτι μετα απο 1 μηνα δεν θα σε νοιαζει και τοσο ειτε φορας τα κανονικα ειτε τα διαφανα .....ασε που τα κανονικα πεφτουν και πιο οικονομικα

Τωρα για το αλλο που ρωτας ,εγω ειχα τα μπροστινα δοντια που ηταν στραβα και πετουσαν αριστερα δεξια ...αλλα και οι μασητηρες επρεπε να ερθουν λιγο στη θεση τους . Μετραει πολυ και η δουλεια του ορθοδοντικου ! Εγω ειχα τελειωσε σε 1.5 χρονο τα παντα .Ο ορθοδοντικος που ημουν ηταν πολυ γρηγορος , ηταν και διδακτορας απο γερμανια αλλα και οικονομικος σε σχεση με αλλους .Στην ωρα του ηταν παντα τυπικος , αν μου ελεγε 17:00 αν πηγαινα 17:05 εχανα το ραντεβου(ναι το εχασα μια φορα λολ),η δουλεια του πηγαινε μπαλα με την ωρα ,οποτε καταλαβαινεις οτι ειχε και πολυ ακριβεια στο ποτε θα τα βγαλω
Σούπερ ορθοδοντικό πρέπει να είχες, είναι σημαντικό αυτό.
Εγώ φοράω τα απλά σιδεράκια. Ειχα τους πλάγιους νανάκια τα οποία και έκανα εξαγωγή.Τα φοράω ήδη 1,5 χρόνο αλλά δεν έχω δει βελτίωση και δεν έχουν κλείσει και τα κενά από μόνα τους καθόλου.
Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά η ορθοδοντικός μου έχει πει να κάνω με τη γλωσσα μου στον ουρανίσκο το αλογάκι γιατί λέει ότι βοηθάει να κλείσουν τα κενά.
Επίσης συνέχεια ξεκολλάνε τα σιδεράκια ή βγαίνει το σύρμα και περιμένω μέχρι το επόμενο ραντεβού για να μου το φτιάξει.
Εσύ είχες τέτοια προβλήματα;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,484 μηνύματα.
Επίσης συνέχεια ξεκολλάνε τα σιδεράκια ή βγαίνει το σύρμα και περιμένω μέχρι το επόμενο ραντεβού για να μου το φτιάξει.
Πρώτον, ποτέ δεν περιμένουμε το επόμενο ραντεβού, παίρνουμε το τηλέφωνο τον ορθοδοντικό μας και λέμε αυτό και αυτό και μας κλείνει το συντομότερο ραντεβού. Ετσι καθυστερείς τη θεραπεία.
Δεύτερον, δε γίνεται να σου ξεκολλάνε συνέχεια και να το περνάς στο ντούκου. Είτε εσύ είτε ο γιατρός σου κάνετε κάτι λάθος.

Εσύ είχες τέτοια προβλήματα;
Δε ρωτάς εμένα, αλλά θα απαντήσω και γω λολ.
Προσωπικά δεν είχα ποτέ, δε μου είχε ξεκολλήσει τίποτα, αν και έτρωγα και "απαγορευμένες" τροφές (δεν το προτείνω βέβαια). Ωστόσο, φόραγα κεραμικά σιδεράκια, δεν ξέρω αν έπαιζε κάποιο ρόλο αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ούτε εμένα μου ξεκόλλησαν ποτέ, ούτε βγήκε σύρμα, ούτε αλλά θέματα. Μόνο μια έκτακτη επίσκεψη χρειάστηκε να κάνω στα 2 χρόνια γιατί δεν έκοψαν αρκετά το σύρμα τέρμα πίσω και όταν μετακινήθηκαν τα δόντια άρχισε να με τρυπάει στο μάγουλο. Έτρωγα επίσης απαγορευμένες τροφές 🤐 Όπως είπαν και παραπάνω, κάτι γίνεται λάθος...
 

Τέσση

Νεοφερμένος

Η Τέσση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πρώτον, ποτέ δεν περιμένουμε το επόμενο ραντεβού, παίρνουμε το τηλέφωνο τον ορθοδοντικό μας και λέμε αυτό και αυτό και μας κλείνει το συντομότερο ραντεβού. Ετσι καθυστερείς τη θεραπεία.
Δεύτερον, δε γίνεται να σου ξεκολλάνε συνέχεια και να το περνάς στο ντούκου. Είτε εσύ είτε ο γιατρός σου κάνετε κάτι λάθος.


Δε ρωτάς εμένα, αλλά θα απαντήσω και γω λολ.
Προσωπικά δεν είχα ποτέ, δε μου είχε ξεκολλήσει τίποτα, αν και έτρωγα και "απαγορευμένες" τροφές (δεν το προτείνω βέβαια). Ωστόσο, φόραγα κεραμικά σιδεράκια, δεν ξέρω αν έπαιζε κάποιο ρόλο αυτό.
Εγώ την παίρνω τηλέφωνο αμεσως και της αναφέρω το πρόβλημα , δηλαδή ότι ξεκόλλησε σιδερακι και η απάντηση της είναι ότι δεν πειράζει θα το κολλήσουμε στο επόμενο ραντεβού.Ξεκολλανε συνέχεια και δεν παραδέχεται ότι κάνει κάτι λάθος εκείνη αλλά ότι δεν τα βουρτσιζω εγώ σωστά. Και προσέχω πάρα πολυ τι τρώω και πως τρώω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ούτε εμένα μου ξεκόλλησαν ποτέ, ούτε βγήκε σύρμα, ούτε αλλά θέματα. Μόνο μια έκτακτη επίσκεψη χρειάστηκε να κάνω στα 2 χρόνια γιατί δεν έκοψαν αρκετά το σύρμα τέρμα πίσω και όταν μετακινήθηκαν τα δόντια άρχισε να με τρυπάει στο μάγουλο. Έτρωγα επίσης απαγορευμένες τροφές 🤐 Όπως είπαν και παραπάνω, κάτι γίνεται λάθος...
Δυστυχώς εμένα ξεκολλάνε συνέχεια. Χτες είχα ραντεβού μου κόλλησε δύο και αυτά τα δύο σήμερα ξεκόλλησαν ούτε 24 ώρες δεν έμειναν κολλημένα. Της το είπα και μου είπε θα τα κολλήσουμε στο επόμενο ραντεβού ,δηλαδή σε 25 ημέρες.
Πρώτον, ποτέ δεν περιμένουμε το επόμενο ραντεβού, παίρνουμε το τηλέφωνο τον ορθοδοντικό μας και λέμε αυτό και αυτό και μας κλείνει το συντομότερο ραντεβού. Ετσι καθυστερείς τη θεραπεία.
Δεύτερον, δε γίνεται να σου ξεκολλάνε συνέχεια και να το περνάς στο ντούκου. Είτε εσύ είτε ο γιατρός σου κάνετε κάτι λάθος.


Δε ρωτάς εμένα, αλλά θα απαντήσω και γω λολ.
Προσωπικά δεν είχα ποτέ, δε μου είχε ξεκολλήσει τίποτα, αν και έτρωγα και "απαγορευμένες" τροφές (δεν το προτείνω βέβαια). Ωστόσο, φόραγα κεραμικά σιδεράκια, δεν ξέρω αν έπαιζε κάποιο ρόλο αυτό.
Επίσης για να κλείσουν τα κενά μου λέει να κάνω κάθε βράδυ με την γλώσσα μου τό αλογάκι γιατί είναι πολύ σημαντικό λέει. Και δεν κλείνουν τα κενά επειδή δεν το κάνω όσο πρέπει. Την εχετε ξανακουσει αυτήν την πρακτική;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Σούπερ ορθοδοντικό πρέπει να είχες, είναι σημαντικό αυτό.
Εγώ φοράω τα απλά σιδεράκια. Ειχα τους πλάγιους νανάκια τα οποία και έκανα εξαγωγή.Τα φοράω ήδη 1,5 χρόνο αλλά δεν έχω δει βελτίωση και δεν έχουν κλείσει και τα κενά από μόνα τους καθόλου.
Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά η ορθοδοντικός μου έχει πει να κάνω με τη γλωσσα μου στον ουρανίσκο το αλογάκι γιατί λέει ότι βοηθάει να κλείσουν τα κενά.
Επίσης συνέχεια ξεκολλάνε τα σιδεράκια ή βγαίνει το σύρμα και περιμένω μέχρι το επόμενο ραντεβού για να μου το φτιάξει.
Εσύ είχες τέτοια προβλήματα;
Όχι εμένα ήταν χρυσός ο ορθοδοντικός πράγματικα


Του αδερφού μου ξεκολλούσαν αλλά πήγαινε εντός εβδομάδας για να το φτιάξει για να μην πάει πίσω η θεραπεία (σε άλλο ορθοδοντικό)
 

Τέσση

Νεοφερμένος

Η Τέσση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Όχι εμένα ήταν χρυσός ο ορθοδοντικός πράγματικα


Του αδερφού μου ξεκολλούσαν αλλά πήγαινε εντός εβδομάδας για να το φτιάξει για να μην πάει πίσω η θεραπεία (σε άλλο ορθοδοντικό)
Τι να πω , τώρα μιλούσα πάλι μαζί της και μου είπε στο επόμενο ραντεβού θα τα ξανακολλήσουμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top