• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - εξωστοματικό μηχάνημα

NanP

Νεοφερμένος

Η NanP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Στον γιο μου, 9ετων, δόθηκε ως ορθοδοντικη θεραπεία εξωστοματικο μηχάνημα. Είναι στην πρώτη εβδομάδα εφαρμογής και τις τελευταίες 3 νύχτες που επιχειρήσαμε να το βάλει στον ύπνο του βγαίνει με την αλλαγή στάσης. Έχετε καμία συμβουλή; Είναι φυσιολογικό να ενοχλεί τόσο στον ύπνο;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Βασικά γιατί φοράει εξωστοματικά σιδεράκια; Εγώ θυμάμαι ότι για να μη μου βάλει εξωστοματικό, μου είχε βάλει 2 βίδες στον ουρανίσκο (ακούγεται ανατριχιαστικό αλλά δεν πόνεσε) και εκεί στήριξε έναν μηχανισμό με μια βίδα που όσο την περιέστρεφες, άνοιγε το μηχάνημα κι έτσι διευρύνθηκε η άνω γνάθος μου. Αν δεν είναι τέτοια η περίπτωση του μικρού οπότε δεν υπάρχει εναλλακτική στο εξωστοματικό, ίσως για αρχή να δοκιμάζατε ένα ορθοπεδικό μαξιλάρι για να κρατάει το κεφάλι του σταθερό ή να το σφιξετε με κάποιο τρόπο όπως λέει η Εχέμυθη. Μπορείτε να ρωτήσετε και τον γιατρό, σίγουρα θα έχει ξανασυμβεί σε παιδάκια και θα ξέρει τι να σας προτείνει. Και ναι, οτιδήποτε φοράς στον ύπνο σου για να τα δόντια είναι πολύ ενοχλητικό, από σιδεράκια μέχρι θήκες για λεύκανση. Μάλιστα επειδή θα κουνιούνται τα δόντια του μπορεί να δει πολλά όνειρα με αντίστοιχο περιεχόμενο, εγώ έβλεπα συνέχεια εφιάλτες που στραβωναν ή έπεφταν τα δόντια μου όταν φορούσα σιδεράκια.
 

NanP

Νεοφερμένος

Η NanP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν έχει ένα λουράκι γύρω γύρω που σφίγγει;
Έχει αλλά και πάλι του βγαίνει..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βασικά γιατί φοράει εξωστοματικά σιδεράκια; Εγώ θυμάμαι ότι για να μη μου βάλει εξωστοματικό, μου είχε βάλει 2 βίδες στον ουρανίσκο (ακούγεται ανατριχιαστικό αλλά δεν πόνεσε) και εκεί στήριξε έναν μηχανισμό με μια βίδα που όσο την περιέστρεφες, άνοιγε το μηχάνημα κι έτσι διευρύνθηκε η άνω γνάθος μου. Αν δεν είναι τέτοια η περίπτωση του μικρού οπότε δεν υπάρχει εναλλακτική στο εξωστοματικό, ίσως για αρχή να δοκιμάζατε ένα ορθοπεδικό μαξιλάρι για να κρατάει το κεφάλι του σταθερό ή να το σφιξετε με κάποιο τρόπο όπως λέει η Εχέμυθη. Μπορείτε να ρωτήσετε και τον γιατρό, σίγουρα θα έχει ξανασυμβεί σε παιδάκια και θα ξέρει τι να σας προτείνει. Και ναι, οτιδήποτε φοράς στον ύπνο σου για να τα δόντια είναι πολύ ενοχλητικό, από σιδεράκια μέχρι θήκες για λεύκανση. Μάλιστα επειδή θα κουνιούνται τα δόντια του μπορεί να δει πολλά όνειρα με αντίστοιχο περιεχόμενο, εγώ έβλεπα συνέχεια εφιάλτες που στραβωναν ή έπεφταν τα δόντια μου όταν φορούσα σιδεράκια.
Ευχαριστώ για την απάντηση σας!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά γιατί φοράει εξωστοματικά σιδεράκια; Εγώ θυμάμαι ότι για να μη μου βάλει εξωστοματικό, μου είχε βάλει 2 βίδες στον ουρανίσκο (ακούγεται ανατριχιαστικό αλλά δεν πόνεσε) και εκεί στήριξε έναν μηχανισμό με μια βίδα που όσο την περιέστρεφες, άνοιγε το μηχάνημα κι έτσι διευρύνθηκε η άνω γνάθος μου. Αν δεν είναι τέτοια η περίπτωση του μικρού οπότε δεν υπάρχει εναλλακτική στο εξωστοματικό, ίσως για αρχή να δοκιμάζατε ένα ορθοπεδικό μαξιλάρι για να κρατάει το κεφάλι του σταθερό ή να το σφιξετε με κάποιο τρόπο όπως λέει η Εχέμυθη. Μπορείτε να ρωτήσετε και τον γιατρό, σίγουρα θα έχει ξανασυμβεί σε παιδάκια και θα ξέρει τι να σας προτείνει. Και ναι, οτιδήποτε φοράς στον ύπνο σου για να τα δόντια είναι πολύ ενοχλητικό, από σιδεράκια μέχρι θήκες για λεύκανση. Μάλιστα επειδή θα κουνιούνται τα δόντια του μπορεί να δει πολλά όνειρα με αντίστοιχο περιεχόμενο, εγώ έβλεπα συνέχεια εφιάλτες που στραβωναν ή έπεφταν τα δόντια μου όταν φορούσα σιδεράκια.

Κυριολεκτικά σου έχει λασκάρει η βίδα δηλαδή.

Ερώτηση ή γναθος παρεμηνε οκ; Γιατί έχω από γιατρούς να λένε πως η διεύρυνση δεν παραμένει. Πόσο χρόνον ήσουνα;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κυριολεκτικά σου έχει λασκάρει η βίδα δηλαδή.

Ερώτηση ή γναθος παρεμηνε οκ; Γιατί έχω από γιατρούς να λένε πως η διεύρυνση δεν παραμένει. Πόσο χρόνον ήσουνα;

Χαχαχαχ βρε αι...

Ναι, γενικά έχουν μείνει αρκετά άθικτα, απλώς δείχνουν σαν φυσικά ίσια πλέον, στράβωσαν λιγάκι μετά από 1-2 χρόνια κι έκτοτε έχουν μείνει ολόιδια. Τα έβγαλα αρχές 1ης λυκείου, πάνε 8 χρόνια δηλαδή.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαχαχαχ βρε αι...

Ναι, γενικά έχουν μείνει αρκετά άθικτα, απλώς δείχνουν σαν φυσικά ίσια πλέον, στράβωσαν λιγάκι μετά από 1-2 χρόνια κι έκτοτε έχουν μείνει ολόιδια. Τα έβγαλα αρχές 1ης λυκείου, πάνε 8 χρόνια δηλαδή.

Είχες θέμα με κρεατάκια και τη μυτη γενικότερα μικρή;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι. Συνδέονται κάπως;

Ναι ένας Άγγλος γιατρός που βρήκα πρόσφατα ισχυρίζεται πως τα παιδιά που έχουν πρόβλημα με την μύτη και δεν μπορούν να πάρουν ανάσα αναγκαστικά αναπνέουν από το στόμα και έτσι η γλώσσα δεν βρίσκεται στην φυσική της θέση, δηλαδή στην κορυφή της στοματικής κοιλότητας. Επειδή η γλώσσα δεν υποστηρίζει το κρανίο σταδιακά τα παιδιά αυτά αρχίζουν να αναπτύσσονται οστικα προς τα κάτω και όχι προς τα εμπρός. Καταλήγουν έτσι με πολύ στενές γναθους, στραβά δόντια, υπαναπτικες κάτω γναθους και κατάληγουν και αρκετά άσχημα και με αναπνευστικά προβλήματα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
καλα οι αγγλοι δεν φημιζονται για τα δοντια τους παντως. Χαλια μαυρα.

Οσο για το αρχικο ποστ, μονο ο ορθοδοντικος μπορει να σας κατατοπισει. Ισως να μην εχει μπει κατι σωστα. Μια επισκεψη δεν βλαπτει.
 

kauphy

Νεοφερμένος

Η kauphy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Από τη δική μου εμπειρία θα σου πω ότι είναι πολύ πιθανό ο γιος σου να το βγάζει μόνος του ασυναίσθητα το βράδυ. Όταν στο παρελθόν χρησιμοποιούσα κι εγώ, μου συνέβη ακριβώς το ίδιο. Ξυπνούσα το πρωί και το μηχάνημα βρισκόταν στο κρεβάτι, στο μαξιλάρι, ακόμη και κάτω. Βέβαια είχα και τρομερή άρνηση στο να το φορώ οπότε συνειδητοποιήσαμε με παρατήρηση ότι το έβγαζα μόνη μου κατά τη διάρκεια το ύπνου. Δεν ήταν και ιδιαίτερα δύσκολο καθώς εφάρμοζε σε ειδικά "σιδεράκια" στα πίσω πίσω δόντια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top