'Οταν προσβάλλουν τον/ην φίλο/η σας

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
ανεκαθεν υπερασπιζομουνα τους ανθρωπους που αγαπουσα!!!!!!!!
απεχθανομαι εκεινους που σιωπουν μπροστα σε καποια αδικια προκειμενου να τα εχουν καλα με ολους και να το ¨<παιζουν> καλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Λογω του ζωδιου μου εχω ενα κακο ελλατωμα :υποφερω απο το αισθημα δικαιοσυνης.Ετσι υπερασπιζομαι γενικα αυτον που δεχεται την προσβολη ειτε ειναι φιλος μου ειτε οχι,αφου εξακριβωσω οσο μπορω ποιος εχει δικιο.Ουκ...ολιγες φορες το εχω πληρωσει ...αλλα ετσι ειμαι...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Αν δεν ισχύουν ως και φόνο μπορεί να κάνω.

Κάποιος είχε πει μια κουβέντα για τη μανα μου. Δεν θελετε να μαθετε τι έπαθε...Για τον πατέρα μου δεν με απασχολεί τι θα πουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κακοφονιξ, πολυ ευεξαπτος εισαι !
Εσυ ολα τα θεματα που προκυπτουν τα λυνεις με το ξυλο?! Αλλους τροπους αντιμετωπισης δε σου εχουν μαθει?!
Κουλαρε λιγο...(οχι πως θα με ακουσεις, αλλα λεμε τωρα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Κακοφονιξ, πολυ ευεξαπτος εισαι !
Εσυ ολα τα θεματα που προκυπτουν τα λυνεις με το ξυλο?! Αλλους τροπους αντιμετωπισης δε σου εχουν μαθει?!
Κουλαρε λιγο...(οχι πως θα με ακουσεις, αλλα λεμε τωρα...)
Αν πούνε για τη μάνα μου ναι. Σε άλλους βρίζουν τη μανα τους και γελάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ενω εαν του ορμησεις και πεσει ξυλο, θα παρει το μαθημα του, ε?!
Τι πολιτισμος!
Δεν καταλαβαινεις πως με το να αντιδρας και μονο δινεις αξια στα λογια που ειπωθηκαν?! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Ενω εαν του ορμησεις και πεσει ξυλο, θα παρει το μαθημα του, ε?!
Τι πολιτισμος!
Δεν καταλαβαινεις πως με το να αντιδρας και μονο δινεις αξια στα λογια που ειπωθηκαν?! :worry:
Μετά κιχ δεν ξανακάνει και σε τρέμει. Είχα έναν τέτοιο στο στρατό... Με το σεις και με το σας μετά. Ανώτερος σε βαθμό, για να μην ξεχνιόμαστε...Θα μου βρίσει ο οποιοσδήποτε τη μητέρα και θα περάσει απαρατήρητο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Μετά κιχ δεν ξανακάνει και σε τρέμει. Είχα έναν τέτοιο στο στρατό... Με το σεις και με το σας μετά. Ανώτερος σε βαθμό, για να μην ξεχνιόμαστε...Θα μου βρίσει ο οποιοσδήποτε τη μητέρα και θα περάσει απαρατήρητο...
Eδειρες ανωτερο σου στο βαθμο στο στρατο;;;;;:eek: Εχουν χαλαρωσει πολυ τα πραματα εκει μεσα....Παντως και συ υπερβολικος...Καταρχην,ετσι ξαφνικα αρχισε να βριζει τη μαμα σου....'η τσακωθηκατε λιγουλακι προηγουμενως....και επειτα ...δεν σπαμε τον αλλο στο ξυλο....παμε πολιτισμενα στον ανωτερο του και κανουμε αναφορα....Με το ξυλο μπορει να συμβει και κανα κακο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eδειρες ανωτερο σου στο βαθμο στο στρατο;;


Έλα ντε, καλά σου λένε :worry: Δεν σκέφτηκες πως μπορεί να πάθαινε τίποτα λόγω της καθιστικής ζωής του; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγάπη01

Νεοφερμένος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γενικότερα υπερασπίζομαι πάντα το δίκιο!
Οπότε είναι ανάλογα την περίπτωση!Εάν η κολλητή μου έχει άδικο δεν μπορώ να την υπερασπιστώ ακόμα και αν είναι κολλητή μου.Εάν έχει δίκιο τότε ναι θα την υπερασπιστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχα παλαιότερα μια παρόμοια κουβέντα με μια φίλη μου.

Κάποιος έλεγε μαλακιες για εκείνη σε εμένα και εγώ τον άκουγα χωρίς να λέω κάτι. Αργότερα πήγα και της είπα τι λέει ο συγκεκριμένος για εκείνη ώστε να το γνωρίζει και αυτή θύμωσε μαζί μου επειδή καθόμουν και άκουγα τον άλλο να την βρίζει χωρίς να την υπερασπιστώ.

Της είχα απαντήσει τότε πως καθώς η κουβέντα μας ήτανε πριβε και όχι μπροστά σε άλλα άτομα θεώρησα πιο σωστό να μην πάρω θέση ώστε να μάθω επακριβώς τι πίστευε ο άλλος και τι προσπαθούσε να διασπειρει για εκείνη από το να του το ξεκοψω εξ αρχής. Η λογική μου ήταν πως εάν έπαιρνα θέση εξ αρχής αυτό το άτομο θα θεωρούσε πως δεν έχει νόημα να μου πει τις βλακειες του για εκείνη, ενώ ταυτόχρονα θα συνέχιζε να τις λέει σε τριτους. Έτσι και δεν θα περιοριζαμε το κακό και δεν θα ξέραμε τι λέει.

Η φίλη μου φυσικά όντας Hot headed άτομο σε τέτοια θέματα και πολύ υπέρ του να προστατεύει την υπόληψη των αγαπημένων της προσώπων δεν ήθελε να ακούσει τίποτα από όλα αυτά και επέμενε ότι ήταν μεγάλη μαλάκια και προδοσία αυτό που έκανα, οπότε εν τέλει απλά έκανα πίσω και ζήτησα συγνώμη αφού δεν μπορούσε να καταλάβει.

Τι πιστεύετε περί του θέματος;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Δεν μας λες όμως συγκεκριμένα τι έλεγε εναντίον της... Τι είδους βρισιές...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάνε αρκετά χρόνια από τότε και δεν θυμάμαι ακριβώς, νομίζω ότι την έλεγε πουτανα η κάτι τέτοιο επειδή είχε φάει άκυρο από εκείνη. Ηταν κι αυτός μέλος της παρέας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Δεν είναι εύκολο να διασύρεις πάντως κάποιον χωρίς αποδείξεις. Δηλαδή δεν ξέρω κατά πόσο θα πίστευαν τον φίλο σου αν προσπαθούσε να την διασύρει. Εκτός κι αν φαινόταν αξιόπιστος σε τρίτους. Σε σένα φαινόταν αξιόπιστος; Σου έδινε την εικόνα ενός αξιόπιστου ατόμου; Η πήγες να τα πεις γιατί είχες ίσως άλλες βλέψεις για αυτό το κορίτσι;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Είχα παλαιότερα μια παρόμοια κουβέντα με μια φίλη μου.

Κάποιος έλεγε μαλακιες για εκείνη σε εμένα και εγώ τον άκουγα χωρίς να λέω κάτι. Αργότερα πήγα και της είπα τι λέει ο συγκεκριμένος για εκείνη ώστε να το γνωρίζει και αυτή θύμωσε μαζί μου επειδή καθόμουν και άκουγα τον άλλο να την βρίζει χωρίς να την υπερασπιστώ.

Της είχα απαντήσει τότε πως καθώς η κουβέντα μας ήτανε πριβε και όχι μπροστά σε άλλα άτομα θεώρησα πιο σωστό να μην πάρω θέση ώστε να μάθω επακριβώς τι πίστευε ο άλλος και τι προσπαθούσε να διασπειρει για εκείνη από το να του το ξεκοψω εξ αρχής. Η λογική μου ήταν πως εάν έπαιρνα θέση εξ αρχής αυτό το άτομο θα θεωρούσε πως δεν έχει νόημα να μου πει τις βλακειες του για εκείνη, ενώ ταυτόχρονα θα συνέχιζε να τις λέει σε τριτους. Έτσι και δεν θα περιοριζαμε το κακό και δεν θα ξέραμε τι λέει.

Η φίλη μου φυσικά όντας Hot headed άτομο σε τέτοια θέματα και πολύ υπέρ του να προστατεύει την υπόληψη των αγαπημένων της προσώπων δεν ήθελε να ακούσει τίποτα από όλα αυτά και επέμενε ότι ήταν μεγάλη μαλάκια και προδοσία αυτό που έκανα, οπότε εν τέλει απλά έκανα πίσω και ζήτησα συγνώμη αφού δεν μπορούσε να καταλάβει.

Τι πιστεύετε περί του θέματος;
Θα μπορούσες να του πεις ό,τι πρόβλημα έχει με τη φίλη σου να το συζητήσει μαζί της. Εσύ στα δικά σου μάτια μπορεί να πήγες να κάνεις το καλό, και στην τελική να βρέθηκες μπλεγμένος. Θεωρώ πως δεν το χειρίστηκε και ιδιαίτερα καλά τότε η φίλη σου. Πολύ πιθανόν να το κατάλαβε αργότερα.

Άμα είναι ανάμεσα σε παρέα προτιμώ να τα συζητάμε όλοι μαζί αν θέλουν να σφάξουν ό ενας τον άλλον (άσχετα που στην τελική μιλάμε προσωπικά/μόνοι μας). Έξω από την παρέα ε άμα ακούσω κάτι άσχημο για άτομο της παρέας, θα του το μεταφέρω. Δεν θα συμφωνήσω με αυτά που λέει, αλλά δεν θα πλακωθούμε κι όλας.

Δεν τσακώνομαι γενικά εύκολα, δύσκολα μου προκαλεί θυμό κάποιος :P.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι εύκολο να διασύρεις πάντως κάποιον χωρίς αποδείξεις. Δηλαδή δεν ξέρω κατά πόσο θα πίστευαν τον φίλο σου αν προσπαθούσε να την διασύρει. Εκτός κι αν φαινόταν αξιόπιστος σε τρίτους. Σε σένα φαινόταν αξιόπιστος; Σου έδινε την εικόνα ενός αξιόπιστου ατόμου; Η πήγες να τα πεις γιατί είχες ίσως άλλες βλέψεις για αυτό το κορίτσι;
Καλά μη φανταστείς κανένα τρελό διασυρμό, η φάση ήταν "έφαγα άκυρο και άρα είναι πουτανα". Κι εγώ την γλυκοκοιτάζα τότε θυμάμαι, λες να συμπεριφερθηκα έτσι από ζηλεια; Αλλά απτην άλλη αν ήταν ο στόχος μου να φανώ καλός δεν θα της έλεγα απλά ότι ο τάδε είπε αυτό και σε υπερασπιτηκα;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Καλά μη φανταστείς κανένα τρελό διασυρμό, η φάση ήταν "έφαγα άκυρο και άρα είναι πουτανα". Κι εγώ την γλυκοκοιτάζα τότε θυμάμαι, λες να συμπεριφερθηκα έτσι από ζηλεια; Αλλά απτην άλλη αν ήταν ο στόχος μου να φανώ καλός δεν θα της έλεγα απλά ότι ο τάδε είπε αυτό και σε υπερασπιτηκα;
Aν το έλεγε έτσι και σε τρίτους, θα καταλάβαιναν ότι μάλλον το κάνει για την χυλόπιτα... Οπότε δεν θα ήταν πιστευτός. Δεν μου φαίνεται κακό που της το είπες. Πρόβλημα της βέβαια που δεν κατάλαβε. Προφανώς δεν τον ήξερε καλά.
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ με το mentality της φίλης σου, γιατί γενικά μιλώντας, όταν δεν απαντάς δείχνει πως είτε συμφωνείς είτε ότι δεν σε νοιάζει πολύ αυτός που θίγεται. Μπορείς να ακούσεις τι θα σου πει ο άλλος και αφού τελειώσει και έχεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για να τις μεταφέρεις στη φίλη σου, να αντικρούσεις τις κατηγορίες στο τέλος.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι πιστεύετε περί του θέματος;

Συμφωνώ απόλυτα με τη φίλη σου.
Πράγματι υπερασπιζόμαστε τους φίλους μας όπως θα υπερασπιζόμασταν και τους εαυτούς μας.
Το έχω κάνει για φίλους μου και το έχουν κάνει για μένα.
Δεν θα φανταζόμουν ποτέ έναν φίλο μου να άκουγε κατηγορίες για μένα χωρίς να αντιδράσει είτε ήταν πριβέ η συνομιλία είτε μπροστά σε άλλους.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Νομίζω πως στη συγκεκριμένη υπόθεση έχει σημασία ότι κι ο τρίτος ήταν μέλος της παρέας. Ναι, υπερασπιζόμαστε τους φίλους μας, αλλά μόνο όταν έχει ουσία. Αν ο Χ λέει ο, τι του κατέβει για τον Ψ ενώ δεν τον ξέρει ή τον έχει δει μια φορά, ποιος χέστηκε; Δε βρίσκω λόγο εδώ να υπερασπιστώ τον φίλο μου Ψ, εκτός απ το να πω στον Χ πως "δεν τον ξέρεις και γι αυτό δεν είσαι σε θέση να κρίνεις".

Από την άλλη, ούτε το ότι θίχτηκε μπορώ να καταλάβω. Δε συμμετείχε και ο χάκερ στο κράξιμο, ίσα ίσα προσπάθησε να βοηθήσει. Κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του τρόπο, δεν μπορείς να περιμένεις να φερθεί όπως εσύ θέλεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top