• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ο Αϊνστάιν ήταν ανορθόγραφος...

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
. Αν το σκεφτείτε άλλωστε είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που ένας είναι ανορθόγραφος χωρίς να παίζει πρόβλημα. Εκτός κι αν είναι απόφοιτος δημοτικού!:D

Δεκτό :).
Όμως κάποιος που έχει πρόβλημα, [εκτός κι αν είναι αποφοιτος δημοτικού! :D] αποκλείεται να έχει φτάσει τα 20-25-30 και να μην το έχει συνειδητοποιήσει ότι έχει πρόβλημα!!!

Οπότε δεν είναι θέμα σεβασμού του συνομιλητή σου, σε ένα forum πχ, να κάνεις έναν έλεγχο του γραπτού σου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Όμως κάποιος που έχει πρόβλημα, [εκτός κι αν είναι αποφοιτος δημοτικού! :D] αποκλείεται να έχει φτάσει τα 20-25-30 και να μην το έχει συνειδητοποιήσει ότι έχει πρόβλημα!!!

Κι όμως γίνεται XRZ μου.:/: Εγώ το βλέπω πολύ συχνά με γονείς παιδιών που δουλεύω, να κάνουν σύνδεση και να λένε "ρε μπας και είχα κι εγώ πρόβλημα που αντιμετώπιζα παρόμοια συμπτώματα"; Και μιλάμε για μεγάλους ανθρώπους.

Εντάξει, ο έλεγχος που λες, ναι, θα μπορούσε να γίνεται πριν να δημοσιεύσουν απάντηση. Όλο και κάτι θα διόρθωναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οπότε δεν είναι θέμα σεβασμού του συνομιλητή σου, σε ένα forum πχ, να κάνεις έναν έλεγχο του γραπτού σου??
Αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα...

Κατά τη γνώμη μου αυτό πρέπει σίγουρα να γίνεται όταν πλέον το κείμενο δεν διαβάζεται. Έχω πχ ένα ποστ υπόψιν μου από μη ενεργό χρήστη, το οποίο δεν διαβάζεται καθόλου [θα ψάξω να το βρω].


Τώρα τι γίνεται στις άλλες περιπτώσεις, ας το συζητήσουμε...



Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει όταν βλέπω κάτι λάθος [όπως για παράδειγμα στην περίπτωση του πολύ καλού μας φίλου, του Κρόνου :)], ακόμα κι αν εγώ φροντίζω τα δικά μου ποστ να είναι άψογα..

Τώρα βέβαια το πότε πρέπει να κάνουμε υπόδειξη στον άλλον ή όχι, αυτό ας το συζητήσουμε.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Χρζ μου κι ομως γινεται να το μαθεις σε μεγαλη ηλικια.Τα παιδια αυτα απλα νομιζουν οτι φταινε τα ιδια που ειναι ανικανα να γραψουν κι οτι καποια στιγμη θα φυγει.Ειδικα αν το προβλημα ειναι σε μικρο βαθμο (που παλι φαινεται γιατι υπαρχουν κι αλλα σημαδια πλυν της ανορθογραφιας) μπορει καποιος να μην το μαθει κι ποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Παντως, ο,τι προβλημα και να εχει καποιος, δεν ειναι τοοοοσο δυσκολο να χρησιμοποιησει λεξικο οταν γραφει! (Το νεο firefox δεν εχει ενα για ελληνικα η κανω λαθος?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ρε σεις... ο άντρας μου το ανακάλυψε στα 33 του μετά από δική μου μεγάλη παρότρυνση....
μέχρι πριν λιγο καιρο πίστευε ότι απλά δεν ήταν και τόοοοοοοοσο έξυπνος όταν ήταν μικρός και εεεε δεν τα έπαιρνε τα γραμματα.... και εεεε είχαν δίκιο και οι δικοι του που τον βάραγαν... και εεεεε αυτος ήταν καλός σε άλλα πράγματα....
και δεν ξέρω αν πρεπει να στεναχωρεθω ή να θυμώσω με τα πεθερικά μου και την άγνοια τους....

:(


παντως ναι... γραφει πρωτα σε word και μετα τα κάνει copy paste...
αν και καποιες φορες χρειάζεται διορθωση και παλι μιας που το word δεν γνωριζει και δεν ξεχωρίζει το "τις" απ το "της" ή το -ε απ το -αι....
και παλι εκει... νοιωθει ντροπιασμένος οταν κάποιοι του τη λενε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
και δεν ξέρω αν πρεπει να στεναχωρεθω ή να θυμώσω με τα πεθερικά μου και την άγνοια τους....

:(

Βρε ΚΕ, εδώ και τώρα πολλοί γονείς έχουν άγνοια. Πριν 20τόσα χρόνια που ήταν ο άντρας σου στο δημοτικό πού να ήξεραν οι άνθρωποι; Δεν ήταν διαδεδομένα όλα αυτά περί μαθησιακών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Παιδια ειναι αναλογα με τον βαθμο της δυσλεξιας.Υπαρχουν δυσλεκτικοι που δεν μπορουν να γραψουν καθολου κι μπερδευουν γραμματα ,τα γραφουν μισα κτλ.

Υπαρχουν κι αυτοι που δεν φαινονται κανονικα κι μπορει να γραφουν καλυτερα κι απο ατομο χωρις δυσλεξια .Αλλα αυτοι με πολυ εντονο προβλημα φαινονται γιατι δεν κανουν μονο ορθγραφικα κι ειναι καλυτερο να μην τους το λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Bρε παιδιά! δεν λέω ότι δεν το ανακαλύπτεις και στα 93! Αυτό που ρωτώ εγώ είναι, πχ ΚουΕ... Ο άντρας σου λες το ανακάλυψε στα 33 ότι έχει δυσλεξία. Δλδ έως τότε δεν είχε συνειδητοποιήσει ο ίδιος ή δεν του είχε πει κάποιος άλλος ότι κάνει πολλά ορθογραφικά λάθη και να το έχει υπόψην του για να το προσέχει/ελέγχει όταν γράφει???

Αυτό λέω και αν η απάντηση είναι όχι μου φαίνεται απλά πολυ΄περίεργο να μην του το έχει υποδείξει κάποιος (ότι έχει προβ με την ορθογραφία του ακόμα και αν το είχε ονομάσει/ταυτοποιήσει ως δυσλεξία) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Bρε παιδιά! δεν λέω ότι δεν το ανακαλύπτεις και στα 93! Αυτό που ρωτώ εγώ είναι, πχ ΚουΕ... Ο άντρας σου λες το ανακάλυψε στα 33 ότι έχει δυσλεξία. Δλδ έως τότε δεν είχε συνειδητοποιήσει ο ίδιος ή δεν του είχε πει κάποιος άλλος ότι κάνει πολλά ορθογραφικά λάθη και να το έχει υπόψην του για να το προσέχει/ελέγχει όταν γράφει???

ο πρώτος άνθρωπος που σκέφτηκε την εκδοχή της δυσλεξίας και του το ανέφερε ήμουν εγω
μέχρι τότε πιστευε ότι ειναι ηλίθιος και στόκος και ότι δεν μπορεσε όταν ήταν μικρός να μάθει... γραμματα ... και κάθε φορα που κάποιος του επεσήμαινε το προβλημα της ορθογραφίας αυτος πάντα ενοιωθε ντροπή για το πόσο άχρηστος είναι.... γιατι ως γνωστόν... ο κοσμος δεν εχει και καλους τροπους...
ναι, προσπαθει με word Πριν γραψει σε κάποιο φόρουμ ή κάτι τέτοιο αλλά αυτο δεν ειναι πάντα η λύση...
όπως είπα και πριν, το word δεν εχει τη δυνατοτητα να ξεχωρίσει ποτε πρέπει να βάλεις -ε ή -αι στην κατάληξη... ή ποτε θα βάλεις "τις" ή "της" ... και άλλες τέτοιες ομοιότητες.... που όσο κι αν ακουγεται σαν ενας απλός κανονας ορθογραφίας για να το μάθεις.... ο ίδιος δεν μπορει γιατι όπως λεει κι ο ίδιος "μα δε μου κάθεται καλά στο μάτι... δεν μπορω να το γραψω ετσι... ειναι σαν να με σπρωχνει μια αορατη δυναμη" και παρακάτω... την ίδια λέξη... να τη γραφει κάπως αλλιως!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και κάθε φορα που κάποιος του επεσήμαινε το προβλημα της ορθογραφίας αυτος πάντα ενοιωθε ντροπή για το πόσο άχρηστος είναι.... γιατι ως γνωστόν... ο κοσμος δεν εχει και καλους τροπους...
ναι, προσπαθει με word !

Άρα πάντως το ήξερε ότι δεν γράφει σωστά! Είχε επίγνωση. Αυτό λέω... Μου φαίνεται αδύνατον να μην το γνωρίζεις [ακόμα και αν θεωρείς εαυτόν ηλίθιο γιατί όντως ο κόσμος από τρόπους δεν ξέρει...]

Όσον αφορά την εκμάθηση... υπομονή... Έχω μια κολλητή με χοντρό πρόβλημα δυσλεξίας που βέβαια είχε την τύχη να την καταλάβει από νωρίς ο πατέρας της [δάσκαλος] και να την βοηθήσει πολύ. Η ίδια υποστήριζει ότι μόνο με άπειρη εξάσκηση και υπομονή κατάφερε να μάθει σωστά να γράφει. Πλέον δεν έχει πρόβλημα έντονο [γιατί ακόμα κάποια "-αι" και "-ε" τα σκοτώνει, ενώ και το να διαβάσει ένα sms την κουράζει] αλλά αυτό μου έχει πει. Ότι τα τελευταία 15 χρόνια περίπου έχει κουραστεί πολύ για να έρθει στα ίσα της... Αλλά ΕΙΧΕ τη διάθεση... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
συγγνώμη κιόλας αλλά ακόμα και σήμερα πολλοι γονείς δεν θελουν να παραδεχτουν ότι τα παιδια τους έχουν πρόβλημα και γιαυτό δεν κάνουν και κάτι.... η καθηγήτρια των γαλλικών μου έχει ένα δυσλεκτικό παιδί και όταν το είπε στους γονείς του αυ΄τοί της είπαν πως δεν έχει τιποτα το παιδί τους και μετά από λίγο καιρό τν έδιωξαν.....
λες και ήταν ο πρωτος της μαθητής και δεν ήξερε πως μαθαινουν τα άλλα παιδια.....
το μόνο που καταφερνουν αυτοί οι γονείς είναι να κάνουν κακό στα παιδιά τους... όσο πιο νωρις καταλαβουν ότι το παιδί τους είναι δυσλεκτικό , τόσο πιο γρήγορα και εύκολα θα διορθώσει το προβλημα του το παιδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
όσο πιο νωρις καταλαβουν ότι το παιδί τους είναι δυσλεκτικό , τόσο πιο γρήγορα και εύκολα θα διορθώσει το προβλημα του το παιδι

+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ναι, αν η διάγνωση δεν γίνει στις πρώτες τάξεις του δημοτικού μιλάμε για δώρο άδωρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
....τόσο που στο πρώτο έτος σπουδών του, είχε γίνει συμβούλιο στην σχολή του για να τον διώξουν!!

Αλήθεια, πόσοι απο εσάς γνωρίζετε ή ειστε ενήμεροι για την δυσλεξία και της επιπτώσεις αυτής στη ζωή ενός ανθρώπου?

Ποσοι από εσας γνωρίζετε ότι η "ανορθογραφία" δεν ειναι απαραίτητα έλειψη γνώσεων και μόρφωσης αλλά μπορεί πολύ πιθανά να ειναι "ασθένεια" του συμφορουμίστα μας?

Νομίζω, και αν κανω λάθος διορθώστε με, ότι ειναι το λιγότερο αγενές να εστιάζουμε συνεχως την προσοχή μας σε κάτι το οποίο για κάποιον άλλον πιθανά να ειναι πρόβλημα υγειας!
Οι τυπικοι κανόνες συμπεριφορας, ευγενειας, σεβασμου, αλληλεγγύης προς τον συνφορουμίστα μας θα έπρεπε να μας επιβάλουν αν μη τι άλλο, την σκέψη πριν του καταλογισουμε το θανάσιμο αμαρτημα της ανορθογραφιας!!!

Και να σκεφτει κανεις ότι άλλοι δεν εχουν χερια για να χτυπουν τα πληκτρα εστω και ανορθόγραφα....

Για όποιον λοιπόν πιθανα ενδιαφέρεται να μάθει τι ειναι η δυσλεξία και με ποιον τροπο μπορει να επιρρεαζει την γραφή ενός ανθρώπου, τον προ(σ)καλώ να διαβάσει εδω https://1grpe.ser.sch.gr/DYSLEJIA.htm ή... οπου αλλου τον βολευει :)

Βασικά το έβλεπα άλλα δεν ήθελα να το διαβάσω για να μην δώ πράγματα σε μένα απο αυτά που λέει εδώ.....

Σήμερα για κάποιο συγκεκριμένο λόγο έκανα την κίνηση να διαβάσω τι ακριβώς είναι δυσλεξία, το συμπέρασμα μου μετά απο αυτά που διάβασα δεν ξέρω άν θα πρέπει να με οδηγήσουν σε ένα γιατρό αλλα φοβάμε ότι ντέπομε να πάω τώρα ποια, κάποιο άτομο σήμερα με έκανε να σκευτώ άν πρέπει να πάω ή όχι άν θα συνεχίσω να ντροπιάζομαι ή όχι....


Τελικά είναι ντροπή ή όχι να είσαι ανορθόγραφος; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τελικά είναι ντροπή ή όχι να είσαι ανορθόγραφος; :hmm:


η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι ντροπή...
αλλά πάλι είναι ντροπή να είσαι ενήλικας, να έχεις ένα Χ πρόβλημα που αναγνωρίζεις στον εαυτό σου, που σε ενοχλεί αλλά... δεν κάνεις κάτι για να το διορθώσεις ή έστω βελτιώσεις.

Πλέον πέρα απ τους γιατρούς, είναι τέτοια η δυνατότητα πληροφόρησης που υπάρχει γύρω μας που το θεωρώ αδιανόητο κάποιος να μην ασχοληθεί πιο σοβαρά με το "πρόβλημα" του.
Επιπλέον... υπάρχουν τόσες λύσεις ώστε να βοηθούν (ως ένα βαθμό) αυτά τα άτομα να μην "εκθέτονται" τόσο πολύ...
Στα κινητά υπάρχει το T9 για τα sms
Στα γραπτά του υπολογιστή υπάρχει αυτόματος διορθωτής με το word
Ακόμα και στο Internet για ένα φόρουμ, υπάρχουν αυτόματοι μηχανισμοί που ανιχνεύουν τα ορθογραφικά λάθη.. Στο firefox που χρησιμοποιώ εγώ για παράδειγμα, έχει ειδικό ορθογράφο (και ναι, τον χρησιμοποιώ :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κουε μου εγώ ρώτησα και δεν μου επιτρέπουν να βάλω μοζίλα μόνο εξπλόρερ όσο για αυτό που λές πώς μπορεί να πάει κάποιος σε έναν ιδικό;

εγώ έχω κάνει και μαθήμετα νεοεληνικής , δεν με οφέλησαν πολλύ άλλα κάτι έχω κάνει, και καμιά φορά αντιγράφω λέξεις απο κάποιους απο πάνω και προσπαθώ, το θέμα είναι ότι όταν κάνεις μια σταδιάκή βελτίωση προσπαθείς(δεν είμαι το ίδιο απο τότε που ήρθα) διαβάζω παραμύθια, αγόρασα και παραπάνω απο την συλογή που έχω,

όταν λοιπόν κάνει κάποιος μια τέτοια πρόοδο, που πιστέυω ότι προσωπικά έχω κάνει, είναι πρόβλημα για τους ορθογράφους να βλέπουν κάποια λάθοι που ναί χτυπάνε στο μάτι και να προσπαθισουν να τα παραβλέψουν; τόσο πρόβλημα είναι το ορθογραφικό ή αυτά που έχεις να πείς;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μάνια, το ότι κάποιοι μπορεί να ενοχλούνται απ τα ορθογραφικά που βλέπουν, δεν σημαίνει ότι οι ανορθόγραφοι πρέπει να σταματήσουν να γράφουν για να μην τους ενοχλούν..
Αυτή είναι η δική μου άποψη...

Αν εσύ προσπαθείς, πρώτα απ όλα καλό στον εαυτό σου κάνεις!
Εναλλακτικά, εγώ σου προτείνω, όταν έχεις να γράψεις ένα μεγάλο κείμενο, πέρασε το πρώτα απ το word και μετά κάντο copy paste εδώ...

Αυτό όμως όχι τόσο για τους άλλους αλλά για να νιώθεις εσύ καλά!

Αν θες να πας να δεις κάποιον ειδικό, που πιθανά θα σου δώσει και κάποιες συγκεκριμένες ασκήσεις αν όντως διαγνώσει δυσλεξία, δεν είναι κακό.
Απ τη στιγμή δε, που έχεις την υποψία ότι είσαι δυσλεκτική (κάτι που απ τα γραπτά σου με βρίσκει σύμφωνη, μιας που δεν είσαι ανορθόγραφη μόνο αλλά κόβεις γράμματα και κάνεις αναγραμματισμούς) είναι καλό να γίνει και η επίσημη διάγνωση γιατί θα μάθεις και 5 πράγματα περισσότερο...
Λάβε επίσης υπόψη σου ότι είναι μάλλον κληρονομικό...
Δλδ έχουν μεγάλες πιθανότητες τα παιδιά σου να έχουν το ίδιο πρόβλημα και θα πρέπει να είσαι σε θέση να το δεις από νωρίς ώστε να μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις πιο εύκολα για το δικό τους καλό.


Η δυσλεξία δεν έχει σαν μοναδικό πρόβλημα την ανορθογραφία
Η ανορθογραφία είναι απλά μια ένδειξη και μια πτυχή του προβλήματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σε τι γιατρό μπορώ να πάω;

Και όχι δεν νοιώθω άσχημα εγώ κουέ μου, εγώ δέχομαι ότι σιγά σιγά μπορώ να άλλαξω και να διωρθώσω τον εαυτό μου, αλιώς δεν θα έκανα μαθήμετα νεοελληνικής άλλα δεν θέλω κουράζω τους άλλους, όσο για τα παιδιά μου θα προσπαθήσω να το ψάξω το γρηγορότερο αυτό είναι σίγουρο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Είναι ειδικοί για την δυσλεξία
Μπορείς να δοκιμάσεις ίσως σε κάποιο κέντρο λογοθεραπείας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top