Ο Βουλευτής Μπογδάνος και τα κιλά της Μαλτέζας στην Eurovision

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Η κουβέντα ξεκίνησε απ' το ενδεχόμενο το ίδιο το τραγούδι να προβάλει ενεργά μια άποψη όχι το πώς εκλαμβάνει ο καθένας τα πράγματα παθητικα.
Η μετάφραση του στίχου by himela Προβάλει την άποψη ότι αν δεις μια γυναίκα προκλητικά ντυμένη, σου προκαλέσει ερωτικό ενδιαφέρον, της κεράσεις ποτό και την προσεγγίσεις ερωτικά τότε έκανες έγκλημα άξιο δημιουργίας ενός τραγουδιού που να το καταδικάζει.
Ότι η destiny έχει το δικαίωμα να ντυθεί προκλητικά αλλά απαγορεύει να της την πέσουν?:fool:



Επίσης το δημόσιο πρόσωπο έχει το δικαίωμα να φορέσει οτιδήποτε θέλει δημόσια, αλλά ο θεατής δεν έχει κανένα δικαίωμα να κρίνει αρνητικά αυτή την επιλογή βάση της αισθητικής του..οκ.
Forced diversity στα καλύτερα του
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μη προσπαθείς τόσο Gaspar. Το νόημα του τραγουδιού είναι πως η εξωτερική εμφάνιση δεν αποτελεί ερωτικό κάλεσμα. Δεδομένου αυτού είμαι σίγουρος πως ό,τι κι αν κάνεις αν το κάνεις ευγενικά και χωρίς περίεργες συμπεριφορές ή χυδαιότητες κανείς δε θα σε χαρακτηρίσει.

Όλοι έχουν το δικαίωμα να φορέσουν το οτιδήποτε κι όλοι εχουν το δικαίωμα να κρίνουν το οτιδήποτε αλλά και οι υπόλοιποι απο την άλλη έχουν εξίσου το δικαίωμα να αξιολογήσουν την κριτική σου και να διακρίνουν αν πηγάζει από βάσιμους προβληματισμούς ή πρόκειται για αποτέλεσμα μίσους και προκαταλήψεων.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Ότι η destiny έχει το δικαίωμα να ντυθεί προκλητικά αλλά απαγορεύει να της την πέσουν?
Ξέρω οτι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στην κοσμοθεωρία σου αλλά ναι, μια γυναίκα μπορεί να μη θέλει να την πλησιάσει ο κάθε πέφτουλας επειδή έβαλε ένα μίνι. Και έχει το δικαίωμα να πει όχι. Δεν περιμένω να το καταλάβεις βέβαια αλλά έτσι για να απαντώνται οι απορίες.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Με διαστρεβλώνεις , συζητάω σε άλλη βάση , αλλά ποιος να καταλάβει ...
Δεν είπα τι να φορέσει ούτε σχολίασα ποτέ πουθενά .
Είπα γιατί προκαλεί σχόλια γενικά ενώ κάποιος άλλος μπορεί να μην προκαλέσει .
Ότι μπορεί να μη είναι το πάχος που ενοχλεί πάντα , αλλά για κάποιους να είναι η προβολή αυτή που το εξήγησα πως το εννοώ . Εκεί πήγα τη συζήτηση .

Πως είναι το gay pride που ενοχλεί ορισμένους ως υπερπροβολή της σεξουαλικότητας ας πούμε ;
Βασικά εσύ πέταξες το εξής:
Από τα ρούχα της από το στυλ της θεωρώ ότι είναι σαν να πλασάρει και την εικόνα της, που είναι διαφορετική από τα πρότυπα που πλασάρονται και την καθιερωμένη ομορφιά .
Τι εννοείς πλασάρει την εικόνα της τότε; Το τραγούδι της δεν είναι καμιά ωδή στην παχυσαρκία για να πλασάρει τα κιλά της. Να τη βάλουμε σε κανένα υπόγειο τότε να μη προκαλεί η εικόνα της.
Αν πάει μια άφωνη με σκατά τραγούδι αλλά ωραίο σώμα και χοτ ρουχαλάκι I guess είμαστε οκ. Όχι πως με ενοχλεί μη παρεξηγηθώ αλλά εκεί έχεις τους αντίθετους λόγους από τη Μαλτέζα για να πεις ότι δεν θα φέρει άσχημα σχόλια. Πάλι στα κιλά γυρνάει για μένα αυτό που λες.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Βασικά εσύ πέταξες το εξής:

Τι εννοείς πλασάρει την εικόνα της τότε; Το τραγούδι της δεν είναι καμιά ωδή στην παχυσαρκία για να πλασάρει τα κιλά της. Να τη βάλουμε σε κανένα υπόγειο τότε να μη προκαλεί η εικόνα της.
Αν πάει μια άφωνη με σκατά τραγούδι αλλά ωραίο σώμα και χοτ ρουχαλάκι I guess είμαστε οκ. Όχι πως με ενοχλεί μη παρεξηγηθώ αλλά εκεί έχεις τους αντίθετους λόγους από τη Μαλτέζα για να πεις ότι δεν θα φέρει άσχημα σχόλια. Πάλι στα κιλά γυρνάει για μένα αυτό που λες.
Λέει μια σε μια παρέα που ήμουν ''ωραία τα κοινωνικά μηνύματα για την παχυσαρκία'' για τη συγκεκριμένη και μια άλλη λέει ''όχι μας έχουν ζαλίσει με τα διαφορετικά και όλα αυτά '' . Και οι δυο αντιλήφθηκαν ότι κάτι πλασάρει άσχετα αν διαφώνησαν μεταξύ τους αν πρέπει να γίνεται ή όχι . Εγώ θεωρώ ότι είναι τα ρούχα της και το στυλ αυτό της σκηνικής της παρουσίας , ίσως επειδή και το τραγούδι δεν ήταν πολύ καλό . Και η τζούλια τον κώλο της προώθησε, δεν περίμενα τους στίχους των τραγουδιών της να μιλάνε για κώλους ντε και καλά , ούτε να μιλήσει καμία να τραγουδάει ''ζήτω τα κόκαλα ''για να βλέπω ότι προωθεί την ανορεξία, οι ίδιοι είναι πρότυπα αν δείχνουν κάτι και ο άλλος το παρατηρεί για κάποιους λόγους . Τόσοι χοντροί τραγουδάνε, κανείς δεν ασχολείται. Ε εδώ κάποιοι το παρατήρησαν .
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Λέει μια σε μια παρέα που ήμουν ''ωραία τα κοινωνικά μηνύματα για την παχυσαρκία'' για τη συγκεκριμένη και μια άλλη λέει ''όχι μας έχουν ζαλίσει με τα διαφορετικά και όλα αυτά '' . Και οι δυο αντιλήφθηκαν ότι κάτι πλασάρει άσχετα αν διαφώνησαν μεταξύ τους αν πρέπει να γίνεται ή όχι . Εγώ θεωρώ ότι είναι τα ρούχα της και το στυλ αυτό της σκηνικής της παρουσίας , ίσως επειδή και το τραγούδι δεν ήταν πολύ καλό . Και η τζούλια τον κώλο της προώθησε, δεν περίμενα τους στίχους των τραγουδιών της να μιλάνε για κώλους ντε και καλά , ούτε να μιλήσει καμία να τραγουδάει ''ζήτω τα κόκαλα ''για να βλέπω ότι προωθεί την ανορεξία, οι ίδιοι είναι πρότυπα αν δείχνουν κάτι και ο άλλος το παρατηρεί για κάποιους λόγους . Τόσοι χοντροί τραγουδάνε, κανείς δεν ασχολείται. Ε εδώ κάποιοι το παρατήρησαν .
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τί εννοείς. Αν προσέξεις ελάχιστα το ρεφρέν λέει:
So baby, it's not a maybe
Yeah, I'm too good to be true
But there's nothing in it for you
So if I show some skin
Doesn't mean I'm giving in
Not your baby
Πού ακριβώς μιλάει για παχυσαρκία ή διαφορετικότητα; Αυτό το τραγούδι θα μπορούσε να το λέει κυριολεκτικά η οποιαδήποτε γυναίκα, ακόμα και η Αλεξίου που ανέφερες. Δεν είχε καμία σχέση με τα κιλά της τραγουδίστριας. Το οτι κάποιοι βλέπουν eurovision χωρίς να προσέχουν καν τους στίχους και χωρίς να αναρωτηθούν καν τί σκατά λέει ένα τραγούδι και γιατί άραγε υπάρχει η σκηνοθεσία που υπάρχει σημαίνει οτι απλά δεν τους ενδιαφέρει και παίρνουν ό,τι μήνυμα θέλουν. Η κοπέλα έχει φωνάρα, αυτό το παρατήρησαν; Μήπως απλά πρόκειται για κακεντρεχείς ανθρώπους; Και η Παπαρίζου που είπε το my number one και την έκραξαν για τα κιλά της κι αυτή το διαφορετικό προωθούσε με ένα τραγούδι που κέρδισε 16 χρόνια πριν;;;;

Επίσης κανείς δε θα ασχολιόταν με την ανάγκη για προώθηση της διαφορετικότητας αν όλοι οι άνθρωποι αποδέχονταν το διαφορετικό. Ξέρετε οτι υπάρχουν σειρές και σόου στην Αμερική και τον Καναδά όπου είναι αναγκασμένοι να προσλάβουν ηθοποιούς - παίκτες παιχνιδιών κλπ που είναι κατά κάποιο ποσοστό people of color; Για ποιο λόγο φτάσαμε σε αυτό το σημείο;

Για το θέμα μας, η Μαλτέζα δεν προώθησε τίποτα, τραγούδησε απλά το τραγούδι της με το νόημα που είχε, για όποιον το πρόσεξε. Το ίδιο και η Ρωσίδα που αν το έβλεπες - άκουγες χωρίς να ξέρεις για τί μιλάει θα το έλεγες απλά τσίρκο. Το ίδιο κι η Βουλγάρα που αν την έβλεπες - άκουγες χωρίς να ξέρεις το νόημα θα νόμιζες οτι λέει τραγουδάκι πριν τον ύπνο επειδή φορούσε ρούχα σαν πιτζάμες. Το να μετατρέψεις κάποιο ουδέτερο ή όμορφο γεγονός σε άσχημο δείχνει περισσότερα πράγματα για σένα κι όχι για το ίδιο το γεγονός.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πού ακριβώς μιλάει για παχυσαρκία ή διαφορετικότητα;
Το τραγούδι είναι σέξυ και ο στίχος που έβαλες εμπεριέχει ακόμα και ένα "show some skin". Το να το τραγουδάει κλινικά παχύσαρκη αυτό από μόνο του δείχνει πως τραγουδάει προτίστως σαν παχύσαρκη και μετά σαν απλή τραγουδίστρια σαν το Ρέμο π.χ. που έχει τα κιλάκια του αλλά δεν είναι χτισμένο εκεί το brand του. Εξάλλου, φοράει ψηλές μπότες και καλτσόν, μαζί με (απαίσιο) φόρεμα με χαμηλό μπούστο για να μοστράρει τα (παχύσαρκα) βυζιά της. Τι άλλο θέλετε να κάνει ακριβώς;

Τόσοι άνθρωποι κατάλαβαν πως αυτή η συμμετοχή ήταν προπάντων προώθηση της "διαφορετικότητας"/παχυσαρκίας, το αν δε συμφωνείτε με αυτό λόγω ιδεολογιών αντιληψέων είναι άλλο θέμα.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τόσοι άνθρωποι κατάλαβαν πως αυτή η συμμετοχή ήταν προπάντων προώθηση της "διαφορετικότητας"/παχυσαρκίας, το αν δε συμφωνείτε με αυτό λόγω ιδεολογιών αντιληψέων είναι άλλο θέμα.

δηλαδή η φάση είναι γιατί έχουν αθηναϊκές πινακίδες οκ το πιάσαμε
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Λέει μια σε μια παρέα που ήμουν ''ωραία τα κοινωνικά μηνύματα για την παχυσαρκία'' για τη συγκεκριμένη και μια άλλη λέει ''όχι μας έχουν ζαλίσει με τα διαφορετικά και όλα αυτά '' . Και οι δυο αντιλήφθηκαν ότι κάτι πλασάρει άσχετα αν διαφώνησαν μεταξύ τους αν πρέπει να γίνεται ή όχι . Εγώ θεωρώ ότι είναι τα ρούχα της και το στυλ αυτό της σκηνικής της παρουσίας , ίσως επειδή και το τραγούδι δεν ήταν πολύ καλό . Και η τζούλια τον κώλο της προώθησε, δεν περίμενα τους στίχους των τραγουδιών της να μιλάνε για κώλους ντε και καλά , ούτε να μιλήσει καμία να τραγουδάει ''ζήτω τα κόκαλα ''για να βλέπω ότι προωθεί την ανορεξία, οι ίδιοι είναι πρότυπα αν δείχνουν κάτι και ο άλλος το παρατηρεί για κάποιους λόγους . Τόσοι χοντροί τραγουδάνε, κανείς δεν ασχολείται. Ε εδώ κάποιοι το παρατήρησαν .
Το τραγούδι αν έμπαινε κανείς στη διαδικασία να δει τι λέει ΔΕΝ μιλάει για τη διαφορετικότητα λόγω κιλών. Και για αυτό είναι εντελώς άτοπο να πεις ότι προωθεί τα κιλά της. Αν εσύ (και ο κάθε εσύ) την είδε έτσι χοντρούλα και σκέφτηκε αυτόματα με κλειστά αυτιά "ααααααα τα κιλά προωθεί" δεν κάνει αυτό το πόιντ ορθό.
Είναι αυτό που είπε ο Βασίλης, αν στεκόταν ακίνητη με ένα ριχτό να πει μπαλάντα θα ήσασταν όλοι πέρασε και δεν ακούμπησε - κράτα και το πιο αστείο - ακόμα και αν το τραγούδι είχε το μήνυμα για το οποίο την κατηγορείτε.

Προσωπικά αδιάφορο με φάνηκε το τραγούδι παρά την καλή φωνή της και τα ρούχα καθόλου προκλητικά δεν τα βρήκα. Πιο πολύ θα μπορούσα να πω ότι με ενόχλησε που η Μάλτα έκανε κομπίνα για να μπει η αποστολή της ως φαβορί.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Το τραγούδι αν έμπαινε κανείς στη διαδικασία να δει τι λέει ΔΕΝ μιλάει για τη διαφορετικότητα λόγω κιλών. Και για αυτό είναι εντελώς άτοπο να πεις ότι προωθεί τα κιλά της. Αν εσύ (και ο κάθε εσύ) την είδε έτσι χοντρούλα και σκέφτηκε αυτόματα με κλειστά αυτιά "ααααααα τα κιλά προωθεί" δεν κάνει αυτό το πόιντ ορθό.
Είναι αυτό που είπε ο Βασίλης, αν στεκόταν ακίνητη με ένα ριχτό να πει μπαλάντα θα ήσασταν όλοι πέρασε και δεν ακούμπησε - κράτα και το πιο αστείο - ακόμα και αν το τραγούδι είχε το μήνυμα για το οποίο την κατηγορείτε.

Προσωπικά αδιάφορο με φάνηκε το τραγούδι παρά την καλή φωνή της και τα ρούχα καθόλου προκλητικά δεν τα βρήκα. Πιο πολύ θα μπορούσα να πω ότι με ενόχλησε που η Μάλτα έκανε κομπίνα για να μπει η αποστολή της ως φαβορί.
Δεν κατηγόρησα , είπα ότι το προωθεί , είπα πως το σκέφτηκα , πως το αντιλήφθηκαν και άλλοι και το ποιντ που πέταξα την μπάλα στο βασίλη ήταν αν θέλουμε να το προωθούμε αυτό ή όχι , που λίγο η χιμέλα απάντησε, απλά γενικά κόλλησε το θέμα στο αν είναι προώθηση! Και αυτή με τις πλαστικές δεν θα μιλήσει για πλαστικές στα τραγούδια της, αλλά αυτό προωθεί ως πρότυπο αν το παρατηρούν όλοι . Αλλά ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε τι να κάνουμε τώρα .

Και το ότι το κατηγορώ και περί υπογείων που είπες πριν είναι διαστρεβλώσεις.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν κόλλησε το θέμα εγώ τοποθετήθηκα και είπα πως δεν τίθεται καν θέμα προώθησης. Και ως τώρα ακόμη δεν έχω λάβει απάντηση ούτε εγώ ούτε άλλοι. Το ότι και άλλοι το αντιλαμβάνονται δεν είναι απάντηση εγώ εσένα και τον καθένα ξεχωριστά ρώτησα. Αν δεν μπορείς να αιτιολογήσεις έστω και μπερδεμένα γιατί πιστεύεις ό,τι πιστεύεις ούτε άποψη έχεις έμπρακτα ούτε έχει κάποιο νόημα να το συζητάμε.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δεν κόλλησε το θέμα εγώ τοποθετήθηκα και είπα πως δεν τίθεται καν θέμα προώθησης. Και ως τώρα ακόμη δεν έχω λάβει απάντηση ούτε εγώ ούτε άλλοι. Το ότι και άλλοι το αντιλαμβάνονται δεν είναι απάντηση εγώ εσένα και τον καθένα ξεχωριστά ρώτησα. Αν δεν μπορείς να αιτιολογήσεις έστω και μπερδεμένα γιατί πιστεύεις ό,τι πιστεύεις ούτε άποψη έχεις έμπρακτα ούτε έχει κάποιο νόημα να το συζητάμε.
Ε και εσύ τι φοβερό είπες δηλαδή για στηρίξεις την άποψή σου ;
Για τους στίχους είπες
Ε και εγώ είπα ότι δεν έχουν σχέση οι στίχοι
Αν κάτι το παρατήρησα μου το προωθούν αν εσύ δεν το παρατήρησες δεν το προωθούν αν σε καλύπτει αυτή η απάντηση γιατί δεν θα αφήσουμε και τα κόκαλά μας εδώ πέρα .
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν έκανα εγώ το clαιm εδώ άλλοι το καναν, αυτοί οι αλλοι καλούνται να το υποστηρίξουν έτσι δουλεύει τι να κάνουμε. Russell's teapot κλπ.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αν κάτι το παρατήρησα μου το προωθούν αν εσύ δεν το παρατήρησες δεν το προωθούν αν σε καλύπτει αυτή η απάντηση γιατί δεν θα αφήσουμε και τα κόκαλά μας εδώ πέρα .

Αν όμως ισχύει αυτό, τότε δε σημαίνει κιόλας ότι "όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται"; Δηλαδή δεν αρκεί να έχει απλώς έναν σκοπό ο πομπός, πρέπει κι ο δέκτης να είναι υποψιασμένος για να κάνει τη σύνδεση, όχι; Γιατί αλλιώς θα το λάμβαναν όλοι το μήνυμα και δε θα υπήρχε διαφωνία επί τούτου.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Αν κάτι το παρατήρησα μου το προωθούν αν εσύ δεν το παρατήρησες δεν το προωθούν αν σε καλύπτει αυτή η απάντηση γιατί δεν θα αφήσουμε και τα κόκαλά μας εδώ πέρα .
Αυτά που λες και θεωρείς λογικό να τα πιστεύουν κάποιοι είναι προβληματικά γιατί υπαινίσσεσαι οτι η παχυσαρκία είναι τρόπος ζωής κάτι που δεν ισχύει. Δεν είναι το ίδιο με το έβαλα σκουλαρίκι στη μύτη, φόρεσα μίνι φόρεμα ή έκοψα τα μαλλιά μου καρέ για να πούμε οτι το στιλ αυτό προωθείται ως όμορφο - καλό - κουλ κλπ. Πίσω από τη νοσηρή παχυσαρκία κρύβονται ψυχικά και σωματικά προβλήματα και αρρώστιες. Πιστεύω οτι δεν υπάρχει παχύσαρκος που να μην ήθελε να είναι πιο αδύνατος ακόμα κι αν λένε οτι νιώθουν άνετα στο σώμα τους και δεν έχουν πρόβλημα κλπ. Δεν είναι επιλογή ώστε να πούμε οτι το προωθεί με αυτόν τον τρόπο, όπως η ομοφυλοφιλία δεν είναι επιλογή, το να είναι κάποιος transgender δεν είναι επιλογή (αλήθεια για την παρουσιάστρια Nikki γιατί κανείς δεν είπε οτι προώθησε το να είναι κάποιος trans;). Η αλήθεια είναι οτι οι Έλληνες έχουν κόμπλεξ με το να κρίνουν τους άλλους για πράγματα που δεν τους αφορούν και δεν τους ενοχλούν ούτε τους επηρεάζουν, κάτι που έχουν πει και μέλη εδώ που ζουν στο εξωτερικό. Το πάχος είναι κάτι με το οποίο οι Έλληνες έχουν τρομερό κόμπλεξ και το δείχνουν συνεχώς. Το οτι το κάνουν πολλοί δεν το κάνει οκ. Δείχνει απλά οτι πρέπει να γίνει ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια για να αρχίσουμε να αποδεχόμαστε και να μην μας νοιάζει το διαφορετικό.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ε και εσύ τι φοβερό είπες δηλαδή για στηρίξεις την άποψή σου ;
Για τους στίχους είπες
Ε και εγώ είπα ότι δεν έχουν σχέση οι στίχοι
Αν κάτι το παρατήρησα μου το προωθούν αν εσύ δεν το παρατήρησες δεν το προωθούν αν σε καλύπτει αυτή η απάντηση γιατί δεν θα αφήσουμε και τα κόκαλά μας εδώ πέρα .
Κάτσε ρε Aura δηλαδή μιλάμε για ένα τραγούδι και εσύ λες ότι δεν έχουν σχέση οι στίχοι; Δηλαδή τι έχει σχέση, ο φωτισμός της πίστας;
Η Μαλτέζα είναι όπως είναι με αυτό το σώμα και βγήκε να τραγουδήσει (όχι πρώτη φορά). Εσύ τι εννοείς ότι προωθεί τα κιλά της; Γιατί με το νόημα και τους στίχους του τραγουδιού δεν το κάνει. Ούτε με το ντύσιμο το κάνει που με το ζόρι φαίνονται ελάχιστα τα πόδια της και αυτό που φοράει την καλύπτει εντελώς.
Ειλικρινά με αυτή τη λογική που βάζεις εγώ βλέπω μονόδρομο το κλειδώσου σε κανένα υπόγειο μέχρι να αδυνατίσεις για να μη "κατηγορηθείς" ότι προωθείς το σώμα σου. Λιγάκι γελοίο θα έλεγα.

υγ. Είναι η ίδια ηλιθιότητα που ακουγόταν πολλά χρόνια πως οι κοπέλες παθαίνουν νευρική ανορεξία και δεν τρώνε τίποτα επειδή υπάρχουν αδύνατα μοντέλα. Είναι πολύ εύκολο να ρίξεις πολύπλοκα θέματα διατροφικών διαταραχών σε κάτι τέτοια αλλά δε σημαίνει ότι ισχύει κιόλας.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
δεν έκανα εγώ το clαιm εδώ άλλοι το καναν, αυτοί οι αλλοι καλούνται να το υποστηρίξουν έτσι δουλεύει τι να κάνουμε. Russell's teapot κλπ.

Αν βγω με κοντομάνικο και φαίνονται τα τατουάζ μου και τραγουδάω ''τι ωραία τα κοντομάνικα την άνοιξη '' ή ''χώρισα θα βγω για να γιορτάσω'' προωθώ τα τατουάζ αν τα βλέπουν όλοι γιατί ήδη είμαι ένα πρότυπο θεωρώ εγώ και προβάλλω αυτό που είμαι , δεν έχω να πω κάτι άλλο.
Αν όμως ισχύει αυτό, τότε δε σημαίνει κιόλας ότι "όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται"; Δηλαδή δεν αρκεί να έχει απλώς έναν σκοπό ο πομπός, πρέπει κι ο δέκτης να είναι υποψιασμένος για να κάνει τη σύνδεση, όχι; Γιατί αλλιώς θα το λάμβαναν όλοι το μήνυμα και δε θα υπήρχε διαφωνία επί τούτου.
Ίσως είναι θέμα οικειότητας, η παχουλή με το ριχτό και τη μπαλάντα μας είναι πολύ πιο οικείο θέαμα από τη παχουλή με χορευτικά, μίνι, σεξαπίλ κτλ άρα είναι κάτι πιο παρατηρήσιμο , μέχρι να γίνει και αυτό κάτι οικείο αν προβάλλεται συνέχεια. Όπως θα πάω και στη παραλία και δεν θα παρατηρήσω το κορίτσι της διπλανής πόρτας αλλά μια κορμάρα ή μια πολύ παχουλή θα μου κινήσει την προσοχή ως κάτι πιο σπάνιο από το μέσο σωματότυπο . Αν εσείς έχετε τόσο μεγαλείο ψυχής που δεν κάνετε διακρίσεις πάω πάσο .
Αυτά που λες και θεωρείς λογικό να τα πιστεύουν κάποιοι είναι προβληματικά γιατί υπαινίσσεσαι οτι η παχυσαρκία είναι τρόπος ζωής κάτι που δεν ισχύει. Δεν είναι το ίδιο με το έβαλα σκουλαρίκι στη μύτη, φόρεσα μίνι φόρεμα ή έκοψα τα μαλλιά μου καρέ για να πούμε οτι το στιλ αυτό προωθείται ως όμορφο - καλό - κουλ κλπ. Πίσω από τη νοσηρή παχυσαρκία κρύβονται ψυχικά και σωματικά προβλήματα και αρρώστιες. Πιστεύω οτι δεν υπάρχει παχύσαρκος που να μην ήθελε να είναι πιο αδύνατος ακόμα κι αν λένε οτι νιώθουν άνετα στο σώμα τους και δεν έχουν πρόβλημα κλπ. Δεν είναι επιλογή ώστε να πούμε οτι το προωθεί με αυτόν τον τρόπο, όπως η ομοφυλοφιλία δεν είναι επιλογή, το να είναι κάποιος transgender δεν είναι επιλογή (αλήθεια για την παρουσιάστρια Nikki γιατί κανείς δεν είπε οτι προώθησε το να είναι κάποιος trans;). Η αλήθεια είναι οτι οι Έλληνες έχουν κόμπλεξ με το να κρίνουν τους άλλους για πράγματα που δεν τους αφορούν και δεν τους ενοχλούν ούτε τους επηρεάζουν, κάτι που έχουν πει και μέλη εδώ που ζουν στο εξωτερικό. Το πάχος είναι κάτι με το οποίο οι Έλληνες έχουν τρομερό κόμπλεξ και το δείχνουν συνεχώς. Το οτι το κάνουν πολλοί δεν το κάνει οκ. Δείχνει απλά οτι πρέπει να γίνει ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια για να αρχίσουμε να αποδεχόμαστε και να μην μας νοιάζει το διαφορετικό.

Δεν θα παχύνει κανείς από μόδα, μπορεί όμως να επαναπαυτεί , στυλ αγαπάω το σώμα μου και σε όποιον αρέσω.

Η παχυσαρκία ντάξει έχει να κάνει και με τον τρόπο ζωής και τις επιλογές μας σε ένα βαθμό , να βελτιωθούμε , να πάμε στους ειδικούς και τα σχετικά .

Κάτσε ρε Aura δηλαδή μιλάμε για ένα τραγούδι και εσύ λες ότι δεν έχουν σχέση οι στίχοι; Δηλαδή τι έχει σχέση, ο φωτισμός της πίστας;
Η Μαλτέζα είναι όπως είναι με αυτό το σώμα και βγήκε να τραγουδήσει (όχι πρώτη φορά). Εσύ τι εννοείς ότι προωθεί τα κιλά της; Γιατί με το νόημα και τους στίχους του τραγουδιού δεν το κάνει. Ούτε με το ντύσιμο το κάνει που με το ζόρι φαίνονται ελάχιστα τα πόδια της και αυτό που φοράει την καλύπτει εντελώς.
Ειλικρινά με αυτή τη λογική που βάζεις εγώ βλέπω μονόδρομο το κλειδώσου σε κανένα υπόγειο μέχρι να αδυνατίσεις για να μη "κατηγορηθείς" ότι προωθείς το σώμα σου. Λιγάκι γελοίο θα έλεγα.

υγ. Είναι η ίδια ηλιθιότητα που ακουγόταν πολλά χρόνια πως οι κοπέλες παθαίνουν νευρική ανορεξία και δεν τρώνε τίποτα επειδή υπάρχουν αδύνατα μοντέλα. Είναι πολύ εύκολο να ρίξεις πολύπλοκα θέματα διατροφικών διαταραχών σε κάτι τέτοια αλλά δε σημαίνει ότι ισχύει κιόλας.
Όπως είπα και πιο πάνω δεν είπα κλειδώσου , είπα ότι αν το σκεφτούμε ότι το προωθεί , είτε θα πούμε ότι προωθείται η παχυσαρκία και άλλοι επαναπαύονται είτε θα πούμε ότι είναι και κάτι καλό , και ένα κορίτσι 60 κιλά θα αγαπήσει αυτό που είναι και δεν θα σκάει να φτάσει στα 50.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Αν βγω με κοντομάνικο και φαίνονται τα τατουάζ μου και τραγουδάω ''τι ωραία τα κοντομάνικα την άνοιξη '' ή ''χώρισα θα βγω για να γιορτάσω'' προωθώ τα τατουάζ αν τα βλέπουν όλοι γιατί ήδη είμαι ένα πρότυπο θεωρώ εγώ και προβάλλω αυτό που είμαι , δεν έχω να πω κάτι άλλο.
Δηλαδη απλα και μονο με το να υπαρχεις και να κυκλοφορεις στον εξω κοσμο αυτοματα "προωθεις" κατι?

Ο καθενας μας δηλαδη προωθει ενα ειδος κουρεματος, ντυσιματος, σωματοτυπου, αυτοκινητου και δε ξερω κι εγω τι αλλο με το που ανοιγει την πορτα του σπιτιου του? Να παμε να ζητησουμε ποσοστα διαφημισης αμα ειναι ετσι, μην ειμαστε κοροιδα.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δηλαδη απλα και μονο με το να υπαρχεις και να κυκλοφορεις στον εξω κοσμο αυτοματα "προωθεις" κατι?

Ο καθενας μας δηλαδη προωθει ενα ειδος κουρεματος, ντυσιματος, σωματοτυπου, αυτοκινητου και δε ξερω κι εγω τι αλλο με το που ανοιγει την πορτα του σπιτιου του? Να παμε να ζητησουμε ποσοστα διαφημισης αμα ειναι ετσι, μην ειμαστε κοροιδα.
Ντάξει υποτίθεται λέμε για τα πρότυπα και τι προβάλλεται.
Αλλιώς τι χτυπιούνται όλοι με το instagram και τα πρότυπα τα αψεγάδιαστα που πλασάρονται, το μακιγιάζ και τα ψεύτικα ή δεν ξέρω τι , αν τελικά δεν επηρεάζουν κανέναν ;
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Ντάξει υποτίθεται λέμε για τα πρότυπα και τι προβάλλεται.
Αλλιώς τι χτυπιούνται όλοι με το instagram και τα πρότυπα τα αψεγάδιαστα που πλασάρονται, το μακιγιάζ και τα ψεύτικα ή δεν ξέρω τι , αν τελικά δεν επηρεάζουν κανέναν ;

Διότι το ινσταγκραμ και οι ινφλουενσερς έχουν αυτόν ακριβώς τον σκοπό και αυτό προσπαθούν να κάνουν. Εσυ που απλά περπατάς και φαίνονται τα tattoo σου δεν προωθείς τίποτα, δεν σε περιμένει ο κόσμος να βγεις από το σπίτι σου για να δει τι trends να ακολουθήσει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top