Ο ρόλος της γυναίκας στις θρησκείες

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Δυστυχώς λόγο της τουρκοκρατίας, η ανατολική εκκλησία δεν πέρασε ποτέ τις ζυμώσεις του διαφωτισμού όπως στην δύση, με αποτέλεσμα διάφορους ''πνευματικούς' που απαγορεύουν σε πιστούς να διαβάζουν βιβλία , ακόμα και την καινή διαθήκη που κανονικά θα έπρεπε να είναι το θεμέλιο ενός συνειδητά χριστιανού.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπροστά στην δική σου γνώση Ηλία μου τώρα τι να πω ...
Αυτά είναι ειρωνείες, αλλά θα σου απαντήσω, όπως και να έχει.
Να αμφισβητήσω την ιεροσυνη του ...

Ποια είμαι εγώ άλλωστε και το εννοώ...πολυ μικρή απεναντι σε αυτόν τον άνθρωπο και δεν έχω ούτε την δύναμη της σκέψεις να το κάνω...


Άλλωστε δεν έχω το δικό σου χάρισμα,ώστε να κρίνω κάποιον που ούτε καν τον έχω δει :bleh: :bleh:
Κανένα χάρισμα, είπες μια φράση που σου είπε και κάτι που σε προβλημάτισε και αυτό μου αρκεί για να κρίνω την συμπεριφορά του. Άλλωστε είναι επαναλαμβανόμενο μοτίβο σε πολλούς ιερείς.
Να σαι καλα Ηλία για την προσπάθεια, πιστεψεμε όμως και λυπάμαι που θα στο πω αλλα με τέτοιο πρόλογο ,ΜΟΝΟ για το συγκεκριμένο ούτε 5 χρονο δεν πείθεις για την αμεροληψια σου σε όλο αυτό ;)
Δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν και για τίποτα, το μόνο που θέλω είναι να κάνω μια ωραία συζήτηση, η οποία ξεκίνησε από το ποστ του @jj! Δεν δήλωσα, έτσι κι αλλιώς, αμερόληπτος, οπότε δεν το έπιασα αυτό.
Έπειτα μην μάχεστε για το αντίθετο...εκεί που θα κριθούμε κανένας μας δεν ξέρει τους κανόνες του συγκεκριμένου παιχνιδιού άρα ποιος ο λόγος να με πείσεις ή να σε πείσω,γιατί συζήτηση δεν το λες αυτό,άλλωστε απλή απάντηση έδωσα και επιλογή σε ένα νέο άνθρωπο να ψαχτεί για απαντήσεις, δεν κάνουμε προσηλυτισμο εδω μέσα :air_kiss:
Όταν βρεθούμε εκεί που είναι να βρεθούμε, θα το δούμε. Άλλωστε μπορεί να ισχύει ο υλισμός των άθεων και απλώς να τελειώνει η ύπαρξή μας, μπορεί να μετενσαρκωνόμαστε (όπως λένε οι Ινδουϊστές) ... who knows?
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας γράψουμε και κάτι σχετικό με το θέμα τώρα. Θεωρώ ότι η θέση της γυναίκας ήταν καλύτερη και σπουδαιότερη στις πολυθεϊστικές και πανθεϊστικές θρησκείες. Παγανισμός (αρχαίος και νέος), wicca, οι δικοί μας δωδεκαθεϊστές, όλοι έχουν ένα κοινό: είναι φυσιολατρικές θρησκείες, κατά συνέπεια δίνουν μεγάλη βαρύτητα στο θηλυκό στοιχείο. Για παράδειγμα, η γέννηση της Αφροδίτης έγινε αφού το σπέρμα του Ουρανού έπεσε και γονιμοποίησε τη Θάλασσα (από εκεί και το όνομα, αφρός + δίω). Δεν είναι τυχαίο επίσης ότι ο Ουρανός και ο Ήλιος αποδίδονται στην γλώσσα σαν αρσενικά (αλλά και στην θρησκεία), ενώ η γη, η θάλασσα και η φύση σαν θηλυκά.

Από την άλλη μεριά, μην ξεχνάμε ότι και οι μονοθεϊστικές θρησκείες δεν είναι αμιγώς μονοθεϊστικές. Ο ορθόδοξος Χριστιανισμός, για παράδειγμα, πέρα από το Πατήρ, Υιός και Άγιο πνεύμα, πέρα από την Παναγία, έχει και σωρεία άγιων και οσίων, αντρών και γυναικών. Και είναι γνωστό ότι πολλοί εξ αυτών αντικατέστησαν παλιές κατά τόπους παγανιστικές λατρείες για να γίνουν πιο εύκολα αποδεκτοί από τις τοπικές κοινωνίες. Αυτό είναι το φαινόμενο του Ενοθεϊσμού
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και πως αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά αυτή ;
Έχεις αντίληψη νομίζω που σε κάνει να ζητάς από τον μανάβη να σου πουλήσει φρούτα και από τον ψαρά ψάρια...

Δεν πας με παρωπίδες σαν πρόβατο ..Αυτό προσβάλει εσένα και όχι αυτών που αναζητάς για να σου δώσει τις απαντήσεις σου.

Είναι τελείως δύο διαφορετικά πράγματα και απορώ πως μερικοί δεν μπορούν να τα ξεχωρίσουν..
Άλλωστε ο ίδιος ο πνευματικός όταν ειναι σωστός στο τονίζει πόσο σημαντική είναι η συμβολή του ψυχολόγου -ψυχιάτρου όταν αναγνωρίζει πως μπαίνει σε άλλα χωράφια 😉

Η μόρφωση ορισμένων είναι πανεπηστημιακη δεν έγιναν επειδή δεν έβρισκαν άλλη δουλειά και είπαν να εχουν ένα εύκολο και σταθερό εισόδημα 😉
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Διάβασα όλα τα post, να καταθέσω την ταπεινή μου άποψη σε κάποια σημεία. :)

Το «η δε γυνή ινά φοβήται τον άνδρα», δεν υποδηλώνει φόβο ή τρόμο στην αυθεντία του άνδρα, αλλά σεβασμό και τιμή. Είναι το ίδιο με αυτό που ακούγεται πριν την θεία κοινωνία..."μετά φόβου Θεού....προσέλθετε".

Σε αυτό το σημείο έχει σημασία η ρητορική του Απόστολου Παύλου γύρω απ' την μαντίλα.
Το ένδυμα αυτό υιοθετήθηκε από τους πρωτοχριστιανούς σε αντίθεση με την τάση της εποχής - όσο κι αν ακούγεται οξύμωρο στις μέρες μας - για να εξυψώσει τη γυναίκα.

Θεολογεί ο απόστολος Παύλος στην Α' νομίζω προς Κορινθίους επιστολή, ότι η κεφαλή του άνδρα ως πρωτόπλαστος είναι ο Θεός, ενώ η κεφαλή της γυναίκας, ο άνδρας. Ο άνδρας δεν πρέπει να καλύπτει το κεφάλι του για να μην δείχνει ασέβεια προς το Θεό, ενώ η γυναίκα να το καλύπτει για να εξυψώνεται προς το Θεό και όχι στον άνδρα.

Αν το δεις μέσα απ' το πρίσμα της εποχής αυτό ήταν πολύ διαφορετικό ως προς την αβρααμική και πατριαρχική θρησκεία των Ιουδαίων. Άλλωστε ο απόστολος Παύλος υπήρξε αρκετά απελευθερωτικός και ως προς την απόλαυση της συνουσίας αφού την δεχόταν όχι μόνο για την τεκνοποίηση αλλά στο μέτρο και βαθμό που φέρνει χαρά στο ζευγάρι.

Στο κομμάτι της αθρησκείας που αναφέρθηκε, "όχι άθεος αλλά άθρησκος" θα πρέπει κανείς να αναρωτηθεί τι προσδοκά από τη θρησκεία. Η θρησκεία είναι μία ατραπός, στο διάβα των αιώνων υπήρξαν πολλά παρακλάδια ακόμα και μέσα στην ορθόδοξη παράδοση.

Το ουσιώδες εδώ είναι πως ο Θεός σε δέχεται όπως είσαι, δεν επιθυμεί να σε αλλάξει αλλά να επικοινωνήσει μέσα από το αυτεξούσιο που σου χάρησε. Άρα ο καθένας από μας ουσιαστικά διαγράφει τη δική του θρησκεία. Αν για παράδειγμα τα μυστήρια σημαίνουν κάτι για σένα, καλώς να τα ακολουθείς.
Αν όχι, όχι. Κάπως όμως πρέπει να γίνει η σύνδεση και αυτό η εμπειρία των αγίων δείχνει ότι αποκτιέται μέσα απ' την ταπείνωση.

Η νηστεία, η ενδοσκόπηση, η προσευχή όχι με υποτέλεια αλλά με ειλικρίνεια.
Στο Άγιο Όρος λένε το εξής: "Να αγαπάς, να κοινωνείς, να εξομολογήσε και όσο μπορείς να κάνεις το καλό, το τελευταίο όμως δεν είναι απαραίτητο. Τον κόσμο τον άφησε ο Θεός στον Υιό του όχι σε σένα."

Θεωρώ ότι η θέση της γυναίκας ήταν καλύτερη και σπουδαιότερη στις πολυθεϊστικές και πανθεϊστικές θρησκείες.
Δεν είναι καθόλου ακριβές αυτό. Οντολογικά που ωφέλησε την αρχαία Ελληνίδα για παράδειγμα; Πως την εξύψωσε; Την είχε κλεισμένη στο σπίτι να λατρεύει την Εστία, ή να πουλάει ως ιερόδουλη το κορμί της για να πλουτίζει το ιερατείο. Η πατριαρχεία δεν θα άφηνε έτσι εύκολα την θρησκεία να χειραφετήσει τη γυναίκα.

Αλλά και στη σύγχρονη εποχή. Ποια είναι η θέση της γυναίκας στην πολυθεϊστική, πανθεϊστική Ινδία π.χ.;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά είναι ειρωνείες, αλλά θα σου απαντήσω, όπως και να έχει.
Είναι μια πολύ ευγενική απάντηση στην καθόλου ευγενικη δική σου ,δες λίγο τα μαύρα γράμματα και ξαναμιλάμε αν θες ....

Στο ξαναλέω πόσο εγωιστικό ή όχι είναι αυτό που είπες και κατά πόσο δίνει περιθώρια συζητήσεις ?
Ή καλύτερα,ειναι η απαντηση που μπορείς να δώσεις σε αυτόν που είναι σε θέση να ακούσει τον συνομιλητή του και όχι να τον αποκαθηλωσει σαν "έξυπνοτερος " Ηλία μου ? ;)

Ότι αρχικά δίνουμε αυτό εισπράτουμε γι αυτό τα παράπονακσαι οι γκρίνιες δεν αρμόζουν ΚΑΙ εδω...

Εισαι πολύ "μικρός " (στο λέω όσο πιο ευγενικά μπορώ μην παρεξηγηθεις πάλι)για εμένα προσωπικά για να αντικρούσεις τα λεγόμενα αυτών των ανθρώπων που δεν φτάνεις στο ελάχιστο την μόρφωση τους αλλα και την ιεροσυνη που κατέχουν..

Το ξανατονιζω ,όχι όλοι...

Αλλά ειλικρινά το να βάζεις στην ίδια μοίρα αυτούς με εσένα δεν ξέρω από που πηγάζει όλο αυτό?

Σε όλα τα υπόλοιπα που λες απλα ξαναδιαβάζω πολλές πληροφορίες που ήδη ξέρω ΑΛΛΑ με μια μικρή διαφορά μας..
Έχω φροντίσει πολυ πριν εσένα σου δημιουργηθουν όλα αυτά, να τα ανακαλυψω και να τα δεχτώ ως πραγματικά ή πλασματικά γεγονότα .


Αυτή είναι η μόνη μας διαφωνία και διάφορα επίσης, ότι εγώ δεν θα μπω στην διαδικασία να σου αντικρουσω τα δικά σου πιστεύω, νομίζω η ζωή έχει τα δικά της σχέδια και με απαλλασει απο αυτό :bye2:
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο ξαναλέω πόσο εγωιστικό ή όχι είναι αυτό που είπες και κατά πόσο δίνει περιθώρια συζητήσεις ?
Ή καλύτερα,ειναι η απαντηση που μπορείς να δώσεις σε αυτόν που είναι σε θέση να ακούσει τον συνομιλητή του και όχι να τον αποκαθηλωσει σαν "έξυπνοτερος " Ηλία μου ? ;)
Δεν καταλαβαίνω από που πηγάζουν αυτά που λες σε σχέση με τα λεγόμενά μου.
Ότι αρχικά δίνουμε αυτό εισπράτουμε γι αυτό τα παράπονακσαι οι γκρίνιες δεν αρμόζουν ΚΑΙ εδω...

Εισαι πολύ "μικρός " (στο λέω όσο πιο ευγενικά μπορώ μην παρεξηγηθεις πάλι)για εμένα προσωπικά για να αντικρούσεις τα λεγόμενα αυτών των ανθρώπων που δεν φτάνεις στο ελάχιστο την μόρφωση τους αλλα και την ιεροσυνη που κατέχουν..
Καμία γκρίνια, παράπονο ή παρεξήγηση από μεριάς μου. Τώρα, για το πόσο μικρός ή μεγάλος είμαι ώστε να κρίνω παπάδες με μεσαιωνικές αντιλήψεις, ασ' το να το κρίνουν άλλοι. Όλοι κρίνονται. Το «μην κρίνετε ίνα μη κριθήτε» ισχύει για τους Χριστιανούς, αν και οι περισσότεροι δεν το τηρείτε.
Αλλά ειλικρινά το να βάζεις στην ίδια μοίρα αυτούς με εσένα δεν ξέρω από που πηγάζει όλο αυτό?
Από το γεγονός ότι είμαι ένας σκεπτόμενος άνθρωπος, ο οποίος έχει διαβάσει πολλά για τις θρησκείες, τουλάχιστον τόσα όσα χρειάζεται ώστε να μην θεοποιεί έναν υπερσυντηρητικό παπά.
Αυτή είναι η μόνη μας διαφωνία και διάφορα επίσης, ότι εγώ δεν θα μπω στην διαδικασία να σου αντικρουσω τα δικά σου πιστεύω, νομίζω η ζωή έχει τα δικά της σχέδια και με απαλλασει απο αυτό :bye2:
Ξαναλέω, δεν με ενδιαφέρει να αντικρούσω κανενός τα πιστεύω. Κάνω συζήτηση σε ένα θέμα ενδιαφέρον για εμένα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είναι καθόλου ακριβές αυτό. Οντολογικά που ωφέλησε την αρχαία Ελληνίδα για παράδειγμα; Πως την εξύψωσε; Την είχε κλεισμένη στο σπίτι να λατρεύει την Εστία, ή να πουλάει ως ιερόδουλη το κορμί της για να πλουτίζει το ιερατείο. Η πατριαρχεία δεν θα άφηνε έτσι εύκολα την θρησκεία να χειραφετήσει τη γυναίκα.

Αλλά και στη σύγχρονη εποχή. Ποια είναι η θέση της γυναίκας στην πολυθεϊστική, πανθεϊστική Ινδία π.χ.;
Έγραψα στις πολυθεϊστικές και πανθεϊστικές θρησκείες, όχι στις κοινωνίες.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν καταλαβαίνω από που πηγάζουν αυτά που λες σε σχέση με τα λεγόμενά μου.

Καμία γκρίνια, παράπονο ή παρεξήγηση από μεριάς μου. Τώρα, για το πόσο μικρός ή μεγάλος είμαι ώστε να κρίνω παπάδες με μεσαιωνικές αντιλήψεις, ασ' το να το κρίνουν άλλοι. Όλοι κρίνονται. Το «μην κρίνετε ίνα μη κριθήτε» ισχύει για τους Χριστιανούς, αν και οι περισσότεροι δεν το τηρείτε.

Από το γεγονός ότι είμαι ένας σκεπτόμενος άνθρωπος, ο οποίος έχει διαβάσει πολλά για τις θρησκείες, τουλάχιστον τόσα όσα χρειάζεται ώστε να μην θεοποιεί έναν υπερσυντηρητικό παπά.

Ξαναλέω, δεν με ενδιαφέρει να αντικρούσω κανενός τα πιστεύω. Κάνω συζήτηση σε ένα θέμα ενδιαφέρον για εμένα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Έγραψα στις πολυθεϊστικές και πανθεϊστικές θρησκείες, όχι στις κοινωνίες.
Οκ Ηλία καταλάβαμε !
Εσυ εισαι ο μορφωμένος που διαβάζει ,συνάμα σκεπτομενος και εγώ, εμείς που πιστεύουμε σε όλα αυτά για τους δικούς μας λόγους μας κάνουν αυτόματα αμόρφωτος και άμεσα διαθέσιμους στον καθένα για να μας χειραγωγηση σαν άβολα πλάσματα που είμαστε....

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για την διαπίστωση σου θα εκτιμηθεί δεόντως!!!!

Μια ερώτηση μόνο...πόσους ανθρώπους της εκκλησίας μας έχεις γνωρίσει προσωπικά, με πόσους έχεις συνομιλήσει και κάτω από ποιες συνθήκες?

Έτσι για να μάθουμε και εμείς από που πηγάζει όλο αυτή η αντιπάθεια προς το πρόσωπό τους και όχι μάλλον προς το πρόσωπό της θρησκείας που δυστηχως το έχεις ταυτίσει μόνο με αυτούς...
Γιατι αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο θα μου επιτρέψεις να μιλήσω για αλλαζονεια που συνεχίζει να γίνεται αντιληπτει από την αντιμετώπιση σου προς εμένα ...
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Έγραψα στις πολυθεϊστικές και πανθεϊστικές θρησκείες, όχι στις κοινωνίες.
Εντάξει αλλά γιατί το γράφεις όμως αυτό; :hmm:Τι να την κάνω την Αφροδίτη και την Αθηνά αν δεν χειραφετούν τη γυναίκα μέσα στη κοινωνία;

Ούτε αυτό ισχύει πάντως, οι γυναικείες θεότητες βρίσκονται υπό την κυριαρχία αρσενικών θεοτήτων. Ενώ στην Τριαδικότητα του χριστιανισμού αν κάτι "κυριαρχεί" (εντός εισαγωγικών) αυτό είναι το Άγιο Πνεύμα, μέσα απ' τα λεγόμενα του Χριστού στους μαθητές του:

"Αλήθεια σας λέω ότι όλα τα αμαρτήματα και οι βλαστήμιες θα αφεθούς στους γιους των ανθρώπων, οσα κι αν βλαστημήσουν. Όποιος όμως βλαστημήσει ενάντια στο Πνεύμα το Άγιο, δεν έχει άφεση στον αιώνα, αλλά είναι ένοχος αιώνιου αμαρτήματος."
Κατά Μάρκο Ευαγγέλιο, Κεφάλαιο Γ'(3) 28-35
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν τελευταία φορά που απαντώ όσον αφορά στη διαμάχη μας, μιας και το θέμα με ενδιαφέρει και το χαλάμε με αυτά τα άκυρα. Αν θες κάτι για το θέμα, πολύ ευχαρίστως.
Έτσι για να μάθουμε και εμείς από που πηγάζει όλο αυτή η αντιπάθεια προς το πρόσωπό τους και όχι μάλλον προς το πρόσωπό της θρησκείας που δυστηχως το έχεις ταυτίσει μόνο με αυτούς...
Μίλησα για έναν συγκεκριμένο άνθρωπο, στου οποίου τα λόγια άσκησα κριτική και μετά είπα ότι πολλοί λειτουργούν έτσι. Αυτό, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Όλα τα άλλα είναι δικά σου συμπεράσματα.
Γιατι αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο θα μου επιτρέψεις να μιλήσω για αλλαζονεια που συνεχίζει να γίνεται αντιληπτει από την αντιμετώπιση σου προς εμένα ...
Καμία αλαζονεία. Εσύ μου την είπες για το ότι άσκησα κριτική σε αυτά που είπε ο πνευματικός σου σε φάση «πως τόλμησες να το κάνεις, με τι φόντα κάνεις κριτική σε αυτόν τον άνθρωπο»... Θεωρώ ότι απάντησα ευγενικότατα γι΄ αυτά που άκουσα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,354 μηνύματα.
Καλα για τον μουσουλμανισμο δεν το συζηταμε,αλλα σε ολες τις θρησκειες υπαρχει υποβαθμιση της γυναικας.

Κατα τα αλλα ο χριστιανισμος τουλαχιστον υποβαθμιζει τέλεια την γυναικα.Δεν λεω ο Χριστος,αλλα ο χριστιανισμος.Και οι εκποσωποι/πιστοι του.
Απλα στον Χριστιανισμο,στους εκπροσωπους της και στα πιστα της,υπαρχει και μια τέλεια υποκρισια.

Αξιοι για ιερωμενοι ειναι μονο οι αντρες.Ενα παραδειγμα.Το λενε παραδοση βεβαια.
Μα και βεβαια.Κλασικα με υποβαθμιση της γυναικας.

ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΝΟΙΑ ΝΑ ΤΟΛΜΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΗς Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΟ ΙΕΡΟ ΤΟΥ ΝΑΟΥ!

Καλα αυτο με το οτι η δε γυνη να φοβηται τον ανδρα δειχνει απλα σεβασμο στον αντρα,ξερναμε ολοι μαζι.Κια δειχνει απολυτη ελλειψη γνωσης.
Γιατι λοιπον δεν λεει και ο ανδρας να φοβαται τη γυναικα; Σορυ...γιατι μονο η γυνη να φοβηται/σεβεται οπως λετε οι πιστοι,τον ανδρα και οχι και ο ανδρας να φοβηται/σεβεται την γυναικα;
ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΜΩΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Αυτό με το άβατο στο Άγιο Όρος είναι απαράδεκτο, λένε τάχα ότι είναι αφιερωμένο στην Παναγία, γελοία δικαιολογία.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Αυτό με το άβατο στο Άγιο Όρος είναι απαράδεκτο, λένε τάχα ότι είναι αφιερωμένο στην Παναγία, γελοία δικαιολογία.
Εκτός από την παράδοση που προέρχεται από το θαύμα της Παναγιάς της "Αντιφωνήτριας" ο κυριότερος λόγος που έμεινε για πολλά χρόνια άβατο ήταν για να μην δοθεί ισχυρή λαβή από αιρετικούς για κατηγορίες εναντίον του Μοναχισμού περί σκανδάλων. Τώρα γιατί συντηρείται ακόμα θα μου πεις. Ο καθένας μπορεί να σκεφτεί πολλά να πει, το σίγουρο είναι πως δεν πρόκειται για μια "γελοία δικαιολογία" όπως το παρουσιάζεις.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Έχεις αντίληψη νομίζω που σε κάνει να ζητάς από τον μανάβη να σου πουλήσει φρούτα και από τον ψαρά ψάρια...

Δεν πας με παρωπίδες σαν πρόβατο ..Αυτό προσβάλει εσένα και όχι αυτών που αναζητάς για να σου δώσει τις απαντήσεις σου.

Είναι τελείως δύο διαφορετικά πράγματα και απορώ πως μερικοί δεν μπορούν να τα ξεχωρίσουν..
Άλλωστε ο ίδιος ο πνευματικός όταν ειναι σωστός στο τονίζει πόσο σημαντική είναι η συμβολή του ψυχολόγου -ψυχιάτρου όταν αναγνωρίζει πως μπαίνει σε άλλα χωράφια 😉

Η μόρφωση ορισμένων είναι πανεπηστημιακη δεν έγιναν επειδή δεν έβρισκαν άλλη δουλειά και είπαν να εχουν ένα εύκολο και σταθερό εισόδημα 😉

Ας πούμε ότι ο πνευματικός είναι για θρησκευτικές ανησυχίες , ο ψυχολόγος για παθολογικές και αν έχεις ανησυχίες που δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο, που έχουν όλοι οι άνθρωποι, σε ποιον θα απευθυνθείς ;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.
Αφήνω αυτό εδώ.
Στιγμιότυπο οθόνης 2022-04-04 001620.png

Νομίζω πως όσοι έχουν ως αξίες στην ζωή τους κείμενα τα οποία γράφτηκαν από αμόρφωτους χωριάτες πριν χιλιάδες χρόνια, θα πρέπει να σκεφτούν λίγο παραπάνω σε τι ακριβώς πιστεύουν.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Εκτός από την παράδοση που προέρχεται από το θαύμα της Παναγιάς της "Αντιφωνήτριας" ο κυριότερος λόγος που έμεινε για πολλά χρόνια άβατο ήταν για να μην δοθεί ισχυρή λαβή από αιρετικούς για κατηγορίες εναντίον του Μοναχισμού περί σκανδάλων. Τώρα γιατί συντηρείται ακόμα θα μου πεις. Ο καθένας μπορεί να σκεφτεί πολλά να πει, το σίγουρο είναι πως δεν πρόκειται για μια "γελοία δικαιολογία" όπως το παρουσιάζεις.

Να μην σκανδαλίζεται ο μοναχός είναι το πρώτο που λένε μετά το ρίχνουν στην Παναγία.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Να προσθέσουμε ότι για τις όποιες απαγορεύσεις στην γυναίκα δεν ευθύνεται μόνο ο χριστιανισμός, στους αρχαίους Ολυμπιακούς Αγώνες τους απαγορευόταν να πλησιάζουν στον χώρο με ποινή θανάτου.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Να προσθέσουμε ότι για τις όποιες απαγορεύσεις στην γυναίκα δεν ευθύνεται μόνο ο χριστιανισμός, στους αρχαίους Ολυμπιακούς Αγώνες τους απαγορευόταν να πλησιάζουν στον χώρο με ποινή θανάτου.
Μόνο που σήμερα αυτό δεν μας επηρεάζει κάπου. Αντίθετα ο χριστιανισμός με ότι παραλήρημα τον συνοδεύει μειώνει την αξία της γυναίκας και της αυτοδιάθεσης της. Σε μια χριστιανοταλιμπαν χώρα της Ευρώπης απαγορεύεται η έκτρωση. Πολύ τυχαίο, νοτ.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Μόνο που σήμερα αυτό δεν μας επηρεάζει κάπου. Αντίθετα ο χριστιανισμός με ότι παραλήρημα τον συνοδεύει μειώνει την αξία της γυναίκας και της αυτοδιάθεσης της. Σε μια χριστιανοταλιμπαν χώρα της Ευρώπης απαγορεύεται η έκτρωση. Πολύ τυχαίο, νοτ.

Δεν απαγορεύονται πουθενά οι εκτρώσεις, γίνονται ελεύθερα και σε μεγάλο βαθμό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top