Πάσχα

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,968 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; Στην περιφορά ο κόσμος κρατάει συνήθως κεριά, ή μόνο στα δικά μου τα μέρη το κάνουμε αυτό;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,693 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; Στην περιφορά ο κόσμος κρατάει συνήθως κεριά, ή μόνο στα δικά μου τα μέρη το κάνουμε αυτό;

Ναι ναι και στην Αθήνα κρατάμε κεριά κατά την διάρκεια της περιφοράς. 😁😁
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,968 μηνύματα.
Εδώ δεν κρατούσε κανένας και μου έκανε τρομερή εντύπωση πάντως, για αυτό και ρωτάω
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,726 μηνύματα.
Φυσάει σήμερα στη Θεσσαλονίκη, ούτε εδώ είχαν κεριά.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,109 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; Στην περιφορά ο κόσμος κρατάει συνήθως κεριά, ή μόνο στα δικά μου τα μέρη το κάνουμε αυτό;

παλιά, που ήμουν παιδί, είχαμε και φαναράκια. και καθώς περιφέραμε τον επιτάφιο, μοσχοβόλαγαν οι ανθισμένες λεμονιές και ευφραίνονταν οι καρδίες των ανθρώπων.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,968 μηνύματα.
παλιά, που ήμουν παιδί, είχαμε και φαναράκια. και καθώς περιφέραμε τον επιτάφιο
Και εδώ έτσι μου είπαν πως είναι συνήθως, με φαναράκια, αλλά νομίζω επειδή έχουν φόβο για τις πυρκαγιές τα απαγόρεψαν, κάτι τέτοιο.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,109 μηνύματα.
Και εδώ έτσι μου είπαν πως είναι συνήθως, με φαναράκια, αλλά νομίζω επειδή έχουν φόβο για τις πυρκαγιές τα απαγόρεψαν, κάτι τέτοιο.

σώπα μωρέ. πυρκαγιά από τον επιτάφιο; μες το δάσος είστε; :scratchhead:
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,968 μηνύματα.
σώπα μωρέ. πυρκαγιά από τον επιτάφιο; μες το δάσος είστε; :scratchhead:
Τι να σου πω, δεν ξέρω γιατί το κάνουν (πάντως μέσα στο δάσος μια φορά δεν ήμασταν, μην ανησυχείς :laugh:). Σαν προληπτικό μέτρο πάντως το καταλαβαίνω, αν και πάλι κάπως υπερβολικό μου φαίνεται.
Τέλος πάντων, απλώς το είχα απορία, μου έκανε εντύπωση.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,688 μηνύματα.
Και εδώ έτσι μου είπαν πως είναι συνήθως, με φαναράκια, αλλά νομίζω επειδή έχουν φόβο για τις πυρκαγιές τα απαγόρεψαν, κάτι τέτοιο.
Τα φαναρακια ειναι μια καλη λυση αλλα μη εφαρμοσιμη καθοτι η ξεφτιλα κινεζικη ποιοτητα θελει μαεστρια και εμπειρια ,διαφορετικα καταληγουν σε μπουρλωτο.
Τα κερακια ειναι ειδηλιακα σε χωριο οπου υπαρχουν λιγοι ακολουθοι..οταν υπαρχει συνωστισμος κινδυνεύει η μπροστινη με σταλες κεριου στην πλατη και φωτια στα μαλλια ..οποτε αστο καλυτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Φυσάει σήμερα στη Θεσσαλονίκη, ούτε εδώ είχαν κεριά.
Στο χωριό μου που είναι μόνο 35 λεπτά μακριά από τη Θεσσαλονίκη, κάνει χειμώνα οριακά από εχθές. Μεγαλη φουρτουνα... αερα και βροχή.
Είμαστε με φούτερ, σόμπες και το βράδυ μπουφάν.

Ψιχαλιζε εχθές αλλά ο κόσμος είχε μια χαρά κεριά και έκαναν όλο το κυκλο του χωριού κτλ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,283 μηνύματα.
Έχω να πάω σε επιτάφιο από το 1995.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,968 μηνύματα.
Ανάστα ο Θεός!!!

Ακόμη ένα έθιμο που βλέπω πρώτη φορά, το χτύπημα των στασιδιών όταν ακούγεται το τροπάριο "Ανάστα ο Θεός".
Χρόνια πολλά και καλή Ανάσταση σε όλους!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,693 μηνύματα.
Ανάστα ο Θεός!!!

Ακόμη ένα έθιμο που βλέπω πρώτη φορά, το χτύπημα των στασιδιών όταν ακούγεται το τροπάριο "Ανάστα ο Θεός".
Χρόνια πολλά και καλή Ανάσταση σε όλους!
View attachment 132134

Μεγάλη συγκίνηση αυτές οι ημέρες καθώς θυμίζουν την καλοσύνη και την αγάπη που δίδαξε ο Χριστός πληρώνοντας με την ίδια του την ζωή.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
❤️
Screenshot_20240502_113956_Facebook.jpg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,693 μηνύματα.
Σήμερα που είναι να πάμε στην εκκλησία για το Άγιο Φως βρέχει, δεν έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο 😑😑.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,860 μηνύματα.
Σήμερα που είναι να πάμε στην εκκλησία για το Άγιο Φως βρέχει, δεν έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο 😑😑.
Εδώ στη Κρήτη που φυσάει πολύ, έχουν βγάλει και ανακοινώσεις να μη γίνουν οι καύσεις του Ιούδα λόγω κινδύνου πυρκαγιάς. Το σκεφτόμαστε να μη πάμε στην εκκλησία γιατί θα ξεπαγιασουμε έξω στη εκκλησία.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,693 μηνύματα.
Πάντως επειδή εμένα δεν μου αρέσει ούτε το αρνί ούτε το κατσίκι έχω πάρει γεμιστό ρόλο κοτόπουλο Πινδος με bacon και τυρί να φτιάξω αύριο 😂😂.

Κάπως έτσι βγαίνει κάθε χρόνο που το κάνω 😋😋


IMG_5026.jpeg
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,693 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top