Πέθανε ο Βασίλης Καρράς

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Και ειπα εγω να τον ανγοησουμε; Οποιος θελει να τον κραξει ελευθερα. Απλα επειδη ειδα πολλα τι σας ενοχλει αν ειπε και τπτ για τους γκει, αυτα ειναι woke παπαριες, ειπα και εγω να προσθεσω οτι αν ηταν γκει απλα θα καταλαβαιναν την οπτικη τους. Στο τελος απλα φορντισα να επισημανω οτι το να εισαι ομοφοβικος για καποιους (τη πλειοψηφια απο στρειτ γκει κλπ) ειναι κατακριτεο για αλλους ειναι παρασημο οποτε σε προσωπικο επιπεδο δε θα βγαλει πουθενα η διαφωνια. Σε συλλογικο επιπεδο ας πεσει κατακραυγη. Ρεαλιστικα μιλωντας η κατακραυγη για αυτο το θεμα οταν αφορα ενα αγαπητο κατα γενικη παραδοχη προσωπο και ιδιαιτερα μετα τον θανατο του δε θα φερει ιδιαιτερα αποτελεσματα αλλα σε γενικες γραμμες δεν υπονοησα να υπαρχει αδιαφορια.
Προσωπικά δεν είμαι υπέρ του κραξίματος σε κάποιον που έχει πεθάνει, είναι και ανούσιο αν μη τι άλλο.
Απλώς σχολίασα το γεγονός οτι υπήρξε μια αδικαιολόγητα έντονη αντίδραση στα λόγια του Κρις, ενώ στην ουσία δεν έκραξε τον νεκρό. Ναι, έχουμε δει ακραίες γουκ αντιδράσεις απο μέλη εδώ μέσα δεν είναι ψέματα. Αλλά ρεαλιστικά και αντικειμενικά μιλώντας τα σχόλια του Κρίς απείχαν αρκετά απο αυτό, ήταν λογικά, όχι γουοκ. Ίσα ίσα εαν ψάξεις τις προηγούμενες σελίδες θα δεις οτι τα πιο αναξιοπρεπή και ανάρμοστα σχόλια έχουν γίνει απο άλλους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Αν κι δεν ακούω το μουσικό είδος που πρέσβευε ( με μόνη εξαίρεση το colab του με την Ασπασία Βαρδάτσικου, κατά κόσμον Κερασούλα. ) σέβομαι το γεγονός ότι ένας τεράστιος αριθμός ελλήνων τον εκτιμά κι κακά τα ψέματα τα μπουζουκοτέτοια είναι συνυφασμένα με αυτον. Δηλαδή αντιπροσωπεύει πολύ τον (χωρισμένο) έλληνα εν γένει. Όχι εμένα, ξανατονίζω, αλλά τον έλληνα γενικότερα.

Περί ομοφοβίας πάντως, εγώ σαν γκει άντρας βλέποντας το βίντεο ( κι μόνο το βίντεο, δεν έχω δει κάτι άλλο) που αναφέρθηκε πιο πάνω, ένιωσα πως σίγουρα δεν θα έκανε φίλους ομοφυλόφιλους ( βλ. " να ξερουμε τι εχουμε δίπλα μας" ) κι ότι δεν αισθάνεται άνετα γενικότερα. Είναι δικαίωμα του να μην του κάθεται καλά στο μάτι η ομοφυλοφιλία κι η υιοθεσία παιδιών. Εγώ γενικά θα ονομάσω "ομοφοβικό" κάποιον που με πολύ προσβλητικό τρόπο θα καταδικάσει την ομοφυλοφιλία => αυτόν δηλαδή που θα βγάλει προς τα έξω τον οχετό του ( κι όχι μόνο ) κι θα προκαλέσει πόνο και χτύπημα κάτω από τη μέση. Ο καθένας ας πιστεύει τα χειρότερα για τους γκει, no problem από'μένα. Αρκεί να μην βγάζει τον βόθρο του προς τα έξω, να υπάρχει ένας σεβασμός ξερωγω. Κι εγώ για κάποια πράγματα είμαι φουλ κατά, αλλά τουλάχιστον σέβομαι ότι για κάποιον είναι πολύ σημαντικά. Δεν περιμένω κάποιον να αποδεχθεί την ομοφυλοφιλία καθώς ούτε'γω ο ίδιος αποδέχομαι πολλά άλλα πράγματα, σημαντικά για άλλους. Απαιτώ όμως τον σεβασμό κι αν μη τι άλλο σήμερα θα έπρεπε να έχουμε την ευθιξία να μην βγάζουμε το ρατσισμό μας προς τα έξω. Από το βίντεο με τον Καρρά πάντως, ε δεν είπε δα και κάτι τραγικό ο άνθρωπος.
Αυτή είναι η δική μου κοσμοθεωρία, δεν είναι αντιπροσωπευτική. Έχω επιλέξει να μην παίζω κλέφτες κι αστυνόμους για να βρω τον ομοφοβικό, έχοντας τον περάσει από κόσκινο.

Τώρα, αν ήταν ομοφοβικός, αλκοολικός κτλ λίγη σημασια έχει. Six feet under κι ταλαιπωρήθηκε αρκετά.

Ένα μεγάλο respect καθώς ότι έγραψες είναι και αυτό που ισχύει. Μπορεί ο Καρρας να μη ένιωθε άνετα με τον όρο ομοφυλοφιλία όμως σε καμία περίπτωση δεν έκανε ρατσιστική επίθεση ούτε ήταν ακραίος σε αυτά που είπε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,013 μηνύματα.
Έχω επιλέξει να μην παίζω κλέφτες κι αστυνόμους για να βρω τον ομοφοβικό, έχοντας τον περάσει από κόσκινο.
Θα μου επιτρέψεις να σου φιλήσω τα χέρια γι αυτο και μονο που έγραψες;

Ξέρεις τι ειμαι (μάλλον), ξέρω τι είσαι. Θα μου επιτρέψεις όμως;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,281 μηνύματα.
Αν κι δεν ακούω το μουσικό είδος που πρέσβευε ( με μόνη εξαίρεση το colab του με την Ασπασία Βαρδάτσικου, κατά κόσμον Κερασούλα. ) σέβομαι το γεγονός ότι ένας τεράστιος αριθμός ελλήνων τον εκτιμά κι κακά τα ψέματα τα μπουζουκοτέτοια είναι συνυφασμένα με αυτον. Δηλαδή αντιπροσωπεύει πολύ τον (χωρισμένο) έλληνα εν γένει. Όχι εμένα, ξανατονίζω, αλλά τον έλληνα γενικότερα.

Περί ομοφοβίας πάντως, εγώ σαν γκει άντρας βλέποντας το βίντεο ( κι μόνο το βίντεο, δεν έχω δει κάτι άλλο) που αναφέρθηκε πιο πάνω, ένιωσα πως σίγουρα δεν θα έκανε φίλους ομοφυλόφιλους ( βλ. " να ξερουμε τι εχουμε δίπλα μας" ) κι ότι δεν αισθάνεται άνετα γενικότερα. Είναι δικαίωμα του να μην του κάθεται καλά στο μάτι η ομοφυλοφιλία κι η υιοθεσία παιδιών. Εγώ γενικά θα ονομάσω "ομοφοβικό" κάποιον που με πολύ προσβλητικό τρόπο θα καταδικάσει την ομοφυλοφιλία => αυτόν δηλαδή που θα βγάλει προς τα έξω τον οχετό του ( κι όχι μόνο ) κι θα προκαλέσει πόνο και χτύπημα κάτω από τη μέση. Ο καθένας ας πιστεύει τα χειρότερα για τους γκει, no problem από'μένα. Αρκεί να μην βγάζει τον βόθρο του προς τα έξω, να υπάρχει ένας σεβασμός ξερωγω. Κι εγώ για κάποια πράγματα είμαι φουλ κατά, αλλά τουλάχιστον σέβομαι ότι για κάποιον είναι πολύ σημαντικά. Δεν περιμένω κάποιον να αποδεχθεί την ομοφυλοφιλία καθώς ούτε'γω ο ίδιος αποδέχομαι πολλά άλλα πράγματα, σημαντικά για άλλους. Απαιτώ όμως τον σεβασμό κι αν μη τι άλλο σήμερα θα έπρεπε να έχουμε την ευθιξία να μην βγάζουμε το ρατσισμό μας προς τα έξω. Από το βίντεο με τον Καρρά πάντως, ε δεν είπε δα και κάτι τραγικό ο άνθρωπος.
Αυτή είναι η δική μου κοσμοθεωρία, δεν είναι αντιπροσωπευτική. Έχω επιλέξει να μην παίζω κλέφτες κι αστυνόμους για να βρω τον ομοφοβικό, έχοντας τον περάσει από κόσκινο.

Τώρα, αν ήταν ομοφοβικός, αλκοολικός κτλ λίγη σημασια έχει. Six feet under κι ταλαιπωρήθηκε αρκετά.
Προφανώς και δεν μπορεί να βγάλει εύκολα βόθρο όταν καποιος εκφράζεται δημόσια. Προφανώς ξέρει την αντίδραση καποιων. Κατ' ιδία δεν μπορούμε να ξέρουμε πως θα εκφραζόταν αν και... υποπτευομαστε. Χωρίς να είμαστε σίγουροι όμως. Γιατί επηρεάζεται ίσως κατά πολύ και από τη γνώμη του κοινού του.
Περί ομοφοβίας πάντως, εγώ σαν γκει άντρας βλέποντας το βίντεο ( κι μόνο το βίντεο, δεν έχω δει κάτι άλλο) που αναφέρθηκε πιο πάνω, ένιωσα πως σίγουρα δεν θα έκανε φίλους ομοφυλόφιλους ( βλ. " να ξερουμε τι εχουμε δίπλα μας" ) κι ότι δεν αισθάνεται άνετα γενικότερα.
Άρα, ούτε εσύ θα ένιωθες άνετα δίπλα του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,506 μηνύματα.
Δεν έχω θέμα με την λαϊκή μουσική όπως ρεμπέτικα κ.α. Απλως δεν συμπαθώ την κουλτούρα των μπουζουκομαγαζιων και σκυλάδικων όχι επειδή είναι λαϊκά αλλά επειδή οι στίχοι και γενικά η κουλτούρα του σκυλάδικου είναι η καψούρα, το ποσό χαλια νιώθω που δεν είμαι κοντά σου, με απάτησες και άλλα ωραία.
Απλά ρε μαν δεν είχε νόημα η επίθεση σου προς τον μισό λαό που ακούει σκυλάδικο και ειδικά σε ένα θέμα που αφορά έναν νεκρό. Και εγώ αν και άτομο που από το πρωί που ξυπνάει μέχρι που θα κοιμηθεί λαϊκά ακούω Ε ναι η κατηγορία του "σκυλαδικου" ποτέ δεν με άρεσε. Όμως δεν θα χαρακτηρίσω όσους το ακούνε κακόγουστους. Δηλαδή όσους ακούνε πιάνο, όπερες και τέτοια πρέπει να τους λέμε φλώρους και δήθεν;


Και μιας που έθιξες το ρεμπέτικο και σέβεσαι εμάς τους ρεμπέτες... Χαμηλής ποιότητας θεωρούσαν για δεκαετίες την μουσική που ακούμε η κοινωνία των κυρπαντελήδων. Όπως τώρα λες εσύ για το σκυλάδικο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Προφανώς και δεν μπορεί να βγάλει εύκολα βόθρο όταν καποιος εκφράζεται δημόσια. Προφανώς ξέρει την αντίδραση καποιων. Κατ' ιδία δεν μπορούμε να ξέρουμε πως θα εκφραζόταν αν και... υποπτευομαστε. Χωρίς να είμαστε σίγουροι όμως. Γιατί επηρεάζεται ίσως κατά πολύ και από τη γνώμη του κοινού του.
Κατανοώ τι θες να πεις αλλά νομίζω οτι όσο καλή διαίσθηση και αυτοπεποίθηση και εαν έχουμε είναι λάθος να "βάζουμε λόγια" που δεν έχουν ειπωθεί στο στόμα του άλλου βασιζόμενοι στην "φαντασία" μας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Αν δέχθηκε τόσο αρνητικά σχόλια ο Καρρας λόγω μιας δήλωσης που είχε κάνει πριν μια δεκαετία τρομάζω για το τι θα γραφτεί εδώ μέσα σε περίπτωση που πάθει κάτι ο Νότης ο οποίος έχει αρκετά πιο δυναμικό και αμφιλεγόμενο χαρακτήρα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,281 μηνύματα.
Κατανοώ τι θες να πεις αλλά νομίζω οτι όσο καλή διαίσθηση και αυτοπεποίθηση και εαν έχουμε είναι λάθος να "βάζουμε λόγια" που δεν έχουν ειπωθεί στο στόμα του άλλου βασιζόμενοι στην "φαντασία" μας.
Σίγουρα. Δεν είπα πως ήταν προσβλητικός. Μίλησα για την αύρα που εξέπεμψε. Άλλωστε δεν είμαι σίγουρος. Οι καλλιτέχνες επηρεάζονται πάντως, είτε το θέλουμε είτε όχι, και από το κοινό που τους ακούει και τις απόψεις του. Δεν είναι μόνο η ηλικία τους.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,322 μηνύματα.
Δηλαδή όσους ακούνε πιάνο, όπερες και τέτοια πρέπει να τους λέμε φλώρους και δήθεν;
Θωλοκουλτουριαδης και ψευτες. Ππιος σκατα διασκεδαζει με Σοπεν;
Αν δέχθηκε τόσο αρνητικά σχόλια ο Καρρας λόγω μιας δήλωσης που είχε κάνει πριν μια δεκαετία τρομάζω για το τι θα γραφτεί εδώ μέσα σε περίπτωση που πάθει κάτι ο Νότης ο οποίος έχει αρκετά πιο δυναμικό και αμφιλεγόμενο χαρακτήρα.
Ο Νοτης που ηταν και δηλωμενος ΧΑυγιτης τρωει ηδη καρκινους, οποτε μη φοβασαι θα συνεχισει να τρωει και μετα θανατον
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Σίγουρα. Δεν είπα πως ήταν προσβλητικός. Μίλησα για την αύρα που εξέπεμψε. Άλλωστε δεν είμαι σίγουρος.
Η συζήτηση έγινε για να τονιστεί πως βλάπτει η λογική του τύπου πως εαν κάτι δεν είναι πρόβλημα που μας αφορά άμεσα, τότε δεν αξίζει να ασχοληθούμε με αυτό. Για να είμαστε ξεκάθαροι δηλαδή το τι πίστευε ο ίδιος ο Καρράς είναι άνευ σημασίας καθώς δεν υπάρχει πλέον.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,281 μηνύματα.
Για να είμαστε ξεκάθαροι δηλαδή το τι πίστευε ο ίδιος ο Καρράς είναι άνευ σημασίας καθώς δεν υπάρχει πλέον.
Γιατι να μην έχει σημασία; Μια χαρά θα κρίνω τον οποιονδήποτε με τον οποίο διαφωνώ. Είτε είναι νεκρός είτε ζωντανος. Απλά ίσως δεν είναι η καλύτερη στιγμή γιατί τώρα προέχει το πένθος.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,886 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψεις να σου φιλήσω τα χέρια γι αυτο και μονο που έγραψες;

Ξέρεις τι ειμαι (μάλλον), ξέρω τι είσαι. Θα μου επιτρέψεις όμως;
Πέτυχες και την κατάλληλη στιγμή που τους έβαλα κρέμα με αλόη και είναι μεταξένια τα άτιμα. :lol: Βουρ!
Άρα, ούτε εσύ θα ένιωθες άνετα δίπλα του.
Αυτό το άκυρο πως σου'ρθε ; Σε πληροφορώ πως στη ζωή μου έχω ανθρώπους straight οι οποίοι δεν είναι και οι πιο ένθερμοι υποστηρικτές της ομοφυλοφιλίας αλλά έχουμε βρει τον κώδικα επικοινωνίας μας γιατί έτσι πρέπει. Δουλεύουμε με αυτούς, σπουδάζουμε με αυτούς ή τους έχουμε κι μέσα στο σπίτι μας. Δεν τρώει Χ απο'μένα, ΑΝ μου φέρεται κομπλέ. Στο κάτω-κάτω γκόμενο θα τον πιάσω για να με νοιάζει πως βλέπει την ομοφυλοφιλία; Κι εγώ από την μεριά μου σαφώς δεν κάνω προπαγάνδα, δεν πάω να του "ανοίξω τα μάτια". Με το ίδιο σκεπτικό, εγώ που είμαι άθεος θα έπρεπε να μην ανταλλάσω κουβέντα με τους συναδέλφους μου ( οι οποίοι είναι μουσουλμάνοι κυρίως btw). Δεν στέκει αυτό που λες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,281 μηνύματα.
Αυτό το άκυρο πως σου'ρθε ; Σε πληροφορώ πως στη ζωή μου έχω ανθρώπους straight οι οποίοι δεν είναι και οι πιο ένθερμοι υποστηρικτές της ομοφυλοφιλίας αλλά έχουμε βρει τον κώδικα επικοινωνίας μας γιατί έτσι πρέπει. Δουλεύουμε με αυτούς, σπουδάζουμε με αυτούς ή τους έχουμε κι μέσα στο σπίτι μας. Δεν τρώει Χ απο'μένα, ΑΝ μου φέρεται κομπλέ. Στο κάτω-κάτω γκόμενο θα τον πιάσω για να με νοιάζει πως βλέπει την ομοφυλοφιλία; Κι εγώ από την μεριά μου σαφώς δεν κάνω προπαγάνδα, δεν πάω να του "ανοίξω τα μάτια". Με το ίδιο σκεπτικό, εγώ που είμαι άθεος θα έπρεπε να μην ανταλλάσω κουβέντα με τους συναδέλφους μου ( οι οποίοι είναι μουσουλμάνοι κυρίως btw). Δεν στέκει αυτό που λες.
Δεν το είπα με αυτό το σκεπτικό. Είπες ότι πιθανότατα δεν ένιωθε άνετα με τους ομοφυλόφιλους. Οπότε υπέθεσα πως όταν δεν νιώθει κάποιος άνετα με εσένα, δεν θα νιωθεις κι εσύ με αυτόν.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,013 μηνύματα.
Πέτυχες και την κατάλληλη στιγμή που τους έβαλα κρέμα με αλόη και είναι μεταξένια τα άτιμα. :lol: Βουρ!
Η αλόη ειναι φανταστική και για το ξυρισμα, δεν κανει ερεθισμους σε ευαισθητες περιοχές, λαιμους κλπ.

Σε παραδέχομαι, είσαι ωραίος και με μαλάκωσε πολύ η άποψή σου και τη βρισκω και πολυ εντάξει.

Χαίρομαι που έγραψες όσα έγραψες. Να εισαι καλά, αλήθεια.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.
Αν κι δεν ακούω το μουσικό είδος που πρέσβευε ( με μόνη εξαίρεση το colab του με την Ασπασία Βαρδάτσικου, κατά κόσμον Κερασούλα. ) σέβομαι το γεγονός ότι ένας τεράστιος αριθμός ελλήνων τον εκτιμά κι κακά τα ψέματα τα μπουζουκοτέτοια είναι συνυφασμένα με αυτον. Δηλαδή αντιπροσωπεύει πολύ τον (χωρισμένο) έλληνα εν γένει. Όχι εμένα, ξανατονίζω, αλλά τον έλληνα γενικότερα.

Περί ομοφοβίας πάντως, εγώ σαν γκει άντρας βλέποντας το βίντεο ( κι μόνο το βίντεο, δεν έχω δει κάτι άλλο) που αναφέρθηκε πιο πάνω, ένιωσα πως σίγουρα δεν θα έκανε φίλους ομοφυλόφιλους ( βλ. " να ξερουμε τι εχουμε δίπλα μας" ) κι ότι δεν αισθάνεται άνετα γενικότερα. Είναι δικαίωμα του να μην του κάθεται καλά στο μάτι η ομοφυλοφιλία κι η υιοθεσία παιδιών. Εγώ γενικά θα ονομάσω "ομοφοβικό" κάποιον που με πολύ προσβλητικό τρόπο θα καταδικάσει την ομοφυλοφιλία => αυτόν δηλαδή που θα βγάλει προς τα έξω τον οχετό του ( κι όχι μόνο ) κι θα προκαλέσει πόνο και χτύπημα κάτω από τη μέση. Ο καθένας ας πιστεύει τα χειρότερα για τους γκει, no problem από'μένα. Αρκεί να μην βγάζει τον βόθρο του προς τα έξω, να υπάρχει ένας σεβασμός ξερωγω. Κι εγώ για κάποια πράγματα είμαι φουλ κατά, αλλά τουλάχιστον σέβομαι ότι για κάποιον είναι πολύ σημαντικά. Δεν περιμένω κάποιον να αποδεχθεί την ομοφυλοφιλία καθώς ούτε'γω ο ίδιος αποδέχομαι πολλά άλλα πράγματα, σημαντικά για άλλους. Απαιτώ όμως τον σεβασμό κι αν μη τι άλλο σήμερα θα έπρεπε να έχουμε την ευθιξία να μην βγάζουμε το ρατσισμό μας προς τα έξω. Από το βίντεο με τον Καρρά πάντως, ε δεν είπε δα και κάτι τραγικό ο άνθρωπος.
Αυτή είναι η δική μου κοσμοθεωρία, δεν είναι αντιπροσωπευτική. Έχω επιλέξει να μην παίζω κλέφτες κι αστυνόμους για να βρω τον ομοφοβικό, έχοντας τον περάσει από κόσκινο.

Τώρα, αν ήταν ομοφοβικός, αλκοολικός κτλ λίγη σημασια έχει. Six feet under κι ταλαιπωρήθηκε αρκετά.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτή σου την απαντηση. Γιατί πραγματικά δεν ήξερα τι να πρώτο γράψω με όλα αυτά που διάβασα πιο πριν.

Που όλοι ένιωσαν ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ να βγάλουν χολή για τα λάθη ενός ανθρώπου ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΦΥΓΕ από τη ζωή.
Εσείς πως θα νιώθατε κάποιος δικό σας άνθρωπος να πέθαινε κι να ερχόταν κάποιος και να έλεγε "" ναι ζωή σε εσάς, αλλά να ξες έκανε αυτό, εκείνο και το άλλο εε ""
Δεν εχει καμια σημασια αν τον ξερουμε ή οχι προσωπικά. Ειναι ξεκαθαρη ασεβεια και πως είναι δυνατόν, να λετε με τέτοια άνεση για εγκλήματα ανθρώπων, μπροστά στο χαμό ενός ατόμου που ούτε έκανε κανέναν σαπούνι, ούτε τίποτα, κι ότι " ε όπως θα λέγαμε τα λάθη αυτού θα πούμε και εκείνου". Ρε ούτε για αστείο δεν τα λέμε αυτά.

Ο καρρας δεν βγήκε με πανό στο χέρι να κράξει κανέναν ομοφυλόφιλο άνθρωπο, δεν είχε εκφράσει μίσος για τίποτα. Ερωτήθηκε για κάτι και είπε τη γνώμη του τότε χωρίς σάλτσες και μαλακιες.

Κατάντησε αηδία πια.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,529 μηνύματα.
Δεν αποτελεί σοβαρή δικαιολογία ότι επειδή καποιος δεν είναι γκει δεν εχει την ικανότητα να ταυτιστει και να καταλαβει. Βασικη ενσυναισθηση είναι. Το προβλημα είναι ότι κάποιοι χρησιμοποιούν μόνο τον reptilian brain τους και οι υπόλοιποι πρέπει να αποδεικνύουμε ότι δεν είμαστε τέρατα.

Το γεγονός ότι έχεις την μύγα και ότι απλά θες να προκαλείς ή να δείχνεσαι απλά δεν σε τιμάει. Με τέτοιες συμπεριφορές, χάνετε οποίο δίκαιο μπορεί να έχετε, και το μόνο που καταφέρνετε, είναι η γελοιοποίηση.

Οπότε, δεν πρέπει να αποδεικνύεις τίποτε, ειδικά για ένα χαρακτηριστικό το οποίο όπως λες είναι γενετικά προκαθορισμένο. Άν είναι έτσι, και 'γώ μπορεί να είμαι "περήφανος" επειδή έχω κάστανα μάτια.

Σεβασμός σε κάθε άνθρωπο, όχι άλογη έπαρση και φιλαρέσκεια από κανέναν, γιατί καταντά γελοίο, απλά.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,742 μηνύματα.
Ας μην ξεχνάμε πως οι γκει άνθρωποι είναι άνθρωποι με (πιθανά) διαφορετικά τραύματα απο οικογενειακό ή κοινωνικό περιβάλλον και διαφορετικές εμπειρίες. Υπάρχουν περιβάλλοντα που τους υποστήριξαν ή και οχι και υπάρχουν και περιβάλλοντα που είναι τοξικά ή και κακοποιητικά. Ανάλογα με τις εμπειρίες τους έχουν χτίσει και διαφορετικό χαρακτήρα που είναι πιο ανεκτικός ή μη σε τυχόν ομοφοβικές αντιδράσεις ή εν δυνάμει ομοφοβικές αντιδράσεις. Και αυτό είναι τρομερά δύσκολο να το αντιληφθεί κάποιος αν δεν το χει ζήσει.
Επομένως, δεν μπορούμε απο όλους να απαιτούμε την ίδια αντίδραση και ηρεμία, ο κάθε ενας μας με βάση τα ψυχικά του τραύματα / εμπειρίες απο διάφορα ερεθίσματα έχει διαφορετικά triggers. Και ιδιαίτερα αν ανήκεις σε μια ομάδα που έχει χτυπηθεί κατά καιρούς απο παντού.
Το ίδιο και σε αυτή την περίπτωση με αντίστοιχα σχόλια.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,612 μηνύματα.
Αν κι δεν ακούω το μουσικό είδος που πρέσβευε ( με μόνη εξαίρεση το colab του με την Ασπασία Βαρδάτσικου, κατά κόσμον Κερασούλα. ) σέβομαι το γεγονός ότι ένας τεράστιος αριθμός ελλήνων τον εκτιμά κι κακά τα ψέματα τα μπουζουκοτέτοια είναι συνυφασμένα με αυτον. Δηλαδή αντιπροσωπεύει πολύ τον (χωρισμένο) έλληνα εν γένει. Όχι εμένα, ξανατονίζω, αλλά τον έλληνα γενικότερα.

Περί ομοφοβίας πάντως, εγώ σαν γκει άντρας βλέποντας το βίντεο ( κι μόνο το βίντεο, δεν έχω δει κάτι άλλο) που αναφέρθηκε πιο πάνω, ένιωσα πως σίγουρα δεν θα έκανε φίλους ομοφυλόφιλους ( βλ. " να ξερουμε τι εχουμε δίπλα μας" ) κι ότι δεν αισθάνεται άνετα γενικότερα. Είναι δικαίωμα του να μην του κάθεται καλά στο μάτι η ομοφυλοφιλία κι η υιοθεσία παιδιών. Εγώ γενικά θα ονομάσω "ομοφοβικό" κάποιον που με πολύ προσβλητικό τρόπο θα καταδικάσει την ομοφυλοφιλία => αυτόν δηλαδή που θα βγάλει προς τα έξω τον οχετό του ( κι όχι μόνο ) κι θα προκαλέσει πόνο και χτύπημα κάτω από τη μέση. Ο καθένας ας πιστεύει τα χειρότερα για τους γκει, no problem από'μένα. Αρκεί να μην βγάζει τον βόθρο του προς τα έξω, να υπάρχει ένας σεβασμός ξερωγω. Κι εγώ για κάποια πράγματα είμαι φουλ κατά, αλλά τουλάχιστον σέβομαι ότι για κάποιον είναι πολύ σημαντικά. Δεν περιμένω κάποιον να αποδεχθεί την ομοφυλοφιλία καθώς ούτε'γω ο ίδιος αποδέχομαι πολλά άλλα πράγματα, σημαντικά για άλλους. Απαιτώ όμως τον σεβασμό κι αν μη τι άλλο σήμερα θα έπρεπε να έχουμε την ευθιξία να μην βγάζουμε το ρατσισμό μας προς τα έξω. Από το βίντεο με τον Καρρά πάντως, ε δεν είπε δα και κάτι τραγικό ο άνθρωπος.
Αυτή είναι η δική μου κοσμοθεωρία, δεν είναι αντιπροσωπευτική. Έχω επιλέξει να μην παίζω κλέφτες κι αστυνόμους για να βρω τον ομοφοβικό, έχοντας τον περάσει από κόσκινο.

Τώρα, αν ήταν ομοφοβικός, αλκοολικός κτλ λίγη σημασια έχει. Six feet under κι ταλαιπωρήθηκε αρκετά.

Πέτυχες και την κατάλληλη στιγμή που τους έβαλα κρέμα με αλόη και είναι μεταξένια τα άτιμα. :lol: Βουρ!

Αυτό το άκυρο πως σου'ρθε ; Σε πληροφορώ πως στη ζωή μου έχω ανθρώπους straight οι οποίοι δεν είναι και οι πιο ένθερμοι υποστηρικτές της ομοφυλοφιλίας αλλά έχουμε βρει τον κώδικα επικοινωνίας μας γιατί έτσι πρέπει. Δουλεύουμε με αυτούς, σπουδάζουμε με αυτούς ή τους έχουμε κι μέσα στο σπίτι μας. Δεν τρώει Χ απο'μένα, ΑΝ μου φέρεται κομπλέ. Στο κάτω-κάτω γκόμενο θα τον πιάσω για να με νοιάζει πως βλέπει την ομοφυλοφιλία; Κι εγώ από την μεριά μου σαφώς δεν κάνω προπαγάνδα, δεν πάω να του "ανοίξω τα μάτια". Με το ίδιο σκεπτικό, εγώ που είμαι άθεος θα έπρεπε να μην ανταλλάσω κουβέντα με τους συναδέλφους μου ( οι οποίοι είναι μουσουλμάνοι κυρίως btw). Δεν στέκει αυτό που λες.

Θερμότατα συγχαρητήρια.
Σου καταθέτω τον απεριόριστο σεβασμό μου.
Πιστεύω απολύτως ότι αν όλοι αντιμετώπιζαν το θέμα όπως εσύ, τα πράγματα που επιθυμούν θα είχαν προχωρήσει πολύ πιο μπροστά από το σημείο που βρίσκονται σήμερα.
Και αυτό δεν ισχύει μόνο για το συγκεκριμένο θέμα αλλά και για όλα τα ανάλογα.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,208 μηνύματα.
δεν μου άρεσε ο καρράς. rip.
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,347 μηνύματα.
Ε respect ρε φίλε από μένα. Απλός, λιτός και περιεκτικός.
 
Top