Πέθανε ο 16χρονος Ρομά που πυροβολήθηκε από αστυνομικό στη Θεσσαλονίκη – Συναγερμός στην ΕΛΑΣ

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ευτυχώς οι Λιμενικοί δεν ασχολουνται με τέτοια. Και λέω ευτυχώς διότι η δουλειά αυτή δεν αμοιβεται.

Ευτυχώς στο Λιμενικό έχουμε να κάνουμε κυρίως με σοβαρους ανθρώπους που εργάζονται στα λιμάνια. Και όχι το μπάχαλο των Εξαρχείων κ των καταυλισμών. Ακόμη και οι απεργοί της Cosco και το σωματείο του Πειραιά ήταν αξιοπρεπείς άνθρωποι όταν έκαναν την απεργία τους κ δεν υπήρξε κάποιο προβλημα. Στο κέντρο της Αθήνας κ στα Εξάρχεια θα έπεφτε ξυλο.

Επίσης κάποιοι τσαμπα προσπαθειτε να κάνετε κουβέντα με ορισμένους για τη παραβατικοτητα των Ρομά καθώς κ οι ίδιοι μπορεί να συνεργάζονται μαζί τους για να κλέβουν όλοι μαζί.

Una fatsa una ratsa. Δείξε μ το φίλο σ να σ πω ποιος είσαι.

Κατά τα λοιπά συμφωνώ με την @Chem2000 εκτός από το σημείο ότι δεν μας νοιάζουν που παντρευονται 13-14 χρονών.

Αυτό θα έπρεπε να απαγορευεται με νόμους του κράτους και οποίος το παραβαινει το μπουλο. Απλά τα πραγματα. Όλα από εκεί ξεκινάνε.
Προφανώς το δε μας ενδιαφέρει είναι ειρωνικό και αναφέρεται στη κυβέρνηση που ενώ τα βλέπει αυτά επαναπαυεται και τους αφήνει να κάνουν ο,τι θέλουν.

Meanwhile πέτυχα ένα βίντεο ενός Ρόμα σήμερα στο οποίο λέει η ψυχή δεν έχει χρώμα, φυλή και φύλο.Και συμφωνώ απόλυτα με αυτό αλλά.... Οι Ρομά είναι από τους πιο ομοφοβικους ανθρώπους που έχω γνωρίσει προσωπικά.Αν καταλάβουν ότι κάποιος είναι γκέι τρώει στη καλύτερη καζούρα,στη χειρότερη δε θέλω να ξέρω τι γίνεται. Τώρα τα κορίτσια και να είναι ομοφυλόφιλα, τα παντρεύουν με το ζόρι.Τωρα όμως που εγινε το κακό με το παιδί επικαλούνται φύλα,φυλές κτλ.Καλα θα πάει αυτό.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Δηλαδή αν ένας Έλληνας μη Ρομά 13.5 χρονών γίνει ξαφνικά πατέρας τι λέει ο νόμος; :hmm: Η σύζυγος του νεκρού πατέρα πόσο ετών είναι; Ο νόμος δεν είναι για όλους ίδιος; Τι κουφά καταπίνουμε και κοιτάμε ότι μας βολεύει;

Κάπου διάβασα ότι η κοπέλα είναι 14, άρα έμεινε έγκυος στα 12. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι αλήθεια.

Πάντως, η συνέυρεση μεταξύ παιδιών κάτω των 15 επιτρέπεται, εφόσον δεν έχουν διαφορά μεγαλύτερη από τρία χρόνια(ΠΚ 339 παρ.2). Άλλωστε και ο γάμος επιτρέπεται, υπό προϋποθέσεις, από τα 10.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,853 μηνύματα.
Ε καλά το φαντάζομαι. Και ελπίζω να μην ήταν το δικό μ παιδι στο σχολείο που περιγραφεις γιατί θα υπήρχε θέμα.

Τι θα ερχόταν ο μπαμπάς του με τα πιστολια; και εμείς οπλοφορουμε νόμιμα αν χρειαστεί.

Ακους εκεί λέει φοβουνται να μιλήσουν οι καθηγητές. Άλλες κότες αυτοί. Γιατί τι θα γίνει ; αμα έκαναν τις διαδικασίες για να τα διώξουν απο το σχολείο ; έτσι κ αλλιώς φυρες θα ήταν. Αντί να κλέβουν κ να τραμπουκίζουν εντός σχολείου θα το έκαναν εκτός. Τουλάχιστον μέσα στο σχολείο τα παιδια θα ήταν ασφαλή.

Αμα δε θέλει να ενσωματωθεί ο άλλος κ να ακολουθήσει τους κανόνες το μπουλο από το σχολείο.

Θα έμπαινα εγώ μέσα στη τάξη κ δεν θα σεβόταν ο άλλος ; σοβαρά μιλάμε τώρα ; ! Εγώ δε σηκώνω τέτοια. Επειδή έχω κάνει μαθήματα σε τάξη μια φορά θυμάμαι ένας είχε χλευασει έναν άλλο για μια ερώτηση

Πήρα το λόγο αμέσως κ είπα ότι αυτά όχι όταν είμαι εγώ στη τάξη. Είπαν ότι το κάνουν για πλακα κ ότι γνωριζονται.

Και είπα τότε οκ.

Δε θα κρίνει κανεις ερωτήσεις κ απορίες μαθητών εκτός από μένα κ αν. Τους είπα.

Αυτά τα ξεκαθαριζεις εξαρχής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ακους εκεί λέει φοβουνται να μιλήσουν οι καθηγητές. Άλλες κότες αυτοί. Γιατί τι θα γίνει ; αμα έκαναν τις διαδικασίες για να τα διώξουν απο το σχολείο ; έτσι κ αλλιώς φυρες θα ήταν. Αντί να κλέβουν κ να τραμπουκίζουν εντός σχολείου θα το έκαναν εκτός. Τουλάχιστον μέσα στο σχολείο τα παιδια θα ήταν ασφαλή.
Nαι φοβόντουσαν γιατί θυμάμαι το 2013 όταν πήγαινα δευτέρα γυμνασίου, ένας καθηγητής λογομάχησε με έναν τσιγγάνο και εκείνος ήρθε με τον πατέρα του,του έριξε μπουνίδι στο μάτι και μετά έριξε ξυλίκι και στο διευθυντή. Μετά από αυτό το περιστατικό ειδικά δεν έκαναν τίποτε. Θυμάμαι να ζητάω να αλλάξω τμήμα γιατί υπέφερα και δεν με άλλαζαν.

Αμα δε θέλει να ενσωματωθεί ο άλλος κ να ακολουθήσει τους κανόνες το μπουλο από το σχολείο.
Εμείς τότε ευτυχώς αντέξαμε το bullying, ακόμα και με τα προβλήματα που μας άφησε (κόμπλεξ,αγχώδεις διαταραχές κτλ). Πριν 1,5 χρόνο όμως διάβαζα ότι στο σχολείο που πήγαινα τότε κοριτσάκι έκανε απόπειρα αυτοκτονίας από το bullying που δεχόταν εκεί μέσα. Αμφιβάλλω αν έγινε κάτι πάλι για αυτό. Δυστυχώς για να λάβουν δράση πρέπει να γίνει το κακό αλλιώς "φοβούνται".
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,692 μηνύματα.
Επειδή βαρέθηκα και δεν είμαι εκπρόσωπος των ρομα, έστω ότι είναι έτσι όπως τα λετε (που δεν είναι). Τι τους κάνουμε; Τους βάζουμε σε τρένα και τους στέλνουμε κάπου;

Την συγκεκριμένη ρητορική χρησιμοποιούν όσοι θέλουν να απανθρωποποιήσουν ομάδες ατόμων προσπαθώντας να πείσουν πως για όλα τα δεινά φταίνε αυτοί (το έκανε παλιότερα κάποιος που το όνομα του ξεκινούσε από H).

Όταν σας λένε ρατσιστές μην ταράζεστε. Ίσως είστε.
Προσωπικά και σε πλοίο να τους βαλουμε με προορισμό το άγνωστο δεν με απασχολεί , όπως και δεν απασχολεί και το 90% των Ελλήνων που δεν τους θελουμε εδώ. Οι μόνοι που τους θέλουν είναι κάτι ακραίοι αριστεροί οι οποίοι δεν τους πλησιάζουν καν αλλά το παίζουν μητέρα Τερέζα στα λόγια από το πληκτρολόγιο του σπιτιού τους.

Αρα στο καλό και να μας γράφουν. Έτσι και αλλιώς δεν πληρώνουν φόρους , δεν εργάζονται και μόνο προβλήματα προκαλούν στην Ευρώπη.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Άλλωστε και ο γάμος επιτρέπεται, υπό προϋποθέσεις, από τα 10.
τι παρασκευας GIF - τι παρασκευας Paraskeuas GIFs


Πλάκα κάνεις...Οι προϋποθέσεις ποιες είναι;;;
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
τι παρασκευας GIF - τι παρασκευας Paraskeuas GIFs


Πλάκα κάνεις...Οι προϋποθέσεις ποιες είναι;;;

Να συντρέχει σπουδαίος λόγος και να δώσει άδεια το δικαστήριο. Σπουδαίος λόγος έχει θεωρηθεί η εγκυμοσύνη ανήλικης, η δημιουργία σκανδάλου(πχ λόγω βιασμού, οπότε τους... παντρεύουν) κλπ. Γενικά στο οικογενειακό δίκαιο μπορείς να βρεις πολλές τρέλες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,867 μηνύματα.
τι παρασκευας GIF - τι παρασκευας Paraskeuas GIFs


Πλάκα κάνεις...Οι προϋποθέσεις ποιες είναι;;;

Πέθανα. Τον κάνω ηχητική εικόνα. :laugh::laugh::laugh:

Να συντρέχει σπουδαίος λόγος και να δώσει άδεια το δικαστήριο. Σπουδαίος λόγος έχει θεωρηθεί η εγκυμοσύνη ανήλικης, η δημιουργία σκανδάλου(πχ λόγω βιασμού, οπότε τους... παντρεύουν) κλπ. Γενικά στο οικογενειακό δίκαιο μπορείς να βρεις πολλές τρέλες.

Τότε γιατί σκούζουν περί παιδεραστίας αφού ο ποινικός κώδικας λέει τέτοιες ...σοφίες; Επίσης ποια ηθική συνείδηση θεωρεί ότι το σεξ ανηλίκων μέχρι τρία χρόνια διαφορά δεν είναι βιασμός; Οπότε οι Ρομά μάλλον γνωρίζουν καλά τον ποινικό κώδικα περί σεξουαλικής ζωής. Τι άλλο θα ακούσωμεν...


:hi: Τα είδα όλα πλέον. Στο στρατό θυμάμαι είχαμε έναν στρατιώτη στο θάλαμο που ήταν Έλληνας Ρομά, πολύ καλό παιδί και πολύ καθαρός σε σχέση με κάτι άλλους Αίλλυνες βρωμύλους που η μπόχα της αρβύλας έφτανε έξω από το στρατόπεδο. Γενικά ο στρατός είναι μια περίοδος ζωής που θα έπρεπε να μένουν και οι κοπέλες στο στρατώνα για να βλέπουν τι κουμάσια είναι αρκετοί Αίλλυνες που είναι τα αγόρια τουςςςςςς...

Σε συζητήσεις που είχαμε κάνει με το παιδί αυτό, μας έλεγε ότι σκόπευε να παντρευτεί μετά τη θητεία και φυσικά οι γονείς του ποτέ δεν τον πίεσαν να κάνει οικογένεια. Αρκετοί Ρομά δεν είναι όπως οι παλαιότερες γενιές αλλά δυστυχώς όσοι διαφοροποιούνται αντιμετωπίζουν την περιθωριοποίηση από το συνάφι τους. Να σκεφτείτε ότι για να ήταν τόσο χαλαρός, φαινόταν από τη γενική συμπεριφορά του σε όλη την περίοδο της θητείας, ήταν ωραίος χαρακτήρας, συμμετείχε σε αστεία και συζητήσεις, έκανε τις υπηρεσίες του και όλα μια χαρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.
Πάντως σήμερα βγήκε ο πρόεδρος της ομοσπονδίας Ρομά και δήλωσε ότι τα περισσότερα επεισόδια τα έκαναν ελληνικές αναρχοαυτόνομες/κομμουνιστικές ομάδες και ΟΧΙ Ρομά.

Σε περίπτωση που κάποιος ακόμη δεν κατάλαβε ποιά είναι η πέμπτη φάλαγγα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάπου διάβασα ότι η κοπέλα είναι 14, άρα έμεινε έγκυος στα 12. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι αλήθεια.

Πάντως, η συνέυρεση μεταξύ παιδιών κάτω των 15 επιτρέπεται, εφόσον δεν έχουν διαφορά μεγαλύτερη από τρία χρόνια(ΠΚ 339 παρ.2). Άλλωστε και ο γάμος επιτρέπεται, υπό προϋποθέσεις, από τα 10.
just wow
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,853 μηνύματα.
Nαι φοβόντουσαν γιατί θυμάμαι το 2013 όταν πήγαινα δευτέρα γυμνασίου, ένας καθηγητής λογομάχησε με έναν τσιγγάνο και εκείνος ήρθε με τον πατέρα του,του έριξε μπουνίδι στο μάτι και μετά έριξε ξυλίκι και στο διευθυντή. Μετά από αυτό το περιστατικό ειδικά δεν έκαναν τίποτε. Θυμάμαι να ζητάω να αλλάξω τμήμα γιατί υπέφερα και δεν με άλλαζαν.


Εμείς τότε ευτυχώς αντέξαμε το bullying, ακόμα και με τα προβλήματα που μας άφησε (κόμπλεξ,αγχώδεις διαταραχές κτλ). Πριν 1,5 χρόνο όμως διάβαζα ότι στο σχολείο που πήγαινα τότε κοριτσάκι έκανε απόπειρα αυτοκτονίας από το bullying που δεχόταν εκεί μέσα. Αμφιβάλλω αν έγινε κάτι πάλι για αυτό. Δυστυχώς για να λάβουν δράση πρέπει να γίνει το κακό αλλιώς "φοβούνται".


Καλά τους έκαναν αφου το ανέχθηκαν.

Ο τυπάκος που λες θα είχε αποβληθεί από το σχολείο κ θα είχαμε προχωρησει κ σε μηνυσεις. Με εντολή εισαγγελέα δεν θα ξαναρχοταν.

Και αμα κάποιοι θέλουν να κάνουν τους νταή δες υπάρχουν κ άλλοι τροποι.
Στα γυμναστήρια που συχναζω έχω γνωρίσει καλά παιδια. Με ένα χαρτζηλικακι δέρνουν όχι γυφτους αλλά στρατό ολόκληρο.

Καθένας ότι ψάχνει βρίσκει.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι νταή δες θα είχαν εξαφανιστεί από το σχολείο. Trust me. Δεν θα τους σήκωνε το κλίμα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.
Καλά τους έκαναν αφου το ανέχθηκαν.

Ο τυπάκος που λες θα είχε αποβληθεί από το σχολείο κ θα είχαμε προχωρησει κ σε μηνυσεις. Με εντολή εισαγγελέα δεν θα ξαναρχοταν.

Και αμα κάποιοι θέλουν να κάνουν τους νταή δες υπάρχουν κ άλλοι τροποι.
Στα γυμναστήρια που συχναζω έχω γνωρίσει καλά παιδια. Με ένα χαρτζηλικακι δέρνουν όχι γυφτους αλλά στρατό ολόκληρο.

Καθένας ότι ψάχνει βρίσκει.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι νταή δες θα είχαν εξαφανιστεί από το σχολείο. Trust me. Δεν θα τους σήκωνε το κλίμα.
Δηλαδή με τη λογική τη δική σου το ζήτημα ανάγεται στην ωμή βία;

Δηλαδή να στείλουμε δύο λόχους βαρεών όπλων στους καταυλισμούς;

Δεν καταλαβαίνω πώς το εννοείς αυτό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,853 μηνύματα.
Δηλαδή με τη λογική τη δική σου το ζήτημα ανάγεται στην ωμή βία;

Δηλαδή να στείλουμε δύο λόχους βαρεών όπλων στους καταυλισμούς;

Δεν καταλαβαίνω πώς το εννοείς αυτό.

Διάβασε τι γράφει πιο πανω η κοπέλα κ θα καταλάβεις τι εννοώ.

Σε αρκετες περιπτωσεις η βία αποφεύχθηκε επειδή υπήρχαν δυνάμεις που έδειχναν ότι δεν συμφέρει την άλλη πλευρα να κινηθεί βίαια.

Οχι να φτάσουμε στο σημείο να έρχονται στο σχολείο τσιγγάνοι κ να γρονθοκοπουν τους καθηγητές εννοείται θα υπήρχε κάποιος η κάποιοι στο πρωτο σινιάλο θα είχαν μπουκάρει μέσα. Απλά τα πραγματα.

Και θα ερχόταν κ η αστυνομία στο ενδιάμεσο.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.
Σε αρκετες περιπτωσεις η βία αποφεύχθηκε επειδή υπήρχαν δυνάμεις που έδειχναν ότι δεν συμφέρει την άλλη πλευρα να κινηθεί βίαια.
Αποτρεπτική επίδειξη δύναμης οκ συμφωνούμε άλλο κατάλαβα έτσι όπως το πες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,867 μηνύματα.
Nαι φοβόντουσαν γιατί θυμάμαι το 2013 όταν πήγαινα δευτέρα γυμνασίου, ένας καθηγητής λογομάχησε με έναν τσιγγάνο και εκείνος ήρθε με τον πατέρα του,του έριξε μπουνίδι στο μάτι και μετά έριξε ξυλίκι και στο διευθυντή. Μετά από αυτό το περιστατικό ειδικά δεν έκαναν τίποτε. Θυμάμαι να ζητάω να αλλάξω τμήμα γιατί υπέφερα και δεν με άλλαζαν.

Δίνεις λάθος ερμηνεία στα γεγονότα. Ήθελαν να τον αγγίξουν. Να παίξουν. :tongue: Στην σφαίρα της φασιστικής ζουγκλοποίησης της κοινωνίας υπάρχει μια δυστοπική πραγματικότητα: η βία δεν είναι βία. Αυτοί ρίχνοντας μπουνίδι και κλανίδι στον καθηγητή, απλά έκανα μια επανάσταση στο κατεστημένο του προλεταριάτου και σαν κότες λυράτες που είναι, σηκώθηκαν και έφυγαν μετά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,853 μηνύματα.
Αποτρεπτική επίδειξη δύναμης οκ συμφωνούμε άλλο κατάλαβα έτσι όπως το πες.

Ναι αυτό.

Όπως μια φορά σε μια απεργία είχαν έρθει κάτι αλήτες που το παιζανε με μπράτσα. Και μας ψιθυρισαν από μακρυά θα τα πουμε μετά κ ελάτε είμαστε έτοιμοι.

Ε λίγο πριν να έρθει αυτό το " Θα τα πουμε μετά " Είχαν παραταχθει κάποιοι άλλοι εκπαιδευμένοι με κουκούλες στρατιωτικές παραλλαγης και περιμεναν με σταυρωμένα τα χέρια δημιουργώντας έναν ανθρώπινο κλοιό.

Δεν ξανά είδα τους νταηδες. Που λέγανε μαλακιες απο εκει κ έπειτα.

Δεν άνοιξε ρουθουνι λοιπόν.

Καλά δεν είναι έτσι;

Αυτό λέω αμα λάχει πληρωνεις κ μπράβους να έχουν μια παρουσια. Δε ψαρωνουμε.

Όλα χρειάζονται. Και η σωματική διάπλαση κ τα γυμναστήρια κ τα όπλα νόμιμα παντα. Όλα μπορεί να λειτουργήσουν κάποια στιγμή. Για να αποφευχθεί μια σύρραξη. Πριν ξεκινήσει.

Αυτά που διάβασα για το σχολείο πριν είναι αδιανόητα. Σε ένα σχολείο μαθαίνεις τα παιδια τις αρετές τη δικαιοσυνη το σεβασμό στο διπλανό κτλπ.

Αν νόμιζαν οι τσιγγάνοι κ οποιοσδήποτε ότι θα έκανε ότι ήθελε σε σχολείο που θα ήμουν εγώ Διοικητής.

Θα ήταν παρα παρα πολυ γελασμένος. Και θα γινόταν γρήγορα αντιληπτό. Κατά τα αλλά

Καλη μας τυχη. Αυτά.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Πάντως σήμερα βγήκε ο πρόεδρος της ομοσπονδίας Ρομά και δήλωσε ότι τα περισσότερα επεισόδια τα έκαναν ελληνικές αναρχοαυτόνομες/κομμουνιστικές ομάδες και ΟΧΙ Ρομά.
Όντως, και χθες είχε κλείσει το μετρό στην Πανεπιστημίου από επεισόδια με ακροαριστερές οργανώσεις.
Σήμερα επίσης βγήκε ανακοίνωση για τη σχολή μου, που βρίσκεται στο κέντρο, για ακύρωση μαθημάτων για λόγους ασφαλείας, ενώ ακυρώθηκαν και οι κατατακτήριες που θα γίνονταν τις επόμενες μέρες λόγω κατάληψης της σχολής.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,961 μηνύματα.
Κάπου διάβασα ότι η κοπέλα είναι 14, άρα έμεινε έγκυος στα 12. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι αλήθεια.

Πάντως, η συνέυρεση μεταξύ παιδιών κάτω των 15 επιτρέπεται, εφόσον δεν έχουν διαφορά μεγαλύτερη από τρία χρόνια(ΠΚ 339 παρ.2). Άλλωστε και ο γάμος επιτρέπεται, υπό προϋποθέσεις, από τα 10.
I'm shook.
Συγνώμη θες να μου πεις ότι ζούμε σε χώρα που επιτρέπεται ο γάμος ανηλίκων;;;
Τι άλλο θα ακούσω θεέ μου
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,867 μηνύματα.
I'm shook.
Συγνώμη θες να μου πεις ότι ζούμε σε χώρα που επιτρέπεται ο γάμος ανηλίκων;;;
Τι άλλο θα ακούσω θεέ μου

To θέμα είναι ότι αν μαθαίναμε ποτέ σε μια οικογένεια Ρομά, ποιος ακριβώς είναι ο πατέρας ή η μητέρα ή τι σχέση έχουν τα παιδιά μεταξύ τους ίσως να παθαίναμε ανακοπή. Βέβαια στην χώρα μας, στα πλαίσια της δημοκρατίας, της αριστείας και της αριστερίλας, όλα αυτά είναι κακίες, αοριστίες και φυσικά αν η είδηση δεν έχει και λίγο ακροαριστερό ξύλο, αστυνομία κτλ, δεν πουλάει. Σκοτώθηκε το παιδάκι προχθές από το λέβητα αλλά η επικαιρότητα τρέχει. Κάναμε το γνωστό σόου, στενοχωρήθηκε πολύ ο Εισαγγελάτος και πάμε παρακάτω.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,961 μηνύματα.
To θέμα είναι ότι αν μαθαίναμε ποτέ σε μια οικογένεια Ρομά, ποιος ακριβώς είναι ο πατέρας ή η μητέρα ή τι σχέση έχουν τα παιδιά μεταξύ τους ίσως να παθαίναμε ανακοπή. Βέβαια στην χώρα μας, στα πλαίσια της δημοκρατίας, της αριστείας και της αριστερίλας, όλα αυτά είναι κακίες, αοριστίες και φυσικά αν η είδηση δεν έχει και λίγο ακροαριστερό ξύλο, αστυνομία κτλ, δεν πουλάει. Σκοτώθηκε το παιδάκι προχθές από το λέβητα αλλά η επικαιρότητα τρέχει. Κάναμε το γνωστό σόου, στενοχωρήθηκε πολύ ο Εισαγγελάτος και πάμε παρακάτω.
Θα συμφωνήσω μαζί σου nPb.
Πριν την πανδημία 2 νέοι ρομά είχαν πατήσει και σκοτώσει ακαριαία με το αυτοκίνητο μια ηλικιωμένη κοντά στο χωριό μου, γιατί φοβηκαν μην πάρει την αστυνομία αφού της έκλεψαν την αλυσίδα που φορούσε στον λαιμό μέσα στην αυλή της.
Αλλά εννοείται κάτι τέτοιο δεν πουλάει και δεν εξυπηρετεί κάποιους ώστε να γίνει θέμα στην τηλεόραση, πέρα από μια μικρή είδηση.
Όσο για το παιδάκι μου έχει σηκωθεί η τρίχα από τότε που το άκουσα. Να στέλνεις το παιδί στο σχολείο και να στο φέρνουν νεκρό. Τι να πεις σε αυτούς τους γονείς; Ζούμε σε μια χώρα που ούτε και εγώ δεν ξέρω τι προσπαθούν να κάνουν.

Όσοι μπορείτε νέοι σηκωθείτε και φύγετε, αύριο μεθαύριο θα είναι το δικό σας παιδί που θα του σκάσει ο λέβητας δίπλα του, θα δουλέψει για 800€, θα ζει σε μια πολιτεία που κάποιοι κάνουν ότι θέλουν, δίχως νόμους. Αυτή είναι η λυπηρη πραγματικότητα της χώρας μας και ούτε πρόκειται να αλλάξει
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Να συντρέχει σπουδαίος λόγος και να δώσει άδεια το δικαστήριο. Σπουδαίος λόγος έχει θεωρηθεί η εγκυμοσύνη ανήλικης, η δημιουργία σκανδάλου(πχ λόγω βιασμού, οπότε τους... παντρεύουν) κλπ. Γενικά στο οικογενειακό δίκαιο μπορείς να βρεις πολλές τρέλες.
Πόσο κρίμα..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γενικά ο στρατός είναι μια περίοδος ζωής που θα έπρεπε να μένουν και οι κοπέλες στο στρατώνα για να βλέπουν τι κουμάσια είναι αρκετοί Αίλλυνες που είναι τα αγόρια τουςςςςςς...
Κοίτα, δεν έχω όρεξη να μυρίζω τη ποδαρίλα τους :lol:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top