Πίστη και Λογική

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αγαπητέ Νωέα ... Πρέπει και εσύ να ξεκαθαρίσεις την έννοια της "πίστης". ...

Πίστη είναι ελπιζομένων πεποίθηση, βεβαίωση πραγμάτων μη βλεπομένων, όπως γράφει ο Παύλος και συμφωνώ επ' αυτού απόλυτα:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και τα ζώα έχουν συναίσθημα.
Ξέρεις τι μας ξεχωρίζει από τα ζώα;
Η λογική.

ξερεις τι μας ξεχωριζει απο τα αψυχα υλικα μηχανηματα κλπ?

το συναισθημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
ξερεις τι μας ξεχωριζει απο τα αψυχα υλικα μηχανηματα κλπ?

το συναισθημα..
Γιατί νομίζεις ότι έχουν τα άψυχα υλικά μηχανήματα λογική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
"[...] τα πάντα πηγάζουν από την κίνηση των ατόμων της ύλης και από τα γονίδια, ενώ η συμπεριφορά καθορίζεται από τις χημικές ουσίες του εγκεφάλου, οι νευρώνες του οποίου δημιουργούν τη συνείδηση σταδιακά με το πέρασμα του χρόνου."

So what? Ισως ο Θςός ήθελε να ξέρουμε για αυτόν με αυτόν τον τρόπο.το ότι βρήκαμε τον τρόπο δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κιολας.Τη λογική ειναι τούτη?Επισης το επιχειρημα των αθεων του οτι "βρεθηκε το γονιδιο της πιστης" ειναι απιστευα,ultra- διαστημικής ποσότητας fail.

"Πιστη και λογική δε συμβαδίζουν"

Γιατί?Επειδή το είπε και κάποιος άλλος άθεος και μας άρεσε?I tell you what,η επιστήμη,όσο κι αν στεκει,όσο ομορφη κι αν ειναι,δε μπορεί,και δεν την παίρνει να μπλέκεται σε ότιδήποτε δεν την αφορά.(Κι η θρησκεια το ιδιο)



Για την αποφυγή παρεξήγησης:Δεν υποστηρίζω πως κάθε άθρησκου/αθεου η κοσμοθεωρία έχει επιπτώσεις στην ηθική του.Εχω αντιρρήσεις στις "επιστημονικές βάσεις τις αθεϊας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
"[...] τα πάντα πηγάζουν από την κίνηση των ατόμων της ύλης και από τα γονίδια, ενώ η συμπεριφορά καθορίζεται από τις χημικές ουσίες του εγκεφάλου, οι νευρώνες του οποίου δημιουργούν τη συνείδηση σταδιακά με το πέρασμα του χρόνου."

So what? Ισως ο Θςός ήθελε να ξέρουμε για αυτόν με αυτόν τον τρόπο.το ότι βρήκαμε τον τρόπο δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κιολας.Τη λογική ειναι τούτη?Επισης το επιχειρημα των αθεων του οτι "βρεθηκε το γονιδιο της πιστης" ειναι απιστευα,ultra- διαστημικής ποσότητας fail.

"Πιστη και λογική δε συμβαδίζουν"

Γιατί?Επειδή το είπε και κάποιος άλλος άθεος και μας άρεσε?I tell you what,η επιστήμη,όσο κι αν στεκει,όσο ομορφη κι αν ειναι,δε μπορεί,και δεν την παίρνει να μπλέκεται σε ότιδήποτε δεν την αφορά.(Κι η θρησκεια το ιδιο)



Για την αποφυγή παρεξήγησης:Δεν υποστηρίζω πως κάθε άθρησκου/αθεου η κοσμοθεωρία έχει επιπτώσεις στην ηθική του.Εχω αντιρρήσεις στις "επιστημονικές βάσεις τις αθεϊας"
Είπα και προηγουμένως ότι η επιστήμη υποστηρίζει πως ΔΕΝ χρειάζεται θεός για να εξηγήσει τη δημιουργία του σύμπαντος. Στα πλαίσια ενός σύμπαντος που μπορεί να δημιουργηθεί χωρίς θεϊκή παρέμβαση, δεν βλέπω το λόγο να χρειάζεται κάποιος θεός που θα καθορίζει τις φυσικές-βιολογικές διεργασίες με κάποιον τρόπο.
Ξυράφι του Occam: Η πιο απλή θεωρία που εξηγεί κάτι είναι η σωστή. Συνεπώς, αν εξηγούμε το πώς αυθόρμητα από το τίποτα δημιουργήθηκε το σύμπαν, χωρίς θεϊκή παρέμβαση, αυτό είναι απλούστερο από την εξήγηση ότι ένας θεός έφτιαξε τους φυσικούς νόμους έτσι ώστε να δημιουργηθεί το σύμπαν και να γίνει έτσι όπως είναι σήμερα, οπότε είναι και σωστό.

Ποιό είναι αυτό που δεν αφορά την επιστήμη, δηλαδή; Γίνε αναλυτικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolakis

Νεοφερμένος

Ο manolakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Η πίστη συμβαδίζει με την λογική.Αλλά δεν βασίζεται σε αύτην,γιατί δεν βλέπεις απτές αποδείξεις πρέπει να πιστέψεις εκεί είναι η μαγεία και να δεις αν αυτό που πιστεύεις σου ανταποδίδει την πίστη και είναι αληθινό.Ενδείξεις πάντα υπάρχουν για αυτό συμβαδίζει με την λογική.Όπως ξέρεις ότι την ακρόπολη την έφτιαξε κάποιος πολύ καλός σχεδιαστής και ας μην έχουμε δει την κατασκευή της,έτσι την γη και το σύμπαν που είναι πολύ πιο όμορφο κάποιος πρέπει να τα έφτιαξε.Ειδικά την γη κάποιος που μας αγαπάει γιατί είναι πολύ όμορφη:).Τώρα ότι υπάρχουν πιθανότητες κάτι να γίνει στην τύχη υπάρχουν αλλά το θέμα για εμένα είναι γιατί να πιστέψω στο ένα στο εκατομμύριο και όχι στο προφανές;H γνώμη μου πάντα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
η λογικη δεν αντιβαινε στη πιστη...ουτε υφιστανται λογικες πλανες...χμμ λογικες πλανες, ωραιο θεμα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Η πίστη συμβαδίζει με την λογική.Αλλά δεν βασίζεται σε αύτην,γιατί δεν βλέπεις απτές αποδείξεις πρέπει να πιστέψεις εκεί είναι η μαγεία και να δεις αν αυτό που πιστεύεις σου ανταποδίδει την πίστη και είναι αληθινό.Ενδείξεις πάντα υπάρχουν για αυτό συμβαδίζει με την λογική.Όπως ξέρεις ότι την ακρόπολη την έφτιαξε κάποιος πολύ καλός σχεδιαστής και ας μην έχουμε δει την κατασκευή της,έτσι την γη και το σύμπαν που είναι πολύ πιο όμορφο κάποιος πρέπει να τα έφτιαξε.Ειδικά την γη κάποιος που μας αγαπάει γιατί είναι πολύ όμορφη:).Τώρα ότι υπάρχουν πιθανότητες κάτι να γίνει στην τύχη υπάρχουν αλλά το θέμα για εμένα είναι γιατί να πιστέψω στο ένα στο εκατομμύριο και όχι στο προφανές;H γνώμη μου πάντα:)

η λογικη δεν αντιβαινε στη πιστη...ουτε υφιστανται λογικες πλανες...χμμ λογικες πλανες, ωραιο θεμα :hmm:
Η πίστη είναι παράλογη. Δεν έχει καμία απολύτως λογική και είναι αντίθετη με αυτήν.
Το σύμπαν δεν χρειάζεται δημιουργό (δες προηγ. μηνύματα).
Η Γη φτιάχθηκε μόνη της επειδή υπάρχει η βαρύτητα, νομίζω ότι είναι αρκετά εύκολο να το κατανοήσει ο καθένας.
Η ζωή φτιάχθηκε δημιουργήθηκε μόνη της:
https://www.physics4u.gr/articles/2003/miller.html
https://www.physics4u.gr/news/2004/scnews1713.html
Όσον αφορά στο πόσο όμορφος είναι ο κόσμος που δημιούργησε ο καλός θεός σου, δες το video από 0:00 έως 4:35.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
exc, τα πιστεύεις αυτά που γράφεις; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
exc, τα πιστεύεις αυτά που γράφεις; :hmm:
Είναι ελεγμένα και τεκμηριωμένα-αποδεδειγμένα. Τα δέχομαι μέχρι να βρεθεί κάτι που θα τα αλλάξει-βελτιώσει-απορρίψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Είπα και προηγουμένως ότι η επιστήμη υποστηρίζει πως ΔΕΝ χρειάζεται θεός για να εξηγήσει τη δημιουργία του σύμπαντος.
Ναι αλλα ποτε σου δε θα μπορεσεις,κι εσυ και κανενας,να αποδειξετε κατι τετοιο.Τα υπολοιπα ειναι απλες τρικλοποδιες μεταξυ θρησκευόμενων-άθεων,χωρις νοημα.
Στα πλαίσια ενός σύμπαντος που μπορεί να δημιουργηθεί χωρίς θεϊκή παρέμβαση, δεν βλέπω το λόγο να χρειάζεται κάποιος θεός που θα καθορίζει τις φυσικές-βιολογικές διεργασίες με κάποιον τρόπο.
Εγώ βλέπω.Καποιοι βλέπουν.Εσύ βλέπεις λόγο πχ να αναλαμβανει η τυχη.Εγω δε βλέπω.Διαφορα φιλοσοφίας.Καλό είναι να μένει εκεί και να μην κρίνει ο ενας το πως το βλεπει ο αλλος,οχι αναμεσα σε εμας τους δυο αλλα γενικοτερα στην κοινωνία.
Ξυράφι του Occam: Η πιο απλή θεωρία που εξηγεί κάτι είναι η σωστή.
Τι ανοησια είναι τωρα αυτη που πλασάρεται ως αυθεντεία?Δηλαδή η θεωρεία της Εξέλιξης ειναι απλουστερη απο τον Αδαμ και την Ευα,για αυτο επικράτησε?Οτι εχει επιστημονικη βάση είναι αυθεντια.Οπως και η εξελιξη,Η τελευταία όμως δεν αποτελεί τροχοπέδι στην υπαρξη Θεου,αυτα είναι μαλακιες του Hickman,σορι για την έκφραση.Κανενας δε α αποδειξει ποτε,μα ποτε αν ήταν η τυχη η κατι ανωτερο η αιτια.Οσο κι αν μορφωθει παντα για την υλη θα μαθαινει,όχι για τον πιθανο εμπνευστη της.

Συνεπώς, αν εξηγούμε το πώς αυθόρμητα από το τίποτα δημιουργήθηκε το σύμπαν, χωρίς θεϊκή παρέμβαση, αυτό είναι απλούστερο από την εξήγηση ότι ένας θεός έφτιαξε τους φυσικούς νόμους έτσι ώστε να δημιουργηθεί το σύμπαν και να γίνει έτσι όπως είναι σήμερα, οπότε είναι και σωστό.
Εχεις καταλάβει πως ειναι ανοησια το συνεπως εδώ μετα από όλα αυτά ε?Εγω μπορω να σου πω πως σε τρια δις χρονια θα μπορουσαν να εμφανιστουν στη γη αυτοκινητα οπως τα δικα μας,να φυτρωσουν,αν το επετρεπαν οι συνθηκες.Αυτο λοιπον,συνεπαγεται πως δεν υπαρχουν ανθρωποι για να φτιαξουν τα αμαξια που βλεπεις τωρα.Crap.

Ποιό είναι αυτό που δεν αφορά την επιστήμη, δηλαδή; Γίνε αναλυτικός.
Η επιστήμη ασχολείται με τον κόσμο,την ύλη,ή και την ψυχολογία του ανθρώπου,και το πως μπορει να βελτιωθεί η ζωή αυτού.Ψαξιμο περι δημιουργου και αναπόδεικτες θεωρίες περι αυτού είναι περιττες.

Είναι ελεγμένα και τεκμηριωμένα-αποδεδειγμένα. Τα δέχομαι μέχρι να βρεθεί κάτι που θα τα αλλάξει-βελτιώσει-απορρίψει.

Ρε αγόρι μου ξέρεις το ΠΩΣ φτιάχτηκαν,τη διαδικασία.Οκ.Το ποιός τα έφτιαξε όμως?Η γη φτιάχτηκε επειδή υπήρχε βαρύτητα.Τελεια,ο Θεός την έφτιαξε κι αυτήν.:D

Δεν μπορώ να αποδείξω και δεν "ξέρω" πως υπάρχει Θεος,δεν είδα κανένα όραμα.Αλλα ουτε εσύ μπορεις να αποδειξεις το αντιθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ναι αλλα ποτε σου δε θα μπορεσεις,κι εσυ και κανενας,να αποδειξετε κατι τετοιο.Τα υπολοιπα ειναι απλες τρικλοποδιες μεταξυ θρησκευόμενων-άθεων,χωρις νοημα.Εγώ βλέπω.Καποιοι βλέπουν.Εσύ βλέπεις λόγο πχ να αναλαμβανει η τυχη.Εγω δε βλέπω.Διαφορα φιλοσοφίας.Καλό είναι να μένει εκεί και να μην κρίνει ο ενας το πως το βλεπει ο αλλος,οχι αναμεσα σε εμας τους δυο αλλα γενικοτερα στην κοινωνία.
Τι ανοησια είναι τωρα αυτη που πλασάρεται ως αυθεντεία?Δηλαδή η θεωρεία της Εξέλιξης ειναι απλουστερη απο τον Αδαμ και την Ευα,για αυτο επικράτησε?Οτι εχει επιστημονικη βάση είναι αυθεντια.Οπως και η εξελιξη,Η τελευταία όμως δεν αποτελεί τροχοπέδι στην υπαρξη Θεου,αυτα είναι μαλακιες του Hickman,σορι για την έκφραση.Κανενας δε α αποδειξει ποτε,μα ποτε αν ήταν η τυχη η κατι ανωτερο η αιτια.Οσο κι αν μορφωθει παντα για την υλη θα μαθαινει,όχι για τον πιθανο εμπνευστη της.

Εχεις καταλάβει πως ειναι ανοησια το συνεπως εδώ μετα από όλα αυτά ε?Εγω μπορω να σου πω πως σε τρια δις χρονια θα μπορουσαν να εμφανιστουν στη γη αυτοκινητα οπως τα δικα μας,να φυτρωσουν,αν το επετρεπαν οι συνθηκες.Αυτο λοιπον,συνεπαγεται πως δεν υπαρχουν ανθρωποι για να φτιαξουν τα αμαξια που βλεπεις τωρα.Crap.

Η επιστήμη ασχολείται με τον κόσμο,την ύλη,ή και την ψυχολογία του ανθρώπου,και το πως μπορει να βελτιωθεί η ζωή αυτού.Ψαξιμο περι δημιουργου και αναπόδεικτες θεωρίες περι αυτού είναι περιττες.



Ρε αγόρι μου ξέρεις το ΠΩΣ φτιάχτηκαν,τη διαδικασία.Οκ.Το ποιός τα έφτιαξε όμως?Η γη φτιάχτηκε επειδή υπήρχε βαρύτητα.Τελεια,ο Θεός την έφτιαξε κι αυτήν.:D

Δεν μπορώ να αποδείξω και δεν "ξέρω" πως υπάρχει Θεος,δεν είδα κανένα όραμα.Αλλα ουτε εσύ μπορεις να αποδειξεις το αντιθετο.
Με τη σειρά των παραγράφων σου:
1) Η επιστήμη της Φσυικής προχωράει ραγδαία. Ποτέ δεν ξέρει πού μπορεί να φτάσει στο μέλλον.
2) Η φιλοσοφία που έχεις όπως διάβασες και στο άρθρο που έδωσα προηγουμένως οφείλεται στο ότι μεγάλωσες σε τέτοιου είδους κοινωνία με τέτοιους γονείς.
Η φιλοσοφία που έχω εγώ έχει ξεφύγει από αυτό και ακολουθεί τα τρέχοντα γεγονότα της επιστήμης.
3) Καθόλου ανοησία. [...]
Πολλές φορές προτείνονται πάνω από μία θεωρία για ένα φαινόμενο στη Φυσική που εξηγούν όλες το ίδιο καλά το φανόμενο.
Αυτή που θα δεχτεί η επιστήμη είναι η απλούστερη.
4) Όχι δεν είναι ανοησία. Συνεπάγεται απλά από το ξυράφι του Occam. [...]
5) Και τι να κάνουμε, δηλαδή, τώρα που έκατσε η Φυσική να βγάλει το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει θεός; Να μην το αναφέρουμε, επειδή, εσύ θεωρείς ότι είναι έξχ από τα χωράφια της; Δεν είσαι καλά μου φαίνεται...
[...]
Όχι δεν έφτιαξε ο θεός τη βαρύτητα. Η βαρύτητα προκύπτει από τη θεωρία "Μ" η οποία δεν χρειάζεται την παρέμβαση θεού (άρα δεν υπάρχει... τα είπαμε παραπάνω...).
Αν ήθελες να τα μάθεις αυτά ας γινόσουν φυσικός.
Έστω ότι υπάρχει θεός... Τόσο δύσκολο του είναι να εμφανιστεί στην ανθρωπότητα; Θα πάθει κάτι, δηλαδή;
ΥΓ: έχεις -1 από εμένα... Για να μη με πρήξεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Με τη σειρά των παραγράφων σου:
1) Η επιστήμη της Φσυικής προχωράει ραγδαία. Ποτέ δεν ξέρει πού μπορεί να φτάσει στο μέλλον.
2) Η φιλοσοφία που έχεις όπως διάβασες και στο άρθρο που έδωσα προηγουμένως οφείλεται στο ότι μεγάλωσες σε τέτοιου είδους κοινωνία με τέτοιους γονείς.
Η φιλοσοφία που έχω εγώ έχει ξεφύγει από αυτό και ακολουθεί τα τρέχοντα γεγονότα της επιστήμης.
3) Καθόλου ανοησία. [...]
Πολλές φορές προτείνονται πάνω από μία θεωρία για ένα φαινόμενο στη Φυσική που εξηγούν όλες το ίδιο καλά το φανόμενο.
Αυτή που θα δεχτεί η επιστήμη είναι η απλούστερη.
4) Όχι δεν είναι ανοησία. Συνεπάγεται απλά από το ξυράφι του Occam. [...]
5) Και τι να κάνουμε, δηλαδή, τώρα που έκατσε η Φυσική να βγάλει το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει θεός; Να μην το αναφέρουμε, επειδή, εσύ θεωρείς ότι είναι έξχ από τα χωράφια της; Δεν είσαι καλά μου φαίνεται...
[...]
Όχι δεν έφτιαξε ο θεός τη βαρύτητα. Η βαρύτητα προκύπτει από τη θεωρία "Μ" η οποία δεν χρειάζεται την παρέμβαση θεού (άρα δεν υπάρχει... τα είπαμε παραπάνω...).
Αν ήθελες να τα μάθεις αυτά ας γινόσουν φυσικός.
Έστω ότι υπάρχει θεός... Τόσο δύσκολο του είναι να εμφανιστεί στην ανθρωπότητα; Θα πάθει κάτι, δηλαδή;
ΥΓ: έχεις -1 από εμένα... Για να μη με πρήξεις!!

[...]

Αλήθεια σε πρήζουν όσοι απαντάνε σε αυτά που λες?

Είναι καλύτερα που στο iSchool πιάσατε μονότερμα ένα μικρό κορίτσι,επειδή δεν ξέρει φυσική?Παμε να σχολιασω εγώ τη λίστα σου.

1)Φοβερη επιστήμη η φυσική.Αλλα θα ασχολείται πάντα με φυσικά φαινόμενα αλλιώς είναι μεταφυσική.
2)Κι εσυ στην ιδια κοινωνία έχεις μεγαλώσει.Δε βρίσκω λόγο για τον οποίο πρέπει να είσαι πιο ευφυής επειδή πιστεύεις κάτι διαφορετικό.Αφησε τους γονείς μου από έξω.Και να καταλήξουν στην αθεία δεν έχω κανένα λόγο να συμμεριστώ τις απόψεις τους.
[...]
[...]
5)Μ$%%%ς στο τετραγωνο.Ο μεσος Ελληνας φυσικος,όπως κι ενας στο Καζούλλειο που θυμαμαι οτι ελεγε τις ιδιες λαμακιες.Διανοουμενους της δεκαρας θεωρω κατι τετοιους.Ξερω ΠΟΛΥ καλους φυσικους που για να φτασεις το 1/100 τους πρεπει να ιδρωσεις και ειναι θρησκευόμενοι.[...]
[...]


Αν εμφανιζοταν στην ανθρωποτητα θα μασταν ολοι στρατιωτακια.[...].Και τωρα κανε -1 γιατι εγω δεν ειμαι μικρη κοπελιτσα να πειθομαι με το Zeitgeist.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
5 λεπτά :lock: να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Παρακαλώ όλους τους συνομιλητές να χαμηλώσουν τους τόνους και να αποφεύγουν προσωπικές προσβολές, καθώς και προσβολές που έχουν ως στόχο κοινωνικές ομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το θέμα ξεκλειδώνεται ώστε να συνεχιστεί ένας γόνιμος διάλογος όπου θα κρίνονται οι ιδέες και όχι οι άνθρωποι. Παρακαλώ όλους τους συνομιλητές να το σεβαστούν αυτό και να κρατήσουν τις προσωπικές τους διαμάχες μακριά από το φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
[...]

Αλήθεια σε πρήζουν όσοι απαντάνε σε αυτά που λες?
Εννόησα, θα με πρήξεις με το -1...
Είναι καλύτερα που στο iSchool πιάσατε μονότερμα ένα μικρό κορίτσι,επειδή δεν ξέρει φυσική?Παμε να σχολιασω εγώ τη λίστα σου.
Η Φυσική δεν είναι κάτι που μαθαίνεται στο σχολείο, αλλά στο ομώνυμο πανεπιστημιακό τμήμα. Μη νομίζεις ότι εσύ ξέρεις Φυσική (και δεν το λέω για να σε προσβάλω), Χημεία σπουδάζεις...
1)Φοβερη επιστήμη η φυσική.Αλλα θα ασχολείται πάντα με φυσικά φαινόμενα αλλιώς είναι μεταφυσική.
2)Κι εσυ στην ιδια κοινωνία έχεις μεγαλώσει.Δε βρίσκω λόγο για τον οποίο πρέπει να είσαι πιο ευφυής επειδή πιστεύεις κάτι διαφορετικό.Αφησε τους γονείς μου από έξω.Και να καταλήξουν στην αθεία δεν έχω κανένα λόγο να συμμεριστώ τις απόψεις τους.
[...]
[...]
5)Μ$%%%ς στο τετραγωνο.Ο μεσος Ελληνας φυσικος,όπως κι ενας στο Καζούλλειο που θυμαμαι οτι ελεγε τις ιδιες λαμακιες.Διανοουμενους της δεκαρας θεωρω κατι τετοιους.Ξερω ΠΟΛΥ καλους φυσικους που για να φτασεις το 1/100 τους πρεπει να ιδρωσεις και ειναι θρησκευόμενοι.[...]
[...]
1) Κάποτε όταν δέσποζε η κλασσική Φυσική. το φαινόμενο σήραγγος στην κβαντομηχανική θα φάνταζε αιρετικό, μεταφυσικό ή ό,τι άλλο. Πλέον εξηγείται. Ποτέ δεν ξέρεις πότε τα "μεταφυσικά", θα γίνουν φυσικά.
2) Δεν είναι θέμα ευφυϊας, έχει να κάνει κατά πόσο ένα άτομο μπορεί να ανεξαρτητοποιηθεί από τη λογική της μάζας. Με το αν έχει τη δύναμη να διαφέρει από την υπόλοιπη κοινωνία. Εγώ μπορώ, εσύ όχι.
5) Μα^3. Για πες μου μερικούς μεγάλους φυσικούς που πιστεύουν στο θεό και χρειάζεται να ιδρώσω για να φτάσω το 1/100...
Να μιλάμε τεκμηριωμένα.
Αν εμφανιζοταν στην ανθρωποτητα θα μασταν ολοι στρατιωτακια.[...].Και τωρα κανε -1 γιατι εγω δεν ειμαι μικρη κοπελιτσα να πειθομαι με το Zeitgeist.
Θα χαρούν πολύ οι μικρές κοπελίτσες για την εκτίμηση που τους έχεις...

ΥΓ: Αυτά για να μη νομίζουν και οι άλλοι ότι δε σου απάντησα (πράγμα που έκανα σε όλο το μήνυμα -και στα προσβλητικά που σβήστηκαν- με πμ).
Πραγματικά, όμως, νιώθω βαθειά προσβεβλημένος για να συνεχίσω τη συζήτηση. Ως εδώ. Εγώ δε συμμετέχω άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εχω αποσυρθεί απο τη συζήτηση,από τη στιγμή που αυτή δεν υφίσταται.Καλή συνέχεια στον εποικοδομητικό διάλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
καταρχας λιγο κρατη με τα γιγαντιαια ποστ! :P exc δεν αμφιβαλουμε πως η βαρυτητα αφου επεξηγηθηκε απο τη σχετηκοτητα ως "πανι" του χωροχρονου, στη θεωρια "μ" εξηγαιται επισης και βεβαια οι υπερχορδες. δεχομαι το θεο, δεχομενος τις θεωριες, τις εχω διαβασει, οχι πιθανον στο επιπεδο σου αλλα η φυσικη μ'αρεσει και γενικα διαβαζω πολυ....το αν ειναι ή οχι αναγκαιος ο Θεος εχει να κανει και με το μετρο της παρεμβασης του, και με τον τροπο αυτης.

παντως η πιστη δεν αντιβαινει στη λογικη, δεν υφιστανται καν λογικες πλανες (https://el.wikipedia.org/wiki/Λογική_πλάνη, πατα στα παραδειγματα για να δεις τις μορφες τους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όλοι οι σοβαροί επιστήμονες πιστεύουν ότι η ύπαρξη θεού είναι τουλάχιστον μη αναγαία.
Νομίζω πως η αναγκαιότητα στο Σύμπαν εκφράζεται επιστημονικά, μέσω της φυσικής επιλογής. Ό,τι δεν είναι χρήσιμο στην εξέλιξη, τείνει προς εξαφάνιση. Υπό αυτό το πρίσμα, η πίστη ως γενικότερη έννοια, ως ανθρώπινη ενέργεια, (και όχι απαραίτητα προς κάποιον θεό) φαίνεται να είναι απαραίτητη στο Σύμπαν.

...πρωτη φορα ακουω οτι μπορει το συναισθημα να βοηθησει μπροστα στο συμπαν!:P
Πρώτη φορά ακούω πως δεν μπορεί να βοηθήσει. :P

Και τα ζώα έχουν συναίσθημα.
Ξέρεις τι μας ξεχωρίζει από τα ζώα;
Η λογική.
Αυτό που μας ξεχωρίζει από τα ζώα είναι μάλλον η συνδυαστική σκέψη. Ότι μπορούμε δηλαδή να συνδυάσουμε δύο ή περισσότερες λογικές σκέψεις και να προκύψει κάτι νέο. Δεν βλέπω να κάνουν τα ζώα κάτι "παράλογο" ίσα-ίσα που μέσω του ενστίκτου τους λειτουργούν πολλές φορές, πολύ πιο λογικά κι από άνθρωπο.

Είναι ελεγμένα και τεκμηριωμένα-αποδεδειγμένα. Τα δέχομαι μέχρι να βρεθεί κάτι που θα τα αλλάξει-βελτιώσει-απορρίψει.
Λογικά (:P) πράττεις, αφού η εξέλιξη της επιστήμης έχει δείξει πως πάντα υπάρχει χώρος για περισσότερη γνώση. Κάποια από αυτά που ισχύουν σήμερα, μπορεί αύριο να αναθεωρηθούν ή να εμπλουτιστούν. Τι παραπάνω είναι λοιπόν η αποδοχή της αυθεντίας της επιστήμης, από μια εφήμερη πίστη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Έχω αποσυρθεί από το διάλογο. Δεν έχει νόημα να συζητώ με κάποιους που με προσβάλλουν προσωπικά ή να γράφω κάποιες απόψεις μου (όπως του ότι όσοι έχουν βιώματα από το θεό χρειάζονται θεραπεία από ψυχίατρο, γιατί είναι παρανοϊκοί) και να σβήνονται.
Για να μη σας προσβάλλω, αφού συνεχίζετε να απευθύνεστε σε εμένα, θα σας δώσω συνοπτικές απαντήσεις.

@SICX, Isiliel:
Το πρόβλημά σας ήταν η φράση μου "πίστη και λογική δεν πάνε μαζί". Γενικώς ένας άνθρωπος μπορεί να πιστεύει πολλά πράγματα, όμως η πίστη στο θεό και η τυφλή ακολούθηση της θρησκείας είναι πολύ διαφορετικά είδη πίστης. Πιστεύω, λοιπόν, ότι η επιστήμη έχει δίκαιο με τα μέχρι στιγμής δεδομένα και λέω ότι το πιθανότερο είναι ότι δεν υπάρχει θεός. Όπως είπα και πριν, ο θεός είναι τουλάχιστον μη αναγκαίος. Προσωπικά ως άνθρωπο δεν με ενδιαφέρει αν υπάρχει ή όχι. Δεν έχω ανάγκη να κάθομαι να προσεύχομαι και να παρακαλώ έναν θεό για τίποτα. Αυτό είναι ένα βασικό χαρακτηριστικό των άθεων: βασίζόμαστε αποκλειστικά στις δικές μας δυνάμεις και δεν χρειαζόμαστε την "ψυχολογική στήριξη" ενός θεού.
---
@Isiliel:
Ο άνθρωπος δεν έφτασε να έχει την σημερινή του πρόοδο χρησιμοποιώντας το ένστικτο.
Αν δρούσαμε βάσει ενστίκτου δε θα υπήρχαν επιστήμονες-ιατροί-τεχνολόγοι, θα υπήρχαν μόνο τσαρλατάνοι.

ΥΓ:
Hawking: "Η επιστήμη πλέον εξηγεί όλο και περισσότερο πράγματα που παλαιότερα βρίσκονταν στο πεδίο της θρησκείας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top