Πίστη και Λογική

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ξερουμε ΑΝ δημιουργηθικε? πωτς γενιν αυτο? κατι λαθος υπαρχει σε αυτη τη προταση
ναι,,δεν ξερουμε σιγουρα αν δημιουργηθηκε καποτε,,ή αν υπηρχε παντα...απλα με διαφορες μορφες ισως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Έλα ρε συ Άγγελε... Το Σύμπαν στο οποίο ζούμε, ξέρουμε πως δημιουργήθηκε... Όπως και το πότε δημιουργήθηκε στο περίπου... Αυτό που δεν ξέρουμε είναι τι υπήρξε πριν και τι θα υπάρξει μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το πριν και μετα,,δεν λεγεται συμπαν?

συμπαν σημαινει "τα παντα" οποτε απλα παιζουμε με τις λεξεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Λέγεται, αλλά δεν είναι το ίδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Απλα θελω να μαθω σε ποια επιχειρηματα βασιζεται την πιστη σας...

:hmm::hmm::hmm:Η πίστη δεν χρειάζεται επιχειρήματα, αλλά όλες οι επιχειρήσεις ξεκινούν και τελειώνουν,από πίστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
:hmm::hmm::hmm:Η πίστη δεν χρειάζεται επιχειρήματα, αλλά όλες οι επιχειρήσεις ξεκινούν και τελειώνουν,από πίστη...

Ορισε μου τοτε την πιστη σε παρακαλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
:) "Πίστη είναι η βεβαιότητα κάποιας ή κάποιου για την αλήθεια ενός ισχυρισμού, ανεξάρτητα αν η βεβαιότητα αυτή είναι δικαιολογημένη ή όχι. Στην περίπτωση που η βεβαιότητα είναι δικαιολογημένη μιλάμε για γνώση και όχι για πίστη. Η ομαδική ή κοινή πίστη ορίζεται στις κοινές αλήθειες που μοιράζεται μια ομάδα πιστών ή ένα ευρύτερο σύνολο από πιστούς, που ακολουθούν για παράδειγμα μια θρησκεία." :hmm:

Ορισε μου τοτε την πιστη σε παρακαλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ειμαι δυσπιστος...Απο μικρος το εχω αυτο...Δεν μπορω να κανω κατι για αυτο... Οταν μου λενε κατι...Θελω να μου αποδειξουν οτι αυτο που λενε ευσταθει...
Δεν παιρνω κανενος τον λογο επειδη ετσι λεει οτι ειναι...
Και τι ακριβως ειναι πιστη?? Πιστευω στα γραφωμενα καποιου και τα λεγομενα του χωρις να τα αμφισβητησω?? Συγγνωμη αλλα αυτο μου ακουγεται για παραδοση ανευ ορων...
Δεν ειναι θεμα πιστης...Ειναι θεμα επιλογης...Οταν αυτο που μου παρουσιαζεται δεν ειναι τοσο εκλυστικο οσο ισχυριζονται οτι ειναι...Διαλεγω την πιο λογικη επιλογη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ειμαι δυσπιστος...Απο μικρος το εχω αυτο...Δεν μπορω να κανω κατι για αυτο... Οταν μου λενε κατι...Θελω να μου αποδειξουν οτι αυτο που λενε ευσταθει...
Δεν παιρνω κανενος τον λογο επειδη ετσι λεει οτι ειναι...
Και τι ακριβως ειναι πιστη?? Πιστευω στα γραφωμενα καποιου και τα λεγομενα του χωρις να τα αμφισβητησω?? Συγγνωμη αλλα αυτο μου ακουγεται για παραδοση ανευ ορων...
Δεν ειναι θεμα πιστης...Ειναι θεμα επιλογης...Οταν αυτο που μου παρουσιαζεται δεν ειναι τοσο εκλυστικο οσο ισχυριζονται οτι ειναι...Διαλεγω την πιο λογικη επιλογη..

Δεν υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα σχετικά με το αν υπάρχει Θεός,είτε υπέρ της υπαρξής του,είτε κατά.
Εσύ πιστεύεις οτι υπάρχει/δεν υπάρχει/ό,τι-να-ναι λόγω προσωπικού γούστου,όχι λογικής κρίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα σχετικά με το αν υπάρχει Θεός,είτε υπέρ της υπαρξής του,είτε κατά.
Εσύ πιστεύεις οτι υπάρχει/δεν υπάρχει/ό,τι-να-ναι λόγω προσωπικού γούστου,όχι λογικής κρίσης.

Κανεις μεγαλο λαθος εδω...Δεν πιστευω λογω λογικης κρισης...Δεν ξυπνησα μια ωραια πρωια και ειπα "δεν μου αρεσει εδω φευγω", προσπαθησα πολυ να μεινω...Αλλα δεν βρηκα λογικα επιχειρηματα που να υποστηριζουν τα λεγομενα...Οποτε η λογικη μου προσταζε οτι δεν υπαρχει τιποτα...Οχι επειδη το γουσταρα...Αλλα μετα απο προσωπικη αναζητηση και λογικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Κανεις μεγαλο λαθος εδω...Δεν πιστευω λογω λογικης κρισης...Δεν ξυπνησα μια ωραια πρωια και ειπα "δεν μου αρεσει εδω φευγω", προσπαθησα πολυ να μεινω...Αλλα δεν βρηκα λογικα επιχειρηματα που να υποστηριζουν τα λεγομενα...Οποτε η λογικη μου προσταζε οτι δεν υπαρχει τιποτα...Οχι επειδη το γουσταρα...Αλλα μετα απο προσωπικη αναζητηση και λογικη...
Συγνώμη,αλλά σε τόσο διφορούμενα θέματα τη λογική τη χειραγωγούμε για να καταλήξουμε στα συμπεράσματα που θέλουμε-μπορούσες κάλλιστα να αρχίσεις το τροπάρι "Αχ,τι διορατική η Γένεσις που έδωσε με απλό και μεταφορικό τρόπο στους ανθρώπους απαντήσεις στις μεταφυσικές τους ανησυχίες!".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Την λογικη δυστυχως για εσας...Δεν μπορεις να την χειραγωγησεις...Η λογικη δεν εχει αισθηματα ουτε συμμαχιες με ανθρωπους για να κανει τα χατιρια τους...Κανεις τις καταληλες ερωτησεις και παιρνεις τις απαντησεις...Εκτος και εαν εισαι τρελος(τοτε βεβαια δεν εισαι λογικος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Γουστάρω που το παίρνεις πατριωτικά πάντως...Champion of Logic κι έτσι.
Ποιοί εισάστε εσείς?!?
Τεσπά,υπάρχουν ερωτήσεις οι οποιές δέχονται περισσότερες από μία απαντήσεις...
Και καταλήγεις σε όλες μέσω λογικών συλλογισμών:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Γουστάρω που το παίρνεις πατριωτικά πάντως...Champion of Logic κι έτσι.
Ποιοί εισάστε εσείς?!?
Τεσπά,υπάρχουν ερωτήσεις οι οποιές δέχονται περισσότερες από μία απαντήσεις...
Και καταλήγεις σε όλες μέσω λογικών συλλογισμών:P

Εμεις??? Ποιοι εμεις??...Μονος μου ειμαι...Μονο για εμενα μιλαω...Εδω και παλι κανεις λαθος...Μια ερωτηση,σωστα διατυπωμενη παιρνει μονο μια απαντηση(ειδες τι παθαινανε οι αρχαιοι με τους χρισμους)...Οταν κανεις τις σωστες ερωτησεις παιρνεις και τις σωστες απαντησεις...Και εγω τις εχω κανει ολες...

Κοιτα να δεις που εκτος απο ρομαντικος χαρακτηριστικα και Υπερμαχος της Λογικης...Σε ευχαριστω...Για πολυ καιρο περνουσα τον εαυτο μου για τρελο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Εμεις??? Ποιοι εμεις??...Μονος μου ειμαι...Μονο για εμενα μιλαω...Εδω και παλι κανεις λαθος...Μια ερωτηση,σωστα διατυπωμενη παιρνει μονο μια απαντηση(ειδες τι παθαινανε οι αρχαιοι με τους χρισμους)...Οταν κανεις τις σωστες ερωτησεις παιρνεις και τις σωστες απαντησεις...Και εγω τις εχω κανει ολες...

Κοιτα να δεις που εκτος απο ρομαντικος χαρακτηριστικα και Υπερμαχος της Λογικης...Σε ευχαριστω...Για πολυ καιρο περνουσα τον εαυτο μου για τρελο...

Συγγνώμη,μ'έχει βαρέσει η Στατιστική I στο κεφάλι και δεν αποκωδικοποιώ τη πραγματικότητα με 100% βεβαιότητα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση... Αλλά για να βγάλετε και μια άκρη... Όπου θέμα πίστης, βάλτε θέμα ανάγκης και δεν θα διαφωνείτε τόσο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Την λογικη δυστυχως για εσας...Δεν μπορεις να την χειραγωγησεις...Η λογικη δεν εχει αισθηματα ουτε συμμαχιες με ανθρωπους για να κανει τα χατιρια τους...Κανεις τις καταληλες ερωτησεις και παιρνεις τις απαντησεις...Εκτος και εαν εισαι τρελος(τοτε βεβαια δεν εισαι λογικος)
μην στηρίζεσαι τόσο στην σημερινή επιστημονική λογική. ποτέ δέν ξέρεις τί ξημερώνει στο μέλλον.
και στο μεσαίωνα θεωρούσαν απόλυτα λογικό το οτι η γή είναι επίπεδη.

η ανθρώπινη λογική δέν αρκεί, γαιτί ο ίδιος ο άνθρωπος με τις αισθήσεις του αδυνατεί να συλλάβει και να κατανοήσει τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
έλα τώρα, πες ολόκληρη την αλήθεια...
Το ότι η Γη είναι επίπεδη ήταν θέση της θρησκείας και μάλιστα ακλόνητη. Επιστήμονες λογοδοτούσαν στην Ιερά Εξέταση για ό,τι διαφορετικό τολμούσαν να πουν. Να μην μιλήσουμε για πόσους οδηγήθηκαν στην πυρά.

Λογική και επιστήμη χρησιμοποιήσαμε για να ξέρουμε σήμερα ότι η γη δεν είναι επίπεδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
έλα τώρα, πες ολόκληρη την αλήθεια...
Το ότι η Γη είναι επίπεδη ήταν θέση της θρησκείας και μάλιστα ακλόνητη. Επιστήμονες λογοδοτούσαν στην Ιερά Εξέταση για ό,τι διαφορετικό τολμούσαν να πουν. Να μην μιλήσουμε για πόσους οδηγήθηκαν στην πυρά.

Λογική και επιστήμη χρησιμοποιήσαμε για να ξέρουμε σήμερα ότι η γη δεν είναι επίπεδη.
οι άθεοι ταυτίζουν αυθέραιτα τον ''θεό'' με τα ιερατία τις θρησκείες και την εκκλησία.
οι πράξεις των ιερατίων και των θρησκειών και τα εκλήματα τους δέν δείχνουν κάτι για την ύπαρξη ή όχι ενός όντος σαν τον θεό.
πρίν τον γαλιλαίο η επιστημη πίστευε οτι η γή είναι επίπεδη
πρίν τον κοπέρνικο οτι η γή είναι το κέντρο του σύμπαντος
και πρίν την κβαντική φυσική πιστέυαμε στον τρισδιάστατο κόσμο.

υπάρχει μια συνεχής εξέλιξη της γνώσης.

το λογικο για να πιστέυει κάποιος νομίζω, είναι ο αγνωστικισμός. δέν εχουμε φτασει στο τέρμα της γνώσης ωστε να αποκλείσεις έναν άλλο κόσμο, με άλλα νοήμονα όντα θεό κτλ, αλλα ούτε και να τα πιστέψεις. είναι καθαρά θέμα πίστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
μην στηρίζεσαι τόσο στην σημερινή επιστημονική λογική. ποτέ δέν ξέρεις τί ξημερώνει στο μέλλον.
και στο μεσαίωνα θεωρούσαν απόλυτα λογικό το οτι η γή είναι επίπεδη.

η ανθρώπινη λογική δέν αρκεί, γαιτί ο ίδιος ο άνθρωπος με τις αισθήσεις του αδυνατεί να συλλάβει και να κατανοήσει τα πάντα.

Η λογικη ειναι μια...Δεν διαχωριζεται σε επιστημονικη και θρησκευτικη...Οσο για το τι ξημερωνει αυριο...Με χαρα μου θα ακολουθουσα καποιον θεο με την προυποθεση οτι εχω αδιαψευστα στοιχεια για την υπαρξη του...Αφου ειναι τοσο μεγας οσο λενε μερικοι...Ας κατεβει τωρα κιολας...Να πεισει ολους τους δυσπιστους και να σωσει την γη απο την αυτοκαταστροφη της...

Για το τελευταιο...Αφου η ανθρωπινη λογικη δεν αρκη για να συλλαβει και να κατανοησει τα παντα...Πως ξερει οτι υπαρχει κατι περα απο αυτο που καταλαβαινει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top