Παίρνεις νέο PC, το παλιό τι το κάνεις;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Ας πούμε ότι είσαι από τους τύπους -σαν κι εμένα- που δεν είναι των συνεχών αναβαθμίσεων και παίρνουν έναν Η/Υ που κρατάει αξιοπρεπέστατα 4 χρόνια. Και έρχονται τα ζόρια, η ώρα για νέο πισί καθώς όλα στον τωρινό είναι αρχαία. Λες, ρε μήπως θα ήταν καλύτερο να γίνω ο τύπος των αναβαθμίσεων; Και τα παλιά εξαρτήματα τι θα τα κάνεις έτσι χύμα; Θα τους τα χαρίσεις; Όχι! Θα τα πετάξεις;

Έτσι όμως γίνεται και στην 1η περίπτωση. Τελικά, αγοράζουμε καινούρια πράγματα, είτε από αναβαθμίσεις, είτε ολόκληρα νέα towers. Τα παλιά τι τα κάνετε εσείς; Εγώ είμαι σε μια κατάσταση που δεν μου αρέσει. Αγόρασα το 2003 αυτόν τον πύργο βάζοντας τον παλιό Ρ2 400ρη σε ενα μικρό τραπεζάκι και κάνοντάς τα δίκτυο. Κάποια στιγμή στις αρχές του 2007 θα θελήσω νέο πισί. Και τι θα γίνει; Θα έχω 3; που θα βάλω τα άλλα 2; Κι αν μου δώσει ο αδερφός μου τον φορητό από τη φοιτητική επιδότηση, τι θα κάνω;

...Ο οποίος αδερφός μου έχει ήδη ένα σκουριασμένο πισί Athlon XP κάτω στο σπίτι του αλλά πρόσφατα πήρε φορητό. Αν μου δώσει κι εμένα τον "φοιτητικό" τι θα κάνουμε με το άλλο το σκουριασμένο;

Γενικά, τι θα κάνω όλα αυτά τα μπρίκια που ναι μεν είναι παλιά αλλά λειτουργούν;

Εσείς τα πουλάτε/χαρίζετε; Τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πρωσοπικα 2 πισια ειχα στην ζωη μου, τον πρωτο τον εχει πλεων η αδερφη μου και τον δευτερο τον εχω εγω. Ομως μπορεις να παρεις μονο το Tower και ετσι να εχεις το παλιο tower για περιπτωση που το χρειαστες, συχνα χρησιμευουν και σαν επιπλα. Πρωσοπικα αν επερνα τωρα δευτερο pc θα το χρεισιμοποιουσα και αυτο για αλλους λογους και αν επερνα και τριτο ειχα και για αυτον ξεχωριστες λειτουργιες, αλλα αν καλυβομουν με 2 πισια και ειχα ενα παραπανω θα το εβαζα καπου που να μην μου τρωει χωρο η θα χρησιμοπιουσα καναν επεξεργαστη, καμια καρτα κλπ για ντεκορ και το tower γι επιπλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Κατά καιρούς έχω πουλήσει κομμάτια που άξιζε να πουληθούν, αλλά έχω χαρίσει κιόλας κάποια που δεν έπιαναν μια! (πχ χάρισα πέρισυ ένα celron 400 άρι, με τη μητρική του... ε, πόσο να το πούλαγα αυτό;;;)

Γενικά είμαι υπέρ της άποψης ότι αν μπορείς να πουλήσεις κάτι ώστε να βγάλεις κάποια από τα σπασμένα της αναβάθμισης/αγοράς νέου, καλό είναι να το κάνεις!


Προσωπικά έχω 3 pc στο σπίτι μου...
τον φορητό, που χρησιμοποιώ για ό,τι κάνω (internet, εργασίες(όταν είχα) κλπ...)(πλέον του έχω βάλει ΜΟΝΟ linux, έτσι για να μαθαίνω...)
το pc, που παίζει το ρόλο του media center και του κατεβαστηριού (ωραία λέξη ε;;;):P
και το router, για το ασύρματο δίκτυο και το internet (βέβαια αυτός δεν πολυπιάνεται, ούτε οθόνη έχει, ούτε tower, ούτε τίποτα!):P
Όπως το έχω σκεφτεί, ένα pc ακόμα θα μπορούσα να το βολέψω. (το λογαριασμό της ΔΕΗ δεν ξέρω.....):P
Θα μου άρεσε να έχω ένα pc αποκλειστικά για file server, με τα raid του, τα backup του κλπ...(έχω και του κ#λου τα data....:redface:)
Έτσι θα είχα όλα μου τα αρχεία μαζεμένα σε ένα σημείο, και δε θα έπρεπε να ψάχνω σε ποιο pc είναι τι....(πράγμα αρκετά σπαστικό!):mad:


Μετά από αυτά... ιδέες για το τι μπορείς να κάνεις το έξτρα pc:
  • να μπεις στο ασύρματο δίκτυο(δεν ξέρω κατά πόσο έχεις όρεξη και θέλεις κάτι τέτοιο.....)
  • να το έχεις για πειραματισμούς (linux, macos κλπ...)
  • file server
  • media center (δεν ξέρω τι οθόνες έχεις)
  • να σουτάρεις το τωρινό 2ο και να έχεις αυτό για 2ο...
  • κατεβαστήρι...(αρκετά χρήσιμο... γλυτώνεις αρκετούς πόρους από το βασικό σου pc)
Φυσικά, όπως είπα στην αρχή, μπορείς πάντα να το σπρώξεις ώστε να βγάλεις ένα μέρος των εξόδων του νέου....



Αυτά ως σκόρπιες ιδέες από μένα...
Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα χειρότερα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daemon

Νεοφερμένος

Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα είτε να το δώσεις σε κάποιο Σχολείο - Κοινοφελές ίδρυμα - φτωχό παιδί που δεν έχει δυνατότητα για αγορά Η/Υ και θέλει να μάθει, είτε να το έχεις για να πειραματιστείς (π.χ. μπορείς να περάσεις ένα OpenBSD ή ένα Debian Linux και να το ρίξεις στο διάβασμα με σκοπό ας πούμε να χτίσεις ένα firewall για ένα τοπικό δίκτυο - ειδικά για το Open BSD το έχω δει με τα μάτια μου να σηκώνεται αξιοπρεπέστατα σε Pentium MMX στα 200ΜHz - με πολύ ελαφρύ γραφικό περιβάλλον βέβαια - αλλά μια φορά σηκώθηκε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αφού καλύψεις την ανάγκη σου για κατεβαστήρι, και δεν σε ενδοιαφέρει η προοπτική δικτύου στο σπίτι για πιθανό gaming παιχνιδιών που να σηκώνουν και τα δύο pc, τότε ότι πιστεύεις ότι μπορεί να πουληθεί το πουλάς και τα άλλα τα χαρίζεις με τον ίδιο τρόπο για άτομα που δεν ευτύχησαν να έχουν 2ο pc για κατεβαστήρι που να μην θέλει άπειρα watt για κάτι απλό.

Επίσης υπάρχει κόσμος, όπως εγώ που το κατεβαστήρι έπαθε πατατρακ και έχει μείνει χωρίς mobo και τρέχω και δεν φτάνω. Σε ένα κατάλληλο μέρος ειδικά σε μέρος που ασχολούνται με αυτά σίγουρα κάποιος θα βρει να τα πάρει.

Αν περάσει κάποιο διάστημα τότε ανακύκλωση μέσα από την ειδική υπηρεσία που υπάρχει ποια και στην χώρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα είτε να το δώσεις σε κάποιο Σχολείο - Κοινοφελές ίδρυμα - φτωχό παιδί που δεν έχει δυνατότητα για αγορά Η/Υ και θέλει να μάθει, είτε να το έχεις για να πειραματιστείς (π.χ. μπορείς να περάσεις ένα OpenBSD ή ένα Debian Linux και να το ρίξεις στο διάβασμα με σκοπό ας πούμε να χτίσεις ένα firewall για ένα τοπικό δίκτυο - ειδικά για το Open BSD το έχω δει με τα μάτια μου να σηκώνεται αξιοπρεπέστατα σε Pentium MMX στα 200ΜHz - με πολύ ελαφρύ γραφικό περιβάλλον βέβαια - αλλά μια φορά σηκώθηκε).

Έχω δύο υπολογιστές Apple: ένα φορητό iBook που τον πήρα το 2001 και δουλεύει άψογα ακόμη και με τα πιο πρόσφατα λειτουργικά της Apple (που είναι σαφώς ανώτερα από τα Windows -δε το συζητάμε όμως εδώ τώρα) και πριν ένα χρόνο πήρα και ένα macmini για σταθερό. Δεν μπορώ να πω ότι το καθένα από αυτά έχει διακριτές λειτουργίες, αλλά τα χρησιμοποιώ και τα δύο για διάφορες δουλειές.
Συμφωνώ με την παραπάνω άποψη για τη δωρεά υπολογιστών σε σχολεία. Σαν εκπαιδευτικός της επαρχίας οι ανάγκες σε τεχνολογική υποδομή, στα φτωχά σχολεία της περιφέρειας είναι κάτι παραπάνω από επιτακτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Εεεεμ... Για να πάρεις καινούριο σημαίνει ότι ο παλιός σου σε έχει εκνευρίσει αφόρητα... Οπότε απλά σκέφτεσαι τα χειρότερα βασανιστήρια και τα δοκιμάζεις... πάνω του... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Και γω πιστεύω πως μπορείς να τους αξιοποιήσεις όπως πρότεινε ο giostau. Nα το κάνεις κάτι απο όλα αυτα. Ακόμη για το ασύρματο είμαι σίγουρος πως ζητάνε μηχανήματα χωρίς πολλές απαιτήσεις π.χ. ενα pc με 200αρι επεξεργαστή μπορεί να αξιοποιηθεί. Ψαξε για κάτι τέτοιο. Αν βρω κάτι σχετικά μ αυτό 8α ξαναποστάρω.
https://www.e-steki.com/forum/member.php?u=266
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Κατά καιρούς έχω πουλήσει κομμάτια που άξιζε να πουληθούν, αλλά έχω χαρίσει κιόλας κάποια που δεν έπιαναν μια! (πχ χάρισα πέρισυ ένα celron 400 άρι, με τη μητρική του... ε, πόσο να το πούλαγα αυτό;;;)

Γενικά είμαι υπέρ της άποψης ότι αν μπορείς να πουλήσεις κάτι ώστε να βγάλεις κάποια από τα σπασμένα της αναβάθμισης/αγοράς νέου, καλό είναι να το κάνεις!


Προσωπικά έχω 3 pc στο σπίτι μου...
τον φορητό, που χρησιμοποιώ για ό,τι κάνω (internet, εργασίες(όταν είχα) κλπ...)(πλέον του έχω βάλει ΜΟΝΟ linux, έτσι για να μαθαίνω...)
το pc, που παίζει το ρόλο του media center και του κατεβαστηριού (ωραία λέξη ε;;;):P
και το router, για το ασύρματο δίκτυο και το internet (βέβαια αυτός δεν πολυπιάνεται, ούτε οθόνη έχει, ούτε tower, ούτε τίποτα!):P
Όπως το έχω σκεφτεί, ένα pc ακόμα θα μπορούσα να το βολέψω. (το λογαριασμό της ΔΕΗ δεν ξέρω.....):P
Θα μου άρεσε να έχω ένα pc αποκλειστικά για file server, με τα raid του, τα backup του κλπ...(έχω και του κ#λου τα data....:redface:)
Έτσι θα είχα όλα μου τα αρχεία μαζεμένα σε ένα σημείο, και δε θα έπρεπε να ψάχνω σε ποιο pc είναι τι....(πράγμα αρκετά σπαστικό!):mad:


Μετά από αυτά... ιδέες για το τι μπορείς να κάνεις το έξτρα pc:
  • να μπεις στο ασύρματο δίκτυο(δεν ξέρω κατά πόσο έχεις όρεξη και θέλεις κάτι τέτοιο.....)
  • να το έχεις για πειραματισμούς (linux, macos κλπ...)
  • file server
  • media center (δεν ξέρω τι οθόνες έχεις)
  • να σουτάρεις το τωρινό 2ο και να έχεις αυτό για 2ο...
  • κατεβαστήρι...(αρκετά χρήσιμο... γλυτώνεις αρκετούς πόρους από το βασικό σου pc)
Φυσικά, όπως είπα στην αρχή, μπορείς πάντα να το σπρώξεις ώστε να βγάλεις ένα μέρος των εξόδων του νέου....



Αυτά ως σκόρπιες ιδέες από μένα...
Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα χειρότερα.....

Πολύ καλές οι προτάσεις του φίλου giostau,έχω να προσθέσω και εγώ ένα...
Μπορείς να το κανείς Coin Up Play Machine!!!... Τι εννοώ... Να το φορτώσεις με emulators και να φτιάξεις μια ωραιότατη παιχνιδομηχανή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αμα εχει TVout στην τηλεόραση με ενα καλο χειριστήριο για mame η SNES emulator. Αυτο μαλλον σε συνδιασμο με media center θα παιξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Εκτός από τα παραπάνω εγώ τώρα τελευταία έχω κολλήσει με το μοντάρισμα....
Το παλιό pc μπορείς άνετα να το βάψεις-τρυπήσεις, να κάνεις πειράματα με ανεμιστήρες, με νερά, με φώτα, με uv μπογιές κλπ....
Φαντασία να χεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εκτός από τα παραπάνω εγώ τώρα τελευταία έχω κολλήσει με το μοντάρισμα....
Το παλιό pc μπορείς άνετα να το βάψεις-τρυπήσεις, να κάνεις πειράματα με ανεμιστήρες, με νερά, με φώτα, με uv μπογιές κλπ....
Φαντασία να χεις...
Κάντο τηλεκατευθυνομενο!

Μπορείς επίσης να το κάνεις κύβο τον Borg και να τον βάλεις online και να κάνει cast
We Are the Borg
Prepare to be ascimilated
Resistance is futile.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Ωραίες οι προτάσεις αλλά τί έκανες τελικά με το pc, Valder?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Παίρνεις ένα dremmel και αφήνεις τη φαντασία σου ελεύθερη να σχεδιάσει παράθυρο στο πλάι, δοκιμάζεις νέα προγράμματα, κάνεις overclock και γενικά όλα τα πειράματα σου πάνω στο παλιό πισι:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μπορείς πάντα να το κάνεις σκαμνάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
Είμαι στο 4ο το πρώτο δεν υπάρχει πια. Τα άλλα 2 με ένα μικρό ρετουσάρισμα δουλεύουν αξιοπρεπέστατα για τον πατέρα μου που δουλεύει βαριές εφαρμογές (excel, πασιέντζα) και ο άλλος στα αδέλφια που σπουδάζουν για κανά παιχνίδι και εργασίες. :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Σκεφτόμουν εδω και καιρό να πάρω καινούργιο υπολογιστή και αφού κατέληξα (σχεδόν) τι θα πάρω (με εχουν φυτιλιάσει για λάπτοπ αλλά δεν θα μπορώ να φορτώσω ένα λαπτοπ όσο ένα desktop), είχα στο μυαλό μου πλέον τι θα κάνω τον παλιό, ο οποιος πραγματικά ειναι παλιός. Intel celeron με 256 μνήμη RAM και 40GB σκληρό. 6 χρονών υπολογιστής χωρίς καμιά μα καμία αναβάθμιση, εκτός απο το ότι του ειχα βάλει xp απο millenioum που ειχε αρχικά και φυσικά ενα cd-rw όταν ήταν πριν 6 χρόνια απαραίτητο να εχουμε όλοι στα πισιά μας. Και σκεφτόμουν ότι πλέον αυτό το πισί δεν πρόκειται να πιάσει τίποτα, ούτε καν 300 ευρω (και πολλά λέω), αφού τώρα με 400 ευρω παιρνεις άνετα υπολογιστή τελευταίας τεχνολογίας.
Επιπλέον εχω 2 οθόνες (1 η δικιά μου και 1 απο το παλιό πισι της αδελφής μου, η οποία πήρε πλέον λαπτοπ, αφού της κάηκε το τροφοδοτικό από το παλιό της desktop και το παράτησε γιατί ο πύργος ήταν και ολόκληρη κουμούτσα :D και ήταν και αυτός celeron), αλλά είναι 17αρες κλασικές και πραγματικα δεν ξέρω τί να τις κάνω και που να τις δώσω, γιατί χλωμό το κόβω να πουληθούν έστω και 20 ευρω που λέει ο λόγος.
Το λοιπόν, σκέφτηκα, και αφού διάβασα εδώ το θέμα αυτό, να κάνω το εξής:
  1. Να δώσω τις οθόνες και γω σε κανα σχολείο (όπως ειπατε και παραπάνω).
  2. Να πάρω από τον πύργο μου τον σκληρό και να τον βάλω ή μέσα στο καινούργιο πισι που θα πάρω σαν έξτρα δισκο ή να πάρω ένα icy box και να τον έχω σαν δίσκο back up αρχείων.
  3. Επίσης να πάρω και τα drives του παλιού και να τα τοποθετήσω και αυτά στο καινούργιο πισι γιατί το κόβω να έχει μόνο ενα drive (αυτό του dvd rw και για διάβασμα και για γράψιμο).
  4. Να κρατήσω το τροφοδοτικό του παλιού σαν εφεδρικό για το καινούργιο σε περίπτωση που μου κάνει κανένα ΠΟΥΦ και για λύση ανάγκης είναι ότι πρέπει. (αν και δεν εχει τυχει ποτέ να μου καεί το οτιδήποτε στο πισι μου).
  5. Τα υπόλοιπα (μητρική, επεξεργαστή, κουτί, floppy κλπ) τί να τα κάνω; Που ακριβώς μπορώ να τα δώσω για ανακύκλωση; Γιατί τυγχάνει να εχω και τον παλιό πυργο της αδελφής μου (χωρις τροφοδοτικο και σκληρό φυσικά αλλά με όλα τα άλλα μέσα - drives, μητρική, επεξεργαστή κλπ) και είναι ευκαιρία να φύγουν όλα μαζί για ανακύκλωση.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βρε παιδιά να προτείνω κάτι;
Με όλο το θάρος δηλαδή, αλλά όλοι μας μπορεί να έχουμε πράγματα π[ου μπορεί να μην τα χρειαζόμαστε εμείς αλλά για κάποιους άλλους να είναι περισσότερο χρήσιμα.
Γιατί δεν ανοίγουμε ένα thread ανταλλαγών - αγοραπωλήσεων έτσι ώστε κάποια από αυτά να βρουν το δρόμο τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Πολύ ωραία η σκέψη σου Ανδρέα! :)
Γιατι πραγματικά εγώ δεν γνωρίζω άτομα και είναι το μόνιμο μου προβλημα αν θέλω να πάρω κάτι καινούργιο, τί θα κάνω το παλιό, που θα το δώσω, αν πουλιέται, αν αν αν αν αν αν αν ...και είναι κριμα να πετιούνται μηχανηματα ενώ μπορούμε να τα δωσουμε κάτι. Εγω τουλάχιστον λυπάμαι να τα πετάω έτσι. Καλύτερα να τα δώσω κάπου.
Πάντως, με το που πάρω το καινουργιο πισι, αν ανοιχτει αναλογο θρεντ, θα ενημερωσω για αυτά που μου έχουν μεινει και δεν τα χρειάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ωραία λοιπόν το θέτω ως πρόταση στους άρχοντες του στεκιού. Ελπίζω να είναι εφικτό να υλοποιηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top