Παγκόσμια αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής/κρίσης

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Και ειμαστε ακομα στην αρχη..δυστυχως..

Πορτογαλία: Πάνω από 1.000 οι νεκροί από τον φονικό καύσωνα


Περισσότεροι από 1.000 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους στην Πορτογαλία λόγω του πρόσφατου κύματος καύσωνα.


Την ίδια ώρα οι αρχές προειδοποιούν τους πολίτες ότι πρέπει να προετοιμαστούν για τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής, καθώς η θερμοκρασίαθα συνεχίσει να αυξάνεται.
«Η Πορτογαλία (…) είναι μεταξύ εκείνων των περιοχών του πλανήτη που θα επηρεαστούν περισσότερο από την ακραία ζέστη», είπε η Γκράσα Φρέιτας, η επικεφαλής της υγειονομικής υπηρεσίας DGS, μιλώντας στο πρακτορείο Reuters. «Θα πρέπει να προετοιμαζόμαστε για περιόδους υψηλών θερμοκρασιών», πρόσθεσε.

Την περασμένη εβδομάδα το θερμόμετρο έδειχνε πάνω από 40 βαθμούς Κελσίου στην Πορτογαλία, μια χώρα που πλήττεται από ξηρασία. Μολονότι η θερμοκρασία έπεσε τις τελευταίες ημέρες, η Φρέιτας είπε ότι παραμένει πάνω από τα κανονικά για την εποχή επίπεδα.


Η DGS είχε ανακοινώσει προηγουμένως ότι καταγράφηκαν 238 θάνατοι που συνδέονται με τον καύσωνα από τις 7 μέχρι τις 13 Ιουλίου, όμως η Φρέιτας είπε σήμερα ότι μέχρι τις 18 Ιουλίου ο αριθμός των θανάτων αυξήθηκε στους 1.063.

Ο Κάρλος Αντούνες, ερευνητής στο Πανεπιστήμιο της Λισαβόνας, ανέφερε ότι με βάση τα δεδομένα, αυτοί που κινδυνεύουν περισσότερο να πεθάνουν από τον καύσωνα είναι οι ηλικιωμένοι. Στο μέλλον οι θάνατοι θα εξαρτηθούν από τα προληπτικά μέτρα που θα υιοθετήσει ο κόσμος για να προστατευθεί και το αν θα προσαρμοστούν οι υποδομές στα ακραία φαινόμενα.


«Με την κλιματική αλλαγή, αναμένεται ότι θα αυξηθεί η θνησιμότητα και επομένως θα πρέπει να ληφθούν μέτρα στον τομέα της δημόσιας υγείας για να ελαχιστοποιήσουμε τις επιπτώσεις», εξήγησε.


 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Νομίζω πως πια είναι σχεδόν αδύνατο να αντιμετωπιστεί η κλιματική αλλαγή.
...
@Nina-nana Ποια είναι η γνώμη σου γι' αυτά που συμβαίνουν στην Βρετανία; Απάντησε με π.μ ή στην κουβεντουλα χωρίς θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Άσχημα τα πράγματα στη Βρετανία. Ίσως πρέπει να πάρουμε στα σοβαρά την κλιματική αλλαγή. Αντί να γυρνάμε στα κάρβουνα να επενδύσουμε σε φυσικό αέριο. Να σταματήσουμε να μολύνουμε τα δάση και τις θάλασσες μας και γενικά να κάνουμε ανακύκλωση κτλ.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
να επενδύσουμε σε φυσικό αέριο
Φωτη μου,λιγο αν ειχες ασχοληθει με σοβαροτητα,για την κλιματικη αλλαγη θα ηξερες οτι το φυσικο αεριο ΔΕΝ ειναι πρασινη ενεργεια.ΟΥΤΕ ΛΥΣΗ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Και αυτη συμβαλλει στο φαινομενο του θερμοκηπιου,απλα λιγο λιγοτερο απο τον λιγνιτη...χώρια την εξαρτηση μας απο καθε μακαλουπερδυναμη.Βλεπε Γερμανια τι παθαινει αλλα και ολοι εμεις οι υπολοιποι.Η λυση ειναι ΜΟΝΟ οι ανανεωσιμες πηγες ενεργειας και οι μονες καθαρα πρασινες και μακροχρονια βιωσιμες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Φωτη μου,λιγο αν ειχες ασχοληθει με σοβαροτητα,για την κλιματικη αλλαγη θα ηξερες οτι το φυσικο αεριο ΔΕΝ ειναι πρασινη ενεργεια.ΟΥΤΕ ΛΥΣΗ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Και αυτη συμβαλλει στο φαινομενο του θερμοκηπιου,απλα λιγο λιγοτερο απο τον λιγνιτη...χώρια την εξαρτηση μας απο καθε μακαλουπερδυναμη.Βλεπε Γερμανια τι παθαινει αλλα και ολοι εμεις οι υπολοιποι.Η λυση ειναι ΜΟΝΟ οι ανανεωσιμες πηγες ενεργειας και οι μονες καθαρα πρασινες και μακροχρονια βιωσιμες.
Το φυσικό αέριο δεν είναι πράσινη πηγή ενέργεια προφανώς , όμως είναι πολύ πιο φιλικό προς το περιβάλλον σε σχέση με το κάρβουνο, πετρέλαιο και λιγνίτη, το έχουμε κάνει στο μάθημα της οικονομικής αναπτυξης. Αρα μέχρι να πάμε στις ανανεώσιμες πηγές ενέργεια είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε κάρα κάρβουνο και πετρέλαιο. Επίσης μια ακόμα καλύτερη λύση είναι το υδρογόνο όμως είναι πολύ δύσκολο στην εγκατάσταση του , καθώς και σε θέματα ασφαλείας.

Πάντως πρέπει να πούμε ότι για να πάμε σε ΑΠΕ πρέπει να βελτιωθεί εκ νέου η υπάρχουσα τεχνολογία, να είμαστε σίγουροι οτι καλύπτουν ένα 60-70% των αναγκών μας (παραπάνω δεν μπορεί να πάει σύμφωνα με μελέτες) και το βασικότερο ότι είναι όντως φιλικές προς το περιβάλλον. Καθώς και οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας όπως είναι τώρα επιβαρύνουν τον πλανήτη, αν είναι να κόβουμε δάση για να βάζουμε ανεμογεννήτριες τότε δεν πάμε πουθενά. Επίσης, η ηλεκτροκίνηση που προβάλεται σαν το μελλοντικό μέσο κίνησης ήδη έχει αποδειχθεί ότι είναι το ίδιο και μάλιστα κάποιες φορές περισσότερο επιβλαβής σιγά το περιβάλλον σε σχέση με τους κινητές εσωτερικής καύσης.

Το βασικό είναι να αρχίσουμε με κάποια βασικά όπως είναι η ανακύκλωση, όχι στην υπερβολική υλοτομία , να μπουν πολύ αυστηρή νόμοι σε ότι αφορά τη μόλυνση των θαλασσών, λιμνών και ποταμών και τέλος να μην χτίζουμε εντός των δασικών περιοχών.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
@Nina-nana Ποια είναι η γνώμη σου γι' αυτά που συμβαίνουν στην Βρετανία; Απάντησε με π.μ ή στην κουβεντουλα χωρίς θέμα.
Ζουν τη χαρά της κλιματικής αλλαγής όπως έζησαν το πρώτο κύμα του COVID - τελείως απροετοίμαστοι :P

Βασικά μετά το Brexit έχουν κάνει πολλά βήματα πίσω.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Επίσης, η ηλεκτροκίνηση που προβάλεται σαν το μελλοντικό μέσο κίνησης ήδη έχει αποδειχθεί ότι είναι το ίδιο και μάλιστα κάποιες φορές περισσότερο επιβλαβής σιγά το περιβάλλον σε σχέση με τους κινητές εσωτερικής καύσης.
Δες αυτό το videaki. Μην μελετάς το αυτοκίνητο ως αυτοκίνητο αλλά ολόκληρο το σύστημα. Η ηλεκτροκίνηση είναι το μέλλον αλλά όχι για την Ελλάδα. Στην Ελλάδα αρχικά πρέπει να δημιουργηθεί υποχρεωτική απόσυρση παλαιών αυτοκινήτων και να αντικατασταθούν με καινούρια ανεξαρτήτως καυσίμου.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Και ειμαστε ακομα στην αρχη αν δεν δρασουμε αποτελεσματικα.Το λενε οι επιστηνονες δεν ειναι αργα για την ΟΛΙΚΗ απορρυθμιση του κλιματος,αλλα πρεπει να την προλαβουμε.Αν απορυθμιστει εντελως το κλιμα τοτε ναι,θα ειναι αργα και θα ειναι η αποκαλυψη.
Δυστυχως ο πολεμος στην ουκρανια με την επιστροφη στον Λιγνιτη ειναι οτι χειροτερο.,Πρεπει να βρεθει αλλη λυση.
Αυτα αν δεν δρασουμε αποτελεσματικα θα ειναι ενα τιποτα μπριστα σε αυτα που θα ερθουν.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Απίστευτο αυτό που συμβαίνει στον πλανήτη, δεν είχα δώσει ποτέ τόσο μεγάλη σημασία στο παρελθόν όμως τώρα καταλαβαίνω απόλυτα ότι ο πλανήτης πάει από bad to worse καθημερινά. Πρέπει να αλλάξουμε στρατηγική αλλιώς δεν μας βλέπω καλά.

Δείτε τι συμβαίνει στη λίμνη Mead της Arizona. Το 2000 ήταν η 3η μεγαλύτερη λίμνη των ΗΠΑ με έκταση 727 τετραγωνικά χιλιόμετρα, πλέον η έκταση της μειώθηκε μέσα σε μόλις 22 χρόνια στα 270 τετραγωνικά χιλιόμετρα. Δηλαδή το 63% του νερού της εξαφανίστηκε.


 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Απίστευτο αυτό που συμβαίνει στον πλανήτη, δεν είχα δώσει ποτέ τόσο μεγάλη σημασία στο παρελθόν όμως τώρα καταλαβαίνω απόλυτα ότι ο πλανήτης πάει από bad to worse καθημερινά. Πρέπει να αλλάξουμε στρατηγική αλλιώς δεν μας βλέπω καλά.

Δείτε τι συμβαίνει στη λίμνη Mead της Arizona. Το 2000 ήταν η 3η μεγαλύτερη λίμνη των ΗΠΑ με έκταση 727 τετραγωνικά χιλιόμετρα, πλέον η έκταση της μειώθηκε μέσα σε μόλις 22 χρόνια στα 270 τετραγωνικά χιλιόμετρα. Δηλαδή το 63% του νερού της εξαφανίστηκε.


Δυστυχώς η αλλαγή στρατηγικής έρχεται σε απευθείας κόντρα με την επιθυμία κάποιων - ονόματα δε λέμε-να αλλάζουν το Samsung με το iPhone κάθε χρόνο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Δυστυχώς η αλλαγή στρατηγικής έρχεται σε απευθείας κόντρα με την επιθυμία κάποιων - ονόματα δε λέμε-να αλλάζουν το Samsung με το iPhone κάθε χρόνο.
Άκυρο εντελώς. Επειδή το ανάφερες όμως, προσωπικά δεν αλλάζω iPhone κάθε χρόνο. Το iPhone 6s το κράτησα 3 χρόνια , το iPhone X 2.5 χρόνια. Μόνο το Samsung Galaxy S20 κράτησα 1.5 χρόνο επειδή είδε προβλήματα και ήθελα να αλλάξω κινητό. Γενικά όμως κινητό αλλάζω κάθε 2.5-3 χρόνια , όχι πιο πριν .😉😉

Μακάρι η κλιματική αλλαγή να λυνόταν με το να μην αγοράζαμε νέο κινητό, αν ήταν έτσι θα είχαμε λύσει το πρόβλημα χθες.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Άκυρο εντελώς. Επειδή το ανάφερες όμως, προσωπικά δεν αλλάζω iPhone κάθε χρόνο. Το iPhone 6s το κράτησα 3 χρόνια , το iPhone X 2.5 χρόνια. Μόνο το Samsung Galaxy S20 κράτησα 1.5 χρόνο επειδή είδε προβλήματα και ήθελα να αλλάξω κινητό. Γενικά όμως κινητό αλλάζω κάθε 2.5-3 χρόνια , όχι πιο πριν .😉😉

Μακάρι η κλιματική αλλαγή να λυνόταν με το να μην αγοράζαμε νέο κινητό, αν ήταν έτσι θα είχαμε λύσει το πρόβλημα χθες.
Καθόλου άκυρο. Η κύρια αιτία της καστροφής του περιβάλλοντος είναι ο υπερκαταναλωτισμός, στην οποία ανήκει και το παραπάνω παράδειγμα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Καθόλου άκυρο. Η κύρια αιτία της καστροφής του περιβάλλοντος είναι ο υπερκαταναλωτισμός, στην οποία ανήκει και το παραπάνω παράδειγμα.

Είναι καλύτερο να μην κρίνουμε αν δεν ξέρουμε έναν άνθρωπο από πριν, καθώς μόνο υπερκαταναλωτης είμαι ούτε τίποτα. Ούτε αγοράζω όλο το supermarket, ούτε αγοράζω ρούχα και παπούτσια κάθε μήνα όπως κάνουν πολύ, ούτε τίποτα. Όλα τα προϊόντα μου , από κινητά μέχρι ρούχα τα κρατάω 2 χρόνια άνετα. Μακάρι να ήμουν ο ορισμός του υπέρ καταναλωτή, θα είχε σωθεί ο κόσμος χρόνια τώρα.😉😉
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Είναι καλύτερο να μην κρίνουμε αν δεν ξέρουμε έναν άνθρωπο από πριν, καθώς μόνο υπερκαταναλωτης είμαι ούτε τίποτα. Ούτε αγοράζω όλο το supermarket, ούτε αγοράζω ρούχα και παπούτσια κάθε μήνα όπως κάνουν πολύ, ούτε τίποτα. Όλα τα προϊόντα μου , από κινητά μέχρι ρούχα τα κρατάω 2 χρόνια άνετα. Μακάρι να ήμουν ο ορισμός του υπέρ καταναλωτή, θα είχε σωθεί ο κόσμος χρόνια τώρα.😉😉
Δεν αναφερόμουν σε σένα προσωπικά (οκευ, σε τσιγκλισα στο 1ο ποστ μου) αλλα εχοντας διαβάσει παλιότερα σου ποστ, σίγουρα θα σε έβαζα στη κατηγορία των υπερ καταναλωτών. Επίσης δεν είναι μόνο το πόσο αγοράζει κάποιος αλλά και το τι αγοράζει που τον βάζει σε αυτή την κατηγορία (πχ υλικό, προέλευση, κ.α).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Δεν αναφερόμουν σε σένα προσωπικά (οκευ, σε τσιγκλισα στο 1ο ποστ μου) αλλα εχοντας διαβάσει παλιότερα σου ποστ, σίγουρα θα σε έβαζα στη κατηγορία των υπερ καταναλωτών. Επίσης δεν είναι μόνο το πόσο αγοράζει κάποιος αλλά και το τι αγοράζει που τον βάζει σε αυτή την κατηγορία (πχ υλικό, προέλευση, κ.α).

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όσα λες. Θα σου πω ότι στην Ελλάδα τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα σε ότι αφορά το περιβάλλον σε σύγκριση με την Βόρεια Ευρώπη. Δηλαδή στην Ελλάδα η λέξη ανακύκλωση, σωστή διαχείριση πόρων, σεβασμός στα δάση, λίμνες κτλ είναι άγνωστη λέξη. Από ότι έχω διαβάσει στην Σκανδιναβία δίνουν πολύ μεγάλη σημασία σε όλα τα παραπάνω και για αυτό και το περιβάλλον τους είναι σε πολύ καλύτερη θέση.

Εγώ προσωπικά κάνω ανακύκλωση όσο μπορώ, και λέω όσο μπορώ καθώς οι κάδοι ανακύκλωσης είναι γεμάτοι σκουπίδια άρα πάω μόνο σε μηχάνημα. Έχω αγοράσει επαναχρησιμοποιουμενο ποτήρι για τον καφέ μου και το νερο μου , έτσι σπάνια χρησιμοποιώ πλαστικο. Ξέρω ότι αυτά δεν αρκούν όμως δεν βοηθάει και το κράτος αλλά ούτε η παιδεία των πολιτών ώστε να γίνουν περισσότερες ενέργειες.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Η κύρια αιτία της καστροφής του περιβάλλοντος είναι ο υπερκαταναλωτισμός
Το κύριο αίτιο είναι ότι ένα άνθρωποι αποκτήσαμε πολλα δικαιώματα επί της γης και της φύσης .Νομίζαμε εδώ και 1.000 -3.000 χρόνια ότι ξεγελασαμε την φύση .Αποκτήσαμε το καπιταλιστικό σύστημα και τα χρηματιστήρια ,οπου το παν είναι το χρήμα μπροστά και τίποτα άλλο .Η ποιότητα ζωής είναι στα ύψη .Οι άνθρωποι είμαστε τόσο πολλοί που οι πόροι της γης δεν "προλαβαίνουν" να ανανεωθούν


Ο Φώτης είδε ένα βίντεακι απλά και πρόσεξε το 1/10 του προβλήματος που συμβαίνει .....ελπίζω να μην θέλει να μάθει για τα υπόλοιπα


ΥΓ: Πόσο μάλλον με την πανδημία ,το ρωσοουκρανικο τα πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε σαν ανθρωπότητα αρχίζει να φαίνεται πιο έντονα ......και αυτό δεν είναι τίποτα

ΥΓ2: Κάτι για mild νεκρούς ακούω από Ισπανία και Αγγλία μεριά .Νομίζω θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με την κλιματική αλλαγή
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όσα λες. Θα σου πω ότι στην Ελλάδα τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα σε ότι αφορά το περιβάλλον σε σύγκριση με την Βόρεια Ευρώπη. Δηλαδή στην Ελλάδα η λέξη ανακύκλωση, σωστή διαχείριση πόρων, σεβασμός στα δάση, λίμνες κτλ είναι άγνωστη λέξη. Από ότι έχω διαβάσει στην Σκανδιναβία δίνουν πολύ μεγάλη σημασία σε όλα τα παραπάνω και για αυτό και το περιβάλλον τους είναι σε πολύ καλύτερη θέση.

Εγώ προσωπικά κάνω ανακύκλωση όσο μπορώ, και λέω όσο μπορώ καθώς οι κάδοι ανακύκλωσης είναι γεμάτοι σκουπίδια άρα πάω μόνο σε μηχάνημα. Έχω αγοράσει επαναχρησιμοποιουμενο ποτήρι για τον καφέ μου και το νερο μου , έτσι σπάνια χρησιμοποιώ πλαστικο. Ξέρω ότι αυτά δεν αρκούν όμως δεν βοηθάει και το κράτος αλλά ούτε η παιδεία των πολιτών ώστε να γίνουν περισσότερες ενέργειες.

Εμείς έχουμε την Αθήνα, δεν πιστεύω να υπάρχει άλλη πόλη στον κόσμο τόσο εχθρική με το περιβάλλον.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Καθόλου άκυρο. Η κύρια αιτία της καστροφής του περιβάλλοντος είναι ο υπερκαταναλωτισμός, στην οποία ανήκει και το παραπάνω παράδειγμα.
Καταλαβαινεις οτι με αυτο που κανεις, καθιστας την κλιματικη αλλαγη αναποφευκτη σε χειροτερη κλιμακα εννοω και οτι βασικα τιποτα δν μπορουμε να κανουμε μας λες; το καταλαβαινεις ποσο λαθος εισαι;

ΑΠΟΘΑΡΥΝΝΕΙΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

Καταρχην ειναι σημαντικο που ο φωτης εχει αρχισει και ενημερωνεται και κατανοει πλεον τι συμβαινει,σε αντιθεση με τους περιποσσοτερους που ΤΡΕΧΑΓΥΡΕΥΙΠΟΥΛΕ ή σαν εσενα που δειχνουν τους αλλους αλλα με αυτα που λενε καθιστουν αδυνατο να κανουμε κατι.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Αυτα ειναι εκ του πονηρου.

Νια οκ ο υπερκαταναλωτισμος αλλα αυτο δεν επαφιεται στον φωτημονο ,επαφιεται στις κυβερνησεις να τα βαλουν με τις πολυεθνικες.
Υπαρχουν αλλα που επαφιονται σε εμας.
-Καταρχην να ενημερωθουμε και σωστα.
-Να κανουμε σωστα περιβαλλοντικα τα πραγματα σε ολους τους τομεις.:Ανακυκλωση,οχι πλαστικα,οχι σκουπιδια κατω,να αγοραζουμε τροφη τοση οση χρειαζομαστε οχι παραπανω ,να αγοραζουμε μαρκες απο μικρες φαρμες και οχι απο πολυεθνικες...,νειωση στην καταναλωση ενεργειας,ναι σαφως οχι υπερκαταλανωση παντου,οχι 10 κινητα δηλαδη,ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΛΕς ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΑΜΣΟΥΝΓΚ ΠΧ...ειναι σα να του λες οτι δεν μπορει να κανει τιποτα,οποτε ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Τι βλακειες ειναι αυτες;

ΔΕΝ ΘΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΣΠΗΛΙΕΣ.

Θα κανουμε καλυτερη διαχειριση αγαθων,θα διαλεγουμε μαρκες που εχουν καλες πρακτικες για το περιβαλλον,οχι υπερκαταναλωση αλλα σαφως και θα οαρπιυεμμ κινητο,.τηλεοραση ,λαπτοπ,αυτοκινητο....απλα ολα αυτα σε σωστα πλαισια και οπως πρεπει.

Ειτε τα λες εκ του πονηρου αυτα,διοτι εισαι απο αυτους που ΔΕΝ θελουν να κανουν τιποτα,ειτε δεν εχεις καθολου συνειδητοποιησει τι λες και τι μπορουμε να κανουμε.
Διαλλεξε και παρε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όσα λες. Θα σου πω ότι στην Ελλάδα τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα σε ότι αφορά το περιβάλλον σε σύγκριση με την Βόρεια Ευρώπη. Δηλαδή στην Ελλάδα η λέξη ανακύκλωση, σωστή διαχείριση πόρων, σεβασμός στα δάση, λίμνες κτλ είναι άγνωστη λέξη. Από ότι έχω διαβάσει στην Σκανδιναβία δίνουν πολύ μεγάλη σημασία σε όλα τα παραπάνω και για αυτό και το περιβάλλον τους είναι σε πολύ καλύτερη θέση.

Εγώ προσωπικά κάνω ανακύκλωση όσο μπορώ, και λέω όσο μπορώ καθώς οι κάδοι ανακύκλωσης είναι γεμάτοι σκουπίδια άρα πάω μόνο σε μηχάνημα. Έχω αγοράσει επαναχρησιμοποιουμενο ποτήρι για τον καφέ μου και το νερο μου , έτσι σπάνια χρησιμοποιώ πλαστικο. Ξέρω ότι αυτά δεν αρκούν όμως δεν βοηθάει και το κράτος αλλά ούτε η παιδεία των πολιτών ώστε να γίνουν περισσότερες ενέργειες.
Μην τον ακους,εγραψα παραπανω,Ειναι σημαντικο που εχεις αρχισει και αντιλαμβανεσαι το προβλημα.ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ.Μακαρι να το εκαναν και οι υπολοιποι αυτο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Καταλαβαινεις οτι με αυτο που κανεις καθιστας την κλιματικη αλλαγη αναποφευκτη σε χειροτερη κλιμακα εννοω και τοι βασικα τιποτα δνε μπορουμε να κανιυμε αμς λες; το καταλαβαινεις ποσο λαθος εισαι;
Καταρχην ειναι σημαντικο που ο φωτης εχει αρχισει και ενημερωνεται και κατανοει πλεον τι συμβαινει,σε αντιθεση με τους επριποσσοτερους που ΤΡΕΧΑΓΥΡΕΥΙΠΟΥΛΕ ή σαν εσενα που δειχνουν τους αλλους αλλα με αυτα που λενε καθιστουν αδυνατο να κανουμε κατι.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Αυτα ειναι εκ του πονηρου.
Νια οκ ο υπερκαταναλωτισμος αλλα αυτο δεν επαφιεται στον φωτη,επαφιεται στις κυβερνησεις να τα βακλουν με τις πολυεθνικες.
Υπαρχουν αλλα που επαθιονται σε εμας.
-Καταρχην να ενηκερωθουμε και σωστα.
-Να κανουμε σωστα περιβαλλοντικα τα πραγματα σε ολους τους τομεις.:Ανακυκλωση,οχι πλαστικα,οχι σκουπιδια κατω,να αγοραζουμε τροφη τοση οση χρειαζομαστε οχι παραπανω ,να αγοραζουμε μαρξκες απο μικρες φαρμες και οχι απο πολυεθνικες...ναι σαφως οχι υπερκαταλανωση παντου,οχι 10 κινητα δηλαδη,ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΛΕς ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΑΤΙΟ ΣΑΜΣΟΥΝΓΚ ΠΧ...ειναι σα να του λες οτι δεν μπορει να κανει τιποτα,οποτε ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
Τι βλακειες ειναι αυτες;
ΔΕΝ ΘΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΣΠΗΛΙΕΣ.
Θα κανουμε καλυτερη διαχειριση αγαθων,θα διαλεγουμε μαρκες που εχουν καλες πρακτικες για το περιβαλλον,οχι υπερκαταναλωση αλλα σαφως και θα οαρπιυεμμ κινητο,.τηλεοραση ,λαπτοπ,αυτοκινητο....απλα ολα αυτα σε σωστα πλαισια και οπως πρεπει.

Ειτε τα λες εκ του πονηρου αυτα,διοτι εισαι απο αυτους που ΔΕΝ θελουν να κανουν τιποτα,ειτε δεν εχεις καθολου συνειδητοποιησει τι λες και τι μπορουμε να κανουμε.
Διαλλεξε και παρε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μην τον ακους,εγραψα παραπανω,Ειναι σημαντικο που εχεις αρχισει και αντιλαμβανεσαι το προβλημα.ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ.Μακαρι να το εκαναν και οι υπολοιποι αυτο.
Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση. Δεν είναι καθόλου υπέρ καταναλωτής σαν άνθρωπος, φαντάσου έχω 3 ζευγάρια παπούτσια, 10 μπλούζες, 3 πουκάμισα και καμία 10αρια παντελόνια (χειμερινά / καλοκαιρινά) τα οποία τα έχω σχεδόν 2 χρόνια όλα, με εξαίρεση 2 πουκάμισα. Supermarket δεν καταναλώνω πολύ, σκέψου είμαι 70 κιλά 😂😂. Τέλος τις ηλεκτρονικές συσκευές μου τις κρατάω 2-2.5 χρόνια σχεδόν.

Το θέμα είναι ότι η Ελλάδα δεν ενημερώνει τους πολίτες της και δεν τους δίνει εφόδια ώστε να είναι φιλικοί προς το περιβάλλον. Αρχικά δεν έχουμε κουλτούρα ανακύκλωσης, στην Γερμανία που ξέρω όλα τα σπίτια έχουν κάδους ανακύκλωσης έξω και μάλιστα ακολουθούν συγκεκριμένη διαδικασία πακεταρισματος. Στην Ελλάδα οι κάδοι ανακύκλωσης είναι γεμάτοι με σκουπίδια καθώς δεν έχουμε παιδεία, ενώ τα μηχανήματα είναι ελάχιστα και πολλές φορές δεν λειτουργούν κιόλας.

Στο θέμα των Α.Π.Ε οι πολίτες το παίζουν ψεκασμένοι και δεν θέλουν να επενδύσουμε σαν χώρα σε αυτές. Εδώ λένε ότι δεν υπάρχει καν κλιματική αλλαγή και όλα είναι ψέματα. Θεωρούν ότι είναι φυσιολογικό να έχουμε 40-42 βαθμούς το καλοκαίρι, όταν γ φυσιολογική θερμοκρασία έπρεπε να είναι 30-32 βαθμούς.

Μετά δεν έχουμε μάθει να χρησιμοποιούμε τα ΜΜΜ, βλέπεις τον αλλον να πηγαίνει στο περίπτερο με το αυτοκίνητο. Στην Βόρεια Ευρώπη τα ΜΜΜ είναι πολύ δημοφιλής ακόμα και σε μεγάλες αποστάσεις. Βέβαια εδώ να πούμε ότι τα λεοφωρεια και τα τρένα της Ελλάδας είναι για κλάματα, χειρότερα και από τριτοκοσμική χώρα. Μόνο το Μέτρο μας είναι το καλύτερο στην Ευρώπη, εκεί κάναμε καλή δουλειά.

Τέλος πρέπει να υπάρχει μάθημα για την κλιματική αλλαγή στα σχολεία από τις τάξεις του δημοτικού ώστε τα παιδιά να ενημερώνονται σωστά. Καλό θα ήταν να τους δίνουν και θερμούς πολλών χρήσεων, τσάντες ανακύκλωσης κτλ ώστε να αποκτήσουν την κουλτούρα του σωστού πολίτη από μικρή ηλικία.

Προφανώς και οι κυβερνήσεις πρέπει να πάρουν αυστηρά μέτρα έναντι των παραβατών. Δεν μπορεί ο άλλος να κόβει τα δέντρα και να βάζει φωτιές στα δάση ώστε να πάει να κτίσει μετά την βίλα του. Δεν μπορεί η βιομηχανία να μολύνει με απόβλητα η να παίρνει νερό από λίμνες και ποτάμια και μετά να στερεύουν από νερό. Κανονικά αυτοί πρέπει να πηγαίνουν μέσα ισόβια.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Μετά δεν έχουμε μάθει να χρησιμοποιούμε τα ΜΜΜ, βλέπεις τον αλλον να πηγαίνει στο περίπτερο με το αυτοκίνητο. Στην Βόρεια Ευρώπη τα ΜΜΜ είναι πολύ δημοφιλής ακόμα και σε μεγάλες αποστάσεις. Βέβαια εδώ να πούμε ότι τα λεοφωρεια και τα τρένα της Ελλάδας είναι για κλάματα, χειρότερα και από τριτοκοσμική χώρα. Μόνο το Μέτρο μας είναι το καλύτερο στην Ευρώπη, εκεί κάναμε καλή δουλειά.
Τα ΜΜΜ, στην Αθήνα τουλάχιστον, είναι χάλια και απαλευτα. Ιούλιο μήνα περίμενα το μετρο κατά μέσο όρο 7 λεπτά κάθε φορά σε ώρες αιχμής και στους πιο κεντρικούς σταθμούς της πολης. Για να πάω και να γυρίσω από αεροδρόμιο δε μισή ώρα κάθε φορά.
Η χειρότερη εξυπηρέτηση από κάθε ευρωπαϊκή πρωτεύουσα που έχω δει. Το μόνο θετικό είναι ότι επειδή είναι καινούριο είναι καλές οι συνθήκες μέσα στους σταθμούς και το τρένο αλλά από αξιοπιστία χάλια, χωριά το γεγονός ότι δεν καλύπτει ούτε μεγάλο γεωγραφικό κομμάτι της πολης.
Για λεωφορεία δε μιλάω καν, μια φορά πήγα στη στάση και είδα 15’ αναμονή μέρα μεσημέρι και δεν ασχολήθηκα, πήρα ταξί.

Απάλευτη πόλη χωρίς μέσο μεταφοράς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top