Παναγιωτόπουλος: Αυξάνεται από 9 σε 12 μήνες η στρατιωτική θητεία

Συμφωνείτε με την αύξηση της θητείας;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 29)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν πας στρατό για να μάθεις να φτιάχνεις το κρεβάτι σου και να πλένεις τα δόντια σου. Πας για να μάθεις να το φτιάχνεις ΚΑΘΕ μέρα με ένα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ τρόπο σε ένα συγκεκριμένο χρόνο. Το νόημα του κρεβατιού και λοιπόν καψονιών που φαινομενικά είναι παράλογα είναι εντρυφύσουν στον ψυχισμό του φαντάρου πως όταν λαμβάνει μια διαταγή πρέπει να την εκτελεί με ακρίβεια και σε προκαθορισμένο χρόνο, διότι αυτό εν τέλει είναι πολύ μεγάλο κομμάτι του πολέμου. Από ένα κακά καρφωμένο καρφί, χάθηκε το πέταλο. Από ένα χαμένο πέταλο χάθηκε το άλογο. Από ένα χαμένο άλλο δεν παραδόθηκε το μήνυμα. Από ένα απαράδοτο μήνυμα χάθηκε ο πόλεμος.

Το τι λέει ο κάθε καραβανάς δεν έχει καμία σημασία, διότι αυτά τα συστήματα δεν έχουν σχεδιαστεί από το μέσο ελληνικό καραβάνι που δεν έχει ιδέα από τίποτα, αλλά αποτελούν military science.

Δεν πρόκειται να ασχοληθώ με το τι υπαγορεύει το military science, ούτε με ενδιαφέρει να μάθω πώς ονειρεύεται εσύ ή ο καθένας τον ιδανικό στρατό, θα ήθελα φυσικά να γνωρίζω με ποια λογική γίνεται dictate το ένα ή το άλλο αλλά αυτό από την άλλη θα μου έδινε πάτημα να αμφισβητήσω με τη σειρά μου και 5 πράματα ως προς την ίδια τους την οργάνωση. Και όλοι ξέρουμε πως εντολές εκτελείς άρρηκτα μόνο εν αγνοία του narrative πίσω από αυτές. Άρα μάλλον ποτέ δε θα μάθουμε αν ο φάκελος και ο υποφάκελος έχουν πραγματικό νόημα.

Για την ωρα αυτό που περιγράφεις όποιος πέρασε από μια μέση στρατιωτική μονάδα γνωρίζει πως δεν συμβαίνει και μπορούμε να το συζητήσουμε λεπτομερέστερα αν θες, όπως και το πώς αντιλαμβάνεται ο στρατός τη λεπτομέρια, την ακρίβεια και τη συνέπεια. Θες να ανοίξεις νήμα για τους navy seals κάντο. Αλλά εγώ γράφω για αυτά που είδα.

Ο ελληνικός στρατός αποτελείται από Έλληνες και επειδή πάνε όλοι αποτελεί αντιπροσωπευτικότατο δείγμα της κοινωνίας μας. Όπως συμβαίνει λοιπόν και έξω υπάρχει ένα πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό εκεί μέσα το οποίο αποτελεί φύρα με κάθε έννοια και από κάθε άποψη. Ανίκανοι, ηλίθιοι και παρασιτικοί άνθρωποι που βρίσκουν έναν τρόπο να εκμεταλευτούν το σύστημα για να επιβιώσουν. Στο στρατό είναι τα καραβάνια που σιχαίνεσαι και σιχαίνομαι, στο δημόσιο είναι ο σφραγιδομπίχτης, στον ιδιωτικό ο κολλητός του αφεντικού που τον κουβαλάς κάθε μέρα. Όλο αυτό το σάπιο σύστημα λοιπόν το βιώνεις καθημερινά στην ζωή σου και δεν γίνεται ο στρατός να είναι κάτι διαφορετικό, απλά εκεί το βρίσκεις σαν δικαιολογία για να μην πας, ενώ αν πω εγώ ότι δεν θέλω να πληρώνω φόρους για να έχει περίθαλψη και επιδόματα το κάθε παράσιτο εκεί θα διαφωνήσεις λόγο ιδεολογίας και θα σκεφτείς το συλλογικό συμφέρον.

Ο στρατός έχει κι αυτός ένα συλλογικό συμφέρον και κάθε πολίτης έχει την υποχρέωση να υπηρετήσει όπως έχει την υποχρέωση να πληρώνει φόρους και να πειθαρχεί στους νόμους. Αν ζεις λοιπόν σε μια κοινωνία που οι πολίτες σέβονται τη λέξη καθήκον όλα είναι καλύτερα σε κάθε πτυχή της κοινωνίας. Στην Ελλάδα αυτοί οι πολίτες είναι εξαιρετικά λίγοι.

Η θητεία σαν θεσμός έχει αρκετά πράγματα να προσφέρει στον μέσο άντρα. Ο στρατός είναι απλά νοσηρός στην Ελλάδα για τους ίδιους λόγους που είναι νοσηρό όλο το σύστημα εδώ και άρα αμαυρώνεται έτσι κι ο θεσμός.

Αφού από μόνος σου παραδέχεσαι πως ο λόγος αυτός είναι υπαρκτός πώς ακριβώς αποτελεί δικαιολογία; δεν υπάρχει κατι άλλο this is it.

Θες να επιχειρηματολογήσεις για το συλλογικό συμφέρον του 9-12μηνου υποχρεωτικού στρατού με την τωρινή μορφή του έναντι της συλλογικής σημασίας ενός ενιαίου φορολογικού συστήματος; Πολύ ωραία, πόσες είναι οι χώρες με εθελοντική/επαγγελματική στράτευση και πόσες με 0% φορολογία; Δηλαδή συγκρίνουμε μαρούλια με πεπόνια και κοπανάμε και μια ιδεολογική ταμπέλα από πάνω να βγάζει νόημα;

Μόνο και μόνο από τους εθισμούς που έχει ο μέσος άνθρωπος χάνει πολύ περισσότερο από 9 μήνες από την ζωή του.

άρα 1+1=0;
ωραιότατο ξέπλυμα forced labor
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Εγώ θα προσθέσω κάτι:

Όλοι λέμε και γνωρίζουμε ότι αν δεν έχεις τουλάχιστον 2000 Ε καβάτζα(το ποσό αυτό για έναν σε μικρή ηλικία χωρίς πολλά άλλα έξοδα), με τα ψίχουλα που παίρνεις από την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ στρατιωτική θητεία δεν μπορείς να βγάλεις την θητεία οικονομικά με τίποτα. Οπότε, τα έξοδα αυτά τα αναλαμβάνει για άλλη μια φορά η οικογένεια, η οιποία πόσο να αντέξει άλλο; Και πείτε μου, όπως λειτουργεί σήμερα ο στρατός στην Ελλάδα, αν δεν έχεις λεφτά στην άκρη, πώς θα εκπληρώσεις την στρατιωτική θητεία και το σημαντικότερο, πώς θα μπορέσεις να ενταχθείς μετά στην αγορά εργασίας , η οποία απαιτεί προϋπηρεσία από το πουθενά, μεταπτυχιακά και νεαρή ηλικία;

Εγώ ακόμη και να ήθελα να εκπληρώσω την στρατιωτική μου θητεία για τους παραπάνω λόγους, θα προσπαθήσω να την αποφύγω, ειδικά αναζητώντας την επαγγελματική μου τύχη στο εξωτερικό (μιας και εδώ οι ευκαιρίες είναι ελάχιστες και μόνο για όσους έχουν τα ''κονέ'')
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Η δική μου άποψη είναι ξεκάθαρη: από τη στιγμή που στην Ελλάδα η στρατιωτική θητεία είναι υποχρεωτική (καλώς ή κακώς), εφόσον είσαι Έλληνας πολίτης, αρτιμελής, τα έχεις 400 κ.λπ. οφείλεις να εκπληρώσεις αυτή σου την υποχρέωση

Τεχνικά, το Σύνταγμα αναγνωρίζει την υποχρέωση να υπηρετούν οι άρρενες (!) πολίτες την πατρίδα και ο νόμος καθορίζει πώς αυτό γίνεται με δύο τρόπους:
  1. Στρατιωτική θητεία.
  2. Εργασία σε υπηρεσίες του δημοσίου σε περίπτωση ιδεολογικής/θρησκευτικής αντίρρησης στο πρώτο.
Δεν είναι υποχρεωτική η στρατιωτική θητεία δια νόμου, απλά οι συγκυρίες την κάνουν την πιο συχνά προτιμώμενη επιλογή.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Τεχνικά, το Σύνταγμα αναγνωρίζει την υποχρέωση να υπηρετούν οι άρρενες (!) πολίτες την πατρίδα και ο νόμος καθορίζει πώς αυτό γίνεται με δύο τρόπους:
  1. Στρατιωτική θητεία.
  2. Εργασία σε υπηρεσίες του δημοσίου σε περίπτωση ιδεολογικής/θρησκευτικής αντίρρησης στο πρώτο.
Δεν είναι υποχρεωτική η στρατιωτική θητεία δια νόμου, απλά οι συγκυρίες την κάνουν την πιο συχνά προτιμώμενη επιλογή.
De facto ο δεύτερος τρόπος θητείας δεν υφίσταται. Δηλαδή σου λέει πήγαινε κάνε εναλλακτική θητεία εκτός του τόπου διαμονής, πάρε 200 ευρώ και με αυτά βγάλε όλα σου τα έξοδα. Εννοείται πως αυτό είναι μη συμβατό. Άσε που για να σου επιτρέψουν το δεύτερο περνάς από χίλια ζόρια, αν κιόλας το αποδεχτούν.

Κανονικά θα έπρεπε να γίνει μαζική προσφυγή στο δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων για το νομοθετικό σύστημα αναφορικά με την στρατιωτική θητεία
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα προσθέσω κάτι:

Όλοι λέμε και γνωρίζουμε ότι αν δεν έχεις τουλάχιστον 2000 Ε καβάτζα(το ποσό αυτό για έναν σε μικρή ηλικία χωρίς πολλά άλλα έξοδα), με τα ψίχουλα που παίρνεις από την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ στρατιωτική θητεία δεν μπορείς να βγάλεις την θητεία οικονομικά με τίποτα. Οπότε, τα έξοδα αυτά τα αναλαμβάνει για άλλη μια φορά η οικογένεια, η οιποία πόσο να αντέξει άλλο; Και πείτε μου, όπως λειτουργεί σήμερα ο στρατός στην Ελλάδα, αν δεν έχεις λεφτά στην άκρη, πώς θα εκπληρώσεις την στρατιωτική θητεία και το σημαντικότερο, πώς θα μπορέσεις να ενταχθείς μετά στην αγορά εργασίας , η οποία απαιτεί προϋπηρεσία από το πουθενά, μεταπτυχιακά και νεαρή ηλικία;

Εγώ ακόμη και να ήθελα να εκπληρώσω την στρατιωτική μου θητεία για τους παραπάνω λόγους, θα προσπαθήσω να την αποφύγω, ειδικά αναζητώντας την επαγγελματική μου τύχη στο εξωτερικό (μιας και εδώ οι ευκαιρίες είναι ελάχιστες και μόνο για όσους έχουν τα ''κονέ'')

Στο στρατό έχεις παρεχόμενη στέγαση, θέρμανση και υπερβολικό φαγητό. Επίσης για έναν απλό στρατιώτη προβλέπεται το πόσο των 8 ευρώ και 60 λεπτών μηνιαίως. Ο καφές στο ΚΨΜ στοιχίζει 20 λεπτά άρα ο μισθός σου φτάνει για 43 καφέδες κάθε μήνα.

2000 ευρώ το μήνα διά 9 μήνες μας κάνουν 222.2~ το μήνα. Δεδομένων των στρατιωτικών παροχών, αυτά τα χρήματα ένας στρατιώτης μπορεί να τα ξοδέψει σε πιτόγυρα, ποτά, καφέδες εκτός στρατοπέδου, πουτάνες, οδοιπορικά για βόλτες, άλλες αγορές.

Ένα άτομο του οποίου η οικογένεια βρίσκεται σε οικονομικό επίπεδο που δεν μπορεί να του προσφέρει 222,2~ ευρώ μηνιαίως και διαθέτει ένα στοιχειώδες αίσθημα φιλότιμου, δεν ξοδεύει λεφτά σε πιτόγυρα, ποτά, καφέδες, πουτάνες και βόλτες, είτε μέσα στο στρατό, είτε εκτός.

Ο στρατός επίσης έχει θέσει εφέδρων αξιωματικών που λαμβάνουν μισθό ανθυπολοχαγού καθώς και θέσεις στην Κύπρο που παίρνουν ~250 το μήνα. Αυτά που λες λοιπόν δεν υφίστανται.

Αν τώρα κάποιος είναι ταπί και ψύχραιμος, με οικογένεια στα όρια της εξαθλίωσης αλλά ταυτόχρονα δεν μπορεί να κάτσει 9 μήνες στον στρατό χωρίς πιτόγυρα, ποτά, πουτάνες και βόλτες έχει νομίζω πολύ σημαντικότερα προβλήματα να λύσει.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Ο στρατός επίσης έχει θέσει εφέδρων αξιωματικών που λαμβάνουν μισθό ανθυπολοχαγού καθώς και θέσεις στην Κύπρο που παίρνουν ~250 το μήνα. Αυτά που λες λοιπόν δεν υφίστανται.
Πρώτον, πιστεύεις ότι αυτές οι θέσεις δίνονται στον κάθε τυχαίο που δεν έχει τα ''κονέ'' του; Και δεύτερον, τα 8 ευρώ τον μήνα (ένα ποσό ιδιαίτερα εξευτελιστικό, σε επίπεδο εργασίας σε τριτοκοσμικές χώρες) είναι τελείως μη αποδεκτά σαν ποσό. Και 200 ευρώ τον μήνα να ήταν το ποσό είναι πολύ χαμηλό, όμως τουλάχιστον ένα τέτοιο ποσό είναι πιο ''νορμάλ''. Και αν θεωρείς τα 220 περίπου ευρώ τον μήνα που θα πρέπει να παρέχει η οικογένεια επιπλέον σε ένα μεμονωμένο παιδί, ζεις σε άλλον κόσμο. Ψάξε μόνο τις συνθήκες και τις οικονομικές απολαβές στρατών σε άλλες χώρες της Ε.Ε. ,ακόμα και σε χώρες όπως η Εσθονία και η Λιθουανία και θα καταλάβεις πόσο πίσω είμαστε.

Συγγνώμη που σου το χαλάω, αλλά σε τέτοιες συνθήκες εγώ δεν πηγαίνω για στρατολόγηση. Ας αναβαθμίσουν πρώτα όλες τις στρατιωτικές μονάδες, ας αυξήσουν τις απολαβές και μετά τα λέμε. Αν δεν μπορούν ας πουν ότι η θητεία δεν είναι υποχρεωτική κι ας έρθει για θητεία όποιος στρατόκ**λος γουστάρει
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγγνώμη που σου το χαλάω, αλλά σε τέτοιες συνθήκες εγώ δεν πηγαίνω για στρατολόγηση. Ας αναβαθμίσουν πρώτα όλες τις στρατιωτικές μονάδες, ας αυξήσουν τις απολαβές και μετά τα λέμε. Αν δεν μπορούν ας πουν ότι η θητεία δεν είναι υποχρεωτική κι ας έρθει για θητεία όποιος στρατόκ**λος γουστάρει

Μην πηγαίνεις αδερφέ. Με την νοοτροπία σου εξάλλου δεν θα έλεγα ότι αποτελείς και asset σε περιόδους κρίσης.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Μην πηγαίνεις αδερφέ. Με την νοοτροπία σου εξάλλου δεν θα έλεγα ότι αποτελείς και asset σε περιόδους κρίσης.
Πες μου δηλαδή, αξίζει να χάσω έναν χρόνο από την ζωή μου, στον οποίο θα μπορούσα να θέσω βάσεις για την επαγγελματική μου εξέλιξη, για να κάνω σκοπιές και λάντζες για 8 ευρώ τον μήνα; Αν είναι να υπάρχει σοβαρή στρατιωτική εκπαίδευση, δεν διαφωνώ καθόλου. Αλλά σε αυτό το πανηγύρι όχι δεν πηγαίνω φίλε
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

Χρόνια πολλά σε όλους
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πες μου δηλαδή, αξίζει να χάσω έναν χρόνο από την ζωή μου, στον οποίο θα μπορούσα να θέσω βάσεις για την επαγγελματική μου εξέλιξη, για να κάνω σκοπιές και λάντζες για 8 ευρώ τον μήνα; Αν είναι να υπάρχει σοβαρή στρατιωτική εκπαίδευση, δεν διαφωνώ καθόλου. Αλλά σε αυτό το πανηγύρι όχι δεν πηγαίνω φίλε

Τι σοβαρή στρατιωτική εκπαίδευση ρε φίλε? Σοβαρά τώρα πιστεύεις ότι είσαι ικανός για σοβαρή στρατιωτική εκπαίδευση? Εσύ που δεν μπορείς να "χάσεις" εννέα μήνες από την ζωή σου και να στερηθείς τα ποτά σου, θεωρείς ότι είσαι ικανός να ρισκάρεις όλη σου την ζωή σε έναν πόλεμο εάν κληθείς? Η απάντηση είναι όχι και απλά μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου με ρήσεις όπως "αν γινόταν σοβαρή εκπαίδευση θα πήγαινα". Πες απλά ότι δε θες να ρίξεις ούτε στο ελάχιστο τα living standards σου. Κουβέντα μεταξύ αγνώστων κάνουμε έτσι κι αλλιώς.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πρώτον, πιστεύεις ότι αυτές οι θέσεις δίνονται στον κάθε τυχαίο που δεν έχει τα ''κονέ'' του; Και δεύτερον, τα 8 ευρώ τον μήνα (ένα ποσό ιδιαίτερα εξευτελιστικό, σε επίπεδο εργασίας σε τριτοκοσμικές χώρες) είναι τελείως μη αποδεκτά σαν ποσό. Και 200 ευρώ τον μήνα να ήταν το ποσό είναι πολύ χαμηλό, όμως τουλάχιστον ένα τέτοιο ποσό είναι πιο ''νορμάλ''. Και αν θεωρείς τα 220 περίπου ευρώ τον μήνα που θα πρέπει να παρέχει η οικογένεια επιπλέον σε ένα μεμονωμένο παιδί, ζεις σε άλλον κόσμο. Ψάξε μόνο τις συνθήκες και τις οικονομικές απολαβές στρατών σε άλλες χώρες της Ε.Ε. ,ακόμα και σε χώρες όπως η Εσθονία και η Λιθουανία και θα καταλάβεις πόσο πίσω είμαστε.

Συγγνώμη που σου το χαλάω, αλλά σε τέτοιες συνθήκες εγώ δεν πηγαίνω για στρατολόγηση. Ας αναβαθμίσουν πρώτα όλες τις στρατιωτικές μονάδες, ας αυξήσουν τις απολαβές και μετά τα λέμε. Αν δεν μπορούν ας πουν ότι η θητεία δεν είναι υποχρεωτική κι ας έρθει για θητεία όποιος στρατόκ**λος γουστάρει

όχι ισα ίσα κάνουν κρα για ΔΕΑ πλέον γιατί δεν πάει κανείς γύρω στα 750 ευρώ παίρνουν αν δε κάνω λάθος αλλά φυσικά δεν αξίζει με καμία παναγία εκτός κι αν δεν έχεις στον ήλιο μοίρα και θες το μισθό

ΕΛΔΥΚ ίσως είναι καλή περίπτωση βλέπεις και Κύπρο

εγώ θα σου λεγα βγάλε ι5 να τελειώνεις δεν αξίζει ούτε τη σαπίλα ούτε το χρόνο σου και ΛΟΚ να σε πάρουνε θα φύγεις με μονοψήφιο iq από κει μέσα, όλως τυχαίως και πεζοναύτες που είναι το ανέκδοτο των ειδικών δυνάμεων από τη σειρά μου οι μεγαλύτεροι γκασμάδες πήγαν και φυσικά τους περνάνε όλους καθώς τσεπώνουν ένα 300άρι για κάθε μπερέ.
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Στο στρατό έχεις παρεχόμενη στέγαση, θέρμανση και υπερβολικό φαγητό. Επίσης για έναν απλό στρατιώτη προβλέπεται το πόσο των 8 ευρώ και 60 λεπτών μηνιαίως. Ο καφές στο ΚΨΜ στοιχίζει 20 λεπτά άρα ο μισθός σου φτάνει για 43 καφέδες κάθε μήνα.

2000 ευρώ το μήνα διά 9 μήνες μας κάνουν 222.2~ το μήνα. Δεδομένων των στρατιωτικών παροχών, αυτά τα χρήματα ένας στρατιώτης μπορεί να τα ξοδέψει σε πιτόγυρα, ποτά, καφέδες εκτός στρατοπέδου, πουτάνες, οδοιπορικά για βόλτες, άλλες αγορές.

Ένα άτομο του οποίου η οικογένεια βρίσκεται σε οικονομικό επίπεδο που δεν μπορεί να του προσφέρει 222,2~ ευρώ μηνιαίως και διαθέτει ένα στοιχειώδες αίσθημα φιλότιμου, δεν ξοδεύει λεφτά σε πιτόγυρα, ποτά, καφέδες, πουτάνες και βόλτες, είτε μέσα στο στρατό, είτε εκτός.

Ο στρατός επίσης έχει θέσει εφέδρων αξιωματικών που λαμβάνουν μισθό ανθυπολοχαγού καθώς και θέσεις στην Κύπρο που παίρνουν ~250 το μήνα. Αυτά που λες λοιπόν δεν υφίστανται.

Αν τώρα κάποιος είναι ταπί και ψύχραιμος, με οικογένεια στα όρια της εξαθλίωσης αλλά ταυτόχρονα δεν μπορεί να κάτσει 9 μήνες στον στρατό χωρίς πιτόγυρα, ποτά, πουτάνες και βόλτες έχει νομίζω πολύ σημαντικότερα προβλήματα να λύσει.
Συγνώμη, αλλά μιλάς σαν να έχεις μην έχεις πάει στρατό ποτέ ή τέλος πάντων, λόγω των θετικών σου απόψεων για το θεσμό, παραθέτεις πράγματα που δεν ισχύουν. Πέρα από τη στέγαση(που αναλόγως το μέρος ο θεός να την κάνει), τα άλλα 2 είτε είναι ανύπαρκτα είτε ισχύουν ανά περίπτωση-μέρος. Αυτό με την θέρμανση μάλλον το πες για να γελάσουμε. Από 6 στρατόπεδα πέρασα, μόνο στο 1 δεν υπήρχε ποτέ κανένα πρόβλημα. Και υπήρχαν περιπτώσεις που ούτε ζώα να 'μασταν. Για το υπερβολικό φαγητό τι να πω. 2 φορές ζήτησα δεύτερη μερίδα, ποτέ δεν πήρα. Επίσης, στο 80% των περιπτώσεων δεν υπήρχε ποτέ το πρόγευμα ή πως το λένε.
20 λεπτά ο καφές που έκανε ακριβώς? 70 - 80 λεπτά (έχω ακούσει και για 1 ευρώ) και οι καψιμιτζίδες είχαν εντολές να βάζουν μισή κουταλιά καφέ. ΜΙΣΗ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΚΑΦΕ! Εξιδανικεύεις πράγματα και καταστάσεις. Και δεν παίζει να είμαι ο μόνος που έζησε τα παραπάνω, αλλά η πλειοψηφία.

Στα περί εφέδρου και Κύπρου τι να πω. Δεν καταλαβαίνω που αποσκοπεί στην όλη κουβέντα. Στη πρώτη περίπτωση ο μισθός είναι μείον 50-60%? (βάζω ερωτηματικό, γιατί δεν είμαι σίγουρος). Κι αυτό για να κάνεις την ίδια δουλειά, με τι ίδιες ευθύνες με αυτούς. Στη δεύτερη περίπτωση, τα 270(?) δεν φτάνουν ούτε για τα πάνε έλα στην άδειά σου. Αλλά όπως και να 'χει, είναι επιλογές του καθένα οι συγκεκριμένες, η υποχρεωτική στράτευση όχι.

Τα παραπάνω 2000 ευρώ που θα μπορούσε να παίρνει ο φαντάρος είναι μια υπόθεση. Όπως και το που θα τα ξοδεύει. Αυτό που δεν είναι υπόθεση είναι: ισοθερμικά, φανελάκια παραλλαγής, + πολλα εσώρουχα, πιθανώς γάντια-κασκολ-σκούφος, λουκέτα, φακος, πατοι, ξυριστικά και οτιδήποτε άλλο ξεχνάω και μπορεί να προκύψει. Τα λογικά και πολλά έξοδα που θα γίνουν στις εξόδους και τις ημέρες των αδειών. Ενημερωτικά να σου πω πως έσκαγα 30 ευρώ, μόνο για να με πάει (αναγκαστικά) το ταξί από την Ορεστιάδα στο στρατόπεδο που βρισκόμουν! 8,70, παρ' τα και βγάλε τα πέρα!

Πέρα από όοοολα αυτά, νομίζω θα συμφωνήσουμε οι περισσότεροι ότι, από θαύμα δεν γίνονται περισσότερα ατυχήματα, εξαιτίας κυριολεκτικά εγκληματικών ενεργειών από στελέχη και αξιωματικούς ή και από άτομα τα οποία έχουν θέματα (νοητικά, ψυχολογικά ή δεν ξέρω και γω τι) και παρ' όλα αυτά, κρατούν όπλα.
Κάλυψη απόκρυψη: "έχει κανείς κανένα θέμα?" ρωτάει ο αξιωματικός, για να πασαλειφτούμε με λάσπες.
"Εγώ" λέει ένα παιδί, "αλλά δεν γνωρίζω που ακριβώς"
"Δεν πειράζει, θα το μάθεις αργότερα"
Όντως το έμαθε, αφού το βράδυ στον ύπνο έπαθε αναφυλαξία και τον τρέχανε.

Πυρ και κίνηση: παρουσιάζομαι μπροστά στον διοικητή λίγο πριν την άσκηση για λογαριασμό φίλου, ο οποίος ήταν στα όρια της λιποθυμίας, αλλά αρκετά ψαρομένος, για να μιλήσει ο ίδιος.
"Κύριε διοικητά, ο τάδε ψήνεται στο πυρετό, δεν είναι σε θέση να εκτελέσει την άσκηση"
"Πόσο πυρετό έχει?"
Εγω: "δεν γνωρίζω κ. διοικητά, δεν υπάρχει θερμόμετρο στο στρατόπεδο(!), αλλά φαίνεται, δεν είναι καλα".
Ηλίθιος: " μια χαρά είναι"
Γίνεται η άσκηση, μετά το παιδί νομίζαμε θα μας μείνει στα χέρια. Το τρέχουν στο πιο κοντινό νοσοκομείο και 40-40μισο πυρετο! Στο ίδιο στρατόπεδο, με τον ίδιο ηλίθιο -προφανώς- διοικητή, πρίν 2 μήνες είχε αυτοκτονήσει ένα παιδί. Όλα καλά, όλα ανθηρά όμως. Ούτε ΕΔΕ ούτε τίποτα.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Στις περισσότερες περιπτώσεις που γίνονται χοντράδες δεν τιμωρείται κανείς γιατί δεν αφήνουν να μαθευτεί προς τα πάνω και πέσουν κεφάλια. Εμάς ανακάλυψε μια μέρα ο ΑΥΔ πως μια πύλη του στρατοπέδου ήταν μισάνοιχτη και δεν ξέραμε και πόσες μέρες ήταν έτσι. Μας πρήξανε τις μπαλες πως θα πέσουν φυλακές, στερήσεις μαλακίες σε όσους είχαμε περίπολο τότε εν τέλει δεν έγινε τίποτα γιατί θα πρεπε να τη φάνε και όλοι οι ΕΠΟΠ που βάλανε τη τζίφρα τους "καλώς" εκεί. Αλλά κατά τ' άλλα πέφτουν φυλακές επειδή δεν έχεις καλά δεμένη (την άδεια) εξάρτηση στη σκοπιά.

για τις τιμές στους καφέδες κι εγώ παρόμοιες εντυπώσεις έχω, 80 λεπτά ο freddo και νομίζω 50 ο φραπές. Αλλά αυτά είναι πταίσματα μπροστά σ' όλα τα υπόλοιπα
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγνώμη, αλλά μιλάς σαν να έχεις μην έχεις πάει στρατό ποτέ ή τέλος πάντων, λόγω των θετικών σου απόψεων για το θεσμό, παραθέτεις πράγματα που δεν ισχύουν. Πέρα από τη στέγαση(που αναλόγως το μέρος ο θεός να την κάνει), τα άλλα 2 είτε είναι ανύπαρκτα είτε ισχύουν ανά περίπτωση-μέρος. Αυτό με την θέρμανση μάλλον το πες για να γελάσουμε. Από 6 στρατόπεδα πέρασα, μόνο στο 1 δεν υπήρχε ποτέ κανένα πρόβλημα. Και υπήρχαν περιπτώσεις που ούτε ζώα να 'μασταν. Για το υπερβολικό φαγητό τι να πω. 2 φορές ζήτησα δεύτερη μερίδα, ποτέ δεν πήρα. Επίσης, στο 80% των περιπτώσεων δεν υπήρχε ποτέ το πρόγευμα ή πως το λένε.
20 λεπτά ο καφές που έκανε ακριβώς? 70 - 80 λεπτά (έχω ακούσει και για 1 ευρώ) και οι καψιμιτζίδες είχαν εντολές να βάζουν μισή κουταλιά καφέ. ΜΙΣΗ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΚΑΦΕ! Εξιδανικεύεις πράγματα και καταστάσεις. Και δεν παίζει να είμαι ο μόνος που έζησε τα παραπάνω, αλλά η πλειοψηφία.

Ο καφές κοστίζει 20 λεπτά γιατί πωλείται στο κόστος αν στον χρεώνουν 1 ευρώ μπορείς να βγεις στην αναφορά παραπονούμενος. Αν βγείτε 5-6 άτομα και συνεχίσετε να βγαίνετε κάθε μέρα και το πιο λαμόγιο διοικητή να έχετε θα μαζευτεί γιατί θα φοβηθεί μην πάρει έκταση το θέμα. Εμείς κάναμε το ίδιο σε διοικητή που έκλεβε από τις μερίδες στο φαγητό.


Τα παραπάνω 2000 ευρώ που θα μπορούσε να παίρνει ο φαντάρος είναι μια υπόθεση. Όπως και το που θα τα ξοδεύει. Αυτό που δεν είναι υπόθεση είναι: ισοθερμικά, φανελάκια παραλλαγής, + πολλα εσώρουχα, πιθανώς γάντια-κασκολ-σκούφος, λουκέτα, φακος, πατοι, ξυριστικά και οτιδήποτε άλλο ξεχνάω και μπορεί να προκύψει. Τα λογικά και πολλά έξοδα που θα γίνουν στις εξόδους και τις ημέρες των αδειών. Ενημερωτικά να σου πω πως έσκαγα 30 ευρώ, μόνο για να με πάει (αναγκαστικά) το ταξί από την Ορεστιάδα στο στρατόπεδο που βρισκόμουν! 8,70, παρ' τα και βγάλε τα πέρα!

Όταν κατατάσσεσαι παίρνεις ένα χαρτάκι με όλο τον εξοπλισμό που σου έχει χορηγηθεί. Ο οποίος περιλαμβάνει παραλλαγές, εσώρουχα, μπουφάν κ.ο.κ. Τα οποία είναι αρκετά για να τη βγάλεις. Αν σου λείπει κάτι από αυτά το αναφέρεις και είναι υποχρεωμένοι να στο χορηγήσουν.

Πέρα από όοοολα αυτά, νομίζω θα συμφωνήσουμε οι περισσότεροι ότι, από θαύμα δεν γίνονται περισσότερα ατυχήματα, εξαιτίας κυριολεκτικά εγκληματικών ενεργειών από στελέχη και αξιωματικούς ή και από άτομα τα οποία έχουν θέματα (νοητικά, ψυχολογικά ή δεν ξέρω και γω τι) και παρ' όλα αυτά, κρατούν όπλα.
Κάλυψη απόκρυψη: "έχει κανείς κανένα θέμα?" ρωτάει ο αξιωματικός, για να πασαλειφτούμε με λάσπες.
"Εγώ" λέει ένα παιδί, "αλλά δεν γνωρίζω που ακριβώς"
"Δεν πειράζει, θα το μάθεις αργότερα"
Όντως το έμαθε, αφού το βράδυ στον ύπνο έπαθε αναφυλαξία και τον τρέχανε.

Πυρ και κίνηση: παρουσιάζομαι μπροστά στον διοικητή λίγο πριν την άσκηση για λογαριασμό φίλου, ο οποίος ήταν στα όρια της λιποθυμίας, αλλά αρκετά ψαρομένος, για να μιλήσει ο ίδιος.
"Κύριε διοικητά, ο τάδε ψήνεται στο πυρετό, δεν είναι σε θέση να εκτελέσει την άσκηση"
"Πόσο πυρετό έχει?"
Εγω: "δεν γνωρίζω κ. διοικητά, δεν υπάρχει θερμόμετρο στο στρατόπεδο(!), αλλά φαίνεται, δεν είναι καλα".
Ηλίθιος: " μια χαρά είναι"
Γίνεται η άσκηση, μετά το παιδί νομίζαμε θα μας μείνει στα χέρια. Το τρέχουν στο πιο κοντινό νοσοκομείο και 40-40μισο πυρετο! Στο ίδιο στρατόπεδο, με τον ίδιο ηλίθιο -προφανώς- διοικητή, πρίν 2 μήνες είχε αυτοκτονήσει ένα παιδί. Όλα καλά, όλα ανθηρά όμως. Ούτε ΕΔΕ ούτε τίποτα.

Δεν νομίζω να έγραψα κάπου ότι δεν υπάρχει μεγάλος αριθμός μονίμων που είναι φύρα, όπως ακριβώς υπάρχει και μεγάλος αριθμός συμπολιτών μας που είναι φύρα. Αυτό τι σχέση έχει με τον θεσμό? Αυτό είναι πρόβλημα του στρατού και της Ελλάδας γενικότερα όχι του θεσμού της στράτευσης? Εν τέλει η εναλλακτική σου ποια είναι ακριβώς? Μισθοφορικός στρατός? Πως θα αλλάξει αυτό το γεγονός πως πάλι οι μισοί και παραπάνω θα είναι εντελώς φύρα ενώ θα ανέβει κατά πολύ και η φορολογία? Ή το θέμα είναι να μην υπάρχει στράτευση για να μην πάω εγώ κι εσύ και για τα άλλα δε γαμιέται δε μας αφορούν?

Τώρα εντάξει, όποιος γενικά περίμενε ξενοδοχείο 5 αστέρων θα απογοητευτεί τραγικά από τις συνθήκες του στρατού ιδιαίτερα σε ορισμένα στρατόπεδα του Έβρου. Αλλά για να κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, κάποιοι πριν από εμάς ανέβηκαν Πίνδους, πάθανε κρυοπαγήματα, χάσανε άκρα ή και τη ζωή τους για να έχουμε τώρα ένα κράτος εμείς με τα όποια του προβλήματα. Λίγο τραγικό δεν είναι νομίζεις μπροστά στη θυσία των άλλων να γκρινιάζει κανείς επειδή δεν έχει αρκετά να βγει εξοδούχος και δεν έχει δεύτερη μερίδα φαί? Γιατί δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις, αλλά υποτίθεται πως πας στρατό. Υποτίθεται πως εν δυνάμει μπορείς να βρεθείς σε κατάσταση μάχης όπου θα έχεις να αντιμετωπίσεις πολύ χειρότερες καταστάσεις από αυτές της θητείας. Αν δηλαδή έχεις να φας τρεις μέρες, βρίσκεσαι στους μείον 25 στο ύπαιθρο και ο αντίπαλος βρίσκεται στην ομίχλη και δεν ξέρεις από θα σου έρθει η σφαίρα, ενώ έχεις διαταγές να κρατήσεις το πόστο σου πάσει θυσία (δηλαδή να πεθάνεις) τι θα κάνεις? Αυτή ήταν η κατάσταση σε αρκετές περιπτώσεις στην διάρκεια του Β Παγκοσμίου και σε όλη την ιστορία γενικότερα.

Δεν ωραιοποιώ εγώ λοιπόν καταστάσεις. Εσύ τις τραγικοποιείς.
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ο καφές κοστίζει 20 λεπτά γιατί πωλείται στο κόστος αν στον χρεώνουν 1 ευρώ μπορείς να βγεις στην αναφορά παραπονούμενος. Αν βγείτε 5-6 άτομα και συνεχίσετε να βγαίνετε κάθε μέρα και το πιο λαμόγιο διοικητή να έχετε θα μαζευτεί γιατί θα φοβηθεί μην πάρει έκταση το θέμα. Εμείς κάναμε το ίδιο σε διοικητή που έκλεβε από τις μερίδες στο φαγητό.




Όταν κατατάσσεσαι παίρνεις ένα χαρτάκι με όλο τον εξοπλισμό που σου έχει χορηγηθεί. Ο οποίος περιλαμβάνει παραλλαγές, εσώρουχα, μπουφάν κ.ο.κ. Τα οποία είναι αρκετά για να τη βγάλεις. Αν σου λείπει κάτι από αυτά το αναφέρεις και είναι υποχρεωμένοι να στο χορηγήσουν.



Δεν νομίζω να έγραψα κάπου ότι δεν υπάρχει μεγάλος αριθμός μονίμων που είναι φύρα, όπως ακριβώς υπάρχει και μεγάλος αριθμός συμπολιτών μας που είναι φύρα. Αυτό τι σχέση έχει με τον θεσμό? Αυτό είναι πρόβλημα του στρατού και της Ελλάδας γενικότερα όχι του θεσμού της στράτευσης? Εν τέλει η εναλλακτική σου ποια είναι ακριβώς? Μισθοφορικός στρατός? Πως θα αλλάξει αυτό το γεγονός πως πάλι οι μισοί και παραπάνω θα είναι εντελώς φύρα ενώ θα ανέβει κατά πολύ και η φορολογία? Ή το θέμα είναι να μην υπάρχει στράτευση για να μην πάω εγώ κι εσύ και για τα άλλα δε γαμιέται δε μας αφορούν?

Τώρα εντάξει, όποιος γενικά περίμενε ξενοδοχείο 5 αστέρων θα απογοητευτεί τραγικά από τις συνθήκες του στρατού ιδιαίτερα σε ορισμένα στρατόπεδα του Έβρου. Αλλά για να κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, κάποιοι πριν από εμάς ανέβηκαν Πίνδους, πάθανε κρυοπαγήματα, χάσανε άκρα ή και τη ζωή τους για να έχουμε τώρα ένα κράτος εμείς με τα όποια του προβλήματα. Λίγο τραγικό δεν είναι νομίζεις μπροστά στη θυσία των άλλων να γκρινιάζει κανείς επειδή δεν έχει αρκετά να βγει εξοδούχος και δεν έχει δεύτερη μερίδα φαί? Γιατί δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις, αλλά υποτίθεται πως πας στρατό. Υποτίθεται πως εν δυνάμει μπορείς να βρεθείς σε κατάσταση μάχης όπου θα έχεις να αντιμετωπίσεις πολύ χειρότερες καταστάσεις από αυτές της θητείας. Αν δηλαδή έχεις να φας τρεις μέρες, βρίσκεσαι στους μείον 25 στο ύπαιθρο και ο αντίπαλος βρίσκεται στην ομίχλη και δεν ξέρεις από θα σου έρθει η σφαίρα, ενώ έχεις διαταγές να κρατήσεις το πόστο σου πάσει θυσία (δηλαδή να πεθάνεις) τι θα κάνεις? Αυτή ήταν η κατάσταση σε αρκετές περιπτώσεις στην διάρκεια του Β Παγκοσμίου και σε όλη την ιστορία γενικότερα.

Δεν ωραιοποιώ εγώ λοιπόν καταστάσεις. Εσύ τις τραγικοποιείς.
20 λεπτά δεν το είδα και δεν το άκουσα ποτέ και πουθενά. Όπως είπε και ο συμφορουμίτης μάς, από 50 εως 80 λεπτά. Εδώ ο άλλος έκανε ολόκληρη άσκηση με 40 πυρετό ενώ εγώ ο ίδιος παρουσιάστηκα στον διοικητή και εδώ μιλάμε για τα λεφτά στο καφέ. Ξες πολύ καλά πως δημιουργείται ένα είδος "μαφιόζικου", ψυχολογικού πολέμου που έμμεσα ή και άμεσα σου λένε "όποιος έχει πρόβλημα και μιλήσει, θα τον λιώσουμε, θα τον τελειώσουμε".

Τότε είναι πιθανόν να έβαζαν και βύσμα και να μάλωναν για το ποιος θα πρωτπάει στο πόλεμο, αλλά άλλες συνθήκες, άλλη η σχέση κράτους-πολίτη, άλλες νοοτροπίες.
Εν ετει 2020 και σε συνθήκες οικονομικής κρίσης, δεν γίνεται να έχεις υποχρεωτική στράτευση 9 μήνες, να σκέφτεσαι 12 και να μου δίνεις 8,70 ευρώ το μήνα. Και στη Δανία γίνεται κάτι παρόμοιο. Δεν είναι υποχρεωτική, γίνεται ένας είδος κλήρωσης κι αν σε επιλέξουν, πρέπει να πας. Όμως, είναι για 4 μήνες και δίνουν κάτι λιγότερα απ' τον βασικό τους κάτι πάνω από 1500 , κάτι λιγότερο από 2000. Ας κάνουν κάτι παρόμοιο και δω.
Θέλουν υποχρεωτική θητεία? 4 μήνες και 500-550 το μήνα.Α, και εννοείται και φυσιολογικούς αξιωματικούς και διοικητές που να βλέπουν πιο ανθρώπινα τα πράγματα και όχι ψυχάκιδες.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα αυτά με τους ψυχολογικούς πολέμους είναι λίγο παπάντζες που σας λένε για να το βουλώνετε. Κανένας δεν πρόκετια να σε "λιώσει" γιατί κανένας δεν μπορεί να σου κάνει κάτι που αντιβαίνει στη στρατιωτική νομοθεσία, ούτε ο διοικητής σου. Αν συμβεί κάτι τέτοιο πας παραπονούμενος σε ταξίαρχο και γενικά μπορείς να το τραβήξεις όσο θέλεις το θέμα και ο μόνος που θα χάσει είναι ο μόνιμος γιατί εσύ σε 9 μήνες γεια σας, ενώ αυτουνού είναι η καριέρα, οπότε κανένας από αυτούς τους νταήδες δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα απολύτως αν δεις απέναντι του άτομο που ξέρει τι του γίνεται και δεν φοβάται να το τραβήξει.

Γιατί συγκρίνεις την Ελλάδα με την Δανία και όχι με την Τουρκία ή το Ισραήλ ας πούμε? Έχουμε την οικονομία της Δανίας, το κράτος της, ή τους γείτονες της?
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Συγκρίνω Ελλάδα Δανία, γιατί ξέρω από 2ο χέρι τι γίνεται εκεί (είχα πάει και έχω μιλήσει με ντόπιους). Για τις άλλες όχι. Επίσης, είναι 2 δυτικές χώρες. Οκ, εμείς σε εισαγωγικά και λίγο απ' όλα. Επειδή δεν είμαστε ίδιες οικονομίες, γι' αυτό ανέφερα και αντίστοιχους μισθούς. Και δεν θα μπορούσα να μας συγκρίνω με Τουρκία και Ισραήλ για πολλούς λόγους.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κοίτα αυτά με τους ψυχολογικούς πολέμους είναι λίγο παπάντζες που σας λένε για να το βουλώνετε. Κανένας δεν πρόκετια να σε "λιώσει" γιατί κανένας δεν μπορεί να σου κάνει κάτι που αντιβαίνει στη στρατιωτική νομοθεσία, ούτε ο διοικητής σου. Αν συμβεί κάτι τέτοιο πας παραπονούμενος σε ταξίαρχο και γενικά μπορείς να το τραβήξεις όσο θέλεις το θέμα και ο μόνος που θα χάσει είναι ο μόνιμος γιατί εσύ σε 9 μήνες γεια σας, ενώ αυτουνού είναι η καριέρα, οπότε κανένας από αυτούς τους νταήδες δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα απολύτως αν δεις απέναντι του άτομο που ξέρει τι του γίνεται και δεν φοβάται να το τραβήξει.

Γιατί συγκρίνεις την Ελλάδα με την Δανία και όχι με την Τουρκία ή το Ισραήλ ας πούμε? Έχουμε την οικονομία της Δανίας, το κράτος της, ή τους γείτονες της?

Αν
Αν δεν ψάρώσεις και Αν τον τρέξεις και Αν πας σε ανωτέρους και είναι κι εκείνοι με τη σειρά τους σωστοί αλλιώς μόνο με βύσμα κάνα συνταγματάρχη, τοτε ναι συμβαίνει αυτό που λες. Και αυτά μόνο σε νορμαλ στρατόπεδα ούτε να το σκέφτεσαι να το τολμήσεις σε τίποτα ειδικές δυνάμεις ή εύζωνες τη γάμησες

ο μέσος φαντάρος όμως δεν θα το κάνει αυτό, θα υποθέσει πολύ λογικά πως αυτός που είναι 20 χρόνια εκεί μέσα έχει ένα λόγο που τον βάζει να κάνει ό,τι κανει και ξέρει 5 πράματα παραπάνω για το πώς δουλεύουν τα πράματα. Ναι ξέρω, εσύ δεν θα σκεφτοσουν έτσι, δε μασάς από τέτοια, γνωρίζεις τη στρατιωτική νομοθεσία απ' έξω, θα τους έτρεχες θα τους έδειχνες. Αλλά ας είμαστε λίγο ρεαλιστικοί.

Η νομοθεσία υπάρχει για όσο υπάρχουν μάτια και αυτιά. Και τα λέμε αυτά με δεδομένο πως τη στιγμή που μιλάμε υπάρχουν κάποιοι μαθητές/φοιτητές εκεί έξω που έχοντας επίσης πλήρη επίγνωση του νόμου και των δικαιωμάτων τους τρώνε ξύλο στη ΓΑΔΑ από κάτι random χοιρινά.

Ο καλύτερος τρόπος στο στρατό να διεκδικήσεις το δίκιο σου έχει όνομα και λέγεται δίκτυο σπάρτακος. Αυτήν την γλώσσα την καταλαβαίνουν.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν
Αν δεν ψάρώσεις και Αν τον τρέξεις και Αν πας σε ανωτέρους και είναι κι εκείνοι με τη σειρά τους σωστοί αλλιώς μόνο με βύσμα κάνα συνταγματάρχη, τοτε ναι συμβαίνει αυτό που λες. Και αυτά μόνο σε νορμαλ στρατόπεδα ούτε να το σκέφτεσαι να το τολμήσεις σε τίποτα ειδικές δυνάμεις ή εύζωνες τη γάμησες

ο μέσος φαντάρος όμως δεν θα το κάνει αυτό, θα υποθέσει πολύ λογικά πως αυτός που είναι 20 χρόνια εκεί μέσα έχει ένα λόγο που τον βάζει να κάνει ό,τι κανει και ξέρει 5 πράματα παραπάνω για το πώς δουλεύουν τα πράματα. Ναι ξέρω, εσύ δεν θα σκεφτοσουν έτσι, δε μασάς από τέτοια, γνωρίζεις τη στρατιωτική νομοθεσία απ' έξω, θα τους έτρεχες θα τους έδειχνες. Αλλά ας είμαστε λίγο ρεαλιστικοί.

Η νομοθεσία υπάρχει για όσο υπάρχουν μάτια και αυτιά. Και τα λέμε αυτά με δεδομένο πως τη στιγμή που μιλάμε υπάρχουν κάποιοι μαθητές/φοιτητές εκεί έξω που έχοντας επίσης πλήρη επίγνωση του νόμου και των δικαιωμάτων τους τρώνε ξύλο στη ΓΑΔΑ από κάτι random χοιρινά.

Ο καλύτερος τρόπος στο στρατό να διεκδικήσεις το δίκιο σου έχει όνομα και λέγεται δίκτυο σπάρτακος. Αυτήν την γλώσσα την καταλαβαίνουν.

Ναι, στη ζωή πρέπει να ξέρεις να διεκδικείς το δίκιο σου και να τραβάς το σχοινί όταν πρέπει, καθώς και να γνωρίζεις το νόμο. Αν δεν τα κάνεις αυτά βγεις χαμένος στην ζωή γενικότερα, όχι μόνο στο στρατό. Το μόνο που μπορεί να σου παρέχει το κράτος είναι νομική κατοχύρωση, η οποία στον στρατό υπάρχει. Αν δεν μιλάς δεν μπορεί να γίνει κάτι.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1)Όλοι λέμε και γνωρίζουμε ότι αν δεν έχεις τουλάχιστον 2000 Ε καβάτζα(το ποσό αυτό για έναν σε μικρή ηλικία χωρίς πολλά άλλα έξοδα), με τα ψίχουλα που παίρνεις από την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ στρατιωτική θητεία δεν μπορείς να βγάλεις την θητεία οικονομικά με τίποτα. Οπότε, τα έξοδα αυτά τα αναλαμβάνει για άλλη μια φορά η οικογένεια, η οιποία πόσο να αντέξει άλλο; Και πείτε μου, όπως λειτουργεί σήμερα ο στρατός στην Ελλάδα, αν δεν έχεις λεφτά στην άκρη, πώς θα εκπληρώσεις την στρατιωτική θητεία και το σημαντικότερο, πώς θα μπορέσεις να ενταχθείς μετά στην αγορά εργασίας , η οποία απαιτεί προϋπηρεσία από το πουθενά, μεταπτυχιακά και νεαρή ηλικία;

2)Εγώ ακόμη και να ήθελα να εκπληρώσω την στρατιωτική μου θητεία για τους παραπάνω λόγους, θα προσπαθήσω να την αποφύγω, ειδικά αναζητώντας την επαγγελματική μου τύχη στο εξωτερικό (μιας και εδώ οι ευκαιρίες είναι ελάχιστες και μόνο για όσους έχουν τα ''κονέ'')
1)Όπως είπε και ο hack3r και πιο πριν λύσεις υπάρχουν ΚΑΙ γι' αυτούς που δεν έχουν λεφτά και γουστάρουν εξόδους κ.λπ. (Δ.Ε.Α. και ΕΛ.ΔΥ.Κ. οι πιο συνήθεις και διαδεδομένες)...αλλά είπαμε, το να το παίξεις άρρωστος και να περιμένεις δύο χρόνια μέχρι να πάρεις το γιωτόχαρτο (γι' αυτά τα δύο χρόνια αναβολής/αναμονής βέβαια δε μας λένε τίποτα οι εξυπνούληδες overachievers που δε θέλουν "να χάνουν το χρόνο τους στο στρατό":whistle:) είναι πιο εύκολο και βολικό!;)

2)Αν "φοβάσαι" και δε μπορείς ν' αντέξεις μερικούς μήνες σ' ένα απολύτως ασφαλές περιβάλλον όπως είναι ο Ελληνικός στρατός (όπου και τελείως άφραγκος να μείνεις δεν τρέχει κάστανο κ.λπ.), πιστεύεις πραγματικά ότι θ' αντέξεις να φύγεις και να ζήσεις σε μια ξένη χώρα όπου θα ξεκινήσεις (ΑΝ το πετύχεις κι αυτό) από το μηδέν στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα;:rolleyes:
Ούτε καν...το μόνο ελαφρυντικό που σου δίνω είναι η ηλικία σου κι ότι δε μπορείς ν' αντιληφθείς ακόμη ορισμένα πράγματα!
Τεχνικά, το Σύνταγμα αναγνωρίζει την υποχρέωση να υπηρετούν οι άρρενες (!) πολίτες την πατρίδα και ο νόμος καθορίζει πώς αυτό γίνεται με δύο τρόπους:
  1. Στρατιωτική θητεία.
  2. Εργασία σε υπηρεσίες του δημοσίου σε περίπτωση ιδεολογικής/θρησκευτικής αντίρρησης στο πρώτο.
Δεν είναι υποχρεωτική η στρατιωτική θητεία δια νόμου, απλά οι συγκυρίες την κάνουν την πιο συχνά προτιμώμενη επιλογή.
Και το "2" θητεία είναι και μπράβο σε όσους το επιλέγουν γιατί είναι μεγαλύτερο ζόρι από τη στρατιωτική!
Και φυσικά πρέπει κάποια στιγμή η θητεία αυτή να γίνει υποχρεωτική ΚΑΙ για τις γυναίκες...ως πότε στα δικαιώματα ίσοι και στις υποχρεώσεις "λιγότερο ίσοι";:rolleyes:
Πρώτον, πιστεύεις ότι αυτές οι θέσεις δίνονται στον κάθε τυχαίο που δεν έχει τα ''κονέ'' του; Και δεύτερον, τα 8 ευρώ τον μήνα (ένα ποσό ιδιαίτερα εξευτελιστικό, σε επίπεδο εργασίας σε τριτοκοσμικές χώρες) είναι τελείως μη αποδεκτά σαν ποσό. Και 200 ευρώ τον μήνα να ήταν το ποσό είναι πολύ χαμηλό, όμως τουλάχιστον ένα τέτοιο ποσό είναι πιο ''νορμάλ''. Και αν θεωρείς τα 220 περίπου ευρώ τον μήνα που θα πρέπει να παρέχει η οικογένεια επιπλέον σε ένα μεμονωμένο παιδί, ζεις σε άλλον κόσμο. Ψάξε μόνο τις συνθήκες και τις οικονομικές απολαβές στρατών σε άλλες χώρες της Ε.Ε. ,ακόμα και σε χώρες όπως η Εσθονία και η Λιθουανία και θα καταλάβεις πόσο πίσω είμαστε.
Δ.Ε.Α. και ΕΛ.ΔΥ.Κ. πάει οποιοσδήποτε έχει σωματική ικανότητα Ι1 και Ι2 (ένοπλος δηλαδή)...ούτε "κονέ" ούτε τίποτα από τις μπούρδες που γράφεις όντας πλήρως ανενημέρωτος γι' αυτό το θέμα!
Απλώς επειδή τα περισσότερα νέα παιδιά στην Ελλάδα έχουν μυαλά σαν τα δικά σου από το να πάρουν ευθύνες εντός του στρατού ως έφεδροι αξιωματικοί κ.λπ. και γενικότερα να ζοριστούν λίγο παραπάνω απ' το μέσο στρατιώτη για να βγάλουν δικό τους χρήμα (ή απλά να κάτσουν στ' αυγά τους για να μην επιβαρύνουν τους δικούς τους) προτιμούν το χαρτζιλίκι απ' το μπαμπά και τη μαμά...το οποίο "απαιτούν" μάλιστα γιατί "είναι πλέον ενήλικες κι έχουν ανάγκες", "γιο ήθελες, πλήρωνε τώρα" κ.λπ.
όχι ισα ίσα κάνουν κρα για ΔΕΑ πλέον γιατί δεν πάει κανείς γύρω στα 750 ευρώ παίρνουν αν δε κάνω λάθος αλλά φυσικά δεν αξίζει με καμία παναγία εκτός κι αν δεν έχεις στον ήλιο μοίρα και θες το μισθό

ΕΛΔΥΚ ίσως είναι καλή περίπτωση βλέπεις και Κύπρο
Δ.Ε.Α. παίρνει μαζί με τα διάφορα επιδόματα (παραμεθορίου αν είναι, οδοιπορικά, υπηρεσίες κ.λπ.) 650€-750€ καθαρά το μήνα ως Ανθυπασπιστής και 850€-950€ ως Ανθυπολογαχός (προς το τέλος της θητείας του)...αν προσθέσεις σε αυτά τη δωρεάν ασφάλιση (ένσημα και περίθαλψη) και το δωρεάν φαγητό εντός του στρατοπέδου δεν είναι καθόλου άσχημα λεφτά όταν ως μηχανικός π.χ. σε μια καλή εταιρία στην Ελλάδα δύσκολα ξεκινάς πλέον με παραπάνω από 700€-800€ μικτά!
Έχει το αρνητικό ότι κάνεις κάποιους μήνες παραπάνω θητεία (5 αν δεν κάνω λάθος) αλλά όπως και να το κάνουμε, άλλη ποιότητα θητείας μετά (κι ας μη σε λογαριάζουν πλέον ως "κανονικό" αξιωματικό όπως παλιότερα)...προσωπικά αν δεν είχα δουλειά κι εργοδότη να με περιμένει θα πήγαινα!

Κι ΕΛ.ΔΥ.Κ. είναι καλά αφού παίρνεις ένα σεβαστό ποσό κάθε μήνα ικανό να καλύψει έξοδα εκτός στρατοπέδου (250€ περίπου κι αν είσαι τυχερός και σου κάτσει για δεκανέας παίρνεις κι άλλα 100€ καπέλο μηνιαίως) συν ότι κερδίζεις και αρκετές μέρες παραπάνω άδειες απ' ότι ένας απλός στρατιώτης κι όλα αυτά χωρίς την παραπανήσια θητεία κι εκπαίδευση ενός Δ.Ε.Α.!
Συγκρίνω Ελλάδα Δανία, γιατί ξέρω από 2ο χέρι τι γίνεται εκεί (είχα πάει και έχω μιλήσει με ντόπιους). Για τις άλλες όχι. Επίσης, είναι 2 δυτικές χώρες. Οκ, εμείς σε εισαγωγικά και λίγο απ' όλα. Επειδή δεν είμαστε ίδιες οικονομίες, γι' αυτό ανέφερα και αντίστοιχους μισθούς. Και δεν θα μπορούσα να μας συγκρίνω με Τουρκία και Ισραήλ για πολλούς λόγους.
Η οικονομική κατάσταση των δύο κρατών είναι το τελευταίο πράγμα που έχει σημασία σ' αυτές τις περιπτώσεις...και ξεβράκωτος να είσαι αν έχεις γείτονα τον Τούρκο θα κάνεις το σκατό σου παξιμάδι για να ενισχύσεις την άμυνά σου!
Ο Δανός δεν έχει γείτονες ούτε Τούρκους ούτε Βαλκάνιους...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top