• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Mε το ρεκόρ των 13 χιλιάδων νέων εμβολιασμών σήμερα είμαστε κοντά στο 64,5%
1636059661258.png
 

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Μα δεν είπα τίποτα για ανοσία αγέλης, είπα ότι πρέπει να ανοσοποιηθούμε (να αναπτύξουμε κάποιο βαθμό ανοσίας) ώστε να μην πέφτουμε σαν τα κοτόπουλα κάθε χειμώνα. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Ούτε για τη γρίπη έχουμε ανοσία αγέλης, αλλά επειδή ερχόμαστε σε επαφή με τον ιό της γρίπης εδώ και πολλά χρόνια, και κάνουμε εμβόλια, οι περισσότεροι έχουμε μια μικρή ανοσία απέναντι σε κάθε καινούρια μετάλλαξη. Ενώ ο κορωνοϊός χτυπάει σε παρθένο έδαφος, το ανοσοποιητικό μας δεν τον αναγνωρίζει αμέσως και έτσι αργεί να αντιδράσει... με τα γνωστά αποτελέσματα....

Ανοσία αγέλης είναι όταν ένα αρκετά μεγάλο μέρος της κοινότητας έχει αναπτύξει ανοσία σε μια ασθένεια (συνήθως μέσω εμβολιασμού) με αποτέλεσμα ο ιός να μην μπορεί να περάσει από άτομο σε άτομο, και έτσι δεν δημιουργούνται επιδημίες. Δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο με φυσική νόσηση από ιούς που δεν προσδίδουν μόνιμη ανοσία. Ακόμα και η Σουηδία, που έκανε φιλότιμες προσπάθειες να το επιτύχει, στο τέλος βασίστηκε στα εμβόλια.

Τον Γάκη τον ήξερες και πριν δεις τη συνέντευξη; Γιατί εγώ τον παρακολουθούσα πολύ καιρό στο Facebook και ενώ στην αρχή φαινόταν να ξέρει τι λέει, στη συνέχεια άρχισε να παραλληρεί. Όταν κάποια φορά εξέφρασα μια διαφωνία με κάτι που είπε, απλά με μπλόκαρε. Έτσι κατάλαβα και γιατί κανείς δεν διαφωνούσε μαζί του, ό,τι κουλαμάρα και να έλεγε. Τέλος πάντων, δεν νομίζω πως στους ιατρικούς κύκλους χαίρει ιδιαίτερης εκτίμησης.

Εγώ πάντως σήμερα για να πάρω κάτι ιατρικές εξετάσεις έδωσα ταυτότητα, ημερομηνία γέννησης και ΑΜΚΑ, και είμαι σίγουρη πως η κοπέλα που τα ζήτησε στη γραμματεία της Βιοιατρικής δεν ήταν αστυνομικός.

Ευχαριστω που διευκρινιζεις σε τι αναφεροσουν.

Κοιταξε δεν παρακολουθω το φβ για τετοια θεματα, ουτε λαιβς που γινοται. Προσωπικα παρακολουθησα μια συνεντευξη 1 ωρα και 50 λεπτα και αυτα που ακουσα απο τον συγκεκριμενο με καλυψαν, διοτι τεκμηριωνονται με βαση επιστημονικων δεδομενων, περα των αποψεων του για τους λογους που γινεται ο μαζικος εμβολιασμος οπου ναι ειναι η προσωπικη του αποψη.

Αυτα που λεει τα λενε και αλλοι επιστημονες οπως ο Ιωαννιδης που ειναι επιδημιολογος διεθνους βεληνεκους.

Παρ'ολα αυτα, δεν θεωρω οτι και ο ιδιος λεει κατι ακραιο η κατι που δεν αποδεικνυεται με βαση τα υπαρχοντα δεδομενα η τελος παντων ακομη και οι προβληματισμοι που παραθετει προκυπτουν ευλογα απο τα οσα βλεπουμε να συμβαινουν και θα μπορουσαν καλλιστα να βγουν αλλοι να τα καταρριψουν εαν δεν ισχυουν. Δεν ξερω γιατι δεν δινεται βημα και σε αυτους να ακουγεται η αποψη τους στα ΜΜΕ αλλα και στις κρατικες αρχες οπου παιρνονται αποφασεις για την διαχειριση της πανδημιας, ετσι ωστε να υπαρξει συζητηση οπου ολες οι αποψεις εισακουγονται.

Δεν ξερω τι παραλλειρημα μπορει να ειδες στο λαιβ του και σε τι τονο εκφραστηκες και εγινε αυτο. Αν οντως συνεβη ειναι απαραδεκτο.

Παντως και αυτος καταληγει πως η λυση δεν ειναι ο μαζικος εμβολιασμος ετσι στα τυφλα ,αλλα η λογικη χρηση του σκευασματος σε οσους το εχουν αναγκη, εφοσον αυτη προκυψει μετα απο ελεγχο γιατρου, πραγμα που δεν μου ακουγεται παραλογο προσωπικα και τασσομαι υπερ. Δεν ειναι δηλαδη κατα του εμβολιασμου αλλα κατα της αλογιστης χρησης του.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Θα κάνουν ράπιντ τεστ και για να πάνε εκκλησία; Τα ύστερα του κόσμουυυυυυυυυ


Θα ελέγχουν οι νεωκόροι τα ράπιντ στην είσοδο των Ναών;

 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,627 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος για εντός schengen γιατί έχω κάνει πτήσεις με αλλαγή χώρας που δεν την έδειξα πότε, έχω κάνει άλλες που την έδειξα κι έχω κάνει και πτήσεις ελλάδας που την έδειξα ενώ δεν περίμενα να χρειάζεται.

Πέραν αυτού πάντως, υποθέτω και σε άλλες περιπτώσεις χρειάζεται η ταυτοπροσωπία σου.
Θυμάμαι να δείχνω ταυτότητα σε ξενοδοχεία/hostels πχ, hell την έχω δείξει ακόμα και σε θέατρο που είχα πρόσκληση. Και βασικά θυμάμαι ότι έβγαλα όπως πολλοί ταυτότητα στα 10βάλε γιατί ήθελα να δώσω lower τώρα που το σκέφτομαι. :P
Γενικά σε κάποιες συναλλαγές, αυτός που σου πουλάει έχει ως όρο το "προσωπικό" του πράγματος και θέλει ταυτοπροσωπία.
Αν αυτή μπορεί να αποδειχθεί και με κάτι διαφορετικό από ταυτότητα/διαβατήριο/δίπλωμα στην ελλάδα, δεν το γνωρίζω. Υποθέτω πάντως πως όσοι τη ζητάνε θα είναι νομικά καλυμμένοι να το κάνουν, τι σκατά.
Η ταυτοπροσωπία που αφορά την αγορά ενός εισιτηρίου (πχ.αεροπορικό ) έχει να κάνει με την εγκυρότητα της υπηρεσίας που εσύ αγόρασες.
Εσύ αγόρασες το εισιτήριο και το όνομα του επιβάτη είναι το δικό σου. Δεν γίνεται να ταξιδέψει άλλος.
Το ίδιο συμβαίνει και με τις ιατρικές εξετάσεις, το ίδιο συμβαίνει και με την κάρτα διαρκείας, το ίδιο συμβαίνει με όποια υπηρεσία αγοράζεις όπως τα ξενοδοχεία κλπ.

Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με υπηρεσία, διότι ο έλεγχος αφορά το δικό σου πιστοποιητικό. Δεν στο δίνει ο μαγαζάτορας. Αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά, και εδώ έρχεται το καίριο ερώτημα, ποιος επιτέλους επιτρέπεται να ελέγχει τις αστυνομικές ταυτότητες και να έχει πρόσβαση σε προσωπικά δεδομένα όπως το ΑΜΚΑ.

Εξαρτάται. Υπάρχει κάποιος λόγος ή νόμος που με υποχρεώνει να στα δείξω ή απλά βρέθηκες στο δρόμο μου και είπες να κάνεις τον έξυπνο;
Τι φοβάσαι ακριβώς να μας δείξεις το ΑΜΚΑ σου δημόσια ; Εδώ δεν φοβάσαι να το δείξεις στον μαγαζάτορα.
Γιατί δεν δείχνεις και τον αριθμό ταυτότητάς σου και το ονοματεπώνυμο ; Ενώ το δείχνεις στον μαγαζάτορα, έναν τυχαίο πολίτη για να πιστοποιήσει αυτός ότι είσαι εσύ εμβολιασμένος


Αν αύριο σας πούνε να πουλήσετε την μάνας σας, θα βγείτε πρώτοι. Αυτή είναι η κατάπτωσή σας, σε σημείο που επιζητείται την ασφάλεια των προσωπικών σας δεδομένων, αλλά από την άλλη συγχαίρετε όταν τα παραβιάζουν αυτά...και με την θέλησή σας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Θεωρω σωστο το μετρο για Rapid στις εκκλησίες.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,627 μηνύματα.
Όπως βλέπεις κι απ' τις απαντήσεις που πήρες παρακάτω, αν η νομοθεσία το προβλέπει τότε ναι, θα το κάνει!
Γενικώς στην Ελλάδα ακόμη κι αν βγει νόμος που θα επιβάλλει π.χ. το να κυκλοφορούμε ξεβράκωτοι πολλοί θα είναι αυτοί που θα σπεύσουν να "συμμορφωθούν" και που θα σου την πουν κιόλας αν σε δουν έξω ντυμένο!:whatever:
Ακριβώς.
Αλλά πιο πολύ με τρελαίνει η υποκρισία των ίδιων.
Θεωρούν ότι το ΑΜΚΑ δεν είναι σοβαρό προσωπικό στοιχείο ;

Ας σκεφτούν τι μπορεί να κάνει κάποιος με ένα ΑΜΚΑ, αριθμό ταυτότητας και ονοματεπώνυμο.
Ειδάλλως ας κοινοποιήσουν τα i-ban τους εφόσον δεν φοβούνται.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Θα ελέγχουν οι νεωκόροι τα ράπιντ στην είσοδο των Ναών;


Με το συγκεκριμένο θέμα γελάει ο κόσμος γιατί στανταράκι εξαρχής είναι ένα επικοινωνιακό παιχνίδι και για τις δύο πλευρές.
Στην αρχή τα εξαιρέσαμε για να γλείψουμε το θρησκόληπτο κοινό μας. Μας ρώταγαν δημοσιογράφοι και λέγαμε "ανθρώπινη ανάγκη η λατρεία" μπλα μπλα. -> Κούλης σέβεται πίστη (1)
Μετά η εκκλησία έδειξε πόσο μεγάθυμη και προχώ είναι και έβγαλε "εγκύκλιο", η εκκλησία, όχι η κυβέρνηση, που λέει "θέλουμε rapid για να μπεις". -> Εκκλησία σέβεται επιστήμη φάση (2)
Αν πράγματι το προσθέσει και η κυβέρνηση στις ΚΥΑ τελικά (λογικά θα το κάνει), θα έχουμε -> Κούλης τα βάζει και με τους παπάδες και τα καταφέρνει (3).
Αν όχι, βλέπε (1) και (2).

Κούλης δε χάνει σε καμία περίπτωση και εκκλησία δε χάνει γιατί οι πιστοί της ξέρουν ότι δεν έχει σημασία και τι θα πει η σύνοδος στην τελική.
Όλα αυτά για ένα γαμημένο μέτρο που κατά 90% (μην είμαι και υπερβολικός) δεν θα τηρηθεί.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Για να μην χάσουν τους θρησκόληπτους ψηφοφόρους εξαιρούν τις εκκλησίες και μετά η ιερά σύνοδος αποφασίζει να εφαρμόσει κάτι που είναι κοινή λογική. Οτι να ναι.
Στιγμιότυπο οθόνης 2021-11-05 004149.png
Στιγμιότυπο οθόνης 2021-11-05 002732.png
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Η διαφορά είναι ουσιώδης.

Η κυβέρνηση αποφασίζει να είναι υποχρεωτικό = πρέπει να υπάρχει έλεγχος από κάποιον στην είσοδο, να γίνονται έλεγχοι από κρατική αρχή ότι τηρείται και να πέφτουν πρόστιμα σε παραβάτες αν δεν τηρείται. Μια περίπτωση να υπήρχε με πρόστιμα να πέφτουν μέσα σε εκκλησία θα γινόταν ξεσηκωμός από διάφορους οπότε έλεγχοι δεν θα γίνονταν και θα ήταν όλοι εκτεθειμένοι.

Η εκκλησία προτρέπει/καλεί τους πιστούς = σύσταση. Δηλαδή κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να ελέγξει οτιδήποτε και κανένας δεν είναι έστω τυπικά υποχρεωμένος να έχει τεστ για να μπει. Η εκκλησία δείχνει υπεύθυνο πρόσωπο, επιστρέφει στην κυβέρνηση την χάρη και δεν κινδυνεύει να χάσει την πελατεία της.

Τώρα για την ταυτοπροσωπία, η διαφορά κρατικού οργάνου με τον μαγαζάτορα είναι ότι αν σου ζητήσει αστυνομικός ταυτότητα είσαι υποχρεωμένος να την δείξεις ενώ αν στην ζητήσει μαγαζάτορας μπορείς να μην την δείξεις. Αυτός όμως αν δεν την δείξεις είναι υποχρεωμένος να μην σε αφήσει να κάτσεις. Βέβαια και όπου μου έχουν ζητήσει πιστοποιητικό ποτέ δεν μου ζήτησαν ταυτότητα.

Δεν απαγορεύεται να την ζητήσουν όπως δεν απαγορεύεται και ένας τυχαίος στον δρόμο να ζητήσει να του δείξεις την ταυτότητα, να ζητήσει τους κωδικούς για την τράπεζα σου, να ζητήσει τα κλειδιά του σπιτιού σου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Με τα μέτρα που παίρνει η κοινωνία της εκκλησίας, τίθεται σε αμφισβήτηση κατά πόσο η πίστη και η ηλεκτρομαγνητοχημικη δύναμη του θεού σώζει από το ιό. Πώς γίνεται να πιστεύουμε κάπου και να μην υπάρχει ένα θαύμα ενάντια σε έναν φονικό ιό; Γιατί να υποφέρουν άνθρωποι; Υποτίθεται ότι ο θεός του χριστιανισμού είναι ο θεός της ζωής, είναι η πηγή της ατομικής σωτηρίας αλλά; Τι αλλάζει σήμερα;

Γιατί τα ηλεκτρομαγνητοχημικά θαύματα με ψηφιακά εφφέ "Οδύσσειας Ηollywood" σταμάτησαν στην εποχή της Βυζαντινής αυτοκρατορίας; Κάποτε εμφανιζόταν και κανένας άγιος πάνω σε τείχη και έριχνε laser τύπου Θαντερ...θαντερρρρκάτς και έγιναν φλαμπέ οι Άβαροι, Ούνοι, Οστρογότθοι κτλ. Στο Βυζάντιο είχαμε ακτίνες laser ή ωστικά κύματα από θαύματα πολύ πριν η Φωτονική του 20ου αιώνα βάλει τα θεμέλεια μέσω Κβαντομηχανικής.

Με προβληματίζει ότι πλέον Μητροπολίτες στηρίζουν την επιστήμη ως μέσο σωτηρίας απέναντι στην ασθένεια δείχνοντας ότι τελικά η ύπαρξη του θεού είναι μια τελείως ειδική περίπτωση και όχι αυτό που ξέρουμε.

Ο θεός μας τι φύλο έχει; Γιατί λέμε ο θεός και όχι άλλο φύλο εφόσον δεν υπάρχει γενετική προσέγγιση;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαρτάται. Υπάρχει κάποιος λόγος ή νόμος που με υποχρεώνει να στα δείξω ή απλά βρέθηκες στο δρόμο μου και είπες να κάνεις τον έξυπνο;
Κοίτα Νίνα αν έχουν βγάλει πρόστιμο ένα δεκαχιλιαρο και κλείσιμο της επιχείρησης σε περίπτωση ελέγχουν βρεθούν ανεμβολιαστοι στο καταστημα μου ,όχι μόνο θα σταθώ στην πόρτα του μαγαζιού μου και θα κάνω τον αστυνόμο, αλλά και τον μπράβο για να μην περάσεις αν δενεχεις τα απαραίτητα έγγραφα.

Άλλωστε εσύ τον επέλεξες να πας γνωρίζοντας τι ισχύει δε στο επέβαλε κανένας.
Το δικό μου το σπίτι θα καεί έτσι και γινει κάτι και κλείσει το μαγαζί μου όποτε εφόσον το ίδιο το κράτος με αναγκάζει να το κάνω, θα το κάνω.

Αυτή είναι η λογική πλέον και όχι να κάνουνε τους μπαμπούλες.
Κανένας δεν είναι ευχαριστημένος και ούτε έχει όρεξη να κάνει τον αστυνόμο σε πελάτη του που μάλιστα μπορει να έχει σχέσεις χρονών..

Πάλι τα πράγματα μονόπλευρα τα βλέπουμε.
Άλλωστε εγώ θα προτιμήσω να παω σε ενα μαγαζί που όντως κάνει ελέγχους από κάποιον άλλον εξυπνάκια που κάνει τα στραβά μάτια και βγαίνω εγω ο βλακας της υπόθεσης στην τελική..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ειδάλλως ας κοινοποιήσουν τα i-ban τους εφόσον δεν φοβούνται.
Τι μπορεί να κάνει κάποιος που έχει μόνο το i-ban ,να αρχίσω να ανησυχώ ?

Έπειτα τι μπορεί να κάνει πλέον κάποιος, να συνταγογρσφιση φάρμακα ή εξετάσεις?
Πως που από την στιγμή πλέον που όλα είναι ελεγχόμενα από εσένα μέσω της αυλης συνταγογραφισης ?

Υπερβολή και τραγικό ποίηση καταστάσεων έτσι γιατί πολύ απλά δεν είμαστε λαός που να μην φτάνουμε στα άκρα..
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Με τα μέτρα που παίρνει η κοινωνία της εκκλησίας, τίθεται σε αμφισβήτηση κατά πόσο η πίστη και η ηλεκτρομαγνητοχημικη δύναμη του θεού σώζει από το ιό. Πώς γίνεται να πιστεύουμε κάπου και να μην υπάρχει ένα θαύμα ενάντια σε έναν φονικό ιό; Γιατί να υποφέρουν άνθρωποι; Υποτίθεται ότι ο θεός του χριστιανισμού είναι ο θεός της ζωής, είναι η πηγή της ατομικής σωτηρίας αλλά; Τι αλλάζει σήμερα;

Γιατί τα ηλεκτρομαγνητοχημικά θαύματα με ψηφιακά εφφέ "Οδύσσειας Ηollywood" σταμάτησαν στην εποχή της Βυζαντινής αυτοκρατορίας; Κάποτε εμφανιζόταν και κανένας άγιος πάνω σε τείχη και έριχνε laser τύπου Θαντερ...θαντερρρρκάτς και έγιναν φλαμπέ οι Άβαροι, Ούνοι, Οστρογότθοι κτλ. Στο Βυζάντιο είχαμε ακτίνες laser ή ωστικά κύματα από θαύματα πολύ πριν η Φωτονική του 20ου αιώνα βάλει τα θεμέλεια μέσω Κβαντομηχανικής.

Με προβληματίζει ότι πλέον Μητροπολίτες στηρίζουν την επιστήμη ως μέσο σωτηρίας απέναντι στην ασθένεια δείχνοντας ότι τελικά η ύπαρξη του θεού είναι μια τελείως ειδική περίπτωση και όχι αυτό που ξέρουμε.

Ο θεός μας τι φύλο έχει; Γιατί λέμε ο θεός και όχι άλλο φύλο εφόσον δεν υπάρχει γενετική προσέγγιση;
Το βασικότερο είναι να είναι οι πιστοί ζωντανοί. Η να παραμείνουν ζωντανοί.
To χτυπημα για την εκκλησία θα είναι πολυ χειρότερο αν αρχίσουν οι πιστοί να τους πεθαίνουν σαν τις μύγες όπως γίνεται μαζικά στην Ρωσία. Τότε είναι που θα χάσουν την πίστη τους όλοι οι συγγενείς και φίλοι όλων αυτών των "χριστιανών" που τους παίρνει ο ιός γεμιζοντας τα πνευμόνια τους σε χρόνο ντετέ.
Αν η εκκλησία αρνιόταν την επιστήμη, ο μέσος όρος ζωής θα ήταν 20 με 30 χρόνια και όχι 85 που είναι σήμερα. Προφανώς κι εσύ πιστεύω θα έχεις κάνει όλα τα εμβόλια σου για να είσαι εδώ και να εκφράζεις σχεδόν χριστιανοταλιμπανικες απόψεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κοιταξε δεν παρακολουθω το φβ για τετοια θεματα, ουτε λαιβς που γινοται. Προσωπικα παρακολουθησα μια συνεντευξη 1 ωρα και 50 λεπτα και αυτα που ακουσα απο τον συγκεκριμενο με καλυψαν, διοτι τεκμηριωνονται με βαση επιστημονικων δεδομενων, περα των αποψεων του για τους λογους που γινεται ο μαζικος εμβολιασμος οπου ναι ειναι η προσωπικη του αποψη.

Αυτα που λεει τα λενε και αλλοι επιστημονες οπως ο Ιωαννιδης που ειναι επιδημιολογος διεθνους βεληνεκους.
Όλη η δική μου ενημέρωση είναι μέσω Facebook. Ευτυχώς υπάρχουν αξιολογότατοι επιστήμονες, ακόμα και διεθνούς βεληνεκούς, που χρησιμοποιούν το Facebook για να ενημερώνουν. Και ο Γάκης έχει λογαριασμό στο Facebook, μάλιστα είναι λαλίστατος και πολυγραφότατος. Τον παρακολουθούσα από την αρχή της εμφάνισης του κορωνοϊού μέχρι σχετικά πρόσφατα που με μπλόκαρε. Εννοείται ότι δεν θα αφιερώσω 2 ώρες από τη ζωή μου για να ξανακούσω τα ίδια και τα ίδια (το φάρμακο που υποτίθεται έχουμε αλλά δεν το δίνουμε στους ασθενείς).

Ο Ιωαννίδης παίζει επικοινωνιακά παιχνίδια για δικούς του λόγους. Βέβαια αυτός είναι πολύ υπέρ των εμβολιασμών, οπότε δεν ξέρω πώς κολλάει με τον Γάκη. Ίσως επειδή έχει πει κι αυτός τιτανομεγέθεις αρλούμπες, ας μην ξεχνάμε την πρόβλεψη για 10.000 νεκρούς στις ΗΠΑ (γελάει ο Μπούκουρας) καθώς και την περίφημη έρευνα στην Santa Clara που ακόμα δεν έχει καταλάβει ο πλανήτης τι προσπαθούσε να κάνει ο ποιητής. Αν θέλεις να δεις τι λέει η επιστημονική κοινότητα για τον Ιωαννίδη, διάβασε αυτό:


Τέλος πάντων, εγώ προτείνω αν είναι να κάτσεις να ακούσεις κάποιον για 1 ώρα, να βρεις βίντεο του Γιώργου Παυλάκη να παρακολουθήσεις. Είναι ο μόνος Έλληνας επιστήμονας που μέχρι στιγμής έχει πέσει μέσα σε όλα όσα έχει πει, και μάλιστα κάνει προβλέψεις μήνες πριν, όχι κατόπιν εορτής όπως κάνουν κάποιοι άλλοι. Είναι λίγο ξύλινος ο λόγος του, αλλά έχει 100% ουσία.

Τι φοβάσαι ακριβώς να μας δείξεις το ΑΜΚΑ σου δημόσια ; Εδώ δεν φοβάσαι να το δείξεις στον μαγαζάτορα.
Γιατί δεν δείχνεις και τον αριθμό ταυτότητάς σου και το ονοματεπώνυμο ; Ενώ το δείχνεις στον μαγαζάτορα, έναν τυχαίο πολίτη για να πιστοποιήσει αυτός ότι είσαι εσύ εμβολιασμένος

Όταν λες να δείξω εννοείς να το ποστάρω στο ίντερνετ για να το δουν τα 511 μέλη που παρακολουθούν αυτό το θέμα, όπως και όλος ο υπόλοιπος πλανήτης με πρόσβαση στο ίντερνετ; Έλα ντε, γιατί να μην το δείχνω;

Αγαπητέ μου, απαντώ μόνο σε σοβαρά σχόλια. Αν συνεχίσεις να γράφεις τέτοιες χαζομάρες απλά θα σε βάλω στο ignore για να μην μου ζαλίζεις τα κοχόνες.

Αν μπορούσες να δεις το ΑΜΚΑ μου θα διαπίστωνες ότι έχω ξεπεράσει εδώ και καιρό την ηλικία της χαζοβιολίωσης. Δεν φταις βέβαια εσύ γι' αυτό, αλλά ούτε κι εγώ!!

Κοίτα Νίνα αν έχουν βγάλει πρόστιμο ένα δεκαχιλιαρο και κλείσιμο της επιχείρησης σε περίπτωση ελέγχουν βρεθούν ανεμβολιαστοι στο καταστημα μου ,όχι μόνο θα σταθώ στην πόρτα του μαγαζιού μου και θα κάνω τον αστυνόμο, αλλά και τον μπράβο για να μην περάσεις αν δενεχεις τα απαραίτητα έγγραφα.

Άλλωστε εσύ τον επέλεξες να πας γνωρίζοντας τι ισχύει δε στο επέβαλε κανένας.
Το δικό μου το σπίτι θα καεί έτσι και γινει κάτι και κλείσει το μαγαζί μου όποτε εφόσον το ίδιο το κράτος με αναγκάζει να το κάνω, θα το κάνω.
Μα συμφωνώ, όπως άλλωστε κι εγώ ελέγχω τις σχολικές κάρτες των μαθητών μου πριν μπουν για μάθημα, οι οποίες έχουν όχι μόνο το ΑΜΚΑ του παιδιού, αλλά και του γονιού, και άλλα "ευαίσθητα" στοιχεία όπως πατρώνυμα, σχολείο φοίτησης κλπ. Και αν κάτσω στη γραμματεία, μπορώ να βρω και διευθύνσεις, τηλέφωνα, ημερομηνίες γέννησης, ίσως και ΑΦΜ. Αλλά ας ανησυχήσουμε για τον υπάλληλο της ταβέρνας που θα ρίξει μια γρήγορη ματιά στην ταυτότητά μας, μπορεί να δει και την φώτο μας και να μας κλέψει το πνεύμα.

Προσωπικά σε καμία περίπτωση δεν θα έμπαινα σε ταβέρνα που δεν κάνει ελέγχους (καλά, ούτε και σε ταβέρνα που κάνει ελέγχους μπαίνω, απλά λέμε). Τα στοιχεία μου βρίσκονται παντού: σε φακέλους του ΙΚΑ, του ΟΑΕΕ, του Υπουργείου Παιδείας, του ΕΟΠΠΕΠ, του Υπουργείου Υγείας, του Υπουργείου Εργασίας, του οικογενειακού μου γιατρού, της τράπεζας, του τελωνείου, των φορέων στους οποίους έχω δώσει εξετάσεις για πιστοποιήσεις, στο Υπουργείο Μεταφορών, σε ΚΕΠ και δεν ξέρω κι εγώ πού αλλού. Η μόνη δημόσια υπηρεσία που ίσως δυσκολευτεί να τα εντοπίσει είναι η Αστυνομία.

Με προβληματίζει ότι πλέον Μητροπολίτες στηρίζουν την επιστήμη ως μέσο σωτηρίας απέναντι στην ασθένεια δείχνοντας ότι τελικά η ύπαρξη του θεού είναι μια τελείως ειδική περίπτωση και όχι αυτό που ξέρουμε.

Σε προβληματίζει και όταν στηρίζουν την επιστήμη σε άλλες εκφάνσεις της πχ την επιστήμη της φυσικής ώστε να μπορούν να πετάνε τα αεροπλάνα ή της ιατρικής ώστε να θεραπεύεται ο καρκίνος, ή μόνο στο θέμα του COVID είναι λογικό να μην εμπιστεύονται την επιστήμη οι ιερείς;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,627 μηνύματα.
Όλη η δική μου ενημέρωση είναι μέσω Facebook. Ευτυχώς υπάρχουν αξιολογότατοι επιστήμονες, ακόμα και διεθνούς βεληνεκούς, που χρησιμοποιούν το Facebook για να ενημερώνουν. Και ο Γάκης έχει λογαριασμό στο Facebook, μάλιστα είναι λαλίστατος και πολυγραφότατος. Τον παρακολουθούσα από την αρχή της εμφάνισης του κορωνοϊού μέχρι σχετικά πρόσφατα που με μπλόκαρε. Εννοείται ότι δεν θα αφιερώσω 2 ώρες από τη ζωή μου για να ξανακούσω τα ίδια και τα ίδια (το φάρμακο που υποτίθεται έχουμε αλλά δεν το δίνουμε στους ασθενείς).

Ο Ιωαννίδης παίζει επικοινωνιακά παιχνίδια για δικούς του λόγους. Βέβαια αυτός είναι πολύ υπέρ των εμβολιασμών, οπότε δεν ξέρω πώς κολλάει με τον Γάκη. Ίσως επειδή έχει πει κι αυτός τιτανομεγέθεις αρλούμπες, ας μην ξεχνάμε την πρόβλεψη για 10.000 νεκρούς στις ΗΠΑ (γελάει ο Μπούκουρας) καθώς και την περίφημη έρευνα στην Santa Clara που ακόμα δεν έχει καταλάβει ο πλανήτης τι προσπαθούσε να κάνει ο ποιητής. Αν θέλεις να δεις τι λέει η επιστημονική κοινότητα για τον Ιωαννίδη, διάβασε αυτό:


Τέλος πάντων, εγώ προτείνω αν είναι να κάτσεις να ακούσεις κάποιον για 1 ώρα, να βρεις βίντεο του Γιώργου Παυλάκη να παρακολουθήσεις. Είναι ο μόνος Έλληνας επιστήμονας που μέχρι στιγμής έχει πέσει μέσα σε όλα όσα έχει πει, και μάλιστα κάνει προβλέψεις μήνες πριν, όχι κατόπιν εορτής όπως κάνουν κάποιοι άλλοι. Είναι λίγο ξύλινος ο λόγος του, αλλά έχει 100% ουσία.



Όταν λες να δείξω εννοείς να το ποστάρω στο ίντερνετ για να το δουν τα 511 μέλη που παρακολουθούν αυτό το θέμα, όπως και όλος ο υπόλοιπος πλανήτης με πρόσβαση στο ίντερνετ; Έλα ντε, γιατί να μην το δείχνω;

Αγαπητέ μου, απαντώ μόνο σε σοβαρά σχόλια. Αν συνεχίσεις να γράφεις τέτοιες χαζομάρες απλά θα σε βάλω στο ignore για να μην μου ζαλίζεις τα κοχόνες.

Αν μπορούσες να δεις το ΑΜΚΑ μου θα διαπίστωνες ότι έχω ξεπεράσει εδώ και καιρό την ηλικία της χαζοβιολίωσης. Δεν φταις βέβαια εσύ γι' αυτό, αλλά ούτε κι εγώ!!


Μα συμφωνώ, όπως άλλωστε κι εγώ ελέγχω τις σχολικές κάρτες των μαθητών μου πριν μπουν για μάθημα, οι οποίες έχουν όχι μόνο το ΑΜΚΑ του παιδιού, αλλά και του γονιού, και άλλα "ευαίσθητα" στοιχεία όπως πατρώνυμα, σχολείο φοίτησης κλπ. Και αν κάτσω στη γραμματεία, μπορώ να βρω και διευθύνσεις, τηλέφωνα, ημερομηνίες γέννησης, ίσως και ΑΦΜ. Αλλά ας ανησυχήσουμε για τον υπάλληλο της ταβέρνας που θα ρίξει μια γρήγορη ματιά στην ταυτότητά μας, μπορεί να δει και την φώτο μας και να μας κλέψει το πνεύμα.

Προσωπικά σε καμία περίπτωση δεν θα έμπαινα σε ταβέρνα που δεν κάνει ελέγχους (καλά, ούτε και σε ταβέρνα που κάνει ελέγχους μπαίνω, απλά λέμε). Τα στοιχεία μου βρίσκονται παντού: σε φακέλους του ΙΚΑ, του ΟΑΕΕ, του Υπουργείου Παιδείας, του ΕΟΠΠΕΠ, του Υπουργείου Υγείας, του Υπουργείου Εργασίας, του οικογενειακού μου γιατρού, της τράπεζας, του τελωνείου, των φορέων στους οποίους έχω δώσει εξετάσεις για πιστοποιήσεις, στο Υπουργείο Μεταφορών, σε ΚΕΠ και δεν ξέρω κι εγώ πού αλλού. Η μόνη δημόσια υπηρεσία που ίσως δυσκολευτεί να τα εντοπίσει είναι η Αστυνομία.



Σε προβληματίζει και όταν στηρίζουν την επιστήμη σε άλλες εκφάνσεις της πχ την επιστήμη της φυσικής ώστε να μπορούν να πετάνε τα αεροπλάνα ή της ιατρικής ώστε να θεραπεύεται ο καρκίνος, ή μόνο στο θέμα του COVID είναι λογικό να μην εμπιστεύονται την επιστήμη οι ιερείς;
Βλέπεις πόσο υποκρίνεσαι.

Φοβάσαι να δείξεις το αμκα σου, τον αριθμό ταυτότητας και το ονοματεπώνυμο σου σε ενα φόρουμ, ενώ δεν φοβάσαι να το δείξεις σε κάποιον πολίτη ο οποίος δεν έχει τέτοια δικαιοδοσία. Τι κωλοτουμπα είναι αυτή; Τι κυβιστηση.

Όταν λοιπόν άσχετοι άνθρωποι ασχολούνται με τα προσωπικά δεδομένα, έχει χαθεί επισήμως η έννοια των προσωπικών δεδομένων, η οποία και πλέον είναι διακοσμητική.

Είναι θράσος να γράφεις ότι ελέγχεις τα προσωπικά δεδομένα, όταν δεν έχεις καμία τέτοια αρμοδιότητα. Γνωρίζεις ότι δεν υπάρχει κάλυψη σε περίπτωση μήνυσης;

Κοίτα Νίνα αν έχουν βγάλει πρόστιμο ένα δεκαχιλιαρο και κλείσιμο της επιχείρησης σε περίπτωση ελέγχουν βρεθούν ανεμβολιαστοι στο καταστημα μου ,όχι μόνο θα σταθώ στην πόρτα του μαγαζιού μου και θα κάνω τον αστυνόμο, αλλά και τον μπράβο για να μην περάσεις αν δενεχεις τα απαραίτητα έγγραφα.

Άλλωστε εσύ τον επέλεξες να πας γνωρίζοντας τι ισχύει δε στο επέβαλε κανένας.
Το δικό μου το σπίτι θα καεί έτσι και γινει κάτι και κλείσει το μαγαζί μου όποτε εφόσον το ίδιο το κράτος με αναγκάζει να το κάνω, θα το κάνω.

Αυτή είναι η λογική πλέον και όχι να κάνουνε τους μπαμπούλες.
Κανένας δεν είναι ευχαριστημένος και ούτε έχει όρεξη να κάνει τον αστυνόμο σε πελάτη του που μάλιστα μπορει να έχει σχέσεις χρονών..

Πάλι τα πράγματα μονόπλευρα τα βλέπουμε.
Άλλωστε εγώ θα προτιμήσω να παω σε ενα μαγαζί που όντως κάνει ελέγχους από κάποιον άλλον εξυπνάκια που κάνει τα στραβά μάτια και βγαίνω εγω ο βλακας της υπόθεσης στην τελική..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τι μπορεί να κάνει κάποιος που έχει μόνο το i-ban ,να αρχίσω να ανησυχώ ?

Έπειτα τι μπορεί να κάνει πλέον κάποιος, να συνταγογρσφιση φάρμακα ή εξετάσεις?
Πως που από την στιγμή πλέον που όλα είναι ελεγχόμενα από εσένα μέσω της αυλης συνταγογραφισης ?

Υπερβολή και τραγικό ποίηση καταστάσεων έτσι γιατί πολύ απλά δεν είμαστε λαός που να μην φτάνουμε στα άκρα..
Αν δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, γιατί δεν κοινοποιείς και εσύ ΑΜΚΑ, i-ban, ονοματεπώνυμο και αριθμό ταυτότητας;

Τι ακριβώς φοβάστε στο διαδίκτυο που δεν φοβάστε στον έλεγχο σε κάποιο μαγαζί;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
•Greece new cases= 6.827 and 45 casualties.

•Sweden new cases= 870 and 5 casualties.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εάν θες τόσο πολύ να μαζέψεις ΑΜΚΑ, γιατί δεν πας να δουλέψεις σε μια καφετέρια και τα ψάχνεις εδώ @Lancelot ;:shifty::shifty:
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,627 μηνύματα.
Εάν θες τόσο πολύ να μαζέψεις ΑΜΚΑ, γιατί δεν πας να δουλέψεις σε μια καφετέρια και τα ψάχνεις εδώ @Lancelot ;:shifty::shifty:
Γιατί εδω που είμαι δεν ζητάνε αριθμό ασφάλισης.

Και εσύ φοβάσαι να κοινοποιήσεις τον ΑΜΚΑ σου αγάπη μου;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top