• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Καταρχάς τραγικό αυτό με τα μέτρα 3/1 που τελικά γίνονται από τώρα.
Σωστά γίνονται από τώρα το θέμα είναι ότι εξαρχής αν είχες δει ανάγκη μέτρων ας τα έβαζες άμεσα όχι από 3/1.

Η αφού τα έβαλες από 3/1 κατάπιε τα και μείνε στην αρχική απόφαση.

Τώρα πηδάει και επιχειρηματίες που είχαν κάνει προμήθειες και συμφωνίες για πρωτοχρονιά και τον κόσμο.

Κάποιος που είχε πληρώσει πρόσκληση για κάποιο από τα άπειρα ιβεντ που είναι να γίνουν παραμονή πρωτοχρονιάς σε ξενοδοχεία, κλάμπ, μπουζούκια κλπ που συνήθως μόνο φθηνή δεν είναι, θα του επιστρέψει ο μαγαζάτορας τα λεφτά, θα αψηφήσει τα μέτρα ή θα του πει δε πειράζει έλα και κάτσε στη μούγκα μέχρι τις 2; Δε νομίζω πολλοί να επιστρέψουν λεφτά πάντως...

Τα μέτρα σαν μέτρα ο ορισμός του too little too late όπως τα περισσότερα δηλαδή.
Κλείσιμο γηπέδων, κλαμπ-μπουζουκιών και μια σύσταση για 50% τηλεργασία(λέει σύμφωνα με τις δυνατότητες κάθε επιχείρησης - υπηρεσίας αρα ουσιαστικά προαιρετικό)
Με Ο να έχει ήδη κυριαρχήσει και το ποσοστό θετικότητας σχεδόν να διπλασιάζεται σε μια μέρα(3,9 χτες 7,2 σήμερα) είναι σαν να δίνεις ντεπόν σε καρκινοπαθή.

Αν θες να κόψεις την μετάδοση πρέπει να πάρεις σοβαρά μέτρα τύπου μεγάλος περιορισμός πληρότητας στην εστίαση, υποχρεωτική τηλεργασία σε μεγαλύτερο ποσοστό κλπ.

Τώρα ειναι μέτρα περισσότερο για να δείξουμε ότι κάτι κάνουμε παρα ότι πραγματικά κάνουν κάτι.
Μακάρι τα ποσοστά θνησιμότητας που έχει η Ο στην Αγγλία να είναι παρόμοια και εδώ με τους λιγότερους εμβολιασμένους αλλιώς θα υπάρξει θέμα.

Άσχετο αλλά έχει ενδιαφέρον ποιος είναι νομικά ο ορισμός του πάρτι το οποίο όπως είπε απαγορεύεται σε δημόσιους και ιδιωτικούς χώρους. Αν νοικιάσεις έναν χώρο για να κάνεις πάρτι ή ζητάς να σε πληρώνουν είσοδο οκ είναι προφανές.

Αν σε μια πλατεία μαζευτούν με ποτά κάτι εκατοντάδες άτομα είναι πάρτι ή όχι; Αν δεν είναι, στην περίπτωση που κάποιος από τους παρευρισκόμενους έχει ένα ηχείο και βάλει μουσική τότε είναι πάρτι ή όχι;
Παλιά που είχε απαγόρευση κυκλοφορίας ήταν παράνομο λόγω αυτού, τώρα;

Αν στο σπίτι μου καλέσω 10 άτομα, βάλουμε μουσική και χορεύουμε θεωρείται πάρτι αρα είναι παράνομο; Αν με 10 άτομα δεν είναι πάρτι, αν καλέσω 100 αντι για 10 είναι;
Όταν υπήρχε όριο ατόμων ήταν προφανές, τώρα;

Όχι με την κοινή λογική, νομικά πως ορίζεται ώστε να μπορείς να κόψεις πρόστιμο σε κάποιον που κάνει αλλά όχι σε 5 φίλους που έβαλαν μουσική σε ένα σπίτι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Aπ' ότι ξέρω και άλλες χώρες άλλαξαν τα μέτρα τελευταία στιγμή. Π.χ η Γαλλία. Η Όμικρον αποδεικνύεται πολύ μεταδοτική.

Πάντως η Πορτογαλία παρά τα πολλά κρούσματα εχει ακόμα λίγους νεκρους χαρις στο ανάχωμα του εμβολιασμού.
1640798135161.png
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Μας δείχνουν ότι έχουμε πολλές ΜΕΘ (1200) με πίνακες κλπ Αλλά έχουμε 100+ αναμονή εκτός ΜΕΘ, από 600 που είμαστε ....δεν έχει χώρο για 100 άτομα ακόμη ? :P

Δεν έχουμε τόσες. Ο Πρόεδρος της ΟΕΝΓΕ Πάνος Παπανικολάου έχει δηλώσει ότι οι μεθ είναι συνολικά περίπου 1091. Πολλές από αυτές τις βάφτισαν μεθ αλλά δεν είναι, δεν ανταποκρίνονται στα διεθνή πρότυπα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Βρε εμβολιαστείτε και αφήστε τις ΜΕΘ. Πιο εύκολα γινόμαστε Πορτογαλία. Αλλωστε η Γερμανία δεν έχει λίγους νεκρούς.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Σωστά γίνονται από τώρα
Τα είπες όλα .....πέραν της πάνω φράση .Λάθος στιγμή,λάθος μέτρα .Τέτοια μέτρα έπρεπε να παρθούν Νοέμβριο ....και αν δεν σταματούσε την μετάδοση θα έπρεπε να είχαμε αλλά μέτρα τώρα


Πάντως πάλι ο Πλεύρης μας υποσχέθηκε ελεύθεριες για μέσα Γενάρη ! (Αν γίνει λοκ τότε ...δεν θα φταίνε οι πολίτες που δεν θα το τηρούν ....αλλά το τι είπαν τώρα περί ελευθερίας κλπ )
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Καντε το να σταματήσει δεν εχω αλλη ψυχική δυναμη πλεον.

Screenshot_20211229-193857_Chrome.jpg
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.

Το σημαντικότερο τώρα...
Ταυτόχρονα, ανοίγει η συζήτηση σχετικά με το εάν όσοι αρνούνται τον εμβολιασμό κατά της Covid-19 θα πρέπει να έχουν τα ίδια δικαιώματα στη νοσηλεία.
Για να έχουν ξεκινήσει την συζήτηση αυτή...
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Καντε το να σταματήσει δεν εχω αλλη ψυχική δυναμη πλεον.

View attachment 91155
Φώτη μου σταματά να ασχολείσαι με αυτό,έτσι έκανα κι εγώ πέρυσι και αρρωστησα ψυχικά.Να είσαι στο σπίτι σου με προσοχή όταν βγαίνεις έξω και θα πάθεις τίποτα,οκ;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εβαλε σε κίνδυνο την υγεία του για την κοπέλα του .Ιππότης :redface:

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Από την γαλλική Le point σήμερα.

« 10 % de la population française est cas contact »​

Face à la flambée des contaminations, « 10 % de la population française est cas contact » et les non-vaccinés ont « peu de chances de passer entre les gouttes, le virus circule trop », a estimé le ministre, la voix grave. Lundi soir, il avait pronostiqué que « nous pourrions atteindre plus de 250 000 cas par jour d’ici au début du mois de janvier ».
Το 10% του πληθυσμού είναι κρούσμα. Οι ανεμβολιαστοι έχουν ελάχιστες πιθανότητες να περάσουν entre les gouttes. Ο ιός κυκλοφορεί υπερβολικά.
Για όσους θέλουν να καταλάβουν την έκφραση passer entre les gouttes.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Εβαλε σε κίνδυνο την υγεία του για την κοπέλα του .Ιππότης :redface:

Τρομερή δημοσιογραφία.
Πεθερέ μαμιεσαι.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Δύο απορίες ακόμα.

Πρώτον αφού με την Ο η αξιοπιστία των ραπιντ είναι αμφισβητούμενη τουλάχιστον, γιατί δεν δίνονται δωρεάν pcr;
Αν όχι σε όλους, έστω να μπορεί να τα γράφει στην άυλη ο γιατρός σε όσους έχουν συμπτώματα που μοιάζουν με Ο.

Δεύτερον, αφού θες ο κόσμος να φοράει KΝ95 μάσκες γιατί αντί να λες "α τους αλήτες, ανέβασαν τις τιμές" δεν κάνεις κάτι ώστε να ενθαρρύνεις τον κόσμο να βάζει KN95 αντί να βάζει στα γρήγορα 2 υφασμάτινες και όποιον πάρει ο χάρος;
Αν όχι να δίνονται δωρεάν στον καθένα κάποιες μάσκες ανα μήνα όπως κάνουν με τα σελφ τεστ, να μπει ένα πλαφόν στην τιμή πώλησης τους όπως έχει μπει πλαφόν στην τιμή των τεστ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Φώτη μου σταματά να ασχολείσαι με αυτό,έτσι έκανα κι εγώ πέρυσι και αρρωστησα ψυχικά.Να είσαι στο σπίτι σου με προσοχή όταν βγαίνεις έξω και θα πάθεις τίποτα,οκ;

Προσέχω, εχω κανει εμβολιο, βαζω μασκα διπλη (μια ειναι Kn95). Ομως τα κρούσματα εινα παντου. Φοβαμαι για εμενα, την οικογένεια μου και τους φιλους μου. Δεν θέλω να παθουν κατι κακο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.

Προσέχω, εχω κανει εμβολιο, βαζω μασκα διπλη (μια ειναι Kn95). Ομως τα κρούσματα εινα παντου. Φοβαμαι για εμενα, την οικογένεια μου και τους φιλους μου. Δεν θέλω να παθουν κατι κακο.
Αν έχουν κάνει το ίδιο με σένα προφανώς οι πιθανότητες να πάθουν κάτι σοβαρό είναι πολύ μικρές.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Αν έχουν κάνει το ίδιο με σένα προφανώς οι πιθανότητες να πάθουν κάτι σοβαρό είναι πολύ μικρές.
Ολοι εχουν κανει εμβολιο εκτος του φιλου μου που δεν θελει. Εχω κανει απειρες προσπάθειες να του αλλαξω αποψη αλλα τιποτα. Φοβαμαι μην παθει κατι αλλα δεν ακουει.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Είχα καιρό να 'ρθω σε επαφή με κρούσμα, ήρθε η ώρα μας και γι' αυτό το κύμα.
Άντε να δούμε.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οταν ανοιγεις Μαιο και δουλευεις Ιουλιο ....εχει οικονομικη ζημια

Αμα ανοιξεις Απριλιο και δουλευεις απο απριλιο ....δεν εχεις οικονομικη ζημια

View attachment 91137

ΥΓ:Αλλο να εχεις μισθο 8-9 μηνων ....και αλλο 3-4 μηνων .

ΥΓ2 : Δεν εξαρτομαστε οικονομικα ολοι απ τους γονεις μας εχοντας ενα στανταρ ποσο το μηνα στην τραπεζα και να το παιζουμε καποιοι στο πληκτρολογιο :give_rose:
Καταρχάς τι διαφορά θα έχει φέτος με του χρόνου; Φέτος ανοίξαμε τον Μάιο για να έχουμε τουρισμό καθώς είχαμε χαμηλά κρούσματα, αλλά όπως λες ξοδεύτηκαν οι επιχειρηματίες χωρίς λόγο με χρήματα που δεν είχαν. Του χρόνου μας λες να ανοίξουμε πάλι τον Μάιο αλλά τι μας εγγυάται ότι τα αποτελέσματα θα είναι καλύτερα; Τίποτα. Και κρούσματα να μην έχουμε, πάλι οι τουρίστες θα είναι πιο διστακτικοί, και πάλι οι επιχειρηματίες θα ξοδεύουν λεφτά που δεν έχουν. Έχεις καταλάβει πόσο αντιφατικό είναι αυτό που έγραψες;

Πάμε παρακάτω. Καταρχάς νόμιζα ότι ήσουν στον τομέα της υγείας. Προφανώς έκανα λάθος και απ' ότι φαίνεται είσαι στον τομέα του τουρισμού γιατί χρησιμοποίησες πρώτο πληθυντικό πριν. Σε τι τομέα εργάζεσαι; Κατά δεύτερον εγώ εργάζομαι στο εξωτερικό, μάλιστα έχοντας φύγει μόνος στο εξωτερικό και χωρίς την στήριξη γονέων, κανονικότατα και ότι λεφτά έχω είναι δουλευμενα από εμένα στην τράπεζα της ξένης χώρας στην οποία εργάζομαι. Οπότε θεωρώ ότι αυτό το τελείως αχρειαστο ΥΓ που έχεις βάλει να λειτουργήσει σαν λογική πλάνη απευθύνεται σε κάποιον άλλον έτσι;

Τέλος να πω ότι εγώ ο ίδιος έχω γράψει πολλάκις ότι ο τουρισμός είναι η ραχοκοκαλιά της χώρας και πρέπει να προστατευτεί, αλλά δεν είμαι μπερδεμένος με την προπαγάνδα ώστε να λέω ότι κακώς ανοίξαμε φέτος τον Μάιο αλλά ας ανοίξουμε του χρόνου. Λέω ότι καλώς ανοίξαμε φέτος τον Μάιο και μακάρι να ανοίγουμε πάντα τον Μάιο και να κλείνουμε την οικονομία μας όσο λιγότερο γίνεται. Όχι απαραίτητα την οικονομία μόνο των νησιών όμως. Επιχειρηματίες υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα φίλε μου Νίκο, οι οποίοι δεν βγάζουν άπειρα λεφτά το καλοκαίρι, και όταν ζητάς lockdown για όλους για να διασωθούν οι επιχειρήσεις των νησιών το καλοκαίρι, έχεις σκεφτεί πως θα τα βγάλουν πέρα οι επιχειρήσεις που πρέπει να δουλεύουν όλο το χρόνο, και όχι μόνο το καλοκαίρι, για να ζήσουν; Από ότι φαίνεται όχι, δεν το σκέφτηκες. Πραγματικά λυπάμαι.

Άλλος είναι αυτός που απλά γράφει από το πληκτρολόγιο χωρίς να βλέπει, ή να σκέφτεται, τι ακριβώς γράφει λοιπόν.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Κάτι ακόμα πιο ενδιαφέρον από Αγγλία.
Όπως είναι φυσικό με την εξάπλωση της Ο αυξάνονται σταδιακά και οι εισαγωγές στα νοσοκομεία έστω με μικρό ρυθμό.

Όμως οι νοσηλευόμενοι σε ΜΕΘ όχι μόνο δεν αυξάνονται αλλά πέφτουν.
Που δείχνει να επιβεβαιώνει ότι η Ο εκτός από λιγότερες πιθανότητες να σε στείλει στο νοσοκομείο έχει και λιγότερες πιθανότητες να σε στείλει σε ΜΕΘ αν τελικά φτάσεις σε νοσοκομείο.

Εκεί έχει περάσει σημαντικό διάστημα από την εξάπλωση της Ο, δεν είναι στην αρχή όπως εμείς οπότε έχουν σχετικά ασφαλή στοιχεία.
Το γνωστό disclaimer βέβαια ότι σε εμάς ίσως είναι διαφορετικό λόγω χαμηλότερων ποσοστών εμβολιασμού.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top