• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γιατι φοβαστε το mRNA εμβολιο; Τα αλλα που ειναι βασισμενα σε adenovirus vectors να φοβαστε. Το mRNA εισαγεται στο κυτταροπλασμα και μεταφραζεται σε πρωτεινη και επειτα καταστρεφεται απο τους μηχανισμους του κυτταρου. Για να ενσωματωθει στο DNA του host θελεις το ενζυμο RT. Το εμβολιο αδενοιου χρησιμοποιει αδενοιο ως οχημα. Ο αδενοιος μεταφερει το γενετικο υλικο που θελουμε να μεταφερει, προσβαλλει το κυτταρο και στελνει το DNA στον πυρηνα του κυτταρου για μεταγραφη. Χρησιμοποιει τους μηχανισμους του πυρηνα του host. Δεν γνωριζω σε τι ποσοστο μπορει συμβει τυχαια ενσωματωση του γενετικου υλικου στο ανθρωπινο χρωμοσωμα, αλλα ξερω οτι δεν ειναι 0%. Ακομα και αν συμβει αυτο η περιπτωση να εισαχθει σε σημειο οπου θα επηρεασει καποιο γονιδιο, ειναι απειροελαχιστη. Αλλα βεβαια το ρισκο δεν ειναι 0%. Μπορει να ειναι 0.00001%, αλλα ειναι ρισκο. Αυτα για οσους φοβουνται το mRNA νομιζοντας οτι τα αλλα ειναι τα κλασσικα και ακινδυνα εμβολια. Προσωπικα δεν τα θεωρω επικινδυνα αυτα τα εμβολια. Το μονο εμβολιο που δεν θα εκανα θα ηταν καποιο DNA εμβολιο. Αυτο με τιποτα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αυτη τη στιγμη δεν εχει εγκριθει κανενα DNA εμβολιο και πιστευω δυσκολα θα εγκριθει γιατι ο εμβολιασμος με αυτο δεν ειναι ευκολο και ειναι αρκετα πιθανο να μην εχει και επιτυχια. Απαιτει ειδικη ενεση που διοχευτευει ηλεκτρισμο για να μπορεσει το DNA να εισχωρησει στο κυτταρο και να ξεκινησει η διαδικασια της μεταγραφης και μεταφρασης. Το ρισκο για να ενσωματωθει το DNA στο χρωμοσωμα ειναι αμελητεο, αλλα υπαρχει. Αν ηταν τοσο ευκολο παντως να εισαγεις DNA σε χρωμοσωματα θα ειχαμε λυσει πολλες γενετικες παθησεις και θα ειχαμε θεραπευσει τον καρκινο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αυτη τη στιγμη δεν εχει εγκριθει κανενα DNA εμβολιο και πιστευω δυσκολα θα εγκριθει γιατι ο εμβολιασμος με αυτο δεν ειναι ευκολο και ειναι αρκετα πιθανο να μην εχει και επιτυχια. Απαιτει ειδικη ενεση που διοχευτευει ηλεκτρισμο για να μπορεσει το DNA να εισχωρησει στο κυτταρο και να ξεκινησει η διαδικασια της μεταγραφης και μεταφρασης. Το ρισκο για να ενσωματωθει το DNA στο χρωμοσωμα ειναι αμελητεο, αλλα υπαρχει. Αν ηταν τοσο ευκολο παντως να εισαγεις DNA σε χρωμοσωματα θα ειχαμε λυσει πολλες γενετικες παθησεις και θα ειχαμε θεραπευσει τον καρκινο.
Σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση. Είναι κάτι που έχω ανάγκη.
Και έχω κάποιον λόγο ακόμα.

Οπότε πάμε ποιο κάτω.

Διαπιστώνω οτι χτες και σήμερα, είχα μια διαφορά στην όσφρηση μου.
Δεν σου κρύβω οτι ανησυχώ.
Το σημείο που με ανησυχεί, είναι η διάχυση στον οργανισμό που νομίζω οτι έχει αυτός ο ιός.
Η ερώτηση μου έγκειται στο κατα πόσο μπορεί να νοσήσω και σε πόσο χρονικό διάστημα.
Σε ρωτώ, αν έχει πέσει κάτι στην αντίληψη σου και όχι πολλά πράγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Νεκροί ανα εκατομμύριο - 33η η Ελλάδα στην Ευρώπη. Πα μαλ πα μαλ!!!
1611960405160.png
 

ManinaK

Νεοφερμένος

Η ManinaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Προσωπικά θα κάνω το εμβόλιο, αλλά μιας και είμαι μικρή σε ηλικία και δεν θα γίνει αυτό το άμεσο διάστημα, θα έχουν κατασταλάξει όλες οι πληροφορίες που κυκλοφορούν κι ελπίζω μαζί τους και η όποια αλήθεια.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Δυο άτομα υγειονομικοί μου ανέφεραν τα παρακάτω. Όχι από στατιστικές και έρευνες αλλά από προσωπικές τους εμπειρίες στους εαυτούς τους και σε συνάδελφους που γνωρίζονται προσωπικά.

To εμβόλιο της Pfizer παρουσιάζει σε αρκετούς συμπτώματα και οι περισσότεροι μετά τη δεύτερη δόση. Πυρετό, πονοκέφαλο, μυαλγίες, ρίγος, πόνος στο σημείο, κόπωση. Τα συμπτώματα σε αυτούς είχαν διάρκεια 1 μέρα αλλά είναι έντονα και μετά υποχωρούν.

Και οι δυο υγειονομικοί παρά τα συμπτώματα (ο ένας τα είδε όλα το πρώτο βράδυ της δεύτερης δόσης) αν γύριζαν το χρόνο πίσω θα ξαναέκαναν τα εμβόλιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Oι Ισραηλινοί που ήδη το 40% του πληθυσμού έχουν κάνει το εμβόλιο δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Δεν είναι μαμακηδες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Screenshot_20210130-173244_Chrome.jpg


Απογοητευση απο την Johnson and Johnson
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.

Η χώρα με τα μεγαλύτερα ποσοστά εμβολιασμού του πληθυσμού της στον κόσμο έχει καταγράψει νόσηση σε μόλις 0,04% όσων έχουν λάβει και τις δύο δόσεις του εμβολίου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.

Η χώρα με τα μεγαλύτερα ποσοστά εμβολιασμού του πληθυσμού της στον κόσμο έχει καταγράψει νόσηση σε μόλις 0,04% όσων έχουν λάβει και τις δύο δόσεις του εμβολίου.
Ελεγα να κανω της JJ αλλα με βλεπω για την Pfizer.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Ελεγα να κανω της JJ αλλα με βλεπω για την Pfizer.
Και της JJ καλό ειναι...
Η Johnson & Johnson ανακοίνωσε σήμερα ότι το μονοδοσικό εμβόλιό της έχει αποτελεσματικότητα κατά της Covid-19 66% σε γενική κλίμακα και 72% στις Ηνωμένες Πολιτείες, σύμφωνα με τα αποτελέσματα των κλινικών δοκιμών μεγάλης κλίμακας που πραγματοποιήθηκαν σε τρεις ηπείρους.

Ωστόσο, το εμβόλιο είναι 85% αποτελεσματικό στην πρόληψη σοβαρών μορφών της νόσου.


Το εμβόλιο της Novavax, το οποίο επίσης χορηγείται σε δύο δόσεις, αποδείχθηκε ότι είναι 89,3% αποτελεσματικό και περίπου 86% αποτελεσματικό έναντι της βρετανικής παραλλαγής. Στις δοκιμές της 3ης φάσης συμμετείχαν περισσότερα από 15.000 άτομα ηλικίας μεταξύ 18-84, εκ των οποίων το 27% ήταν άνω των 65 ετών. Σχετικά με την νοτιοαφρικανική παραλλαγή, το εμβόλιο ήταν 60% αποτελεσματικό.


Πλάκα πλάκα, το Σπουτνικ ειναι από τα καλύτερα...
Η αποτελεσματικότητα του εμβολίου Sputnik V είναι 91,4%, με βάση την τελική ανάλυση δεδομένων που ελήφθησαν 21 ημέρες μετά τη χορήγηση της πρώτης δόσης. Οι επιστήμονες βασίστηκαν στην ανάλυση δεδομένων των 22.714 εθελοντών που έλαβαν τις δύο δόσεις του εμβολίου ή το εικονικό φάρμακο στην 3η φάση των κλινικών δοκιμών.

Το εμβόλιο της Moderna Inc ήταν περίπου 95% αποτελεσματικό στην πρόληψη της ασθένειας κατά τις κλινικές δοκιμές, στις οποίες δεν εντοπίστηκαν σοβαρά ζητήματα ασφαλείας. Η αμερικανική εταιρεία ανακοίνωσε την Δευτέρα ότι το εμβόλιό της παρήγαγε αντισώματα που εξουδετερώνουν τον ιό στις εργαστηριακές δοκιμές εναντίον των νέων στελεχών του κορονοϊού που ταυτοποιήθηκαν πρώτα στη Βρετανία και τη Νότια Αφρική. Δύο δόσεις του εμβολίου της Moderna κατά της Covid-19 αναμένεται ότι θα προστατεύουν από τα στελέχη του ιού που έχουν ταυτοποιηθεί μέχρι σήμερα, ανακοίνωσε η εταιρεία.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
@Volkswagen Fan Και να μην το κανεις δεν εχει σημασια , για το γενικο πλυθυσμο θα αργησουμε ,απλα θα το κανεις για να εχεις εστω μι προστασια , δεν θα πεθανεις απ τον ιο στην ηλκια που εισαι .

EDIT: δεν μπορεις να επιλεξεις κιολας

@Nelliel σωθηκατε κάπως
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
@Nelliel σωθηκατε κάπως
Δεν είμαι ΗΠΑ αλλά μπράβο τους. Εδώ χθες ξεκινησαν με τους άστεγους, οι οποίοι σε μια έρευνα φαίνεται το 50% του πληθυσμού της να έχει κολλήσει ήδη. Έχουν πλησιάσει ανοσία αγέλης και αυτοί τους δίνουν προτεραιότητα στα εμβόλια. Meanwhile, ανακοίνωσαν αλλά 2 outbreaks στο νοσοκομείο μου 😏
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Δεν είμαι ΗΠΑ αλλά μπράβο τους. Εδώ χθες ξεκινησαν με τους άστεγους, οι οποίοι σε μια έρευνα φαίνεται το 50% του πληθυσμού της να έχει κολλήσει ήδη. Έχουν πλησιάσει ανοσία αγέλης και αυτοί τους δίνουν προτεραιότητα στα εμβόλια. Meanwhile, ανακοίνωσαν αλλά 2 outbreaks στο νοσοκομείο μου 😏
Α νόμιζα ότι ήσουν Αμερική 😂



Το νοσοκομείο σου αν ήταν ΗΠΑ πάντως θα είχε χρεοκοπήσει με τέτοιο γλέντι που κάνετε εκεί με τον ιό
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Α νόμιζα ότι ήσουν Αμερική 😂



Το νοσοκομείο σου αν ήταν ΗΠΑ πάντως θα είχε χρεοκοπήσει με τέτοιο γλέντι που κάνετε εκεί με τον ιό
Έχει αλλά 4-5 νοσοκομεία ο συγκεκριμένος οργανισμός που το διαχειρίζεται. Όλα έχουν outbreaks. CEO είναι μια ανίκανη Βρετανίδα. Από την ημέρα που ανέλαβε πάμε από το κακό στο χειρότερο. Πάω να δω αν μπορέσω να κάνω το εμβόλιο τώρα. Άκουσα ότι στο τμήμα μας ξεκίνησαν οι εμβολιασμοί. Τα 3 θα πάρω πάλι (έχω πάει 3 φορές). Θα με διώξουν αλλά θα δοκιμάσω την τύχη μου. Έχω άλλες 2 βδομάδες περιθώριο. Περιμένουν να εγκριθεί το εμβόλιο της ΑΖ μέσα Φεβρουαρίου. Δεν θέλω να κάνω αυτο το προϊόν αποτυχημένου πειράματος.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Έχει αλλά 4-5 νοσοκομεία ο συγκεκριμένος οργανισμός που το διαχειρίζεται. Όλα έχουν outbreaks. CEO είναι μια ανίκανη Βρετανίδα. Από την ημέρα που ανέλαβε πάμε από το κακό στο χειρότερο. Πάω να δω αν μπορέσω να κάνω το εμβόλιο τώρα. Άκουσα ότι στο τμήμα μας ξεκίνησαν οι εμβολιασμοί. Τα 3 θα πάρω πάλι (έχω πάει 3 φορές). Θα με διώξουν αλλά θα δοκιμάσω την τύχη μου. Έχω άλλες 2 βδομάδες περιθώριο. Περιμένουν να εγκριθεί το εμβόλιο της ΑΖ μέσα Φεβρουαρίου. Δεν θέλω να κάνω αυτο το προϊόν αποτυχημένου πειράματος.
Μα καλά δεν δηλώνεται αριθμό υγείας και όταν έχει διαθέσιμο εμβόλιο να σου πούνε να πας ?
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μα καλά δεν δηλώνεται αριθμό υγείας και όταν έχει διαθέσιμο εμβόλιο να σου πούνε να πας ?
Αυτό είναι για το ευρύ κοινό όταν ξεκινήσουν τον Απρίλιο με Μάιο. Εγώ περιμένω από τον research director να μας ειδοποιήσει ποτέ μπορούμε να εμβολιαστουμε. Του έστειλα μηνυμα την Δευτέρα να ρωτήσω αν υπάρχει λίστα και αν είμαι σε αυτή και μου απάντησε με γενικολογα και ότι θα έρθει η σειρά μου. Δεν ξέρω καν αν είμαι σε λίστα. Όταν δήλωσα τον αντιγριπικο εμβολιασμό μου τον Οκτώβριο μου έστειλαν μήνυμα ότι δεν με βρήκαν στην λίστα τους. Ανοργάνωτοι όσο δεν πάει. Ανησυχώ ότι δεν είμαι σε καμία λίστα και ότι θα με τσουβαλιασουν με αυτούς που δουλεύουν σε εργαστηριακή έρευνα και δεν έχουν επαφή με ασθενείς.

Edit: μόλις έκανα το εμβόλιο της Pfizer. Μου είπαν ότι εμβολιάζουν και πήγα και αυτή τη φορά τους είπα ότι πηγαίνω και στα χειρουργεία συχνά και με οδήγησαν με συνοπτικές διαδικασίες στο εμβόλιο. Η άλλη βλαμμένη την περασμένη εβδομάδα με έδιωξε και δεν καθόταν να ακούσει. Καμιά παρενέργεια μέχρι στιγμής. Μόλις πέρασαν 15 λεπτά και πάω σπίτι μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Αυτό είναι για το ευρύ κοινό όταν ξεκινήσουν τον Απρίλιο με Μάιο. Εγώ περιμένω από τον research director να μας ειδοποιήσει ποτέ μπορούμε να εμβολιαστουμε. Του έστειλα μηνυμα την Δευτέρα να ρωτήσω αν υπάρχει λίστα και αν είμαι σε αυτή και μου απάντησε με γενικολογα και ότι θα έρθει η σειρά μου. Δεν ξέρω καν αν είμαι σε λίστα. Όταν δήλωσα τον αντιγριπικο εμβολιασμό μου τον Οκτώβριο μου έστειλαν μήνυμα ότι δεν με βρήκαν στην λίστα τους. Ανοργάνωτοι όσο δεν πάει. Ανησυχώ ότι δεν είμαι σε καμία λίστα και ότι θα με τσουβαλιασουν με αυτούς που δουλεύουν σε εργαστηριακή έρευνα και δεν έχουν επαφή με ασθενείς.

Edit: μόλις έκανα το εμβόλιο της Pfizer. Μου είπαν ότι εμβολιάζουν και πήγα και αυτή τη φορά τους είπα ότι πηγαίνω και στα χειρουργεία συχνά και με οδήγησαν με συνοπτικές διαδικασίες στο εμβόλιο. Η άλλη βλαμμένη την περασμένη εβδομάδα με έδιωξε και δεν καθόταν να ακούσει. Καμιά παρενέργεια μέχρι στιγμής. Μόλις πέρασαν 15 λεπτά και πάω σπίτι μου.
Ελααα μπράβο ! Στηνδεύτερη δόση υπάρχει υψηλή συχνότητα εμφάνισης παρενεργειών πάντως (τα ηπια)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ερώτηση : αν δεν έχεις κάνει την δεύτερη δόση και κολλήσεις τον ιό ,τι γίνεται ? Γίνεται κανονικά η επόμενη δόση ?
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Αυτό είναι για το ευρύ κοινό όταν ξεκινήσουν τον Απρίλιο με Μάιο. Εγώ περιμένω από τον research director να μας ειδοποιήσει ποτέ μπορούμε να εμβολιαστουμε. Του έστειλα μηνυμα την Δευτέρα να ρωτήσω αν υπάρχει λίστα και αν είμαι σε αυτή και μου απάντησε με γενικολογα και ότι θα έρθει η σειρά μου. Δεν ξέρω καν αν είμαι σε λίστα. Όταν δήλωσα τον αντιγριπικο εμβολιασμό μου τον Οκτώβριο μου έστειλαν μήνυμα ότι δεν με βρήκαν στην λίστα τους. Ανοργάνωτοι όσο δεν πάει. Ανησυχώ ότι δεν είμαι σε καμία λίστα και ότι θα με τσουβαλιασουν με αυτούς που δουλεύουν σε εργαστηριακή έρευνα και δεν έχουν επαφή με ασθενείς.

Edit: μόλις έκανα το εμβόλιο της Pfizer. Μου είπαν ότι εμβολιάζουν και πήγα και αυτή τη φορά τους είπα ότι πηγαίνω και στα χειρουργεία συχνά και με οδήγησαν με συνοπτικές διαδικασίες στο εμβόλιο. Η άλλη βλαμμένη την περασμένη εβδομάδα με έδιωξε και δεν καθόταν να ακούσει. Καμιά παρενέργεια μέχρι στιγμής. Μόλις πέρασαν 15 λεπτά και πάω σπίτι μου.
Μπραβο πολυ χαιρομαι πραγματικα που εκανες το εμβολιο! :D
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top