• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πήγαινε στο deep web και θα αλλάξεις γνώμη 😂😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσεις γιατι έχετε προβλημα αφού όλα τα εμβόλια πάνε σε εσάς τώρα( ?)
Μα αυτο ειναι το προβλημα. Οτι εδω τα εμβολια ΔΕΝ ΠΑΝΕ σε εμας. Απο τους 10 οροφους που εχει το νοσοκομειο οπου εργαζομαι εχουν κλεισει οι 4.5 οροφοι επειδη εχει εξαπλωθει ο ιος στο προσωπικο. Εχουν παει πανω απο 40χιλ εμβολια σε ανθρωπους που φροντιζουν ηλικιωμενους. Κλεινουν νοσοκομεια για να μην κλεισουν τα γηροκομεια. Καταλαβαινεις τι κανουν; Αντε πες τωρα σε αυτους που ηταν στο καρδιολογικο οτι δεν εχει κλινες γιατι εκλεισε το τμημα λογω covid.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,310 μηνύματα.
Απαγόρευση κυκλοφορίας και SMS είναι μαχαιριά στην καρδιά για την κοινωνία. Ένας από τους λόγους που δεν το υιοθέτησαν οι Βόρειοι και κεντροευρωπαίοι είναι τα υψηλά ποσοστά κατάθλιψης.

Κάποτε θα πρέπει να συμπεριληφθούν και οι απώλειες της κοινωνίας με αιτία τα μέτρα covid . Αν γίνει το 3ο lockdown η οικονομία (και δεν εννοώ τους μεγαλοκαρχαρίες) αλλά την εστίαση, τις μικρές βιοτεχνίες, τα μαγαζιά με τα ρούχα θα καταρρεύσουν ολικά. Θέλω μετά να δω πώς θα μπορέσουν να εργαστούν και να συντηρήσουν την οικογένειά τους οι άνω των 40.

Το θέμα δεν είναι ότι δεν μπορεί να μείνει ο κόσμος μέσα στο σπίτι, το θέμα είναι ότι πλέον απειλείται η οικονομική επιβίωση των περισσοτέρων, γιατί με τα επιδόματα δεν γίνεται δουλειά.
Πρεπει να σταματησει αυτο το θεατρο οντως.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Απαγόρευση κυκλοφορίας και SMS είναι μαχαιριά στην καρδιά για την κοινωνία. Ένας από τους λόγους που δεν το υιοθέτησαν οι Βόρειοι και κεντροευρωπαίοι είναι τα υψηλά ποσοστά κατάθλιψης.

Κάποτε θα πρέπει να συμπεριληφθούν και οι απώλειες της κοινωνίας με αιτία τα μέτρα covid . Αν γίνει το 3ο lockdown η οικονομία (και δεν εννοώ τους μεγαλοκαρχαρίες) αλλά την εστίαση, τις μικρές βιοτεχνίες, τα μαγαζιά με τα ρούχα θα καταρρεύσουν ολικά. Θέλω μετά να δω πώς θα μπορέσουν να εργαστούν και να συντηρήσουν την οικογένειά τους οι άνω των 40.

Το θέμα δεν είναι ότι δεν μπορεί να μείνει ο κόσμος μέσα στο σπίτι, το θέμα είναι ότι πλέον απειλείται η οικονομική επιβίωση των περισσοτέρων, γιατί με τα επιδόματα δεν γίνεται δουλειά.
Πλεον απειλειται και η οικονομικη κατασταση οσων δεν εχουν πληγει ακομα. Το χρεος θα φτασει μεχρι το διαστημα. Ποιος θα το ξεπληρωσει; Η φορολογια θα παει στον θεο.
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Φώτη σε καταλαβαίνω.. Αναμένω και εγώ να δώσω κάτι εξετάσεις, είναι όλα στον αέρα, 0 ενημέρωση και γενικώς από ψυχολογία όχι και στα καλύτερα.
Και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα τελειώσει σύντομα όλο αυτό. Κάνουμε ένα βήμα εμπρός 5 πίσω. Και δυστυχώς την πληρώνουμε όλοι εμείς που τοοοοοσο καιρό τηρούμε τα πάντα, προσέχουμε και έχει φτάσει ένα σημείο που πλέον έχουμε εξουθενώθει. Δεν σε γνωρίζω προσωπικά αλλά στα πλαίσια του φόρουμ σε καταλαβαίνω και σου στέλνω την στήριξη μου.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Απαγόρευση κυκλοφορίας και SMS είναι μαχαιριά στην καρδιά για την κοινωνία. Ένας από τους λόγους που δεν το υιοθέτησαν οι Βόρειοι και κεντροευρωπαίοι είναι τα υψηλά ποσοστά κατάθλιψης.

Κάποτε θα πρέπει να συμπεριληφθούν και οι απώλειες της κοινωνίας με αιτία τα μέτρα covid . Αν γίνει το 3ο lockdown η οικονομία (και δεν εννοώ τους μεγαλοκαρχαρίες) αλλά την εστίαση, τις μικρές βιοτεχνίες, τα μαγαζιά με τα ρούχα θα καταρρεύσουν ολικά. Θέλω μετά να δω πώς θα μπορέσουν να εργαστούν και να συντηρήσουν την οικογένειά τους οι άνω των 40.

Το θέμα δεν είναι ότι δεν μπορεί να μείνει ο κόσμος μέσα στο σπίτι, το θέμα είναι ότι πλέον απειλείται η οικονομική επιβίωση των περισσοτέρων, γιατί με τα επιδόματα δεν γίνεται δουλειά.
Διάβασε COVID great reset όλοι οι μεγάλοι λένε ότι περνάμε σε μεταβατική εποχή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μα αυτο ειναι το προβλημα. Οτι εδω τα εμβολια ΔΕΝ ΠΑΝΕ σε εμας. Απο τους 10 οροφους που εχει το νοσοκομειο οπου εργαζομαι εχουν κλεισει οι 4.5 οροφοι επειδη εχει εξαπλωθει ο ιος στο προσωπικο. Εχουν παει πανω απο 40χιλ εμβολια σε ανθρωπους που φροντιζουν ηλικιωμενους. Κλεινουν νοσοκομεια για να μην κλεισουν τα γηροκομεια. Καταλαβαινεις τι κανουν; Αντε πες τωρα σε αυτους που ηταν στο καρδιολογικο οτι δεν εχει κλινες γιατι εκλεισε το τμημα λογω covid.
Ξεκινάνε από εκεί πιστεύω για να μειώσουν τους θανάτους ! Διαβασα μια έρευνα που έλεγε ότι με τον εμβολιασμό θα ξεκινάνε απ' τα άτομα με το μεγαλύτερο κίνδυνο θνητότητας προς το λιγότερο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πλεον απειλειται και η οικονομικη κατασταση οσων δεν εχουν πληγει ακομα. Το χρεος θα φτασει μεχρι το διαστημα. Ποιος θα το ξεπληρωσει; Η φορολογια θα παει στον θεο.
Θα ανέβει νέο νόμισμα ....μπιτκοιν .... οδεύουμε προς οικονομική φούσκα απ' ότι λένε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,310 μηνύματα.
Φώτη σε καταλαβαίνω.. Αναμένω και εγώ να δώσω κάτι εξετάσεις, είναι όλα στον αέρα, 0 ενημέρωση και γενικώς από ψυχολογία όχι και στα καλύτερα.
Και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα τελειώσει σύντομα όλο αυτό. Κάνουμε ένα βήμα εμπρός 5 πίσω. Και δυστυχώς την πληρώνουμε όλοι εμείς που τοοοοοσο καιρό τηρούμε τα πάντα, προσέχουμε και έχει φτάσει ένα σημείο που πλέον έχουμε εξουθενώθει. Δεν σε γνωρίζω προσωπικά αλλά στα πλαίσια του φόρουμ σε καταλαβαίνω και σου στέλνω την στήριξη μου.
Ευχαριστώ πολύ!!
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Παιδιά τσιλ δεν έχετε δει τίποτα ακόμα από λοκνταουν


Απ τις 6 συζητάνε τώρα για απαγόρευση.Θυμαμαι πριν κάτι μήνες λέγανε ότι όταν πέσουμε κάτω απ' τα 500 θα πάρουμε μέτρα πίσω .....τώρα προσθέτουν κι άλλα 😂😂..εεε ρε τι κάνουμε για έναν τουρισμό
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μα αυτο ειναι το προβλημα. Οτι εδω τα εμβολια ΔΕΝ ΠΑΝΕ σε εμας. Απο τους 10 οροφους που εχει το νοσοκομειο οπου εργαζομαι εχουν κλεισει οι 4.5 οροφοι επειδη εχει εξαπλωθει ο ιος στο προσωπικο. Εχουν παει πανω απο 40χιλ εμβολια σε ανθρωπους που φροντιζουν ηλικιωμενους. Κλεινουν νοσοκομεια για να μην κλεισουν τα γηροκομεια. Καταλαβαινεις τι κανουν; Αντε πες τωρα σε αυτους που ηταν στο καρδιολογικο οτι δεν εχει κλινες γιατι εκλεισε το τμημα λογω covid.
Οι Άγγλοι είναι, άσε δεν μούρχεται τώρα. Για να είμαι ειλικρινής το είπα νοερώς.
Και εγώ που ήθελα να σε συμβουλευτώ, για το ανεύρυσμα μου. Πώς να έρθω στην καρδιολογική;
Καλά που δεν στενοχωριέμαι για τον ιό.
Διαφορετικά θα είχε σκάσει και μπάϊ, μπάϊ.... παιδιά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,087 μηνύματα.
Οι Άγγλοι είναι, άσε δεν μούρχεται τώρα. Για να είμαι ειλικρινής το είπα νοερώς.
Και εγώ που ήθελα να σε συμβουλευτώ, για το ανεύρυσμα μου. Πώς να έρθω στην καρδιολογική;
Καλά που δεν στενοχωριέμαι για τον ιό.
Διαφορετικά θα είχε σκάσει και μπάϊ, μπάϊ.... παιδιά.
Η κοπέλα είναι στον Καναδά fyi.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ξεκινάνε από εκεί πιστεύω για να μειώσουν τους θανάτους ! Διαβασα μια έρευνα που έλεγε ότι με τον εμβολιασμό θα ξεκινάνε απ' τα άτομα με το μεγαλύτερο κίνδυνο θνητότητας προς το λιγότερο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Ναι και αφηνουν τα νοσοκομεια εκτεθειμενα. Κραταμε γηροκομεια ανοιχτα και κλεινουμε νοσοκομεια. Πολυ εξυπνο. Κανουν εμβολια και σε ατομα ηλικιας 105 ετων που ζητημα αν εχουν περιθωριο να ζησουν μεχρι την επομενη δοση του εμβολιου και που δεν γνωριζουμε αν το ανοσοποιητικο τους μπορει να ανταποκριθει στο εμβολιο. Οι δε οδοντιατροι που εργαζονται σε τραγικες συνθηκες και δεν τους εχουν καν στην λιστα προτεραιοτητας;
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
για αυτο εισαι στο 2ο ετος του χρονοδιαγγραματος....εταιριες αρχιζουν και κανουν πουστιες ....λες να εμβολιαστει το 70% τοσο γρηγορα ?...εδω δεν το εχει φτασει το ισραηλ που απ την πρωτη μερα δεν εχει σταματησει να εμβολιαζει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ετσι θα το παμε μεχρι να ερθει ο τουρισμος .....οταν φυγει ο τουρισμος ξανα τα ιδια και απ το επομενο ετος θα ειμαστε καπως κομπλε .Εδω η αντζεντα δειχνει οτι θελουν να σωσουν τον τουρισμο μπας κι βγαλουμε κανα κερδος απ αυτο
σε σενα ναι θα εμβολιαστει το 70 % μεχρι αυγουστο
στην αιθιοπια και στη σομαλια οχι ομως
το ισραηλ καλα τα παει ...εχει εμβολιασει το 33% του δλδ το 1/3 του πληθυσμου του και ηδη φαινονται μειωσεις στις μεθ οποτε τα παει παρα πολυ καλα
απλα το οτι βγηκε ενας και ειπε αυτο δεν σημαινει τιποτα για μενα
εδω βγαινει ο καθε κουβελος ο καθε ιωαννιδης ο καθε συψας και λεει οτι θελει ...το θεμα ειναι συνολικα τι γινεται
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Παιδιά τσιλ δεν έχετε δει τίποτα ακόμα από λοκνταουν


Απ τις 6 συζητάνε τώρα για απαγόρευση. Θυμάμαι πριν κάτι μήνες λέγανε ότι όταν πέσουμε κάτω απ' τα 500 θα πάρουμε μέτρα πίσω .....τώρα προσθέτουν κι άλλα 😂😂..εεε ρε τι κάνουμε για έναν τουρισμό
Αυτές οι αποφάσεις, δεν μπορεί να εξηγηθούν με το κοτσομπολιό που κάνουμε εδώ ο καθένας.

Ολη την κατάσταση, αν την τοποθετήσουμε μακροπρόθεσμα, τότε θα αρχίσουμε να βλέπουμε
γιατί : α) μας αφήνουν να βγούμε ενώ με μαθηματική ακρίβεια τα κρούσματα ανεβαίνουν
β) δεν χρηματοδότησαν, όπως έκαναν με την παραγωγή εμβολίων και την εύρεση φαρμάκων
γ) δεν αντέδρασαν σε διάφορες πολυπληθείς συγκεντρώσεις
δ) δεν επιτρέπουν και στην εστίαση να κινηθεί
ε) ενώ έχουμε κατα την δική τους γνώμη, πανδημία, το τραπεζικό
είναι το μόνο κομάτι της οικονομίας που πραγματοποιεί κέρδη
με βάση την διαδικασία της μόχλευσης και τα διάφορα επιδόματα που δίνουν παράγουν χρήμα
γιατι τα δάνεια είναι ο κατ' εξοχήν τομέας μόχλευσης και κατ' επέκταση παραγωγής χρήματος.

Δηλαδή, πρέπει να καταστραφούν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις της χώρας μας (για την Ευρώπη γενικά αδιαφορώ σήμερα) ούτως ή άλλως θα την διαλύσουν.

Αν θέλουν να είναι σύμφωνοι με τις αποφάσεις που παίρνουν, ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ.
Δηλαδή, αφού έχουν τις κινήσεις των επιχειρήσεων.
Να τις αποζημιώσουν χθες και όχι σήμερα που τις αναγκάζουν σε επαιτεία και πτώχευση με αυτές τις αποφάσεις.
Και εμάς να μας επιτρέψουν να ζήσουμε την κανονικότητα μας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,898 μηνύματα.
Ναι και αφηνουν τα νοσοκομεια εκτεθειμενα. Κραταμε γηροκομεια ανοιχτα και κλεινουμε νοσοκομεια. Πολυ εξυπνο. Κανουν εμβολια και σε ατομα ηλικιας 105 ετων που ζητημα αν εχουν περιθωριο να ζησουν μεχρι την επομενη δοση του εμβολιου και που δεν γνωριζουμε αν το ανοσοποιητικο τους μπορει να ανταποκριθει στο εμβολιο. Οι δε οδοντιατροι που εργαζονται σε τραγικες συνθηκες και δεν τους εχουν καν στην λιστα προτεραιοτητας;
Αυτά γινονται στον Καναδά; Σε όλο τον Καναδά ή σε συγκεκριμένες επαρχίες;
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Οχι! μη το κάνεις αυτό.
Παρακολούθησε μόνο τα γεγονότα και συσχέτισε τα με την ελευθερία σου και την κατάργηση της.
Δες τα άρθρα που η ελευθερία σου καταργείται και δες απο την άλλη τις δικαιολογίες.
Σκέψου μοναχά. Τίποτ' άλλο.

Νομίζεις οτι αν δεν υπάρξουν υποχρεωτικές καταστάσεις, θα κάνουν όλοι το εμβόλιο;
Οσο περνάει ο καιρός, όλο και ευρύτερες μάζες, θα αρνηθούν.
Ομως, αν δεν μπορείς να πας αεροπορικώς κάπου, (οπουδήποτε), αν δεν σου επιτραπεί να βγεις έξω, αν δεν μπορείς να πας σε δημόσιες υπηρεσίες.
Τότε να ξέρεις οτι όλοι, μηδενός εξαιρουμένου, θα τρέξουν να κάνουν το εμβόλιο.
Αλλά, τότε φίλε μου, μαζί με την ελευθερία, θα έχουν σκοτώσει και την ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
Σήμερα είναι στην εντατική η δημοκρατία.
Ακόμα και αν απαντήσεις σε αυτό το μήνυμα, γύρισε μετά απο μερικούς μήνες να δεις τον συσχετισμό με την τότε κατάσταση.
που βασιζεις το οτι οσο περνα ο καιρος ολο και περισσοτεροι θα αρνηθουν ? απο τη μια θες να τελειωσει και απο την αλλη λες ε νταξ κοιτα εγω δεν κανω το εμβολιο! μαγκια σου αλλα δεν λειτουργει ετσι ..
επισης τι σημαινει δημοκρατια? σημαινει εχω το δικαιωμα του εκλεγειν και εκλεγεσθαι .. το οτι το κρατος καλως η κακως περνει αποφασεις ειναι δικη σου ευθυνη ...αν αυριο σκαγανε οι τουρκοι μεσα στη χωρα θα ελεγες που πηγε η δημοκρατια? θα σε σερνανε να σκοτωθεις στο μετωπο ...ετσι και τωρα σου λενε δεν με νοιαζει προσωπικα τι κανεις γιατι πεθαινει κοσμος. Και στη πρωιμη δημοκρατια της αρχαιας αθηνας οταν εσκαγε πολεμος ολα πηγαιναν στα σκουπιδια γιατι περναγε κρισεις η κοινωνια
και για να μην παρεξηγηθω και εγω σαν ενα πολυ κοινωνικο ατομο με εχει πειραξει παρα πολυ η ολη υποθεση ...ημουν στρατο πριν και καπακι μετα λοκνταουν ... προσπαθω να ειμαι αισιοδοξος σε ολο αυτο το ζοφερο περιβαλλον ακομα και αν εχω παθει και εγω κρισεις πανικου και ειναι πολυ δυσκολο .
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
σε σενα ναι θα εμβολιαστει το 70 % μεχρι αυγουστο
στην αιθιοπια και στη σομαλια οχι ομως
το ισραηλ καλα τα παει ...εχει εμβολιασει το 33% του δλδ το 1/3 του πληθυσμου του και ηδη φαινονται μειωσεις στις μεθ οποτε τα παει παρα πολυ καλα
απλα το οτι βγηκε ενας και ειπε αυτο δεν σημαινει τιποτα για μενα
εδω βγαινει ο καθε κουβελος ο καθε ιωαννιδης ο καθε συψας και λεει οτι θελει ...το θεμα ειναι συνολικα τι γινεται
Μακάρι να βγω ψεύτης και να έχουμε εμβολιαστεί όλοι το καλοκαίρι .....αλλά συγκριτικά με το Ισραήλ είναι 100% οτι δεν θα πετύχουμε κάτι αυτό το χρόνο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι και αφηνουν τα νοσοκομεια εκτεθειμενα. Κραταμε γηροκομεια ανοιχτα και κλεινουμε νοσοκομεια. Πολυ εξυπνο. Κανουν εμβολια και σε ατομα ηλικιας 105 ετων που ζητημα αν εχουν περιθωριο να ζησουν μεχρι την επομενη δοση του εμβολιου και που δεν γνωριζουμε αν το ανοσοποιητικο τους μπορει να ανταποκριθει στο εμβολιο. Οι δε οδοντιατροι που εργαζονται σε τραγικες συνθηκες και δεν τους εχουν καν στην λιστα προτεραιοτητας;
Τι να πω .....η μοναδική λύση που έχω σκεφτεί είναι ότι αυτά είναι μπούρδες με την προτεραιότητα απ' την στιγμή που δεν υπάρχουν τόσα διαθέσιμα εμβόλια .
Η μία και πιο δυνατή λύση θα ήταν οι εταιρείες να δίνανε την "συνταγή" του εμβόλιου και σε άλλες εταιρίες .....αλλά σιγά ποιος νοιάζεται ,ο καθένας για τον ευατο του είναι η σημερινή εποχή
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Περαστικά στον @Volkswagen Fan

Τώρα με την ευκαιρία μερικές σκέψεις


Πάμε προς 3ο lock down, καθώς εδώ και λίγες μέρες αυξήθηκαν τα κρούσματα και πάλι. Αυτό δεν είναι καλό για αν σκεφτεί κανείς ότι το Μάρτιο ήταν μόνο για 14 ημέρες και είμαστε πλέον στους 10 μήνες.
Το 3ο lock down δεν είναι ανάλογα με όλες τις περιοχές γιατί κάποιες περιοχές όπως για παράδειγμα:

  • Βόλο
  • Καρδίτσα
  • Χαλκιδική
θα είναι το 4ο lockdown. Οι ιδιωτικές επιχειρήσεις καταστρέφονται ή κάποιες έχουν χρεωκοπήσει. Οι ιδιοκτήτες αγωνιούν και οι εργαζόμενοι είναι στην απελπισία. Πολλοί συνάνθρωποι μας είναι στα όρια της απελπισίας και της κατάθλιψης που αυτό μόνο υγιές δεν είναι.


Δυστυχώς ξεχνάμε, ότι σε λίγο καιρό (αν δε συμβαίνει ακόμη, που πολύ αμφιβάλω) δε θα χάνουμε ανθρώπους μόνο από covid αλλά και από αυτοκτονίες ή επειδή δε θα έχουν να φάνε. Ο Covid θα δημιουργήσει μεγάλες στρατιές ανέργων μέσα στη κοινωνία και θα πάμε σε μια μεγάλη ύφεση, καθώς δε θα έχουν τι διάθεση οι άνεργοι να ακούσουν τίποτα παρά θα έχουν νεύρα και οργή περισσότερο απ' ότι πριν

Απo το covid τελικά χάσαμε σαν χώρα και θα χάσουμε και άλλο μέχρι να τελειώσουμε, αν ποτέ τελειώσουμε. Δε νομίζω ότι η Ελληνική Κυβέρνηση θα πάρει νωρίς μέτρα και σε λίγες μέρες θα ξεπεράσουμε τα 1000 κρούσματα και μπορεί να ξαναπάμε στα 2000 με 3000 και οι θάνατοι να ξανά αυξήσουν, ραγδαία ξανά όπως τον Νοέμβριο.

Δυστυχώς ο ιος έχει και πολλές μεταλλάξεις και αυτό λένε ότι είναι πιο επικίνδυνο. Βλέπω επίσης το καλοκαίρι με άνοιγμα τουρισμού μετά να ξαναμπαίνουμε μέσα. Η Ελλάδα ήταν τελικά καταδικασμένη να χάσει και έχασε από τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε. Χάσαμε, ότι και να λένε τα κανάλια και τα λοιπά η Ελλάδα μας η χώρα μας για μένα έχασε.

Δε ζούμε σε φυσιολογικούς ρυθμούς και χάσαμε σχεδόν τα πάντα. Είμαστε συνέχεια μέσα στο σπίτι και μπορούμε να κάνουμε λίγα πράγματα ποια. Όπως είπα και πριν η εστίαση πχ πεθαίνει και δε μπορούμε να πάμε για έναν καφέ με απαραίτητα μέτρα. Μόνο click away σε κάποιες εταιρίες και αυτό με 2 ώρες χρονικό όριο με μια ουρά 500 άτομα και πρέπει να ξαναστείλεις μήνυμα αν τυχόν περάσουν οι 2 ώρες.

Μπορεί να είχαμε χειριστεί καλύτερα την πανδημία; Δε ξέρω. Ο καθένας πλέον σε twitter - tv κοιτάει ότι τον συμφέρει όχι τι πρέπει να γίνει και αυτό δε βοηθάει καθόλου. Πρέπει να μείνουμε δυνατοί αλλά αυτό είναι αδύνατον για πολλούς πλέον.

Συγνώμη για αυτό που διαβάσετε, αλλά δε καλοπερνώ και εγώ ποια. Πολλά έχουν χάσει το νόημα τους και είμαστε σε μια θλιβερή - τρομακτική κατάσταση.

Εύχομαι να ξεμπερδεύουμε γρήγορα.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
που βασιζεις το οτι οσο περνα ο καιρος ολο και περισσοτεροι θα αρνηθουν ?
Δεν είναι καλό να παραθέσω επιχειρήματα για την άρνηση μου ή όχι.
Εχω αφήσει να φανεί σε προηγούμενη τοποθέτηση μου, οτι αν, άν, άν δεν μπορώ να κινηθώ ελεύθερα, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ, θα το κάνω. Θα με υποχρεώσουν δηλαδή. Τον πέρασα και τον απομυθοποίησα. Για εμένα λέω.
απο τη μια θες να τελειωσει
Δεν πιστεύω οτι θα αφήσουν την ευκαιρία που είτε δημιούργησαν, είτε τους ήρθε στο πιάτο έτοιμη, να πάει χαμένη.
Τώρα που μας έχουν μαντρωμένους, θα μας επιτρέψουν;
Με ποιον τρόπο;
Απομένει να αφήσουμε τον χρόνο να περάσει (μερικοί μήνες) και να τα ξαναπούμε όπως τώρα καλή ώρα συζητάμε.
και απο την αλλη λες ε νταξ κοιτα εγω δεν κανω το εμβολιο! μαγκια σου αλλα δεν λειτουργει ετσι ..
Για να μην έχεις απορίες, θα το κάνω αφού βλέπω οτι θα με αναγκάσουν. Οπότε δεν είμαι αρνητής.
Είμαι αναγκαστικά ακολουθητής στο ρεύμα.
επισης τι σημαινει δημοκρατια?
Δεν υπάρχει σήμερα αυτό το αγαθό.
σημαινει εχω το δικαιωμα του εκλεγειν και εκλεγεσθαι .. το οτι το κρατος καλως η κακως περνει αποφασεις ειναι δικη σου ευθυνη ...αν αυριο σκαγανε οι τουρκοι μεσα στη χωρα
Σήμερα στις ειδήσεις η Γερμανία δήλωσε οτι δεν πρόκειται να κάνει εμπάργκο στην Τουρκία.
Δεν θα πω γιατί μας υποχρέωσαν να μη κάνουμε εξαγωγές στην Ρωσία.
Ομως, θα προτείνω να συσχετίσεις την στάση της Γερμανίας σήμερα, με αυτή στον πόλεμο του 1897 στην Μελούνα της Ελασόνας.
Ενώ μας ώθησαν να κάνουμε πόλεμο με τους Τούρκους, παράλληλα βρίσκονταν στο Σαραντάπορο και επέβλεπαν την έκβαση του πολέμου.
Μας πήραν φαλάγγι οι Τούρκοι μέχρι τον Αυλώνα.
Εκεί τους σταμάτησαν.
Το μετά έχει ιδιαίτερη σημασία.
Εγινε ειρήνη και υπέγραψαν τα σύνορα της Ελλάδος να αυξηθούν.
Σε τί διαφέρει η τότε κατάσταση με την σημερνή;
Και τότε ήταν η Γερμανία με τους Τούρκους και σήμερα το ίδιο.
Να αναμένεις εκπλήξεις με την Γερμανία.
θα ελεγες που πηγε η δημοκρατια? θα σε σερνανε να σκοτωθεις στο μετωπο ...ετσι και τωρα σου λενε δεν με νοιαζει προσωπικα τι κανεις γιατι πεθαινει κοσμος.
Τώρα μου λένε. Κοίτα αυτούς που τους έχουμε ποτίσει τον φόβο και πες τους γιατί δεν φοράς μάσκα.
Τους απαντώ. Εγώ μόλις βλέπω ανθρώπους γύρω μου, ανεβάζω την μάσκα. Γιατι δεν μπορώ να κάνω τίποτα .
Και στη πρωιμη δημοκρατια της αρχαιας αθηνας οταν εσκαγε πολεμος ολα πηγαιναν στα σκουπιδια γιατι περναγε κρισεις η κοινωνια
και για να μην παρεξηγηθω και εγω σαν ενα πολυ κοινωνικο ατομο με εχει πειραξει παρα πολυ η ολη υποθεση ...ημουν στρατο πριν και καπακι μετα λοκνταουν ... προσπαθω να ειμαι αισιοδοξος σε ολο αυτο το ζοφερο περιβαλλον ακομα και αν εχω παθει και εγω κρισεις πανικου και ειναι πολυ δυσκολο .
Να ξέρεις οτι δεν γράφω έτσι για να περάσω την ώρα μου.
Αλλά, εσείς οι νεαροί και οι νεαρές, είναι καλό να βλέπετε και μια άλλη οπτική γωνία.
Δεν πουλάω ποιος ξέρει τι. Γράφω όπως σκέφτομαι.
Και σου λέω οτι ο άνθρωπος γενικά έχει τον φόβο μέσα του σαν συναίσθημα, γιατι μετά απο τον φόβο υπάρχει η ελπίδα.
Αν σταματήσεις στον φόβο, τέλος. Προχώρα και δες την ελπίδα. Κάποια στιγμή θα καταλάβεις και τότε θα σταματήσεις να παθαίνεις κρίσεις πανικού.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οπως πάμε σε λίγο θα μιλάμε για την πείνα που έρχεται σε διάφορες ομάδες του πληθυσμού, λόγω οικονομικής καταστροφής.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
επισης καλο ειναι να ελεγχουμε την ψυχικη μας υγεια !!
γιατι ειμαστε μεσα σε αγχος οχι μονο για τον κορωνα αλλα για εξεταστικες δουλειες προβληματα που μποροει να εχουμε στο σπιτι
ειναι πολλα δυστηχως και πραγατικα πρεπει να μιλαμε!! κανεναν δεν βοηθησε να τα κραταει μεσα του
εγω προσωπικα εχω πολυ αγχος νοιωθω πολυ πιεση νοιωθω πιεση μεσα στο σπιτι γιατι υπαρχουν και καποια προβληματα και θελω απλα να ξεσπασω..δε μπορω και το κατανοω απο τη μια αλλα απο την αλλη νοιωθω οτι θα μπω σε ενα φαυλο κυκλο με συντροφια μονο τον εαυτο μ
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Περαστικά στον @Volkswagen Fan

Τώρα με την ευκαιρία μερικές σκέψεις


Πάμε προς 3ο lock down, καθώς εδώ και λίγες μέρες αυξήθηκαν τα κρούσματα και πάλι. Αυτό δεν είναι καλό για αν σκεφτεί κανείς ότι το Μάρτιο ήταν μόνο για 14 ημέρες και είμαστε πλέον στους 10 μήνες.
Το 3ο lock down δεν είναι ανάλογα με όλες τις περιοχές γιατί κάποιες περιοχές όπως για παράδειγμα:

  • Βόλο
  • Καρδίτσα
  • Χαλκιδική
θα είναι το 4ο lockdown. Οι ιδιωτικές επιχειρήσεις καταστρέφονται ή κάποιες έχουν χρεωκοπήσει. Οι ιδιοκτήτες αγωνιούν και οι εργαζόμενοι είναι στην απελπισία. Πολλοί συνάνθρωποι μας είναι στα όρια της απελπισίας και της κατάθλιψης που αυτό μόνο υγιές δεν είναι.


Δυστυχώς ξεχνάμε, ότι σε λίγο καιρό (αν δε συμβαίνει ακόμη, που πολύ αμφιβάλω) δε θα χάνουμε ανθρώπους μόνο από covid αλλά και από αυτοκτονίες ή επειδή δε θα έχουν να φάνε. Ο Covid θα δημιουργήσει μεγάλες στρατιές ανέργων μέσα στη κοινωνία και θα πάμε σε μια μεγάλη ύφεση, καθώς δε θα έχουν τι διάθεση οι άνεργοι να ακούσουν τίποτα παρά θα έχουν νεύρα και οργή περισσότερο απ' ότι πριν

Απo το covid τελικά χάσαμε σαν χώρα και θα χάσουμε και άλλο μέχρι να τελειώσουμε, αν ποτέ τελειώσουμε. Δε νομίζω ότι η Ελληνική Κυβέρνηση θα πάρει νωρίς μέτρα και σε λίγες μέρες θα ξεπεράσουμε τα 1000 κρούσματα και μπορεί να ξαναπάμε στα 2000 με 3000 και οι θάνατοι να ξανά αυξήσουν, ραγδαία ξανά όπως τον Νοέμβριο.

Δυστυχώς ο ιος έχει και πολλές μεταλλάξεις και αυτό λένε ότι είναι πιο επικίνδυνο. Βλέπω επίσης το καλοκαίρι με άνοιγμα τουρισμού μετά να ξαναμπαίνουμε μέσα. Η Ελλάδα ήταν τελικά καταδικασμένη να χάσει και έχασε από τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε. Χάσαμε, ότι και να λένε τα κανάλια και τα λοιπά η Ελλάδα μας η χώρα μας για μένα έχασε.

Δε ζούμε σε φυσιολογικούς ρυθμούς και χάσαμε σχεδόν τα πάντα. Είμαστε συνέχεια μέσα στο σπίτι και μπορούμε να κάνουμε λίγα πράγματα ποια. Όπως είπα και πριν η εστίαση πχ πεθαίνει και δε μπορούμε να πάμε για έναν καφέ με απαραίτητα μέτρα. Μόνο click away σε κάποιες εταιρίες και αυτό με 2 ώρες χρονικό όριο με μια ουρά 500 άτομα και πρέπει να ξαναστείλεις μήνυμα αν τυχόν περάσουν οι 2 ώρες.

Μπορεί να είχαμε χειριστεί καλύτερα την πανδημία; Δε ξέρω. Ο καθένας πλέον σε twitter - tv κοιτάει ότι τον συμφέρει όχι τι πρέπει να γίνει και αυτό δε βοηθάει καθόλου. Πρέπει να μείνουμε δυνατοί αλλά αυτό είναι αδύνατον για πολλούς πλέον.

Συγνώμη για αυτό που διαβάσετε, αλλά δε καλοπερνώ και εγώ ποια. Πολλά έχουν χάσει το νόημα τους και είμαστε σε μια θλιβερή - τρομακτική κατάσταση.

Εύχομαι να ξεμπερδεύουμε γρήγορα.
Πςςς δεν περίμενα να δω ποτέ τέτοιο ποστ από εσένα χαχα

Φίλε στο διαφορετικό που θα μπορούσαν να είχαν κάνει είναι τα εξής πιστεύω ...και αποτελεσματικά

1) Μέτρα με βάση το ιικο φορτίο κάθε περιοχής
2)Όλοι οι άνω των 65 κλεισμένοι αυστηρά μέσα !
3) Επαναλειτουργία των καταστημάτων με τα τωρινά μέτρα χωρίς χρονικό όριο
4) Κλείσιμο νομών και κυρίως της Κρήτης !

Σίγουρα με αυτά τα μέτρα θα μειώνονταν οι θάνατοι και τα κρούσματα


Αν και το καλύτερο που θα μπορούσαν να κάνουν πιστεύω είναι το εξής όσο και σκληρό ακούγεται :

Αύξηση προσλήψεων στο αστυνομικό σώμα ,φουλ προσλήψεις
Κλείσιμο ολόκληρης της χώρας 24/7 για 2-3 εβδομαδες υπό εξαιρέσεις τα νοσκομεία !
Πρόστιμα με μερίδιο ! 70 ευρώ σε κάθε πρόστιμο να πήγαινει στην τσέπη του αστυνόμου (να κυνηγάνε σαν τα σκυλιά τα πρόστιμα ,τα άσκοπα πάντα όχι κάτι βλακείες σε νοσηλευτές ,ιατρούς κλπ)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top