• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Θεώρα ότι θες φοκ, δεν εχει καμία σημασία.Σημασία εχουν τα διεθνή στατιστικά που βγαίνουν και οι ειδικοί που μιλούν. :D

Νάτα τα πολύ δυσάρεστα.

Άμα έχει λευχαιμία, πεθαίνεις και από εποχική γρίπη. Γενικά, έχει αρχίσει να μου φαίνεται ότι όποιος ανήκει σε ευπαθή ομάδα και ήταν ετοιμοθάνατος, επειδή κόλλησε τον κορονοϊό τον περάσαμε στον σχετικό μετρητή.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Η εκκλησία είναι αυτόνομη. Η απόφαση του Μητσοτάκη δεν την επηρεάζει.

Θα δεις ότι δεν θα συλληφθεί κανένας παπάς και κανένας πιστός για τη συμμετοχή τους σε λειτουργία.
Βασικά σκασίλα μου για τους παπάδες, με νοιάζει ότι όλοι κάνουν προσπάθεια, η Εκκλησία στα απαυτά της και θα το πληρώσει αυτό.
Τα κωλοχούφταλα που δεν νοιάζονται για τον διπλανό τους θα πεθάνουν και η Εκκλησία θα μείνει με ακόμα λιγότερους.Τους γνωστούς γραφικούς και απο αυτούς τους μισούς.

Άλλο τώρα.

Για να αποκαθιστούμε και τα πράγματα.

Στην ΕΡΤ ,εκπομπή της Τρέμη τώρα, μίλησε ο καθηγητής παθολογίας Χ.Γώγως για την μάσκα και αν πρέπει τελικά εμείς να την φοράμε ότανείμαστε υγιείς και βγαίνουμε έξω.

Ξεκάθαρα ο άνθρωπος είπε ότι:

Στο δρόμο δεν χρειάζεται .

Όταν όμως ερχόμαστε σε επαφή με άλλους ανθρώπους ,πχ στη δουλειά μας κλπ και είμαστε σε εποχή πανδημίας όπως τώρα, ΝΑΙ είναι καλό να τη φοράμε.

Διότι εκείνη την ώρα ,τότε στην αρχή που όλοι έτρεχαν για μάσκες και είχαν εξαντληθεί, ακριβώς για να μείνουν για το ιατρικό προσωπικό έλέγαν δεν πρέπει να φοράνε οι υγιείς μόνο οι άρρωστοι, τώρα πλεον που είμαστε μέσα στη φάση της πανδημίας έχει εξασφαλιστεί και το υγειονομικό προσωπικό το λένε,ΝΑΙ στη μάσκα,σε υγιείς σωστά φορεμένη βέβαια,όχι στο δρόμο αλλά όταν ερχόμαστε σε επαφή με άλλους.
Μπορείτε να το δείτε στο βίντεο της ΕΡΤ.

Νταξ epote; :hello:
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στα 6 χρόνια που ήμουν στην σχολή μίση ώρα έκανε μάθημα ο κύριος Γώγος (λοιμωξιολόγος είναι) οπότε όλα αυτά είναι η ειδικότητα του....
καλά τα λέει αλλά μιλάει πολύ safety... πρέπει να πει τύπους μάσκας κάθε πόσο πρέπει να αλλάζει κοκ. Αν συγκρίνεις τους κανόνες που έκανε κάποτε η Γιαμαρέλου στο Αττικό σε σύγκριση με αυτά που γινόντουσαν στο Ρίο βλέπεις χαώδης διαφορά...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Θα γίνουν λειτουργίες η καρδιά μου ήρθε στην θέση της απλά πρέπει να ξυπνάω πιο πρωί :)
Πως το παίζεις χριστιανός και επικροτεις πολιτικές Τζόνσον όταν και το χάσιμο μιας ανθρώπινης ψυχής είναι σημαντικότατο; Ευτυχώς ο Τζόνσον κατάλαβε το τεράστιο λάθος του αφού χαντακωσε ενα σωρό ζωές νεων όπως θα δουμε.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Άμα έχει λευχαιμία, πεθαίνεις και από εποχική γρίπη. Γενικά, έχει αρχίσει να μου φαίνεται ότι όποιος ανήκει σε ευπαθή ομάδα και ήταν ετοιμοθάνατος, επειδή κόλλησε τον κορονοϊό τον περάσαμε στον σχετικό μετρητή.
Υποθέτω και με τη γρίπη μπορεί να πεθάνει κάποιος αν έχει λευχαιμία, όμως την είδηση εγώ δεν την έβαλα για τα στατιστικά.Την έβαλα για το δραματικό.

Τα των στατιστικών τα αφήνω στους ειδικούς, εγώ δεν έχω περάσει κάτι,δεν ξέρω αν έχεις περάσει εσύ.

Εμείς δεν είμαστε ειδικοί και γράφω τις στατιστικές που διεθνώς λένε οι ίδιοι.Με τις πηγές πάντα.
Για την ώρα, αλλα οι ειδικοί τα βγάζουν.Μάλλον ξέρουν περισσότερα απο σένα ,απο μένα και απο τον φόκους:yes:

Υ.γ. Καθηγητή παθολογίας τον Χ.Γώγω τον γράφει η ΕΡΤ ακόμα και τώρα αν δεις.Δεν το είπα εγω ότι είναι παθολόγος έτσι τον γράφει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μπράβο στον Κυριακό για την απόφαση του για την εκκλησία, βέβαια άργησε
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μπράβο στον Κυριακό για την απόφαση του για την εκκλησία, βέβαια άργησε
Άργησε, γιατί περίμενε να το κάνει η Ιερά Σύνοδος από μόνη της. Δεν είναι εύκολη απόφαση, όσο απλοϊκό και να μας φαίνεται, για τον πολύ απλό λόγο, ότι και πρωθυπουργός να είσαι, δεν κάνεις ό,τι θες, δεσμεύεσαι από τους νόμους που υπάρχουν σε μία χώρα. Συν τοις άλλοις, τέτοιες ενέργειες, έστω και άτυπα, δημιουργούν προηγούμενο και ο Μητσοτάκης ξέρει ότι δεν θα είναι για πάντα εκείνος πρωθυπουργός.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Άργησε, γιατί περίμενε να το κάνει η Ιερά Σύνοδος από μόνη της. Δεν είναι εύκολη απόφαση, όσο απλοϊκό και να μας φαίνεται, για τον πολύ απλό λόγο, ότι και πρωθυπουργός να είσαι, δεν κάνεις ό,τι θες, δεσμεύεσαι από τους νόμους που υπάρχουν σε μία χώρα. Συν τοις άλλοις, τέτοιες ενέργειες, έστω και άτυπα, δημιουργούν προηγούμενο και ο Μητσοτάκης ξέρει ότι δεν θα είναι για πάντα εκείνος πρωθυπουργός.
Έπρεπε να το κάνει αμέσως, είτε το ήθελε η Ιερά Σύνοδος είτε όχι
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Μπράβο στον Κυριακό για την απόφαση του για την εκκλησία, βέβαια άργησε
Ενα μεγαλο ποσοστο ψηφοφόρων του είναι χριστιανοί. Τώρα που ρεζιλευτηκαν πολλοί εκπρόσωποι της εκκλησίας στα ματια των πιστών αυτό είναι πολύ πιο ευκολο.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εμείς δεν είμαστε ειδικοί και γράφω τις στατιστικές που διεθνώς λένε οι ίδιοι.Με τις πηγές πάντα.
Για την ώρα, αλλα οι ειδικοί τα βγάζουν.Μάλλον ξέρουν περισσότερα απο σένα ,απο μένα και απο τον φόκους:yes:

Υ.γ. Καθηγητή παθολογίας τον Χ.Γώγω τον γράφει η ΕΡΤ ακόμα και τώρα αν δεις.Δεν το είπα εγω ότι είναι παθολόγος έτσι τον γράφει.
φυσικά και έχει παραπάνω γνώσεις από μένα.

Είναι λοιμωξιολόγος υποειδικότητα Παθολογίας...
απλά απαντάει safety...

επρεπε να πει για τον τύπο της μάσκας, πόσο πρέπει να αλλάζουμε την μάσκα κοκ . όπως βλέπετε η χειρουργική μάσκα δεν προστατεύει και ιδιαίτερα :D αλλά αν βγει και το πει αυτό θα αρχίσει πάλι πανικός οπότε μιλάει safety. Όπως και οι άλλοι.
1584395558784.png


Προσωπικά είμαι κατά της χειρουργικής μάσκας... γιατί πιστεύω ότι αν δεν την αλλάζεις συχνά ειναι πιο επικίνδυνη από το να μην έχεις καθόλου. (αν κάποιος έχει και την αλλάζει ανά δύωρο χωρίς να την βγάζει κάθε λίγο πάσο αυτό που κάνουν οι χειρουργοί δηλαδή).

Όταν την έχεις δημιουργείται υγρασία μέσα, όταν την βγάλεις και δεν την αλλάζεις μεταφέρεις τα μικρόβια από το χέρι στην μάσκα και μετά στο πρόσωπο. Αν την βγάλεις ακουμπήσει στο πουλόβερ ή στο μέτωπο και την ξαναβάλεις πάλι διασπορά. Η φύση έχει προνοήσει ώστε να μας προστατεύει για μικρόβια μόνη της αν μας προστάτευε η μάσκα θα είχαμε ενσωματωμένη μάσκα στο γονίδιωμα μας.

Την βάζουμε όσο ερχόμαστε σε επαφή με τους γύρω μας και στην επόμενη επαφή με άλλο ανθρωπο την αλλάζουμε πλέονοντας πρώτα τα χέρια μας δεν την κάνουμε προέκταση του σώματος μας.

:)
(είναι λογικά αυτά που λέω παιδιά τώρα ο ΕΟΔΥ και ο ΠΟΥ ας πούνε ότι θέλουν)

δε λέω οτι έχω παραπάνω γνώσεις από αυτούς ούτε ότι ειμαι πιο εξυπνος..
Για να φτάσουν εκεί που φτάσανε παιδιά εχουν πολλές γνώσεις απλά απαντάνε safety
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ενα μεγαλο ποσοστο ψηφοφόρων του είναι χριστιανοί. Τώρα που ρεζιλευτηκαν πολλοί εκπρόσωποι της εκκλησίας στα ματια των πιστών αυτό είναι πολύ πιο ευκολο.
Οχι τόσο, ειδικά σε θρησκοταλιμπαν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όταν κάποιος σου απαντάει, σταματάς για να σκεφτείς πριν απαντήσεις, ή δεν το θεωρείς απαραίτητο; :P
Σου πα δε μας ενδιαφέρει η ιερά σύνοδος.
Να τους δω σε λίγες μέρες τι θα λένε, βασικά από τετάρτη πέμπτη.
Οπότε σταμάτα, εδώ δε πρέπει να λειτουργήσει δημοκρατικά ο κυριακός σε ένα τέτοιο θέμα και αυτό πρέπει να κάνει να κινηθεί μη δημοκρατικά
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Φοβάμαι οτι στην Αγγλία θα έχουμε τεραστια καταστροφή και μάλιστα κυρίως σε νεο κοσμο. Πραγματικα το απευχομαι...
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Μπράβο στον Μητσοτάκη που έβαλε τέλος στα μισάλογα της συνόδου και κλείνει τις εκκλησίες . Εδώ οι ισλαμιστές βάζουν την υγεία πάνω απ' όλα και έκλεισαν τα τζαμιά τους, και εμείς θα ακούμε την ιερά σύνοδο; Καμιά ανοχή στον μεσαίωνα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Φοβάμαι οτι στην Αγγλία θα έχουμε τεραστια καταστροφή και μάλιστα κυρίως σε νεο κοσμο. Πραγματικα το απευχομαι...
H Αγγλια δεν είναι Ελλάδα, Ιταλία που τα μικρόβια κάνουν πάρτυ. Για το συμφέρον της χώρας πήραν σωστή απόφαση. Αυτό που φοβούνται και κάνουν μεγάλα βήματα προς τα πίσω είναι ότι θα τους αποκλείσουν τουριστικά όλες οι χώρες όταν αυτές "φαινομενικά" μείωσουν τα κρούσματα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Δυστυχώς στην Αγγλία είναι στην εντατική κυρίως νέοι. Μιλάμε για γκάφα ολκής. Δέχονται τρομερή κριτική απο παντού.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
φυσικά και έχει παραπάνω γνώσεις από μένα.

Είναι λοιμωξιολόγος υποειδικότητα Παθολογίας...
απλά απαντάει safety...

επρεπε να πει για τον τύπο της μάσκας, πόσο πρέπει να αλλάζουμε την μάσκα κοκ . όπως βλέπετε η χειρουργική μάσκα δεν προστατεύει και ιδιαίτερα :D αλλά αν βγει και το πει αυτό θα αρχίσει πάλι πανικός οπότε μιλάει safety. Όπως και οι άλλοι.
View attachment 68666

Προσωπικά είμαι κατά της χειρουργικής μάσκας... γιατί πιστεύω ότι αν δεν την αλλάζεις συχνά ειναι πιο επικίνδυνη από το να μην έχεις καθόλου. (αν κάποιος έχει και την αλλάζει ανά δύωρο χωρίς να την βγάζει κάθε λίγο πάσο αυτό που κάνουν οι χειρουργοί δηλαδή).

Όταν την έχεις δημιουργείται υγρασία μέσα, όταν την βγάλεις και δεν την αλλάζεις μεταφέρεις τα μικρόβια από το χέρι στην μάσκα και μετά στο πρόσωπο. Αν την βγάλεις ακουμπήσει στο πουλόβερ ή στο μέτωπο και την ξαναβάλεις πάλι διασπορά. Η φύση έχει προνοήσει ώστε να μας προστατεύει για μικρόβια μόνη της αν μας προστάτευε η μάσκα θα είχαμε ενσωματωμένη μάσκα στο γονίδιωμα μας.

Την βάζουμε όσο ερχόμαστε σε επαφή με τους γύρω μας και στην επόμενη επαφή με άλλο ανθρωπο την αλλάζουμε πλέονοντας πρώτα τα χέρια μας δεν την κάνουμε προέκταση του σώματος μας.

:)
(είναι λογικά αυτά που λέω παιδιά τώρα ο ΕΟΔΥ και ο ΠΟΥ ας πούνε ότι θέλουν)

δε λέω οτι έχω παραπάνω γνώσεις από αυτούς ούτε ότι ειμαι πιο εξυπνος..
Για να φτάσουν εκεί που φτάσανε παιδιά εχουν πολλές γνώσεις απλά απαντάνε safety
Έχω βρει το εξής paper:
Δες τις γραφικές penetration-particle size.
Αν καταλαβαινω σωστά, οι N95 και συνεπώς και οι FFP2 και FFP3 προστατεύουν και σε εύρος < 300nm
Απλά σε κάποια σημεία αυξάνεται το ποσοστό των σωματιδίων που περνάνε και η μάσκα δε λειτουργεί στην ονομαστική της τιμή (πχ 95%) αλλά αφήνει μεγαλύτερο ποσοστό απλά. Δε σημαίνει όμως ότι δε λειτουργεί και ότι δεν προστατεύει.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Σπατάλη χρημάτων ... ο λόγος που γινεται συτο είναι γιστι το Παστέρ δίνει ελάχιστα τεστ στην επαρχία (γΙα αυτο τα περισσότερα κρουσματα είναι Αθήνα) για αυτο τον λόγο αποφάσισαν οι δήμοι να αγοράσουν δικό τους μηχάνημα....

πολλές χώρες όπως η Σουηδία εφαρμοζει πλέον το τεστ μονο σε μονάδες κσι βαριά περιστστικα οι ελληναρες αγοραζουν διαγνωστικά μηχσνηματα..... λυπάμαι....

η διοίκηση του νοσοκομείου έκανε λάθος επένδυση κατα την γνώμη μου καλύτερα να τα επένδυαν άλλου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top