• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Οι 2 γονείς μου δουλεύουν στην πρωτοβάθμια και ήδη όσο έχουν μιλήσει με γονείς από παιδιά είναι προβληματισμένοι. Πολλοί που έχουν στο σπίτι άτομα από ευπαθείς ομάδες το σκέφτονται αν θα στείλουν τα παιδιά τους σχολείο ενώ άλλοι είναι αντίθετοι σε όλα αυτά τα μέτρα. Δικιά μου άποψη είναι πως είμαστε ένα στάσιμο κράτος που δεν μαθαίνει μέσα στον χρόνο. Ήλπιζα το λοκνταουν που κάναμε να βοηθούσε την κυβέρνηση να δει τι πρέπει να γίνει ουσιαστικά αλλά μένουμε σε ημίμετρα. Πετάει η κεραμεως το μπαλάκι για την πλήρη ατομική τους προστασία στα 10χρονα αντί να κάτσει να προσλάβει παραπάνω εκπαιδευτικούς και μάλιστα μικρότερης ηλικίας. Τα δημοτικά έχουν γεμίσει δασκάλους παππούδες, όλοι τους φαντάζομαι μέλη ευπαθών ομάδων. Αντί να λειτουργήσουν με άλλο τρόπο τα τμήματα στα σχολεία μιλάει για αποστάσεις που δεν μπορούν να υπάρξουν λόγω υποδομών. Νομίζω πραγματικά ορισμένοι στο υπουργείο ή καπνίζουν κάτι ή κατοικούν σε κάποιο σύννεφο. Ο πατέρας μου ως διευθυντής υπεύθυνος για τις "αποστάσεις" ήδη αντιμετωπίζει πρόβλημα γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει χώρος για να τηρηθούν. Έχουμε δηλαδή αυτή την στιγμή μια υπουργό Παιδείας που καθιστά τα νήπια υπεύθυνα για την μη διασπορά της πανδημίας αντί να κάτσει να κάνει κάποιες ουσιαστικές αλλαγές λόγω της κατάστασης. Γενικά παιδιά ετοιμαστείτε να κλείνει το ένα σχολείο μετά το άλλο λόγω κρουσμάτων έτσι για να λέμε ότι είναι ανοιχτά.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εμείς όταν ήμασταν μικροί μοιραζόμασταν τους μαρκαδόρους, τώρα τα παιδάκια θα μοιράζονται τις μάσκες... :P

Πέρα από την πλάκα, τα παιδάκια ήδη παίζουν στις αλάνες και (εννοείται) δεν τηρούν αποστάσεις. Καλά, η επιτροπή λοιμωξιολογων εκτός τόπου και χρόνου... Νομίζουν ότι οι μαθητές θα τηρήσουν τα μέτρα, την στιγμή που ούτε καν οι ενήλικες δεν τα τηρούν!

Όσο για τους ίδιους τους δασκάλους, όταν προσλαμβάνονται 40-45χρονοι (γιατί έχουν μαζέψει ό,τι κωλοχαρτο υπάρχει), λογικό και επόμενο είναι μέσα σε 10 χρόνια να είναι σαν σαπιοκάραβα...

Όταν ήμουν εγώ μαθητής στο δημοτικό, ο μεγαλύτερος σε ηλικία δάσκαλος ήταν 53 ετών. Απλά τρομάζω στην ιδέα ότι τα σημερινά παιδιά έχουν δασκάλους 60-65 χρονών...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
θα ήταν 15 μελής τάξεις με πρωί απογευμα εκ περιτροπής.
Δηλαδή οι δάσκαλοι - καθηγητές θα έκαναν το ίδιο μάθημα πρωί και απόγευμα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομίζουν ότι οι μαθητές θα τηρήσουν τα μέτρα, την στιγμή που ούτε καν οι ενήλικες δεν τα τηρούν!
Αν ο γονιός λέει στο παιδί του να μη φοράει μάσκα, τί θα κάνει το παιδάκι; Και με ποιο τρόπο θα αναγκάσεις το παιδί να κάνει κάτι που ο γονιός του τού λέει να μην κάνει; Πώς θα τιμωρήσεις το παιδί για αυτό το λόγο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Δηλαδή οι δάσκαλοι - καθηγητές θα έκαναν το ίδιο μάθημα πρωί και απόγευμα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αν ο γονιός λέει στο παιδί του να μη φοράει μάσκα, τί θα κάνει το παιδάκι; Και με ποιο τρόπο θα αναγκάσεις το παιδί να κάνει κάτι που ο γονιός του τού λέει να μην κάνει; Πώς θα τιμωρήσεις το παιδί για αυτό το λόγο;
Γενικά το να τηρηθούν τα μέτρα αυτά όπως πρέπει από τα μικρά είναι πάρα πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο ανεξαρτήτως τι τους έχουν πει στο σπίτι. Είναι δυνατόν τόσες ώρες το μικρό να μην αγγίξει το πρόσωπο του στην μάσκα; Άλλο θα θέλει να κάνει εκσκαφή για μυξες άλλο να ξύσει το πρόσωπο. Θα πιάνουν την μάσκα με βρώμικα χέρια, θα την τραβάνε από εδώ και από εκεί και θα χαλάει το λάστιχο της. Ούτε μπορούμε να συγκρίνουμε την χρήση μάσκας εδώ με ασιατικές χώρες που τις χρησιμοποιούν χρόνια και δεν αναγκαστηκαν τώρα λόγω κορώνας. Επαναλαμβάνω η κυβέρνηση μας δεν πέτυχε με το πρώτο lockdown που τόσο την εκθειαζαν καθώς στόχος του ήταν να προετοιμαστεί καλύτερα για το μετά και όχι απλώς να δώσει παράταση χρόνου στην διασπορά του ιού. Τώρα έχουμε μεγάλη διασπορά του ιού ωστόσο τα νοσοκομεία μας είναι το ίδιο μπαχαλο με πριν το lockdown, καμία αύξηση σε ΜΕΘ, τα σχολεία και τα πανεπιστήμια εάν ανοίξουν θα είναι μπαχαλο καθώς επίσης δεν πάρθηκε κανένα ουσιαστικό μέτρο. Τα ΜΜΜ παρέμειναν όπως ήταν, καμιά αύξηση σε δρομολόγια τόσο καιρό. Όπως βλέπετε ήδη οδεύουμε σε μεγάλη διασπορά του ιού και η κυβέρνηση αντί να βοηθήσει ουσιαστικά κλείνει τα μαγαζιά μετά τις 12 και έχουμε τον Βέρτη να βγαίνει στις 7μιση. Αυτή είναι η αντιμετωπίση του ιού στην χώρα μας. Παιδιάστικη κατά την γνώμη μου
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Δηλαδή οι δάσκαλοι - καθηγητές θα έκαναν το ίδιο μάθημα πρωί και απόγευμα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μόνο με πρόσληψη επιπλέον εκπαιδευτικού προσωπικού μπορεί να λειτουργήσει το πρωί - απόγευμα και να αποφευχθεί ο συνωστισμός που φοβόμαστε. Δυστυχώς όμως...
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ έχω να πω κάτι άλλο. Αντί να βγάζουν σποτάκια σχετικά με την ανάγκη χρήσης της μάσκας, καλύτερα να βγάλουν σποτάκια σχετικά με τον ΤΡΟΠΟ χρήσης της μάσκας, που εν τέλει είναι και το σημαντικότερο. Σχεδόν όλοι τις πιάνουν με τα χέρια τους, τις ανεβοκατεβάζουν όποτε θέλουν, τις περνάνε ως βραχιόλι στο χέρι τους κ.ο.κ. Αν τα κάνουν αυτά οι ενήλικες, τα παιδιά τι διαφορετικό θα κάνουν, που εκ φύσεως δε δύναται να είναι τόσο πειθαρχημένα και συνεπή στους κανόνες;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Οι ψεκασμένοι στο στόχαστρο της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Τελικά είναι πολλοί και επικίνδυνοι.

 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δηλαδή οι δάσκαλοι - καθηγητές θα έκαναν το ίδιο μάθημα πρωί και απόγευμα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
όχι αναγκαστικά οι ίδιοι δασκάλοι μπορεί και διαφορετικοί . Στόχος αν ήμουν η επιτροπή λοιμώξεων θα ήταν να μειώσουμε τον αριθμό παιδιά/ τάξεις. Για να γίνει αυτό χωρίς να επηρεαστεί το μαθησιακό κομμάτι είναι να διπλασιαστούν οι τάξεις.

Το διάγγελμα Μητσοτάκη να δοθούν δωρεάν μάσκες σε κάθε παιδί είναι πάλι σπατάλη χρημάτων... τα παιδιά νηπιαγωγείου και δημοτικού δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιούν σωστά την μάσκα (εδώ δε την χρησιμοποιώ εγώ σωστά :D)
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
όχι αναγκαστικά οι ίδιοι δασκάλοι μπορεί και διαφορετικοί . Στόχος αν ήμουν η επιτροπή λοιμώξεων θα ήταν να μειώσουμε τον αριθμό παιδιά/ τάξεις. Για να γίνει αυτό χωρίς να επηρεαστεί το μαθησιακό κομμάτι είναι να διπλασιαστούν οι τάξεις.

Το διάγγελμα Μητσοτάκη να δοθούν δωρεάν μάσκες σε κάθε παιδί είναι πάλι σπατάλι χρημάτων... τα παιδιά νηπιαγωγείου και δημοτικού δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιούν σωστά την μάσκα (εδώ δε την χρησιμοποιώ εγώ σωστά :D)

Απο τη μία οι άνθρωποι γκρινιάζουν που πρέπει να αγοραζουν μάσκες και απο την αλλη γκρινιάζουν για την "σπαταλη χρημάτων" στις δωρεαν μασκες.
[/QUOTE]
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εμείς όταν ήμασταν μικροί μοιραζόμασταν τους μαρκαδόρους, τώρα τα παιδάκια θα μοιράζονται τις μάσκες... :P
σωστό αυτό εννοούσα το κάθε παιδί θα αντάλλασσει μάσκες με το φίλο του
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απο τη μία οι άνθρωποι γκρινιάζουν που πρέπει να αγοραζουν μάσκες και απο την αλλη γκρινιάζουν για την "σπαταλη χρημάτων" στις δωρεαν μασκες.
τις υπερκοστολογούν φίλη μου ένα χαρτί λίγο πιο χοντρό από υγείας (το κωλόχαρτο) το χρεώνουν 40 πλάσια τιμή από ότι αξίζει....
Θεωρώ πως θα δίνεται κάθε μέρα τουλάχιστον από μία μάσκα... με αυτά τα χρήματα πληρώνουν όμως ωρομίσθιους για όλους...
Θεωρώ πως πρέπει να δωθούν απλές υφασμάτινες μάσκες και να μην ασχοληθούν παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Απο τη μία οι άνθρωποι γκρινιάζουν που πρέπει να αγοραζουν μάσκες και απο την αλλη γκρινιάζουν για την "σπαταλη χρημάτων" στις δωρεαν μασκες.
[/QUOTE]
Στα διαλείμματα θα είναι προαιρετικές και θα εποπτεύουν εναλλάξ κάποιοι δάσκαλοι. Σπατάλη χρημάτων θα ηταν να θερμαίνονται και να καθαρίζονται διπλάσιες τάξεις και καθηγητές. Οι μάσκες είναι η φθηνότερη λύση.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στα διαλείμματα θα είναι προαιρετικές και θα εποπτεύουν εναλλάξ κάποιοι δάσκαλοι.

:morning1: θα παίζουν ποδοσφαιρο με μασκες θα πέφτει κάτω η μάσκα και θα την βάζουν πάλι .
Στα χαρτιά θα εποπτέυει ο δάσκαλος στην πράξη θα πίνει καφέ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
:morning1: θα παίζουν ποδοσφαιρο με μασκες θα πέφτει κάτω η μάσκα και θα την βάζουν πάλι .
Στα χαρτιά θα εποπτέυει ο δάσκαλος στην πράξη θα πίνει καφέ.
Μα δεν θα φοράνε μάσκες στο διάλειμμα. Το ποδόσφαιρο ουτως η άλλως θα απαγορευθεί. Οι απογευματινές τάξεις δεν βολεβουν τους γονεις που εργάζονται και θα κόστιζαν διπλα.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
σωστό αυτό εννοούσα το κάθε παιδί θα αντάλλασσει μάσκες με το φίλο του
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


τις υπερκοστολογούν φίλη μου ένα χαρτί λίγο πιο χοντρό από υγείας (το κωλόχαρτο) το χρεώνουν 40 πλάσια τιμή από ότι αξίζει....
Θεωρώ πως θα δίνεται κάθε μέρα τουλάχιστον από μία μάσκα... με αυτά τα χρήματα πληρώνουν όμως ωρομίσθιους για όλους...
Θεωρώ πως πρέπει να δωθούν απλές υφασμάτινες μάσκες και να μην ασχοληθούν παραπάνω.
Ωραία, βγαινε εσυ με κωλοχαρτο στο πρόσωπο σου και μην παίρνεις μάσκα σε 40πλασια τιμη για την ζωη σου και την ζωη των αλλων.
Οι υφασμάτινες δεν προστατεύουν τόσο οσο οι χειρουργικές.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μα δεν θα φοράνε μάσκες στο διάλειμμα. Το ποδόσφαιρο ουτως η άλλως θα απαγορευθεί.
προαιρετικές οποτε μερικές μαμάδες θα λένε να φοράς πάντα μασκα παιδι μου οποτε μερικά θα φοράνε :(
Δεν απαγορεύεται το ποδόσφαιρό εμείς και με κουκουνάρι παίζαμε :D
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ωραία, βγαινε εσυ με κωλοχαρτο στο πρόσωπο σου και μην παίρνεις μάσκα σε 40πλασια τιμη για την ζωη σου και την ζωη των αλλων.
Οι υφασμάτινες δεν προστατεύουν τόσο οσο οι χειρουργικές.
Αν είχα επιλογη θα το έκανα Eclipse...

αυτές που προστατεύουν ειναι οι ffp2 ...και πάνω οι αλλες ότι και να λένε λίγα πράγματα παιδια. Όποιος έχει φορέσει τέτοια μάσκα θα δεί πως δεν είναι οτι καλύτερο ως αίσθηση.

η μάσκα η χειρουργικη τώρα στοιχίζει 40 πλάσια τιμή από ότι πριν 1 χρόνο. Προσωπικά δε πιστεύω ότι προσφέρουν πολύ μεγαλύτερη προστασία από 2στρώματα μη απορροφητικού χαρτιού αντιθετα αν την αλλάζεις κάθε λίγο η δεύτερη καλύτερη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Φωκο, δωρεάν είναι η μάσκα στα σχολεια... Εγώ βρίσκω άνετα με 20 λεπτά για μένα...

Φωκο, σε βλέπω εσενα κ τον αδελφό σου να πετάτε κουκουνάρια σε όλα τα σχολεια :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top