• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φωκο, δωρεάν είναι η μάσκα στα σχολεια... Εγώ βρίσκω άνετα με 20 λεπτά για μένα...
Φίλε μου πήρα και εγώ από το φαρμακείο και την πέταξα στο λεπτό. Μου κοπήκαν τα κορδονάκια και το ελατήριο στην μύτη δε καθόταν καλά.
Παράγγειλα από το Βρεττανικό amazon .. και έκανα την δουλειά μου αν και τις χρησιμοποιώ μονο σε μετρό ή σουπερμάρκετ.

20 λεπτά η μάσκα είναι πάρα πολύ σκέψου αναλογικά πως θα πάει .... 5 λεπτά και αν έπρεπε να κοστολογείται.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
https://www.iatronet.gr/amp/eidisei...064/tasos-xatzis-maska-i-oxi-sto-sxoleio.html

Προσωπικά διαφωνώ με την εφαρμογή μάσκας στα παιδιά. Όπως θα έχετε ήδη διαπιστώσει, δυσκολεύει πολύ την αναπνοή (ακόμη περισσότερο αν εφαρμοστεί σωστά) και ειδικά σε συνδυασμό με τη ζέστη και την ομιλία. Σκεφτείτε, λοιπόν, ένα παιδί που παίζει, τρέχει, φωνάζει και μιλάει όλη τη μέρα με τους συμμαθητές του. Πόσω μάλλον αν είναι και λίγο νευρικό (όπως ήμουν εγώ) και παθαίνει διάφορα ψυχοσωματικά (αν αρχίσει να σκέφτεται έντονα τη μάσκα, μπορεί να πάθει ακόμη και δύσπνοια όπως παθαίνουμε σε περιπτώσεις κλειστοφοβίας, υψοφοβίας κτλ). Θεωρώ υπάρχουν καλύτερες λύσεις, όπως η τήρηση των αποστάσεων, η χρήση αντισηπτικού πριν και μετά από κάθε διάλειμμα και η εκπαίδευσή τους όσο γίνεται να μην αγγίζουν το πρόσωπό τους με τα χέρια τους. Να κάθονται ένα ένα στα θρανία, να διασκορπιστουν σε περισσότερα τμήματα και να προσληφθούν καθηγητές (έστω και προσωρινά) όπως έγινε στην Ιταλία. Τις ανησυχίες και τις αντιδράσεις των γονέων δεν τις βρίσκω παράλογες· τη φίμωσή τους, ωστόσο τη θεωρώ εξωφρενική.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
20 λεπτά η μάσκα είναι πάρα πολύ σκέψου αναλογικά πως θα πάει .... 5 λεπτά και αν έπρεπε να κοστολογείται.
14 λεπτά στο Σκρουτζ και πέφτει συνεχώς... Δωρεάν στα σχολεία.
Θεωρώ υπάρχουν καλύτερες λύσεις, όπως η τήρηση των αποστάσεων
Σιγά μην κρατάνε αποστάσεις τα παιδιά... Ούτε στην Ασία γίνεται αυτό.

Τις ανησυχίες και τις αντιδράσεις των γονέων δεν τις βρίσκω παράλογες· τη φίμωσή τους, ωστόσο τη θεωρώ εξωφρενική.
Είμαι βαθύτατα πεπεισμένος ότι πολλαπλασια περισσότεροι γονείς θα αντιδράσουν αν η μάσκα δεν είναι υποχρεωτική.


Παιδιά οι προτάσεις σας κοστίζουν πολύ και σε μια κατεστραμμένη οικονομία δεν είναι ο,τι καλύτερο ή πιο εύκολο. Ειδικά σε αυτή την χρονική συγκυρία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Το ιδανικό θα ήταν τα μικρότερα τμήματα, αλλά και στην Ιταλία θα γίνει αυτό η χρήση μάσκας θα είναι υποχρεωτική. Δεν μπορεί σε όλο τον κόσμο να ψεύδονται για την προστασία που παρέχει η μάσκα. Ο ιος μεταδίδεται κυρίως από το στόμα οπότε δεν γίνεται να το παραβλέψουμε αυτό.
Πόσο μάλλον εμείς που δυστυχώς θα έχουμε πολλά άτομα σε μια αίθουσα... Το βρίσκω απαραίτητο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
[
14 λεπτά στο Σκρουτζ και πέφτει συνεχώς... Δωρεάν στα σχολεία.

Σιγά μην κρατάνε αποστάσεις τα παιδιά... Ούτε στην Ασία γίνεται αυτό.


Είμαι βαθύτατα πεπεισμένος ότι πολλαπλασια περισσότεροι γονείς θα αντιδράσουν αν η μάσκα δεν είναι υποχρεωτική.


Παιδιά οι προτάσεις σας κοστίζουν πολύ και σε μια κατεστραμμένη οικονομία δεν είναι ο,τι καλύτερο ή πιο εύκολο. Ειδικά σε αυτή την χρονική συγκυρία.

δωρεάν δεν είναι τπτ το δημόσιο τα πληρώνει και με αυτές τις κινήσεις γίνεται το μεγαλύτερο ξέπλυμα χρήματος.

Δέχομαι ότι οι προτασείς μου κοστίζουν (πρωτί απόγευμα μάθημα και διπλάσιες ώρες) αλλά θεωρώ καλύτερα να δωθούν τα λεφτά σε ωρομίσθιους καθηγητές παρά σε εταιριές που πουλάνε μάσκες :)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Το κόστος θα είναι δεκαπλάσιο ρε Φωκο... Δεν είναι μόνο δάσκαλοι, είναι θέρμανση, καθαριότητα, απολύμανση, φύλαξη κτλ. κτλ. Και μετά θα τους κατηγορούν ότι προσλαμβάνουν για κομματικούς λόγους...
Άσε που πολλοί δάσκαλοι δεν θέλουν καν να δουλέψουν μέσα σε συνθήκες κορονοιου.
Όσο για το ξέπλυμα χρήματος άστο, γελάσαμε πολύ ήδη με τις χαζοδικες στο θέμα της υγειας...
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

καμία ελπίδα δεν έχουμε ως χώρα παιδιά. :O o καθένας την πάρτυ του
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
https://www.iatronet.gr/amp/eidisei...064/tasos-xatzis-maska-i-oxi-sto-sxoleio.html

Προσωπικά διαφωνώ με την εφαρμογή μάσκας στα παιδιά. Όπως θα έχετε ήδη διαπιστώσει, δυσκολεύει πολύ την αναπνοή (ακόμη περισσότερο αν εφαρμοστεί σωστά) και ειδικά σε συνδυασμό με τη ζέστη και την ομιλία. Σκεφτείτε, λοιπόν, ένα παιδί που παίζει, τρέχει, φωνάζει και μιλάει όλη τη μέρα με τους συμμαθητές του. Πόσω μάλλον αν είναι και λίγο νευρικό (όπως ήμουν εγώ) και παθαίνει διάφορα ψυχοσωματικά (αν αρχίσει να σκέφτεται έντονα τη μάσκα, μπορεί να πάθει ακόμη και δύσπνοια όπως παθαίνουμε σε περιπτώσεις κλειστοφοβίας, υψοφοβίας κτλ). Θεωρώ υπάρχουν καλύτερες λύσεις, όπως η τήρηση των αποστάσεων, η χρήση αντισηπτικού πριν και μετά από κάθε διάλειμμα και η εκπαίδευσή τους όσο γίνεται να μην αγγίζουν το πρόσωπό τους με τα χέρια τους. Να κάθονται ένα ένα στα θρανία, να διασκορπιστουν σε περισσότερα τμήματα και να προσληφθούν καθηγητές (έστω και προσωρινά) όπως έγινε στην Ιταλία. Τις ανησυχίες και τις αντιδράσεις των γονέων δεν τις βρίσκω παράλογες· τη φίμωσή τους, ωστόσο τη θεωρώ εξωφρενική.

Η μασκα δεν δυσκολευει την αναπνοη, απλα προκαλεί δυσφορία λόγω της κατακράτησης αυξημένης θερμοκρασίας. Κατά Τ αλλά, το οξυγόνο στο αίμα δεν επηρεάζεται.

Στην Χαλκιδική βάλανε μασκα σε εξωτερικο χώρο, απλα γελοίο. Σε λιγο θα βάλουν μάσκες και στα ψάρια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Η μασκα πρέπει να εφαρμόζεται υποχρεωτικά σε κλειστούς χώρους μονο.


Όχι να φοράμε μάσκες και ο ένας πάνω στον αλλον ,χαίρω πολυ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,673 μηνύματα.
Στην Κύπρο άκουσα σε κλειστούς χώρους και με πολυκοσμία, η Κύπρος ήταν στην καραντίνα πιο αυστηρή από την Ελλάδα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτό, αλλά δυστυχώς είναι δύσκολη η εφαρμογή του στην πράξη. Πώς να πειθαρχήσει ένα τόσο μικρό παιδί για τόσες ώρες; Προσωπικά αν είχα παιδί σε νηπιακή ηλικία δε θα το πήγαινα στο σχολείο φέτος.

Μία πολύ καλή τακτική, όπως ανέφερε και ο fockos παραπάνω, θα ήταν η δημιουργία μικρότερων τμημάτων και να κάθεται το ένα παιδί σε απόσταση από το άλλο. Αλλά αυτό προϋποθέτει την πρόσληψη περισσότερων εκπαιδευτικών που απο ότι φαίνεται είναι μία κίνηση που το κράτος δεν προτίθεται να υλοποιήσει. Στην Ιταλία πάντως έτσι θα λειτουργήσουν και φορώντας παράλληλα και μάσκες. Σε μία μικρή αίθουσα με 25 άτομα πώς θα προστατευτούν ακόμη και με μάσκες;
Θέλει απόσταση... το πιο σημαντικό. Δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη για τη λειτουργία των σχολείων με τέτοια επιδημιολογικά δεδομένα. Μακάρι να διαψευστώ.

Τάξη στην Ιταλία:
View attachment 70633
Σε όλα όσα λες συμφωνώ εντελως!
'Εχει να γίνει χαμός μου φαίνεται.Αυτά είναι μη πραγματοποιήσιμα με τόσα παιδιά στις τάξεις,νταξ για τα διαλλήματα γελάμε, και με μια μάσκα που όχι ότι ειναι δύσκολο να την μάθουν σωστά αλλα γιατί απλά δεν την πιστεύουν και δυστυχώς τα περισσότερα νομίζουν ότι δεν τα αφορά , δεν τους ενδιαφέρει ρε αδελφέ,δεν έχουν συνειδητοποιήσει απολύτως τίποτα, τα γκομενιλίκια τους νοιάζουν κυρίως ,στα περισσότερα παιδια γυμνασίου και λυκείου, σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις να είμαστε δίκαιοι αλλα δυστυχώς είναι οι εξαιρέσεις.Ειδικά αυτή του γυμνασίου είναι η πιο δύσκολη ηλίκία πιο εύκολα είναι του δημοτικού.

Στο γυμνάσιο έχουμε εφηβεία,αμφισβήτηση,επανάσταση για το πέταγμα κουνουπιού και γκομενικά και όλο γκομενικά.Λογικό αλλά πολύ δύσκολο σε αυτή τη φάση. :hehe:
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Σε όλα όσα λες συμφωνώ εντελως!
'Εχει να γίνει χαμός μου φαίνεται.Αυτά είναι μη πραγματοποιήσιμα με τόσα παιδιά στις τάξεις,νταξ για τα διαλλήματα γελάμε, και με μια μάσκα που όχι ότι ειναι δύσκολο να την μάθουν σωστά αλλα γιατί απλά δεν την πιστεύουν και δυστυχώς τα περισσότερα νομίζουν ότι δεν τα αφορά , δεν τους ενδιαφέρει ρε αδελφέ, δεν έχουν συνειδητοποιήσει απολύτως τίποτα, τα γκομενιλίκια τους νοιάζουν κυρίως ,στα περισσότερα παιδια γυμνασίου και λυκείου, σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις να είμαστε δίκαιοι αλλα δυστυχώς είναι οι εξαιρέσεις.Ειδικά αυτή του γυμνασίου είναι η πιο δύσκολη ηλίκία πιο εύκολα είναι του δημοτικού.

Στο γυμνάσιο έχουμε εφηβεία,αμφισβήτηση,επανάσταση για το πέταγμα κουνουπιού και γκομενικά και όλο γκομενικά.Λογικό αλλά πολύ δύσκολο σε αυτή τη φάση. :hehe:

χαχαχα όπως τα λες είναι! όσους εφήβους βλεπω να κυκλοφορούν έξω δεν τηρούν κανενα απολύτως μετρο και είναι ανα ομάδες σαν να μην συμβαίνει τίποτα. στους καθηγητές θα πέσει το βάρος που θα προσπαθούν να βάλουν τάξη, τουλάχιστον όσοι είναι ευσυνείδητοι!

είναι πολύ σημαντικό να γίνει σωστή ενημέρωση απο το υπουργείο τις πρώτες μέρες στο σχολείο! απο ότι άκουσα θα το κάνουν. πρέπει να ενημερωθούν για τις συνέπειες. σήμερα πέθανε άνθρωπος 52 ετών χωρίς νοσήματα, όπως ο 35χρονος κι ο 42χρονος στην αρχή της πανδημίας. Όλοι είμαστε πιθανά θύματα ή κινδυνεύουμε να ασθενήσουμε σοβαρά.

Αλλά αν ο γονιός λέει "μη βάλεις μάσκα, δεν υπάρχει ιός, η γη είναι επίπεδη" το παιδί θα ακούσει μετά το δάσκαλο;; :stunned:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Φίλε μου πήρα και εγώ από το φαρμακείο και την πέταξα στο λεπτό. Μου κοπήκαν τα κορδονάκια και το ελατήριο στην μύτη δε καθόταν καλά.
Παράγγειλα από το Βρεττανικό amazon .. και έκανα την δουλειά μου αν και τις χρησιμοποιώ μονο σε μετρό ή σουπερμάρκετ.

20 λεπτά η μάσκα είναι πάρα πολύ σκέψου αναλογικά πως θα πάει .... 5 λεπτά και αν έπρεπε να κοστολογείται.
Άχρηστες είναι οι πολύ φτηνές να λέμε όντως την αλήθεια.Εγώ παίρνω απο φαρμακείο τις νοσοκομειακές 0,80,το πακέτο των 50 μασκών 40 ευρώ...άστα να πάνε Φόκο.Και να δεις θα τις αυξήσουν και άλλο τώρα που χειμωνιάζει.Κατά τα άλλα θα βγάζαμε ελληνικές φτηνές.:whatever:

Έχω πάντα μαζί μου και μια πάνινη με θηκούλα για φίλτρο,ενισχυμένη δηλαδή, αν μου κοπούν τα κορδονάκια να βάλω αυτήν.

Ρε Φόκο πραγματικά το λέω, φανταζόσουν ποτέ ότι θα μας τύχαινε αυτό γμτ;:loltooth:

Δεν μπορώ να πω ότι δεν ήξερα το ενδεχόμενο,δόξα το θεό πολλά ντοκιμαντέρ βλέπω ήταν αναμενόμενο... χρόνια φώναζε ακόμα και ο ΠΟΥ,αλλά ρε συ δεν το φανταζόμαστε ότι θα είναι στη γενιά μας ,όλο λέμε οκ θα είναι στις επόμενες γενιές.:/:

Και δεν ξέρω αν έχουμε δει ακόμα όλο το έργο.:/:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

χαχαχα όπως τα λες είναι! όσους εφήβους βλεπω να κυκλοφορούν έξω δεν τηρούν κανενα απολύτως μετρο και είναι ανα ομάδες σαν να μην συμβαίνει τίποτα. στους καθηγητές θα πέσει το βάρος που θα προσπαθούν να βάλουν τάξη, τουλάχιστον όσοι είναι ευσυνείδητοι!

είναι πολύ σημαντικό να γίνει σωστή ενημέρωση απο το υπουργείο τις πρώτες μέρες στο σχολείο! απο ότι άκουσα θα το κάνουν. πρέπει να ενημερωθούν για τις συνέπειες. σήμερα πέθανε άνθρωπος 52 ετών χωρίς νοσήματα, όπως ο 35χρονος κι ο 42χρονος στην αρχή της πανδημίας. Όλοι είμαστε πιθανά θύματα ή κινδυνεύουμε να ασθενήσουμε σοβαρά.

Αλλά αν ο γονιός λέει "μη βάλεις μάσκα, δεν υπάρχει ιός, η γη είναι επίπεδη" το παιδί θα ακούσει μετά το δάσκαλο;; :stunned:
Η ενημέρωση έχει γίνει ήδη απο το ξεκλείδωμα και πάρα πολύ ενδελεχώς πίστεψε με.Και θα το ξανακάνουν αλλά ενημέρωση υπάρχει πολύ.
Το ζήτούμενο είναι απλά δεν ξέρουν καθόλου την ψυχολογία των εφήβων, δεν έχουν ιδέα τιγίνεται στην πραγματικότητα και πόσο εφαρμόσιμα είναι αυτά, και ότι αυτοί που τα αποφασίζουν δεν έχουν μπει ποτέ σε τάξη...και για αυτό μαμακίζονται.
Τόσο απλά.:hehe:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Ειδικά οι νοσοκομειακές είναι ανετότατες στην αναπνοή ,ένας λόγος που τις παίρνω συν ότι έχουν και μια επικάλυψη προστατευτική.
Ρε τι συζητάμε τώρα;
Οι χειρούργοι τόσα χρόνια το στανιό μου πως χειρουργούν ώρες γμτ με τη μάσκα; Κια δεν μιλάμε για να παρακολουθούν ένα μάθημα μιλάμε για χειρουργεό ναι;Απλα οι ψεκασμενιες καλά κρατούν.

Το κακό στα σχολεία δεν είναι οι μάσκες επειδή και καλά βλάπτουν,αλλά επειδή σε αυτή την ηλικία και κυρίως την εφηβική απλά δεν τους νοιάζει να μάθουν να τη βάζουν σωστά και το ακόμα κυριότερο οι αποστάσεις και ο συνωστισμός.Η μάσκα ακόμα και σωστά να την βάζουν στην τάξη(λέμε τώρα) στο διάλλημα θα γίνεται της πόπης και όσοι καθηγητές να επιτηρούν, οι αγκαλιές υπάρχουν και το ενάμιση μέτρο απόσταση πάει περίπατο.
Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.

Δηλαδή πρέπει να ασθενήσεις για να το καταλάβεις!!! Αχ!!! Πάλι καλά που ίσως αφυπνίσει κάποιους αν και οι περισσότεροι θα πουν οτι χρηματίστηκε!

Δείτε εδώ κουλαμάρα - ανευθυνότητα - συμπεριφορά διανοητικά καθυστερημένου :

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top