• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
@Nelliel για το εμβόλιο της astrazeneca τί γνώμη έχεις; Θα το κάνουν τώρα που άνοιξε η πλατφόρμα δικοί μου άνθρωποι και θα ήθελα να μάθω τί ακούγεται για αυτό. Ό,τι ξέρεις χρήσιμο θα είναι αν μπορείς να μας γράψεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
@Nelliel για το εμβόλιο της astrazeneca τί γνώμη έχεις; Θα το κάνουν τώρα που άνοιξε η πλατφόρμα δικοί μου άνθρωποι και θα ήθελα να μάθω τί ακούγεται για αυτό. Ό,τι ξέρεις χρήσιμο θα είναι αν μπορείς να μας γράψεις.
Νομίζω η Νελη ειχε πει οτι δεν ειναι αποτελεσματικο στις μεταλλάξεις!!

Δυστυχώς είναι δεδομένο οτι την Ελλαδα την κυβερνουν οι λοιμοξιολογοι πλέον.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγω να μην κάνει κάποιος το astrazeneca γιατί δεν θα δωθούν επιλογές να κάνεις κάποιο άλλο. Αν χρειαστεί θα βγει δόση για να τα καλύψει τις μεταλλάξεις. Αν δεν το χάνεις μένεις ανεμβολίαστος και λογικά θα χρειαστείς τεστ για covid για αρκετές δραστηριότητες.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.


Ότι και να πούμε για αυτό το τσίρκο είναι λίγο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
πιστεύω είναι καιρός να ποστάρω το βίντεο μου με θέμα τα εμβόλια covid... είναι θεωρώ το πιο κατατοπιστικό βίντεο στο ελληνικό youtube.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
πιστεύω είναι καιρός να ποστάρω το βίντεο μου με θέμα τα εμβόλια covid... είναι θεωρώ το πιο κατατοπιστικό βίντεο στο ελληνικό youtube.
Εσυ είσαι αυτός που μιλάς ?

Έχω δει και τα άλλα βίντεο σου τυχαία 😂😂😂απο παλια
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Παιδια άκουσα 14 του μήνα μαζεύονται σε Σύνταγμα και Θεσσαλονίκη 4 η ώρα για συλλαλητήριο .Ισχύει ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ναι εγώ είμαι και στα άλλα βίντεο...
Ωραίος ,τουλάχιστον αυτά πυο έχω στείλει σε φίλους είναι από έμπιστο άτομο 😉.Keep it up
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
@Nelliel για το εμβόλιο της astrazeneca τί γνώμη έχεις; Θα το κάνουν τώρα που άνοιξε η πλατφόρμα δικοί μου άνθρωποι και θα ήθελα να μάθω τί ακούγεται για αυτό. Ό,τι ξέρεις χρήσιμο θα είναι αν μπορείς να μας γράψεις.
Δεν ειναι αποτελεσματικο στην μεταλλαξη της Ν. Αφρικης. Επισης τεινει να εχει χαμηλα ποσοστα αποτελεσματικοτητας και δεν γνωριζουμε τα ποσοστα αποτελεσματικοτητας στις ομαδες αν των 55 ετων γιατι οι δοκιμες που εγιναν στην Βραζιλια, ΗΒ και Ν. Αφρικη ηταν απο 18-55. Αυτα αφορουν την δημοσιευμενη τους ερευνα. Απο μη δημοσιευμενες πληροφοριες ακουγεται οτι το ποσοστο αυξανεται οταν η 2η δοση καθυστερησει στις 6 εβδομαδες αν θυμαμαι καλα και οτι και οι ηλικιακες ομαδες ανω των 55 εχουν προστασια.

Προσωπικα αυτο το εμβολιο δεν μου αρεσει γιατι εγιναν πολλα λαθη στο trial τους και τα data τους τα θεωρω αναξιοπιστα. Δεν θεωρω ομως οτι υπαρχει ζητημα με την ασφαλεια του. Δεν ειναι επικινδυνο. Παρολα αυτα δεν το θεωρω και εντελως αχρηστο γιατι ακομα και μια 60% προστασια, ειναι καλυτερη απο το τιποτα. Επισης προστατευει απο βαρια νοσηση. Αν οι δικοι σου ανηκουν σε υψηλη ομαδα κινδυνου, πιστευω οτι πρεπει να το κανουν. Αν αντεχουν να περιμενουν μερικους μηνες ακομα για να δουμε τι θα γινει με τα μεταλλαγμενα στελεχη και με αλλα εμβολια, τοτε μπορουν να περιμενουν. Απλα λογω χαμηλης προστασιας, δεν πρεπει να επαναπαυτουν και να μην τηρουν τα μετρα. Συστηνω επισης να κανουν τεστ αντισωματων 2-3 εβδομαδες μετα την 2η δοση για να δουν αν εχουν προστασια και ανηκουν στο 60%.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Δεν ειναι αποτελεσματικο στην μεταλλαξη της Ν. Αφρικης. Επισης τεινει να εχει χαμηλα ποσοστα αποτελεσματικοτητας και δεν γνωριζουμε τα ποσοστα αποτελεσματικοτητας στις ομαδες αν των 55 ετων γιατι οι δοκιμες που εγιναν στην Βραζιλια, ΗΒ και Ν. Αφρικη ηταν απο 18-55. Αυτα αφορουν την δημοσιευμενη τους ερευνα. Απο μη δημοσιευμενες πληροφοριες ακουγεται οτι το ποσοστο αυξανεται οταν η 2η δοση καθυστερησει στις 6 εβδομαδες αν θυμαμαι καλα και οτι και οι ηλικιακες ομαδες ανω των 55 εχουν προστασια.

Προσωπικα αυτο το εμβολιο δεν μου αρεσει γιατι εγιναν πολλα λαθη στο trial τους και τα data τους τα θεωρω αναξιοπιστα. Δεν θεωρω ομως οτι υπαρχει ζητημα με την ασφαλεια του. Δεν ειναι επικινδυνο. Παρολα αυτα δεν το θεωρω και εντελως αχρηστο γιατι ακομα και μια 60% προστασια, ειναι καλυτερη απο το τιποτα. Επισης προστατευει απο βαρια νοσηση. Αν οι δικοι σου ανηκουν σε υψηλη ομαδα κινδυνου, πιστευω οτι πρεπει να το κανουν. Αν αντεχουν να περιμενουν μερικους μηνες ακομα για να δουμε τι θα γινει με τα μεταλλαγμενα στελεχη και με αλλα εμβολια, τοτε μπορουν να περιμενουν. Απλα λογω χαμηλης προστασιας, δεν πρεπει να επαναπαυτουν και να μην τηρουν τα μετρα. Συστηνω επισης να κανουν τεστ αντισωματων 2-3 εβδομαδες μετα την 2η δοση για να δουν αν εχουν προστασια και ανηκουν στο 60%.
Ευχαριστώ πολύ. Απλά ανησυχώ ότι αν δεν το κάνουν τώρα μετά δεν ξέρω ποιο θα υπάρχει κι αν θα διατίθεται για αυτή την ηλικιακή ομάδα. Κι εγώ δηλαδή λέω, καλύτερα ένα εμβόλιο παρά καθόλου. Γιατί δεν μπορείς να πεις, άσε θα περιμένω να το κάνω πχ τον Ιούνιο. Μπορεί τότε να μην υπάρχει αυτό που θες ή να μη διαθέτει το κράτος για σένα. Εκτός αν φτάσουμε να το κάνουν τότε και ιδιωτικά που αυτό δεν το ξέρω.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Απλά ανησυχώ ότι αν δεν το κάνουν τώρα μετά δεν ξέρω ποιο θα υπάρχει κι αν θα διατίθεται για αυτή την ηλικιακή ομάδα. Κι εγώ δηλαδή λέω, καλύτερα ένα εμβόλιο παρά καθόλου. Γιατί δεν μπορείς να πεις, άσε θα περιμένω να το κάνω πχ τον Ιούνιο. Μπορεί τότε να μην υπάρχει αυτό που θες ή να μη διαθέτει το κράτος για σένα. Εκτός αν φτάσουμε να το κάνουν τότε και ιδιωτικά που αυτό δεν το ξέρω.
Ναι συμφωνώ και όσο περιμένεις τόσο πιο πολύ κινδυνεύεις να κολλήσεις. Εγώ περιμένω να ανοίξει για την μαμά μου. Θα κανει της Pfizer γιατί είναι πάνω από 65 αλλά θα της το κάνουμε άμεσα. Αν ήταν μόνο της ΑΖ διαθέσιμο, θα της το κάναμε χωρίς 2η σκέψη. Επίσης δε νομίζω να σε αφήσουν να διαλέξεις οπότε ας κάνουν αυτό τώρα και στην χειρότερη κάνουν επαναληπτικη δόση το φθινόπωρο όταν θα έχουν εμβόλιο που θα καλύπτει την μεταλλαξη της Ν. Αφρικής.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παντα ταπεινόφρων!!!

θυμάσαι τι σου έλεγα για τα αυτοάνοσα σε ένα Pm πολύ καιρό πριν ; ότι φοβάμαι την αυτοανοσία κα κυρίως πολλά χρόνια μετά μετά τα mrna .... προσωπικά πιστεύω ότι ο πρόεδρος πρέπει να απολυθεί διότι έχει βγει διάγνωση και έρπεπε να αναφέρει πως η γυναίκα πάσχει από το σύνδρομο αυτό και όχι ότι παρέλυσε.

---------------------------
anyway είναι γνωστή παρενέργεια αυτή που περιγράφουν και φυσικά δε λέγεται παραλυσία αλλά πάρεση...


.... φρόντισα να κάνω βίντεο για αυτό διότι ήξερα ότι θα αναφερθει....

στο οποίο δεν είμαι περιφανος είναι κακό βίντεο δε μου αρέσει.
___

δε ξέρουμε πως θα συμπεριφερθεί ένα εμβόλιο ένα mrna σε πολλά χρόνια από τώρα πχ να προκαλέσει μια χρόνια αυτοάνοση νόσο... για τις βραχυπρόθεσμες παρενέργειες έχουμε εικόνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

θυμάσαι τι σου έλεγα για τα αυτοάνοσα σε ένα Pm πολύ καιρό πριν ; ότι φοβάμαι την αυτοανοσία κα κυρίως πολλά χρόνια μετά μετά τα mrna .... προσωπικά πιστεύω ότι ο πρόεδρος πρέπει να απολυθεί διότι έχει βγει διάγνωση και έρπεπε να αναφέρει πως η γυναίκα πάσχει από το σύνδρομο αυτό και όχι ότι παρέλυσε.

---------------------------
anyway είναι γνωστή παρενέργεια αυτή που περιγράφουν και φυσικά δε λέγεται παραλυσία αλλά πάρεση...


.... φρόντισα να κάνω βίντεο για αυτό διότι ήξερα ότι θα αναφερθει....

στο οποίο δεν είμαι περιφανος είναι κακό βίντεο δε μου αρέσει.
Καλημέρα. Κατατοπιστικό το video.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καλημέρα. Κατατοπιστικό το video και η ερώτηση μου είναι για τα mrna. Αν υπάρχει κάποιο λινκ ή κάτι άλλο...



στο spc κάνουν αναφορά για πάρεση προσωπικού και όχι qbs (λολ) .... παρόλα αυτά τρέχουν πολλές έρευνες που όμως δεν μας δίνουν σίγουρη απάντηση.

Τώρα η γυναίκα πολύ πιθανό να μην έπαθε quillain barre μυοσίτιδα... θέλω να πιστεύω ότι κάνανε τις απαραίτητες διαγνωστικές εξετάσεις για να βγάλουν την ανακοίνωση αυτή. Πιστεύω ότι κάνανε λάθος διάγνωση οι ιατροί... τους και ακολούθησαν safety επιλογή για να δικαιολογήσουν την γ σφαιρίνη. (το φάρμακο).

Παρόλα αυτά ως νευρολόγος θεωρώ πολύ πιθανή αυτή την παρενέργεια αλλά αφού δε το αναφέρει το spc πιστεύω το spc....
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Παρόλα αυτά ως νευρολόγος θεωρώ πολύ πιθανή αυτή την παρενέργεια αλλά αφού δε το αναφέρει το spc πιστεύω το spc....
Μην είσαι τόσο κάθετος σε τέτοια πράγματα .Δεν σημαίνει ότι λένε ισχύει
Εδώ ο who είπε ότι ο ιός δεν προήλθε απο τέτοιο εργαστήριο ενώ ο επικεφαλής της ομάδας που πήγε στην Κίνα είπε ότι είναι πιθανό να διέφυγε από τέτοιο εργαστήριο
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.



στο spc κάνουν αναφορά για πάρεση προσωπικού και όχι qbs (λολ) .... παρόλα αυτά τρέχουν πολλές έρευνες που όμως δεν μας δίνουν σίγουρη απάντηση.

Τώρα η γυναίκα πολύ πιθανό να μην έπαθε quillain barre μυοσίτιδα... θέλω να πιστεύω ότι κάνανε τις απαραίτητες διαγνωστικές εξετάσεις για να βγάλουν την ανακοίνωση αυτή. Πιστεύω ότι κάνανε λάθος διάγνωση οι ιατροί... τους και ακολούθησαν safety επιλογή για να δικαιολογήσουν την γ σφαιρίνη. (το φάρμακο).

Παρόλα αυτά ως νευρολόγος θεωρώ πολύ πιθανή αυτή την παρενέργεια αλλά αφού δε το αναφέρει το spc πιστεύω το spc....
Κατα πόσο είναι αναστρέψιμη ή μη, η κατάσταση που έχει περιέλθει;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μην είσαι τόσο κάθετος σε τέτοια πράγματα .Δεν σημαίνει ότι λένε ισχύει
Εδώ ο who είπε ότι ο ιός δεν προήλθε απο τέτοιο εργαστήριο ενώ ο επικεφαλής της ομάδας που πήγε στην Κίνα είπε ότι είναι πιθανό να διέφυγε από τέτοιο εργαστήριο
Σε αυτή την φάση που είμαστε, λίγη σημασία έχει η αφετηρία του ιού.
Αν προήλθε απο νυχτερίδες, αν οποιαδήποτε ανθρώπινη ενέργεια τον διέσπειρε, λίγη σημασία έχουν γιατι τώρα βρισκόμαστε στην φάση κατανόησης των μέτρων. Και αυτά είναι ποιο σοβαρά, ίσως και απο την διασπορά του ιού.
Πιστεύω οτι τα μέτρα που λαμβάνονται δείχνουν πάρα πολλές πληροφορίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Κατα πόσο είναι αναστρέψιμη ή μη, η κατάσταση που έχει περιέλθει;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σε αυτή την φάση που είμαστε, λίγη σημασία έχει η αφετηρία του ιού.
Αν προήλθε απο νυχτερίδες, αν οποιαδήποτε ανθρώπινη ενέργεια τον διέσπειρε, λίγη σημασία έχουν γιατι τώρα βρισκόμαστε στην φάση κατανόησης των μέτρων. Και αυτά είναι ποιο σοβαρά, ίσως και απο την διασπορά του ιού.
Πιστεύω οτι τα μέτρα που λαμβάνονται δείχνουν πάρα πολλές πληροφορίες.
πλήρως αναστρέψιμη..... για αυτό δε θερωρείται παράλυση αλλά πάρεση. Αυτό που φοβόμαστε είναι η σταδιακή παράλυση που να επεκταθεί και στους αναπνευστικούς μυς για αυτό δίνουμε γ σφαιρίνη όταν βλέπουμε ότι δε βγαίνουν τα τενόντια αντανακλαστικά (επιγονάτια) και βλέπουμε αδυναμία και δόύμε χαρακτηριστική εικόνα στην παρακέντηση.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
πλήρως αναστρέψιμη..... για αυτό δε θεωρείται παράλυση αλλά πάρεση.
Αρα, δεν είναι τόσο απλή η κατάσταση της. Ούτε μπορώ να φιλολογώ για τόσο σοβαρό θέμα.
Ας ευχηθούμε να γίνει καλά η γυναίκα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top