• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Με τους αντιεμβολιαστές δεν πιάνεις συζήτηση. Τους απομονώνεις.
Φασιστικό αυτό! μα κάργα φασιστικό...
Δεν αντέχεις ούτε να διαβάσεις ούτε να συγκρίνεις τις απόψεις.
Απίστευτο να συμβαίνει αυτό σήμερα.
Απίστευτο...

Φαντάσου να είχαμε ένα meting με στοιχεία και διάφορα άλλα πολλά!

Ισως νομίζεις οτι συζητάμε για την πλατεία της γειτονιάς και αν πρέπει ή όχι να περπατάνε τα σκυλάκια και οι γάτες στην πρασινάδα. Απο τον φόβο της μόλυνσης απο τα ούρα και τα κόπρανα που αφήνουν.

Είναι ποιο απλά τα πράγματα.

Και βέβαια μπορείς να με απομονώσεις.
Αλλά, θα πρέπει να μου πεις κάτι πριν το κάνεις.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Φασιστικό αυτό! μα κάργα φασιστικό...
Δεν αντέχεις ούτε να διαβάσεις ούτε να συγκρίνεις τις απόψεις.
Δεν είναι δουλειά μου να έχω άποψη. Έχουν αποφασίσει εκατομμύρια επιστήμονες για μένα και ακούω αυτούς. Δεν έχω γνώση για να έχω γνώμη.

Εσύ κόλλησες τον κορονοϊό, κόντεψες να πεθάνεις, ΑΝ υπήρχε θέση σε νοσοκομείο θα είχες μπει αλλά δεν υπήρχε από ό,τι είπες και τώρα θες να μας πεις οτι αφού εσύ τα κατάφερες πρέπει να αγνοήσουμε το εμβόλιο που δούλεψαν εκατομμύρια άνθρωποι να φτιάξουν και να ελέγξουν για να το έχω εγώ και να κλείσω το ραντεβού μου σαν κυρία και να πάω να το κάνω; Και αυτή την άποψη αν την απομονώσω με λες φασίστρια;
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,917 μηνύματα.
1η δόση ΑΖ. Όλα οκ μέχρι τώρα. Καλή ανοσία και καλή ελευθερία μου ευχήθηκαν οι γιατροί. Άντε, και στα δικά σας. :cool2:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
1η δόση ΑΖ. Όλα οκ μέχρι τώρα. Καλή ανοσία και καλή ελευθερία μου ευχήθηκαν οι γιατροί. Άντε, και στα δικά σας. :cool2:
Αύριο θα δεις κάποια συμπτώματα. Με δυο ντεπόν θα σού περάσουν. Με τις υγείες σου και στα δικά μας οι (ανε)λεύτερες. :thanku:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,359 μηνύματα.
Φασιστικό αυτό! μα κάργα φασιστικό...
Δεν αντέχεις ούτε να διαβάσεις ούτε να συγκρίνεις τις απόψεις.
Απίστευτο να συμβαίνει αυτό σήμερα.
Απίστευτο...

Φαντάσου να είχαμε ένα meting με στοιχεία και διάφορα άλλα πολλά!

Ισως νομίζεις οτι συζητάμε για την πλατεία της γειτονιάς και αν πρέπει ή όχι να περπατάνε τα σκυλάκια και οι γάτες στην πρασινάδα. Απο τον φόβο της μόλυνσης απο τα ούρα και τα κόπρανα που αφήνουν.

Είναι ποιο απλά τα πράγματα.

Και βέβαια μπορείς να με απομονώσεις.
Αλλά, θα πρέπει να μου πεις κάτι πριν το κάνεις.
Τι συζητηση να κανει κανεις με τον απολυτο παραλογισμο;

Ειναι ακριβως το ιδιο με τον απολυτο παραλογισμο σε κατι ομαδες στις ΗΠΑ που λενε οτι η γη ειναι επιπεδη.Ειναι δυνατον να κατσεις να συζητησεις μαζι τους;

Οχι βεβαια.Στον παραλογισμο γελαμε ή κλαιμε αναλογα με την ζημια που μπορουν να προκαλεσουν,παραγκωνιζουμε και κυριως τους λυπομαστε.

Τα ιδια με τον εντεμβολιασμο.Ζουμε τοσο πολυ και τοσοι, χαρη στα εμβολια.

Ζησε με αυτην την παραδοχη.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Αύριο θα δεις κάποια συμπτώματα. Με δυο ντεπόν θα σού περάσουν. Με τις υγείες σου και στα δικά μας οι (ανε)λεύτερες. :thanku:


Αναλγητικα και δη NSAID δλδ Ιβουπροφαινη και τα συναφη καλο ειναι ν αποφευχθουν τουλαχιστον τις πρωτες 6 ωρες μετα το εμβολιο, γιατι μπορουν να εξασθενησουν την δραση του εμβολιου.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Αν δεν επιτρέπεις σε κάποιον που βρίσκεται απο εσένα και απο τους περισσότερους απο εμάς, ποιο κοντά σε ιατρικές πληροφορίες και έχει δυνατότητα να αναλύει ποιο εμπεριστατωμένα τα πράγματα, τουλάχιστον κράτα την σοβαρότητα που απαιτεί η κατάσταση.

Και με ποιον τρόπο υπολογίζεις οτι σε εμένα δεν είναι χρήσιμος ο συγκεκριμένος υπολογισμός;
Εδώ, αμφισβητούνται τα πάντα. Και ενώ τα εμβόλια της γρίπης κάλυπταν έναν χρόνο, αυτά που μας ήρθαν, απο ένα της γρίπης, έγιναν δύο και ήρθε η τρίτη δόση και δεν ξέρω πώς να υπολογίσω τις δόσεις που είναι προγραμματισμένες.

Οπότε, σε ρωτώ για να καταλάβω καλύτερα το θέμα, με ποιον τρόπο απορρίπτεις τον συλλογισμό του Φώτη;
Αν γνωρίζεις κάτι καλύτερα απο τον Φώτη, ευχαρίστως να το διαβάσω και να συμπληρώσω την γνώση μου. Και αυτό γιατι αν ο συλλογισμός του Φώτη είναι καλός και ο δικός σου καλύτερος, είναι φανερό οτι θα μας βοηθήσεις ουσιαστικά και δεν θα αναλωθούμε σε υποβιβασμένες συζητήσεις, που είναι και το ζητούμενο σήμερα. Και αυτό γιατι οι εξελίξεις τρέχουν και δεν προλαβαίνουμε να αντιληφθούμε την ουσία των πραγμάτων.
Αγαπητέ φίλε Μάξιμε,

Το λάθος της προσέγγισής σου είναι ότι πιστεύεις πως αυτές οι "ιατρικές πληροφοριές" είναι κάποιο επτασφράγιστο μυστικό και εμείς οι μη-γιατροί και κατα συνέπεια κοινοί θνητοί δεν έχουμε πρόσβαση σε αυτές, και κατά συνέπεια κρεμόμαστε από τα μπιρμπόλια του Φόκου για να λάβουμε αυτή τη Θεία Γνώση.
Επιπλέον φαίνεται να πιστεύεις πως ατομικοί συλλογισμοί του Φώκου και του Σκληρού σου Δίσκου με κάποιο τρόπο αντικρούουν γεγονότα και επιστημονικά δεδομένα.

Προτού απαντήσω στην ερώτησή σου ωστόσο, για άλλη μια φορά θα σε ενθαρύννω, παρά την προχωρημένη ηλικία σου, να μη φοβάσαι την τεχνολογία και να χρησιμοποιείς και εργαλεία φτιαγμένα από κοινούς θνητούς, όπως το γκουγκλ. Ως προς την ερώτησή σου, την απάντησή σου θα την βρεις στον ακόλουθο σύνδεμο (λινκ, απλά κάνεις κλικ πάνω του. Μη τρομάξεις αν δεις κινούμενη εικόνα). Αν τα αγγλικά είναι το πρόβλημα, μπορώ να στο μεταφράσω με ένα εύλογο κόστος (Σημειωτέον μένω Νορβηγία όποτε η εργατοώρα είναι αρκετά ακριβότερη σε σχέση με Ελλάδα).
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το ότι είμαι ιατρός δε με κάνει ειδικό το έχω πει 1000 φορές ποιο ειδικός είναι ένας που ασχολείται άμεσα με το αντικείμενο και ας μην έχει τον τίτλο του ιατρού, για αυτό πέρσι τέτοιο καιρό ειπα να γράψω την ειδικότητα μου.

Τώρα αυτά που γράφω είναι περισσότερο απόψεις που έχω και ελάχιστα... από papers ....

Τώρα περί αποτεσματικότητα των εμβολίων στην προηγούμενη απάντηση που μου έδωσε ο @fmarulezkd. Πιστεύω ότι έγινε με βάση τα αντισώματα που είναι αντικειμενική μέθοδος και όχι με βάση ποιος κόλλησε και ποιος όχι.... γιατί στην δεύτερη περίπτωση δε θα είχαμε 99% αλλά πολύ πιο κάτω. Θα το ψάξω όμως... To λόγικο είναι να όρισαν ένα όριο αντισωμάτων που βάση αυτό να θεωρούν αν κάποιος είναι προστατευμένος ή όχι.

Το ότι πνευμονολόγος του ΕΣΥ είπε να παίρνουμε προληπτικά αντιπηπτική πριν την AstraZeneca που οι δημοσιογράφοι υιοθέτησαν ως σωστό είναι κάτι που θα το κρίνω... και χωρίς να διαβάσω tpt γιατί αυτό που είπε όχι μόνο σωστό δεν είναι αλλά μπορεί να είναι και επικίνδυνο.

Τα δημοσιογραφικά άρθρα σε enikos, newist κοκ δε τα λαμβάνω καν υπόψιν και νομίζω κανένας από μας δε πρέπει να τους λαμβάνει υπόψιν γιατί όλοι λίγο ή πολύ ξέρουμε πως λειτουργούν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Το ότι είμαι ιατρός δε με κάνει ειδικό το έχω πει 1000 φορές ποιο ειδικός είναι ένας που ασχολείται άμεσα με το αντικείμενο και ας μην έχει τον τίτλο του ιατρού, για αυτό πέρσι τέτοιο καιρό ειπα να γράψω την ειδικότητα μου.

Τώρα αυτά που γράφω είναι περισσότερο απόψεις που έχω και ελάχιστα... από papers ....

Τώρα περί αποτεσματικότητα των εμβολίων στην προηγούμενη απάντηση που μου έδωσε ο @fmarulezkd. Πιστεύω ότι έγινε με βάση τα αντισώματα που είναι αντικειμενική μέθοδος και όχι με βάση ποιος κόλλησε και ποιος όχι.... γιατί στην δεύτερη περίπτωση δε θα είχαμε 99% αλλά πολύ πιο κάτω. Θα το ψάξω όμως...

Τα δημοσιογραφικά άρθρα σε enikos, newist κοκ δε τα λαμβάνω καν υπόψιν και νομίζω κανένας από μας δε πρέπει να τους λαμβάνει υπόψιν γιατί όλοι λίγο ή πολύ ξέρουμε πως λειτουργούν.
Ξες, δε χρειάζεται και πολύ σκέψη, πίστη ή ψάξιμο.
Αυτή είναι η δημοσίευση της φάσης 3 biontech. Seach στο κείμενο να κάνεις μόνο, η λέξη αντισώματα εμφανίζεται 2 φορές :hehe:
Κουβά παρακαλώ :(
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ξες, δε χρειάζεται και πολύ σκέψη, πίστη ή ψάξιμο.
Αυτή είναι η δημοσίευση της φάσης 3 biontech. Seach στο κείμενο να κάνεις μόνο, η λέξη αντισώματα εμφανίζεται 2 φορές :hehe:
Κουβά παρακαλώ :(
ΕΚΠΑ: Ανω του 90% των εμβολιασθέντων 25-67 ετών αναπτύσσει αντισώματα έναντι του SARS-CoV-2 πριν από τη δεύτερη δόση του εμβολίου της Pfizer - ΑΠΕ-ΜΠΕ (amna.gr)

στο EKΠΑ, στο ΑΠΘ και σε όλο τον κόσμο τρέχουν έρευνες με βάση τα αντισώματα.... και μάλιστα βάζουν συγκεκριμένα όριο ....
και μάλιστα έίμαι και εγώ μέσα στα άτομα που καταμετρούνται ....
αν δεν είχαν αξία τα αντισώματα δε θα κάνανε έρευνες..

Τώρα τέλη Μαιου που θα δώσω αντισωματα αν έχουν πτωτική πορεία σημαινει ότι η προστασία των εμβολίων δεν είναι καθολική ακόμα και χωρίς μετάλλαξη.


κάθεται και λέει κατώφλι...
το οποίο θα οριστεί μετά το τέλος της έρευνας
 
Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
ΕΚΠΑ: Ανω του 90% των εμβολιασθέντων 25-67 ετών αναπτύσσει αντισώματα έναντι του SARS-CoV-2 πριν από τη δεύτερη δόση του εμβολίου της Pfizer - ΑΠΕ-ΜΠΕ (amna.gr)

στο EKΠΑ, στο ΑΠΘ και σε όλο τον κόσμο τρέχουν έρευνες με βάση τα αντισώματα.... και μάλιστα βάζουν συγκεκριμένα όριο ....
και μάλιστα έίμαι και εγώ μέσα στα άτομα που καταμετρούνται ....
αν δεν είχαν αξία τα αντισώματα δε θα κάνανε έρευνες..

Τώρα τέλη Μαιου που θα δώσω αντισωματα αν έχουν πτωτική πορεία σημαινει ότι η προστασία των εμβολίων δεν είναι καθολική ακόμα και χωρίς μετάλλαξη.


κάθεται και λέει κατώφλι...
το οποίο θα οριστεί μετά το τέλος της έρευνας

ΦΟΚΟΣ
"Τα δημοσιογραφικά άρθρα σε enikos, newist κοκ δε τα λαμβάνω καν υπόψιν και νομίζω κανένας από μας δε πρέπει να τους λαμβάνει υπόψιν γιατί όλοι λίγο ή πολύ ξέρουμε πως λειτουργούν."

ΦΟΚΟΣ
Δε σχολιάζει τη ΔΗΜΟΣΊΕΥΣΗ της φασης φασης 3 NEJM και πως υπολογίστηκε η αποτελεσματικότητα

ΦΟΚΟΣ
Παραθέτει δημοσιογραφικο άρθρο και βιντεο στο γιουτιουμπ.


@akikos Μάζεψέ τον ρε!!!


Υ. Γ: Αλήθεια, το άρθρο που έστειλες ασχολήθηκες να το διαβασεις ή απλα εκανες copy paste;; Εκει κατω που λεει για κατι κυτταρακια Τ και Β τα κοιτάξες καθόλου;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ΦΟΚΟΣ
"Τα δημοσιογραφικά άρθρα σε enikos, newist κοκ δε τα λαμβάνω καν υπόψιν και νομίζω κανένας από μας δε πρέπει να τους λαμβάνει υπόψιν γιατί όλοι λίγο ή πολύ ξέρουμε πως λειτουργούν."

ΦΟΚΟΣ
Δε σχολιάζει τη ΔΗΜΟΣΊΕΥΣΗ της φασης φασης 3 NEJM και πως υπολογίστηκε η αποτελεσματικότητα

ΦΟΚΟΣ
Παραθέτει δημοσιογραφικο άρθρο και βιντεο στο γιουτιουμπ.


@akikos Μάζεψέ τον ρε!!!


Υ. Γ: Αλήθεια, το άρθρο που έστειλες ασχολήθηκες να το διαβασεις ή απλα εκανες copy paste;; Εκει κατω που λεει για κατι κυτταρακια Τ και Β τα κοιτάξες καθόλου;
είναι η έρευνα που είμαι εθελοντής αφού δε την βρήκα κάπου ως papεr την βρήκα σε αυτά τα site.

όπως είπα δε διαβάζω δημοσιογραφικά site. Του έριξα μια ματιά... αλλά δεν ασχοληθήκα παραπάνω.

Από ότι ξέρω η έρευνα έχει σκοπό να δέίξει πόσο κρατάει ανοσία κατά μέσο όρο το εμβολιο pfizer καθώς και διάγορα αλλά θέματα όπως πως δρα η ανοσία αυτά σε διάφορες κατηγορίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
αφού δε την βρήκα κάπου ως papεr την βρήκα σε αυτά τα site.

όπως είπα δε διαβάζω δημοσιογραφικά site. Του έριξα μια ματιά... αλλά δεν ασχοληθήκα παραπάνω.

Από ότι ξέρω η έρευνα έχει σκοπό να δέίξει πόσο κρατάει ανοσία κατά μέσο όρο το εμβολιο pfizer καθώς και διάγορα αλλά θέματα όπως πως δρα η ανοσία αυτά σε διάφορες κατηγορίες.
:lol2::lol2::whatever::whatever::whatever::whatever:

I rest my case.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ζητώ συγγνώμη απλά αυτό που λέω ένα χρόνο είναι ότι δε το παίζω ειδικός..... και δεν είμαι...
ιατρός είμαι, ασχολούμαι ερευνητικά με καποια πρωτοκολλα αλλά δεν έχω σχέση με ανοσολογικά θέματα (περα των νευρολογικών).
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,810 μηνύματα.
Ειδικοι είναι και αυτή της επιτροπής ....δεν τους καθιστά όμως αξιόπιστους και ικανούς στην αντιμετώπιση της πανδημίας

Για μένα ειδικός είναι κάποιος που βασίζεται σε εντελώς ρεαλιστικά πλάνα και όχι ουτοπικά πλάνα αισιόδοξιας που θέλει ο απλός πολίτης να ακούσει

Από παλια που παρακολουθούσα φοκο ,έπεφτε μέσα σε ότι έλεγε ...(απλά το αναφέρω)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Ηταν το μόνο σίγουρο για να επαναλειτουργήσουν τα σχολεία δια ζώσης.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,810 μηνύματα.
Γιατί ως γνωστόν τα παιδιά πεθαίνουν απ' τον ιό (στα στατιστικά 0% θάνατος )....γρήγορα να εμβολιαστουμε τους πάντες και για την γρίπη :P
Screenshot_2021-04-30-21-17-33-083_com.brave.browser.jpg


Όλοι θα εμβολιαστούν και ο λόγος είναι τα πιστοποιητικά .Μέσα σε 10-15 χρόνια (ο χρόνος που δίνω εγω)
θα πρέπει να έχουν όλοι πιστοποιητικά για την μετάβαση στην νέα κανονικότητα
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,917 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top