• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Όπως εγκληματικά είναι τα κωρονοπάρτι στις πλατείες, άλλο τόσο και περισσότερο είναι αυτά τα ξεφτιλίκια. Εγώ έχω αναφερθεί και στα 2, άλλοι ωστόσο σφυρίζουν αδιάφορα.
Α, καλάάά τώρα...
Ρουφιάνος δε θα γίνω ποτέ.
χμμμ...
Απλά το κράτος να κάνει τη δουλειά του.
δύο φορές χμμμ...
και αυτό το τελευταίο τί τόθελες Κλεάνθη;
Μόνο αναμάρτητοι πετροβολούν Κλεάνθη!!!
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α, καλάάά τώρα...

χμμμ...

δύο φορές χμμμ...
και αυτό το τελευταίο τί τόθελες Κλεάνθη;
Μόνο αναμάρτητοι πετροβολούν Κλεάνθη!!!
Ναι Μάξιμε υπάρχουν και αυτοί οι περίεργοι εξωγήινοι που τηρούν μέτρα, δεν πάνε σε πάρτι και ίσως μενουν σπίτι παραπάνω.
Αυτό είναι το νορμάλ.Και με βάση το σύνταγμα δηλαδή που προβλέπει πως αν η ατομική ελευθερία είναι κίνδυνος για την συλλογική το δικαίωμα αυτό θα περιοριστεί.
Τώρα εσύ δεν ξέρω τι πιστεύεις.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,435 μηνύματα.
Ναι Μάξιμε υπάρχουν και αυτοί οι περίεργοι εξωγήινοι που τηρούν μέτρα, δεν πάνε σε πάρτι και ίσως μενουν σπίτι παραπάνω.
Αυτό είναι το νορμάλ.Και με βάση το σύνταγμα δηλαδή που προβλέπει πως αν η ατομική ελευθερία είναι κίνδυνος για την συλλογική το δικαίωμα αυτό θα περιοριστεί.
Τώρα εσύ δεν ξέρω τι πιστεύεις.
Φαντασου να ηταν και νιάτο ο Μαξιμος τι θα εκανε! :alljumpy:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μην βλέπετε τι συμβαίνει τα βράδια μόνο στις πλατείες. Τα πρωινά, συνήθως, οι ίδιες πλατείες είναι γεμάτες με γκριζο-, ασπρομάλληδες 60+ που μιλάνε με κατεβασμένες μάσκες, πίνοντας καφέ και παίζοντας κομπολόι.
Για τους συνωστισμούς και τον πανζουρλισμο στις εκκλησίες μίλησα και πιο πριν. Χθες έβλεπα στην τηλεόραση τους ιερείς να παρακαλούν τους πιστούς να μείνουν στις θέσεις τους, αλλά τελικά οι πιστοί ακολούθησαν τον επιτάφιο... Κι όχι μόνο αυτό, αλλά μετά τη λειτουργία ήταν όλοι μαζεμένοι σε ένα μέρος, με αποτέλεσμα η αστυνομία να κάνει συστάσεις (νομίζω στη Λήμνο, αλλά δεν είμαι σίγουρος).
Το έχω πει και άλλη φορά. Τα κόμματα προτιμούν να τα έχουν καλά με του 60ρηδες από τους 30αρηδες.

Η συμφωνία κυβέρνησης - εκκλησίας είναι ότι να ναι. 9 η ώρα ανάσταση μόνο που μετά την λειτουργία της Ανάστασης έχουμε Θεία λειτουργία και Θεία Κοινωνία. Το 10 δεν πρόκειται να εφαρμοστεί... Απορώ σε τι συμφώνησαν αρχιεπίσκοπος και πρωθυπουργός. Είναι φανερό ότι και οι δυο πλευρές είχαν κόκκινες γραμμές.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δε βλέπω να ενοχλήθηκε κανείς "ευαίσθητος" για τον συνωστισμό χθες στις εκκλησίες που έγινε το πανηγύρι. Επιλεκτικές ευαισθησίες...
Klean είμαι δίκαιος. Η κατάσταση που είδα στις εκκλησίες είναι ότι ο κόσμος σου προαύλιο προσπαθεί να τηρήσει τα μέτρα κρατώντας αποσπάσεις ανά παρέες. Όταν αυτές οι παρέες πυκνώνουν το κράτος δεν είναι πουθενά να βάλει τάξη. Η εκκλησία έχει ανοιχτές τις πόρτες με μηδενικό έλεγχο στο πόσοι είναι μέσα.

Η μοναδική φορά που η εκκλησία τηρείσαι τα μέτρα ήταν το Νοέμβρη που όντως τότε με το έμπαιναν 50 άτομα μέσα οι πόρτες έκλειναν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Είναι πιο κοντά στα προηγούμενα; Γενικά κάτι τέτοιο έχω ακούσει, ότι είναι παλαιότερης τεχνολογίας. Παραπληροφόρηση μάλλον, πάω να επιμορφωθώ άμεσα.
Ούτε καν... Τα προηγούμενα είχαν έναν εξασθενημένο, "παροπλισμένο", ιό της ίδιας της νόσου με ότι αυτό συνεπάγεται (για παράδειγμα, τους ιούς που μεταλλάχθηκαν δεν τους "πιάνει" το εμβόλιο, και για αυτό χρειαζόμαστε κάθε χρόνο νέα δόση εμβολίου για την γρίπη, βάσει των στελεχών που υπάρχουν στο αντίθετο ημισφαίριο. Ή, το πιο απλό, με τα παραδοσιακά εμβόλια κάποιοι νοσουσαν κανονικά ή υπήρχε φόβος να νοσήσει κάποιος στο εργαστήριο).

Η καινοτομία των νέων εμβολίων DNA και RNA είναι ότι εισάγουν στο σώμα μας ως αντιγόνα ένα μέρος του γενετικού υλικού του ιού προκειμένου τα κύτταρα του οργανισμού να παράξουν την πρωτεΐνη του ιού, που το σώμα αναγνωρίζει ως ξένη, και στη συνέχεια να παραχθούν αντισώματα. Το θετικό είναι ότι δεν υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης και η παραγωγή τέτοιων εμβολίων είναι πιο γρήγορη/εύκολη.
Η διαφορά των DNA και mRNA εμβολίων είναι στην ουσία το "όχημα" που χρησιμοποιούν για να εισέλθουν στο σώμα μας. Της AstraZeneca χρησιμοποιεί έναν εξασθενημένο αδενοϊό (από χιμπατζή), ενώ της Pfizer χρησιμοποιεί ένα λιποειδές πλασμίδιο. Το αρνητικό για το mRNA είναι ότι επειδή είναι πολύ ευαίσθητο και ασταθές, είναι δύσκολη η αποθήκευση και η μεταφορά του, ενώ ο κίνδυνος αλλοίωσης είναι μεγάλος. Το DNA είναι πιο σταθερό και για αυτό της AstraZeneca μπορεί να αποθηκευτεί για αρκετό καιρό σε συνθήκες ψυγείου.
Πάντως, για όσους έχουν τάση για αυτοάνοσα νοσήματα είναι πιο πιθανό να εκδηλώσουν επιπλοκές μετά τον εμβολιασμό τους με DNA/mRNA εμβόλιο. Φαντάζομαι γιατί η παραγωγή του αντιγόνου συντελείται μέσα στο σώμα :hmm:

Disclaimer: Δεν είμαι βιολόγος, ούτε γενετιστής (Αν και θα έπρεπε... Ας οψεται το ξερό μου το κεφάλι :P).
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η μοναδική φορά που η εκκλησία τηρείσαι τα μέτρα ήταν το Νοέμβρη που όντως τότε με το έμπαιναν 50 άτομα μέσα οι πόρτες έκλειναν.
Η μοναδική φορά που η εκκλησία τήρησε τα μέτρα ήταν όταν ήταν κλειστή.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

O Xρiστος αναστηθηκε στη αθηνα :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Λοιπόν. Αρχικά, το mRNA δίνει το μήνυμα που θέλει και μετά διαλύεται. Ό,τι κάνει, θα το κάνει στην αρχή. Δεν θα κάνει κάτι μετά από χρόνια γιατί πολύ απλά θα έχει εξανεμιστεί.

Δες ένα βίντεο για το πως λειτουργούν:


Νομίζω θα καταλάβεις!
Το θέμα με το mRNA είναι ότι γενικά δεν αρέσει στα κύτταρα να τους το βάζεις μέσα με το ζόρι. Το θεωρητικό πρόβλημα είναι ότι αυτή η "δυσαρέσκεια" μπορεί να οδηγήσει σε αυτοάνοσα νοσήματα ή καρκίνο στο μέλλον. Βέβαια τα mrna εμβόλια παρόλου που τώρα βγήκαν στην κυκλοφορία, χρησιμοποιούνται εδώ και αρκετό καιρό προκλινικά για αντικαρκινικές θεραπείες (χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία) χωρίς να έχει εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα (απ' όσο ξέρω τουλάχιστον).
Ούτε καν... Τα προηγούμενα είχαν έναν εξασθενημένο, "παροπλισμένο", ιό της ίδιας της νόσου με ότι αυτό συνεπάγεται (για παράδειγμα, τους ιούς που μεταλλάχθηκαν δεν τους "πιάνει" το εμβόλιο, και για αυτό χρειαζόμαστε κάθε χρόνο νέα δόση εμβολίου για την γρίπη, βάσει των στελεχών που υπάρχουν στο αντίθετο ημισφαίριο. Ή, το πιο απλό, με τα παραδοσιακά εμβόλια κάποιοι νοσουσαν κανονικά ή υπήρχε φόβος να νοσήσει κάποιος στο εργαστήριο).

Η καινοτομία των νέων εμβολίων DNA και RNA είναι ότι εισάγουν στο σώμα μας ως αντιγόνα ένα μέρος του γενετικού υλικού του ιού προκειμένου τα κύτταρα του οργανισμού να παράξουν την πρωτεΐνη του ιού, που το σώμα αναγνωρίζει ως ξένη, και στη συνέχεια να παραχθούν αντισώματα. Το θετικό είναι ότι δεν υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης και η παραγωγή τέτοιων εμβολίων είναι πιο γρήγορη/εύκολη.
Η διαφορά των DNA και mRNA εμβολίων είναι στην ουσία το "όχημα" που χρησιμοποιούν για να εισέλθουν στο σώμα μας. Της AstraZeneca χρησιμοποιεί έναν εξασθενημένο αδενοϊό (από χιμπατζή), ενώ της Pfizer χρησιμοποιεί ένα λιποειδές πλασμίδιο. Το αρνητικό για το mRNA είναι ότι επειδή είναι πολύ ευαίσθητο και ασταθές, είναι δύσκολη η αποθήκευση και η μεταφορά του, ενώ ο κίνδυνος αλλοίωσης είναι μεγάλος. Το DNA είναι πιο σταθερό και για αυτό της AstraZeneca μπορεί να αποθηκευτεί για αρκετό καιρό σε συνθήκες ψυγείου.
Πάντως, για όσους έχουν τάση για αυτοάνοσα νοσήματα είναι πιο πιθανό να εκδηλώσουν επιπλοκές μετά τον εμβολιασμό τους με DNA/mRNA εμβόλιο. Φαντάζομαι γιατί η παραγωγή του αντιγόνου συντελείται μέσα στο σώμα :hmm:

Disclaimer: Δεν είμαι βιολόγος, ούτε γενετιστής (Αν και θα έπρεπε... Ας οψεται το ξερό μου το κεφάλι :P).
Το εμβόλιο της AstraZeneca/JJ δεν είναι τύπου DNA (και δε νομίζω ότι υπάρχει στη κυκλοφορία τέτοιο εμβόλιο), γιαυτό είναι πιο κοντά στα κλασσικά εμβόλια. Όπως λες, χρησιμοποιεί έναν εξασθενημένο ιό (όπως και τα κλασσικά), ο οποίος έχει τροποποιηθεί γενετικά ώστε να φέρει ένα κομματάκι του covid-19, έναντι στο οποίο εν τέλη παράγωγουμε αντισώματα.
Επίσης της pfizer δε χρησιμοποιεί ένα "λιποειδές πλασμίδιο". Τα πλασμίδια είναι DNA. Μια "φούσκα" λιπιδίων χρησιμοποιεί (lipid nanoparticles) στην οποία περικλείεται το mRNA, κάτι που προστατεύει το mrna και του επιτρέπει να διεισδύσει στα κύτταρα.
Κόβεσαι λόγω τεχνικών λαθών αλλά κατ' τα άλλα καλά τα πήγες.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,435 μηνύματα.
Το θεωρητικό πρόβλημα είναι ότι αυτή η "δυσαρέσκεια" μπορεί να οδηγήσει σε αυτοάνοσα νοσήματα ή καρκίνο στο μέλλον

Αυτο ποιος το λεει; ΕΣΥ; Εχεις καποια ερευνα υποψην σου ή κατεβαζεις του κουτουρου απο το μυαλο σου; Οχι αν εχεις κατι σοβαρο να το δειξεις,αλλιως να μην λες οτι σου ερθει πληζ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η μοναδική φορά που η εκκλησία τήρησε τα μέτρα ήταν όταν ήταν κλειστή.
Αν βάλεις όλα τα κόμματα μαζί, θα δεις οτι είναι βρέφη μπροστά στην ιστορία της εκκλησίας.
Απο αυτό μπορείς να καταλάβεις πολλά. Φτάνει να έχεις ώτα και θέλεις να ακούσεις.

Τόση εμονή με την εκκλησία, δεν σε καταλαβαίνω καθόλου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Αυτο ποιος το λεει; ΕΣΥ; Εχεις καποια ερευνα υποψην σου ή κατεβαζεις του κουτουρου απο το μυαλο σου; Οχι αν εχεις κατι σοβαρο να το δειξεις,αλλιως να μην λες οτι σου ερθει πληζ.

Τι ακριβώς να σου δείξω, PowerPoint απο διαλέξεις κυτταρικής βιολογιας; Αν σε ενδιαφέρει, αυτο ειναι ενα καλο βιβλίο:
Εμβαθύνει στο "Μοριακή Βιολογία του Κυττάρου"

τα κεφάλαια που ψάχνεις ειναι "κυτταρικός κύκλος", "mrna", "επιμόλυνση" "pattern recognition receptors", "κυτταροκίνες" και "φλεγμονή". Bonus κεφάλαια που αναφέρονται σε αυτοανοσα λόγω διαφορετικού μηχανισμού ειναι τα "antigen crossreactivity/molecular mimicry".
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,435 μηνύματα.
Τι ακριβώς να σου δείξω, PowerPoint απο διαλέξεις κυτταρικής βιολογιας; Αν σε ενδιαφέρει, αυτο ειναι ενα καλο βιβλίο:
Εμβαθύνει στο "Μοριακή Βιολογία του Κυττάρου"

τα κεφάλαια που ψάχνεις ειναι "κυτταρικός κύκλος", "mrna", "επιμόλυνση" "pattern recognition receptors", "κυτταροκίνες" και "φλεγμονή". Bonus κεφάλαια που αναφέρονται σε αυτοανοσα λόγω διαφορετικού μηχανισμού ειναι τα "antigen crossreactivity/molecular mimicry".
Ναι πετας κατι που ξερεις οτι δεν θα κατσω να το διαβασω.
Και ξαναρωτω.Υπαρχει καποια ερευνα που να λέει οτι τα εμβολια τυπου mrna μπορουν δυνητικα εστω να προκαλεσουν καρκινο ή αυτοανοσα;Εδω απαντα μου και ασε τα βιβλια.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top