• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Οι οδηγίες λένε παρακεταμόλη ανά 8ωρο, επειδή είχα ακούσει κι εγώ για το ότι επηρεάζουν την αποτελεσματικότητα του εμβολίου, πήρα όταν ανέβασα δέκατα. Οπότε από τη στιγμή που αυτό λένε οι οδηγίες δε ξέρω κατά πόσο είναι οκ νά ψήνεσαι στον πυρετό
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Ναι μια χαρα και σε εμενα παρακεταμολη ειπαν.Ακομα δεν εχει χρειαστει να παρω παντως,ειναι πολυ πιο ηπιος ο πονος στο χερι μου.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
V for Victory, V for Vaccine κι από εμένα :P
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.

Σε ποσους αυτα τα νουμερα;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.
Σε ποσους αυτα τα νουμερα;
216 μετα την 1η και 573 μετα την 2η, αρα συνολο 789. Το θέμα είναι όμως, ότι το ποσοστό δεν εχει νοημα να βγει απο τα εκατονταδες εκατομμυρια που γενικα εχουν εμβολιαστει με pfizer + moderna (τα mRNA δλδ). Επειδή αυτό το θέμα παρατηρείται στους νέους. Οπότε θα πρέπει να διαιρέσουμε με το πλήθος ατόμων στις ηλικίες 18-29 που έχουν κάνει mRNA (αυτούς αφορά αυτό) για να βρούμε το ποσοστό, και δεν ξέρω πόσοι είναι αυτοί. Και σε δεύτερη φάση μόνο άνδρες καθώς αυτοί είναι σε μεγαλύτερο ρίσκο. Αυτό εννοούσα, ότι δεν έχουμε μεγάλο δείγμα σε αυτές τις ηλικίες ακόμα ή δεν έχουμε τα δεδομένα ώστε να πούμε αν είναι απειροελάχιστη η πιθανότητα ή όχι. Μέχρι τώρα είχαμε μόνο τις μεγαλύτερες ηλικίες, επομένως δεν γνωρίζουμε την επίδραση στις νεαρότερες ηλικίες, πέρα από τα προκαταρκτικά trial data.

CDC - Clinical Considerations: Myocarditis and Pericarditis after Receipt of mRNA COVID-19 Vaccines Among Adolescents and Young Adults
CDC - Myocarditis and Pericarditis Following mRNA COVID-19 Vaccination
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,628 μηνύματα.
Μαλιστα.Η Ινδικη δηλαδη.Που ειναι ακομα πιο μεταδοτικη απο τη βρεττανικη που ηταν πιο μεταδοτικη απο τον πρωταρχικο κοβιντ.
Με τη ματιά θα μεταδιδεται.:crazy:

ΠΟΥ: Η παραλλαγή Δέλτα του κορωνοϊού θα γίνει κυρίαρχη στην Ευρώπη



Αντιμετωπιζεται η ινδικη μεταλλαξη.Δεν ειναι θανατηφορα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Αντιμετωπιζεται η ινδικη μεταλλαξη.Δεν ειναι θανατηφορα.
Δεν ειναι λιγοτερο θανατηφορα απο οσο ξερουμε,ουτε παραπανω,αλλα ειναι πολυ πιο μεταδοτικη απο την βρεττανικη που ηδη ηταν πιο μεταδοτικη απο τον αρχικο ιο.Αυτο αυτοματα σημαινει περισσοτερες νοσηλειες περισσοτεροι θανατοι κλπ.Τι δεν καταλαβαινεις;
Επισης μειωνει την δραστικοτητα των εμβολιων.
Το ζητουμενο ειναι να μην κυριαρχησουν οι μεταλλαξεις και να εμβολιαστουμε γρηγορα και το ακομα πιο σημαντικο ζητουμενο να μην μας προλαβει καποια μεταλλαξη που δεν θα την πιοανουν καθολου ή πολυ λιγο τα εμβολια και παμε παλι σε εντελως νεα.
Δεν ειμαι εγω απαισιοδοξξ οι ειδικοι τα λενε αυτα,
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

:/:

Κορονοϊός: Διασωληνώθηκε 22χρονος στο "Σωτηρία"

Διασωληνώσαμε έναν 22χρονο χθες" αποκάλυψε η διευθύντρια της 7ης Πνευμονολογικής Κλινικής του νοσοκομείου "Σωτηρία" Μίνα Γκάγκα μιλώντας στην πρωινή εκπομπή του ΑΝΤ1.

Αναφερόμενη στο θέμα των αρνητών του εμβολιασμού και σχολιάζοντας το γεγονός ότι Κύπριος γιατρός, αρνητής, έχασε τη ζωή του από κορονοϊό, σημείωσε: "Είναι μεγάλο θέμα, είναι πολύ σημαντικό να πάμε όλοι να εμβολιαστούμε. Υπάρχει τεράστια κουβέντα αυτήν τη στιγμή στην Ελλάδα για τις ατομικές ελευθερίες. Φυσικά υπάρχουν οι ατομικές ελευθερίες, αλλά νομίζω ότι πρέπει να θυμόμαστε ότι ζούμε σε ένα κοινωνικό σύνολο, ζούμε με άλλους ανθρώπους, άρα υπάρχουν κανόνες που αφήνουν εμάς να είμαστε ελεύθεροι και επιτρέπουν και σε όλους τους άλλους να είναι και ελεύθεροι και υγιείς" υπογράμμισε η κυρία Γκάγκα."Είμαστε ελεύθεροι στο μέτρο που δεν κάνουμε κακό στους άλλους" επεσήμανε τονίζοντας την ασφάλεια των εμβολίων.
"Έχουμε να κάνουμε με μια πανδημία πολύ δύσκολη από την οποία κινδυνεύουμε. Χθες στο Σωτηρία διασωληνώσαμε έναν 22χρονο. Είναι μια αρρώστια πολύ δύσκολη που μπορεί να αφήσει κάποιους να την περάσουν στο πόδι αλλά μπορεί να απειλήσει και να αφαιρέσει τη ζωή σε ανθρώπους που τις περισσότερες φορές έχουν προβλήματα ή μια κάποια ηλικία, αλλά αυτό δεν ισχύει πάντα. Έχουμε χάσει νέους ανθρώπους και αυτό πρέπει να το θυμόμαστε" σημείωσε.
https://www.enikos.gr/society/781981/koronoios-diasolinothike-22chronos-sto-sotiria
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,628 μηνύματα.
Δεν ειναι λιγοτερο θανατηφορα απο οσο ξερουμε,ουτε παραπανω,αλλα ειναι πολυ πιο μεταδοτικη απο την βρεττανικη που ηδη ηταν πιο μεταδοτικη απο τον αρχικο ιο.Αυτο αυτοματα σημαινει περισσοτερες νοσηλειες περισσοτεροι θανατοι κλπ.Τι δεν καταλαβαινεις;
Επισης μειωνει την δραστικοτητα των εμβολιων.
Το ζητουμενο ειναι να μην κυριαρχησουν οι μεταλλαξεις και να εμβολιαστουμε γρηγορα και το ακομα πιο σημαντικο ζητουμενο να μην μας προλαβει καποια μεταλλαξη που δεν θα την πιοανουν καθολου ή πολυ λιγο τα εμβολια και παμε παλι σε εντελως νεα.
Δεν ειμαι εγω απαισιοδοξξ οι ειδικοι τα λενε αυτα,
Αφου δεν ειναι πιο θανατηφορα,οσοι εχουν κανει το εμβολιο ειναι απολυτα ασφαλεις απλα εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να γινουν φορεις του ιου.Συμφωνω απολυτα στο δευτερο σκελος που λες για τον κινδυνο μεταλλαξης που ειναι θανατηφορα και για εμβολιασμενους.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Λυπάμαι...
Λυπάμαι γιατι μόλις εμφανιστεί το πρώτο κρούσμα, που είναι σίγουρο αν κρίνω απο την συχνότητα εμφάνισης σε νέους στο Ισραήλ, θα είναι αργά, πολύ αργά για δάκρυα Στέλλα. κατα το λαϊκό άσμα.

216 μετα την 1η και 573 μετα την 2η, αρα συνολο 789. Το θέμα είναι όμως, ότι το ποσοστό δεν εχει νοημα να βγει απο τα εκατονταδες εκατομμυρια που γενικα εχουν εμβολιαστει με pfizer + moderna (τα mRNA δλδ). Επειδή αυτό το θέμα παρατηρείται στους νέους. Οπότε θα πρέπει να διαιρέσουμε με το πλήθος ατόμων στις ηλικίες 18-29 που έχουν κάνει mRNA (αυτούς αφορά αυτό) για να βρούμε το ποσοστό, και δεν ξέρω πόσοι είναι αυτοί. Και σε δεύτερη φάση μόνο άνδρες καθώς αυτοί είναι σε μεγαλύτερο ρίσκο. Αυτό εννοούσα, ότι δεν έχουμε μεγάλο δείγμα σε αυτές τις ηλικίες ακόμα ή δεν έχουμε τα δεδομένα ώστε να πούμε αν είναι απειροελάχιστη η πιθανότητα ή όχι. Μέχρι τώρα είχαμε μόνο τις μεγαλύτερες ηλικίες, επομένως δεν γνωρίζουμε την επίδραση στις νεαρότερες ηλικίες, πέρα από τα προκαταρκτικά trial data.

CDC - Clinical Considerations: Myocarditis and Pericarditis after Receipt of mRNA COVID-19 Vaccines Among Adolescents and Young Adults
CDC - Myocarditis and Pericarditis Following mRNA COVID-19 Vaccination
Και εδώ βλέπω μία επιβεβαίωση της εμφάνισης των κρουσμάτων.
Ομως ακόμα δεν θα πω κάτι, παρά μόνο οτι η εμφάνιση είναι <<αθροιστική>>.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Ειναι η 2η φορα που μπαινω στεκι, ενω ειχα βγει, για να ποσταρω αυτο και με εχεις προλαβει! :hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καπραβέλος: «Εάν έρθει το τέταρτο κύμα το Φθινόπωρο ούτε οι εμβολιασμένοι θα είναι προστατευμένοι»


εν τω μεταξυ, αφηνουν τους εμβολιασμενους τουριστες να ερχονται χωρις τεστ (αν δεν κανω λαθος) και μπορει να ειναι φορεις του ιου (ασχετα αν επηρεαζει την μεταδικοτητα) και παιζει να φερνουν μεταλλαξεις.
Ρε συ βαζετε πηγες γμτ..

[Tribune]: Καπραβέλος: Εάν έρθει το τέταρτο κύμα το Φθινόπωρο ούτε οι εμβολιασμένοι θα είναι προστατευμένοι


«Οι μη εμβολιασμένοι –και είναι πολλοί ακόμη- αποτελούν μια μεγάλη δεξαμενή όπου ο ιός κάνει πάρτι, διασπείρεται, μεταλλάσσεται και οι μεταλλάξεις αυτές απειλούν όχι μόνο τον ίδιο αλλά και αυτούς που έχουν εμβολιαστεί» προειδοποίησε ο Νίκος Καπραβέλος, διευθυντής ΕΣΥ της Β’ ΜΕΘ του Νοσοκομείου «Γ. Παπανικολάου».
Μιλώντας στην εκπομπή «Συνδέσεις» της ΕΡΤ ο κ. Καπραβέλος τόνισε:
«Ακόμα και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έβγαλε χθες μια ανακοίνωση που λέει ότι η πανδημία είναι εδώ, οι μεταλλάξεις απασχολούν όλη την ανθρωπότητα και ειδικά η καταστροφική και μεταδοτική μετάλλαξη του της ινδικής μετάλλαξης που αχρηστεύει την αποτελεσματικότητα των εμβολίων».
Αναφερόμενος στην πανδημία ο διευθυντής ΕΣΥ της Β’ ΜΕΘ του Νοσοκομείου «Γ. Παπανικολάου», είπε:
«Το κυριότερο χαρακτηριστικό του τρίτου κύματος της πανδημίας ήταν ότι κανένας εμβολιασμένος δεν διασωληνώθηκε και δεν έχασε τη ζωή του, όμως οι μελέτες αποδεικνύουν ότι ο ιός δεν κάθεται με σταυρωμένα χέρια, μεταλλάσσεται και οι μεταλλάξεις αχρηστεύουν –κομμάτια κομμάτια- την αποτελεσματικότητα των εμβολίων».
Όπως επισήμανε ο κ. Καπραβέλος ο μεγάλος φόβος είναι ότι το τέταρτο κύμα που θα ‘ρθει τέλη Φθινοπώρου.
«Εάν δεν προσέξουμε και πάρουμε πρόσθετα μέτρα, τότε υπάρχει πιθανότητα και εμείς οι εμβολιασμένοι να μην προστατευόμαστε από τις μεταλλάξεις.
Οι μη εμβολιασμένοι –και είναι πολλοί ακόμη- αποτελούν μια μεγάλη δεξαμενή όπου ο ιός κάνει πάρτι, διασπείρεται, μεταλλάσσεται και οι μεταλλάξεις αυτές απειλούν όχι μόνο τον ίδιο αλλά και αυτούς που έχουν εμβολιαστεί».


Να τα βλεπουν αυτα αυτοι πουδεν εμβολιαζονται.
Αποβολη απο την κοινωνια,οταν μπορουν να εμβολιαστουν και απλα δεν θελουν.Αντικοινωνικοι.....ΜΟΝΟΙ να μεινουν.Δεν θα πληρωσει ολη η ανθρωποτητα τη μαλακινση που τους δερνει.

ΥΓ Να δει ο παραγοντας οτι η ηνδικη μεταλλαξη δεν ειναι απλο θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σήμερα:
ΥΓ Να δει ο παραγοντας οτι η ηνδικη μεταλλαξη δεν ειναι απλο θεμα.

Χθες:
Μαλιστα.Η Ινδικη δηλαδη.Που ειναι ακομα πιο μεταδοτικη απο τη βρεττανικη που ηταν πιο μεταδοτικη απο τον πρωταρχικο κοβιντ.
Με τη ματιά θα μεταδιδεται.:crazy:


:look:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
ναι..τι; Δεν σε επιασα.Τα ιδια λεω.Στο χτεσινο εβαλα αρθρο που λεει οτι μεταδιδεται πολυ πιο ευκολα και εδω λεω τα ιδια,οτι η ινδικη μεταλλαξη δεν ειναι απλο θεμα,που ο paragontas λεει οτι οκ σιγα τα λάχανα.Βλεπεις κατι αντιφατικο;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
ναι..τι; Δεν σε επιασα.Τα ιδια λεω.Στο χτεσινο εβαλα αρθρο που λεει οτι μεταδιδεται πολυ πιο ευκολα και εδω λεω τα ιδια,οτι η ινδικη μεταλλαξη δεν ειναι απλο θεμα,που ο paragontas λεει οτι οκ σιγα τα λάχανα.Βλεπεις κατι αντιφατικο;
Τι ήθελε να πει ο ποιητής; :P
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι..τι; Δεν σε επιασα.Τα ιδια λεω.Στο χτεσινο εβαλα αρθρο που λεει οτι μεταδιδεται πολυ πιο ευκολα και εδω λεω τα ιδια,οτι η ινδικη μεταλλαξη δεν ειναι απλο θεμα,που ο paragontas λεει οτι οκ σιγα τα λάχανα.Βλεπεις κατι αντιφατικο;

Η φράση "Με τη ματιά θα μεταδίδεται" μου φάνηκε ειρωνική. Και, άρα, δεν κολλούσε με το σημερινό μήνυμα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Η φράση "Με τη ματιά θα μεταδίδεται" μου φάνηκε ειρωνική. Και, άρα, δεν κολλούσε με το σημερινό μήνυμα.
ΚΑΜΙΑ σχεση ομως.Αυτο ακριβως ηθελα να τονισω.Το πόσο μεταδοτικη ειναι η Ινδικη.Οποτε λαθος καταλαβες.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΚΑΜΙΑ σχεση ομως.Αυτο ακριβως ηθελα να τονισω.Το πόσο μεταδοτικη ειναι η Ινδικη.Οποτε λαθος καταλαβες.

Ναι, μάλλον. Ίσως φταίει το γεγονός ότι δε διαβάζω πολύ το συγκεκριμένο thread και έτσι δεν ξέρω τις θέσεις σου περί πανδημίας.


...ήταν αποτυχημένη η ειρωνία :(:P
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Ναι, μάλλον. Ίσως φταίει το γεγονός ότι δε διαβάζω πολύ το συγκεκριμένο thread και έτσι δεν ξέρω τις θέσεις σου περί πανδημίας.


...ήταν αποτυχημένη η ειρωνία :(:P
Οχι βρε καλο μου, δες τι μου γραφει ο παραγοντας και τι του γραφω.Καμια σχεση με ειρωνια λεμε.Ε τωρα δεν θα την πληρωσω εγω επειδη εσυ το εξελαβες ως ειρωνια,αν ηταν θα το ελεγα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top