• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.

Το θέμα είναι ότι όταν άλλα λες την Κυριακή και άλλα την Δευτέρα δεν μένει ίχνος συνέπειας και αξιοπιστίας και καταντάς ανέκδοτο.

Όχι ότι δεν τους καταλάβαμε τόσους μήνες αλλά τώρα το τερμάτισαν.
Χτες ολη με μερα ελεγαν κυβερνητικα στελεχη και ειδικοι οτι δεν αλλαζει τιποτα διοτι ακολουθουμε την επισημη γραμμη του ΕΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΑ ΙΔΙΑ και τωρα αυτο

AstraZeneca: Τέλος οι εμβολιασμοί για τους κάτω των 60 ετών - Τι θα γίνει με όσους έκαναν την πρώτη δόση

Τέλος οι εμβολιασμοί με το σκεύασμα της AstraZeneca των ατόμων ηλικίας κάτω των 60 ετών, όπως ανακοίνωσε η Μαρία Θεοδωρίδου στην ενημέρωση της Δευτέρας.


"Στην παρούσα φάση, που τα επίπεδα διασποράς του ιού είναι μέτρια προς χαμηλά με σταθερή τάση περαιτέρω μείωσης, η Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών εισηγείται τον εμβολιασμό με την πρώτη δόση AstraZeneca των ατόμων ηλικίας άνω των 60 ετών, στα οποία το όφελος υπερτερεί σαφώς του κινδύνου θρόμβωσης με θρομβοπενία", είπε χαρακτηριστικά η κ. Θεοδωρίδου, προσθέτοντας ότι παραμένει η σύσταση για τη δεύτερη δόση στα άτομα που έχουν εμβολιαστεί κατά την πρώτη δόση με το σκεύασμα της AstraZeneca, "δεδομένου ότι ο κίνδυνος εμφάνισης αυτής της σπάνιας ανεπιθύμητης ενέργειας είναι εξαιρετικά σπάνιος στη δεύτερη δόση".

Η ίδια υπογράμμισε ότι "εξαιρούνται μόνο τα άτομα που έχουν εκδηλώσει σοβαρές παρενέργειες, κυρίως θρομβώσεις ή ορισμένα ιατρικά προβλήματα, για τα οποία μπορεί ο θεράπων γιατρός να κάνει ένα αίτημα στην αρμόδια επιτροπή για έγκριση διαφορετικού εμβολίου στη δεύτερη δόση" και διευκρίνισε ότι οι συστάσεις της Επιτροπής μπορεί να επικαιροποιούνται με βάση τα νεότερα δεδομένα.

Και ξετσιπωτα παραδεχονται οτι τωρα και που εχουμε επαρκεια(ή που δεν παει αλλο η ξεφτυλα μας)...ε..ας μην πεθαινει νεος κοσμος απο το αστρα.ΠΡΙΝ ΑΣ ΠΕΘΑΙΝΕ.
Ακριβως αυτο ειναι.
Τα παπαγαλακια να απομακρυνθουν απο την οθονη πληζ.Κανει τζιζ
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Φρέσκο φρέσκο...
«Θα πρέπει να γίνει η υπενθύμιση ότι παραμένει η σύσταση για τη δεύτερη δόση στα άτομα που έχουν εμβολιαστεί με πρώτη δόση AstraZeneca, δεδομένου ότι ο κίνδυνος αυτής της σπάνιας ανεπιθύμητης ενέργειας είναι εξαιρετικά σπάνιος μετά τη δεύτερη δόση, συγκεκριμένα 1,3 περιστατικά ανά ένα εκατομμύριο δόσεις εμβολίων».
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,010 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Δειτε τι ωραια που θα νιωθουν τα παιδια της γυναικας που πεθανε απο αστρα και ο αντρας της.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Δυστυχώς πέθαναν πολλοί περισσότεροι επειδή άργησαν να εμβολιαστούν ή γιατί φοβηθηκαν. Γι αυτό ο ΕΜΑ ανέφερε ότι τα θετικά υπερτερούν έναντι των αρνητικών.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Ειπαμε τα παπαγαλακια να απομακρυνθουν απο τις οθονες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,185 μηνύματα.
Ανοίγει με Pfizer και Moderna για 18-24!!

Πάμε poll να επιλέξω Pfizer ή Moderna. ΤΟ LIKE ΓΙΑ PFIZER ΚΑΙ ΤΟ THANKS ΓΙΑ MODERNA.😅😅
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ag97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ag97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ανοίγει με Pfizer και Moderna για 18-24!!

Πάμε poll να επιλέξω Pfizer ή Moderna. ΤΟ LIKE ΓΙΑ PFIZER ΚΑΙ ΤΟ THANKS ΓΙΑ MODERNA.😅😅
απαξ και τα 2 εχουν τις ιδιες εξαιρετικα σπανιες σοβαρες παρενεργειες και στατιστικα δεν διαφερουν αναμεσα στα σκευασματα πηγαινε με της Pfizer που εχει μελετηθει περισσοτερο για την αποτελεσματικοτητα σε μεταλλαξεις και εχει λιγοτερες ηπιες αμεσες παρενεργειες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,185 μηνύματα.
απαξ και τα 2 εχουν τις ιδιες εξαιρετικα σπανιες σοβαρες παρενεργειες και στατιστικα δεν διαφερουν αναμεσα στα σκευασματα πηγαινε με της Pfizer που εχει μελετηθει περισσοτερο για την αποτελεσματικοτητα σε μεταλλαξεις και εχει λιγοτερες ηπιες αμεσες παρενεργειες.
Ευχαριστώ πολυ!!
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.
Ανοίγει με Pfizer και Moderna για 18-24!!

Πάμε poll να επιλέξω Pfizer ή Moderna. ΤΟ LIKE ΓΙΑ PFIZER ΚΑΙ ΤΟ THANKS ΓΙΑ MODERNA.😅😅
Με το καλό!!

Και τα δύο το ίδιο είναι όπως είπε και ο ag97, ουσιαστικά διάλεξε αυτό που έχει πιο κοντά ραντεβού.

Για την ιστορία ψήφισα Moderna γιατί για κάποιο λόγο μου έχει καθίσει καλύτερα από την αρχή, αλλά δεν είναι κριτήριο αυτό. :lol:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Με το καλό!!

Και τα δύο το ίδιο είναι όπως είπε και ο ag97, ουσιαστικά διάλεξε αυτό που έχει πιο κοντά ραντεβού.

Για την ιστορία ψήφισα Moderna γιατί για κάποιο λόγο μου έχει καθίσει καλύτερα από την αρχή, αλλά δεν είναι κριτήριο αυτό. :lol:
Ειναι μοντερνο ρε για αυτο! :hehe:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,185 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ναι το Astra όμως σε πάει στα Άστρα στην κυριολεξία 😁😁
Ραντεβού βρίσκεις? Πήγα να αλλάξω το δικό μου και δεν είχε διαθέσιμη ημερομηνία για τα μοριακά. Δοκιμαστικά όλα αυτά γιατί προτιμώ να τελειώσω με το εμβόλιο που άρχισα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,185 μηνύματα.
Ραντεβού βρίσκεις? Πήγα να αλλάξω το δικό μου και είχε διαθέσιμη εμβόλια για τα μοριακά. Δοκιμαστικά όλα αυτά γιατί προτιμώ να τελειώσω με το εμβόλιο που άρχισα.
Στις 16 ανοιγει για εμενα!! Σε 2 μερες θα σας πω!!
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
1623691128494.png

Να τα αντισώματα μου έκανα το εμβολιο της pfizer
6 μήνες μετά την πρώτη δόση τα αντισώματα μου πέσανε στο κάτω του μισού.....

Σε πολλά άτομα πέσανε κατά πολύ τα αντισώματα ... θεωρητικά ακόμα και πολύ μικρος τίτλος είναι προστατευτικά.
Όπως καταλαβαίνετε αυτό που έλεγα πέρσι ότι δε μπορεί με το εμβολιασμό να γίνει ανοσία της αγέλης στέκει... γιατί πολύ απλά μέχρι να εμβολιαστεί όλος ο πληθυσμός που δε προκεται να εμβολιαστεί πολλοί θα θέλουν νέα δόση.

Επίσης εμβολίασαν πρώτα τους ηλικιωμένους που κατά μέσο όρο έχουν 400 μετά από 6 μήνες πολλοί δεδομένο ότι δε θα έχουν προστατευτικά. Για αυτό λοιπόν έλεγα παλι πως για να έχεις στοχο να περιορισεις μια πανδημία εμβολιάζεις πρώτα το πληθυσμό που κινείται και όχι τους ηλικιωμενους, ο στόχος του λοιπόν δεν ήταν εξαρχής να νικήσουν την πανδημία αλλά να μειώσουν τις εισαγωγές στις ΜΕΘ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
View attachment 82349
Να τα αντισώματα μου έκανα το εμβολιο της pfizer
6 μήνες μετά την πρώτη δόση τα αντισώματα μου πέσανε στο κάτω του μισού.....

Σε πολλά άτομα πέσανε κατά πολύ τα αντισώματα ... θεωρητικά ακόμα και πολύ μικρος τίτλος είναι προστατευτικά.
Όπως καταλαβαίνετε αυτό που έλεγα πέρσι ότι δε μπορεί με το εμβολιασμό να γίνει ανοσία της αγέλης στέκει... γιατί πολύ απλά μέχρι να εμβολιαστεί όλος ο πληθυσμός που δε προκεται να εμβολιαστεί πολλοί θα θέλουν νέα δόση.
Υπαρχει και η κυταρικη μνημη λεμεεεεεεεεεεε/
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
View attachment 82349
Να τα αντισώματα μου έκανα το εμβολιο της pfizer
6 μήνες μετά την πρώτη δόση τα αντισώματα μου πέσανε στο κάτω του μισού.....

Σε πολλά άτομα πέσανε κατά πολύ τα αντισώματα ... θεωρητικά ακόμα και πολύ μικρος τίτλος είναι προστατευτικά.
Όπως καταλαβαίνετε αυτό που έλεγα πέρσι ότι δε μπορεί με το εμβολιασμό να γίνει ανοσία της αγέλης στέκει... γιατί πολύ απλά μέχρι να εμβολιαστεί όλος ο πληθυσμός που δε προκεται να εμβολιαστεί πολλοί θα θέλουν νέα δόση.
Mια χαρά είναι. Εχεις 31 φορές παραπάνω αντισώματα από την πρώτη δόση που παρέχει μια άλφα προστασία συν το ότι ο οργανισμός σου έχει μνημη και μπορεί πιο εύκολα να αντιμετωπίσει τον ιό αν δεχτεί επίθεση.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Mια χαρά είναι. Εχεις 31 φορές παραπάνω αντισώματα από την πρώτη δόση που παρέχει μια άλφα προστασία συν το ότι ο οργανισμός σου έχει μνημη και μπορεί πιο εύκολα να αντιμετωπίσει τον ιό αν δεχτεί επίθεση.
δε μιλάω για μένα ... εγώ μια χαρά είμαι γιατί έχω καλό ανοσοποιητικό...
πολλοι ομως δεν έχουν.

Επισημα δεν υπαρχει ενδειξη να μετράμε αντισώματα εγώ τα μετράω γιατι ειναι τζάμπα....
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
δε μιλάω για μένα ... εγώ μια χαρά είμαι γιατί έχω καλό ανοσοποιητικό...
πολλοι ομως δεν έχουν.
Κι άλλοι πολλοί ειναι μια χαρά γιατί τα αποτελέσματα ειναι ήδη ενθαρρυντικά για 6 με 8 μήνες.

Αλλο είναι το πρόβλημα. Πόσο πιάνει το εμβόλιο την μεταλλαξη Δέλτα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top